Secretar de stat in Ministerul Agriculturii: Arabii vor sa investeasca in agricultura romaneasca

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 8 mai 2011, 13:01 Actualitate | Esenţial

Investitorii arabi vor sa cumpere teren agricol in Romania sau sa se asocieze cu agricultorii romani, a spus secretarul de stat in Ministerul Agriculturii Adrian Radulescu la emisiunea "Dupa 20 de ani".

"Produsele agricole vor fi cumparate de cei care au bani. Ganditi-va ce se va intampla in lumea araba. Noi am facut cateva vizite acolo, i-am chemat si pe ei, iar acum urmeaza sa ne vedem. Pe arabi ii intereseaza o asociere cu agricultorii romani pe termen lung si o garantie sigura ca vor putea cumpara acel produs. Tot timpul pe unde am mers au zis: "Ce garantie avem noi ca se face productia, noi investim in ea, fiind intr-un parteneriat, si pe urma voi o blocati in tara sau o blocheaza Uniunea Europeana si nu mai pot sa mi-o iau acasa, daca va fi o criza alimentara", a spus Radulescu la emisiunea difuzata duminica de Pro TV, citata de Mediafax.

El a adaugat ca investitorii arabi doresc si sa cumpere terenuri agricole cu suprafete cuprinse, in medie, intre 2.000 si 5.000 de hectare.

"Dar in special ii intereseaza o colaborare cu agricultorii romani intr-un parteneriat, ei cu finantare si cu preluarea a cel putin 70-80% din productia pe care o finanteaza", a mai spus secretarul de stat.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

2359 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    nelamurire (Duminică, 8 mai 2011, 13:07)

    dragos [anonim]

    DA ROMANII, ROMANII nu vor sa INVESTEASCA?!?! vin toti bogatii sa cumpere tara si romanii o sa fie sclavi in tara lor!
    • +2 (4 voturi)    
      raspuns (Duminică, 8 mai 2011, 19:06)

      marian [anonim] i-a raspuns lui dragos

      din pacate, deja suntem sclavi in tara noastra. nu vedeti ca deja nu mai putem controla cursul societatii si economiei la noi? ce facem, ce vom face de acum inainte
      • +3 (3 voturi)    
        ridica-te de pe scaun (Luni, 9 mai 2011, 7:40)

        amar [anonim] i-a raspuns lui marian

        viziteaza orice carciuma de sat (nu in Ardeal)! e plina de la 7 dimineata. Acolo se investesc banii romanilor! Alcoolul si lenea SUBVENTIONATA controleaza cursul societatii!
      • 0 (0 voturi)    
        istoria se intoarce (Luni, 9 mai 2011, 11:05)

        abc [anonim] i-a raspuns lui marian

        Ne-au ocupat arabii(turcii in evul mediu) si ne-am eliberat dupa 1000 de ani. Acum ne ocupa din nou cand se da razboiul pe frontul economic. Probabil iar o sa ne eliberam dupa 1000 de ani. Romanii(90% dintre ei) erau iobagi ca sa dam tributul turcilor....acum o sa fie zilieri(iobagul modern).
    • +3 (5 voturi)    
      romanilor nu le pasa (Duminică, 8 mai 2011, 20:18)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui dragos

      Romanilor in general sunt apatici nu le pasa de asa ceva si prefera sa se vaicareasca imediat ce dau de greu.

      In ce tara europeana s-a mai pomenit sa nu se foloseasca nici macar fondurile puse la dispozitie de UE.Majoritatea se plang ca documentatia e greu de facut sau mai stiu eu ce ... dar de aceleasi probleme s-au lovit si cehii sau polonezii si totusi aia s-au descurcat.

      Asocierea cu arabii ar fi o afacere foarte proasta pentru noi. Tarani ar ajung zilieri platiti la negru sau cu minimul pe economie.Ei vor garantii ca vor putea lua 80% din productie. Noi ce garantii avem ca ei vor fi oameni de afaceri onesti, care nu vor incerca sa profite de tarani, vor plati taxe sau vor desfasura activitati economice legale s-au transparente. Fara suparare, dar arabii nu se bucura de aceeasi reputatie ca si investitorii germani sau japonezi. E suficient sa ne uitam la afaceristii arabi care deja desfasoara activitati economice in Romania si care se remarca la capitole precum evaziune fiscala, angajare la negru, neplata contributiilor sociale, etc.

