VIDEO Csibi Barna, destituit din ANAF

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 5 mai 2011, 16:31 Actualitate | Esenţial

Csibi Barna
Foto: Hotnews
Csibi Barna, functionarul Administratiei Financiare a Sectorului 2 care a "spanzurat" un manechin cu chipul lui Avram Iancu, a fost demis deoarece nu s-a prezentat la serviciu de la detasarea pe noul post, a declarat joi presedintele ANAF, Sorin Blejnar. Decizia a fost luata de Comisia de Disclipina a ANAF. Csibi nu s-a prezentat la sedinta de joi.

Blejnar a precizat ca decizia Comisiei de Disclipina a fost luata potrivit art. 77 din Legea 188/99, privind Statutul functionarilor publici.


Detasat de la Miercurea Ciuc la Abrud, apoi la Bucuresti


Csibi Barna a fost detasat la mijlocul lunii aprilie de la Administratia Financiara Abrud la Administratia Financiara a Sectorului 2 din Capitala. Blejnar a afirmat atunci ca decizia a fost luata pentru ca Barna sa fie mai aproape de Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, avand in vedere ca a inceput procesul de urmarire penala impotriva acestuia.

In luna martie, Blejnar a decis ca Barna, angajat al Directiei Finantelor Publice a judetului Harghita, sa fie detasat pentru sase luni in Abrud, judetul Alba, la scurt timp dupa ce acesta a luat un manechin purtand pe figura o poza a lui Avram Iancu, pe care "l-a condamnat" si apoi l-a "spanzurat".

Csibi Barna s-a aflat in ultima luna in concediu de odihna. Dupa detasarea la Abrud, el a depus o cerere pentru acordarea concediului legal de odihna pe o perioada de 21 de zile.

Procurorii Sectiei de urmarire penala si criminalistica din cadrul Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie (PICCJ) au declansat urmarirea penala fata de Barna, acesta fiind acuzat de ultraj contra bunelor moravuri, tulburarea ordinii si linistii publice si instigare la discriminare.

Barna a solicitat, in luna martie, autorizatie de la Primaria Miercurea Ciuc pentru o manifestare dedicata Zilei Maghiarilor de Pretutindeni, menita sa aduca in atentia locuitorilor din municipiu istoria evenimentelor din 1848-1849. El a luat un manechin purtand pe figura o poza a lui Avram Iancu, pe care "l-a condamnat" si apoi l-a "spanzurat".



Citeste mai multe despre   






















3479 vizualizari

  • +9 (27 voturi)    
    civilizat si fara bataie (Joi, 5 mai 2011, 16:35)

    daniel [anonim]

    Sunt mandru ca sunt Roman, sunt mandru ca statul pe care il platesc anual cu impozite isi face datoria, a fost lovit la buzunar si i s-a distrus cariera, daca intra la inchisoare tot pe banii nostrii statea
    • -5 (7 voturi)    
      :D (Joi, 5 mai 2011, 16:39)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      abia acum Csibi Barna va putea da in judecata statul român pentru discriminare.
      • +3 (9 voturi)    
        Poate il calca (Joi, 5 mai 2011, 20:04)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        Vrreo masina cu autor necunoscut..
        Sau poate se duce la mama lui Ungaria ca vad ca aici nu-i prieste sau nu-i place.E un functionar ,A fost detasat la un alt loc de munaca nu i-a tihnit.,afara.Nu e nici o discriminare.La privat sau la munca in Ungaria mult iubita de dansul.
    • +7 (9 voturi)    
      din pacate (Joi, 5 mai 2011, 16:42)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      din pacate acum va face pe martirul si va urla ca din gura de sarpe ca i-au fost incalcate drepturile de a fi marlan.
      • +1 (1 vot)    
        s-ar putea sa faca pe martirul (Vineri, 6 mai 2011, 12:11)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui alpha

        din postura de solicitant al cetateniei ungare.
    • +9 (11 voturi)    
      aiurea (Joi, 5 mai 2011, 16:44)

