Vass, consiliera premierului Emil Boc: Se discuta reducerea alocatiei pentru mame. Cel mai probabil va scadea procentul de 85%

de Redactia Economic     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2010, 9:47 Actualitate | Esenţial

Andreea Vass
Foto: Hotnews
Andreea Paul Vass, consiliera premierului Emil Boc, a afirmat marti, la Realitatea FM, ca Ministerul Muncii analizeaza variantele pentru reducerea alocatiei pentru mame, declarand ca ea va scadea in mod cert, solutia cea mai probabila fiind reducerea procentului de 85% din media venitului pe ultimele 12 luni.

Consiliera nu a avansat insa nicio cifra concreta.

"Se va diminua, asta este o certitudine, procentul se va diminua, dar nu stim inca sa va spunem exact cu cat pentru ca aceasta analiza de impact se face la Ministerul Muncii si asteptam pana maine o astfel de decizie", a afirmat ea.

Potrivit datelor inregistrate de Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale, in luna martie, la nivelul intregii tari erau aproape 200.000 de persoane care beneficiau de indemnizatia pentru cresterea copilului.

Reprezentanti ai Ministerului Muncii au confirmat, pentru HotNews.ro, ca in acest moment se discuta despre diminuarea alocatiei, dar nici ei nu au vorbit despre un procent concret.

Incepand cu 1 ianuarie 2009, indemnizatia pentru mame a fost stabilita la 85% din media veniturilor nete lunare obtinute in ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului, dar nu mai mult de 4.000 de lei.

Indemnizatia se acorda timp de doi ani de la nastere sau trei ani, in cazul unui copil cu handicap.


Citeste mai multe despre   






















12830 vizualizari

  • +13 (29 voturi)    
    incompetenta politica si guvernamentala (Marţi, 11 mai 2010, 8:56)

    virginia [anonim]

    nu sunt in stare sa faca nimic altceva decat sa cheltuiasca inutil banii pentru prpriile interese. sunt total dazamagita de cei care ne conduc
    au ajuns si aici ... rusine, rusine, rusine
    • +1 (17 voturi)    
      SOLIDARITATE SOCIALA (Marţi, 11 mai 2010, 10:22)

      cris [anonim] i-a raspuns lui virginia

      Daca toate partidele politice au recunoscut cu jumatate de gura ca au mintit, nu inteleg de ce mai tin de cota unica de 16%.
      Corect ar fi sa se aplice impozitarea progresiva a veniturilor.
      In acest fel am rezolva "salariile si pensiile nesimtite". Este asurd sa ii diminuezi veniturile cu 25% unuia care castiga 700 lei (ce ii ajung pentru mancare si medicamente). In schimb celegrului cumant a lui GEAONA ar trebui sa-si diminiuezi salariul prin impozitare cu 50%. Astfel salvezi 1000 de sarantoci.
      E drept ca salariatii din privat vor fi angajati de maine in Cipru si vor lucra in tara pe aceleasi venituri..
      Veniturile pentru mamici mi se par corecte.
      Mai ieri BAse spunea ca nu vrem sa amentam viitorul tarii, mai bine il distrugem noi.
      • +2 (12 voturi)    
        da? (Marţi, 11 mai 2010, 10:41)

        me [anonim] i-a raspuns lui cris

        daca aplica impozitul progreziv... australia sau canada scrie pe mine...
        sa nu mai vb. ca oamenii o sa faca economii... deci scad tot progresiv si veniturile la stat...

        PS: eu ma refer la provat nu la stat...
        • +5 (11 voturi)    
          nu mai face base referendum? (Marţi, 11 mai 2010, 13:04)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui me

          eu vreau sa faca referendum sa intrebe oamenii ce parere au despre reducerea alocatiei. si despre reducerile salariilor si pensiilor. si apoi sa tina cont de parerea poporului. sau tine cont de parerea poporului doar cand ii convine?
          • +2 (4 voturi)    
            referendum? (Marţi, 11 mai 2010, 15:51)

            rodica [anonim] i-a raspuns lui adrian

            pai n-a fost referendum, n-ai votat cum ti-a poftit inimioara ta portocalie, nu ti-a iesit presedintele iubit, ce mai doresti? nu traiesti bine? punem pariu ca peste 3 saptamini se va face tva 25% si impozit 20%? tinere, ai un umor desantat cind vorbesti de parerea poporului! sau ne scrii din suedia cumva?
            • +1 (1 vot)    
              draga Rodica (Marţi, 11 mai 2010, 16:54)

              danandreipaval [utilizator] i-a raspuns lui rodica

              Ai partial dreptate doar pentru ca nu iti pot demonstra ca ceilalti nu sunt la fel.

              Cred cu tarie ca indiferent de culoare tot in //. eram. Asa ca poti spune ca Base e de vina. Grav e ca el nu mai candideaza si e singurul care nu doarme in papuci. Restul PDL este ca nuca in perete, total depasiti si pe dinafara. A avut dreptate Base ca daca vor continua asa se ingroapa singuri.(editat de HotNews.ro)
              • 0 (0 voturi)    
                nu fi atat de sigur... (Miercuri, 12 mai 2010, 7:28)

                eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui danandreipaval

                pe chestia cu candidatura! dupa adoptarea constitutiei, in '92, taica ilici s-a trezit ca mai are dreptu' la doua candidaturi! si a avut! acu', precedentu' exista, "pohta", har' domnului, este, pe cat pariezi, ca nu vom scapa de spanchiu pana-n 2024? daca avem noroc!
          • +1 (1 vot)    
            de unde bani? (Marţi, 11 mai 2010, 18:11)

            Apostolul [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Nu ați mai semnat un referndum?
        • +5 (5 voturi)    
          Astia trebuie judecati de Curtea Suprema urgent ! (Marţi, 11 mai 2010, 13:31)

          nationalist [anonim] i-a raspuns lui me

          Pai au plecat oricum foarte multi. Vor mai ramane hotii, tiganii, proxenetii, si guvernantii. Aia din primele 3 categorii oricum nu platesc taxe la stat. Asa ca sa=i lasam sa traiasca singuri in tara asta, sa se descurce singuri, daca Romania nu mai are nevoie nici macar de noi nascuti. De pensionari vor sa scape cat mai repede sa nu le mai dea pensii, de noi nascuti n-au nevoie, ca trebuie sa le dea indemnizatii de crestere a copiilor. Poate ca pentru afacerile lor cu asfalt, borduri, autostrazi si alte furaciuni se vor gasi bani.
      • +5 (5 voturi)    
        cui aplici? (Marţi, 11 mai 2010, 10:44)

        curios [anonim] i-a raspuns lui cris

        indemnizatia mamelor de 3000 ron (exemplu real) va fi ea impozitata progresiv. De multi ani, cei cu salarii foarte mari lucreaza pe PFA sau SRL. Deci ce impozitezi progresiv? In plus, inafara de o lozinca, are PSD si cifre? Caci in 2005 cand s-a introdus cota unica suma totala intrata la buget a fost mai mare decat pe vremea lui Nastase si a impozitarii progresive (astea sunt cifre oficiale). In plus daca reduci de exe. o pensie MARE cu 43% sau o impozitezi progresiv cu 43% ramane netul mai mare cumva?
      • +8 (14 voturi)    
        progresiv (Marţi, 11 mai 2010, 10:53)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui cris

        pe tine ar trebui sa te impoziteze cu 90% pentru lipsa de logica. Pai daca X are 1 miliard salariu plateste 160 de milioane. Daca tu ai 10 milioane platesti 1.6. E tot aia?
        Ce vrei sa ii ia aluia jumatate de salariu doar pentru ca e foarte mare? Ca sa incurajeze lipsa muncii si multumirea cu un salariu minim?
        • +10 (12 voturi)    
          Atentie, pe cine incurajam sa faca copii? (Marţi, 11 mai 2010, 11:51)

          Mostenirea Stramosilor [anonim] i-a raspuns lui Sorin

          Indiferent de calcule pt a satisface conditiile impuse de FMI/UE, guvernul Romaniei trebuie neaparat sa ajunga prin masurile luate sa incurajeze natalitatea la femeile cu diplome, femeile care lucreaza, femeile care pot transmite copiilor lor o mostenire genetica de calitate si le pot asigura o educatie familiala corecta.

          Trebuie descurajata natalitatea la asistatii sociali pt ca nu am face decat sa amplificam problemele sociale, foarte multi din copiii nascuti in astfel de familii ar avea mari dificultati in a se dezvolta normal.
          Nu putem plati impozite pt a produce generatii de cetateni romani cu mari probleme de adaptare.

          Trebuie incurajata munca si nu ar trebui acordate alocatii decat in familiile unde macar 1 parinte e angajat undeva.
          Pt ca nu e vorba de a avea 5,6,7 copii, ca in unele familii, Romania nu-si permite o explozie demografica.

          Pt ca societatea sa mearga inainte e suficient sa fie doar 2 copii in orice familie, atat, asta e pragul de reinnoire a generatiilor, de 2,1 copii/familie ! Nu e ceva ingrozitor de greu, imposibil de sustinut, etc. E perfect rezonabil, orice psiholog va poate spune ca 2 copii cresc impreuna mai bine si mai sanatosi decat unul singur, cheltuielile nu se dubleaza pt ca exista redundante, etc.

          In multe tari vestice nu exista asemnea procente pt mame, Romania e extrem de generoasa cu prestatiile sociale.
          De ex. Franta acorda "alocatie pt copii" doar daca ai macar 2 copii! Si e de maxim 178 euro/luna, timp de 2 ani! Se acorda un ajutor social la nastere, o "prima" de 890 euro!

          Multe tari vestice prefera sa ofere mamelor "avantaje fiscale", ceea ce inseamna ca doar cele care muncesc vor fi foarte avantajate, pt ca au venituri si platesc impozite.
          Asta ar trebui sa faca Romania, in loc sa deabani cash care uneori sunt bauti de niste parinti iresponsabili!
          • +3 (3 voturi)    
            de acord (Marţi, 11 mai 2010, 12:21)

            fvb [anonim] i-a raspuns lui Mostenirea Stramosilor

            nu sunt inregistrat ca sa te votez, dar subscriu la ce zici.
            • +2 (2 voturi)    
              atentie (Marţi, 11 mai 2010, 12:53)

              pe gustulmeu [anonim] i-a raspuns lui fvb

              mare drepatte ai.....daca ai si putea face ceva.Eu am un copil si mi-as mai dori ..dar crezi ca pot?
              • -1 (3 voturi)    
                Ce intrevare este asta ? (Marţi, 11 mai 2010, 13:45)

                doario [anonim] i-a raspuns lui pe gustulmeu

                De ce sa nu poti, esti impotent ?
          • +5 (7 voturi)    
            Ti-as da mai multe plusuri, dar am doar 1. (Marţi, 11 mai 2010, 13:07)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Mostenirea Stramosilor

            Cel mai bun comentariu din cele 120 scrise pana acum. Ai perfecta dreptate. Trebuie incurajata munca, un numar de copii redus pt a putea fi crescuti cum trebuie, si descurajata aceasta societate asistata.
            Fratilor, trebuie sa ne trezim si sa punem osu la treaba, nu mai merge asa.... Voi de ce credeti ca cei din vest o duc mai bine? Probabil ca au politicieni mult mai competenti, insa baza e alta. Baza e munca. Ei nu stau cu mana intinsa si asteapta bani de la stat. Haideti sa incetam o data cu chestiile astea.
            Cu siguranta statul daca ar reduce mult mai mult aceste alocatii, ar descuraja aceasta reproducere prosteasca, mai ales in zonele rurale si in special la tigani.
            Trebuie sa ne transformam intr-un stat productiv, pt ca altfel ajungem jos tare... Nu e datoria statului de a ne intretine copiii !
            • +4 (4 voturi)    
              sa muncim dar nu avem unde (Marţi, 11 mai 2010, 14:21)

              alxasweet [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              intr-adevar nu este datoria statului,insa cand statul da afara atatia oameni si nu se mai gasesc locuri de munca si mai traiesti si intr-un oras uitat de lume unde nu exista locuri vacante nicaieri,sau daca se fac angajari se fac numai cu concursuri de fatada pt ca exista deja cineva angajat pe acel loc,pana gasesti undeva unde sa poti munci nu ti se pare corect ca ai putea,ca mama sa beneficiezi de cei 600 de lei ca sa ai cu ce sa-ti cresti copilul?
              decat sa fur sa omor ca sa imi pot intretine baiatul as putea beneficia si eu de acesti 600 de lei nu?mai ales ca am cotizat cu varf si indesat la stat.si daca te duci la doctor,asigurat cum esti tot platesti ptr tot,asa ca unde e dreptatea in romania?nicaieri,de aceea in momentul de fata caut un loc de munca in strainate si plec cu familia acolo si n-au decat sa piara toti aici,dar acolo mun cesti si se vede intr-adevar ca muncesti,ptr ca iti permiti sa traiesti decent,in schimb aici nu-ti permiti nici sa te duci la un wc public.
              • +2 (2 voturi)    
                ai grija... (Marţi, 11 mai 2010, 14:50)

                mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui alxasweet

                ... la cainii cu covrigi din coada. locuiesc in franta, am studii superioare... de munca abia-abia. toti din jur sunt la fel.
                e drept ca se traieste ceva mai bine imediat ce reusesti sa ai un serviciu, dar e deosebit de dificil. ai grija unde pleci cand pleci: sa ai pe cineva sa te sprijine o vreme. si sa-ti explice hatisurile birocratice. altfel vei regreta orasul romanesc mic si prapadit.
                nu alearga deloc cainii cu covrigi in coada aici. au facut-o candva dar... s-a terminat.
              • +2 (2 voturi)    
                . (Marţi, 11 mai 2010, 15:39)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui alxasweet

                Daca nu-ti permiti un copil...nu il faci. Iar daca nu ai unde munci, cauti in alt oras, in alta tara. Eventual iti vinzi apartamentul, stai in chirie si cu banii faci ceva, te agiti, te misti, produci. Daca stai de geaba si astepti nu ajungi nicaieri. Nu statul trebuie sa-ti ofere locuri de munca..tu trebuie sa-ti cauti, sa inveti lucruri noi, ce se cere, ce se cauta. Delasarea e foarte periculoasa...in principal pt tine dar si pt intreaga societate. Stiu ca e simplu de vorbit si greu de facut, insa in afara de cei ce au furat si fura in continuare, restul prin munca au ajuns in situatii in care-si permit 1, 2, 3 copii.
                • 0 (0 voturi)    
                  nu mai vreau sa cotizez la stat!!! (Marţi, 11 mai 2010, 22:10)

                  bea [anonim] i-a raspuns lui bgd

                  Nu pretind nimic de la stat dar nici nu vreau sa mai cotizez la stat
                  Pe principiul asta, de ce as mai cotiza la stat CAS cu nemiluita doar ca sa tin in brate pe acei care sunt intretinuti de profesie. Daca atunci cand am nevoie, 1 data in viata, nu pot beneficia de compensatii sociale proportional cu nivelul contributiei, pentru ce as mai cotiza???
                  Pentru ce platesc taxe la sanatate daca atunci cand te duci in spital nu te baga nimeni in seama daca nu cotizezi?
                  Imi jur ca de acum inainte voi cere eu sa lucrez la negru si cu minimul pe economie in cartea de munca.
                  Pensii decente nu, suport social cu titlu de exceptie, sanatate nu.
                  PENTRU CE?
                  Ca sa aiba ei ce sa fure?
                  De ce nu s-au accesat fondurile structurale? Oameni buni, Romania are o galeata de bani la dispozitie, bani nerambursabili si nu a folosit decat 6% in atatia ani de cand au fost pusi la dispozitie. De ce? Pentru ca banii din fondurile europene trebuie justificati. Pentru ca de acolo nu se poate fura. In loc sa facem autostrazi, spitale, scoli pe banii europeni, NERAMBURSABILI, noi ne vaitam ca nu avem cu ce. Cine are interes sa faca ceva daca nu-si trage partea?

                  Ce naivi suntem! Un popor obedient.
                  Ne meritam soarta.
            • +1 (1 vot)    
              nu stiu, dar... (Marţi, 11 mai 2010, 14:46)

              mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              nu stiu cum naiba pot unii sa traiasca din alocatiile copiilor. stiu ca alocatiile cresc progresiv in functie de numarul de copii. eu un singur copil si alocatia e de mai putin de 10 euro - un scandal, dar ma rog.
              cum se poate trai din alocatii?
              si ce sa mai scada din 10e?
              si cat ar avea de castigat bugetul daca mi-ar scadea fie si cu 90% alocatia copilului?
              • +1 (1 vot)    
                cine face copii (Marţi, 11 mai 2010, 18:20)

                Maria [anonim] i-a raspuns lui mirunamara

                Este evident cine face copii.Tiganii!!!
                Si ei vor fi mai mulți ca noi.Și uite așa
                ce au gandit conducătorii lumii prin
                semnătura lui Roman și Pleșu se va
                infăptui.Rromania.
            • +1 (1 vot)    
              -- (Marţi, 11 mai 2010, 16:41)

              cos [anonim] i-a raspuns lui bgd

              statul protejeaza familia. e un extras din ce ti se zice la cununia civila.

              astept de la tine sa-mi zici cum o sa ne transforma intr-un stat productiv
              • 0 (0 voturi)    
                cine crede in prostii??? (Marţi, 11 mai 2010, 21:49)

                iona [anonim] i-a raspuns lui cos

                minciunile spuse de ofiterul starii civile trebuie condamnate.
                ma rog, macar sa facem putin misto...
          • +1 (5 voturi)    
            Peste 50 de ani! (Marţi, 11 mai 2010, 13:26)

            Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Mostenirea Stramosilor

            @ Un alt Budai Deleanu va publica: .."Romaniada! "...Minoritari in propria tara.DDD
          • +4 (4 voturi)    
            de acord (Marţi, 11 mai 2010, 13:47)

            cadru didactic [anonim] i-a raspuns lui Mostenirea Stramosilor

            Asa este,sunt de acord cu dumneavoastra! Am ajuns un popor de asistati social,Lucrez in mediul rural unde copiii se fac doar pentru alocatia de 200 de lei,bani pe care apoi ii cheltuiesc parintii pe bautura!!!
          • +2 (2 voturi)    
            Excelent comentariu (Marţi, 11 mai 2010, 15:18)

            Alina [anonim] i-a raspuns lui Mostenirea Stramosilor

            Total de acord cu dvs.
          • +2 (2 voturi)    
            ---- (Marţi, 11 mai 2010, 16:34)

            cos [anonim] i-a raspuns lui Mostenirea Stramosilor

            esti tembel daca ai ajuns sa compari tara noastra cu altele din p asta de vedere.
            cum poti sa spui ca mai bine mama s-ar duce la munca si sa primeasca totusi o reducere la impozit cand la noi daca iti lasi copilul la cresa/gradinita ajunge sa fie maxim slab dezvoltat intelectual, subnutrit si poate si molestat.

            mi-ar place sa faci tu un copil si sa primesti doar 178 de euro/luna

            si daca cumva nu stii, populatia noastra e imbatranita si cu 1/2 copii per familie nu rezolvi tu problema asta
          • 0 (0 voturi)    
            subscriu (Marţi, 11 mai 2010, 17:32)

            danandreipaval [utilizator] i-a raspuns lui Mostenirea Stramosilor

            Partea comica a acestei situatii este ca am avut o discutie cu sotia in aceasta saptamana despre un al doilea copil. Sa facem sau nu un al doilea copil? Ei bine s-au grabit altii sa ne ajute cu raspunsul....