      Cel mai bine ar fi ca de agricultura sa ne ocupam noi, iar produsele sa le vindem pe bursa ... celui care ofera cel mai mult. Simplu.
  • -3 (13 voturi)    
    nu (Duminică, 8 mai 2011, 13:10)

    gabriel [anonim]

    Nu mai merge, porcaria asta de UE ne omoara, nu putem face nimic in folosul nostru fara sa apara colonialistii astia, SA IESIM ODATA DIN UE !
    • +2 (2 voturi)    
      cap ai, minte ce-ti mai trebuie (Duminică, 8 mai 2011, 20:25)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      Sa inteleg ca ai fi de acord cu o astfel de afacere din care romanii s-ar alege cu frimiturile ?

      Daca UE chiar poate interveni, in timpul unei crize alimentare, si spune ceva de genul "mai usor cu exporturile in afara UE" e foarte bine. La fel fac si ei cu productia de petrol cand nu le convin preturile. In plus, cauta pe google sa vezi numai ce fac arabii si cum o duc localnicii prin tarile africane sarace unde s-au facut astfel de "afaceri"

      Deh, cand tu nu ai minte, e bine sa aiba macar unu din aceasi tabara cu tine
  • +12 (12 voturi)    
    Insh'allah (Duminică, 8 mai 2011, 13:13)

    Murphy [anonim]

    arabii investesc, organizeaza, produc, apoi iau productia si o cara la ei acasa, iar romanii vor munci ca zilieri, pentru minimul pe economie, cumparand mai apoi, cu pret maximal, mancarea produsa chiar de ei, pe pamantul lor! daca nu vrem sa fim proprii stapani, sa ne asociem, sa impunem conditii avantajoase din partea statului roman si a UE, vom fi slugile proaste si mizere ale arabilor! fiecare cum isi asterne.
  • +6 (8 voturi)    
    bun asa! (Duminică, 8 mai 2011, 13:30)

    NewLevel [anonim]

    Hai ca ai nostri stau de la ora 6 - 7 in circiumi si beau pe datorie, urmind sa plateasca dupa ce incaseaza alocatia copiilor.
    Am avut de scos vreo 10 - 15 pruni; n-au vrut sa vina cu 100 de lei, nici cu 150 pentru ca nu le dadeam mincare si bautura. Cind le-am zis ca "bine, ma, va dau mincare si 125 de lei" tot nu au vrut sa vina, cu exceptia unuia singur. Dar a doua zi dimineata, cind m-am pomenit cu ala beat la 10 (a baut pe datorie, pe banii care urma sa-i primeasca de la mine), l-am trimis acasa, sa se trezeasca si apoi sa se intoarca. Nu l-am mai vazut.
    Cred ca o sa-mi iau drujba si-i scot singur.
    • +2 (2 voturi)    
      dar... (Duminică, 8 mai 2011, 19:21)

      vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui NewLevel

      aia care ar fi lucrat, acum sunt "capsunari". au ramas betivii/lenesii, carora nu le place sa lucreze si au nevoie de bani mai multi...
  • +4 (8 voturi)    
    Normal ca vor (Duminică, 8 mai 2011, 13:39)

    Gigi Fisiune [anonim]

    Cine nu ar vrea pe asemenea pamant? Numai romanul lenes, care pleaca in tari straine sa se cocoseze pe terenurile altora.
    • +2 (4 voturi)    
      OF (Duminică, 8 mai 2011, 17:26)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui Gigi Fisiune

      Gigi si voi ceilalti care credeti asta, mai terminati cu placa asta cu "taranul lenes". Agricultura se poate face profitabil numai cu investitii mari si pe terenuri mari (voi ati vazut cat vor sa cumpere arabii?). Agricultura este o afacere ca oricare alta, daca nu ai bani sa o faci cum trebuie, iesi in pierdere. Taranii romani sunt la munca afara pentru ca in Romania nu au cum sa faca agricultura profitabil. Cei care au ramas in sate si mai sunt in putere de munca sunt, intr-adevar, lenesii satului si betivii. Dar sunt si oameni harnici care ar munci in agricultura in Romania, dar nu au unde (sunt vreo 3 milioane de romani in Spania si Italia la cules, credeti ca lor le place sa stea departe de familie si sa munceasca pentru straini?). Mai ganditi si voi inainte sa luati de bun tot ce spun guvernantii nostri, pentru care placa asta cu "taranul lenes" este extrem de convenabila - justifica incapacitatea lor de a asigura un mediu propice agriculturii romanesti (legislatie, investitii in infrastructura, asigurarea distributiei produselor, etc...)
      • 0 (0 voturi)    
        deci guvernul? (Luni, 9 mai 2011, 7:45)

