Concediul de maternitate de cinci luni, integral platit, starneste dezbateri aprinse in Parlamentul European

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:33 Actualitate | Esenţial


Parlamentarii europeni au votat miercuri, in prima lectura, un controversat proiect care prevede acordarea unui concediu de maternitate de cinci luni, integral platit, contestat insa de o serie de tari, care sustin ca in acest fel se adauga o noua povara pe umerii contribuabililor. In plus, afirma contestatarii, proiectul s-ar putea intoarce impotriva femeilor, descurajandu-le in construirea unei cariere.

Marea Britanie, care a adoptat un plan drastic de austeritate bugetara, a precizat ca aceasta decizie ii va dubla cheltuielile cu concediile de maternitate, majorandu-le cu 2,4 miliarde de lire sterline anual.

Dezbaterile privind majorarea concediului de maternitate integral platit de la 14 la 20 de saptamani, care include si doua saptamani libere pentru tati, au fost incinse.

Marea Britanie are cel mai lung concediu de maternitate din Uniunea Europeana, de 52 de saptamani, insa doar primele sase saptamani sunt platite cu 90% din salariu.

Femeile din Germania au 14 saptamani, in Franta se acorda 16 saptamani iar in Belgia 15.

Mai multi europarlamentari se tem insa ca acest proiect ar putea submina, pe termen lung, oportunitatile de angajare pentru femei.

"Merge prea departe. Nu trebuie sa distrugem sisteme care functioneaza. Concediul integral platit va descuraja femeile tinere sa-si gaseasca o slujba", spune liberala birtanica Elizabeth Lynne.

Conservatoarea Elisabeth Morin-Chartier (Franta) a avertizat ca propunerea "se va intoarce in cele din urma impotriva femeilor".

Olandeza Marije Cornelissen, din partea verzilor, este si mai categorica: "Vrem sa perpetuam un sistem traditional in care tatal castiga banii iar femeia are grija de copii".

Votul de miercuri reprezinta o prima citire a proiectului, ceea ce inseamna ca decizia va fi dezbatuta de guverne dupa care va reveni in Parlament pentru votul final.

Comisia Europeana a propus initial un concediu maternal integral platit de 18 saptamani, in linie cu recomandarile Organizatiei Mondiale a Muncii.

Comisarul european pentru Justitie, Viviane Reding, avertizase luna trecuta ca un concediu maternal integral platit de 20 de saptamani va genera costuri importante in urmatorii 20 de ani, care vor ajunge pana la 40 de miliarde de euro in cazul Frantei si la 57 miliarde euro pentru Marea Britanie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3328 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    mda... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:47)

    me [anonim]

    d c nu scoatem de tot concediul maternal.
    d c nu scoatem si liceul si facultatea?! omul poate munci de la 14 ani fara probleme pentru tara si conducatori!
    de asemenea propun ca varsta de pensionare sa se ridice pana la 80-90 de ani. se stie ca munca te mentine tanar!!!
    vai ce sa zic... saracele femei nu vor putea sa-si faca cariera... fratilor get real!!! majoritatea oamenilor nu vor sa-si faca cariera , ci vor sa castige bani pentru a putea trai. atat. cariera nu inseamna decat bani mai multi.
    • +5 (5 voturi)    
      plus... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:24)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui me

      cariera in sistemul privat inseamna ore in plus de munca pentru un salar mai mare, mai putin timp liber alaturi de familie, probleme de sanatate si multe altele. se poate trai foarte bine si fara atatia bani care iti aduc daor o fericire de moment, insa cred ca e bine fiecare sa fie lasat sa aleaga ce vrea si sa fie drepturi si pentru cei care nu isi doresc cariera
  • +2 (2 voturi)    
    imbatranirea populatie (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:43)

    miticosul [anonim]

    Pai si se mai plang ca EU are o mare problema cu imbatranirea populatiei??? Ete nah!
  • +1 (3 voturi)    
    Helau? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:10)

    Mihai [anonim]

    "Marea Britanie are cel mai lung concediu de maternitate din Uniunea Europeana, de 52 de saptamani, insa doar primele sase saptamani sunt platite cu 90% din salariu."