            A primi 600 de ron este scandalos in conditiile in care in sotia a avut un venit de aprox. 4000 ron. Acum suntem cu inima stransa pentru la cele 10 luni ale bebelusului nostru ne vedem in situatia de a nu mai avea cei 85%.

            Base era cel ce spunea anul trecut de lipsa acestui tip de ajutor pentru femeile cu o cariera...bla bla bla.

            Dar, si aici am sa fiu foarte rautacios!, tara are nevoie de mai multi maturatori si necalificati decat de copii, hai sa spunem doar - educati.
            • 0 (0 voturi)    
              Si care e pb (Marţi, 11 mai 2010, 19:46)

              Alina [anonim] i-a raspuns lui danandreipaval

              Sotia sta acasa cele 4 luni in care primeste 100% salariu si dupa 4 luni se intoarce la munca, cum fac majoritatea femeilor din Europa. Angajezi o bona care o sa ia jumate din salariul sotiei sau mai mult, asa cum este si in restul Europei...
              Eu as zice sa ziceti merci ca sotia are salariu asa mare.. Nu la voi este problema, Problema e la cei care dau mai mult de un salariu pe o bona...
              • 0 (0 voturi)    
                Draga Alina, (Joi, 13 mai 2010, 15:31)

                Cristi [anonim] i-a raspuns lui Alina

                Se vede ca nu ai copii, altfel ti-as raspunde ca asa cum gestatia tine 9 luni, tot cam atatea ii sunt necesare femeii sa revina la normal (fizic si psihic) dupa nastere! Faptul ca in Europa (si deja se intampla si in RO) femeile revin la serviciu este un clasic exemplu de exploatare a omului de catre societatea capitalista care in ultimele decenii a subjugat de dragul cresterii "economice" orice traditii si obiceiuri nationale. Imi aduc aminte cum bunicile si strabunicile noastre nu au muncit decat la munca campului si au ingrijit si crescut copiii...Oare ele erau "nebune" sau am innebunit noi in prezent cu "foamea dupa avere in cazul unora / supravietuire in cazul celorlalti". Copilul meu a crescut cu bona din nefericire, din cauza ca sotia mea a fost "chemata" la serviciu sau "altfel, nu te mai intorci"... Iar acum regret din toata inima acel gest de slabiciune. Tine minte : gropile sunt tot de 2 metri adancime pentru toti, iar averile nu incap in astia 2 metri.... Va doresc sanatate si inteligenta!
          • 0 (0 voturi)    
            Indemnizatie (Marţi, 11 mai 2010, 17:54)

            LILIA [anonim] i-a raspuns lui Mostenirea Stramosilor

            Stimatilor si stimatelor,

            Cat timp indemnizatia a fost de 600 de lei, copii au facaut doar familiile de romi... Cand in sfarsit s-a facut dreptate, iata ca noi romanii am indraznit si am dat nastere unui copil pe care speram sa il crestem cat de cat decent. Contributiile noastre sunt uroase la bugetul de stat al tarii, astfel incat este dreptul nostru la a ne creste copiii decent si civilizat. Ceea ce doreste presedintele ( care apropos nu il recunosc la Presedinte la acestei tarii) si Seitan este o crima la adresa maternitatii. In Europa legea poate fi diferita, deoarece si nivelul de trai este diferit.
            Eu de exemplu alaptez pruncul si ma vad nevoita sa ma intorc la munca pentru ca cu 600 de lei realmente nu am ce sa ii ofer. Cine raspunde pentru santatea pruncului meu daca eu nu il mai alaptez???? Domnule sau doamna care afirma ca banii cash sunt bauti de parinti iresponsabili, sunteti incoerent/a!!!!! Afirmatiile dvs. nu au o baza reala. Judecati cazuri izolate contra majoritatii mamelor responsabile! Banuiesc ca NU aveti copiii, altfel ati judeca diferit aceasta situatie!!! SPER sa nu se plaice aceasta decizie, pentru ca vom judeca foarte aspru la urmatoarle alegeri si toata aceasta clica responsabila de intreg declinul Romaniei va cadea!!!!
        • +1 (1 vot)    
          :D (Marţi, 11 mai 2010, 13:53)

          Lilith [anonim] i-a raspuns lui Sorin

          Nu incurajeaza salariul minim, incurajeaza munca la negru =))))
      • +2 (6 voturi)    
        Cota Unica vs Progresiva (Marţi, 11 mai 2010, 12:47)

        Raz [anonim] i-a raspuns lui cris

        Pentru ca se tot vorbeste de mairle avantaje ale cotei progresive si ca uite-asa ne rezolvam, hai sa facem o socoteala si sa vedem de ce "fraierii" care si-au tocit creierii prin scoli si muncesc 10-12 ore pe zi trebuie sa contribuie pentru "desteptii" care au hotarat ca e suficient sa stea la umbra "ca le da statul"..
        Un exemplu simplu pentru toti:
        10% din 10.000 = 1.000 , 10% din 1.000 = 100. Nu e suficienta diferenta? Hai sa fim seriosi, asta e vrajeala. De ce nu functioneaza statul ca o firma? Sa administreze bugete si sa nu le depaseasca. Sau asta e valabil numai pentru privati....
        Hai sa muncim si sa contribuim fiecare corect, statul sa se ocupe de evaziune si coruptie (ma rog, in Ro asta este un non-sens) si sa se limiteze la ceea ce au de administrat.
        Si d-na Vass sa-si creasca copilul (copii) fara alocatie. Doamne, de unde apar "ganditorii" astia.....
        • +2 (2 voturi)    
          Ce sa le ceri? (Marţi, 11 mai 2010, 15:48)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Raz

          Toti au fost obisnuiti sa stea si sa primeasca. Nu se pot schimba asa deodata. In vreo 30-40 de ani poate scapam si noi de mentalitatea asta socialista.
          Statul nu trebuie sa dea la nimeni nimic ! Fiecare traieste asa cum isi permite. Cine nu-si permite...nasol. E simplu.
        • +2 (2 voturi)    
          bun raspuns (Marţi, 11 mai 2010, 16:45)

          cos [anonim] i-a raspuns lui Raz

          in sfarsit un comentariu cu sens
          multumesc

          dar dna Vass o sa se descurce si fara alocatie.
          poate ii maritata cu X-ulescu care il cunoaste pe Y si care mai rezolva un contract pt schimbarea bordurilor de anul trecut.


          fortza
      • 0 (0 voturi)    
        tanti virginica (Marţi, 11 mai 2010, 16:09)

        rodica [anonim] i-a raspuns lui cris

        tanti virginica, sa stii matale ca aceasta cota unica de 16% este cea mai buna realizare a clasei politice de la 48 incoace - a adus o relaxare fiscala urmata de o colecta babana la bugetul de stat, pentru ca romanul avea de unde sa mai dadea si la stat cite ceva, ca este o cota acceptabila. apoi 16% dintr-o mie de lei nu-i totuna cu acelasi procent din zece mii lei, sa stii si matale asta, ca diferenta e direct proportionala cu baza de impozitare. buuuun. acum hai sa ne gindim cine papa banii bugetului si cam pe ce se duc ei si apoi tragem concluzii si de ce nu se mai colecteaza, ca eu sincer, ... sa am si nu mai dau! cred ca vom face o greva fiscala, ai sa pricepi matale ce-i asta latitimpultpopotrivit
      • 0 (0 voturi)    
        naspa (Marţi, 11 mai 2010, 21:49)

        stef [anonim] i-a raspuns lui cris

        16% din putin nu este acelasi lucru cu 16% din mult. Este si acum o diferenta intre cei cu sal mici si cei cu salarii mari. Cresterea impozitelor va face sa vina mai putini bani la buget asa cum s-a intimplat si dupa introducerea impozitului fortfetar - superinventia cuplului boc-basescu
      • 0 (0 voturi)    
        700 de lei n-ajung (Miercuri, 12 mai 2010, 7:16)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui cris

        maica-mea are pensia asta prapadita si daca nu i-as da bani, ar muri de foame!
    • +1 (1 vot)    
      nu asta a cerut PSD? (Marţi, 11 mai 2010, 10:38)

      gugu [anonim] i-a raspuns lui virginia

      cand s-a votat legea?
    • -4 (6 voturi)    
      da virginia! (Marţi, 11 mai 2010, 11:17)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui virginia

      si cind te gindesti cu cita seninatate o persoana de sex feminin dupa buletin vorbeste de reducerea alocatiei pentru mame....si nu intra in pamint de rusine ca a putut sa spuna asa ceva....dar nu ma mir din moment ce este konsilierra cosasului care ocupa abuziv fotoliul de prim-ministru.....
      • +2 (2 voturi)    
        N.B. (Marţi, 11 mai 2010, 11:38)

        ioana [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        aceasta indemnizatie in cazul angajatelor din privat inseamna reducerea impozitelor pentru firma, insa in cazul celor angajate la stat, este plata pur si simplu din banii bugetului.
        N.B. iar "doamna de sex feminin", culmea, este ea insasi in situatia in care trebuie sa beneficieze de o astfel de lege avantajoasa, deci raison-ul este altul.
        • +4 (4 voturi)    
          multi/multe par dusi/duse cu pluta.... (Marţi, 11 mai 2010, 12:49)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui ioana

          bine ca am aflat ca exista copii "la stat" si copii "la privat". cam 80% din mamele cu copii nu au suficienti bani pentru a-si creste copiii in mod decent. gradinitele private au devenit prea scumpe iar multe mame vor sa-si mute copiii la gradinite de stat dar acolo nu sint locuri. multumita partidului si guvernului, numarul de locuri in gradinitele de stat este insuficient iar copiii devin victime nevinovate ale incompetentei guvernantilor. un guvern responsabil ar trebui sa subventioneze plata la gradinitele private in conditiile in care nu mai exista locuri la gradinitele de stat..... in conditiile astea ma intreb daca acest guvern mai are totusi grija de cineva ca de bugetari nu, de pensionari nu, de copii nu.....
          • 0 (0 voturi)    
            guvernul sa te salveze! (Marţi, 11 mai 2010, 21:59)

            iona [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

            de ce domn'e sa faca guvernul, sa dreaga guvernul? nu mai avem legislativ in tara? ori nu cunoasteti cum functioneaza statul de drept? da, ar fi interesant ca statul sa dea o lege astfel incat companiile private sa poata deschide crese si gradinite private de care sa beneficieze angajatele companiilor.
            solutia gradinite de stat vs. gradinite private nu e realista.
            victimele, apropo, suntem noi care nu stim sa ne aparam corect drepturile si sa amendam politicienii!
  • +18 (22 voturi)    
    Tot privatii sunt loviti (Marţi, 11 mai 2010, 9:03)

    Anonim [anonim]

    Aceasta alocatie a fost marita la 85% pentru ca si persoanele care lucrau la privat si care contribuie prin impozite mari sa poata sa-si permita sa stea acasa fara a simti o diminuare importanta a veniturilor.
    Sa va fie rusine ca nu va diminuati propriile cheltuieli cu achizitiile de masini, laptopuri, telefoane, benzina si alte nimicuri care se cumpara la pret de specula de la firmele cui trebuie, renovari si asfaltari facute la suprapret, etc.
    Nu-i nimic, veti fi penalizati la alegerile viitoare cu varf si indesat, veti fi un nou PNTCD.
    • +7 (15 voturi)    
      subscriu (Marţi, 11 mai 2010, 10:35)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Pentru mine reducerea acestui ajutor se traduce asa: Nu am putut sa reducem salariile si cheltuielile nesimtite de la bugetari pt ca toti au "spate" si era prea complicat, asa ca o sa reducem de la voi, burghezii care castigati mai mult decat media, chiar daca si munciti pe masura, dar asta nu conteaza.

      Asta pedeapsa ca nu ati plecat din tara de mai demult. Si daca n-o sa plecati o data avem noi grija sa mai fiti pedepsiti si alta data!

      Dragii mei, cine beneficiaza de acest ajutor A COTIZAT LA BUGET PE MASURA SI NU IL PRIMESTE PENTRU A PLIMBA HARTII PE CORIDOARE CI PT A DA UN START BUN IN VIATA UNUI COPIL, LUCRU IMPOSIBIL IN ROMANIA FARA IMPLICAREA 100% A PARINTILOR.

      O scadere a valorii acestui ajutor face ca el sa isi piarda sensul. Cei cu venituri mai mari (adica exact forta de munca calificata) vor fi descurajati sa stea cu copiii, practic vor fi discriminati pt ca nu vor accepta sa ramana cu venituri mici.

      E ceva cu totul diferit de cheltuielile bugetare unde intr-adevar este loc urias pentru reduceri si optimizari fara afectarea bunului mers al institutiilor.

      Ne vor spune politicienii ca in alte state acest ajutor e de doar 3-6 luni si e adevarat, dar in acele state institutiile care au grija de mama si de copil functioneaza.
      • +2 (4 voturi)    
        Perfect de acord! (Marţi, 11 mai 2010, 12:04)

        Mamy [anonim] i-a raspuns lui cchris

        Foarte clar, corect si simplu explicat subiectul...pentru cine vrea sa judece, dar in tara asta iau hotarari si ajung in frunte persoane cu o capacitate intelectuala redusa sau inexistenta.
      • +5 (5 voturi)    
        indemnizatie crestere copil (Marţi, 11 mai 2010, 12:17)

        Stoica [anonim] i-a raspuns lui cchris

        Sunt medic rezident pediatru; salariul pe care il iau cu sporuri de preventie, vechime etc. este de 1300 roni; am nascut in iunie anul trecut si mai am un copil de 6 ani; primesc cam tot 1300 pt ca am avut ceva stagii unde am avut sporuri mai mari; in fine ideea e ca aceasta imensa indemnizatie si maretul salar, chiar daca le-as cumula tot nu ar ajunge pt un trai decent. Plus ca sistemul sanitar e de toata jena, ca sa ramai in el iti trebuie pedigree si bani, prea multi dupa umila-mi parere, asa ca voi aplica pt un job intr-o tara civilizata; si multi colegi deja fac acest lucru, va salut din mers.
        Apropo, ce se mai aude de parlamentul ala unicameral pt care am votat?
        Cred ca s-ar reduce substantial cheltuielile! Si plus ca v-ati tine de cuvant, d-le presedinte si altii...
        Cine ramane ultimul sa stinga lumina...
        • 0 (0 voturi)    
          Foarte bine (Marţi, 11 mai 2010, 13:06)

          Sorin_970 [utilizator] i-a raspuns lui Stoica

          Foarte bine faceti, posibil ca in felul asta o sa inteleaga si oamenii cat de important este sistemul de sanatate, si cat de sleampat este acest sistem la noi in tara. Pana sa se dezmeticeasca ai nostri ca e nevoie de un sistem de sanatate privat care sa-l contabalanseze pe cel de stat, vom avea din ce in ce mai putini specialisti in domeniul sanatatii, iar pseudo jurnalistii vor ragni ca ne mor oamenii in spitale, si nu stiu daca vor reusi sa-si dea seama ca lucrul asta se va intampla din cauza sistemului, si nu a specialistilor care lucreaza in acest sistem.
        • -3 (3 voturi)    
          nu-ti ajung 1300si salariu????? (Marţi, 11 mai 2010, 14:24)

          alxasweet [utilizator] i-a raspuns lui Stoica

          dar noi cei care avem 600 ptr ca suntem tinere si sotul mai munceste pe alti 600 si aia ii vede rar ce sa mai spunem?
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns (Marţi, 11 mai 2010, 20:51)

            stoica [anonim] i-a raspuns lui alxasweet

            am spus ca si in cazul in care as cumula cele 2 venituri s-ar putea sa nu asigur copiilor mei, ca am 2, un trai decent. Dar nu, primesc doar indemnizatia, atat.
        • 0 (0 voturi)    
          completare (Marţi, 11 mai 2010, 20:45)

          Liviu [anonim] i-a raspuns lui Stoica

          Si aparatul prezidential ne costa cat intregul guvern, e cam mult si se ocoleste subiectul. Incercati sa priviti lucrurile cum sunt in realitate.
        • 0 (0 voturi)    
          multumiti-i doamnei doctor (Marţi, 11 mai 2010, 22:05)

          iona [anonim] i-a raspuns lui Stoica

          nu cumva scoala si pregatirea medicala ati facut-o pe banii statului?
          e o chestiune de etica, iar ca medic, zic ca va priveste!
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns (Miercuri, 12 mai 2010, 12:19)

            Soica [anonim] i-a raspuns lui iona

            Draga Iona faptul ca statul mi-a oferit un spital pt pregatire si profi nu inseamna ca eu nu am cheltuit nimic; pe langa implicarea psihica pe care am avut-o si pe care o am inca, cand copilul imi adoarme, desi sunt in concediu de maternitate, invat, am cheltuit bani pe carti de le-am pierdut sirul; tratate, stetoscoape, conferinte,tensiometre, costume de spital, etc., nu-mi vin acum toate in minte. Asa ca nu stiu despre ce chestiune de etica vb... Stam in spital de la 7 a.m. pana la 3 p.m.la cheremul tuturor, nu mai vb de garzi cand intru in sital la 7 a.m. si ies a doua zi dupa ce imi fac treaba si nu ma plang,cer doar respect.Am colege care au peste 30 ani si nu isi permit casa lor, copii si asteapta inca ajutor de la parinti, ceea ce nu mi se pare just, daramite "etic"... Daca nu stii despre ce-i vb mai bine nu aborda subiectul... Toate cele bune
    • +1 (1 vot)    
      Sper ... (Marţi, 11 mai 2010, 10:39)

      x [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Sper sa se rezolve CU MULT inainte de alegerile viitoare: e posibil CA la acestea sa fie mult mai putin alegatori ...
    • +3 (3 voturi)    
      taiati (Marţi, 11 mai 2010, 12:19)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Cred, ca gresiti. Dupa cum s-a vazut in presa de astazi, laptopurile sunt indispesabile muncii de parlamentar. Cum ar putea altfel sa vada filme (filmulete) porno, in timpul sedintelor? Poate doar daca ar instala un ecran panoramic. Dar sa nu le dam idei.
      Apropo, ati auzit vreo reactie a lui Atonescu?
    • 0 (0 voturi)    
      Ar fi bine sa fie un nou PNTCD (Marţi, 11 mai 2010, 13:11)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Taranistii au platit un pret politic greu, dar, cu toti nepoteii si-alte dume, macar s-a vazut ceva in urma lor.
  • +3 (13 voturi)    
    pai atunci ... (Marţi, 11 mai 2010, 9:04)

    Reader [anonim]

    ... mamele isi vor gasi ceva de lucru, la negru si tot vor castiag aia 85% din salariu. asta in cazul in care vor mai avea curajul sa faca vreun copil.

