Functionarul care l-a "spanzurat" pe Avram Iancu, detasat de ANAF in Tara Motilor pentru 6 luni

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2011, 12:45 Actualitate | Esenţial

Functionarul public Csibi Barna, angajatul Directiei Finantelor Publice a judetului Harghita care l-a "spanzurat" pe Avram Iancu, a fost detasat pentru sase luni de catre presedintele ANAF, Sorin Blejnar, in Abrud, Judetul Alba, relateaza Mediafax.

Csibi Barna va fi, totodata, cercetat si de catre Comsia de Disciplina pentru gestul sau.

Potrivit sefului Directiei Generale a Finantelor Publice (DGFP) Harghita, Kedves Imre, "detasarea va intra in vigoare de luni si are o durata de o jumatate de an".

Csibi Barna a solicitat, saptamana trecuta, autorizatie de la Primaria Miercurea Ciuc pentru o manifestare dedicata Zilei Maghiarilor de Pretutindeni, menita sa aduca in atentia locuitorilor din Miercurea Ciuc istoria evenimetelor din 1848-1849.

El a luat un manechin purtand pe figura o poza a lui Avram Iancu, pe care "l-a condamnat" si apoi l-a spanzurat.

Manechinul care il intruchipa pe Avram Iancu a fost "condamnat la moarte prin spanzurare" de un "tribunal" care l-a gasit vinovat de "crime impotriva umanitatii si genocid".

Marti, pe blogul personal, Csibi Barna a facut urmatoarea remarca: "Dumnezeu sa fie milostiv cu sufletul lui. Asa patesc toti cei care gresesc impotriva natiunii maghiare si a secuilor".

Parchetul Tribunalului Harghita s-a autosesizat si il va cerceta pe Csibi Barna pentru instigare la discriminare.

Avram Iancu a fost un revolutionar roman pasoptist, avocat transilvanean care a jucat un rol important in Revolutia de la 1848 din Transilvania. El a fost conducatorul de fapt al Tarii Motilor in anul 1849, calitate in care a comandat armata romanilor transilvaneni, in alianta cu armata austriaca, impotriva trupelor revolutionare maghiare ale lui Lajos Kossuth care vroiau sa proclame un stat national ungar care sa includa si Transilvania.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

9618 vizualizari

  • +46 (52 voturi)    
    Il iubesc (Vineri, 18 martie 2011, 12:53)

    Avram [anonim]

    Incepand de astazi o sa-i port o vesnica stima Domnului Blejnar. Omul asta e genial!
    Hahahahahahahahhahaha
    • +29 (31 voturi)    
      :)))))))))))) (Vineri, 18 martie 2011, 13:16)

      sus blejnar :) [anonim] i-a raspuns lui Avram

      si eu il iubesc
      • -5 (17 voturi)    
        Blejnar stie istorie doar din manual (Vineri, 18 martie 2011, 15:27)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui sus blejnar :)

        iar cum in manualele noastre nu scrie nimic de masacrele comise de trupele lui Avram Iancu, nici Blejnar nu a avut cum sa afle ca in 1848 trupele lui Iancu i-au masacrat pe ungurii civili din Abrud, fara a tine cont de vârsta sau de sex.

        sursa: Wenkstern, Otto. "History of the war in Hungary in 1848 and 1849". London: J. W. Parker and son, 1859, p 156-159 (se afla pe Google Books)

        cred ca acest "amanunt" nu ii este necunoscut lui Csibi Barna.

        deci cred ca frustrarea si extremismul lui Barna vor fi amplificate de faptul ca e trimis in Abrudul de ai carui unguri masacrati românii nu pomenesc nimic oficial (cum pana in 2005 nu au pomenit nimic oficial nici despre evreii & tiganii masacrati in '41-'44).

        atata vreme cat ne ascundem petele trecutului sub pres, nu vom putea fi luati de natie onesta si serioasa.

        stim ca ungurii au masacrat români. in schimb, manuale noastre de istorie NU spun nimic despre masacrele comise de români impotriva ungurilor, ceea ce face ca imensa majoritate a indivizilor români sa aiba falsa impresie ca stramosii nostri au fost buni, iar stramosii ungurilor au fost rai.

        pe de alta parte, ungurii de la noi invata istoria din aceleasi manuale cu noi. insa spre deosebire de noi, ei isi amintesc din povestile de familie de masacrele comise de români. asa cum noi ne amintim ca bunicii sau (stra-)strabunicii nostri au fost omorâti de unguri, si ei isi amintesc ca bunicii sau (stra-)strabunicii lor au fost omorâti de români. iar cand sunt obligati sa invete din manualele de istorie ca doar ungurii au masacrat români, nu poate fi prea simplu pentru ei...

        atata timp cât nu recunoastem crimele comise de inaintasii nostri, cât insistam exclusiv pe masacrele comise de maghiari impotriva românilor si cat ii silim pe ungurii de la noi sa invete o istorie pe care noi o pretindem adevarata si din care lipsesc aceste fapte de care ei isi amintesc, va exista si extremism maghiar si rezistenta si fapte razlete precum cel comis de Csibi Barna.
        • +9 (11 voturi)    
          Penibil (Vineri, 18 martie 2011, 18:10)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

          Cateva randuri mai sus, in aceeasi carte, nu scrie si ca valahii s-au revoltat pentru ca maghiarii ii asupreau de prea mult timp? Nu scrie si ca austriecii i-au sustinut si insusi imparatul austriei l-a felicitat pe Avram Iancu? De ce nu spanzura unguri din Austria si o efigie a lui Franz Joseph?
          De cand este de vina poporul asuprit ca s-a ridicat impotriva agresorului?
          • -4 (10 voturi)    
            nu te grabi cu interpretarea (Vineri, 18 martie 2011, 19:17)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Avram Iancu s-a revoltat la instigarea austriecilor, care nu puteau tine piept singuri mai multor revolutii care se desfasurau concomitent (pe langa revolutia maghiara, se mai ridicasera si italienii din nord-estul actualei Italii, si cehii din Boemia, ba chiar si niste tineri austrieci din Viena care au provocat caderea guvernului Metternich...). prin urmare, Imperiul Austriac avea nevoie de o mâna de ajutor pâna la sosirea armatelor rusesti, iar mâna asta de ajutor a venit de la românii din Ardeal. oamenii lui Avram Iancu nu s-au luptat pentru federalizarea imperiului sau pentru a avea un stat românesc in interiorul imperiului (ideea asta, firava, s-a facut auzita abia spre sfârsitul secolului, ba chiar la inceputul sec XX). dimpotriva, oamenii lui Iancu au luptat (cu tactici de guerilla) pentru pastrarea unitatii imperiului.

            apoi ar fi gresit daca am confunda lupta pentru libertate cu masacrarea populatiilor civile. nici revolutionarii maghiari, nici revoultionarii italieni care au luat arma in mâna nu au facut-o pentru a-i omori pe civilii din zonele lor de bastina, ci pentru a combate trupe imperiale organizate.

