Cluj: Un barbat care a murit dupa ce i s-a facut rau a ramas doua ore si jumatate in strada

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 30 martie 2011, 14:34 Actualitate | Esenţial

Un barbat in varsta de 79 de ani a decedat miercuri dimineata, dupa ce i s-a facut rau pe strada in Cluj-Napoca, iar trupul sau a fost ridicat abia dupa doua ore si jumatate, potrivit Ziua de Cluj. Batranul, care ar fi avut probleme cardiace, iesise de la medic in jurul orei 09.20, insa i s-a facut rau si s-a prabusit pe strada.

Martorii spun ca ambulanta a ajuns dupa aproximativ o jumatate de ora la locul unde s-a prabusit barbatul.

Echipajele de salvare au incercat sa il resusciteze, fara succes, apoi au plecat, lasandu-l pe barbat pe trotuar, motivand ca nu pot lua o persoana decedata in masina.

"Nu avem dreptul legal de a lua o persoana decedata in masina", a declarat directorul adjunct al Serviciului de Ambulanta Cluj, Doru Irimie. Acesta a precizat ca intelege, din punct de vedere uman, situatia, dar ca asa este legislatia.

Ambulantele "au venit cat de repede s-a putut", a precizat Irimie, care a specificat ca ridicarea cadavrului persoanei decedate de la fata locului, daca este vorba de un deces in spatiu public, nu la domiciliu, este de competenta Medicinei Legale si a Politiei.

"Pentru ca resuscitarea a fost negativa au fost chemati cei de la Politie si IML care se ocupa de transport pentru autopsie. Noi nu putem transporta cadavrul cu autosanitara", a precizat Irimie.

La fata locului a sosit si un echipaj de politie, care a imprejmuit zona.

Sotia barbatului decedat a luat legatura cu reprezentantii unei firme de pompe funebre, care i-au solicitat certificatul de deces, astfel ca a fost necesar ca un tanar, martor la eveniment, sa mearga cu masina personala la medicul de familie al barbatului si sa procure certificatul respectiv. In tot acest timp, barbatul a ramas pe trotuar.

Barbatul decedat a fost ridicat in jurul orei 11.40.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3314 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Multumim din inima serviciilor publice din Cluj ! (Miercuri, 30 martie 2011, 14:44)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Multumim din inima serviciilor publice din Cluj pentru modul gentil, gingas si grijuliu in care se comporta cu cetatenii - atat cu cei vii cat si cu cei decedati.

    Le dorim din suflet conducatorilor acestor unitati sa fie tratati in acelasi mod uman si plin de gentilete, grija, gingasie si compasiune de catre serviciile pe care le conduc.

    Sa va fie de bine !

    "Patria si Dreptul Meu !"

    .
    • +2 (4 voturi)    
      .. (Miercuri, 30 martie 2011, 15:05)

      AT [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      Nu sunt doar ei..
      E si statul Iti trebuie permisiune de la Stat si ca sa mori.
    • +2 (2 voturi)    
      Legea-i una, bunul simt e alta! (Miercuri, 30 martie 2011, 15:28)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      Tu cum ai fi actionat, dupa bunul simt si riscand sa incalci legea sau dupa litera legii riscand sa fii nesimtit?
      • +5 (5 voturi)    
        Multiplele fatete ale problemei ... (Miercuri, 30 martie 2011, 16:22)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        1. Articolul contine unele confuzii

        - Certificatul de deces este eliberat starea civila
        - Certificatul medical privind decesul este emis de un medic, iar in cazul in care decesul este inregistrat la domiciliu acesta este eliberat de medicul de familie
        - In cazul unui deces in loc public - constarea decesului este facuta de primul medic care vede pacientul / decedatul

        Cred ca autorul stirii va aduce precizarile necesare.

        2. Ambulanta a venit dupa cca jumatate de ora

        Cluj Napoca este un oras care poate fi parcurs relativ rapid de ambulante. Se pare ca prioritatea cazului a fost mica, deoarece ambulanta a sosit dupa cca jumatate de ora. Paramentrii serviciului public de ambulanta sunt altii pentru interventii critice. Cel care a raportat situatia cred ca informat corect despre varsta bolnavului si cazul a primit prioritate foarte mica.

        3. Bolnavul tocmai iesea de la medicul de familie

        Caz tipic de incompetenta - fusese la un medic pentru consult. Multi medici de familie sunt insa niste functionari care elibereaza retetea compensate si concedii medical contra spaga, nimic altceva. Medicul nu a fost atent la starea persoanei, ci numai la spaga primita. Nu s-a sesizat, nu a chemat salvarea, nici macar nu l-a pus pe bolnav sa stea in cabinet sub supraveghere pana revine la normal.

        Infarctul miocardic are simptome care preced situatia de criza - usor de observat de un medic, greu de observat de un individ interesat doar de spaga.

        4. Legea stabileste responsabilitati clare

        Transportul la punctul medico-legal era in sarcina IML, care este dotata si in Cluj cu mijloace tehnice de transport.

        In ansamblu - cazul este pilduitor pentru situatia din sanatate din Romania - se vorbeste mult despre ce se face, dar nu se prea face ceea ce se vorbeste.

        Mistretul Sanatatii debiteaza fel de fel de prostii - gen "in Italia serviciile medicale se platesc dupa un an ... " si alte prostii similare, declaratii care nu au nici o baza reala, adevarate scorneli de politician. <cont.>
      • +4 (4 voturi)    
        Legea-i una, bunul simt e alta! doar spaga e univ (Miercuri, 30 martie 2011, 16:32)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        <cont.>

        Multi medici de familie sunt evident niste incompetenti cu diploma, deprofesionalizati de goana continua dupa spaga, dedulciti la bani nemunciti. Sunt foarte vocali de oricate ori se discuta despre schimbarea proportiilor in plata de la CNAS - vor sa creasca platile din capitatie, deoarece acestea sunt facute pe baza de inscrieri, nu sunt plati per serviciu efectuat.