      Protozaur [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Aiurea, e un agitator, nici nu se astepta sa mai continue in job... Si-a facut datoria si a plecat. Daca avea vreo farma de onoare isi dadea demisia. N-a avut. QED.
    • -4 (10 voturi)    
      ... (Joi, 5 mai 2011, 16:45)

      goppo [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Ai grija Daniel sa nu crapi de atata mandrie ca esti roman
    • +1 (9 voturi)    
      stai tu mandru... (Joi, 5 mai 2011, 16:55)

      costica [anonim] i-a raspuns lui daniel

      ca-i aranjeaza UDMRul de urgenta un loc de munca.... chiar crezi ca va ramane mult somer dumnealui?! am rezerve serioase.....
      • -1 (5 voturi)    
        un anonim (Joi, 5 mai 2011, 21:24)

        rx [anonim] i-a raspuns lui costica

        La UDMR nici macar nu se mai pronunta numele lui Tokes, d-apoi sa se mai procopseasca cu un individ din asta. Sa fim seriosi, e un nimeni care si-a pierdut serviciul din propria vina. Se mai intampla si din astea, viata nu e numai din petale de trandafiri. Si el nu reprezinta UDMR, ci, cel mult, grupusculul extremist din Ciuc.
    • -5 (9 voturi)    
      hm.. (Joi, 5 mai 2011, 17:11)

      hash [anonim] i-a raspuns lui daniel

      nu cred ca e in regula.

      este un exemplu de cum majoritatea coalizata poate darama un om.

      ma intreb daca oare ar fi comis alta fapta care sa scandalizeze majoritatea, ar fi ars in public o biblie sa zicem (sau alt motiv, asta mi-a venit de la pastorul acela), tot asa patea?
    • -1 (11 voturi)    
      perfect (Joi, 5 mai 2011, 17:15)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Perfect. In sfarsit ma simt mandru ca sunt roman. Felicitari D-le Blejnar. Asa ar trebui sa faca toti. Astfel UDMR ar fi istorie in tara noastra....a noastra...sa-ntelegeti
    • +3 (5 voturi)    
      zicea Blejnar (Joi, 5 mai 2011, 17:51)

      cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      ca avea salar de 1500-2000. Nu cred ca nu-l doare un pic.
    • -6 (10 voturi)    
      Da (Joi, 5 mai 2011, 18:17)

      jurist [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Fii mandru si cand va castiga procesul la CEDO impotriva statului.
    • -5 (9 voturi)    
      Nu-i cea mai buna optiune (Joi, 5 mai 2011, 18:21)

      Bulanovici [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Nu aprob ceea ce a facut acest om dar nu cred ca trebuia dat afara. Cel putin nu la prima abatere. Sunt roman si nu-mi plac extremistii de niciun fel, dar cred ca oamenii trebuie sa aiba totusi posibilitatea sa se opuna puterii si statului actual fara sa fie oprimati prea aspru. Daca omul regreta modalitatea extrema de manifestare (pe care a folosito), ar trebui sa i se dea o noua sansa. Daca statul sanctioneaza prea aspru manifestarile de genul asta, nu face decat sa ii ajute pe extremesti, care au nevoie de excese ale statului roman pentru a se justifica. E adevarat ca daca statul e prea tolerant, incurajeaza extremismul si dezordinea. In acest caz particular poate ca trebuia mai multa indulgentza la servici si mai putina la parchet unde am inteles ca a fost "cercetat" initial.
      • +7 (7 voturi)    
        intrebare (Joi, 5 mai 2011, 18:29)

        florinelul [utilizator] i-a raspuns lui Bulanovici

        a zis el ca regreta pe undeva? poate a zis pe maghiara si n-am inteles eu...
    • -4 (10 voturi)    
      mi-e rusine... (Joi, 5 mai 2011, 19:47)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui daniel

      mie mi-e rusine ca sunt roman...
      • +3 (5 voturi)    
        hmmm (Vineri, 6 mai 2011, 2:41)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui un roman

        si mie mi-e rusine ca esti roman. daca pui astfel problema
  • +2 (10 voturi)    
    in sfarsit (Joi, 5 mai 2011, 16:40)

    mihai [anonim]

    iata ca, organul statului *unele* au inceput sa/si faca traba!!! felicitari
    nu am nimic cu acest tip, nici nu vreau sa/l cunosc....o fi avand el o inclinatie ARTISTICA, dar trebuie sa-si manifeste OPINIILE in altsens...

    cu stima,
  • 0 (8 voturi)    
    Opinie (Joi, 5 mai 2011, 16:42)

    Conciliant [anonim]