            cu exceptia câtorva scurte episoade din aprilie-mai 1948, oastea lui Iancu a evitat mereu confruntarea cu trupele inarmate ale revolutionarilor maghiari. in schimb a dat dovada de mult "curaj" in fata civililor maghiari de prin Apuseni si de pe la poalele Apusenilor (pe lânga Abrud, Zlatna etc au ars bine satele din Tara Calatei, Aiudul si imprejurimile Aiudului, Brad etc) ... majoritatea masacrelor s-au produs din octombrie '48 pana in februarie '49, in conditiile in care oastea lui Iancu nu era amenintata de oastea revolutionara maghiara. or asta, daca e sa fim onesti, nu e tocmai frumos...
            • +4 (6 voturi)    
              eu ma grabesc? (Vineri, 18 martie 2011, 22:00)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

              deci romanii, asupriti de sute de ani, ii omorau pe maghiari ca sa pastreze unitatea imperiului austriac? :)
              tu insiri de parca ai fi fost acolo.. dar sursele tale sunt in cel mai fericit caz basme din echivalentul unguresc al revistei lui vadim.
              • -1 (3 voturi)    
                nu intelegi sau nu vrei sa intelegi? (Sâmbătă, 19 martie 2011, 9:19)

                diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Avram Iancu nu a luptat impotriva puterii politice asupritoare care era statul (aproape) feudal austriac, ci lupta in favoarea acelui stat. Avram Iancu a omorât unguri (care constituiau majoritatea burghezilor / orasenilor si a nobilimii transilvane) la instigarea statului austriac.

                o comparatie poate fi facuta cu România anilor '90 :

                * Miron Cosma nu a luptat impotriva puterii politice asupritoare care era statul român nereformat, ci lupta in favoarea acelui stat. Miron Cosma a batut studenti si intelectuali (care erau oraseni, purtau ochelari si "voiau sa vânda tara") la instigarea statului român.
                • +3 (3 voturi)    
                  mda (Sâmbătă, 19 martie 2011, 10:37)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

                  o comparatie aberanta
                  diferenta este ca Avram Iancu era un avocat (nici o asemanare cu miron cosma), si se revoltase impotriva celor care vroiau sa stearga identitatea poporului roman, (De ex, obligand romanii sa vorbeasca limba maghiara).

                  //

                  din punctul meu de vedere ungurii si turcii, popoare cu origini si limba comuna, au migrat in aproximativ aceeasi perioada si au avut aceleasi tendinte expansioniste.
                  justificarea lor este ca atunci cand s-au asezat in campia panonica si transilvania nu locuia nimeni pe acolo... ca sa vezi.. :)
                  pentru oamenii care au cel putin un neuron este usor de observat ipocrizia acestor afirmatii, avand in vedere ca romania are o gramada de vestigii trace, dace si daco-romane, inclusiv in transilvania. e suficient sa ne uitam pe harta unde era capitala lui decebal. cat de ipocriti sunt ungurii se poate vedea pur si simplu pe wikipedia. toata tarile vecine, scriu despre istoria antica a locurilor, doar ungurii scriu o singura propozitie.. (Aquincum?) cum as putea sa am incredere in istoricii maghiari?
                  • -1 (1 vot)    
                    argument subred (Sâmbătă, 19 martie 2011, 14:10)

                    diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                    forumul acesta nu e locul pentru a trimite la bibliografii de peste 20 de pagini (trimiterea bibliografica pe care am dat-o anterior era cu titlu indicativ, nu avea valoare de exemplu), nici pentru a face un rezumat al originilor românilor sau al europei de est la anul 1000. cunoasterea si intelegerea istoriei nu se realizeaza in scoala (nici macar in cei 3-4 ani de facultate de istorie), nici in urma unei discutii pe forum, ci in peste un deceniu de munca indârjita.

                    in schimb, te indemn sa te gândesti bine la bunicii tai si la contactele tale cu ei. nu ai observat ca in destule probleme tu si ei vedeti in mod diferit lumea? nu ti se pare ca ei nu interpreteaza "bine" (ca tine) anumite probleme? nu vezi ca ei gândesc "altfel" decât tine si decat cei de-o vârsta cu tine?

                    tine cont ca intre tine si bunicii tai nu e decât o diferenta de 2 generatii, deci de aproximativ 50 de ani.

                    acum, pe baza acestei comparatii, imagineaza-ti cât de diferit trebuie sa gândeasca românii de azi fata de dacii de acum 2000 de ani sau fata de oamenii (români, cumani, bulgari, sârbi, iasi, unguri etc) care traiau in urma cu 1000 de ani pe actualul teritoriu al României.

                    daca reusesti sa ajungi cu gândirea problemei pâna aici, fa un pas mai departe: ce valoare poate avea punctul tau de vedere asupra ungurilor si a turcilor? rationala sau sentimentala?
                  • -1 (1 vot)    
                    precizari de detaliu (Sâmbătă, 19 martie 2011, 14:37)

                    diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                    zici "Avram Iancu era un avocat (nici o asemanare cu miron cosma), si se revoltase impotriva celor care vroiau sa stearga identitatea poporului roman, (De ex, obligand romanii sa vorbeasca limba maghiara)."

                    1. Asa cum Avram Iancu era avocat, si Miron Cozma e inginer (cu diploma obtinuta pe vremea lui Ceasca - imensa majoritate a românilor de azi cred ca pe vremea aia scoala se facea foarte serios) si a condus ani la rândul sindicatele minierilor din Valea Jiului. fara indoiala omul are capacitati intelectuale si organizatorice (+ leadership) peste medie.

                    2. a) problema identitatii nationale a comunitatilor etnice din Imperiul Austriac s-a pus cu seriozitate atat institutional cat si la nivelul maselor abia la vreo 20 de ani dupa revolutia de la '48.

                    b) obligatia ca românii sa vorbeasca limba maghiara a aparut abia dupa 1867, adica dupa transformarea imperiului austriac in imperiul austro-ungar si includerea Ardealului in Ungaria. aceasta obligatie nu presupunea ca românii sa vorbeasca maghiara atunci când erau intre ei, nici nu presupunea lipsa publicatiilor in lb româna (iti reamintesc ca Mihai Eminescu a publicat in revista de limba româna "Familia", care aparea la Pesta si care abia din 1880 a aparut la Oradea), nici nu presupunea obligatia ca românii sa se adreseze exclusiv in maghiara autoritatilor locale.

                    obligatia de care pomenesti se referea strict la scolarizare, in sensul in care in cea de-a doua jumatate a sec XIX scoala era obligatorie in tot imperiul, iar scolarizarea laica se facea in limbile oficiale ale imperiului (adica in germana si maghiara). scolarizarea religioasa putea fi facuta in orice limba - in scolile greco-catolice din Ardeal s-a predat doar in româna.

                    cum numarul scolilor laice era net mai mare decat nr scolilor religioase, multi români au fost obligati sa invete la scoala in limba oficiala, care era maghiara. astfel, la sfarsitul sec XIX, aprox 80% din populatia Ardealului era alfabetizata(10-15% din pop vechiului regat era la fel
        • +7 (13 voturi)    
          Si uite asa a aparut ungurul travestit in roman (Vineri, 18 martie 2011, 18:13)

          etre [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          sa ne explice iarasi (a cata oara ?) ce inculti suntem.

          Desigur, romanii sunt de vina pentru toate faptele extremiste ale ungurilor .... pardon, am uitat, conform ultimei mode Basescu e de vina.
          • -6 (10 voturi)    
            precizari (Vineri, 18 martie 2011, 18:45)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui etre

            1. comentariile mele nu au menirea de a-i ataca pe cei care le citesc, nici de a explica respectivilor cititori "iarasi (a cata oara ?)" ca ar fi inculti. departe de mine aceasta intentie.

            comentariile mele tind doar sa arate ca acele cunostinte de istorie care au menirea de a forma o constiinta si o identitate nationala sunt 1') de origine institutionala si 1'') ciopârtite si falsificate la nivel institutional.

            faptul ca falsificarea istoriei noastre este facuta sub obladuirea institutiilor statului român este cu atat mai grav cu cat nu toata populatia României este formata din etnici români. or ciopârtirea si / sau falsificarea unor momente din trecutul nostru ii pot determina pe cetatenii români de origine etnica alta decât româna sa incerce sa se enclavizeze, simtindu-se abandonati, neascultati si nedreptatiti de chiar institutiile care ar trebui sa-i ocroteasca si sa le garanteze respectarea drepturilor.

