Emil Boc efectueaza o vizita de lucru de 7 zile in China

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 9 august 2011, 16:06 Actualitate | Esenţial

Primul-ministru Emil Boc va incepe miercuri o vizita de lucru de sapte zile in Republica Populara Chineza, unde are programate intrevederi cu presedintele chinez, Hu Jintao, si cu premierul Wen Jiabao, potrivit Biroului de presa al Executivului.

In programul vizitei premierului Emil Boc figureaza si participarea la un forum economic, la Beijing, pe 15 august, informeaza Agerpres.

Din delegatia condusa de premierul Boc urmeaza sa faca parte, printre altii, ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, ministrul Economiei, Ion Ariton, ministrul Culturii, Kelemen Hunor, directori de companii de stat si private.

Romania si Republica Populara Chineza au stabilit la 18 octombrie 1939 relatii diplomatice la nivel de legatie. La 10 iulie 1941 relatiile diplomatice au fost intrerupte. La 5 octombrie 1949 relatiile diplomatice dintre Romania si Republica Populara Chineza au fost ridicate la nivel de ambasada.

Republica Populara Chineza este cel mai important partener comercial al Romaniei din zona asiatica, ocupand primul loc atat la export, cat si la import.

In 2009, volumul total al schimburilor comerciale dintre cele doua tari s-a situat la 2942,62 milioane USD, din care exportul a fost de 296,54 milioane USD, iar importul de 2646,08 milioane USD.

La 28 februarie 2010, in Romania erau inregistrate 9.793 de societati comerciale chineze si societati mixte romano-chineze, valoarea investitiilor chineze in tara noastra fiind de aproximativ 646 milioane USD, situandu-se pe locul 16 in clasamentul general al tarilor care au investit in Romania.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2094 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    mai bine... (Marţi, 9 august 2011, 16:38)

    catalin_mattei [utilizator]

    mai bine mai tarziu decat niciodata.. daca ar fi fost si un ministru de externe in delegatie ( nu fiti uimiti: am citit ca merge si baconschi doar ca eu vorbesc de un ministru de externe veritabil si nu gluga de coceni)... oricum.. Felicitari.. sper ca de la aceasi inaltime ( o tara in care Boc se va simti un barbat voinic, inalt) sa aduca in tara multe contracte.. Bafta Boc!
    • -2 (2 voturi)    
      poate e inspirat (Marţi, 9 august 2011, 18:29)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      si ramane acolo mai mult timp.
      • +1 (1 vot)    
        evident (Marţi, 9 august 2011, 21:17)

        paraipan [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

        ca sa aduca cat mai multe contracte.
    • +2 (2 voturi)    
      e bine-bine e foarte bine (Marţi, 9 august 2011, 22:18)

      paraipan cel real [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Ca aia din guvernarile anterioare au avut rosu de la Moscova, sa nu cumva sa se dea cu "dusmanul".
      Sa speram ca se mai poate profita de imensa influenta cladita de Ceausescu - si care facuse Romania extrem de populara in China anilor '70-'80.

      PS Pentru falsul paraipan: nu-i frumos sa furi identitatea altuia! Puteai sa-ti alegi si tu altceva: costica, manole, grigorut, etc.
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte inspirati. . . (Marţi, 9 august 2011, 16:44)

    Gigel [anonim]

    . . . sa vedem urmarile.
  • -1 (5 voturi)    
    Remember 1997 (Marţi, 9 august 2011, 16:50)

    immortal [anonim]

    Ar fi bine sa ne aducem aminte de anul 1997 cand SINGURA tara care a sarit in ajutorul Romaniei a fost China, prin actiunea simbolica a bancii centrale a Chinei de a depune o suma de bani la BNR in momentele cele mai negre ale Romaniei in privinta datoriei externe.... ( BNR nu mai avea niciun ban si existau scadente de cateva sute de milioane $ ). In acele momente grele pentru Romania...toti "prietenii" Romaniei ( SUA, Franta, etc ) ne-au intors spatele ! Si atunci care e motivul pentru care pupam in "fund" la americani din sculare in culcare ? Poate micul Base isi i-a inima in dinti si face ce trebuie pentru Romania... nu ce ii spus "fratii" americani si FMI-ul. Lectia argentiniana ar fi trebuit sa ne lamureasca de mult ce inseamna in fapt politicile FMI.... FALIMENT SIGUR !
    • +4 (4 voturi)    
      Occidentul (Marţi, 9 august 2011, 17:31)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      Din pacate Occidentul nu are onoare, merge numai pe interes.
    • +3 (3 voturi)    
      daca nu era FMI-ul (Marţi, 9 august 2011, 19:08)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      te imprumutai de pe piete financiare cu dobanzi mult mai mari si deci in final o datorie mult mai mare. Orice organizatie evolueaza, Argentina a fost ca au impus intradevar conditii foarte stricte pt imprumut, la noi oricum era nevoie de reforme de multa vreme, aka, reducerea polititzarii exscesive a administratiei publice.
    • +2 (2 voturi)    
      mai corect a fost Japonia ! (Marţi, 9 august 2011, 19:31)

      calinsab [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      Mai corect a fost Japonia ! in acele momente grele....
  • +5 (5 voturi)    
    sa speram (Marţi, 9 august 2011, 16:52)

    MickeyD [utilizator]

    ca vom reusi sa-i aducem pe chinezi sa investeasca in constructia de autostrazi de la noi.
  • -4 (6 voturi)    
    One way ticket (Marţi, 9 august 2011, 17:25)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Sper ca si-a luat bilet numai dus....
  • -1 (1 vot)    
    7 zile?????? (Marţi, 9 august 2011, 19:16)

    dffr [anonim]

    asta e chiar concediu in toata regula
  • +2 (2 voturi)    
    un avion (Marţi, 9 august 2011, 22:03)

    donache [anonim]

    sper ca au invatat din tragedia poloneza si nu merg toti cu un singur avion
    • +1 (1 vot)    
      ar (Marţi, 9 august 2011, 23:05)

      ar [anonim] i-a raspuns lui donache

      ar fi o mare ineptie. sper ca romanii sunt mai inteligenti de-atat. la polonezi, a fost o surpriza deosebit de neplacuta sa aflu ca au procedat astfel.
  • 0 (2 voturi)    
    asa, tovarase (Marţi, 9 august 2011, 22:45)

    annoying_orange [utilizator]

    sa ramai acolo...doamne ajuta!
  • +1 (1 vot)    
    Sper sa aveti intelepciunea. (Miercuri, 10 august 2011, 0:43)

    laura [anonim]

    Este o mare sansa o vizita oficiala de 7 zile in China,in aceasta criza.Pe langa faptul ca au ajuns in top,va poate face sa taiati panglici politice lunar.Ei au o prietenie sincera si istorica pentru Romania.Ce presedinte sau PrimMinistru a facut facultatea la Cluj??
    Folositi intelepciunea sa aveti un prieten si sa veniti inapoi cu contracte pentru Romania si nu cu plimbarea .
    Bafta !