    Idiocracy here we come ...
  • -4 (12 voturi)    
    Si asta inca mai e consiliera? (Marţi, 11 mai 2010, 9:05)

    secretar [anonim]

    Ca vorbeste neintrebata si neautorizata... numa da apa la moara lo "troli"... si A3 si RTV!
  • +3 (15 voturi)    
    indemnizatie pt. mame (Marţi, 11 mai 2010, 9:08)

    cineva [anonim]

    nenorocitilor, suntem mamele copiilor sau nepotilor vostri... nu va mai satura pamantul...
    Platim o groaza de taxe pentru a ne castiga dreptul sa ne putem creste copiii. Este un drept muncit si castigat...
    Cum veti putea sa puneti seara capul pe perna stiind ca sunt copii care vor muri de foame...?!?
    Rusine sa va fie, nenorocitilor!
    • +3 (3 voturi)    
      cum sa nu poata dormi (Marţi, 11 mai 2010, 14:28)

      alxasweet [utilizator] i-a raspuns lui cineva

      crezi ca le pasa?ei au burtile pline si tot ce le trebuie,eu una nu mi-am mai cumparat nimic de cand am nascut ptr ca din indemnizatie(nr. 600 de lei) nu-mi ajunge decat sa cumpar lapte(e copilul prea mic ptr mancare si nu am avut lapte la san) vaccinuri care si asa ar trebui sa fie gratuite dar platim cate 300 de lei ptr fiecare,pampersi,servetele si hainute care e clar ca sunt indispensabile ptr un micut care creste repede.de unde sa mai ai bani si ptr altceva?
      • 0 (0 voturi)    
        acum 7-8-9 ani (Marţi, 11 mai 2010, 23:09)

        iona [anonim] i-a raspuns lui alxasweet

        nici macar nu primeati atat. mi-am crescut copilul cu foarte mult ajutor din partea rudelor, caci altfel, conform legilor de atunci, muream de foame cu tot cu indemnizatia de crestere a copilului sau cu vreun salariu la negru sau alb.
        sunt multe de spus!
  • +4 (12 voturi)    
    vai.... (Marţi, 11 mai 2010, 9:15)

    cosmina [anonim]

    v-ati gandit sa luati fix de la cine are din belsug.....bugetarii care marea majoritate au niste salarii de mizerie si mai ales pensionarii si mamele....chiar si de la mame???...nu-mi vine sa cred...sa va fie rusine...ati pus bir pe tzara asta si-asa nenorocita...
  • +5 (11 voturi)    
    MDA (Marţi, 11 mai 2010, 9:18)

    ion [anonim]

    Taie te peste tot de unde se poate numai de unde trebuie nu. In loc sa faca reforme adevarate sa nu se mai risipeasca banii pe tot felul de prostii ei taie fix ce nu trebuie. Cu 85% salar nu mai iti era groaza cand te gandesti daca iti permiti sa faci un copil, poate chiar acuma. Acuma .... Dumnezeu cu mila.
  • +4 (6 voturi)    
    urare (Marţi, 11 mai 2010, 9:32)

    sufix [anonim]

    va doresc sa ajungeti sa traiti lunar cu suma pe care o luati de la mame
  • +5 (7 voturi)    
    nu alocatie, nu indemnizatie, nu scoala..hellloooo (Marţi, 11 mai 2010, 9:35)

    Mariutza [anonim]

    eu propun sa nu mai dea nici un fel de alocatie, indemnizatie....mamele sa nu mai stea doi ani acasa...
    sa schimbe codul muncii si sa ii oblige si pe bebelusi ca la implinirea varstei de 1 an...sa se angajeze domne...sa nu mai faca scoala...la ce le trebuie?
  • +7 (7 voturi)    
    demografie (Marţi, 11 mai 2010, 9:40)

    Carp [anonim]

    Sa facem un rezumat: vor taia alocatia de la 85% la un probabil 60% (tb. sa taie consistent, nu ? ca altfel de ce ar mai taia...). Analiza zice asa: acum, un 'om al muncii' trebuie sa tina 1,2 pensionari. Iar acest procent va creste, deci va fi tot mai greu. Culmea, procentul copiilor per cuplu este acum de 1,2. Cu taierea alocatiei o sa mai faca copii mumu.... adica acest umil procent de 1,2 o sa scada la usor sub 1. Ce importanta ar avea asta acum ? Acum este irelevant. Insa, in momentul asta ar fi tb. sa fie impulsionat acest procent, pt. ca peste 20 de ani sa intre cati mai multi oameni in 'campul muncii' si care sa poata plati pensiile alora care nu vor mai munci si care vor fi tot mai multi... Desigur, pt. cretineii care carmuiesc tara acum (mai precis de 20 de ani....) asta este un aspect mult prea indepartat... Ca sa nu mai vorbim despre economia infima realizata prin masura asta...
  • -1 (5 voturi)    
    Avem ce meritam !! (Marţi, 11 mai 2010, 9:43)

    Anonim [anonim]

    Meritam tot raul din lume ! Peste 5 milioane de rromani au cedat minciunilor portocaliilor,aceasta sleahta de mincinossi,hoti si curvari betivi! Romania nu va ajunge la nivelul Greciei niciodata ! Acolo se traieste mult mai bine..pensia minima este de 600 de euro si este un drept de neatins..cat despre greci,acolo exista cetateni nu..populatie...vegetala..
  • +5 (9 voturi)    
    mi se pare o tampenie! (Marţi, 11 mai 2010, 9:45)

    Cris [anonim]

    Sa faca dna Vass copii si sa stea acasa sa ii creasca dar fara sa beneficieze de cei 85% din venituri ca eu, desi am 31 de ani, nu am nici macar 1 copil si nici nu prea indraznesc sa il fac in situatia economica actuala!
  • +12 (18 voturi)    
    BRAVOS NATIUNE (Marţi, 11 mai 2010, 10:00)

    miticosul [anonim]

    Dupa ce a platit impozit, in loc sa isi creasca copilul, acum acoperiti voi gaurile de la Rompetrol si salariile bugetarilor.

    Halal!
  • +3 (17 voturi)    
    RUSINE! (Marţi, 11 mai 2010, 10:01)

    Greuceanu [anonim]

    O mai mare marsavie nici ca ati putea face!
  • +8 (16 voturi)    
    mda (Marţi, 11 mai 2010, 10:02)

    le flan volant [anonim]

    Scandalos! Orice reducere de cheltuieli, dar nici un efort de colectare serioasa a impozitelor (nu ma refer la impozitul pe patrunjel, alta idee a celui mai bine intentionat si mai idiot guvern de dupa 1989), de confiscare a averilor din evaziune, din coruptie, din prostie (cum ar fi fost bugetul daca contractul cu Bechtel era unul normal..?).. etc. etc. Ca sa nu cumva sa se aplice legea, copiii trebuie sa se sacrifice.
    Huo!!
    • -2 (8 voturi)    
      ai dreptate! (Marţi, 11 mai 2010, 10:49)

      curios [anonim] i-a raspuns lui le flan volant

      te rog sa iei in considerare si urmatorul calcul: ZILNIC 5 milioane de romani fumeaza un pachet de contrabanda de 1 euro. Deci 5 milioane de euro pe zi, 1,6 miliarde de euro pe an. Cine face evaziune fiscala (si am luat cifre foarte mici)? Alt calcul: 10 milioane de romani cheltuie 10 lei pe zi pe marfa la negru, 100 milioane ron pe zi, 3,6 miliarde de ron pe an adica 720 milioane de TVA la negru, si vreo 200 milioane de impozit pe profit neplatit. Cine favorizeaza evaziunea fiscala (pentru ca nu cere bon fiscal)?
      • +6 (8 voturi)    
        Fumez un pachet pe zi (Marţi, 11 mai 2010, 10:09)

        m [anonim] i-a raspuns lui curios

        Si il cumpar din magazin de fiecare data. Pe tot ce cumpar primesc bon. Asa ca mai taci ca nu toata lumea ii pusa pe furat in tara asta. Problema cu contrabanda de tzigari nu este a mea ci este fix problema incapabililor care nu reusesc sa ii prinda pe cei care o fac. Si de aia sunt pusi ei acolo si iau gramada de bani ca sa faca lucrurile care trebuiesc facute. Trebuie iesit in strada, nu se mai poate asa!
        • 0 (0 voturi)    
          prima reactie buna! (Marţi, 11 mai 2010, 23:11)

          iona [anonim] i-a raspuns lui m

          hai in strada!
          • 0 (0 voturi)    
            hai... (Miercuri, 12 mai 2010, 16:02)

            catalin [anonim] i-a raspuns lui iona

            facem un fotbal ?
      • +1 (5 voturi)    
        Evaziune (Marţi, 11 mai 2010, 11:16)

        Hell [anonim] i-a raspuns lui curios

        Imi pare rau sa iti spun dar impotenta redusilor mintali care cica ne conduc nu trebuie sa fie suportata de de restul de 17.000.000 de romani. Daca este atat de mare contrabanda de ce nu fac eforturi salbatice sa o combata? De ce o combat jefuind restul de 17.000.000? Sau ar trebui sa intelegem ca beneficiarii celor 5.000.000 de euro sunt to ei?
      • +1 (1 vot)    
        Asa, si? (Marţi, 11 mai 2010, 13:20)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui curios

        Pentru ca tzatza Floarea vinde patrunjelu-n piata fara TVA si bon fiscal (inca), asta vrea sa insemne ca e absolut normala, onorabila si acceptabila -- ca sa nu zic dezirabila -- risipa si coruptia din multe segmente ale sectorului public?
        Ca veni vorba, de avioanele alea F-16 se mai aude ceva?
  • -1 (9 voturi)    
    @miticosul & greuceanul (Marţi, 11 mai 2010, 10:05)

    bolovanu; [anonim]

    bravo baieti! sunteti niste mamici extrem de active!
  • +6 (8 voturi)    
    Investitie in viitor?! (Marţi, 11 mai 2010, 10:07)

    adip [anonim]

    Daca nici macar aceasta investitie in viitorul Romaniei nu mai poate fi sustinut e clar ca problemele economice cu care ne confruntam au proportii cataclismice.
  • +8 (14 voturi)    
    Sa intelegem.. (Marţi, 11 mai 2010, 10:08)

    me [anonim]

    ca se incurajeaza in continuare inmultirea rromilor si a persoanelor care traiesc numai de pe urma ajutoarelor sociale si a alocatiilor copiilor pe care-i fac cu nemiluita!

    SA VA FIE RUSINE!
  • -1 (7 voturi)    
    STOP! (Marţi, 11 mai 2010, 10:11)

    nano2k [utilizator]

    Pe aici NU se trece!
  • +10 (14 voturi)    
    si reactia noastra?!?! (Marţi, 11 mai 2010, 10:11)

    Gabriel Olteanu [anonim]

    Daca ei propun ceva, nu inseamna ca noi trebuie sa si acceptam! De obicei reactia societatii civile in Romania e nula, daca nu e manevrata de interese politice. Cum ar fi sa facem un mars al bebelusilor, foarte decent si sa ne facem auziti? Ce o sa faca? O sa ne ia la sectie cu carucioarele? Dupa ce se decide acest procent, ar fi bine sa organizam un astfel de mars de protest. g/
  • +13 (17 voturi)    
    v-ati gasit de ce sa va luati (Marţi, 11 mai 2010, 10:11)

    me [anonim]

    daca nu incurajati cresterea natalitatii mai vedem peste cativa ani cine va mai plati taxe si impozite ca sa aveti de unde da salarii si pensii "nesimtite" si comisioane grase pentru contracte umflate.
    poate de la tiganii care chiar fac copii ca sa traiasca din banii de crestere a copiilor?
    pacat ca ne credeti asa de prosti. pana la urma cu asta o sa va si treziti: o tara de prosti! pentru ca cei care mai au ceva minte se vor satura si vor da bir cu fugitii in tari care respecta cat de cat platitorul de taxe.
  • +13 (17 voturi)    
    niste calcule simple (Marţi, 11 mai 2010, 10:12)

    alex [anonim]

    Cat se va economisi cu aceasta reducere?
    Conform www.insse.ro, in 2008 s-au nascut 221,900 copii vii, un numar relativ constant in ultimii ani, ceea ce inseamna ca statul plateste alocatii de crestere pentru 222 mii copii in fiecare an.

    222,000 x 600 RON = 133.2 milioane RON (31 mil EUR).
    La acesta suma, s-a suplimentat cu 50-70% din buget, pentru cresterea copiilor mamelor care au beneficiat de 85% din media salariilor pe ultimele 12 luni, adica bugetul de alocatii de crestere copii a crescut cu inca maxim 22 mil RON.

    Este normal ca acele mame care au platit sume colosale catre bugetul statului din salariile lor sa primeasca aceeasi suma ca si cele care nu au cotizat niciodata?
    Se justifica acesta economie de 22 mil RON, poate 40 mil RON?
    • -2 (8 voturi)    
      altfel de calcule (Marţi, 11 mai 2010, 10:59)

      john [anonim] i-a raspuns lui alex

      Hai sa facem calculul putin altfel:

      O mamica, cand lucreaza, plateste 16% impozit (lasati la o parte celelate impozite care nu conteaza la calculul asta). Cand are un copil primeste inpoi 85% timp de 2 ani.
      Deci pentru fiecare copil o mamica trebuie sa lucreze 85/16 * 24 luni = 10,6 ani ca sa-si acopere ceea ce primeste in cei doi ani. Practic o mamica cu 3 copii nu platii niciodata impozit la stat. Una cu doi (cam media) plateste maxim 10 ani 16% impozit.
      Vi se pare normal chestia asta? Nu exista asa ceva nicaieri in lume pentru ca un buget de stat nu poate functiona asa.
      Sumele calculate de alex nu-s asa mici pentru ca is pe luna, daca ar fi asa de nesemnificative am putea sa nu mai luam impozit pe venit nici la tatici, deci nimeni nu mai plateste nimic ... haideti sa fim putin seriosi, legea asta a fost campanie electorala si atata tot.
      • -3 (5 voturi)    
        te contrazic... (Marţi, 11 mai 2010, 10:27)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui john

        in UK o mama cu 3 copii ajunge sa primeasca 1200 GBP pe luna (porneste cam de la 900GBP pt un copil) ca sa acopere cheltuilile cu chiria. Apoi mai primeste 80% din costul cresei/gradinitei. Stiu ca si in Irlanda e cam la fel.
        • +5 (5 voturi)    
          abureli (Marţi, 11 mai 2010, 12:00)

          jb [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

          Traiesc in Anglia si am copil de 14 luni si nu-i deloc asa. Primesc mai mult cei care sunt divortati si salarii foarte mici dar nici pe aproape de valorile tale, sau daca sunt care primesc atat sunt extrem de putin, noi vorbim de medie aici.

