Comisarul sef al DGA: Cea mai mare mita luata de un politist a fost de 10.000 de euro

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2011, 15:47 Actualitate | Esenţial

Comisarul sef din Directia Generala Anticoruptie (DGA), Constantin Gabriel, a apreciat marti ca politistii rutieri reprezinta categoria de angajati ai Ministerului Administratiei si Internelor (MAI) cu cel mai mare risc de coruptie.

''Riscurile sunt mai mari la Politia Rutiera. (...) Avem functionari care se multumesc cu mici favoruri, sume mari de bani, mii de euro'', declarat, marti, Constantin Gabriel, relateaza Agerpres.

Potrivit acestuia, cea mai mare spaga luata in ultimii cinci ani de un politist rutier sibian, prins de DGA, a fost de 300 de euro.

Cea mai mare mita luata de un politist depistat de DGA, la nivel national, in ultimii cinci ani, a fost de 10.000 de euro.

La randul sau, comisarul sef Lucian Dinita, seful Directiei Rutiere din Inspectoratul General al Politiei Romane, a sustinut ca politistii rutieri iau spaga si pentru ca exista soferi care incalca legea si fac totul pentru a nu fi pedepsiti.

''Cred ca e o cutuma. Invariabil cand un politist de la Rutiera opreste un autovehicul, automat soferul se da jos de la volan. Ori in lege spune foarte clar ca soferul sa ramana in masina, sa stea cu mainile pe volan si sa urmeze indicatiile politistului. Exista in tara situatii in care soferul a coborat de la volan, fara sa existe niciun motiv si de aici au inceput discutii, unele care au degenerat in ultraje. Practic vrem sa eliminam aceasta cale de mica intelegere care este pomenita de soferi'', a mai spus Lucian Dinita.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1879 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    politistii sunt supercurati (Marţi, 31 mai 2011, 16:01)

    Litty [anonim]

    adica soferii sunt vinovati ca politia ia mita...in rest toate bune si frumoase!
  • +2 (2 voturi)    
    cea mai mare mita descoperita (Marţi, 31 mai 2011, 16:10)

    ion [anonim]

    Cred ca e vorba de cea mai mare spga descoperita.
    • +1 (1 vot)    
      doar 10000 Euro???? (Marţi, 31 mai 2011, 16:24)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ion

      Nu stiu cum au ajuns la concluzia ca cea mai mare mita e la circulatie. Eu cred ca cea mai mare mita o iau politistii care pitesc dosarele, cei care sunt in gasca cu traficantii de droguri, de copii, cei care cer taxa de protectie.
  • +4 (4 voturi)    
    Fara mita :) (Marţi, 31 mai 2011, 16:13)

    Mo55u [utilizator]

    La Pastele cailor o sa vedem ca politia nu mai ia mita...
    Soferii se dau jos din masina si pentru ca nu exista un dialog efectiv cu politistul. Acesta iti spune sa stai in masina si el pleaca cu actele tale fara sa te informeze ce se intampla...decat dupa ce vine cu procesul verbal afli daca este pentru viteza, sau pentru centura, sau faruri, etc. Plus ca daca te duci poate scapi cu avertisment pe cand daca stai in masina sigur o sa iei amenda. Trebuie sa te anunte din capul locului ce o sa se intample.
  • +4 (4 voturi)    
    de cate ori ? (Marţi, 31 mai 2011, 16:15)

    contabilu [anonim]

    de cate ori a luat spaga de 10k ?
  • +2 (2 voturi)    
    Si nedepistata ? (Marţi, 31 mai 2011, 16:15)

    vlad [anonim]

    Chiar asa, si aia nedepistata, cat a fost maxim ? :)
  • +1 (1 vot)    
    Nimeni nu verifica averile politistilor? (Marţi, 31 mai 2011, 16:15)

    mircea [anonim]

    Politistii se plang ca lefurile sunt mici.Atunci de unde casele si masinile de lux,vacante in strainatate,chefuri nesfarsite,daca traiesc prost?
  • +1 (1 vot)    
    pret mic.... (Marţi, 31 mai 2011, 16:24)

    marinel [anonim]

    Doar atit costa o vila? Ca stiu cazuri cind mita s-a dat nu numai cash. ci si prin vinzare-cumparare de case.
  • +1 (1 vot)    
    Tara spagilor (Marţi, 31 mai 2011, 16:44)

    dan [anonim]

    Dar in cazul loganurilor de 70000 de eur cat ajungea mita .Nemtii au fost foarte mirati , la ei un mercedes pentru politie dotat costa vreo 40000 de eur. cat e mita in contractele de achizitionare aparatura speciala?
  • 0 (0 voturi)    
    FALS (Marţi, 31 mai 2011, 18:30)

    Damian Nicu [utilizator]

    Asta e poveste de adormit copii :))

    Rectificam titlul: "Cea mai mare mita luata de un politist -de rand- a fost de 10.000 de euro" - poate asa fratilor
  • 0 (0 voturi)    
    imagine politisti (Marţi, 31 mai 2011, 18:53)

    anti-politist [anonim]

    Declaratiile d. Constantin Gabriel au legatura cu "flexibilizarea" modalitatilor de concediere a politistilor???? Sunt sigur ca da si in acest context astept sa-i vad trasi pe dreapta pe cei care se preteaza la mita sau care solicita bani pentru a trece cu vederea abaterile din trafic.
  • 0 (0 voturi)    
    de citit... (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 23:15)

    xxx [anonim]

    1. nu o sa vedem niciodata politisti din strada cu case , masini de lux si averi luxoase .. 2.atata timp cat functionarii de la dga se axeaza numai pe amaratul ala din strada cu 1400 lei salar pentru ca ia 100 lei spaga si restul gunoaielor parlamentari, magistrati, SEFI din politie si SEFI din alte institutii cu averi nenumarate fac ce vor, atunci e klar cat de motivati sunt cei de la dga sa isi faca datoria corect fata de toate clasele sociale.... IMI PARE RAU SA VAD K DGA-UL IESE IN FATA CA A ARESTAT DOI SUBOFITERI DIN STRADA CAND ALTII FAC CE VOR IN TARA ASTA PE BANI PUBLICI SI NU SE ATINGE NIMENI DE EI...pacat