Mircea Geoana: FMI a confirmat ca reducerile de salarii si pensii se vor face nediferentiat

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 9 mai 2010, 10:33 Actualitate | Esenţial

Delegatia FMI a confirmat duminica dimineata ca reducerile de salarii si de pensii se vor face uniform si nediferentiat, indiferent de nivelul veniturilor, a declarat presedintele Senatului, Mircea Geoana, dupa discutiile purtate intre delegatia Fondului si conducerea camerei superioare a Parlamentului.

"Mi se pare o masura de un cinism si nedreptate sociala incredibila. Una e sa fii profesor debutant, sa ai 9 milioane salariu si dupa sa primesti 7 milioane si alta e alta e sa fii inalt functionar public, un smecher cocotat la varf de agentie pe criterii politice si o reducere de 25% e doar o firimitura din ceea ce primesti", a argumentat el.

Fostul presedinte al PSD a precizat ca delegatia FMI a confirmat si faptul ca masurile de austeritate au fost avansate de partea romana si nu au fost cerute de Fond: "E clar ca in acest moment FMI nu a facut din proprie initiativa varianta de reducere a salariilor si pensiilor. FMI a acceptat propunerea politica facuta de dl. Basescu si de PDL".

Este clar ca economia romaneasca nu s-a relansat la nivelul asteptarilor, astfel incat deficitul a crescut iar colectarea de bani "e in continuare mediocra", ceea ce a condus la revizuirea cifrelor de crestere economica si a deficitului bugetar, a continuat Geoana.

In plus, a spus el, FMI va cere guvernului punerea in practica a masurile anuntate inainte de eliberarea transei de imprumut: "Cred ca e mai degraba o masura de neincredere" in actualul Guvern, a comentat Mircea Geoana.

"Este absolut evident ca guvernarea Basescu - Boc a decis sa pastreze clientela politica in administratie. In loc sa reduca numarul de bugetari din clientela politica proprie au decis sa taie salarii de-a valma", a mai spus presedintele Senatului.

Seful delegatiei FMI, Jeffrey Franks, a fost ca de obicei foarte laconic, declarand, la finalul discutiilor de la senat, ca a purtat o "discutie foarte utila si productiva" cu conducerea camerei superioare, la care au participat si reprezentantii grupurilor politice din Senat.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3718 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    normal (Duminică, 9 mai 2010, 9:50)

    lilurilu [anonim]

    ORICE se face in tara asta e de-andoaselea.
  • +3 (3 voturi)    
    mai usor cu populismul! (Duminică, 9 mai 2010, 9:51)

    diddlyjo [utilizator]

    "Una e sa fii profesor debutant, sa ai 9 milioane salariu si dupa sa primesti 7 milioane si alta e alta e sa fii inalt functionar public, un smecher cocotat la varf de agentie pe criterii politice si o reducere de 25% e doar o firimitura din ceea ce primesti" zice Geoana uitand ca profesorii sunt 200.000 iar inaltii functionari publici sunt de vreo zece mii de ori mai putini decat profesorii, fara ca toti acesti inalti functionari sa aiba salarii de zece mii de ori mai mari.
  • 0 (2 voturi)    
    daca (Duminică, 9 mai 2010, 10:00)

    getxman [utilizator]

    daca tot au comis-o, macar sa ieftineasca dracului inmormantarea .
  • -1 (3 voturi)    
    desteapta-te, romane (Duminică, 9 mai 2010, 10:41)

    Mazeta [utilizator]

    e momentul ca romanii sa decida: ne imprumutam la FMI, luam banii din salarii si pensii si dam 1,3 miliarde pt avioanele F-16? Referendum!!
    • 0 (0 voturi)    
      prodemocratia (Luni, 10 mai 2010, 4:33)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      s-a chinut atat sa explice ca referendumul in care s-a stabilit ca parlamentul tre sa aiba 300 de oameni nu are valoare, ca tara nu poate fi condusa prin referendumuri pt ca oamenii e prosti si tu ce faci acu?
  • +3 (3 voturi)    
    Geoana (Duminică, 9 mai 2010, 10:42)

    smc [utilizator]