        curios [anonim] i-a raspuns lui Marcu

        guvernul sa faca (tot din banii de la buget) iar agricultorii sa se uite (oare cine a jefuit sistemele de irigatii si si-a facut pavaj in curte?). Deci "proletarul" de la Galati sa plateasca SI painea si sa plateasca -prin impozitele sale- SI distributia produselor ?
  • +10 (10 voturi)    
    Si cu noi cum ramane? (Duminică, 8 mai 2011, 13:48)

    Diletant [anonim]

    Nu sunt sigur ca vad corect lucrurile, dar, ma intreb, totusi, ... cu noi cum ramane?!
    Vindem pamantul, din diverse motive, fie ca nu avem cu ce, fie ca ne e lene sa-l lucram, ... amanetam 70%-80% din produsele agricole si noi continuam sa cumparam din magnifica Uniune Europeana gumilastic pe post de legume? ...
    Eu cred, ca pentru noi, agricultura este un obiectiv de importanta strategica, care, de la revolutie incoace, fie din lipsa de viziune (a se citi: incompetenta), fie din pricina unor interese meschine, a fost lasat de izbeliste. ... Asa cum au fost lasate de izbeliste padurile, constructiile hidrotehnice, transportul pe calea ferata, etc.
    Doar ma intreb, de fapt, incotro?
    Sunt cei care gestioneaza avutia acestei tari doar incompetenti, doar nepasatori, doar rau voitori, sau toate la un loc?
    In mod evident, jaful a inceput cu mare entuziasm chiar de la revolutie. Chiar e imposibil sa se mai faca ceva acum?
    • +1 (1 vot)    
      Tabara dragaaaaa (Duminică, 8 mai 2011, 21:05)

      iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui Diletant

      ....E in slujba arabilor. Propune o lege in care sa amendeze taranul roman daca nu lucreaza pamintul, fie ca nu vrea, fie ca vrea si nu poate ca nu are sprijin guvernamental: legi, finantare, piata desfacere. In felul asta va vinde palma de pamint care o mai are sa plateasca "gloaba" la stat si va fi iobag la araboi.
  • +11 (11 voturi)    
    Agricultura (Duminică, 8 mai 2011, 13:57)

    un om [anonim]

    Mie oamenii astia de la ministerul agriculturii mi se par pe zi ce trece tot mai sinistri. Seful lor ia bani de la Monsanto sa ne bage pe gat OMG-uri, iar astia mai mici ne vand pamantul la arabi, cu garantii ca daca e o criza alimentara, noi o sa murim de foame si arabii isi vor primi cerealele. Eventual sa vanda si pamantul pentru care oamenii stau prin tribunale de 20 de ani sa si-l primeasca inapoi.
    Stiu ca agricultura romaneasca e in pom, dar dupa ce au adus-o aici, vor s-o vanda. Acelasi model patentat si la fabrici, devalizare si vanzare pe 1$, ca sunt neperformante.
  • +8 (8 voturi)    
    Dar (Duminică, 8 mai 2011, 14:07)

    sabo [utilizator]

    noi cand vom investi??Acestia vot duce papica la ei..si noi ,,de-ai pamantului ne vom uita si vom plati greu pt orive vartof!
    Dati tot
    Radetoi tara de pa harta ! Continuati pana nu vor mai aceste granite Ca vamesii si asa sunt liberi acum..iarasi
  • +9 (9 voturi)    
    cumparat arabi la romani (Duminică, 8 mai 2011, 14:33)

    Dedalus [anonim]

    Nu credeam sa ajungem pana acolo incat sa ne vindem ca sclavi.

    Sper doar ca arabii sa ne hranesca bine, sa ne dea haine curate, TV cablu si sa ne lase sa ne alegem singuri sefii de trib, intr-un organism de conducedere coelctiva a scalvilor, numit "Guvernul Romaniei".