            2. toti cei ce nu gândesc ca tine sau care nu au acelasi bagaj de informatii ca tine sunt unguri travestiti in români?

            3. a nu se confunda istoria (ca stiinta) si politica (nu doar ca structura ideatica si ideologica, ci si ca practica) cu fenomenul fotbalistic. in cazul fenomenului, esential este "ce simti pentru culorile echipei". in cazul istoriei si al politicii important e nu doar sa cunosti in detaliu evenimentul X, ci si sa-l interpretezi eficace si corect tinand cont de un context care la rândul lui trebuie ales eficace si inteles corect.
            • +4 (8 voturi)    
              De ce esti ungur. (Vineri, 18 martie 2011, 20:43)

              etre [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

              1. De impartial si corect ce esti nu ai scris macar un SINGUR comentariu critic la adresa ungurilor. In schimb toate comentariile tale referitoare la romani au fost negative, uneori cu tente injurioase.

              2. 99% din comentariile tale sunt exclusiv pe teme etnice. Ai avut odata un comentariu pe seama infrastructurii in Romania ... biciclete, etc. A fost singurul comentariu pe alte teme decat etnice pe care mi-l amintesc. Dar ca sa vezi, si atunci ai avut o atitudine zeflemitoare la adresa romanilor.

              3. Romanii nu se obosesc de obicei sa scrie cu diacritice.

              4. Povestea asta intransigenta in ce priveste opiniile altora nu mi se aplica. Cred ca te caracterizeaza mai degraba.

              5. Nu ma intereseaza ungurii. Am avut contacte cu ei. Executau ceva pt noi. M-a lasat rece faptul ca vorbeau intentionat maghiara in prezenta mea. Asta desi, eu lucrand atunci intr-o multinationala aveam buna cuvinta sa vorbesc o limba inteleasa de toti cei prezenti pe cat posibil.
              Daca ar fi posibil, le-as da voie sa se duca invartindu-se cu tot cu Harghita si Covasna. Dar sti ceva ? nu am chef dupa ani si ani de tranzitie si chinuri economice sa inregistrez iara-si un regres, convulsii sociale doar pt ca un anumit ungur se viseaza sef.

              Punct.
              • -2 (6 voturi)    
                uluitoare logica, fabuloasa perspicacitate (Vineri, 18 martie 2011, 22:11)

                diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui etre

                1. cand toata lumea scrie "comentarii critice la adresa ungurilor" chiar daca nu cunosc faptele istorice, tu tragi concluzia ca si eu trebuie sa fiu "critic", adica pe langa faptele pe care le-am pomenit si pe care tu nu le stiai, eu ar trebui sa repet si ceea ce tu deja stii din manualul de istorie. sincer, acest fel de a intelege impartialitatea si corectitudinea mi se pare a fi pueril. nu am negat masacrele facute de unguri, ci am aratat cu degetul inspre cele ascunse din initiativa institutionala de catre români.

                2. multumesc ca ma urmaresti

                3. nu faci greseli de ortografie (cu exceptia lui "iara-si") si de gramatica (cu exceptia catorva poticneli). te felicit!

                4. intransigent = incoruptibil ; nu stiu ce te caracterizeaza, dar observ ce observi : ca ar trebui sa fiu critic la adresa ungurilor, ca 99% din comentariile mele sunt pe teme etnice (eu as completa "si anti-xenofobe") ; ca am fost zeflemitor la adresa românilor care prefera sa iasa in oras cu 4x4 in loc de bicicleta. tinand cont de ce-ti sare tie-n ochi, nu te pot suspecta de atitudine toleranta.

                5. sunt absolut convins ca ungurii pe care i-ai intalnit vorbeau intentionat maghiara in prezenta ta. (mai cred si ca erau primii, poate singurii unguri pe care i-ai intalnit. nu te-ai asteptat sa scoata carnea cruda de sub bancheta din spate a masinii?). cred ca nu-ti doresti convulsii sociale si cred ca ai fi in stare sa-l pocnesti pe cel care ar putea fi banuit de intentia de a produce chiar si palpitatii...

                Punct. punct? da-mi un punct stabil si-ti voi rasturna lumea. nu din rea intentie, ci dintr-o lege a fizicii.

                noapte buna!
                • +3 (7 voturi)    
                  De unde atata ura si agresivitate (Sâmbătă, 19 martie 2011, 8:33)

                  etre [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

                  De unde atata ura si agresivitate la adresa romanilor si cum se preteaza ea cu clamata atitudine anti-xenofoba ?

                  Da-mi te rog un exemplu recent in care romanii sau etnici romani din Ungaria au agresat unguri sau si-au batut joc de simbolurile lor nationale

                  //(editat de HotNews.ro)
                  • -5 (5 voturi)    
                    nu e ura sau agresivitate (Sâmbătă, 19 martie 2011, 9:45)

                    diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui etre

                    e exclusiv datorie umana de a arata adevarul si de a indica faptele ascunse intentionat de catre institutiile statului român. ascunderea faptelor si falsificarea adevarului, inducand o perceptie gresita asupra trecutului, favorizeaza xenofobia si sovinismul. caracterul de masa al acestor efecte nocive se vede chiar in comentariile de la acest articol - necunoscând petele intunecate si murdare ale istoriei lor, românii sunt xenofobi.

                    vezi spre finalul listei de comentarii comentariul "tare" scris de "Clujean" :
                    * "tare (Sâmbătă, 19 martie 2011, 1:51)

                    Clujeanul [anonim]

                    [...] De 1 decembrie 2010 era sa o incaseze in fata la Diesel (l-au scapat jandarmii care l-au dus cu masina), dar daca mai vine la Cluj si de 1 decembrie 2011, sunt convins ca va fi vanat si nu mai scapa. "

                    * agresivitatea verbala a etnicilor români "montati" impotriva ungurilor e vizibila in aproape toate comentariile de aici - inclusiv in cele in care se vorbeste metaforic despre cum va fi "linistit" Csibi Barna la Abrud. vezi 5 comentarii mai jos de acesta : "Nu s-a prea auzit de ungur sa scape teafar din mainile motilor"

                    * iti reamintesc ca in 15 martie cineva a avut grija sa acopere numele maghiar al unor localitati din judetul Bihor cu tricolor românesc. ti se pare ca acesta ar fi un mesaj de toleranta?
        • +4 (8 voturi)    
          di(dd)ly si istoria (Vineri, 18 martie 2011, 21:11)

          gura rea [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          didilica taica ,te-ash intreba dacai cetit fo' carte da istorie pana acu' da tare ma tem ca NU.
          Ce sa te intreb de maiorul Hatvany si de generalul baron Kemeny si ce cautau ei pa la ABRUD prin 1848-1849 CRED CA E INUTIL !
          Dar poate dai o cautare pe GOOGLE si afli si tu mai multe ,asa ca sa-ti omori timpul si sa nu mai asculti basme cu de ce destepti si viteji erau pa atunci honvezii .
          Si poate faci si tu o trecere prin aceiasi zona (ca zau nu strica,sunt peisaje superbe ) si aflii mai multe de la fata locului.
        • 0 (0 voturi)    
          Matale stii istoria tot unilateral (Sâmbătă, 19 martie 2011, 12:00)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

          Cre' ca merita sa te mai informezi. Abrudul a fost ocupat si pierdut de unguri de trei ori la rand - de doua ori de catre Hatvany si o data de catre Kemeni. Vezi ce-au facut ungurii in Abrud, vezi care a fost reactia romanilor, si pe urma io zic sa postezi din nou.