          Noi, cu salarii medii la 14 luni cat are copilul primim pe lune 80 lire alocatie, 30 lire ajutor la venit si cam 150 lire ajutor la gradinita (care costa cam 800).
          • 0 (0 voturi)    
            ABURELI (Joi, 13 mai 2010, 0:46)

            CLAU [anonim] i-a raspuns lui jb

            AVETI GRADINITA, AICI ( IN ROMANIA) UNDE MERGE COPILUL LA GRADINITA?
            NU AM GASIT O GRADINITA CARE SA PRIMEASCA COPILUL LA 6 LUNI.
      • -2 (4 voturi)    
        Impozit (Marţi, 11 mai 2010, 11:25)

        smith [anonim] i-a raspuns lui john

        De ce nu conteaza celelalte impozite ? Taxele pt. sanatate (angajat + angajator) cred ca depasesc 16 %.
        • +2 (4 voturi)    
          pai cum de ce? (Marţi, 11 mai 2010, 12:02)

          jb [utilizator] i-a raspuns lui smith

          vrei sa iei din fondurile de sanatate ca sa dai la mamici? si atunci spitalele din ce sa mai traiasca?
      • +1 (3 voturi)    
        John robotel (Marţi, 11 mai 2010, 11:54)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui john

        La cifre toti sunt buni, mai ales guvernul care zice ca vom avea crestere economica, somajul a scazut, etc.
        John, tu nu vezi realitatea din fata nasului; intr-o tara de bosorogi, tigani, asistati social, etc. trebuia sa se faca ceva pentru cresterea natalitatii. Legea aceea cu 85% alocatie pentru mame (fie ea campanie electorala, sau nu) asta urmarea: tarii cat mai multi copii.
        Este trist ca poti face niste calcule aritmetice dar nu poti vedea niste lucruri evidente.
        • 0 (4 voturi)    
          de acord cu natalitatea (Marţi, 11 mai 2010, 12:12)

          john [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          Sunt foarte de acord ca trebuie sa creasca natalitatea, la fel ca si in restul europei. Dar uite ca grecii or cam uitat sa faca calcule si uite unde au ajuns. In orice buget (fie de stat, sau de firma particulara) nu poti sa dai mai mult decat primesti. Poti, din imprumuturi, pentru o vreme dar apoi o sa te coste mult mai mult.

          Ceva de genul 66% timp de un an (cum zicea cineva ca ii Germania) mi se pare mult mai normal decat legea actuala.
          • 0 (0 voturi)    
            cum isi dau cu parerea (Marţi, 11 mai 2010, 23:14)

            iona [anonim] i-a raspuns lui john

            barbatii despre cresterea natalitatii!!!!!!!
            incredibil!
      • 0 (2 voturi)    
        la stat se plateste mult peste 16% (Marţi, 11 mai 2010, 11:57)

        sori romanu [utilizator] i-a raspuns lui john

        Ai pornit de la o premiza idioata - tu chiar crezi ca la stat se plateste doar 16%? Dar contributiile la asigurari sociale? Platite si de angajat si de angajator?
        • -1 (1 vot)    
          16% (Marţi, 11 mai 2010, 12:18)

          john [anonim] i-a raspuns lui sori romanu

          Asigurari sociale merg la somaj din cate stiu eu si alte categorii sociale defavorizate. Avem destui in Romania. Cei dati de angajator ar trebui folositi pentru investiti sa ajuti angajatorul (infrastructura, conditii de afaceri, etc).
          Chiar daca procentul ar putin peste 16% nu afecteaza cu mult calculul.
          • 0 (2 voturi)    
            john gresesti foarte tare (Marţi, 11 mai 2010, 13:56)

            raduflorin [anonim] i-a raspuns lui john

            John, Daca crezi ca Anglia este pe un trend bun, eu iti recomand sa te uti doar la ultimul film al lui Michel Cane, Harry Brown (http://www.imdb.com/title/tt1289406/) si vei vedea (lasand la o parte dramatizarea cinematografica) cum ajung tinerii de acolo sa devina violenti si adopta cultul bandelor, tocmai din cauza lipsei de ingrijire si acest lucru se perpetueaza si se amplifica de la o generatie la alta.
            Am un copil de o luna si ma gandesc cu groaza ce facem cu el daca se reduce alocatia. NU AI UNDE SA-L DUCI LA ACEASTA VARSTA SI DOAR DIN SALARIUL MEU NU ACOPERIM NICI RATELE APARTAMENTULUI COMUNIST UNDE STAM. Aceste actiuni sunt menite sa prolifereze categoriile sociale de conditie modesta, adica pe cei fara scoala, tiganii, scursura societatii, etc.
            RUSINE guvernantilor care in loc sa puna accent pe educarea populatiei care este singurul mijloc de dezvoltare economica pe termen lung. Credeti ca un copil care va creste cu o bona ce are o educatie precara si care in loc sa-i ofere afectiune se uita la telenovele si la stiri violente la TV, va avea un start bun in viata?!
            Sunt total oripilat de aceste actiuni si din pacate sunt asa nervos ca nici nu mai pot sa-mi exprim toata indignarea si scarba pe care mi-o provoaca GASCA LUI BASEASCU (pe care cu rusine spun ca l-am votat).
            Parerea mea este ca nu ramane decat un singur lucru pe care mai putem sa-l facem , in afara de acela de a fugi si a nu ne mai uita in urma la aceasta tara care probabil va ajunge plina de cumetrii lui BASE (vezi Bercea Mondialu'), borduristi, asfaltatori, etc. si anume SA IESIM IN STRADA SI SA NE CEREM DREPTATEA SI SA-I INDEPARTAM PE ACESTI CRIMINALI SI HOTI ASA CUM SE INTAMPLA SI IN ALTE LOCURI (vezi Grecia).
            Pentru ce platim impozite asa mari daca de ani buni platiesc la sistemul medical privat fel de fel de interventii si analize pe care altfel nu ai unde sa le faci sau risti sa iesi cu picoarele inainte din spitalele groazei.
            Al dumneavoastra cetatean batjocorit si furat. RUSINE
            • +1 (1 vot)    
              raspuns (Marţi, 11 mai 2010, 14:23)

              john [anonim] i-a raspuns lui raduflorin

              N-am zis niciodata ca Anglia ii pe drumul bun cu cresterea copiilor, chiar dimpotriva.

              Tu-mi enumeri numai frustrari si neajunsuri, dar nu imi spui solutia si cum poti sa dai cand nu ai de unde ? Da-mi exemplu de o tara in care ce vrei tu ii deal si discutam cum au ajuns acolo si daca se poate copia la noi.

              Ceea ce incerc ca va zic ca nici tarile foarte bogate (ca si Germania, Anglia, Franta, Norvegia) nu ofera asemenea beneficii, cum le putem noi oferii care avem venituri asa mici la bugetul de stat?
              Trebuie incurajat gradinitele particulare si de stat pentru copii sub 2 ani, asta ar trebui facut cu parte din banii de la stat si toata lumea ar avea de castigat.
        • -1 (1 vot)    
          mda ... (Marţi, 11 mai 2010, 15:19)

          renegatul [utilizator] i-a raspuns lui sori romanu

          Dar ce produce "statu' ", my dear friend ??? Din ce bani platesc ei, bugetarii, contributiile la asigurari sociale, alea-alea? Cine le plateste lor salariile (mai mici sau mai mari)?
      • +1 (3 voturi)    
        altfel de calcule??? (Marţi, 11 mai 2010, 12:04)

        @john [anonim] i-a raspuns lui john

        @John, te inseli pana si in privinta greutatii! 16% de care vorbesti to reprezinta IMPOZIT PE VENIT! Adica reprezinta ce intra in buzunarul statului pentru cheltuieli proprii din venitul oricarui roman platitor de taxe. Indemnizatia de crestere copil se acorda din bugetul asigurarilor sociale in conformitate cu contributia la ASIGURARILE SOCIALE din ultimele 12 luni. Asa ca nu, nu putem sa "lasam la o parte celelate impozite care nu conteaza la calculul asta". Conteaza al dracului de tare, 16% nu conteaza. Dar ce conteaza ca nu esti informat (sau esti rau intentionat) daca vrei sa demonstrezi ca minunatul guvern de incapacitati are dreptate???
        • +2 (2 voturi)    
          hmm (Marţi, 11 mai 2010, 13:24)

          john [anonim] i-a raspuns lui @john

          Chiar daca ii asa nu-s de acord ca banii ar trebui sa vina de acolo, dar sa zicem ca ai drepate: atunci care ii procentul din salar platit de mamica pt asigurarile sociale? 10,5% cumva ? Calculul meu ar fi gresit intradevar dar nu in directia in care speri tu :) Angajatorul plateste si el intra-adevar, dar o mare parte din banii aia trebuie sa mearga in alta parti, sunt foarte multe care trebuie sustinute din bugetul asta.
          • -2 (2 voturi)    
            Vad ca nu te potolesti (Marţi, 11 mai 2010, 15:03)

            @john [anonim] i-a raspuns lui john

            10,5% (daca asta o fi procentul) se calculeaza din BRUT, nu din NET, 85% este din NET. Avand in vedere ca pentru a avea 1000 net, salariul brut trebuie sa fie pe undeva pe la 1650 (cam 650 merg pe diverse impozite, taxe si contributii, inclusiv cele ale angajatorului), calculul tau e gaunos din start. Mai precis, la 5000 brut, sa zicem, 10,5% inseamna ~500 RON. In schimb, salariul net este pe undeva pe la 1750, din care daca deducem 85% ramane ceva mai putin de 1500. Deci, in 24 de luni se vor incasa ~36000 curati. Iata deci cum este nevoie ca mamica sa cotizeze 6 ani pentru a acoperi aceasta mareata suma. Mai mult, "uiti" ca exista si un tata cotizant, "uiti" de cei care nu fac copii, cotizeaza si nu se aleg cu nimic, "uiti" multe. Dar, cum spuneam, daca e ordin pe unitate sa scoatem guvernul Bocanila cu fata curata, strambam si matematica...
            • +2 (2 voturi)    
              matematica asta (Marţi, 11 mai 2010, 15:18)

              john [anonim] i-a raspuns lui @john

              cine vorbeste de matematica :)
              deci 5000 brut si netul tau ii de 1750? deci taxe de vreo 65%? buna gluma !!

              si nu i-am uitat pe tati si ceilalti, tu crezi ca toate taxele trebuie sa mearga doar la cei 85% primiti de mamici ? gradinitele, scolile, profesorii, etc (ca sa dau numai cateva exemple direct legate de copii) de unde se finanteaza daca toate taxele adunate se duc la cei 85%?
              • -1 (1 vot)    
                Da, matematica (Marţi, 11 mai 2010, 16:44)

                @john [anonim] i-a raspuns lui john

                Ai avut vreodata o firma? Stii ce plati trebuie facute ca sa dai un salariu? Nu cred, ca daca ai stii ai face ciocul mai mic. Da, statul roman jecmaneste de la angajat si angajator ~65% din salariul brut taxe si contributii. D-aia toate salariile sunt negociate nete si nu brute. Asa ca las-o jos ca macane. Grav!
      • +1 (1 vot)    
        Calcul (Marţi, 11 mai 2010, 12:36)

        Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui john

        Dar o mama cu un salariu de 10.000 de lei in cati ani varsa banii la buget?

        Nu se face calcul pentru cresterea natalitatii. Banii astia sunt o investitie in viitor pentru a avea cine sa-ti plateasca pensia, pentru a incuraja oamenii cu venituri mari sa faca copii, ca nu ne invadeze coloratii care fac cate 10 copii.
        La aia de ce nu faci matale calcule? Cati bani primesc de la stat si cati ani le ia sa acopere? Rezeultatul e infinit asa-i ca doar nu vrei sa-mi spui ca aia varsa vreun leu la stat.
      • 0 (2 voturi)    
        85% (Marţi, 11 mai 2010, 14:01)

        deepblue [anonim] i-a raspuns lui john

        Am lucrat 15 ani la stat inainte de a avea un copil. M-am straduit sa-mi cresc veniturile pregatindu-ma prin grade didactice, salariu de merit obtinut prin rezultate la concursuri scolare. Am pregatit elevii pe gratis, nu am facut bani din meditatii, mi-a parut bine ca am mai gasit niste copii care sa vrea sa faca un efort in plus, nu sa le mai si cer bani pentru asta. Acum ar trebui sa beneficiez de 85%, dar se pare ca nu am muncit destul pentru tara asta, faptul ca am platit impozite conform suelor castigate 15 ani nu conteaza. Cica am consumat eu prea mult. Sa va fie runsine nesimtitilor de guvernanti! Faceti legi favorabile tot pentru cei care nu muncesc, tiganii aia care au 10 copiii nu platesc nimic la stat si iau aceeasi suma cu mine.
      • 0 (0 voturi)    
        dar ... (Marţi, 11 mai 2010, 15:14)

        renegatul [utilizator] i-a raspuns lui john

        Ce salarii sunt in alte tarii ale lumii ???
        Ca vad ca suntem atotstiutori ... ce sistem de sanatate este in acele tari la care va raportati ? cum este invatamantul acolo?
        Ceea ce fac acesti minunati "domni" este sa incurajeze familiile rrome sa "se inmulteasca" !
        Asta este fix "cireasa de pe tort"... adica e numa' bine pentru viitorul acestei tari , creste populatia "muncitoare", platitoare de impozite!
        • 0 (0 voturi)    
          vorbim de procente (Marţi, 11 mai 2010, 15:01)

          john [anonim] i-a raspuns lui renegatul

          Vorbim de procente aici, astea conteaza la impartirea unui buget. Procentele se pot compara, salariile chiar daca is mai mari si costul vietii este mult mai mare.
          Iar relativ la sistemele de care ziceai cum vrei sa se imbunatateasca fara bani? Tocmai acele procente de mai sus conteaza la imbunatatirea lor.
          • 0 (0 voturi)    
            zici ca si costul vietii e mai mare? (Miercuri, 12 mai 2010, 1:41)

            americanu [anonim] i-a raspuns lui john

            ma indoiesc ca laptele pt copil si pampersii din Germania sunt mai scumpi decat in Ro...sau hainele pt micuti, fac pariu ca preturile sunt similare...ce zici?
    • 0 (0 voturi)    
      tot indemnizatie de crestere copil (Marţi, 11 mai 2010, 12:22)

      Stoica [anonim] i-a raspuns lui alex

      Practic mamicile care nu au lucrat nu primesc indemnizatie.
      Primesc pt copil 200 ron.
  • +1 (11 voturi)    
    mda... (Marţi, 11 mai 2010, 10:13)

    me [anonim]

    asa crestem noi natalitatea?!?!?!
    bravooo
    guvern mai incompetent nu am vazut...
    poate o sa ne trezim cand o sa ajungem ca grecii...s sau suntem prea prosti si pt asta?
    ei nu stiu decat sa taie... dar pe cand INVESTITII?!?!?!
    pe cand scaderea evaziunii fiscale, furtului din banii publici etc?!??!?!?!?!
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 11 mai 2010, 10:15)

    xyz [anonim]

    Era de asteptat, chiar ma mir ca nu au anulat decizia asta imediat dupa alegeri, ca doar asta a fost scopul ei, nu?
  • +5 (9 voturi)    
    Se sparge bula? (Marţi, 11 mai 2010, 10:18)

    Dani [anonim]

    Deja s-a ajuns prea departe. Tare mi-e teama ca situatia de la noi e mai grave decat cea din Grecia.
    • -1 (7 voturi)    
      eu cand va spuneam ca urmati voi (Marţi, 11 mai 2010, 10:30)

      Andrei Andrei [anonim] i-a raspuns lui Dani

      eu cand va spuneam ca urmeaza toata lumea sa sufere nu numai bugetari si pensionari ci pe rand fiecare din Romania imi dadeati minusuri la comentarii. Iesirea audio de ieri a fost iarasi manipulare iar Romania e in declin.
      Spor la treburi. I-ati votat acu prindeti-va de cap pentru ca erau multe solutii viabile fata de genocidul PDL
    • -1 (3 voturi)    
      evident... (Marţi, 11 mai 2010, 10:45)

      me [anonim] i-a raspuns lui Dani

      o sa ajungem mai rau ca ei...
      ai putina rabdare ...
      mai tin minte inainte de alegeri cum bateau toti cu pumnun masa ca nu vine criza la noi... dadeau o gramada de beneficii si cheltuiau multi bani pe campanie (valabil toate partidele)... dupa alegeri vine criza si trebuie sa taiem ce am dat...
      iposcrizie mai mare nu am vazut...
      oricum ne meritam soarta daca nu facem nimic la asemenea bataie de joc si daca punem botul la minciunile lor
  • +4 (10 voturi)    
    BRAVO (Marţi, 11 mai 2010, 10:18)

    pamfletaru [utilizator]

    Un singur cuvant pot sa spun: "BRAVO". (remarcati sarcasmul si tristetea cand spun acest "BRAVO")
  • +1 (9 voturi)    
    Un guvern iresponsabil (Marţi, 11 mai 2010, 10:24)

    anonim [anonim]

    Minciuna pe fata, inselatorie, un guvern incompetent si un presedinte de dus la lada de gunoi a politicii.
    Daca astia raman la guvernare suntem o natie de prosti.
    Felicitari aplaudacilor PDL-ului. Chiar asa unde sunteti?
    • -2 (6 voturi)    
      In fiecare "-" (Marţi, 11 mai 2010, 10:43)

      x [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Fiecare MINUS dat reprezinta un aplaudac.