    Stai Geoana, nu topai inca!
    Ahh, prea tarziu...
  • 0 (2 voturi)    
    m-am lamurit (Duminică, 9 mai 2010, 10:51)

    Mazeta [utilizator]

    deci astea erau salariile si pensiile nesimtite care trebuiau taiate.
  • +2 (4 voturi)    
    are o solutie? (Duminică, 9 mai 2010, 10:51)

    un medic [anonim]

    are psd o solutie?
    are pnl o alta propunere pentru actuala situatie?

    atita ipocrizie nu mi-am putut imagina ca poate exista!
    toti se lamenteaza, dar in realitate nimeni nu are decit o singura problema: SA AJUNGA LA PUTERE si atunci sa faca exact la fel sau mai rau!!

    CLIENTELA LOR POLITICA E MAI BUNA DECIT CLIENTELA POLITICA ACTUALA?
    SAU IN MINISTERE, AGENTII, ADMINISTRATIE NU EXISTA SI PSDISTI, PNLISTI, ETC-CARE NU MERITA NICI 25% DIN CEEA CE PRIMESC??
    • 0 (0 voturi)    
      Corect.... din pacate (Duminică, 9 mai 2010, 22:20)

      jorj [anonim] i-a raspuns lui un medic

      Din pacate ai dreptate nu exista o forta politica in .ro care sa se fi dovedit cu adevarat competenta asa ca ... in lipsa de ploaie e buna si grindina.. ;-)
  • +4 (4 voturi)    
    JILAVA (Duminică, 9 mai 2010, 10:57)

    SRA [anonim]

    gEOANA confunda functia de sef al senatului cu cea de "sef de partid" sau cetatean.

    Nu incearca sa fie cel putin social democrat sa propuna o diminuara diferentiata protejand pe cei in nevoi.

    Dar sa stiti, guvernul va proceda la diminuarea fondului de salarii si nu la salari, in ceea ce priveste pensiile ele vor fi diminuate la nivelul contributiei incepand cu cele mari, adica se va aplica indirect cele doua legi, salarizarea si legea pensiilor.

    Nu s-a dorit parlamentar se va realiza astfel.
    Sa multumim FMI, CE si BM pentru grija de a salva ROMANIA de CRIMINALII PSD isti si PNL isti.

    Un asemenea individ care a spoleit statul roman trebuie trimis la JILAVA
  • +5 (5 voturi)    
    amaratii de bugetari (Duminică, 9 mai 2010, 11:12)

    emil [anonim]

    geona se referea cumva la amaratul sau de cumnat?
  • +1 (1 vot)    
    Asta nu e corect (Duminică, 9 mai 2010, 11:13)

    tavyy [anonim]

    Aceasta reducere trebuie facuta diferentiat
  • +4 (4 voturi)    
    Stie cineva cat castiga cumnatul lui Geoana (Duminică, 9 mai 2010, 11:13)

    Ovidiu [anonim]

    pe care l-a pus director la Eximbank?

    Bine i-a zis Iliescu ca e prostanac...
  • -3 (3 voturi)    
    nesimtire (Duminică, 9 mai 2010, 11:32)

    un Bugetar [anonim]

    Dupa ce ca am un salariu sub 1000Ron acum imi taie si din el. Sa scurteze si programul de munca cu 25% macar sa am timp sa castig diferenta din alta parte.Ce fac ei acum e ceva de genul "Nu te omoram noi, te facem sa te omori singur!".Niste incompetenti!
    • +4 (4 voturi)    
      am o curiozitate (Duminică, 9 mai 2010, 19:34)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui un Bugetar

      de ce nu mergi tu in sectorul privat ca sa vezi cum se munceste ca sa castigi ceva mai bine? sau de ce nu iei doua joburi - cum fac atatia afara fara sa astepte bani de la stat?
      • -1 (1 vot)    
        De aia... (Duminică, 9 mai 2010, 20:25)