    PS. Parca ne vindeam drept sclavi la chinezi....
  • +2 (2 voturi)    
    DACA VOR... (Duminică, 8 mai 2011, 15:22)

    florin [anonim]

    sa cumpere pamant, legislatia ar trebui sa-i oblige sa poata face acest lucru numai prin infiintarea unor compani mixte cu cetateni romani in care acestia (romanii) sa detina min. 51%! la fel ca la ei!
    altfel ce s-ar intampla daca peste 5 - 8 ani, noii proprietari arabi, vor interzice accesul romanilor si vor lucra cu indieni sau pachistanezi sau filipinezi si vor cara toate produsele in orientul mijlociu! nu stiu daca statului roman ii va conveni sa incaseze niste taxe subevaluate si va trebui sa returneze si ceva tva!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Vorbe, vorbe, vorbe ! (Duminică, 8 mai 2011, 15:24)

    hotnewsfil [utilizator]

    Acum, cand agricultura romaneasca se afla in degringolada, cand importam 80% din alimente, cand aproape patrumilioane de hectare de teren agricol de cea mai buna calitate (rar in Europa) sunt lasate prada maracinisului, buruienilor, aceata situatie contribuind, si ea, la plasarea noastra pe ultimul loc in UE, domnul Ministru Radulescu, ne-ar mai domolit amaraciunea, disperarea, daca ne-ar ne-ar fi facut surpriza, cu un anunt scurt, consistent, ca deja s-au incheiat contracte cu investitorii arabi, ca acestia au inceput sa aduca utilaje agricole moderne astfel ca, incepand cu primele zile ale campaniei agricole din toamna, acestea sa intre 'in glie', pe scara mare (pe zeci sau chiar sute de mii de hectare).
    Pana nu vedem realzat ceva papabil, nu mai credem nimic din vorbele politicienilor, mai ales acum, in apropierea campaniei electorale din 2012.
    Politicienii se pregatesc de alegeri. Iar vor sa ne pacaleasca, sa ne inunde cu promisiuni fara acoperire.
    La vorbarie nu ne intrece nimeni in Europa, avem "in plan" cea mai performanta economie de pe continent.
    • +2 (2 voturi)    
      multumirin eterne.... (Duminică, 8 mai 2011, 21:11)

      iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      ....lu' taica Ilici pentru farimitarea terenurilor agricole si neincrederea populatiei in asociatii de proprietari.
      Coane, daca la industrie iti trebuie multa tehnologie bani si ani multi, in agricultura iti trebuie legi si piata de desfacere ca ce pui bine primavara in pamint culegi bine toamna si ai papica pentru iarna.
      Agricultura se reface repede, trebuie vointa si interes pentru ea nu pentru buzunarul propriu de parlamentar.
  • +10 (10 voturi)    
    Cred si eu. (Duminică, 8 mai 2011, 15:32)

    AlinN [utilizator]

    La ce te poti gandi atunci cand ai in general desert, petrolul se termina, si populatie de ordinul sutelor de milioane (in zona)? Pai, ce mancam dupa petrol?
    Ar trebui sa fim atenti sa ne manuim cu intelepciune acest atu al nostru. Asa cum chinezii si-au manuit cu intelepciune atuul lor mana de lucru ieftina. Dar tare mi-e teama ca politicienii si administratia sufocanta a noastra vor negocia la fel ca si intrarea in UE. Noi ne-am ales cu piata invadata de produse UE fara taxe, dar in schimb nu avem voie sa lucram in majoritatea statelor UE. Probabil politicienii nostrii vor da legi care sa stimuleze vanzarea pamantului, vor veni arabii si vor cumpara pamantul pe nimic si noi vom ajunge si oaspeti flamanzi in tara noastra.
    • +2 (2 voturi)    
      structura de proprietate a pamantului romanesc (Duminică, 8 mai 2011, 17:28)

      adellle [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Stie cineva unde anume putem gasi date cu privire la structura terenului agricol din Romania pe forme de proprietate? si mai departe date privind circulatia terenului in ultimii ani? Cat s-a vandut, la ce pret mediu, Unde anume? Structura proprietarilor? {Pentru ca vorbim de factorul de productie de importanta strategica si ar fi de datoria autoritatii nationale sa furnizeze aceste date. La departamentul fond funciar al ministerului apar doar doua tabele cu situatia comercializarii..... ingrasamentelor chimice!! I Aratati-mi va rog link-ul daca l-ati gasit! Sau unde ar trebui sa intrebam de aceste date?
  • -1 (1 vot)    
    mario@yahoo.com (Duminică, 8 mai 2011, 16:22)

    ovidiu varga [anonim]

    ore n-ar fi mai bine sa ne cucereasca ca turcii in trecut si apoi sa ne faca IOBAGI.DESTEAPTATE ROMANE NICI UN STRAIN NU ARE DREPTUL LA PAMANTUL STRAMOSESC.
    hotii din guvern sunt in stare sa faca orice pentru o bucatica de CIOLAN.
  • +1 (1 vot)    
    Politicieni nenorociti (Duminică, 8 mai 2011, 16:43)

