VIDEO Emil Boc avertizeaza muncitorii de la autostrada Bucuresti-Ploiesti: "Va tai capul" daca intarziati lucrarile

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2011, 16:46 Actualitate | Esenţial

Premierul Emil Boc, aflat pe santierul autostrazii Bucuresti-Ploiesti, a reprosat constructorilor ca unele portiuni ale lucrarii arata ca in "epoca de piatra" si i-a avertizat ca le va "taia capul", inclusiv prin aplicarea de penalitati, daca nu vor respecta termenele de finalizare a proiectului, relateaza Mediafax.

"Trebuie sa sustinem investitiile, iar doamna ministru (Anca Boagiu - n.r.) a demonstrat ca poate face performanta. Daca voi nu o sustineti, va tai capul. In unele zone lucrurile arata bine, la altele suntem in epoca de piatra. Mingea este in terenul constructorilor", a spus Boc muncitorilor.

La randul sau, Anca Boagiu a declarat ca nu este multumita de ritmul lucrarilor.

"Personal, nu sunt satisfacuta de ritmul lucrarilor si vom avea o discutie foarte serioasa, pentru ca efortul nostru este foarte mare. Termenul este ferm, la 15 decembrie autostrada trebuie sa fie gata, iar ei trebuie sa isi mareasca ritmul de lucru. Acum au o sansa gigantica in cartea de vizita de a participa si la alte licitatii. Dupa rectificarea bugetara, am primit bani in buget, astfel incat sa nu existe probleme cu platile si sa nu-si imagineze ca o sa platesc bani, daca ei nu muncesc", a spus Boagiu.

La sfarsitul anului trecut, Boagiu a cerut Corpului de Control sa efectueze un control la Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) cu privire la autostrada Bucuresti-Ploiesti, fiind verificata respectarea prevederilor legale la schimbarea solutiei tehnice prin inlocuirea pamanturilor de umplutura cu balast la constructie.

Ulterior, ministerul a transmis o notificare de reziliere a contractului pentru tronsonul Moara Vlasiei-Ploiesti care expira la 30 mai, termen pana la care consortiul UMB Spedition, Pa&Co International, Euroconstruct Trading '98 si Tehnostrade trebuia sa remedieze problemele astfel incat contractul sa continue.

Autostrada este impartita in doua sectoare, respectiv Bucuresti-Moara Vlasiei, unde lucreaza consortiul italian Impressa Pizzarotti/Tirrena Scavi, si Moara Vlasiei-Ploiesti, construit de asocierea Spedition UMB/Pa&Co International/Euroconstruct '98/Com-Axa.

Schimbarea solutiei tehnice a tronsonului Bucuresti-Ploiesti a avut loc in 2009 pentru sectorul Moara Vlasiei-Ploiesti, unde lucreaza consortiul romanesc format din firmele UMB Spedition, Pa&Co International, Euroconstruct Trading '98 si Com-Axa.

Valoarea lucrarilor a crescut astfel cu 25%, respectiv 181,11 milioane de lei, la 883,7 milioane lei, fara TVA, contractul fiind finantat de la bugetul de stat.

Vineri, ministrul Transporturilor a declarat ca in acest an vor fi finalizati aproape 130 de kilometri de autostrada, respectiv tronsoanele Timisoara-Arad, Medgidia-Constanta si Bucuresti-Ploiesti si centurile oraselor Arad si Constanta.



Citeste mai multe despre   






















5041 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Haios... (Vineri, 5 august 2011, 16:56)

    catalin_mattei [utilizator]

    un limbaj impropriu dar sper ca asa sa ise nteleaga mai bine de catre constructor... trist ca se munceste doar pe baza de teama.. rusinos pt agentii economici..
    • +8 (14 voturi)    
      Haios, e adevarat... (Vineri, 5 august 2011, 17:30)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Dar se pare ca asta e nivelul intelectual al constructorilor si ca sa fie inteles, Boc a dat-o pe limba lor :)
      • +1 (1 vot)    
        Profesionistii ...... :)) (Sâmbătă, 6 august 2011, 12:41)