        oarecare [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Doua joburi?Pai, statul roman e foarte destept : unora dintre noi le-a interzis acest drept prin lege !!!! DE AIA DEPINDEM DE SALARIUL DAT DE STAT! Acum o ma intrebi de nu nu renunt si nu merg la privat ! Tot DE AIA!Am facut o scoala, un liceu, o academie de profil, asta am invatat, asta imi place sa fac.DE AIA rabd si tac.ACCEPT.
        • 0 (0 voturi)    
          nu s-ar zice ca taci... (Duminică, 9 mai 2010, 21:57)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui oarecare

          dimpotriva: vad ca faci gat pe forumuri! si "de aia" e un argument extrem de inteligent, as indrazni sa adaug! cred ca de la "academia de profil" ti se trage :D
          • -1 (1 vot)    
            ha! (Duminică, 9 mai 2010, 21:18)

            zabala [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            Si < a face gat > mi se pare foarte doct ! DE AIA privat !
  • 0 (0 voturi)    
    De ce vor scadea cu 25% si nu vor fi dati afara! (Duminică, 9 mai 2010, 11:34)

    Piciu' [anonim]

    Am tot citit ca vor fi concedieri si poate nu o sa scada salariul la toata lumea cu 25%... nu prea cred. O simpla explicatie: daca dai afara...dureaza. Ba mai dai si salarii compensatorii conform legii, deci pe termen foarte scurt (3 luni), unde se vor de fapt progrese, nu se poate. Asa, reduci la toti cu 25%, nu-ti convine, poti sa pleci acasa, dar statul nu da un ban in plus, efectul este imediat. Poate era mai bine ca aceasta masura sa fie secondata de reducere de impozit la 5% si crestere de TVA la 25%, dinamizarea privatului ar fi putut sa absoarba oameni de la stat. Dar fara nici o alta masura, cei de la stat sunt prinsi intr-o cusca.
  • +1 (1 vot)    
    responsabilitate (Duminică, 9 mai 2010, 11:35)

    pasquale [anonim]

    La o astfel de intrevedere, creditorii vor sa vada pozitia formatiunilor politice importante aflate in opozitie ale tarii imprumutate, dincolo de declaratiile lor politice. Face parte din analiza riscurilor pe care o face fmi. Sunt convins ca asigurarile necesare au fost date. In spatele usilor inchise, discursul a fost total diferit fata de declaratiile ulterioare in fata camerelor de luat vederi. Din pacate, atitudinea responsabila s-a evaporat la iesirea de la intalnire: urmeaza declaratii inflamatoare care vor face dificila implementarea masurilor anuntate. Niciun om responsabil nu contesta faptul ca ele sunt dureroase si nedrepte fata de oameni, insa atunci cand situatia devine atat de grava ca acum si exista inca posibilitatea redresarii, corect fata oamenii care platesc si urmaresc evenimentele ar fi nu sa auda minciuni electorale, ci sa vada cum si opozitia pune umarul de o maniera constructiva. Dar este posibil asa-ceva in Romania?
  • -18 (18 voturi)    
    SA TRAITI BINE!!! (Duminică, 9 mai 2010, 11:51)

    dan [anonim]

    Urrra, mai sunteti fericiti?
    • +5 (5 voturi)    
      ihi (Duminică, 9 mai 2010, 14:02)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Da bey, sunt fericit..de multi anu nu mai lucrez la stat si-mi pare bine ca nu maresc astia taxele. Bugetarii carora nu le convine salariul sa plece la privat asa cum am facut si eu si multi altii si sa ia acolo salarii mai mari daca sunt in stare si de altceva decat sa plimbe hartii la semnat toata ziulica !
  • +1 (1 vot)    
    ajutoare sociale (Duminică, 9 mai 2010, 11:53)

    Costel Petre [anonim]

