Propunere legislativa: Persoanele in stare de ebrietate, obligate sa-si plateasca asistenta medicala

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 4 mai 2010, 17:04 Actualitate | Esenţial

Senatorii din Comisia juridica au avizat favorabil, marti, o initiativa legislativa care propune ca persoanele care beneficiaza de asistenta medicala pentru "intoxicatie etilica acuta voluntara" sa suporte contravaloarea acestor servicii, informeaza Mediafax.

Aceste prevederi sunt cuprinse intr-o propunere legislativa pentru modificarea si completarea Legii privind reforma in domeniul sanatatii, initiata de deputatul independent Tudor Ciuhodaru.

El a propus includerea asistentei medicale acordate in cazuri de "intoxicatie etilica acuta voluntara" printre serviciile care nu sunt decontate din Fondul national unic de asigurari de sanatate si a caror contravaloare sa fie suportata de asigurat.

In expunerea de motive, initiatorul mentioneaza ca ponderea pacientilor cu etilism acut prezenti la urgenta este semnificativa, cheltuielile alocate terapiei acestor pacienti sunt importante, in contextul in care resursele materiale si umane ale sistemului medical sunt limitate.

Potrivit autorului initiativei legislative, consumul excesiv de alcool reprezinta un act voluntar care dauneaza sanatatii.


Citeste mai multe despre   






















982 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    defavorizati (Marţi, 4 mai 2010, 16:56)

    alpha [utilizator]

    si cine i-a defavorizat ma rog ? le-am turnat eu alcoolul pe gat cu forta ? bolnav e cel cu infarct,cel paralizat ,cel accidentat de masina sau cel cu pneumonie.betivanu' ratat daca are bani de alcool sa aiba si pentru a-si plati tratamentul !
    • +2 (4 voturi)    
      Si fumatorii, nu? (Marţi, 4 mai 2010, 18:44)

      msb [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Daca tot am ajuns acolo, sa-i punem si pe fumatori la plata. Cine are bani de tigari sa aiba si pentru a-si plati tratamentul de cancer pulmonar, nu?
      Adica,ce, fumatul nu cumva reprezinta si el "act voluntar care dauneaza sanatatii?"
      Sau cei care sint obezi (din cauza de supralimentatie): pai daca au avut bani de mincare sa aiba si de tratament nu? Mincatul excesiv este si el tot un act voluntar etc etc.
      Eu zic ca nimeni nu mai trebuie tratat gratuit decit daca aduce dovada ca a dus o viata fara vicii.
      In loc sa tratam cauza, actionam cu sirg asupra efectului.
      • +1 (1 vot)    
        si (Marţi, 4 mai 2010, 17:50)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui msb

        si fumatorii fara discutie ! cu obezityatea mai e de discutat,multi au predispozitie genetica sau boli endocrine.
      • 0 (0 voturi)    
        si sinucigasii (Marţi, 4 mai 2010, 18:58)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui msb

        tot in categoria act voluntar care dauneaza sanatatii"
      • 0 (0 voturi)    
        Sarcasm (Marţi, 4 mai 2010, 18:58)

        msb [anonim] i-a raspuns lui msb

        Hmm, cred ca trebuie sa precizez: comentariul meu s-a vrut sarcastic. :)
      • +3 (3 voturi)    
        Ar trebui ca macar... (Marţi, 4 mai 2010, 19:13)

        9a [anonim] i-a raspuns lui msb

        ... cheltuielile de la Urgenta sa fie suportate de vinovat. Ca acolo viata altora de pinde de timp.

        Intr-o excursie la Berlin (1988) un conational s-a imbata turta si nu s-a mai intors la hotel. A doua zi dimineata a fost adus cu o ambulanta, treaz si proaspat cosmetizat. Iar ghidului roman i s-a inminat nota de plata. Ghiciti cine a platit-o in final?
  • -4 (6 voturi)    
    Astia sunt deja defavorizati, ce mai vreti? (Marţi, 4 mai 2010, 17:11)

    a-z [anonim]