      Din pacate, tzara asta are (inca) destule cozi de topor ...
  • +7 (13 voturi)    
    treziti-va romani! (Marţi, 11 mai 2010, 10:24)

    amalia [anonim]

    basescu si boc sunt niste jepcari. incompetenta lor nu cred ca mai trebuie probata. ca fapt divers, uitati-va la suplimentarile bugetare pt anul 2010 pt administratia presidentiala si pt serviciul special de comunicatii. nu numai ca nu s-a redus, dar au crescut in 2010. asta este solidaritate ? luam de la batrani, mame, amarati si nu umblam deloc sau foarte putin acolo unde avem "datorii" sau interese. atentie! va jucati cu furia poporului, sunteti foarte aproape de limita suportabilitatii maselor de oameni umilliti de deciziile voastre. o sa suportati consecintele ... vom vedea ... daca lumea nu o sa iasa in strada nici de data asta, ma refer la toti cei afectati direct si indirect, atunci de meritam soarta si trebuie sa ne resemnam. daca vrem sa se schimbe ceva trebuie sa iesim in strada si sa-i schimbam si sa vedem daca mai putem salva ceva ... dar ei nu trebuie sa mai ramana acolo.
    • -1 (1 vot)    
      !!!! (Marţi, 11 mai 2010, 13:04)

      vai ca capu' nostru! [anonim] i-a raspuns lui amalia

      si daca iesim in strada ce rezolvam?
      • 0 (0 voturi)    
        1789, 1989 (Marţi, 11 mai 2010, 15:12)

        mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui vai ca capu' nostru!

        ce au rezolvat francezii in 1789?
        sau romanii 200 de ani mai tarziu?

        tu ce rezolvi cand stingi un foc? ce rezolvi cand iei cutitul din mana unui copil? ce rezolvi cand te retragi in ultima secunda din fata unei masini care vine cu viteza?
  • +10 (16 voturi)    
    niste tembeli (Marţi, 11 mai 2010, 10:26)

    nu conteaza [anonim]

    In loc sa sprijine natalitatea, ca si asa avem o natie imbatranita, ei fac exact invers. Am un copil de 3 luni si am cheltuit peste o 15 000 RON in perioada prenatala + nastere pentru niste servicii NORMALE, nu extravagante, oferite tot de medici de la stat, dar, bineinteles, in clinici private. Impreuna cu sotia, contribuim la fondul de sanatate cu un miliard de lei vechi la 7 ani, bani din care nu vedem o aspirina, ba mai mult am dat spagi peste spagi la nastere.
    Este totusi bine ca aceasta masura nu va afecta natalitatea la tigani, viitorul luminos al tarii.
    Sunteti niste nenorociti si abia astept sa plec din tara si sa nu mai platesc impozite statului roman.
    • 0 (0 voturi)    
      pleaca e vre-o problema (Miercuri, 12 mai 2010, 8:25)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Bun si daca pleci , care e problema ? Mie nu mi se pare normal ca acest ajutor sa fie de 85% , pt simplu motiv ca nu e nicaieri asa ceva . Nu e normal nici sa fie la fel pt toata lumea . Normal e sa fie un procentaj in jur de 50% , iar pt cei care nu au cotizat ( sau au cotizat f putin ) sa fie aproape 0 .Si eu am un copil de aproximativ 2 ani .
      PS Du-te si plateste impozite altui stat , nu umbla cainii cu covrigi in coada nicaieri . Oricum una din cele mai bune masuri a fost asta cu 16% .
  • -1 (5 voturi)    
    Plec din Romania! (Marţi, 11 mai 2010, 10:27)

    Gigel [anonim]

    Pentru tampenia asta merita sa dai statul in judecata. Decizia de a face un copil are si o componenta economica. In masura in care nu faci parte din acele categorii care toarna copii pe banda cu toate ca nu au resurse sa-i creasca, copii care vor ingrosa criminalitatea cand le va veni sorocul, iti faci niste calcule.
    Acum ar trebui sa dau statul in judecata pentru faptul ca am luat decizia de a face un copil intr-un moment in care stiam ca pot conta pe 85% din veniturile sotiei ca si indemnizatie de crestere a copilului, iar acum acest lucru dispare.
    Puilor, plec din Romania, si in grupul meu de prieteni aproape toti ne gandim la aceasta optiune.
    • 0 (2 voturi)    
      protest (Marţi, 11 mai 2010, 12:16)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      Ar trebui sa ne adunam laolalta un grup cat mai mare de persoane care vor fi afectate de aceasta masura absolut imbecila si sa dam statul in judecata. Daca eu am un salariu de 5000 lei net nu voi primi decat 4000 in momentul in care raman in concediu de crestere copil. Statul din start imi "taie" o felie importanta din venituri in momenul in care cheltuielile mele cresc... Si aceasta "felie" se vrea chiar mai mare...Natalitatea va scadea exact acolo unde nu ar trebui - in randul persoanelor educate si calificate...Tiganii si manelistii vor "turna" copii in continuare pe banda...delicventii de maine... De ce se impoziteaza salariul si nu persoana? Daca eu castig mai mult si platesc impozite mai mari, asta inseamna ca voi beneficia si de mai multe servicii medicale de ex? Ar trebui sa fie o suma fixa pe cap de locuitor...
  • +2 (4 voturi)    
    rusine! (Marţi, 11 mai 2010, 10:27)

    ioana [anonim]

    Pe langa faptul ca ca nu e corecta decizia de a plafona indemizatia in conditiile in care cotizatiile sunt procentuale (lucru atestat de judecatori), pe langa faptul ca se anuleaza singura masura de incurajare a natalitatii in randul populatiei de nivel mediu si peste, populatie care are potential real de creste copii capabili sa sprijine dezvoltarea societiatii, se uita un lucru.
    Toate organizatiile internationale recomanda ca mamele sa fie alaturi de copii cel putin 2 ani, si acestia sa fie alaptati EXCLUSIV 6 luni. In conditiile in care veniturile unei familii sunt reduse atat de drastic, este firesc ca mamele vor trebui sa isi paraseasca copiii cat mai devreme, pentru a-si putea plati ratele si taxele. Si atunci cum mai pot asigura buna dezvoltare a copilului meu (fizica datorata laptelui matern si psihica datorata prezentei mamei)
    Cine va plati medicamantele copilului meu cand va face diverse boli (stiut fiind faptul ca alaptarea reduce riscul de aparitie a numeroase afectiuni cronice si acute)? Eu una stiu ca in aceste conditii, de reducere a indemnizatiei in asa hal, daca nu vreau sa imi pierd casa nu voi putea sta cu copilul meu acasa mai mult de 3 luni. Cine ma despagubeste? Ce pot sa aleg? Viitorul copilului sau casa?
    Avand in vedere situatia dificila in care ne-au adus hotii nostri conducatori (nu incompetenti, pt ca stiu f bine ce fac), as fi poate de acord sa fie scazuta indemnizatia cu maxim15- 25% (ca si salariile si pensiile), dar in nici un caz mai mult de atat. Adica as putea sa imi reduc consumul cu 25%, dar in conditiile plafonarii la 600Ron pt mine inseamna o reducere de 85%! Idee la fel de absurda: sa se dea o lege care sa suspende pt tinerele mame plata ratelor pe perioada celor 2ani
    • 0 (2 voturi)    
      ai perfecta dreptate (Marţi, 11 mai 2010, 13:47)

      ANDREEA [anonim] i-a raspuns lui ioana

      e strigator la cer ce vor sa faca
  • +5 (7 voturi)    
    Nepotrivita alegere (Marţi, 11 mai 2010, 10:34)

    Diana [anonim]

    Cea mai nefericita masura de pana acum.
    O colectare de impozite si taxe mai eficienta ar fi fost mult mai buna, dar cum sa faci asta cand se promoveaza badarania si nesimtirea. Nu vedeti cum trec manelistii ranjind in limuzinele lor de zeci de mii de euro, fara sa plateasca vre-un impozit pentru banii pe care-i castiga. Exemplele pot continua cu astfel de categorii privilegiate. Oricum in urmatorii ani Romania va fi o tara plina de pensionari cu pensii derizorii, tineretul va pleca catre tari civilizate.
  • +3 (5 voturi)    
    dezamagire... (Marţi, 11 mai 2010, 10:40)

    cristina [anonim]

    am nascut la inceputul anului, dupa o fertilizare in vitro platita , caci statul roman considera aceasta procedura un moft. Vaccin BCG-nu am primit ... povestea cu Institutul Cantacuzino. La 2 luni vaccinul gratuit nu a sosit de la casa de asigurari, cel din farmacie-320 ron. Urmeaza la 4-6 si 12 luni la fel. Multumesc statului roman la care am contribuit 12 ani cu asigurari de sanatate, impozite si alte taxe. Multumesc domnului Basescu, care considera ca trebuia sa muncesc mai mult inainte de a face un copil ca sa am bani de 'pampers'.
  • +6 (10 voturi)    
    ce vina au copii nostri (Marţi, 11 mai 2010, 10:40)

    un tatic [anonim]

    Masura de acordare a 85% a fost una reparatorie si foarte eficienta in a asigura un viitor romanesc al tarii. Probabil ca acum nu se ma dorsete asta ... se doreste ca copii si parinti de azi sa construiasca pentru viitori refugiati afgani si albanezi .. pentru majoritatea rroma si eventual pentru acei copii de demnitar care nu necesita niciun fel de ban fiscalizat pentru a traii la Londra si Viena si cu cristale din acelea celebre numai printre oamenii cu probleme de exprimare.

    Sper ca sa isi revina la sentimente mai bune fata de de cei nevinovati si fata de parinti socati.
  • 0 (6 voturi)    
    In strada!!! (Marţi, 11 mai 2010, 10:42)

    L. [anonim]

    Pentru o inca o asemnea nesimtire intr-o tara, a se vedea indelung blamata si exemplificata Grecie, in care oamenii au ceva curaj si nu se la sa calcati in picioare, ar iesi in strada. Se pare ca se ajunge din ce in ce mai aproape de sintagma "ori noi ori ei". Guvernul ar trebui sa isi dea demisia! Destul!
    • +1 (5 voturi)    
      La munca! (Marţi, 11 mai 2010, 11:15)

      gica sut [anonim] i-a raspuns lui L.

      La munca, ma, nu in strada!
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte bine! (Marţi, 11 mai 2010, 12:40)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui L.

      Guvernul sa-si dea demisia. Si, cine sa vina? PSD/PNL/PC, adica aia care au gaura mare in trezorerie de la alegeri si trebuie sa-si recupereze zecile de milioane de euro? Voi, chiar sunteti naivi? Aceti impresia ca altii vor face mai mult? Ce au dovedit PSD si PNL pana acum, vinovatii nr. 1 pentru starea de inapoiere si saracie a Romaniei? Nu, guvernul asta de l...i sa puna osul la treaba si sa scoata tara din criza. Daca nu, atunci de-abia putem discuta de schimbare.
  • 0 (6 voturi)    
    opinie (Marţi, 11 mai 2010, 10:43)

    moni [anonim]

    oare mai exista vreo tara din Europa care sa dea indemnizatie de crestere de 85% timp de 2 ani? Nu cred.
    Sunt de acord cu limita de 85%, cat cotizezi atat primesti, dar 2 ani mi se pare mult...sa stai pe banii statului.
    • +1 (5 voturi)    
      Iti zic eu cum e in Italia (Marţi, 11 mai 2010, 9:50)

      laur [anonim] i-a raspuns lui moni

      Mama primeste 2500 Euro la nastere ca si prima. Apoi timp de 6 luni primeste cate un salar pe luna. Adica inca aprox 1000 Euro (cam minim aici). Si ea poate avea venituri in continuare :) . Eu zic ca e bine, tu ce zici?
      • +3 (3 voturi)    
        Iti zic eu cum e in germania (Marţi, 11 mai 2010, 10:03)

        o alta moni [anonim] i-a raspuns lui laur

        Mama nu primeste nici o prima la nastere, primeste salariu 3 luni (o luna jumate inainte si restul dupa nastere) si pe urma un an primeste 66% din net. Masura asta e insa noua (acum 3 ani au pus-o in aplicare), eu am avut noroc cu fi-mea ca s-a nascut dupa 1 ianuarie 2007 :))).
        Pana acum 3 ani iti dadeau 300 de euroi pe luna, indiferent de venit. Cam foarte putin dupa parerea mea.
      • 0 (2 voturi)    
        bine zici tu ? (Marţi, 11 mai 2010, 11:07)

        jb [utilizator] i-a raspuns lui laur

        deci se dau cam 8,5 salarii ? in romania se primeste 85% din 24 = 20 salarii !

        daca ai lua banii aia si ai traii in romania ar fi bine, dar asa is poate putin peste media europeana.
      • 0 (0 voturi)    
        In Germania (Marţi, 11 mai 2010, 11:42)

        ela [anonim] i-a raspuns lui laur

        la fel trusou de 2500 euro
        plus timp de 4-6 luni un venit minim de 700 euro pentru mama ( care nici macar n-a lucrat - daca lucra primea mai mult) plus deduceri de impozite pe salar la taticu' (ori la nemti 43% din salar sunt impozite)
        • +1 (1 vot)    
          Trusou de 2500 euro (Marţi, 11 mai 2010, 11:53)

          o alta moni [anonim] i-a raspuns lui ela

          E o lege noua?
          Ca eu n-am primit nici o prima la nastere in februarie 2007 :(
          De cand a intrat legea cu trusoul in vigoare, stii cumva?
    • -1 (5 voturi)    
      tu cresti numai ciini (Marţi, 11 mai 2010, 10:57)

      Horatiu [anonim] i-a raspuns lui moni

      Faci parte din categoria celor care au trait degeaba pe pamintul asta ( nu au tinut in brate propriul copil) si iti inteleg frustrarea,datr tine-o te rog ptr tine .Iar pentru informarea ta in alte tari exista deduceri importante ptr familile cu copii.
      • 0 (2 voturi)    
        cresc si caini e adevarat (Marţi, 11 mai 2010, 12:18)

        moni [anonim] i-a raspuns lui Horatiu

        Nu cred ca esti tu in masura sa decizi daca traiesc degeaba pe pamanul asta sau nu.
        Nu sunt genul certaret si nici care da explicatii mitocanilor. Mi-am exprimat o curiozitate si opinie.
        Din cate observ din raspunsuri, am dreptate...nu exista tara in europa cu 2 ani indemnizatie.
        Traiesc in Norvegia si am un copil de 6 luni, iar indemnizatia pe care o primesc este de 80% timp de 10 luni. Deci mult mai putin decat in Romania.
        E adevarat ca statul te ajuta dupa cele 10 luni, gradinite mai mult decat decente la tot pasul, deduceri de impozit la salariu, etc. Nimeni nu contesta lucrul asta.
        Ce-am vrut sa arat este ca mai bine scurteaza perioada daca tot vor sa faca ceva politicienii nostrii, iar banii economisiti ii investesc in scoli, gradinite, asistenta medicala. Sa se uite peste gard la vecini sa vada ce inseamna o lege bine aplicata.
    • 0 (8 voturi)    
      Raspuns pentru Moni cea perspicace (Marţi, 11 mai 2010, 11:02)

      Gaetano [anonim] i-a raspuns lui moni

      Daca se cotizeaza toata viata si stai acasa 2 ani pentru 1 copil ( ca pe al doilea copil nu te mai incumeti sa - l faci ), inseamna ca stai pe banii statului ??? Dar cele care n - au muncit in viata lor nicio zi, sau n - au platit niciun leu statului, pe banii cui stau ???!! Ca si ele iau minim 600 lei/ luna !!
      Te cam contrazici singura: " Sunt de acord cu limita de 85%, cat cotizezi atat primesti, dar 2 ani mi se pare mult...sa stai pe banii statului.
      Fara suparare: esti cam varza !!
    • +3 (3 voturi)    
      In Anglia (Marţi, 11 mai 2010, 11:23)

      jb [utilizator] i-a raspuns lui moni

      In Anglia se da 250 lire bonus, 6 saptamani 90% din salar si apoi in jur 400 de lire (sub jumate din salarul minim) pe luna pana la 9 luni. Dupa 9 luni nu mai primesti nimic dar mai poti sa stai acasa pana la un an; dupa un an slujba nu mai ti-e garantata a fi disponibila cand te intorci.

      Si astea sunt masuri recente, pana nu demult iti tineau slujba doar 6 luni.
    • +2 (2 voturi)    
      muult????? (Marţi, 11 mai 2010, 11:39)

      o mamica [utilizator] i-a raspuns lui moni

      Asa cum spunea cineva mai sus, in Romania nu exista serivicii care sa te ajute sa iti cresti copilul decent pana la varsta scolara macar. Cand spun decent, ma refer la raport pret/calitate. Si, mai mult decat atat, daca exista ceva pe la particular CINE ISI PERMITE???? Ce ar trebui sa facem? Sa lasam singuri in casa copii de 1-2-3 ani ca sa mergem la munca sa umflam buzunarele altora? Si asa un copil cu varsta intre 2 ani si 3 ani nu prea ai unde sa il dai ca nu ti-l primeste pe nicaieri pentru ca e mic si nu face la olita. Poate unora li se pare mult, dar depinde de alternativa. M-as intoarce si eu la munca dupa 2-3 luni daca as avea unde sa imi trimit copilul cu siguranta ca este ingrijit bine si nu se intoarce cu boli de acolo. Cine mai are copii la gradinita cred ca ar putea sa confirme.
      • +2 (2 voturi)    
        De acord (Marţi, 11 mai 2010, 11:40)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui o mamica

        Deci solutia este (era de 9 ani) dezvoltarea sistemului de crese si gradinite.
    • -1 (1 vot)    
      tu esti .... ?! (Marţi, 11 mai 2010, 12:49)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui moni

      ia calculeaza tanti cati ani sta o femeie la serviciu? intre 30 si 40 nu? cati copii face o femeie care are peste 4000 lei salariu? maxim 3, asta inseamna ca maxim 3 ani statul ii plateste "degeaba", nu? dar in timpul asta, sotul nu plateste impozite si taxe la stat? Barbatul beneficiaza in acelasi timp cu femeia de concediu de maternitate / indemnizatie de crestere? nu, deci taci din gura si nu mai vorbi prostii, ca orice ar fi, statul nu pierde.
  • -1 (3 voturi)    
    Ce tampiti! (Marţi, 11 mai 2010, 10:44)

    AlinN [anonim]

    Pai parca ne pastea o bomba demografica. Nu era mai bine sa "piarda" tara 20-50 milioane de Euro pe an dar sa stimuleze natalitatea si la alte categorii "sociale" decat a vanzatoarelor de fier vechi?
    Dar sa nu cumva sa scada miliardele cheltuite pe gipane telefoane si diurne ca e foc.
    Va dati seama pe cati ani ar trebui sa stopam natalitatea ca sa acoperim gaura facuta de Bechtel de 2 miliarde de euro? Pe 100 de ani. Asta este program de exterminare in masa. Mai bine si-ar pune dracu' svastici la umar si am sti clar cu cine avem de-a face.
  • +3 (7 voturi)    
    Spre ce ne indreptam? (Marţi, 11 mai 2010, 10:47)

    Rusine PDL [anonim]

    Cum se face ca oricine ia 600 ron indiferent cat castiga si noi cei care lucram la privat si contribuim cu zeci de milioane nu ne putem creste copilul in mediul in care traim? Pentru un tigan sau pentru o femeie de serviciu e ok sa faca 3-4 copii ca oricum va castiga tot 600 ron.. dar noi cei din privat .. cei din clasa medie care avem credite si care contribuim la stat cu mult mai multi bani decat 3-4 oameni pe care ii avantajati. NU ESTE CORECT .. era una dintre legile pentru care am votat dreapta.. dar daca o schimbati ati mai pierdut 7 voturi.. care cel mai probabil vor fi anulate ca noi psd nu vom vota niciodata iar pnl alaturi de psd nu se pune problema. Ati spus ca nu va veti atinge de privat.. in schimb deja taiati drepturile programatorilor, alocatii, tichete de masa.. si acum cel mai urat lucru VIITORUL nostru al romanilor.. 85% ptr mame este o suma ok.. care exista in majoritatea tarilor europene.. uitati-va in urma si vedeti ca natalitatea a crescut anul trecut printre romani.. ca la tigani oricum creste.