    De ce nu se ia in consideratie si scaderea cu 15% a ajutoarelor sociale? Daca scad veniturile de la stat nu trebuie sa scada pentru toti?
  • 0 (0 voturi)    
    Se taie mai mult din salariile profesorilor si (Duminică, 9 mai 2010, 12:19)

    Milka Man [anonim]

    mai putin din cele ale parlamentarilor...Stim asta, dl. Geoana...e practica obisnuita a tuturor guvernelor.Chiar, am o nedumerire:stim cu toti ca pana acum, reducerea/eliminarea diverselor bonificatii a fost compensata cu introducerea altora, noi; asa se va intampla si de data asta?Ca sa fiu mai clar (ca dl. Geoana e mai lent la procesor): daca salariul unui parlamentar se va reduce cu 25%, nu cumva ii mariti restul sumelor primite sa zicem...pt. cabinetul personal sau pt chirie?Daca taiati 25%, ar insemna ca de luna viitoare, sa vedem ca fondul de salarii pt TOTI bugetarii a scazut cu 25%.Pe ce facem pariu ca nu va fi asa?"Sa se taie, dar nu de la toti".Niciodata nu i-am crezut pe politicienii nostri cand au zis ca o sa ia mai putin de la cei saraci...Asta e demagogie!Hmmm...si ce o sa se faca dl. Boc cand mii de oameni vor da statul in judecata pt ca li s-a redus salarul stabilit prin contract?Si mai grav, acesti oameni vor castiga procesele...As vrea sa vad cum o sa reduceti salariile judecatorilor din moment ce ei sunt putere indepedenta...
  • -19 (19 voturi)    
    Să trăiți bine !!! (Duminică, 9 mai 2010, 12:31)

    ixulescovici [anonim]

    O să trăim din ce în ce mai bine !
    Trăiască tovarășul Băsescu ! PARDON,DEMOCRATUL BĂSESCU !!!
  • +19 (19 voturi)    
    Posibila lovitura de stat in derulare? (Duminică, 9 mai 2010, 12:38)

    poweraxxel [anonim]

    Ce vor ei sa stiu?

    Citesc cu mirare explicatiile unora cu privire la apocalipsa ce urmeaza sa vina datorita reducerii salariilor bugetarilor! Este uimitor pana unde pot ajunge ineptiile unora! In primul rand, vreau eu sa il vad pe cel care este in stare sa isi puna gatul la bataie ca garantie ca ceea ce sustine el este adevarat! Toate zicerile, mai mult sau mai putin acidulate, nu sunt decat presupuneri ale unora sau altora. La fel cum au fost cele cu 1 Euro = 5 lei inaintea alegerilor prezidentiale. La fel cum au fost cele cu cresterea TVA-ului si a cotei unice inainte de anuntul lui Basescu, la fel cum au fost cele cu boala lui Basescu!

    Colac peste pupaza, mai multe ONG-uri ies cu declaratii razboinice, dar, au in coada declaratiei, un “domn”, Voiculescu! Curat murdar tovarasi! Acum mi se pare clar. Intr-o actiune concertata, PNL, PSD si PC, vor incerca rasturnarea guvernului chiar si prin metode violente! Deja si Antonescu si Ponta au facut declaratii potrivit carora vor sa depuna motiuni de cenzura, desi singuri recunosc ca nu au sanse de reusita. Scopul nu este oricum asta, ci doar de a agita masele. In paralel, varfurile de lance, Antena 3 si Realitatea vor incerca sa aduca romanii la un grad de iritare maxim … Deja au inceput, mai hotarat Antena 3, si mai diluat Realitatea. Majoritatea opiniilor prezentate sunt numai ale bugetarilor. Nu exista opinia celor din privat. Daca pana acum mai vedeam ceva lideri din patronate, acum au fost eliminati complet, pentru a nu strica corul de bocete ce urmeaza a fi instaurat … Au disparut emisiuni de genul celor lui Turcescu, care ar fi putut arata o alta opinie a romanilor, intrand in direct si neputand fi cenzurati. Toate anunturile facute de patronate cu privire la salutarea deciziei lui Basescu de a reduce cheltuielile bugetare sunt inexistente pe canalele media incluse in acest plan. De asemenea, pe internet, departamentul PNL de intoxicare a fost reactivat, si au devenit la fel de “vocali” sa si in campanie! Cu pr
    • +3 (3 voturi)    
      1 euro = 5 lei (Duminică, 9 mai 2010, 12:54)