    O balbaiala nefericita. Fapta lui Barna nu are nici o legatura cu serviciul, deci nu are nici o logica detasarea lui. Va castiga in instanta ca a fost sanctionat abuziv pe linie profesionala. Era suficient sa fie urmarit penal pentru ultraj contra bunelor moravuri si instigare la discriminare.
  • +2 (8 voturi)    
    Opinie (Joi, 5 mai 2011, 16:49)

    samosata [anonim]

    Mie mi s-ar parea normal ca STATUL ROMAN sa aiba pargia legala pentru a elimina din randurile propriilor functionari persoanele care aduc atingere grava demnitatii nationale. Ma gandesc la ceva similar ultrajului. Cazul de fata ar fi trebuit sa se fi putut rezolva fara a fi nevoie sa se recurga la artificii gen detasare alte figuri.
  • +9 (9 voturi)    
    acum are mai mult timp (Joi, 5 mai 2011, 17:03)

    cristi [anonim]

    sa se joace cu papusile


    hahahahahahaa.
  • +3 (9 voturi)    
    Ca functionar public nu ai voie la asa comportamen (Joi, 5 mai 2011, 17:04)

    mircea [anonim]

    Si daca era roman sau de alta nationalitate,tot trebuia dat afara.Ca functinar pe banii nostri nu ai voie la comportamente extremiste.Bine ia facut.Sper sa nu se razgandeasca.
  • +5 (13 voturi)    
    URA!!! (Joi, 5 mai 2011, 17:04)

    nicu [anonim]

    gunouiul asta merita o detasare la "academia de la Gherla" pt specialaizare
  • -1 (7 voturi)    
    ochi pentru ochi (Joi, 5 mai 2011, 17:39)

    skyradio [anonim]

    csibi barna luat un manechin purtand pe figura o poza a lui Avram Iancu, pe care "l-a condamnat" si apoi l-a "spanzurat".ANAF a procedat identic insa cu o singura diferenta:in legalitate.acelasi lucru il putea face si csibi barna:in legalitate la el in baie, nu pe strada.Refularile si interpretarile lui istorice nu intereseaza pe nimeni in ziua de azi.Nici macar in Ungaria
  • +3 (7 voturi)    
    F bine (Joi, 5 mai 2011, 17:51)

    drak latinu [utilizator]

    Tras pe rug pt tradare !!!
  • +3 (11 voturi)    
    Dl Blejnar ma face mandru ca sunt roman (Joi, 5 mai 2011, 17:56)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Cred ca nu sunt rasist daca am pretentia la putin bun simt din partea unor minoritati, noi ii lasam sa vorbeasca liber limba, sa predea istoria lor in scoli si sa isi numeasca strazile cu personalitati ale lor
    In schimb ma astept sa fie recunoscatori si nu sa isi bata joc de noi
  • +12 (12 voturi)    
    enough is enough (Joi, 5 mai 2011, 17:57)

    csercses [anonim]

    Sper ca este ultima oara cand aud de mascariciul asta. Prea multa publicitate i s-a facut.
  • +6 (8 voturi)    
    Prea mare scandalul (Joi, 5 mai 2011, 18:11)

    AG [utilizator]

    Extremisti au fost, extremisti sunt inca in ambele tabere si in randul romanilor (vedeti tribunul) si in randul ungurilor. Fiecare cu nebunii lor. Prin scandalul si publicitatea facute in jurul unor cazuri izolate de extremism se generalizeaza si se inradacineaza sabloanele "TOTI ungurii sunt rai" si "ungurii ne vor Ardealul"
  • -1 (11 voturi)    
    gafa (Joi, 5 mai 2011, 18:15)

    dumitru [anonim]

    Bineinteles, este tot o gafa, umflam artificial o prostie, va fi un fel de erou unguresc. Va plati Romania si astuia o gramada de bani, daune morale, ne va obliga CEDO.

    C-asa-i romanu'...
  • +6 (8 voturi)    
    cititi motivatia (Joi, 5 mai 2011, 18:42)

    chain [anonim]

    pfff..."a fost demis deoarece nu s-a prezentat la serviciu"!

    in orice tara din lumea asta esti dat afara daca nu te duci la munca!
    ce va mai place sa va bagati in seama, comentacii lu' peste....

    sieg heil!
  • +6 (8 voturi)    
    Ungurii (Joi, 5 mai 2011, 21:51)

    Unguru [anonim]

    Ungurilor veniti la statuie sa va deie Iancu ceva de mancat!