          In mod esential, la vremea aia nu exista populatie civila in Ardeal, as zice eu in principal din cauza faptului ca unii conducatori unguri au inteles sa infaptuiasca revolutia de la 1848 prin epurare etnica, si cel putin o parte din populatia civila maghiara s-a implicat in masacrele impotriva romanilor. In conditiile astea, era imposibil sa-ti dai seama cine putea fi considerat civil si cine nu. Sigur, nu-i un lucru de lauda, da' in conditiile in care ii stii pe cei care au ars casele romanilor din Abrud, si ocupi orasul, mi se pare cel putin dificil, in conditii de razboi, sa-i tratezi ca pe niste civili in care poti avea incredere.
    • +22 (28 voturi)    
      cea mai inteleapta decizie... (Vineri, 18 martie 2011, 13:17)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Avram

      pe care a luat-o vreodata de cineva,in romania,in ultimi 20 de ani.bv blejnar...genialll
    • +29 (33 voturi)    
      Solutie grozava! (Vineri, 18 martie 2011, 13:18)

      Attila [anonim] i-a raspuns lui Avram

      Si eu sunt de acord! O solutie extraordinara ptr. a linisti un om ca Csibai Barna.
      Sunt convins ca nu o sa aiba curaj sa se mute acolo!

      Nici Maghiarii, nici Romanii nu au nevoie de asemenea gesturi (ma refer la gestul lui Csibi Barna).
    • +16 (16 voturi)    
      Genial! (Vineri, 18 martie 2011, 13:50)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Avram

      :)))))))))))))))))
    • +2 (4 voturi)    
      Nu-i de ras (Vineri, 18 martie 2011, 19:14)

      d [anonim] i-a raspuns lui Avram

      Nu s-a prea auzit de ungur sa scape teafar din mainile motilor. In cel mai bun caz va pati acelasi lucru care i l-a facut el marionetei. Sa-i fie tarana usoara si prostia iertata!
      • +1 (1 vot)    
        stai linistit, ca nu se duce (Vineri, 18 martie 2011, 23:40)

        horea [anonim] i-a raspuns lui d

        maine o sa aflam ca a demisionat, s-a internat sau are pe cineva bolnav in familie...
    • +1 (3 voturi)    
      Subscriu :) Urmeaza 1001 :) (Vineri, 18 martie 2011, 19:32)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Avram

      1) Inteligenta domnului Blejnar este cu atat mai de apreciat cu cat pe afisele din Miercurea Ciuc puse de Csibi Barna scria ca in 1848 cei mai multi unguri au fost ucisi la Abrud, peste 1000. Afisele se pot vedea pe blogul lui personal

      http://2.bp.blogspot.com/-qO8U84SDxqY/TX8FSAmQrvI/AAAAAAAACuM/yLm7UGWcV9U/s1600/DSC06622.JPG

      El o sa fie precis nr. 1001. :) :)

      2) Probabil ca are vre-un contract de functionar public si e foarte greu de concediat...

      El va trebui sa aleaga acuma: se muta la Abrud, cu toate riscurile aferente sau ramane la Miercurea Ciuc fara servici :) :)

      Deci Domnul Blejnar a lovit de 2 ori.... :) :) :)
      • +1 (5 voturi)    
        buun (Vineri, 18 martie 2011, 20:16)

        Muresel [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Nu stiam asta cu Abrudul si Csibi...hahah...genial!!
        Va avea timp baiatul sa isi ia prietena sa spanzuratoarea si sa faca ceva turism prin Abrud:
        Casa lui Ioan Buteanu”, unul dintre cei mai apropiaţi colaboratori ai lui Avram Iancu; aici a avut loc la 3 aprilie 1848 adunarea revoluţionarilor români din Munţii Apuseni.
        „Casa memorială Alexandru Ciura”, locuinţa părintească a scriitorului Alexandru Ciura (1876-1936); aici a avut loc întâlnirea dintre Nicolae Bălcescu şi Avram lancu. Clădirea găzduieşte o expoziţie permanentă de documente referitoare la istoria Abrudului, îndeosebi din anii 1848-1849.!!!
        Busturi: Memoria lui Horea, Avram Iancu şi Ioan Buteanu, este evocată de busturile acestora ridicate în centrul oraşului Abrud.
        Totul e sa nu se trezeasca sa trimita pe acolo niste cereri de desfiintare a acestor obiective, sau sa fie redenumit Abrudul in Maghiara, asa cum vroia la el "acasa", la Miercurea Ciuc. Ca tare mi se pare ca nu si-a invatat lectia.
    • +1 (3 voturi)    
      Pentru o infuzie romaneasca in secuime (Sâmbătă, 19 martie 2011, 4:51)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Avram

      Mutati capitala in Brasov
      • +1 (1 vot)    
        intrebare (Sâmbătă, 19 martie 2011, 18:36)

        SAURON [anonim] i-a raspuns lui Eu

        ar avea cineva curajul sa faca un referendum pe tema asta?
      • 0 (0 voturi)    
        +1 (Duminică, 20 martie 2011, 14:53)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        SUSTIN
        Dar nu pe Dan Diaconescu!!
        Ci proiectul inginerului Nicolae Theodorescu
    • 0 (0 voturi)    
      Inspiratie (Duminică, 20 martie 2011, 11:47)

      ciNicu [anonim] i-a raspuns lui Avram

      Dom'le, ca sa vezi ce inseamna sa fii "patriot" inspirat: pina mai ieri musiu Blejnar era usor suspectat ca ar fi "regina" vamilor si lumea il privea cam chioris, incercind sa ghiceasca ce ascunde stimabilul prin dulap si prin conturi.
      Dar iata ca omul este inspirat, gaseste "secuiul lui Pepelea" si brusc devine eroul "patriotilor". El s-a albit peste noapte, lumea il iubeste, vamile functioneaza ireprosabil, viata e roz.
      Frumoasa tara.......
  • +4 (26 voturi)    
    Detasare permanenta in ungaria (Vineri, 18 martie 2011, 12:57)

    gabi [anonim]

    O detasare permanenta in ungaria era ideala
  • +15 (19 voturi)    
    isi va da demisia probabil (Vineri, 18 martie 2011, 12:59)

    ska [anonim]

    altfel "gestul" lui, de altfel copilaresc de prost, nu mai are valoare
    • -8 (14 voturi)    
      dar (Vineri, 18 martie 2011, 16:30)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui ska

      gestul lui Blejnar si reactia multor comentatori la acest articol nu ti se par la fel de copilaresti?

      mie toate astea imi amintesc de curtea scolii - Georgel il scuipa pe Gigel pentru ca Gigel l-a scuipat pe Georgel...
      • +8 (12 voturi)    
        genial Blejnar cu faza asta (Vineri, 18 martie 2011, 18:18)

        florinelul [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        daca era "ca in curtea scolii" atunci Blejnar iesea in Piata Victoriei si spanzura o papusa cu capul lui Lajos Kossuth. dar fiind o persoana adulta si cu toate margelele la cap uite ca s-a gasit si o solutie eleganta.
        pacat ca nici motii nu prea spanzura papusi in piete publice, ca tare mi-ar fi placut sa-i vad fata lui Csibi.
  • +8 (22 voturi)    
    PACAT (Vineri, 18 martie 2011, 13:05)

    Ana [anonim]

    de bunicii care au fost omorati de unguri...trebuia dat afara...aici este ROMANIA si stat de DREPT si le-am dat prea multe drepturi...sa plece in UNGARIA daca nu ii convine Romania. daca s-ar apuca restul angajatiilor ANAF sa dea foc simbolurilor lor cum ar fi?
    • -6 (12 voturi)    
      din nefericire (Vineri, 18 martie 2011, 16:36)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      multi dintre ardelenii de azi pot spune la rândul lor "pacat de bunicii are au fost omorati de români". sa nu uitam ca Ardealul a fost locuit vreme de o mie de ani de români si de unguri, carora li s-au adaugat si nemtii vreme de vreo 8 secole (si daca tot veni vorba de nemti, sa nu uitam ca in anii '50 România a fost singura tara din Europa care nu i-a mai acceptat pe teritoriul ei pe cetatenii români de etnie germana dusi de sovietici in lagarele de munca fortata...)