        Este cazul sa schimbam situatia - medicii de familie sa fie platiti doar 25% din capitatie si 75% pentru serviciu efectuat. Sunt de acord cu co-plata insa aceste plati sa fie evidentiate si intr-un cont personal al asiguratului, pentru a avea evidenta pe ce si unde se duc banii nostri din CONTRIBUTII.

        CNAS se considera reprezentantul lui Dumnezeu pe Pamant, "improprietarit" cu banii din CONTRIBUTII.

        Ministerul Finantelor Publice isi aroga CONTRIBUTIILE asiguratiilor la veniturile statului, lucru fals si abuziv, deoarece acest contributii sunt banii privitati ai asiguratilor, doar administrati de o institutie publica.

        In acest timp - cei care platesc si pe ministret si pe toti medicii si pe functionarii din CNAS - sunt considerati doar un "ceva" numai bun de ciugulit de spaga ... in fond sunt PACIENTI ... adica ... SA ASTEPTE ! mult si bine ! pana cand domnii "doctori" se vor sinchisi de ei ...

        Legea-i una, bunul simt e alta! doar spaga e universala.

        "Patria si Dreptul Meu !"

        .
  • 0 (2 voturi)    
    Si morala este... (Miercuri, 30 martie 2011, 14:59)

    BEDE [anonim]

    Sa nu te duci la medic. Poate sa-ti vina rau cand pleci de acolo...
    Poate sa ti se ridice tensiunea ashteptand mult la usa medicului ca sa ajungi sa te consulte.
    Vai de serviciile noastre medicale!
    • 0 (2 voturi)    
      Dumnezeu sa'l ierte ! (Miercuri, 30 martie 2011, 15:17)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      cred ca i s'a facut rau dupa ce-a dat ciubucul si-a vazut cat costa medicamentele...
  • 0 (4 voturi)    
    Din lungul sir al aberatiilor romanesti... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:10)

    Berzelius [utilizator]

    "Batranul, care ar fi avut probleme cardiace, iesise de la medic..."
    1. De unde iesea omul cand i s-a facut rau? De la MEDIC.

    "Echipajele de salvare au incercat sa il resusciteze, fara succes, apoi au plecat, lasandu-l pe barbat pe trotuar"
    2. De ce au plecat? Nu puteau macar sa astepte venirea politiei??
    • 0 (0 voturi)    
      poate (Joi, 31 martie 2011, 9:57)

      red [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

      ar fi bine sa te gandesti ca acea ambulanta a plecat la o alta solicitare, poate ca alt om a fost salvat pentru ca acea ambulanta a ajuns la timp. Ajuta la ceva daca statea langa acel om care deja murise? Imi pare rau sa spun asta, dar medicul de pe ambulanta cred ca a facut tot ce a putut pentru acel biet om...nu avea de ce sa mai stea acolo.

      Si cred ca nu este corect sa dam cu piatra in medicii de familie, nu toata lumea este incompetenta, mai sunt si oameni cu suflet si bune intentii printre ei.
  • +1 (1 vot)    
    Cluj: Un barbat care a murit dupa ce i s-a facut r (Miercuri, 30 martie 2011, 15:27)

    Dega [anonim]

    Problema a fost rezolvata tot printr-o ilegalitate. Medicul de familie nu avea voie sa elibereze certificatul de deces decat dupa 24 ore de la producere!!!
  • +1 (1 vot)    
    medicul e de vina! (Miercuri, 30 martie 2011, 15:45)

    claudia bolba [anonim]

    1.Daca facea infarct in cabinet , la medic, nu murea?
    2PS
    Daca ii era atat de rau cand a plecat la medic, familia putea solicita ambulanta! Dar se pare ca starea s-a agravat la medic. Asa ca ..medicul l-a omorat si trebuie si el omorat in piata publica!
    3.Salvarea duce oameni bolnavi, nu morti.De asta se ocupa medicina legala!
    4.Credeti ca mortul ar fi inviat daca statea Ambulanta acolo?
  • -1 (1 vot)    
    Halal natie.... (Miercuri, 30 martie 2011, 20:18)

    dar [anonim]

    Dragi si iubiti compatrioti,tagma medicala isi cere scuze ca (inca) nu poate prevede data si ora exacta a decesului si deci prevenirea sa.Daca murea acasa va legati de faptul ca (poate) fusese cu o luna in urma la medic si acesta nu i-a prezis viitorul?Chiar sunteti atat de penibili si josnici incat sa jigniti medicii (cati au mai ramas)???Chiar ca nu meritati nici un pic de compasiune.Sunteti de o rautate feroce.Poate nu stiti ca in Marea Britanie se asteapta si 7(sapte) luni pentru a vedea un medic...Dumnezeu sa-l ierte pe acel om!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Vrei sa pari sarcastic... (Joi, 31 martie 2011, 11:56)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui dar

      dar cazi in penibil.

      Afla stimate anonim ca infarctul miocardic are o serie de simptome care se pot identifica (chiar si) cu ore inainte de declansarea lui, cu atat mai mult cu cat respectivul era la medic tocmai inainte de eveniment. Se presupune ca medicul ar trebui sa cunoasca aceste simptome si sa poata determina starea pacientului sau. Daca nu medicul atunci cine?