    1) Romania e parte din UE.
    2) In Romania concediul de maternitate este de pana la 2 ani.
    3) Concediul este mai nou (daca n-au revenit la cei 600RON) 85% din venituri, limitat la 4000RON

    Cred ca batem orice tara la capitolul darnicie. Pe de alta parte, in tarile unde este concediul mai scurt, se poate da copilul la cresa de la 6 luni.

    PS: nu zic ca se poate creste copilul cu 600RON, dar 2 ani la 4000RON (asta inseamna ca avea salariu inainte peste 5000RON net, cred) parca e cam tras de par, nu?
    • +3 (5 voturi)    
      Confunzi lucrurile... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:36)

      York [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Concediul de maternitate in Romania este de 126 zile si este platit 85% din salariul brut. Nu confunda cu concediul de ingrijure copil pana la varsta de 2 ani, care se acorda in continuarea concediului de maternitate, dar de care poate beneficia de exemplu si tatal copilului daca mama doreste sa se intoarca la servici. Si in fiecare tara exista si acest concediu de ingrijire copil, dar difera bineinteles perioada si cuantumul indemnizatiei.

      PS: Si gandeste-te ca cineva care are salariul de 5000 lei net (adica aprox 6500 brut, nu stau acum sa fac calculele...) plateste lunar un impozit de peste 1000 lei si asta pentru mai multi ani (ca doar nu s-a angajat direct de pe bancile facultatii cu 6500 lei salariu si imediat s-a apucat sa faca un copil...). Si nu mai punem la socoteala restul datoriilor pe care le plateste raportat la salariu, atat angajatorul cat si angajatul. In conditiile astea si tinand cont cat contribuie un salariat lcu 6500 lei brut la stat, nu ti se pare normal sa primeasca ceva in schimb timp de 2 ani amarati in care sa-si creasca copilul??
      • -1 (3 voturi)    
        Pana la urma (Miercuri, 20 octombrie 2010, 17:34)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui York

        Pt concediul de ingrijire copil ce suma se da? Tot 85%? Deci ajungem la 2 ani. Ca sta mama sau tatal, aia e alegerea lor. Ideea e ca se dau acei bani.

        Si sunt domenii unde acum 2-3 ani intrai cu salariu de ~1000E net (si fiind vorba de 85% din brut cred ca se incadreaza aici). Stiu persoane la 25-30 de ani care deja se gandesc la al 2-lea copil. Ghici cam cati ani au adunat in campul muncii?
        • +1 (1 vot)    
          nu,nu e 85% (Joi, 21 octombrie 2010, 3:53)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

          e vreo 71%. Pentru care contribuie doi parinti (si mama si tatal). Nu uita ca in Romania nici la 2 ani nu ai unde lasa copilul la stat in siguranta (crese sunt foarte putine).
          Plafonul nu mai e 4000, a scazut si el cu 15%.
          • 0 (0 voturi)    
            vai de noi mamele (Marţi, 30 noiembrie 2010, 18:16)

            mama [anonim] i-a raspuns lui dj

            As vrea si eu sa stiu, unde isi poate lasa BOTIS copilul de la 2 ani, daca ar fi in locul nostru... asta e o problema.. nu sa ne reduca acesti ani.. si nici indemnizatia.Suntem o tara in care umflati si slabi de creier ca BOTISI ne conduc fara sa poata judeca... cand il vad pe umflatul ala la TV aberand ma gandesc sa aiba parte de emotiile si problemele pe care le genereaza el cu tampeniile lui tuturor mamelor din aceasta tara... sper sa-i de cineva peste bot
      • 0 (0 voturi)    
        dar (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 10:23)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui York

        Cele 126 zile se impart inainte si dupa nastere. Momentan nu mai este 85%. Privind masura din acest articol: dupa acest concediu de maternitate nu cred ca se mai acorda concediu de ingrijire/crestere copil ... cel putin nu platit.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru york (Duminică, 5 decembrie 2010, 9:38)