        Babygrande [anonim] i-a raspuns lui adriana

        "Companiile" care fack drumuri la noi sunt sub orice critica ...GUVERNUL sa amendeze "companiile"ce nu se incradeaza si nu respecta termenii contractelor ... companiile la randul lor sa sanctioneze angajatii din teren daca nu conducerea companiei e de vina !!!
    • +4 (8 voturi)    
      in opinia vuvuzelelor TV si agenturi de doi bani (Vineri, 5 august 2011, 20:08)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      era mai corect=*Fiat lux! *,*de ma voi scula pe multi am sa popesc si eu*,*ridica-te si umbla Lazare*,*alea jacta est* decat asa de vulgarul *va tai capul*! o chestie transformata in stire Nationala,Imensa si Adanca ,ca si banala conversatie dintre un pilot WizzAir si hazaica sa!
      In timp ce bursele cad, in Siria sunt asasinati mii de oameni de armata poporului,Palestina se pregateste de independenta ,etc-dar in cocina nimita media romaneasca ,astea nu sunt stiri ca nu ataca puterea .....
      • +5 (7 voturi)    
        media romanesca, de jale (Vineri, 5 august 2011, 21:04)

        aschie [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        corect! chiar asta ii spunam si eu sorei mele. Suntem in concediu, traim de 10 ani in occident si ma mir de diferenta care este intre stirile din Ro si cele din Italia sau Franta. Lumea fierbe, se fac emisiuni cu invitati straini, se discuta despre problemele mari din N Africa, despre criza, programe etc. Noi parca suntem rupti de realitate. Nu, nu este vina lui "grivei". Atat de mult a scazut nivelul celor cu studii superioare (ce ironie!) incat nu mai sunt capabili sa faca ceva interesant, corect deontologic si spre dezvoltarea intelectuala si umana a celorlati.
  • -3 (21 voturi)    
    @boc (Vineri, 5 august 2011, 16:56)

    capsec [anonim]

    ar fi trebuit taiat capul la aia care fac proiecte de kko si la aia care aproba asa ceva...si dupa asta la constructorii care subliciteaza si dupa aia nu mai termina...nu-i asa ...si tot Boc era prim ministru nu?
    • +5 (11 voturi)    
      Habar nu ai. (Vineri, 5 august 2011, 17:37)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui capsec

      Dar dai din clanta.Societatea care executa lucrarile,raspunde si de proiectarea lor si de executie,iar in cazul de fata cred ca nu ai urmarit deloc istoricul.Nu-i nimic din ce presupui.Problema apare la intrarea in Bucuresti,pentru-ca Administratia Bucurestiului,in frunte cu primarul Oprescu nu au stabilit unde vor ca autostrada sa intre/iasa din Bucuresti.Cred ca prin aceste declaratii vor sa scoata din amorteala pe cei de la Bucuresti,sa se hotarasca odata.
      • +3 (5 voturi)    
        intamplator am (Vineri, 5 august 2011, 19:50)

        capsec [anonim] i-a raspuns lui mircea

        cand este design built autoritatea contractanta este cea care trebuie sa asigure coordonarile la toate retelele inclusiv rutiere....altfel se expune la intarzieri si extracost.
        Lucrarea nu trebuia inceputa fara toate acordurile...nu-mi spune ca i-a obligat cineva sa inceapa o lucrare care nu stiau de unde incepe in Bucuresti pentru ca nu te cred.
        e de-a dreptul distractiv daca e asa...DNA ar trebui sa dea o raita acolo si sa vada cine e cel care a semnat un asa contract...."aaaa..mai baieti nu stim de unde incepe in Bucuresti...dar hai sa sapam mai incolo ca vedem noi mai incolo"..:)))))
        esti penal...:)))))
  • -4 (10 voturi)    
    mama, ce s-au mai speriat astia.. (Vineri, 5 august 2011, 17:56)

    costica [anonim]

    cat pe ce sa faca pe ei de frica micului Boc!!!
    Trebuie sa mearga la o baba, saracii de ei, sa le descante de frica.....
    Ehei, daca era Boc Prim Ministru din 1989 pana azi ce mai autostrazi am fi avut su sperietoarea Boc, desi in acele vremuri marele Minsitru al Transporturilor Dl Traian Basescu spunea clar ca "Romania nu are nevoie de autostrazi"!!!!
    BRAVO, Dle Boc!! Uite asa cu sperietoarea Boc vom avea autostrada....
    • +8 (12 voturi)    
      Hehe (Vineri, 5 august 2011, 19:13)