    DACA scadeti la 600 ron suma fixa.. RUSINE PDL SI RUSINE Ministerului Muncii.. nu va ajunge cat distrugeti Romania
    • +4 (6 voturi)    
      Prostia se plateste! (Marţi, 11 mai 2010, 11:03)

      Wotan [anonim] i-a raspuns lui Rusine PDL

      Iti place munca? Tragi tare pentru unsalariu mai mare? Ai ramas in Romania? Deh, esti "fraier", si prin urmare PLATESTE! Statul incurajeaza pomanagii, nu pe cei care muncesc!
  • +1 (9 voturi)    
    rusine (Marţi, 11 mai 2010, 10:50)

    oneofmany [anonim]

    Nu pot sa cred cat de penibili au ajuns - acesti politicieni sunt niste scursuri - cred ca am inghitit destul - trebuie sa iesim in strada.
  • -1 (5 voturi)    
    rusine guvernantilor (Marţi, 11 mai 2010, 10:50)

    ovidiu toma [anonim]

    Rusine guvernarii Boc! Diminuarea acestei sume este inadmisibil sa se realizeze in cazul mamelor!
  • -1 (5 voturi)    
    corectitudine (Marţi, 11 mai 2010, 10:51)

    ciprian [anonim]

    Nu este corect ca indemnizatia sa fie micsorata, in cazul mamelor! Rusine guvernului Boc!
  • -1 (5 voturi)    
    Vass = Vax (Marţi, 11 mai 2010, 10:52)

    Cum putem emigra cu toti?!? [anonim]

    Nu stiti ce sa mai faceti? Va dau eu cateva solutii, guvernanti incompetenti:
    - dati-va toti demisia, s-ar reduce drastic cheltuielile, cu salariile voastre si ale aplaudacilor vostrii patetici, cocotati pe posturi "cheie"
    - innainte de punctul anterior, dati afara jumate din managerii de la regii, administratii locale, fiscale si un sfert din personalul de acolo - ne descurcam fara voi toti fara probleme
    - daca punctul 1,2 nu se pot aplica (probabil ca nu), atunci nu ne mai ramane decat sa plecam din tara cu totii, sau cel putin noi astia care platim cam 1000 - 1500 de Euro pe luna la bugetul de stat si de partid (nu va impacientati, nu am gresit suma, toate taxele cumulate cam atat fac la un salariu bun)si nu vedem nimic in schimb - sa vedem atunci cum mai faceti fata nenorocitilor, ca nu o sa mai aveti ce cheltui.
    Numai de mame nu va mai luati, ca in rest le-ati facut pe toate...RUSINE!!!
    • +1 (3 voturi)    
      De acord! (Marţi, 11 mai 2010, 11:52)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Cum putem emigra cu toti?!?

      Incerc sa clarific putin propunerile facute.

      Deci desfiintarea administratiei publice (ca daca nu se desfiinteaza va avea nevoie de noi factori de decizie, care vor lua ei salariile celor care demisioneaza).

      In mare, e o masura pe care o sustin din tot sufletul. Ar presupune automat si privatizarea invatamintului, sanatatii, pensiilor si alocatiilor, ceea ce ar fi excelent.

      Ar insemna insa si privatizarea justitiei (ramasa fara CSM, fara Minister, fara procurori), si privatizarea armatei si a fortelor de ordine (fara presedinte, fara CSAT, fara ministri), ceea ce in opinia mea ramine discutabil. Poate totusi, cadem de acord sa ramina niste politicieni care sa se ocupe de justitie, de ordine publica si de politica externa si aparare .

      Daca nu se aplica punctele 1 si 2, ceea ce ramine de facut, inclusiv petnru mame, daca considera preferabila protectia sociala din alte state, este sa ne mutam sediile fiscale in alt stat al UE. Nu este nevoie sa plecam fizic toti cei care avem contributii net pozitive la stat, in orice caz nu imediat.

      Astept organizarea unei miscari politice care sa sustina punctele 1 si 2 sau o firma comerciala care sa faciliteze varianta 3. Cred ca se pot face buni din organizarea oricaruia dintre cele doua demersuri.
  • +3 (7 voturi)    
    imi pare rau (Marţi, 11 mai 2010, 10:55)

    Sebi [anonim]

    Sunt in campul muncii de 7 ani, si tot de 7 ani sper ca voi putea castiga niste bani, suficienti, ca sa pot sa imi cresc copilul. Si muncesc de imi sar capacele. Cu toate astea, de cateva zile am hotarat sa plec din tara. Imi iau sotia si copilul si voi merge undeva unde voi putea sa le dau de mancare lor, nu bancilor la care imi fac credit, celor care ar trebui sa imi gestioneze pensia, celor care gestioneaza asigurarile de sanatate, celor care pretind ca imi sunt lideri. Asta inseamna ca vor fi 2 persoane in minus la taxe si impozite, si un copil care nu va mai impovara statul cu alocatia lui. Multumesc pe aceasta cale persoanelor aflate la guvernare pentru ca si-au alungat din tara oamenii competenti si tineri, pentru a conduce o natie de pensionari, prosti spagari si tigani. Felicitiari lor pentru ignoranta, felicitari mie ca plec din tara. Pa pa, Romania, ne citim pe net!
  • -2 (2 voturi)    
    Nu's chiar prosti (Marţi, 11 mai 2010, 10:58)

    Unui [anonim]

    Pragmatic vorbind: cine face greva: bugetaru - zice sarumana ca are de lucru si nu-l da afara; mamele cu beblusii - hai sa fim seriosi; pensionarii - in 5 minute vor undeva ca sunt prea batrani/ obositi de stat si tipat pe la colturile ministerelor.

    Mai raman restul care nu vor tipa; doar vor lua atitudine - ex: programatorii care vor fi angajati de companii cu sediul in strainatate/ off-shore si care isi vor plati singuri asigurarile medicale si pensia privata; atat timp cat nu ti se ofera nimic nu vad de ce ti se cere ceva...
  • 0 (2 voturi)    
    noi taxe si impozite (Marţi, 11 mai 2010, 11:02)

    gottlieb [anonim]

    in functie de limbajul continut si de adresant, ar trebui introdus un impozit progresiv pe injuraturile catre guvern, boc (in calitate de premier/PF), pdl, base.

    sa vezi atunci banet tata la buget!!!!!!

    PS. asa cum zicea saracu' Macici, Dumnezeu sa-l ierte, viata asta e un mare c.... (materie fecala)

    Sa traiti bine!!! muncin la negru, facand evaziune, restante la plata taxelor si impozitelor, la intretinere, etc.
    • 0 (0 voturi)    
      ieeeei (Marţi, 11 mai 2010, 12:56)

      gottlieb [anonim] i-a raspuns lui gottlieb

      iaca am luat minus. de ce oare?
  • 0 (2 voturi)    
    luati de aici (Marţi, 11 mai 2010, 11:03)

    miss missis [anonim]

    asta sa le mearga la inima mamelor care la alegeri sustineau sus si tare ca pentru viitorul copiilor lor, basescu trebe votat...na, saturati-va!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Incompetenta (Marţi, 11 mai 2010, 11:04)

    Alin [anonim]

    Asta inseamna sa faci calcule si previziuni dupa ureche.

    Daca a avut cineva curiozitatea sa imparta suma specificata la numarul de persoane care beneficiaza, o sa vedeti o indemnizatie medie de 983,83 RON.

    CONCLUZIA: Majoritatea covarsitoare incaseaza 600 RON si nu 85%. Asta inseamna ca reducerile la buget ar fi nesemnificative, in cazul renuntarii la cei 85%. Dar efectul pe termen lung... si hai sa fim seriosi, 1-2 milioane de euro ar putea fi obtinuti prin eliminarea catorva capuse...

    Statistica e ca o ca prostituata: Arata aproape tot si ascunde esentialul.

    Mi-as dori mai mult spirit de observatie din partea celor care dau copy&paste la informatii facute publice doar de dragul de a se scarpina in...
  • -1 (3 voturi)    
    Nesimtire (Marţi, 11 mai 2010, 11:05)

    Oana [anonim]

    de unde se mai taie? eu sunt angajata in domeniul privat, platesc taxe si impozite la salariul pe care il am (seri si weekenduri pierdute, concediu de maxim 5 zile pe an) si ei vor sa ne taie si acest DREPT?
    Rusine!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    alocatie pentru mame (Marţi, 11 mai 2010, 11:10)

    Apetroaie Andreea [anonim]

    Sa va fie rusine !! Inca o masura care va incuraja munca la negru. As vrea sa-mi explice si mie cineva ce avantaje am daca muncesc legal, cu tot salariu trecut pe cartea de munca. ..Alocatie pentru mame..NU, medicamente compensate...NU, analize medicale compensate ...NU, medicamente gratuite pentru copii...NU. Pentru ce cotizam? in speranta ca vom iesi "candva" la pensie?
    Probabil trebuie sa facem toti specula, comert ilegal....
    RUSINE !!!!!!!! Sper sa plece cati mai multi din tara asta de RAHAT. Daca pana acum ceva timp nu eram pentru emigrat, acum s-a schimbat problema. Plecati cat mai puteti ! TOTI.
  • 0 (2 voturi)    
    de ce mai platim statul? (Marţi, 11 mai 2010, 11:11)

    Anonima [anonim]

    va intreb de ce platim catre stat aceste taxe?
    De ce suntem obligati de lege sa platim asigurari medicale, de exemplu, daca statul nu se obliga cu nimic pe termen mediu?

    Ceea ce e mai deranjant este ca indiferent cat am bate din "taste" sau din gura ... nu se intampla nimic. Trebuie sa facem ceva: ori stam in Ro si facem ceva impotriva virarii de taxe catre acest stat incompetent, ori plecam din tara. Simplu!
  • -1 (1 vot)    
    isi bat joc de noi (Marţi, 11 mai 2010, 11:13)

    anonim [anonim]

    Inteleg ca cei care muncesc si platesc taxe, o fac degeaba. In Romania a ajuns sa fie rasplatita nemunca. Dam pensii sociale celor care au stat acasa o viata intreaga, dam alocatii si ajutoare romilor. Pentru persoanele cu un venit mediu, cu rate la banci, nu mai exista dreptul de a-ti creste copilul. Imi este scarba de acesti politicieni cu burtile pline, care se uita de sus la noi. Si ce e cel mai trist, e ca noi nu facem nimic.
  • -1 (3 voturi)    
    nu mai furati (Marţi, 11 mai 2010, 11:19)

    Mihaela [anonim]

    In loc sa nu mai fure Udrea cu tot clanul , mai bine iau mancarea copiilor de la gura.
    Sa va fie rusine daca ati ajuns sa furati si de la copii. Nerusinatilor .Nu va mai saturati de furat.
  • -1 (3 voturi)    
    Fara cuvinte (Marţi, 11 mai 2010, 11:29)

    delia123corina [anonim]

    Nu se vede ca d-na Vass este insarcinata. Eu as fi avut mai multa demnitate in pozitia de viitoare mama si as fi refuzat macar sa prezint stirea, indiferent de functia pe care o am. Sa fi trimis pe alt purtator de cuvant. Cu ce tupeu se prezinta dansa cu zecile de milioane salar pe luna in fata noastra care am lucrat 14 ore/zi in ultimii 8 ani ca sa avem un salar si apoi o indemnizatie decenta de 2.000 de lei ca la 31 de ani sa ne putem hotari sa facem un copil? Adica, de fapt sa hotaram ca putem achita ratele la apartament, masina, mobila SI sa crestem un copil, ca doar am muncit si meritam chestia asta. Cu ce tupeu mai vorbim de "principiul contributivitatii", d-le Boc? Eu zic sa constituim niste asociatii ale pagubitilor, ca sa spun asa, si sa dam in judecata statul, daca decid sa aplice masura asta. Exista un precedent, parca, 2 doamne au castigat in instanta, pe vremea cand indemnizatia era doar 600 de ron, plata indemnizatiei in functie de contributii.
    Rusine, din nou, ca taiem de la cei care au nevoie. Hai sa facem un partid nou, pentru ca nu stiu pe cine vom vota data viitoare.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu pot sa cred! (Marţi, 11 mai 2010, 11:33)

    dani [anonim]

    Inteleg ca e criza mondiala, provocata sau nu, nu mai conteaza. Inteleg ca trebuie sa ne chivernisim mai bine cheltuielile, dar nu inteleg sa am un salariu la privat de 2000 lei net si alte 2 surse de venit independente de inca 1000 de lei, cu acte in regula, legal, dupa care platesc impozite si taxe, si sa nu ma pot duce la medicul de familie pt. o banala raceala a copilului meu de 6 luni daca nu are programare. Ba mai mult: daca medicul si-a facut plafonul de 400 de acte medicale (retete, trimiteri, concedii medicale) in luna respectiva, trebuie sa astept pana luna urmatoare ca sa pot beneficia de medicamente gratuite pt. care am platit mii de lei pana acum, prin CAS si alte biruri, fara sa beneficiez de vreo gratuitate in cei 10 ani de cand sunt angajat cu salariu cat-de-cat, legal, pe hartie.

    Imi vine sa plang, serios! Si nu pt. incompetenta lor, ci pt. ca nu pot face nimic. Stau si privesc neputincios cum sunt tinut pe loc de cei care manuiesc economia mondiala si mai apoi cea nationala.

    Sa ies in strada? Sa protestez? M-as simti mai josnic decat un cersetor. E demn sa cersesti ceea ce iti revine de drept?
  • +3 (3 voturi)    
    Disperare (Marţi, 11 mai 2010, 11:34)

    bilbofil [utilizator]

    Sint de acord ca cele mai multe dintre masurile ultimelor guverne au fost proaste in find si/sau in forma.

    Sa facem insa un pas inapoi si sa vedem situatia de ansamblu. Cheltuielile publice trebuie reduse cu circa un sfert, de la circa 40% dintr-un PIB mare la circa 40% dintr-unul mic.

    Cresterea impozitelor nu va putea duce la incasari mai mari, pentru ca nu avem nici prosperitatea si nici disciplina sociala a tarilor occidentale. Un roman care munceste de 2000 de lei pe luna - din care ia net mai putin de jumatate - este mult mai mai motivat sa fenteze fiscul decit un occidental care munceste de 2000 euro pe luna din care ia macar o treime.

    O mai corecta incasare a impozitelor e necesara, pentru a nu mai pedepsi cinstea, dar este greu sa creasca veniturile statului. Cite din intreprinderile care fac evaziune fiscala si/sau cistiga licitatii trucate ar da falimant daca ar respecta legea si s-ar inchide, trimitindu-si salariatii in somaj si incetind sa mai plateasca orice fel de impozite? Intreprinderile oneste, pentru a le lua locul cu succes ar trebui sa beneficieze ele de o relaxare fiscala pe masura cresterii gradului de colectare.

    PIB-ul scade, pensionarii si somerii se inmultesc, vrem mai multi copii si mai multa infrastructura. Corectiile pe care le-am aminat 9 ani, trebuie facute acum, anul asta, pentru ca am trecut de fundul sacului.

    Pe termen lung va trebui sa renuntam la sistemul piramidal de pensii, de tip Caritas, sa cream sisteme de autentica asigurare de sanatate, sa reformam modul de finantare si administrare a invatamintului, sa schimbam fundamental modul de functionare al birocratiei publice, mutind accentul de pe obligatii pe responsabilitati.

    Insa deocamdata intrebarea este ce facem pentru a echilibra/finanta acum bugetele publice. As sustine orice miscare, orice critica, partid care ar veni cu solutii la aceste probleme. Din pacate, contra-propunerile sint sa nu se reduca sau sa se forteze o crestere paguboasa a impozitelor.
  • +3 (5 voturi)    
    rusine (Marţi, 11 mai 2010, 11:34)

    anonima [anonim]

    Eu sunt insarcinata in 3 luni si pot spune ca am tinut cont de indemnizatia aceasta atunci cand am luat decizia sa fac un copil. Lucrez intr-un complex de birouri foarte mare si m-a uimit numarul mare de gravide pe care l-am vazut in ultima vreme in acest complex. Si acele femei au luat in calcul indemnizatia in calcul cand s-au decis sa faca un copil. Iarasi ne intoarcem si o sa vedem gravide numai femei fara servici pentru care 600 lei inseamna ceva. Eu care am platit 10 ani asigurari sociale degeaba si asteptam si eu cu bucurie sa-mi cresc copilul in liniste voi fi obligata sa incep lucrul dupa 5 luni. Rusinos. As intelege mai degraba reducerea perioadei la 1 an daca tot vrem sa ne aliniem la standardele europene.
  • +1 (3 voturi)    
    nesimtire (Marţi, 11 mai 2010, 11:36)

    anonom [anonim]

    O masura pe care chiar nu o inteleg. Cred ca este cel putin imoral sa lovesti in viitoarele mamici avand in vedere problema demografica pe care o avem.
    Nu ajunge ca banii pt concediul de ingrijire a copilului vin cu intarziere de aprox. jumatate de an ? (ma intreb cum se descurca unii).
    Si ei se gandesc inca DACA vor diminua salariile angatatilor din companiile de stat. Si de transparenta cheltuielilor bugetare nu mai pomenesc nimic (desi ar fi cred eu singura masura simplu de implementat cu un efect imediat).