      dar din nefericire, in manualele noastre de istorie nu scrie nimic despre crimele facute de strabunicii nostri - când vine vorba de crime ale trecutului, responsabili si vinovati sunt exclusiv strainii care i-au omorât pe strabunicii nostri.
      • +5 (5 voturi)    
        In aparenta coerent si corect, dar... (Vineri, 18 martie 2011, 20:05)

        redrick [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        ... cam radical, stimabile. Asa e, sint multe lucruri nespuse din instoria recenta a Romaniei, dar unii ca d-ta mai pun de la ei (oare ca sa... compenseze ?).
        De exemplu, cunosc cazuri de etnici germani din Basarabia care au scapat de lagar venind IN Romania, asa ca "singura tara din Europa care..." devine o minciunica. Era necesara ? Nu cred. Pacat, parea singura voce limpede si echilibrata in corul asta de-a dreptul fotbalistic.
        • -2 (4 voturi)    
          cred ca e o confuzie la mijloc (Vineri, 18 martie 2011, 21:28)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui redrick

          eu ma refeream la politica guvernului inceputurilor Republicii Populare Române din anii '47-'48. faptele, pe scurt:

          * inca din ianuarie '45 etnici germani din Europa de est, inclusiv din România (in special din Ardeal, dar si din Bucovina si Banat), au fost deportati in lagare de munca fortata din URSS (in Ucraina mai ales) - respectivii nu erau prizonieri de razboi prinsi pe vreun câmp de lupta, ci erau civili, femei si barbati, apti de munca => actiunea sovieticilor se reducea la niste represalii prezentate sub apelativul "despagubiri de razboi prin forta de munca"
          * din România au fost deportati peste 70.000 de germani, adica peste 10% din populatia germana inregistrata in România in 1930
          * repatrierea civililor a inceput sa se faca in '46-'47, s-a facut masiv in '48 si a luat sfârsit in '50-'52
          * in perioada in care URSS a facut repatrierile, România il avea ca prim-ministru-marioneta pe Petru Groza si ca ministru de externe (si cel mai puternic om in stat) pe Ana Pauker
          * in '47-'48 conducerea României a refuzat sa-i primeasca inapoi pe nemtii deportati, drept care acestia au fost dusi in Germania de est aflata sub ocupatie sovietica, in special in zona orasului Frankfurt/Oder. Mai putin de un sfert dintre sasii dusi in Germania in perioada '47-'49 au reusit sa se intoarca la familii in Ardeal la inceputul anilor '50, ceilalti au reusit in mare parte sa ajunga in RFG (multi dintre ei regasindu-si familiile abia in anii '80 cand Ceausescu vindea nemti pe marci), iar o mica parte dintre ei au ramas in RDG.
          * in perioada '47-'49 România a acceptat sa primeasca din URSS mai putin de a saptea parte dintre sasii deportati in '45
  • +15 (29 voturi)    
    Craisorul muntilor (Vineri, 18 martie 2011, 13:06)

    Marius [anonim]

    Am fost la mormantul Craisorului, un adevarat simbol al romanilor. Toti ar trebui sa trecem pe acolo macar o data in viata. Avram Iancu ar trebui facut sfant, intocmai ca Stefan Cel Mare!
    Acest individ, Barna, trebuie judecat si condamnat pe viata pentru denigrarea simbolurilor nationale. Dupa care o sa pot scrie si eu pe blog: asa vor pati toti cei care se leaga de natiunea si civilizatia romana!
    Toleranta si bunatatea romanilor au o limita!

    Apropo, o sa-mi iau o casa de vacanta in Harghita, si o sa arborez cel mai mare si inalt tricolor, sa se vada ca suntem in tara noastra Romania!!
    • -7 (11 voturi)    
      fara din astea (Vineri, 18 martie 2011, 13:11)

      yo moose [anonim] i-a raspuns lui Marius

      nu-ti recomand. am auzit de un caz similar, si intr-o noapte s-a trezit ca-i arde drapelul
      • +10 (12 voturi)    
        Si ei cu el (Vineri, 18 martie 2011, 13:58)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui yo moose

        Iar autorii acestui act nu s-au aprins de la foc?

        Pentru a-mi apara saracia/ proprietatea si neamul/ tara pot recurge la orice masura, mai ales ca sunt in legitima autoaparare: incearca sa-mi distruga proprietatea si ma ataca la mine in curte/ tara...vor primi ceea ce merita.

        Incurajez cat mai multi romani cu bani sa-si cumpere case de vacanta in frumoasele sate harghitene si covasnene, poate chiar sa ne mutam definitiv acolo.

        Suntem acasa peste tot in Romania!!
  • +6 (10 voturi)    
    Sovin (Vineri, 18 martie 2011, 13:08)

    cosmin [anonim]

    Extremist Sovin!!!!!!
  • -6 (26 voturi)    
    nu ma afecteaza cu nimic gestul fraierului (Vineri, 18 martie 2011, 13:09)

    marius [anonim]

    si daca a spanzurat o papusa, care e treaba?
    hai sa fim serisi, probabil domnul respectiv a dat in mintea copiilor.

    Avram Iancu ramane in istorie acolo unde ii e locul, nu am nicio emotie fata de acest gest.
    si apoi, care ar fi consecinta gestului lui?
    Revine Transilvania la Ungaria? nu, ii batem in cap pe unguri la greu.

    Poate sa-l spanzure si pe Basescu, ma refer ca o papusa, pe cine intereseaza?
    • +15 (17 voturi)    
      ?? (Vineri, 18 martie 2011, 13:30)

      kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Pe acelasi principiu ar trebui sa nu pedespim cand se da foc tricolorului sau cand se face hartuire sexuala impotriva femeilor, ca no amu doar ce le-a facut doar nu le-a violat sau tricolorul doar nu sufera ca arde !!!
    • +13 (19 voturi)    
      Mda (Vineri, 18 martie 2011, 13:34)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Pai din cauza oamenilor ca tine ne dezbinam ca si popor si ca si natie.

      Azi nu ma intereseaza ca unii cer autonomie, maine nu ma intereseaza ca ni se pangaresc simbolurie, poimaine ce urmeaza?

      Ia vezi ce ai pati daca ai face asta altundeva?
      Exista lucruri cu care nu te joci si punct. Inclusiv in ceea ce l-ar privi pe Basescu, e Presedintele tau deocamdata. Deocamdata, ca vrei ca nu vrei, ca iti place ca nu iti place, te reprezinta si tu contribui la aceasta institutie care este Presedintele.