    Mi se pare aberant, sunt deja niste marginalizati, daca ajunge Salvarea sa-i ridice de pe strada , in coma, sau sevraj. De unde sa plateasca ?
    Dar aia care se drogheaza si reprezinta un pericol publiv, cum facem cu ei?
    • +4 (4 voturi)    
      Defavorizati de soarta sau de ei ? (Marţi, 4 mai 2010, 18:03)

      carjan adrian [anonim] i-a raspuns lui a-z

      De ce nu propui modificarea codului penal in sensul ca accidentele de circulatie cu urmari grave , vezi morti , produse de un sofer beat , sa fie sanctionate ca accident din culpa . Consumul de alcool sau droguri constitue un act voluntar si fiecare trebuie sa suporte consecintele .
      • +2 (2 voturi)    
        Buna idee. (Marţi, 4 mai 2010, 19:16)

        9a [anonim] i-a raspuns lui carjan adrian

        Ar trebui ca toti betivii care produc accidente sa plateasca cumva... ca au facut-o voluntar.
        Citiva, la inceput poate ar fi compatimiti... dupa care se va invata lectia, cu siguranta!
    • +1 (1 vot)    
      contextul, bata-l vina... (Marţi, 4 mai 2010, 18:05)

      de acord [anonim] i-a raspuns lui a-z

      "in contextul in care resursele materiale si umane ale sistemului medical sunt limitate." - resursele sunt limitate pentru ca este criza. prin urmare, putem lua niste masuri de austeritate, dar nu definitive. la fel se face si in sistemul de invatamant - reducem 15.000 de posturi pt. ca este criza si nu mai au cu ce sa-i plateasca, dar problema e ca guvernul nu spune lucrul asta, ci spune ca in invatamant ar fi cu 15.000 de angajati in plus - aiurea, ca sa te ocupi si eventual sa si remediezi din problemele aparute la copii proveniti din familii cu probleme (din ce in ce mai multi), ai nevoie de mai multi profesori, nu de mai putini.
      la fel si cu alcoolicii - in primul rand ca alcoolismul este si o boala, iar in al doilea rand ca aceasta masura nu ii va face pe alcoolici sa plateasca, ci probabil ii va tine departe de spitale. ar fi o idee sa tii parintii alcoolici departe de familiile pe care le distrug si sa le oferi cure de dezintoxicare.
      la fel cum, precum bine ziceti, cei care se drogheaza reprezinta un pericol imens pentru cei din jurul lor, dar problema lor este abordata superficial.
  • 0 (2 voturi)    
    Dubla taxare (Marţi, 4 mai 2010, 17:44)

    Gus [anonim]

    De principiu are dreptate, dar ce te faci ca betivul care ajunge la spital plateste taxa de viciu inclusa in pretul alcolului!
  • +4 (6 voturi)    
    alcoolismul e o boala, domnilor (Marţi, 4 mai 2010, 17:47)

    florin [anonim]

    Asa se trateaza in lumea civilizata. Exista clinici de dezalcoolizare, programe si campanii pentru alcoolici.
    Credeti care daca ii puneti sa plateasca vor bea mai putin??
    • +4 (4 voturi)    
      urgente (Marţi, 4 mai 2010, 17:20)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui florin

      lucra d-ta macar 6 luni intr-un serviciu de urgenta sa vezi cum e sa nu poti sa-ti vezi de pacientii advarati din cauza betivanilor si apoi mai vorbim
    • +3 (3 voturi)    
      si in lumea aia civlizata (Marţi, 4 mai 2010, 18:11)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui florin

      asistenta medicala e gratis?????
    • 0 (0 voturi)    
      boala (Marţi, 4 mai 2010, 22:51)

      vikydo [utilizator] i-a raspuns lui florin

      da, alcoolismul este o boala.Alcoolicul, daca accepta acest lucru, are dreptul la tratament.
  • +1 (3 voturi)    
    si sinucigasii? Si soferii neatenti? (Marţi, 4 mai 2010, 17:56)

    florin [anonim]