        mama [anonim] i-a raspuns lui York

        In acesti 2 ani amarati cel cu plafon maxim-3400 lei-va primi in jur de 80.000 lei noi,stand acasa,bani pe care eu ii primesc mergand la munca in 6 ani. Vi se pare corect? Si e vorba tot de parintii cu situatie materiala buna. Tot ei primesc .Dar cei cu salariu minim nu hranesc si ei copiii? Consider ca e buna perioada de 2 sau chiar de 3 ani de concediu ingrijire copii ,pentru ca nu avem crese,dar cu sume fixe pentru fiecare copilas.Si nu de genul a 1000 euro cand salariul minim este 150 euro.Si cui nu ii convine cuantumul(si e vorba aici de mamele cu bani care oricum au cu ce sa isi creasca bebelusii) sunt libere sa se intoarca la munca sa isi continuie cariera. Cu actualul mod de plata favorizam tot bogatasii si smecherii Romaniei.Un cuantum de 1000 lei pentru fiecare mama mi se pare de bun simt.Daca tot calculati ,incercati sa calculati cati ani trebuie sa cotizati ca sa acoperiti cuantumul de 3400 lei/lunar si sa acopere si cotizatia pentru pensie,etc.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu e nimic tras de par (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:37)

      keep it simple [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Pur si simplu in tarile alea pe langa indemnizatia pentru cresterea copilului exista si deduceri importante pentru persoanele aflate in intretinere, indiferent ca sunt copiii sau consoarta.
      Ceea ce in Romania reprezinta niste sume penibile (circa 10 lei pe cap de copil furajat, dar numai daca castigi sub 3000 de lei pe luna - ca altfel se cheama ca esti bogatan) sunt in strainatate niste procente importante din venitul impozabil.
      Deci nu e corect sa compari numai durata si cuntumul indemnizatiilor fara a compara si valoarea deducerilor fiscale.
    • +2 (4 voturi)    
      Romania darnica, hahaha... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:56)

      Iancu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Concediul de maternitate denumita in lege "concediu pentru sarcina si lauzie" este de 128 de zile in Romania, deci nici 20 de saptamami!!! Apoi se poate cere concediu pentru ingrijirea copilului, care tine pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului. Bineinteles o mama va avea dreptul la asa ceva doar daca a contribuit la impozite cel putin 12 luni inainte. De ex. daca a lucrat 10 ani dar are o luna lipsa (vezi concedieri)in anul dinaintea nasterii bebelusului, pierde dreptul la indemnizatie.
      Dar asa sunt unii in Romania se pricep la toate... Mai ales un Mihai oarecare care nu poate sa faca diferenta intre concediul de maternitate si concediul de ingrijire a copilului... si presupun nici copii nu are. Dar stie ca Romania e darnica... Numa' sa nu afle englezoaicele si sa vina la noi sa faca copii aici :-)
      • -1 (3 voturi)    
        Da, nu am copii (Miercuri, 20 octombrie 2010, 17:23)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Iancu

        Pt mine, cei 2 ani sunt tot una. Habar nu aveam ca exista separat pus "concediu pentru sarcina si lauzie". Pana la urma tot 85% din suma iei, corect? Si acum fa socoteala:
        Cotizezi 12 luni inainte, impozit, CAS, CASS, etc.
        Din care scade: 24 de luni * 85% din venitul din cele 12 luni (parca-i pe medie, nu)?
        Trage linie, da cu minus?
        Asa, acuma sa zic ca stiu cazuri de femei care au turnat vreo 3-4 copii, in 6-7 ani (cat sta cu primul acasa, in cei 2 ani, ramane gravida, si il si naste)? E drept, pe vremea aia se lua suma de 800RON (600+200).

        Chestia cu luna lipsa, e o idiotenie, dar asta e, traim in Ro. Ar trebui sa-ti poti plati singur contributia, doar sa fii acoperit. Pe de alta parte vezi cazul de mai sus, exista si din alea...
        • +1 (3 voturi)    
          putina atentie... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:20)

          cod_portocaliu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          Pt Mihai
          ...majoritatea familiilor au un copil, rar 2 copii si exceptional 3-4 copii.
          Oare cati dintre acestia au facut un copil pentru banii din concediul pentru ingrijirea copilului?
          Ar trebui sa fie idioti...un copil nu traieste doar 2 ani...
          Ce se intampla cu un copil de 4 luni dupa terminarea concediului de sarcina si lauzie?
          Merge la cresa, la bunici, cu bona... ar putea fi cateva raspunsuri...dar daca acestea nu exista?
          Concediul de pana la 2 ani pentru ingrijirea copilului este necesar....mai ales in Romania
        • 0 (0 voturi)    
          nu se da (Joi, 21 octombrie 2010, 3:54)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

          decat pentru primii doi copii cic.
    • +1 (1 vot)    
      Treziti-va!! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:59)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Voua CINE va va plati pensia??
  • +3 (3 voturi)    
    O mica precizare (Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:18)

    alina [anonim]