      Ia nu mai fiti asa batjocoritori cu noi/voi insiva! Daca nu aveti coloana vertebrala va priveste.
    • +12 (12 voturi)    
      ceva (Vineri, 18 martie 2011, 13:38)

      Horea [anonim] i-a raspuns lui marius

      trebuie sa fi simtit..instigare la ura, un sentiment de aversiune fata de cineva care isi bate joc de valorile neamului tau.. sau nu? eu cred ca e normal sa simti asa ceva..
      si ca sa nu te simti xenofob, ci nationalist (ceea ce nu e un lucru rau), iti amintesc ca ungurii nu ne-au lasat pe 1 dec sa sarbatorim ziua nationala la teatrul sau opera lor din budapesta..
      pai se compara cele doua modalitati de sarbatorire?!
      pe de alta parte, ar trebui sa stii ca in SUA, un astfel de om ar fi fost arestat pentru arborarea unui alt steag decat cel national si..ceva legat de marea natiune americana :)
  • +11 (19 voturi)    
    Supercalifragilistic! (Vineri, 18 martie 2011, 13:15)

    bogdant2000 [utilizator]

    Respect pentru gestul ironic al ANAF.
    O lectie grozava.Bravo!
  • +17 (23 voturi)    
    Tot respectu`.... (Vineri, 18 martie 2011, 13:23)

    Ronin [utilizator]

    ....pentru masura luata de Blejnar.....geniala faza....
  • -12 (18 voturi)    
    Greseala... (Vineri, 18 martie 2011, 13:24)

    catalin_mattei [utilizator]

    dam mult prea mare importanta unor lucruri minore. Gestul acestui tanar este la fel de lipsit de noima ca si cuvantarile europarlamentarului Vadim Tudor. Sunt doar manifestari reprobabile care nu isi au rostul intr-o Europa Unita asa cum ne dorim. Nu stiu daca tanarul a realizat mica sa piesa in calitate de functionar din subordinea lui Blejnar astfel incat presedintele ANAF sa simta nevoia de a interveni in aceasta speta... din pacate in acest moment aceasta mutare este vazuta ca o "razbunare" si cred ca mai repede vine sa mangaie sensibilitatile nationalistilor in contrapartida cu subiectul exploatat de opozitie , acel mesaj care este si nu prea al prim-ministrului maghiar
  • +12 (16 voturi)    
    nici ca se putea (Vineri, 18 martie 2011, 13:29)

    nahir [utilizator]

    o masura mai binevenita.
    sunt curios ce o sa mai scrie pe blogul lui in si dupa perioada de detasare. daca nu cumva isi va da demisia ca sa scape de 6 luni printre moti.
  • +14 (20 voturi)    
    Ce crime a facut Avram Iancu? (Vineri, 18 martie 2011, 13:30)

    Dani.El [utilizator]

    Pe cand kossuth al vostru A UCIS DELEGATIA ROMANA VENITA LA NEGOOCIERI si alfata sub protectia generalului Bem.

    Se pare ca a ucis intre 20 si 40 de mii de romani ... ca erau Romani. In fiecare sat cate 10. Ca sa se stie ca a trecut el pe acolo! Bineinteles, "democrat" fiind, a ucis si un numar nespecificat de sasi ... doar pentru ca nu erau unguri.

    kossuth al lor E CRIMINAL!

    Ma intreb ... oare de ce nu se spun aceste lucruri?

    Eu cred ca ungurii, in istoria lor, au ucis cam de trei mai multi oameni dintre natiile cu care "au convietuit": Romani, Sasi, Sarbi, Croati, Slovaci s.a.m.d. decat numara intreaga populatia ungureasca.

    Individul ala ar trebui judecat pentru insulta adusa simbolurilor nationale. In Franta probabil ar fi fost deja condamnat, iar in Ungaria ar fi fost probabil linsat ...
    • -2 (14 voturi)    
      discutii (Vineri, 18 martie 2011, 13:36)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Dani.El

      Nici nu trebuia exilat 6 luni acolo.
      nici voi nu mai fiti asa sovini
      ar trebui sa ne cunosatem mai bine intre noi sa nu mai fim asa rai in perioadele acestea. 15.03,01.12 etc
  • +7 (13 voturi)    
    bravo (Vineri, 18 martie 2011, 13:31)

    iulian [anonim]

    bravo bravo bravo
    dar putea domnul Blejnar si mai bine sa il detaseze prin Iasi Vaslui, sau Craiova si poate il linisteau romanii definitiv pe ...
    • +3 (5 voturi)    
      iancu (Vineri, 18 martie 2011, 13:44)

      ardeal [anonim] i-a raspuns lui iulian

      Cum il linisteau?
    • +5 (9 voturi)    
      sau in timisoara si bucuresti... (Vineri, 18 martie 2011, 13:54)

      farty [utilizator] i-a raspuns lui iulian

      Sunt de acord cu tine... Cum ar fi fost spre exemplu sa fie trimis in Timisoara sau Bucuresti? Am aruncat si eu un ochi pe blogul lui (cu ajutorul lui Google Translate), si am observat ca omul are niste probleme serioase la bibilica.
      • +1 (1 vot)    
        da ce? (Sâmbătă, 19 martie 2011, 18:39)

        Domnitoru [anonim] i-a raspuns lui farty

        Cind se dezbate in Parlament o chestie de importantza codului muncii,stirnirea nationala dovedeste ca antonescu si ponta au bibilica intreaga?
  • +12 (14 voturi)    
    jos palaria, d-le blejnar! (Vineri, 18 martie 2011, 13:42)

    adrian [anonim]

    Respect pentru aceasta masura educativa!. Un functionar de stat trebuie sa-si onoreze locul de munca, prin comportamentul sau!
  • +12 (14 voturi)    
    Avram Iancu nu era atat de xenofob (Vineri, 18 martie 2011, 13:52)

    ovidiu [anonim]

    Avram Iancu nu era atat de xenofob. Daca nu ma insel consoarta lui era de origine maghiara. Din pacate nu acelasi lucru se poate spune despre Kossuth si urmasii lui frustrati precum Csibi Barna. Nu stiu ce le-a facut atata rau Avram Iancu. Nu am cunostinta de crime facute de Iancu asa cum a facut Kossuth. Aaaa... Si sa nu uitam de bunii nostri prieteni unguri care in al doilea razboi mondial dupa Dictat s-au vazut puternici si au inceput sa schingiuiasca romani din satele anexate (le taiau cate un nas, o mana ca credeau ca asa nu mai sunt romani). Poate se gaseste vreun maghiar cinstit care are un bunic molestat de vreun roman. Eu tare as vrea sa il vad :)
    • -1 (17 voturi)    
      avram (Vineri, 18 martie 2011, 14:02)

      eu sunt roman [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      stie cineva ce vremuri au fost atunci?
      Acum traim in 2011?
      In europa?
      Cred ca nu. Si dupa toate discutiile voastre - ce vreti ? Razboi cu ungurii ? sau pace cu ungurii?
      Eu vreau pace.
      • +8 (14 voturi)    
        ce vor ei? (Vineri, 18 martie 2011, 14:27)

        ion daniel [anonim] i-a raspuns lui eu sunt roman

        Intrebarea e ce vor ei de fapt de agita atat lucrurile
  • -8 (16 voturi)    
    Discutabil (Vineri, 18 martie 2011, 14:05)

    aqualung [utilizator]

    Eu cred că toată povestea trebuie discutată. Sigur, departe de mine gândul să-i plâng de milă unui extremist ordinar, şovin şi frustrat, care a căutat asta cu lumânarea.

    Pe de altă parte însă, trăim într-o ţară în care există libertatea cuvântului, libertate ce ar trebui protejată.
    Sancţiunile pe linie profesională nu-şi au locul atâta vreme cât n-a făcut-o chiulind de la serviciu sau revendicând vreun fel de autoritate ca angajat al ANAF. Asemenea sancţiuni sunt cel puţin discutabile, putând fi considerate un abuz. Altfel, angajatorul nu are ce căuta să interzică angajaţilor să-şi exprime liber opiniile (chiar şi prin gesturi pe care alţii le-ar considera jignitoare). Genul ăsta de acţiuni sunt problematice şi când le face o firmă privată, darmite când le face o instituţie a statului.

    Sigur, nici libertatea asta nu e nelimitată şi poartă şi ea o responsabilitate, iar dacă a sărit calul (ceea ce nu ştiu dacă e cazul) trebuie să plătească pe linie contravenţională, nu profesională.

    În plus, mă îndoiesc că un român care ar fi ars drapelul maghiar sau ar fi spânzurat păpuşa Kossuth ar fi fost sancţionat astfel de conducerea ANAF.