    Sunt complet dezamagit
  • -1 (1 vot)    
    bataie de joc (Marţi, 11 mai 2010, 11:41)

    Monica [anonim]

    Foarte bine...sa se inmulteasca rromii si oligofrenii. Viitorul arata promitator!
    • +1 (3 voturi)    
      ce prosti suntem (Marţi, 11 mai 2010, 11:52)

      serbanica [anonim] i-a raspuns lui Monica

      am fost furati ani si ani la rand, toate ziarele au aratat zeci si zeci de smenuri, zeci si zeci de firme capusa care au mancat zeci si zeci de milioane de eur de la bugetul de stat. De ce? Ca sa imbogateasca clasa politica ca romanul are mentalitatea "lasa ca oricum nu ai ce sa le faci:, "lasa ca vedem noi cum o rezolvam". In orice alta tara la un scandal de delapidare de fonduri de la bugetul de stat, indiferent prin ce mijloace, politicienii au fost drastic penalizati. Numai la noi nu, cred ca e momentul ca toata "pulimea" sa se trezeasca la viata si sa isi schimbe mentalitatea macar acum in ultimul ceas.
  • 0 (4 voturi)    
    reducerea indemnizatiei (Marţi, 11 mai 2010, 11:55)

    thont [anonim]

    Mari nenorociti mai sunteti domnilor guvernanti, consilieri , presedinti, etc... Chiar nu mai aveti un gram de constiinta, bun simt???
  • +1 (3 voturi)    
    PROSTIE si RAUTATE (Marţi, 11 mai 2010, 11:55)

    Mamy [anonim]

    Sunt si eu o fatza care am facut doi copii la varsta de 30 si 31 de ani, am muncit si m-am zbatut cat am putut pana acum, impreuna su sotul, fara nici un alt ajutor, am luat un apartament in rate, cu o rata destul de mare. Vreau sa primesc o parte din cotizatia mea de pana acum sa-mi cresc copiii macar pana la doi ani pentru ca vremurile nu-mi permit sa las copiii atat de mici pe mana oricui. Si asa abia intind banii de la o luna la alta, daca imi reduce indemnizatia curand voi ramane si fara casa. Nu mai suport sa aud replica cretina "nu ai fost responsabila cand i-ai facut, n-ai stiut cat costa sa cresti un copil?... te-a pus cineva sa-i faci?". O asemenea aberatie nici nu merita efortul de a primi replica. Cat de responsabila sa mai fiu?...ar insemna sa fac copii la 60 de ani sau niciodata. Se presupune ca traiesc in UE, in democratie, nu sunt discriminata si nu sunt furata de stat. Si in plus, am sperat (foarte naiv) sa nu ne mai conduca MONSTRUL asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Oare ce urmeaza?! (Marţi, 11 mai 2010, 11:56)

    Tania [anonim]

    Tocmai astept un copil pe care mi-l doream de mult si din tot sufletul, dar acum ma gandesc cu groaza ce viitor ii voi putea asigura. Sotul e somer, iar ajutorul de somaj, si asa mic va scadea. Singurul venit rezonabil era salariul, respectiv indemnizatia mea. Incep sa ma gandesc din ce in ce mai mult sa emigrez. Asta e tara pe care o meritam si conducatorii pe care i-am ales (unii dintre noi). Pentru alegerile facute de altii tragem toti acum. Vai de steaua noastra!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Infricosator! (Marţi, 11 mai 2010, 11:57)

    Dani Daniel [anonim]

    Suntem ravasiti cu totii de criza economica mondiala, adevarat. In general, marea masa, din orice colt al lumii, are de suferit din punct de vedere economic.

    Evident, a aparut si teoria conform careia criza a fost una provocata: ba de catre speculatorii care vor paritate euro=dolar, ba de catre banci, ba, mai nou, de catre FMI. Ideea ar fi ca exista niste minti diabolice in economia mondiala ce au pus in functiune masinaria asta de criza pentru a-si urmari propriile interese, fara sa se gandeasca, zicem noi, la omul de rand care are rate la banci, are copii, cheltuieli, alea-alea, si nu se mai descurca.

    Cu alte cuvinte, standardele de viata cu care am fost obisnuiti pana acum nu mai pot fi atinse. Nu ne mai permitem asa usor o casa, si aici nu vorbesc neaparat de romani, fie ea si cu rate pe 30 de ani, nu ne mai permitem 2 masini, eu una, sotia una, nu ne mai permitem vacante exotice in fiecare an, si asa mai departe. Cu totii aratam cu degetul inspre nu-stiu-cine, dar cu siguranta e cineva de vina. Insa ne-am intrebat vreodata datorita cui am ajuns sa fim obisnuiti cu un anumit standard de viata? Ne-am intrebat vreodata daca chiar e posibil sa traim bine fara acesti capi care acum, zic unii-altii, culeg roadele? Suntem noi, cei de rand, chiar atat de merituosi in ceea ce priveste traiul nostru zilnic? E chiar posibil s-o ducem cu totii bine, sa nu mai avem grija zilei de maine, sa ne permitem casa, masina, concedii si nu mai stiu cate lucruri care sunt un nivel normal de trai, zicem noi, nimic extravagant, pana la urma? Ne-am gandit vreodata ca acestea au fost posibile numai datorita unor economisti/speculatori/bancheri sau cum vrei sa le zici, asemeni celor care ne fac zile fripte acum?

    Infricosator, nu-i asa?
  • +2 (2 voturi)    
    Nasol (Marţi, 11 mai 2010, 12:07)

    Razvan [anonim]

    Si uite asa se va umple tara de tigani, manelisti, tzarani de oras samd.....
  • 0 (2 voturi)    
    impozit (Marţi, 11 mai 2010, 12:07)

    Florin [anonim]

    Daca se reduce procentul de 85% pentru mame, rusine Guvernului.Referitor la procentul progresiv, din cate stiu eu, in Canada se aplica acest procent.
  • +1 (1 vot)    
    RUSINE (Marţi, 11 mai 2010, 12:08)

    laurika [anonim]

    Sa ne ia si pielea de pe noi, ca vorba aia, avem de unde.ma gandesc cu groaza ca nu o sa am cu cine lasa copilul acasa...iar bani de bona...nu am de unde.in loc sa ia bani de unde trebuie (ceasuri aurite, mobiliere si alte prostii) iau de la mamele care cotizeaza ...asta in timp ce ei tot fac angajari (fapt adevarat) pentru tot felul de pitipoance cu pile..sunt zeci de mii de bugetari in diverse posturi unde freaca menta la rece...si privatul trebuie sa suporte salarii fabuloase.e cinstit ca unul cu 10mil sa-l sustina pe unul cu 20?pe cuvant de nu merita incurajata munca la negru...dam bani la toate putorile care fac copii si au palate, pensii de handicap si invaliditate si multe altele...si aia care muncesc, isi tocesc mintea si coatele sa-si castige painea...
  • +3 (5 voturi)    
    rusine! (Marţi, 11 mai 2010, 12:15)

    ovidiu [anonim]

    In loc sa taie din cheluieli cu adevarat inutile facute cu directorii din aparatul adminstrativ care castiga zeci de milioane lunar, + zeci de alte sporuri, +zeci de alte facilitati ; s-au gandit sa taie de la indemnizatia pt mame. Sper ca guvernul Boc sa realizeze pe ultima suta de metri ca nu este deloc oportun sa diminueze aceste indemnizatii - ele oricum sunt si in momentul actual plafonate!
    Plafonati salariile din sectorul bugetar, din administratie! Acolo unde sunt adevaratele cheltuieli inutile!
    Taiati facilitatile din aparatul bugetar!
    Stopati spaga din administratie!
    Stopati evaziunea fiscala!

    In final, nu pot sa adaug si eu decat: Rusine guvernului Boc!
  • +3 (5 voturi)    
    rusineeeeeeeeeeeee!!!!! (Marţi, 11 mai 2010, 12:17)

    tudor [anonim]

    Sa va fie rusine nesimtitilor. Sunteti niste devoratori de tara. Cheltuiti banii pe prostii si acum va luati si de mame. Sa va fie rusine. Un guvern de 2 lei.
  • +1 (3 voturi)    
    Indemnizatia minima (Marţi, 11 mai 2010, 12:22)

    andreea [anonim]

    Statul deja a luat de la mamemele cu indemnizatie de 800 de lei prin simplul motiv ca din 2006 aceasta indemnizatie nu a mai fost indexata. Deci de 4 ani aceste mame primesc aceeasi bani desi salariul minim pe economie era, in 2006, 330 de lei fata de 600 cat e in 2010. Asadar, daca in 2006 indemnizatia era dublul salariului minim pe ecoomie, in 2010 e la jumatate., in timp ce mamele care iau 85% primesc acesti bani raportat la ultimul an, deci relativ actualizat. Asa ca, dreptate sociala pentru aceste mame nu a existat vreme de 4 ani !
  • +1 (3 voturi)    
    inca ceva... (Marţi, 11 mai 2010, 12:35)

    o mamica [utilizator]

    nu fac decat sa ne invrajbeasca. solutia lor? certati-va intre voi in timp ce noi ii dam tot inainte cu furaciunea. si daca ar veni altii, ar face la fel ca toti sunt infometati. sa plecam? unde? credeti ca "dincolo de granite" nu au si ei saracii lor? nu cred ca umbla cainii cu covrigi in coada...
  • -2 (4 voturi)    
    Ce ma bucur! (Marţi, 11 mai 2010, 13:02)

    sscatalin [anonim]

    Ce ma bucur! Sunt convins ca multe din nemultumitele de aici l-au votat pe Basescu ca sa nu vina minerii in Bucuresti! Si sper sa va mai traga cateva peste bot, cum i-a tras-o si pustiului ala, ca oricum e vina lui Dinu Patriciu!

    E nasol? Ati cotizat ca proastele la stat si-acu n-aveti cu ce va creste copii?????? Pai v-o citez pe Tatoiu: "Putea fi mai rau, daca iesea Geoana presedinte si venea Voicu ministru de interne?"

    Mamelor, hraniti-va bebeii cu filmuletzele funny de la DNA, romanii au ce au votat!
  • +1 (1 vot)    
    unde sa dam copii? (Marţi, 11 mai 2010, 13:09)

    gogu [anonim]

    Sa stea mamicile acasa pana la 1 an. Apoi sa dam copii la crese. Cine se va ocupa de ei? Angajatele cu salar mai mic cu 25%. Vor pleca in Occident sa ingrijeasca batrani. Cine mai munceste pe salar de rahat.
  • 0 (4 voturi)    
    Reducerea ajutorului pentru mame este un lucru bun (Marţi, 11 mai 2010, 13:11)

    Costin [anonim]

    Romania nu isi poate permite sa plateasca 2 ani toate mamele sa stea acasa. Cu atat mai mult, nu isi poate permite sa dea aproape 1000 euro mamelor care aveau salarii mari. Nu numai Romania nu isi permite asta, majoritatea tarilor din vest nu isi permit.

    Un exemplu din Anglia, unde traim: mamele primesc bani de la stat 490 de lire pe luna, timp de 10 luni, indiferent de salariul pe care il aveau. 490 de lire sunt mult sub salariul minim pe economie, asa ca nu ajung pentru trai. Cei care nu se descurca sunt ajutati cu alte beneficii de la stat, insa sunt in numar mic.
    In SUA e si mai rau. Concediul de crestere a copilului e de doar sase saptamani (!!) si indemnizatia la fel de mica.

    In felul asta mamele care castiga mult sunt impinse sa se intoarca la munca. Statul castiga de pe urma lor din taxe pe salariile mari, si in plus se creaza noi locuri de munca (bone, gradinite, etc). E crud, dar asta e realitatea. Era momentul sa se termine risipa de bani.

    Si noi avem un copil mic si ne-ar place sa fim platiti salariu intreg 2 ani, insa nu se poate. La munca.
    • 0 (2 voturi)    
      conceptie gresita (Marţi, 11 mai 2010, 14:10)

      Alexa [anonim] i-a raspuns lui Costin

      Stimate domn,

      Muncesc minim 12 ore pe zi, 5 zile pe saptamana; am trecut de 30 de ani si am tot amanat copilul ca sa pot sa ii asigur conditii decente; sunt de acord ca noi, cu salari mai mari cream locuri de munca, insa platim taxe si avem dreptul sa fim asigurati pentru anumite perioade cand nu putem munci (cum este cazul perioadei de crestere a copilului); da, 2 ani e prea mult, dar 1 an este rezonabil, deoarece copilul are nevoie de mama ca sa creasca sanatos si bine

      Nu dati SUA drept exemplu, sa ne uitam in statele nordice, cu cel mai ridicat nivel de trai.
      Daca un copil are un start sanatos si bun, atunci va fi mai bine pentru toata lumea.

      Avem salarii mai mari pentru ca muncim, renuntam la multe lucruri si, desi platim taxe pentru servicii publice precum cele de sanatate, mergem la privat deoarece noua nu ne permite timpul sa stam la cozi, nu acceptam sa dam spagi, nu ne asteapta sarcinile de serviciu sa ne rezolvam problemele personale. Asadar, in afara serviciilor publice pe care le platim si indemnizatiilor altora, pe principiul solidaritatii sociale, cream locuri de munca pentru altii, in sistemul privat.

      Solutia va fi sa plecam cat mai multi, sa nu mai platim impozite si sa ramana statul singur, cu cei fara loc de munca, dar care fac copii pe banda. In fond, noi de ce am mai conta???
      Bravo noua care am votat dreapta...

      Toate cele bune,
      Alexa
    • 0 (0 voturi)    
      "De acord" (Marţi, 11 mai 2010, 15:54)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui Costin

      Stimate domn,

      Sunt de acord cu prima propozitie "Romania nu isi poate permite sa plateasca 2 ani toate mamele sa stea acasa" si asta fiindca cel putin jumatate din ele nu contribuie deloc sau doar in mica masura cu taxe platite. Ar trebui ca aceasta indemnizatie de crestere copil sa fie calculata drept 85% din salariul cu care ai contribuit - n-ai contribuit cu nimic - nu primesti nimic! Pentru cineva care traieste ca un parazit pe spatele societatii fara sa plateasca nici un impozit 600 lei reprezinta o suma frumusica; o femeie educata si cu un serviciu decent si care a platit impozite este condamnata din start . Eu personal nu sunt de acord cu nici un fel de ajutor social pentru cei care n-au contribuit de-a lungul vietii cu taxe&impozite. Sa se anuleze toate pensiile pe caz de boala obtinute fraudulos, sa se plafoneze la maximum 4000 lei toate pensiile obtinute de fostii angajati ai firmelor de stat si ale celor din aparatul administrativ. Atunci sa vedeti ce economii se vor face!
  • 0 (0 voturi)    
    ce spuneti doamnelor? (Marţi, 11 mai 2010, 13:57)

    lucia [anonim]

    Unde sunt Lavinia Sandru, Daciana Sarbu si alte initiatoare ale modificarii acestei ordonante din 2009?
    S-o spunem pe sleau: ce-i in mana nu-i minciuna, interesul personal a fost mai presus.
    Probabil copiii alesilor studiaza deja in strainatate sau au bone thailandeze...
    Nu sunt bugetara, lucrez intr-o mare companie care ma plateste cu un salariu ce-mi ajunge sa supravietuiesc. Noroc cu copilul ca a prins loc la gradinita de stat, pentru care platesc consumabile, optionale si atentii educatoarei care, acum cu un salariu minim prezinta si un interes pe masura.
    Ma trezesc la 5 ca sa prind naveta la 100 km de Bucuresti. Ea la 8.30 bantuie pe strazi, ca la gradinita oricum au copiii grija unii de altii.
    Da, este evident: salturile de natalitate au fost functie de aceasta indeminizatie.
    Al doilea copil???? Da desigur, ca mie cine mi-o mai plati pensia? Asta daca mai apuc 65 de ani....sau poate vor ei sa nu o mai apuc......Sfoara am, cine-mi da niste sapun?????
    Chiar am primit un e-mail sa ma duc la Guvern pe 28 mai orele 18.oo sa le arunc pe trotuar un ban. Dati un leu pentru Ateneu, pardon......pentru buget....
  • 0 (0 voturi)    
    Sprijin de la stat=0 (Marţi, 11 mai 2010, 14:08)

    Stefana [anonim]

    Nu contest ca avem momentan o legislatie la care alti viseaza in ceea ce priveste indemnizatia pt CIC dar nu putem compara mere cu pere.. sa ne uitam cu atentie la alte metode prin care statele vestice sprijina statul cresterea copilului.. mamele din Romania au putine optiuni: bone(fara nici o pregatire platite la negru) sau ... ce? hai sa aud voi ce criticati mamemle care stau acasa sa isi creasca copiii.. ce alte alternative sunt? Cateva crese de stat si gradinite care nu sunt de ajuns .. cu ce sprijina statul natalitatea? cu ce ne incurajeaza sa facem copii si sa ii crestem aici? de 1 an incoace cu o indemnizatie .. de acum incolo cine stie..
    nu imi trebuie nici un ban de la stat daca am alte masuri care sa suplineasca.. pentru toti banii pe care i-am castigat am muncit.. si pentru cei 85% din salariu luati in CIC tot am muncit.
    Numai bine
  • +1 (3 voturi)    
    reducerea alocatiei ptr mame? (Marţi, 11 mai 2010, 14:10)

    alxasweet [anonim]

    si noi pentru ce am contribuit atatia ani cu bani la stat,sanatate,etc daca nu beneficiem de nimic?ca sa isi umfle ei burtile?sa-si cumpere laptopuri si telefoane de ultima generatie?sa si le cumpere din salariile proprii nu pe banii nostri.sau nu le mai ajung banii de vacante?dupa ce ca luam 600 de lei ici astia la timp,mai luati si din ei ce,trebuie sa mai mancam,sa mai imbracam copiii sau sa le mai luam medicamente?dar nici o problema,nu o sa mai platim taxe si impozite,nici o dare catre stat sa vedem ce o sa mai faceti,ptr ca nu ne mai ajung banii de la o luna la alta.bani la sanatate nu dati ca sa se cumpere vaccinuri ptr cei mici sau sa li se ofere acel lapte gratuit,trebuie sa le cumparam,dar din ce bani?daca voi tot scadeti din toate?chiar nu vi se pare si voua ca romanii nu mai au din ce trai?si aici vorbesc despre cei cinstiti nu despre cei care fura sau fac diverse activitati ilicite.cel mai bn ne mutam in alta tara,ca aici nu se mai poate.sa traiti bine,voi ca oamenii de rand mor de foame.
  • -1 (1 vot)    
    PETITIE (Marţi, 11 mai 2010, 14:39)