    Armand [anonim]

    Arabii ne cumpara pentru ca noi suntem prea incompetenti sa facem ceva din agricultura romaneasca.Ne vand politicienii nostrii lacomi ca nu mai au ce fura ,si singurul lucru ramas profitabil pentru ei e sa ne vanda!!
  • +2 (2 voturi)    
    multe lucruri nu sunt in regula (Duminică, 8 mai 2011, 16:53)

    me [anonim]

    In mod normal romanii ar trebui sa investeasca si apoi sa le vanda surplusul agricol altora, posibil chiar arabilor. Chiar nici macar lucrul asta simplu nu putem sa-l facem ? Ce pazeste ministerul agriculturii ?

    Si aproape de topic, am fost la tzara la rude si imi povesteau ca in urma unui proces de succesiune au mostenit o mica bucata de pamant la 20 de kilometri de casa. Pamantul din cauza ca era mic si la distanta mare nu era rentabil sa fie cultivat. Au vrut sa-l vanda, dar ca sa-l vanda cu 12 de milioane(bucatica era mica), trebuiau sa-i faca acte(cadastru). Cadastrul costand 6 milioane ! Oamenii s-au suparat din cauza costului, si asa a mai ramas inca o bucatica de pamant necultivata.

    Si uite asa ramane Romania nu se poate lucra cu suprafetze mari de pamant...pentru ca unii baietzi destepti de la cadastru s-au gandit sa mai traga ceva bani din putinul celor din agricultura. Dupa opinia mea cadastrul asta nu trebuia sa coste mai mult de 150 RON (deplasarea + masurarea si inregistrarea pamantului).
  • +1 (1 vot)    
    RUSINE! (Duminică, 8 mai 2011, 16:54)

    Alegator [anonim]

    Mi se pare inacceptabil sa-ti dai pamantul altor natii pentru ca romanii nu-l pot munci ! Oare nu este si vina guvernelor incapabile sa organizeze ceva in agricultura? Asta chiar se poate numi ca-ti vinzi tara, rusine romani!
  • +1 (3 voturi)    
    patriotism desantzat (Duminică, 8 mai 2011, 17:08)

    citizen [anonim]

    Bunastarea vine din munca iar munca este eficienta numai prin management corect. Asa cum romanii care se pricep investesc prin toata lumea de ce sa nu investeasca si altii la noi? Cei care "nu isi vand tara" sunt inca victime ale patriotismului desantzat practicat de dinainte de '89. Vor trai in continuare in mizerie si ignoranta dar mandri. Observand si atitudinea din comentarii situatia e grava. E clar ca cei care spera mai mult de la viata nu au alta solutie, trebuie sa emigreze pt ca aici nu nu s-a schimbat mare lucru dupa '89...
  • +3 (3 voturi)    
    Vom fi Madagascarul Europei atunci... (Duminică, 8 mai 2011, 17:35)

    cix [anonim]

    Arabii au mai cumparat deja terenuri agricole in Ghana, Sudan si Madagascar... Pritre tarile ce cumpara terenuri agricole de la saracii lumii sunt China si Corea de Sud. Trist.

    http://www.lagazette-dgi.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2981&Itemid=57
  • +3 (3 voturi)    
    Dupa 2014... (Duminică, 8 mai 2011, 17:35)

    decebal [anonim]

    Dupa 2014 o sa mearga si agricultura in Romania. De ce?

    Simplu! Pana cand Romania nu isi va vinde pamantul, legile vor fi de asa natura incat taranii romani n-o sa-l poata lucra. Asta din cauza guvernantilor nostri vanduti strainilor.