    V-aş sfătui să vedeţi din nou şi textul scris de Alin Fumurescu la Contributors acum câteva săptămâni. http://www.contributors.ro/dezbatere/%E2%80%9Csfanta-tinerete-legionara%E2%80%9D-si-curtea-suprema-a-sua-i/
    • -2 (10 voturi)    
      foarte bine spus (Vineri, 18 martie 2011, 16:43)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      insa pentru majoritatea este foarte greu sa priveasca lucrurile in acest fel când nu au fost invatati a le privi in respectul celuilalt.

      in scoala noastra, educatia civica este o materie la care elevul ia 10 daca memoreaza definitia de dictionar a xenofobiei, nu daca intelege ce e xenofobia.
      • +2 (4 voturi)    
        bravo tamiie.. (Vineri, 18 martie 2011, 19:45)

        danarad [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        din comentariile tale,se vede ca nici tu nu ai inteles, ce este xenofobia..
        p.s. ca tot ai amintit de masacrele romanilor din timpul razboiului,poate amintesti si de masacrele evreilor impotriva romanilor din basarabia, dupa cedarea ei catre rusi..imi povestea bunica,saraca...
        • 0 (4 voturi)    
          Nu fi dur cu ea.,el (Vineri, 18 martie 2011, 21:51)

          HESS [anonim] i-a raspuns lui danarad

          Oriunde apare un articol pro romania hop si ea .,el.Parca face spumite la gura,ceva il.,o roade.
          Poate ca nu stie ca are liber la cetatenia maghiara si poate si decola..
    • +1 (5 voturi)    
      Comparatia este rau intentionat gresita. (Vineri, 18 martie 2011, 18:21)

      etre [anonim] i-a raspuns lui aqualung

      porbabil ai vrut sa zici :

      "un roman care ar fi ars un simbol maghiar pe teritoriul ungar"

      cred ca ar fi primit flori :)
  • -1 (13 voturi)    
    nu e o decizie normala (Vineri, 18 martie 2011, 14:24)

    donache [anonim]

    Exista legi in Romania pe baza carora C.B. ar putea fi acuzat, judecat si condamnat. O decizie administrativa la locul de munca nu mi se pare normala, mai degraba abuziva (daca nu cumva a lipsit in timpul serviciului, nemotivat, dar atunci e exagerata). Faptul ca pentru activitati extra serviciu poti fi penalizat la locul de munca este un abuz, indiferent despre cine este vorba. Este o metoda te control "stai in banca ta, nu te pune cu sistemul"
    • +1 (7 voturi)    
      .... (Vineri, 18 martie 2011, 14:33)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui donache

      La fel si pentru tine:Legea nr. 7/2004 privind Codul de conduita a functionarilor publici
      (publicata in Monitorul Oficial nr. 157 din 23 februarie 2004)
      Lectura placuta!
      De ce va place sa vorbiti doar ca sa va auziti nu inteleg!
      • -1 (7 voturi)    
        Articol? (Vineri, 18 martie 2011, 14:51)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Bulan

        Poţi să spui şi un anumit articol concret pe care l-a încălcat (nu ceva general, ca respectarea Constituţiei sau aşa ceva, pentru că în Constituţie libertatea de exprimare e garantată)? Cam toate articolele se aplică în exercitarea atribuţiilor de serviciu, de fapt nici nu ştiu de ce trebuie să fie scris într-o lege, pentru că stipulări similare sunt în contractul meu de muncă (şi, cred eu, în orice contract de muncă).

        Pun întrebarea asta pentru că dacă există o lege prin care poţi fi sancţionat pe linie profesională pentru exprimarea unor opinii, atunci aia e o lege care ar trebui schimbată.
        • +3 (5 voturi)    
          nu ai inteles cum stau lucrurile (Vineri, 18 martie 2011, 15:21)

          i am disappoint [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

          Nicaieri nu se spune ca Barna a fost detasat la Abrud ca sanctiune pentru circul facut de ziua ungurilor.
          • 0 (6 voturi)    
            Niciunul din noi nu crede asta (Vineri, 18 martie 2011, 16:38)

            aqualung [utilizator] i-a raspuns lui i am disappoint

            Dar de ce a fost detaşat, ca răsplată? Nu contează dacă a spus sau nu asta cineva. Scuze, dar mi-e greu să cred că nu există legătură şi cred că nimeni aici nu crede şi nu susţine că demonstraţia şi detaşarea ar fi evenimente complet independente. Nu contează nici că Barna acceptă şi nu are de gând să conteste (sunt convins că el nu înţelege valorile democratice, cum sunt libertatea cuvântului, toleranţa interetnică etc. darmite să le mai şi apere cu riscul de a-şi pierde slujba), problema este că se întâmplă aşa ceva.

            Dacă aprobăm asta, înseamnă că e ok ca dacă eu particip la (să zicem) o grevă legală sau doar un miting în care îmi exprim opiniile, a doua zi firma la care lucrez să mă detaşeze în India. Lucrul ăsta nu e ok, indiferent ce am susţinut la acel miting. Iar dacă asta se întâmplă la o instituţie a statului, e şi mai grav.

            Acţiuni în cazuri de genul ăsta aş aştepta de la sindicate, nu adunări penibile ca cea de la moţiunea de deunăzi. Prin aşa ceva scot în evidenţă abuzuri, probleme reale ale angajaţilor etc.
            • +3 (7 voturi)    
              bate saua sa priceapa iapa iredentista (Vineri, 18 martie 2011, 17:27)

              i am disappoint [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

              E simplu, cu totii ne facem ca nu stim despre ce e vorba.
              - Barna face un circ infect, prezentandu-l ca pe o manifestare artistica (desi stim cu totii de ce a facut-o).
              - Finantele il detaseaza cu serviciul la Abrud, bazandu-se pe relatia angajat-angajator (desi stim cu totii de ce au facut-o).

              Ghiorlanul a crezut ca daca nu face nimica ilegal, nu are ce sa i se intample. Din pacate pentru el, nu a anticipat ca i se poate raspunde cu aceeasi moneda.
              • 0 (8 voturi)    
                Nu despre asta e comentariul meu (Vineri, 18 martie 2011, 18:44)

                aqualung [utilizator] i-a raspuns lui i am disappoint

                Despre ce e vorba unde? În comentariile mele, nu despre manifestare e vorba, ea are consecinţele ei, în justiţie - care, apropo, încă nici nu s-a pronunţat. Nu văd cum este asta aceeaşi monedă, mi se pare o cu totul altă monedă; nu văd nici care e problema ANAF cu manifestările lui, că doar ANAF nu e firma privată a nepotului lui Avram Iancu, ci e o instituţie de stat care nu are voie să facă discriminări.

                Ce susţin eu e că detaşarea la Abrud nu are cum să fie consecinţa logică a acţiunilor efectuate în afara serviciului, sună ca „detaşările” cu serviciul în Siberia practicate prin URSS. Iar dacă relaţia angajat-angajator justifică aşa ceva (ca angajatorul să vadă ce face angajatul în timpul liber şi să ia decizii privind munca lui pe baza a ce vede), atunci e o relaţie disfuncţională.