    20 de saptamemni sunt 20 de saptamani si nu cinci luni!!! (aprox 4 luni si jumatate). Credeti-ma este o mare diferenta cand esti in concediu de maternitate!!Sa presupunem ca cineva intra in concediu de maternitate din 1 Noiembrie sfarsitul concediului de maternitate este 20 Martie (exact 20 saptamani) si nu 31Martie
  • +1 (3 voturi)    
    cata miopie (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:48)

    investor [anonim]

    tembelii astia nu vad dincolo de orizontul pe termen scurt al deficitului lor bugetar. Dar nu se gandesc ca pe termen lung perpetuarea dezastrului demografic va adanci criza sitemelor de pensii/asigurari sociale. Ar trebui sa fie obligate firmele sa plateasca 85-100% din salariu ca mama sa stea acasa. Si ca sa nu dea firma faliment de asta, sa plateasca statul compensatii firmei. De unde ? Din buget, din imprumuturi pe termen lung, etc. Pana la urma e o investitie. Investesti in productia de tax payeri care in viitor o sa-ti rezolve debalansul intre contributori si asistati.
    Si e f bine sa o faca asa, cu salariul si nu cu niste ajutoare date direct, ca sa incurajeze tocmai oamenii care contribuie la societate sa se inmulteasca, sa faca copii care sa devina si ei niste contributori. Ca prin inmultirea asistatilor sunt mari sanse sa rezulte o populatie si mai mare de asistati...
  • +1 (1 vot)    
    Avertisment (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 10:15)

    Lucian [anonim]

    - in acest moment oricum populatia globului este in scadere (cu tot cu China si India), aceasta masura va avea ca efect doar scaderea natalitatii in continuare, si nu discutam de natalitatea in Europa, care este cea mai slaba
    -este clar ca in Romania, cu aceasta masura vom deveni populatie minoritara, tiganii vor deveni majoritari … iar noi o sa muncim sa le platim lor alocatiile pt 7-8 copii, iar noi acasa cu 1 copil
    - organizatia mondiala a sanatatii recomanda cu tarie alimentarea exclusiv la san in primele 6 luni din viata … eu nu imi dau seama cum in Germania si Franta fac asta cu 14-16 sapt de concediu
    - si ca raspuns la Parlamentul European … sincer as vrea sa imi cresc si educ copilul in FAMILIE, nu intre straini … educatia acordata de prainti nu are egal cu nimic …. si pe final … nu vreau ca al meu copil sa ajunga o Elena Basescu in Parlamentul European … mai bine profesor slab platit decat un prost pe drumurile publice
    • 0 (0 voturi)    
      egalitate (Duminică, 5 decembrie 2010, 9:54)

      parere [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Tigancile nu beneficiaza de indemnizatie de obicei ,pentru ca ele nu lucreaza. Si oricum tiganii se inmultesc,cu sau fara indemnizatie,pentru ca le lipseste educatia si nu poti sa faci cu ei planing familial.Alocatii primesc,dar stiti cat e alocatia in Romania.!! Incorecta mi se pare diferenta intre 600 lei indemnizatie pentru o mama 'DE RAND" si 3400 lei pentru o mama cu situatie din Romania. Oare copiii acestei tari nu ar trebui sa fie tratati in mod egal de catre stat? Daca acesti bani sunt dati de catre contribuabilii acestei tari ,atunci trebuiesc impartiti echitabil,adica in mod egal. Nu e corect ca tot mamele ce au pus mana pe cate un bogatan care le-a facut directoare la firma cu salariul de 60000 lei lunar,bani penrtu care muncesc tot sclavii din acea firma,sa primeasca 3400 lei iar o mama care munceste din greu pe 1000 lei sa primeasca indemnizatie 850 lei. Aici este nedreptatea,din aceasta cauza nu mai ajunge bugetul acestei tari,pentru ca e supt de niste lipitori ce profita de sistem.