      I [utilizator] i-a raspuns lui poweraxxel

      Patriciu a "prezis" asta.

      Ultimul sfat de la Patriciu: " amnistia fiscala ca una dintre solutiile pentru iesirea din criza"
  • +18 (18 voturi)    
    Sa stii ca exact de parerea ta aveam nevoie! (Duminică, 9 mai 2010, 12:42)

    domino63 [anonim]

    Cine, cretinule, nu a vrut guvern timp de 4 luni?
    Cine a luat 10.000 miliarde prin nastase de la fondul de pendii?
    Cine se tine de vanghelioane si de mita electorala?
    Cine are datorii la stat de 8.000.000 euro?
    Aud?
    Mars de aici, potaie comunista!
    Ar trebui sa se crape pamantul sa va inghita pe toti pesedeii, peneleii si peceii!
    Iar daca nu vor aplica ceea ce au stabilit, acelasi pamant are "burta" si pentru pedelei!
    Dar pana una alta, ar fi mana cereasca daca ar disparea ilici si sleahta lui comunista!
    Ar fi cel mai mare bine pe cate l/ar face acestui neam, harca comunista de ilici!
    Asa ca, prostanacule, ia/i pe soacra/ta si pe cumnata/tu si pe "dhragostea ta" si mars!
    • -1 (1 vot)    
      VIOLENTA (Duminică, 9 mai 2010, 20:31)

      OARECARE [anonim] i-a raspuns lui domino63

      Mai DOMINO63, toate comentariile tale sunt pline de violenta verbala, de injurii, insulte, instigari la violenta,la omor ( OMORATI JAVRELE DE LA AMBELE CAPETE ALE LESEI - postat de tine ), daca nu te poti stapani ,de ce otravesti spatiul virtual ?
      • 0 (0 voturi)    
        mie imi place ce zice omul asta (Duminică, 9 mai 2010, 22:00)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui OARECARE

        m-am saturat de mamaliga si putori, e plina tara de lepre pe care le-as vrea starpite - ca sa nu mai fie Romania mascariciul si buba Europei!
        • -1 (1 vot)    
          proverb (Duminică, 9 mai 2010, 21:20)

          normal [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          Cine se aseamana se aduna!
          • 0 (0 voturi)    
            evident (Duminică, 9 mai 2010, 21:40)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui normal

            prefer unul ca ala decat leprele de care vorbeam!
            • 0 (0 voturi)    
              Cine (Duminică, 9 mai 2010, 23:26)

              boo [anonim] i-a raspuns lui zaboo

              sunt leprele ?
              • 0 (0 voturi)    
                e trist (Luni, 10 mai 2010, 15:36)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui boo

                ca n-ai ajuns sa afli...
        • -1 (1 vot)    
          ? (Duminică, 9 mai 2010, 21:22)

          eva brown [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          Tu esti , Mengele ?
      • 0 (0 voturi)    
        Draga domnule OARECARE, (Luni, 10 mai 2010, 7:27)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui OARECARE

        Asta este violenta?
        Ia spune, te rog frumos, faptul ca esti prostit zeci de ani, nu ti se pare violenta?
        Nu te/ai saturat de atata mizerie, minciuna, nesintire, lipsa de educatie, manipulare... si pune tot ce vrei tu aici.
        Eu, da!
        Si cand ma satur iau masuri sau macar sunt indignat!
        Tu?
        Nu cumva esti precum mamaliga?!
  • +15 (15 voturi)    
    si cine e geoana? (Duminică, 9 mai 2010, 13:25)

    vveninosu [utilizator]

    ce functie are de poate face o astfel de afirmatie?
    • +2 (2 voturi)    
      presedintele cu cel mai scurt mandat din istorie (Duminică, 9 mai 2010, 12:55)