                Voltaire (parcă) era ăla care zicea ceva de genul: „nu sunt de acord cu ce spui, dar mă voi lupta până la moarte pentru dreptul tău de a o spune”. La fel, eu nu-i suport pe nazişti (maghiari, români sau de orice neam), dar nu concep ca ei să fie discriminaţi pentru părerile lor în altă parte decât în discuţiile politice şi la deciziile de politică.
          • -2 (8 voturi)    
            exact (Vineri, 18 martie 2011, 16:46)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui i am disappoint

            ceea ce adauga si o glazura de ipocrizie peste tortul abuzului administrativ. sau pentru noi cele mai la indemana solutii sunt "ascunderea dupa deget" si deculpabilizarea prin "el a inceput"?
  • -6 (14 voturi)    
    de ce este alb negru? (Vineri, 18 martie 2011, 14:28)

    daimyo [anonim]

    Probabil ca Kossuth a fost un criminal. La fel de probabil ca si Avram Iancu a fost la fel de criminal.
    Problema este, ca oamenii astia care lupta pentru tara lor, de cele mai multe ori lasa multe cadavre in urma.
    Iar transilvania a fost sub diferite ocupatii. daca m-ar intreba cineva cine are dreptul asupra transilvaniei, as avea mari probleme. mOmentan e sub ocupatie Romana. Nu inseamna ca i se cuvine pe drept. E doar politic
    • +3 (5 voturi)    
      relativizare (Vineri, 18 martie 2011, 15:05)

      ciprian [anonim] i-a raspuns lui daimyo

      Eu inteleg ce zici, exista asemenea teritorii disputate și redisputate. Însă nici nu putem relativiza la maximum... altfel poti spune ca e teritoriu turcesc, pentru ca a fost ocupat de Imp. Otoman

      Exista studii extinse care atesta existenta locuitorilor (Daci) in zona Transilvanei si transformarea lor ulterioara (similara celor din alte zone) in daco-romani --- adică români.

      Ungurii au cucerit teritoriul abia prin anul 1.000 și au încercat să-l colonizeze (în stilul tipic imperiilor). Au reușit doar parțial - de aia avem acum zone cu o populație de origine maghiară importantă. Dar să zici despre țara Moților, țara Hațegului, Brașov, Sibiu sau Banat că ar avea vreo proveniență maghiară mi se pare o aberație.

      Putem să fim corecți și obiectivi și fără să fim „mai catolici decât Papa”.
      Orice pretenție maghiară asupra vreunui teritoriu transilvănean este doar o reaprindere a suflului de imperiu colonizator, chestiune pe care de altfel românii nu au avut-o niciodată, de la Burebista încoace teritoriul fiind doar în scădere și cu chiu cu vai păstrat cât de cât întreg. Nu pot să nu mă refer aici la Moldova, care este tot teritoriu românesc, dar pentru asta nu face nimeni nici un scandal - după atâția ani de ocupație nu mai știu nici ei ce vor :)
  • +4 (10 voturi)    
    demential (Vineri, 18 martie 2011, 14:29)

    Dan [anonim]

    Blejnar, esti GENIALLL :))))))
  • +1 (5 voturi)    
    unguru' Bulan ? (Vineri, 18 martie 2011, 14:35)

    unguru' Bulan [anonim]

    hi, hi
    Oare s-a format comitetu' de primire (al ungurashului) de la Abrud ?
  • +1 (5 voturi)    
    Gresita locatia pt detasare (Vineri, 18 martie 2011, 14:49)

    V [anonim]

    Propun:
    1. Ip
    2. Traznea
    3. Tebea
  • 0 (4 voturi)    
    :D (Vineri, 18 martie 2011, 14:58)

    IO [anonim]

    era mai bine detasat in olt pe undeva, aveau aia grija de el, altfel, in alba va trai linistit si in juma de an, daca nu mai repede isi reia activitatea
  • +2 (2 voturi)    
    mdaa...... (Vineri, 18 martie 2011, 15:27)

    dan [anonim]

    Domnul acesta este angajat al statului roman. Sunt de acord ca oricine trebuie sa aiba libertatea sa isi spuna parerile sau orientarile fara insa a isi bate joc. Daca dansul lucra in mediul privat si denigra organizatia sau nationalitea organizatiei unde era angajat, ce se intampla ? era aus.....direkt, fara detasari ?
    • 0 (0 voturi)    
      mdamda (Vineri, 18 martie 2011, 15:35)

      io [anonim] i-a raspuns lui dan

      ma refere-am la faptul ca a fost detasat. daca vrei sa discuti de corectitudinea gestului si baza legala in care s-a realizat... poate e o discutie mai lunga in care intra si faptul ca era sau nu in timpul orelor de munca etc.
      atitudine treb sa ia autoritatile locale, e una sa dai autorizatie pt o demonstratie si alta sa recurgi la gesturi instigatoare, cel putin. oricum, repet, e o discutie mai lunga.
      deci, trebuia in olt, are obiectii, poate ataca decizia.
    • -1 (7 voturi)    
      Nu. (Vineri, 18 martie 2011, 18:50)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Nu, nu era aus direct, fără detaşări. Poate doar dacă denigra organizaţia, dar aici nu e cazul, pentru că nu s-a apucat să-l "spânzure" pe Blejnar sau pe ANAF. Iar despre naţionalităţi poţi să crezi orice, nu scrie nici în codul muncii şi nici în vreun contract de muncă ceva despre asta.

      Vezi recent ce s-a întâmplat la Renault când au fost unii angajaţi trimişi aus direct, fără detaşări, doar pe baza a ce li s-a părut unora din firmă.
  • +2 (6 voturi)    
    super tare! (Vineri, 18 martie 2011, 17:36)

    leopold [anonim]

    Uite,domne,un contopist cu simtul umorului.Felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    exceptional (Vineri, 18 martie 2011, 20:38)

    gogu [anonim]

    Sper ca dl. Csibi Barna sa se intoarca sanatos si teafar din aceasta detasare. Dar mai sper si ca Domnia Sa e o persoana realista si va demisiona inainte...
  • +2 (4 voturi)    
    DOMNULE BLEJNAR (Vineri, 18 martie 2011, 21:46)

    HESS [anonim]

    Sper sa cititi aceste mesaje.Va iubesc,daca ati gresit cu ceva in activitatea dumneavoastra EU VA IERT .Va multumesc.Daca ati putea sa il trimiteti si pe Tokes,Belo si toata sleata la muzeul unde ,,sade bine in vitrina actul de unire ,,de la 1DECEMBRIE 1918.Dar si o ambulanta caci vor face infarc.
    Alo forumistiilor.Care santeti de prin TARA MOTIILOR.Luati o tapina si indreptatii cocoasa boului.
    • 0 (0 voturi)    
      nici tu nu esti mai bun ca el (Sâmbătă, 19 martie 2011, 13:18)

      LEVI [anonim] i-a raspuns lui HESS

      daca te nasteai secui poate il asistai,unguri romani toti sunteti la fel!
  • +1 (3 voturi)    
    tare (Sâmbătă, 19 martie 2011, 1:51)

    Clujeanul [anonim]

    Daca stirea nu e vreo gluma, si daca omul nu-si da demisia si merge acolo (ceea ce mi-e foarte greu sa cred, un un fel de invitatie sa-si de demisia), s-ar putea caza la casa lui Ioan Buteanu, unul dintre cei mai apropiați colaboratori ai lui Avram Iancu (acolo a avut loc la 3 aprilie 1848 adunarea revoluționarilor români din Munții Apuseni).

    De 1 decembrie 2010 era sa o incaseze in fata la Diesel (l-au scapat jandarmii care l-au dus cu masina), dar daca mai vine la Cluj si de 1 decembrie 2011, sunt convins ca va fi vanat si nu mai scapa.
  • 0 (4 voturi)    
    Invitatie la film (Sâmbătă, 19 martie 2011, 6:37)

    Motogan [anonim]

    In curand la Abrud, va rula filmul "Padurea Spanzuratului ". In rolul principal Csibi Barna. Intrarea este libera!
  • 0 (0 voturi)    
    O mica diferenta (Sâmbătă, 19 martie 2011, 11:04)

    Leeview [anonim]

    Cred ca cea mai tare faza ar fi fost daca ar fi fost promovat pe un post in ... Abrud. Asa ce mai contesta in justitie ? Ca a fost promovat ?