      redscorpion [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Lasa, nene, ca vin uslasii la putere. Sa vezi tu autostrazi in Romania. Facute in primul de Bechtel, la pretul de 30 mil/km. Cred ca abia astepti. Probabil ca o sa iti pice si tie ceva, d-aia esti tu inciudat acum.
    • +9 (13 voturi)    
      nu conteaza inaltimea (Vineri, 5 august 2011, 19:27)

      aiurea [anonim] i-a raspuns lui costica

      si Napoleon era mic si nu cred ca ii sufla careva in fata.
      :D
      • +1 (1 vot)    
        Asa-i (Sâmbătă, 6 august 2011, 7:13)

        SS [anonim] i-a raspuns lui aiurea

        "Esentele tari se tin in recipiente mici". Sa nu-l uitam pe Stefan cel Mare despre care cronicarul spune acelas lucru.
  • 0 (6 voturi)    
    Daca ajunge la capetele lor ? (Vineri, 5 august 2011, 19:25)

    jhhghhjh [anonim]

    ca si ai au "mama" si "tata" si nu o sa-i lase pe mana bocului.
  • +1 (7 voturi)    
    Moara Vlasiei - Pliesti (Vineri, 5 august 2011, 19:37)

    Adrian C. [utilizator]

    Pai daca au reziliat contractul ptr Moara Vlasiei - Ploiesti cum vor mai termina anul acesta? Banuiescca trebuie facuta din nou licitatie ...
  • +1 (5 voturi)    
    omul cu coasa (Vineri, 5 august 2011, 23:05)

    Socrates [anonim]

    Eu in locul constructorilor l-as lua in serios, se stie ca are o coasa deja ascutita.
  • +1 (5 voturi)    
    tre sa zic una (Vineri, 5 august 2011, 23:34)

    romanes [anonim]

    Doamna Anca are cojones !!!

    Mult succes si tot inainte
  • 0 (0 voturi)    
    autostrada (Sâmbătă, 6 august 2011, 14:58)

    zaharia [anonim]

    Oare pana acum domnul prim ministru nu a stiut sa taie capete ?
    Banii au trecut pe la Guvern, si de acolo la PDL .
    Nu este rau .
    Dati urgent drumul la investitii in infrastructura .
    Dar de ce unele primarii detinute de PDL incalca voit contractele , respectiv platile . Cunosc oameni care au cotizat cu minim 50.000 lei (in lei noi ) in perioada electorala din 2008 pentru PDL care acum sunt marginalizati de catre conducerea teritoriala suprema (la nivel de judet.) . Daca PDL nu-si va plati datoriile acumulate pana la sfarsitul anului 2011 va pierde aproape tot electoratul care crede ca-l mai are . Fiecare societate comerciala care inca mai traieste asigura subzistenta la minim 10 persoane . Daca nu se face rapid un program de reducere a datoriei publice - de maxim 3 luni - PDL NU MAI ARE NICI-O SANSA .
  • 0 (0 voturi)    
    Ritmul și birocrația sunt probleme în România. (Sâmbătă, 6 august 2011, 16:30)

    Dumitru [anonim]

    Ah și ce înseamnă "va tai capul"? Eventual va las fără manager general. Insuficient de "motivant" pentru maiștrii și muncitori.
    "Va dau pe toți afara imediat!" - ar fi mai apropiat.

    Nu e grav dacă se întârzie lucrările justificat, pentru ca nu e situație de urgenta naționala. E grav dacă se lucrează 1 zi, 8 luni pauza, iar sporadic câteva zile și iar luni de zile pauza, Ritm în care nu se poate realiza nimic bun.
  • 0 (0 voturi)    
    cu coasa, emile ! (Sâmbătă, 6 august 2011, 19:38)

    panfilica [anonim]

    Emil Boc avertizeaza muncitorii de la autostrada Bucuresti-Ploiesti: "Va tai capul" daca intarziati lucrarile
    ........
    de sus in jos, adica dela vladica la opinca !