    Mamy [anonim]

    Hai sa facem si noi ce putem! Semnati petitia

    http://www.petitieonline.ro/petitie-p43516046.html

    ....si daca nu hai sa mergem cu copiii la Cotroceni sa ne spuna in fata ca am fost IRESPONSABILE cand i-am facut.
  • 0 (0 voturi)    
    CATEDRALA de milioane de euro si SITE de 500 mil (Marţi, 11 mai 2010, 14:53)

    sorin78 [anonim]

    ce sa mai zic de CATEDRALA NEAMULUI si de SITUL Guvernului care ne costa 500 de milioane de euro bani care lipsesc din buget. Cine credeti ca a castigat licitatia ASESOFT cea care a sponsorizat campania electorala a lui BASESCU. Asta e tara de C..... . ori iesim in strada ori plecam din tara , alta solutie nu avem! cat sa-si mai bata joc de noi? Sunt niste nenorociti
  • +1 (1 vot)    
    cheta (Marţi, 11 mai 2010, 14:57)

    roman [anonim]

    salutare,
    nu face nimeni o cheta sa strangem dinamita pt politicieni nostri ?
    eu sunt dispus sa donez salarul pe o luna
  • +1 (1 vot)    
    600 lei pentru 2 copii (Marţi, 11 mai 2010, 15:04)

    Duna Anca [anonim]

    cei care voteaza nu se gandesc ca, majoritatea mamelor trebuie sa creasca din acesti bani doi copii, pentru ca, in mod normal, o familie e formata din doi copii. Oare se gandesc politicienii nostri cum crestem doi copii cu 600 lei, pentru ca mama nu mai are alt venit? Primul copil din ce traiste daca ia doar 40 lei alocatie? Cum credeti ca putem creste acesti copii sanatosi cu 600 lei? Cand numai pe fructe pentru ei cheltuim zilnic 10leix30zile inseamna 300 lei, mai punem pampersi, lapte, medicamente, legume, depasim cu mult 600 lei. Ce facem cu copiii nostri? Cu viitorul noastru? Suntem disperate! Avem copii si suntem MAME carora ne-a ajuns cutitul la os!
  • +1 (1 vot)    
    anonim (Marţi, 11 mai 2010, 15:18)

    anonim [anonim]

    interesant
    daca cred ca acea alocatie de 85 % din venituri te ajuta sa cresti un copil intr-o astfel de lume, guvernantii de inseala amarnic
    ar trebi sa se puna in pielea celor de la care incearca sa reduca veniturile sa vedem cate luni rezista
    e absurd sa incepi sa zici ca sunt prea multe mamici si se cheltuie prea mult cu ele
    intr-o tara civilizata investitia in oameni e pe primul plan, dar se pare ca la noi drumul e lung pana ce vom realiza ce mai important pentru viitorul tarii
  • -1 (1 vot)    
    Se organizeaza un protest (Marţi, 11 mai 2010, 15:33)

    adana [anonim]

    Se organizeaza protest luni. Detalii la http://www.miresici.ro/showthread.php?t=28471&page=1
  • -1 (1 vot)    
    Asezati-va oleaca si ganditi (Marţi, 11 mai 2010, 15:36)

    FaraCoruptie [utilizator]

    As ruga comentatorii sa fie mai responsabili chiar daca sunt in spatele anonimatului. Daca vreti o tara sanatoasa, incepeti cu voi insiva.
    Ar fi bine sa nu mai aruncam comentarii compuse din franturi de informatii nascute pe anumite televiziuni care au interesele lor private si nu au nici o treaba cu interesul public.

    Cand criticati ceva, aduceti va rog niste link-uri care sa ne lumineze. De asemenea, cand criticati, aduceti imediat macar o solutie. Cand spuneti ca reducerea unor salarii, indemnizatii etc e un lucru rau, veniti imediat cu o alta solutie de a strange bani la buget.

    Sa stiti ca omul nostru critica, se opune, are de comentat chiar si cand se incearca a se face ceva pozitiv. Am deveni ca niste drogati: numai drogurile puternice ne mai dau sperante. Asa am fost invatati dupa 89 incoace. Masurile dure de azi pentru un viitor bun maine ne lasa rece. Vrem acum imediat sa ne pice ceva. Cu mentalitatea asta nu progresam.

    Pentru bugetarii afectati de masurile dure: noi, cei din privat, va asteptam alaturi de noi. Se plateste mai bine la privat dar trebuie sa munciti.
  • 0 (2 voturi)    
    o masura corecta (Marţi, 11 mai 2010, 15:59)

    luci [anonim]

    cred ca oricul legea este neconstitutionala, discriminatorie, mamele neplatind nici o taxa, impozit cu destinatia de crestere copil... copii sunt egali in fata legii si in constitutie, pardon, sunt numai atunci cand le sunt luate drepturile celor bogati...
    numai in romania poate sa se intample asemenea lucruri... si eu cred ca trebuie anumite conditii pentru a primi indemnizatia, dar de aici si pana la o plati diferentiat, in functie de veniturile din ultimil an, fara a se tine cont de durata cotizarii, cuantum, etc,.atunci aceasta indemnizatie se incadreaza la ajutor, care trebuie sa fie egal pentru toata lumea, eventual sa fie primit de mamele care au avut calitatea de angajat...
    a, si inca o problema, viitorul tarii nu sta in calitatea parintilor, sta in calitatea educatiei pe care acestia o pot oferi impreuna cu societatea... a incuraja natalitatea doar la anumite familii, arata gradull de incultura la care s-a ajuns in romania, dupa numai 20 de ani de democratie...
    • 0 (0 voturi)    
      calitatea parintilor conteaza (Marţi, 11 mai 2010, 20:12)

      alexa [anonim] i-a raspuns lui luci

      nu sunt de acord; un parinte educat isi poate educa si copilul; daca asteptam sa faca numai scoala educatie...
      probabil ai un program de lucru relaxat, castigi putinsi muncesti putin, deci nu intri in categoria celor care vor fi afectati de aceasta masura;
      aici nu vorbim de indemnizatia acordata copilului, ci mamei in concediu de crestere a copilului; deci vorbim de a masura contributia fiecarei femei la taxe de-a lungul timpului
      ai cotizat putin sau deloc, asta e
      dar noi am invatat, am investit timp si bani in educatie si cariera, am muncit din timpul studiilor si muncim in fiecare zi, uneori ca sclavii pentru patroni
      avem dreptul sa stam un an cu copilul acasa, sa ii asiguram un start bun si sanatos in viata
      asa ca "masura este corecta" din perspectiva celor care se uita cu jind si invidie la vecini sau apropiati care au venituri pentru ca le MUNCESC
      ce s-ar intampla daca noi, cei care tinem o gramada de trantori in spate, nu ne-am mai plati contributiile? ai mai avea timp sa scrii pe net? sau poate ai fi la birou ca unii dintre noi
    • +1 (1 vot)    
      Cateva greseli elementare de logica (Marţi, 11 mai 2010, 21:33)

      Sorin_970 [utilizator] i-a raspuns lui luci

      Furibunda logica, tinere "mamele neplatind nici o taxa, impozit cu destinatia de crestere copil", ai auzit cumva de CAS, contributia de asigurari sociale ? E precentuala pe venit, cu cat mama castiga mai mult, cu atat ii sunt oriti mai multi bani la CAS. Apoi, zici tu "copii sunt egali in fata legii si in constitutie" sa socotim greselile gramaticale drept typo dar, copiii sunt egali in fata legii, ALOCATIA acestora este egala, suma platita mamelor pentru concediu (ca de aia ii spune concediu ingrijire copil, mamele sunt in concediu, nu copiii) difera in functie de contributia mamelor.
      Sunt masuri sociale, la fel ca si somajul, iar ce nu vei intelege tu si cei asemenea tie, e faptul se ia in calcul munca, nu cat de 'bogat' esti, cand se socotesc aceste drepturi, asta referitor la al tau "numai atunci cand le sunt luate drepturile celor bogati".
      "numai in romania poate sa se intample asemenea lucruri", mda, in Romania "poate" sa se intample lucruri, mai usor cu concluziile despre educatie, ca trebuie sa-ti vizalizezi intai barna ta. Greu cu boii mici la deal, nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    O sa ramana singuri (Marţi, 11 mai 2010, 16:50)

    Andreea [anonim]

    Cu atatea scaderi or sa ramana singuri in tara deoarece noi plecam. Sa vedem de la cine mai fura bani. Nu si-ar scadea salariile lor pentru nimic in lume! Sunt niste HOTI!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      troc (Marţi, 11 mai 2010, 21:28)

      Lore [anonim] i-a raspuns lui Andreea

      Draga mea, eu am inceput sa ilpractic deja

      Cat despre consiliera lui Boc e o dobitoaca. E mama? Bag seama canu!!!
      • +1 (1 vot)    
        nu e dobitoaca, e pur si simplu o catzea (Miercuri, 12 mai 2010, 0:33)

        madre teresa [anonim] i-a raspuns lui Lore

        e nevoie de o revolutie.
        poate ar trebui sa ne luam copiii in brate si sa mergem la guvern. sa-i lasam acolo, in fata guvernului. sa ii hraneasca ei.
        eu as lua si ceva oua clocite cu mine, daca as mai gasi asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    vai de noi (Marţi, 11 mai 2010, 17:06)

    Ana [anonim]

    cred ca pana la urma vom ajunge sa avem ca unica modaliate de comert trocul
  • 0 (2 voturi)    
    Sa traiti bineee!! (Marţi, 11 mai 2010, 19:54)

    Gigi Fisiune [anonim]

    Haha! celor care i-au votat! Salta inima in mine de bucurie!
  • +2 (2 voturi)    
    INECHITATE (Marţi, 11 mai 2010, 21:21)

    Lilia [anonim]

    Stimati guvernanti,

    Castigul de pe urma indemnizatiei mamicilor pentru cresterea copiilor este mic pe langa pierderea enorma pe care o veti suferi VOI. Va garantam ca a doua guvernare nu veti mai avea.
    Ati reparat un rau in an electoral si doriti sa il luati AZI pentru ati cheltuit banul public haotic.

    Pana la momentul lui 85% doar femeile rrome nasteau copii, pentru ca noi, romancele nu indrazneam la un copil sau chiar la al doilea copil, tinand cont de contributiile semnificative dar de suma nesemnificativa oferita: 600 RON????
    Doamna Vass, incercati sa va cresteti copilul cu aceste bani. VA garantam ca nu veti reusi.
    Ne obligati sa ne intorcem la munca pentru ca nu putem intretine copiii in mod decent cu aceasta suma. Am muncit anii intregi, am cotizat la CAS ca acum sa ne lasam pruncii pe mana strainilor, sa incetam sa ii alaptam pentru ca suntem nevoite sa ne intoarcem la MUNCA.
    Rusine celor care au scris la modul negativ pe acest articol. Ori sunteti barbati, ori suntem neaveniti si nestiutori despre acest subiect, insa sigur nu sunteti parinti, pentru ca veti stii ce greu este sa ii cresti decent in limita unei sume decente, nu cersite si pe drept cuvenite.
    RUSINE BASESCU! RUSINE SEITAN! Ne este scarba ca traim in aceasta tara!
  • 0 (0 voturi)    
    nu pricep (Marţi, 11 mai 2010, 23:38)

    mofluz [utilizator]

    nimeni nu discuta aici problema de fond: banii (dar si timpul) necesari cresterii copilului in raport cu venitul mamei (si al tatalui nu?) iar toate astea in contextul unei proaste legislatii privind institutiile care sa ajute la cresterea copilului (crese, gradinite, baby-sitting). Alte variabile care trebuie corelate: 1) ce se intampla cu copilul incepand cu varsta de 2 ani? responsabilitatea creste, nu scade, ajutorul insa este deplorabil - vezi sistemul educational, alocatia; 2) unde sunt organizatiile / opiniile avizate care sa faca presine politica pentru a modifica inteligent situatia?
  • 0 (2 voturi)    
    PROPUN PROTEST (Miercuri, 12 mai 2010, 0:36)

    madre teresa [anonim]

    Daca maine se va decide ca reduc indemnizatiile pana la infamul plafon de 600 lei, trebuie sa stabilim o zi cand sa ne intalnim cu totii la guvern, sa protestam. eventual sa ii dam jos pe incompetentii care ne vor jupui de vii. pentru ca stiti si voi ca asta e doar inceputul.
    deci: CAND VRETI SA NE INTALNIM?
  • +1 (1 vot)    
    praful de pe toba (Miercuri, 12 mai 2010, 10:55)

    spurlos [anonim]

    Ma doare in bascheti ca de maine ne numim Germania , Franta , Anglia sau altfel , atata vreme cat copilul meu traieste intr-un mediu civilizat , iar pentru guvernantii de rahat pe care ii are tara aceasta nu au decat sa-si faca o enclava "Romania"in care sa traiasca cum vor ei si sa se supuna legilor date de ei !!!!..........
  • +1 (1 vot)    
    salariu vass (Miercuri, 12 mai 2010, 11:30)

    un OM [anonim]

    Dar sa si spuna Vass cat castiga lunar! Aceste mii de euro nu sar in ochii chiorului?
  • +1 (1 vot)    
    sa moara si capra lor (Miercuri, 12 mai 2010, 15:03)

    liv [anonim]

    - sa fie impozitate si indemnizatiile parlamentarilor din cabinetele din teritoriu
    -ce procent de impozitare vor avea salariile directorilor din companiile de stat dot 25%- acei directori cu sute de milioane pe luna.- e totuna?
    - aceleasi companii de stat sa-si platesca obligatiunile de contributie la asigurarile sociale-
    - reducerea stufoseniei din reteaua birocratic bugetara- agentii si agentute, dar si din functionarimea administratiei locale.
  • 0 (0 voturi)    
    discriminare (Miercuri, 12 mai 2010, 18:33)

    cata [anonim]

    de ce o femeie de ednie rroma sa primeasca 600 de lei la fel ca noi cele care muncim?
    noi ne-am trezit la 6 in fiecare dimineata am muncit zece ore pe zi, am avut 2 joburi , am fost la serviciu pana in luna a VIII a, si ele au stat acasa si au ras de noi las ca muncesc proastele si noi beneficiem de drepturi la fel ca ele.
    cand d-l basescu si d-l boc ne-au oprit cas din venituri mari le-a placut, acum cand trebuie sa ne dea banii inapoi nu se mai poate. de ce? ce au facut cu banii nostrii?
    asa basescule incurajeaza natalitatea la o ednie care iti face cadou salbe de aur ca au nevoie saracii de 600 de lei sa isi creasca copii.
    noi nu avem?
    • 0 (0 voturi)    
      @cata: DISCRIMINARE (Sâmbătă, 15 mai 2010, 3:49)

      Tatiana [anonim] i-a raspuns lui cata

      Da, stiu ca asta se cheama in dictionarul UE: ''DISCRIMINARE'' dar este vina noastra; trebuie sa-i RAPORTAM LA GARDA FINANCIARA PE TOTI DE EDNIE RROMA CARE NU ISI PLATESC TAXELE SI IMPOZITELE !!! we can put manners on them !!! si nu vor avea de ales decat : ori accepta sa plateasca si atunci pot primi alocatii ptr. puradei ori cedeaza si nu mai revendica nici o alocatie ...
  • 0 (0 voturi)    
    tanti vas (Joi, 13 mai 2010, 18:12)

    tanti vas [anonim]

    Tanti Vas, matale ce competente ai ??? Cred ca doar acea de a trai pe spatele nostru, fie ca si consilier, fie prin Consilii de Administratie d-aiurea. Ca mare pricepere economica, se vede ca nu ai.
  • 0 (0 voturi)    
    TARA (Joi, 13 mai 2010, 18:14)

    tara [anonim]

    Eu am o colonie de gandaci in casa. Vreau si eu niste alocatii.
  • 0 (0 voturi)    
    Faceti dom'le copii, nu va lasati calcati in picoa (Sâmbătă, 15 mai 2010, 3:44)

    Tatiana [anonim]

    Ce au dom'le cu copiii Romaniei??? vor sa ne reduca la numar??? numai ''coloratii'' sa faca copii??? tocmai de aia sa nu ne lasam ... sa facem copii droaie sa le aratam ca nu ne pasa de banii lor ....unde mananca doi adulti s-o gasi ceva si pentru un bebe ...si unde mananca un copilas s-o gasi ceva prin frigider si pentru al doilea!!! Eu am facut copilul chiar in '89 cand se aduceau doar doua bax-uri de unt la Alimentara pentru 10 000 de oameni si 200 kg. carne pentru un cartier de 100 000 de oameni ....si am supravietuit si eu si copilul ... Doamne ajuta! acum are 21 de ani si studiaza in afara tarii !!! sa ii ajuta bunul Dumnezeu pe toti care vor sa aiba copii !!!la multe om renunta ....dar nu la copii !!!