      I [utilizator] i-a raspuns lui vveninosu

      aproximativ 7 ore
    • -3 (3 voturi)    
      Ha ha... (Duminică, 9 mai 2010, 13:53)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui vveninosu

      ...pai e Presedintele Senatului, al doilea om in stat. Sau ati uitat ca nu ati fost in stare sa-l schimbati? :))
    • -2 (2 voturi)    
      Gee, I don't know... (Duminică, 9 mai 2010, 14:01)

      garett [anonim] i-a raspuns lui vveninosu

      Seful Senatului, a doua functie in stat dupa basescu perhaps?
      Stiu ca nu va convine ca nu toata lumea il pupa pe basescu dar chestia asta se cheama, surprise, democratie!
    • +2 (2 voturi)    
      pai Geoana (Duminică, 9 mai 2010, 17:00)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui vveninosu

      cred ca se gandea la vremea cand a trait bine prin USA ca "smecher cocotat la varf de agentie pe criterii politice" cand a dat declaratia asta cu mot - ca altfel nu imi explic!
  • +15 (15 voturi)    
    iar? (Duminică, 9 mai 2010, 13:26)

    MirceaA [utilizator]

    asta disparuse. Iar a aparut? Astuia chiar daca-i iei hainele, tot apare in public.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu firimitura lefii de senator ... (Duminică, 9 mai 2010, 13:34)

    Gâgă [anonim]

    platesti integral leafa la doi profesori debutanti.
    Stiu ca este greu pt. un profesor debutant dar nu va mai ascunteti dupa astfel de fraze. Veniti cu ideea ca firimitura voastra (a celor cu leafa de peste 5000 lei) sa se majoreze la 50% si atunci va dau crezare.
    deocamdata numai gargara.
  • +2 (2 voturi)    
    pensii mici (Duminică, 9 mai 2010, 13:35)

    slur [utilizator]

    Reprezentantul pensionarilor chemat in direct la Antena3, se plînge că majoritatea pensiilor sunt sub nu ştiu cîte sute de lei. Trebuiau să se gîndescă la asta cînd l-au votat pe Iliescu timp de 12 ani, trebuiau să se întrebe oare ce s-au dus studenţii ăia să moară în Piaţa Universităţii. Acum sunt pensiile mici, şi Boc e de vină.
  • +2 (2 voturi)    
    Geoana: FMI a confirmat? (Duminică, 9 mai 2010, 17:07)

    jude [anonim]

    Geoana, iar nu intelegi cum sta treaba? Trebuie sa-ti confirme FMI? tu nu pricepi ca voi PSD-ul ati adus tara in faliment? Cumnatul tau Costea ala care a tras statului Roman o teapa de 80 milioane USD si acum are o leafa babana de 25000euroi /luna la Eximbank nu doneaza leafa la saraci? Intreaba-l ca tu la-i pus acolo. Te-ai rugat in coalitie sa-i dea postul si pe urma ai scuipat si injurat partenerii de guvernare dar Costea tot acolo a ramas.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarata nerusinare! (Duminică, 9 mai 2010, 21:00)

    nicustrom [anonim]

    D-le Geoana mai aveti tupeul sa vorbiti,cand a.ti fost la guvernare in coalitie cu toate partidele va-ti batut joc de aceasta tara si in loc sa face-ti ceva ptr. noi ne rade.ti in fata. Sa va fie rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana (Duminică, 9 mai 2010, 22:07)

    ady [anonim]

    dar cine este acest domn geoana?..un individ care a mers in secret la Moscova si este al 2 lea om in stat?..cum e posibil asa ceva?intr-o tara normala acest individ ar fi fost linsat