    Atunci propun sa-si plateasca spitalizarea si urmatoarele categorii de persoane:
    - sinucigasii;
    - soferii neatenti la volan care intra in pom/alti soferi,
    - dependentii de droguri;
    - fumatorii care fac cancer la plamani;
    -motociclistii care nu poarta casca de protectie;
    - soferii care nu-si pun centura:
    - prostituatele care fac boli venerice,
    - cei care practica sporturi extreme, alpinism, climbing,
    - si lista poate continua.
    Pai de ce sa fie discriminati numai alcoolici?
    • +2 (2 voturi)    
      influenta (Marţi, 4 mai 2010, 18:01)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui florin

      ok pentru soferi bauti si neatenti,motociclisti fara casca,fumatori,soferi fara centura prostituate
      • 0 (2 voturi)    
        taxa (Marţi, 4 mai 2010, 20:20)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui alpha

        propun taxa pe prostie, ca e mama tuturor relelor........cine arunca primul cu piatra ????
  • +2 (4 voturi)    
    mai mult de o lumanare aprinsa (Marţi, 4 mai 2010, 18:05)

    Ovidiu [anonim]

    Intre degete dupa ce intra in coma alcoolica, nu sunt de acord sa le dau din banii mei de taxe...

    Prefer ca banii mei sa fie cheltuiti in dotarile scolilor, a spitalelor si pentru a mari salariile medicilor decat pentru a resuscita alcoolici.
  • -4 (4 voturi)    
    .... (Marţi, 4 mai 2010, 18:10)

    ileana [anonim]

    ...sa definim starea de ebrietate....
    Unul cu antrenament poate sa fie mai lucid decat unul care bea ocazional un pahar...
    Si poate ca omu-i beat odata, dar plateste de 10-15-20 de ani asigurari de sanatate...
    Propunere romaneasca...de ce sa educam si sa tratam cand putem sa luam un ban...
    In care buzunar plicu' Dom' Doctor , ca sa nu ma inregistrati ca eram in stare de ebrietate?
  • -1 (7 voturi)    
    Ce idee tampita (Marţi, 4 mai 2010, 18:22)

    Vlad [anonim]

    pe ideea asta, sa-si plateasca si cei care ajung in urgenta pentru ca au mancat in exces, s-au dus la femei in exces sau sunt prosti in exces.
  • 0 (6 voturi)    
    poi si (Marţi, 4 mai 2010, 18:22)

    jorge [anonim]

    cu bolnavii de diabet, care-i treaba?
    cine draq i-a pus sa bage-n ei ca spartii? sau cancerosii... de ce n-au mancat vegetale toata viata, ca sa nu dea de belea?

    personal nu cred ca asa se pun lucrurile in ordine, ci tratand cauza... nu efectul... inainte de toate, jegosii de la putere si din opozitie ar trebui sa faca ceva pentru omul de rand, care sa beneficieze de prezumtia unui viitor decent, pe care sa nu si-l traiasca in saracie si batjocura... sa stie ca daca nu se apuca de baut, chiar poate face ceva cu viata lui...

    dar asta e mai greu... sick tear!
  • -1 (3 voturi)    
    legi (Marţi, 4 mai 2010, 18:26)

    elis [anonim]

    de acord sa si plateasca cheltuielile si chiar majorate pt.ca ca ei (betivii) se duc la urgente mai mult pt.soferii gasiti la volan bauti interzicerea a cel putin 10 ani de a conduce o masina.Cred ca in 10 ani au timp sa hotarasca daca mai vor sa fie soferi.
  • -2 (4 voturi)    
    Suna bine, dar e ilegal (Marţi, 4 mai 2010, 18:35)

    Ion [anonim]

    Intoxicatia acuta cu etanol e o urgenta medicala si beneficiaza de gratuitate, chiar si pentru cei neasigurati. De asemenea, sevrajul de etanol este o urgenta, pacientul putand deceda din cauza sevrajului.Dependenta de alcool e o boala si beneficiaza de tratament. Asa ca nu stiu ce e in capul initiatorului legii, poate a gustat ceva cand a facut propunerea.
  • +1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 4 mai 2010, 18:54)

    tudor [anonim]

    A-ti pomenit aici alcoolicii, drogatii, fumatorii etc. Nu dati cu piatra, dar eu as taxa in primul rand ipohondrii.
  • 0 (0 voturi)    
    au facut-o (Marţi, 4 mai 2010, 19:08)

    prudent [anonim]

    sovieticii incepand cu 1960.