    Daca pamantul nu va mai fi al nostru vor aparea tot felul de facilitati pentru agricultori. Iar romanii vor fi iobagi!
  • +2 (2 voturi)    
    d (Duminică, 8 mai 2011, 18:40)

    u [anonim]

    in ultimii 2 ani agricultura sauditilor a scazut cu doua treimi din cauza reducerii resurselor de apa. se preconizeaza ca pentru 2013 sa nu mai poata cultiva nimic. mai vreti sa vina sauditii sa faca agricultura? votati si muriti de foame.
  • +2 (2 voturi)    
    cind o sa va treziti o sa fie prea tirziu (Duminică, 8 mai 2011, 18:41)

    bula [anonim]

    toti sintem vinovati, dar raul e la virf......cine ii elimina???
  • +4 (4 voturi)    
    Nu instrainati pamintul (Duminică, 8 mai 2011, 18:53)

    gabi [anonim]

    Romania nu trebuie sa vinda nici un hectar de teren agricol .Daca noi suntem handicapati si nu putem lucra acest pamint poate copii nostri vor fi mai destepti si vor reusi .Altfel copii nostri vor fi sclavi.
  • +3 (3 voturi)    
    viziune strategica (Duminică, 8 mai 2011, 19:19)

    xtraterestrul roman [anonim]

    Acei arabi au viziune strategica! Stiu exact ce vor si aticipeaza corect viitorul! Dar d-l Radulescu, adica oficialii romani ce viziune strategica au? Sper sa nu existe un viitor premier care sa spuna ca s-au facut contracte paguboase cu arabii, dupa cum actualul a spus acelasi lucru in legatura cu resursele petroliere! Altfel romanul este istet si smecher nevoie mare! Doar la gandire strategica sta mai prost. Vezi cazul 'investitorilor' din anii '90 in industria romaneasca care s-au bucurat la cateva milioane de dolari din vanzarea utilajelor la pret de fier vechi, in loc sa faca operatiuni de zeci si sute de milioane pe termen lung.
  • +1 (1 vot)    
    INVESTITII (Duminică, 8 mai 2011, 22:03)

    coco04 [anonim]

    Investitiile nu sunt pentru cine se nimereste ci pentru cine plateste.
    90 % din primarii din Romania sunt corupti.
    Am discutat cu un investitor danez care a vrut sa faca o investitie in nordul tarii dar a zis ca primarul i-a cerut o spaga mult prea mare.
    Am votat PDL dar acum sunt mai convins ca niciodata ca mafia nu are culoare politica.
    Sincer cred acum ca nu e nici-o diferenta intre PDL,PSD,PNL.
  • +1 (1 vot)    
    E bine - dar nu asa (Luni, 9 mai 2011, 0:45)

    pretender [anonim]

    De ce nu putem colabora la fel cum fac altii? Sa le vindem apa Borsec in loc de Perrier, mere de la noi in loc de mere din SUA si Polonia, branza de Sibiu in loc de cascaval ungureasc si branza turceasca.
    Chiar nu mai suntem in stare de nimic, sau am ajuns pe mana unor prapaditi care au prapadit tot: livezi, ferme, la fel ca padurile si flota?
    Am ajuns sa nu mai avem decat pamant de vanzare. Si pe asta sa il dea in dusmanie, in loc sa-l concesioneze sau sa accepte dezvoltatori si investitori daca e musai? Ia sa incerce sa ceara la schimb o bucatica de "pamant" (nisip) de la ei, de exemplu terenul ambasadei. Ar afla. daca nu stiau, ca arabilor le este interzis printr-o lege organica instrainarea pamantului - considerat sacru.
    De aceea au inventat insulele artificiale, care ar putea fi exceptate.
  • 0 (0 voturi)    
    cine-i prost sa vanda pamantul .. (Luni, 9 mai 2011, 11:58)

    dares [anonim]

    in italia pretul de arabil/ha
    depaseste 200 000 euro cel mai prapadit..
    la ce pamant avem noi ..depaseste 500 000 euro/ha
  • 0 (0 voturi)    
    romanilor nu le pasa ... (Luni, 9 mai 2011, 13:35)

    Gambetta [anonim]

    ... dar politicienilor le pasa?Cine se "vaicareste mai mult, taranii sau politicienii, gasca in frunte cu smiorcaitorul din frunte? Nu s-a schimbat nimic dupa '89, ce sa se schimbe? Am avut o agricultura, pentru acele timpuri, foarte performanta si sanatoasa, ce putea sa se schimbe decat in foarte rau? S-a "ras" industria", s-a "pulverizat" agricultura, si-acum, smiorcaiala cu matrozul in frunte pe unde si la cine se mai poate (cine mai au interese pe-aici; a se vedea FMI versus Deveselu si nu numai...).
    Taranii beau, dar politicienii in frunte cu mare adulat de tot coconetul de rahat, ce fac?