Senat: Alocatiile pentru copii vor fi calculate in functie de veniturile parintilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2009, 13:19 Actualitate | Esenţial

 documente
(27 Oct 2009) PDF, 45KB
Alocatia pentru copii va fi calculata in functie de veniturile salariale parintilor, potrivit unei propuneri legislative a PNL, votata marti de Senat. Proiectul de lege va ajunge acum la Camera Deputatilor, care este camera decizionala. Daca legea va trece, alocatia pentru minori poate valora intre 30 si 150 de lei, in conditiile in care, in prezent, este de 40 de lei lunar.

Propunerea legislativa a primit, marti, in Senat, 77 de voturi pentru, doar unul impotriva si o abtinere.

Alocatiile ar urma sa fie calculate altfel decat pana in prezent, urmand sa reprezinte:

  • 5% din salariul minim brut pe tara pentru copiii proveniti din familii cu venituri de peste 6.000 de lei.
  • 10% din salariul minim brut pe tara pentru copiii proveniti din familii cu venituri cuprinse intre 3.500 si 6.000 de lei.
  • 15% din salariul minim brut pe tara pentru copiii proveniti din familii cu venituri cuprinse intre 2.500 si 3.500 de lei.
  •  20% din salariul minim brut pe tara pentru copiii proveniti din familii cu venituri cuprinse intre 1.500 si 2.500 de lei.
  • 25% din salariul minim brut pe tara pentru copiii proveniti din familii cu venituri mai mici de 1.500 de lei.

Initiatorii proiectului de lege sunt 7 parlamentari PNL: Constantin Cibu, Emilian Francu, Cezar Mircea Magureanu, Vasile Mustatea, Vasile Nedelcu, Octavian-Marius Popa si Dorin Uioreanu.


Citeste mai multe despre   











9014 vizualizari
  • -9 (25 voturi)    
    Bravo (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:24)

    Alexandru C [utilizator]

    O initiativa foarte buna.
    • +11 (13 voturi)    
      nu prea (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:32)

      dani [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      teoretic suna bine, practic se poate compara cu marirea de 50% votata inainte de alegerile parlamentare.
      ca si atunci, e o masura electorala, fara sa spuna nimeni de unde scot banii in plus.
      • +3 (13 voturi)    
        PACALEALA (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:12)

        Unurau [anonim] i-a raspuns lui dani

        Asta e din serialul 50% marire pentru profesori si 25.000 euro pentru romanii intorsi in tara.

        Sa calculam pt o familie cu 2 copii. (actual 2x40=80 lei lunar)

        pana la 1.500 : 2x(1.500x0.25)=750 lei lunar
        pana la 2.500 : 2x(2.500x0.20)=1000 lei lunar

        Noapte buna Romania !
        • +3 (7 voturi)    
          Ai calculat gresit (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:52)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui Unurau

          In cazul unui venit sub 1500 lei pe familie articolul spune ca se calculeaza 25% din salariul minim brut (actualmente 600 RON), deci 2x(600x0.25)=300 lei.

          In cel de-al doilea caz prezentat de tine, calculul e corect doar daca venitul e de 2500 ron, nu de "pana la...". Conform articolului se calculeaza 20% din venitul familiei respective, daca e intre 1500 si 2500. Daca venitul, spre exemplu, e de 2000 RON, formula e 2x(2000x0.20) = 800 RON.

          Bani ar fi - daca nu s-ar fura atat. Dar cand dai miliarde pe autostrazi si "lucrari de infrastructura", normal ca nu mai sunt bani pentru protectie sociala.

          Si apropo - si PDL a votat legea 50% pentru profesori" - si tin minte ca "Sefu'", cand o promulga, recomanda si celorlalti bugetari sa mearga la guvern sa ceara la fel, majorari.

          In ce priveste "25000 euro pentru fermieri", e vorba de un program european (banii chiar se dau, in anumite conditii), confiscat electoral anul trecut de un candidat - ceva gen scrisorile cu antet portocaliu, trimise celor saraci, la tara in care sunt anuntati sa mearga la primarie sa ridice produse, omitand a se preciza ca sunt din surse europene.

          Cam toti candidatii fac asta. Nu va mai dati feciori/fecioare, ca nu sunteti.
          • +13 (15 voturi)    
            hartia suporta orice... (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:02)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

            realitatea e putin diferita...
            Alocatia era gandita pentru oamenii care nu au venituri sa-si intretina copiii... o forma de ajutor social pentru amaratii care nu stiu cum se scrie contraceptiv.
            Vrem sa incurajam natalitatea in randurile celor care nu sunt in stare sa munceasca? Daca parlamentarior le pasa cu adevarat de copiii aia amarati ar putea sa le dea o uniforma, manuale scolare si o masa gratuita pe zi. Banii se vor duce pe bautura si tzigari.
            Daca vrem sa incurajam natalitatea cred ca o solutie mult mai sanatoasa ar fi o deducere semnificativa de la baza de impozitare. Ai 6000 ron si 3 copii platesti impozite doar pt 3000 ron..
            PSDNL este o alianta atat de imbecila incat si acum, cand Romania se imprumuta din afara ca sa plateasca salariile, tot la pomeni electorale au ramas.
            • +5 (5 voturi)    
              de acord! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 8:40)

              clujean [anonim] i-a raspuns lui pehash

              nu e cazul sa incurajam natalitatea in randul celor care nu sunt in stare sa se intretina nici macar pe ei, dar toarna copil dupa copil! am convingeri liberale, deci vad propunerea acestor asa-zisi liberali ca fiind comunistoida.
          • +5 (5 voturi)    
            Amandoi calculati gresit.... (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:14)

            Arcasu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            Pentru ca si in textul articolului se prezinta legea gresit. Toate procentele se aplica la salariul minim brut pe tara pentru a stabili alocatia in functie de veniturile familiei. Asa ca alocatia pentru un copil se modifica la 30, 60, 90, 120 sau 150, in functie de veniturile familiei. Deci pentru 2 copii poate fi maxim 600 fata de 80 cat e in prezent.

            Asa ca mai degraba Buna dimineata Romania, si mai verificati din cand si ce se scrie, pentru ca Erare humanum est., perseverare....stiti voi.

            Pentru conformitate, documentul de la senat:
            http://webapp.senat.ro/pdf/09L267FG.pdf

            Alles gutte!
            • +4 (4 voturi)    
              Au facut corectura (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:02)

              Catalin [anonim] i-a raspuns lui Arcasu

              Au corectat articolul.
              Si apropo de cei care injura pe liberali si psd de pomana electorala.

              A fost aproape unanimitate. Propunerea a primit 77 de voturi pentru, 1 impotriva si o abtinere.

              Deci si senatorii PDL (cu doua exceptii, presupunand ca votul contra si abtinerea e a lor) au votat proiectul de lege.

              Personal cred ca e binevenit. Iar efortul bugetar e nesemnificativ. Cam de 1-2% din bugetul ministerului turismului - minister care a excelat in a alunga turistii (si banii lor)din Romania.
        • -5 (7 voturi)    
          Studiu de caz ipotetic (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:05)

          Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Unurau

          Familie in care mama abia a intrat in concediu de maternitate pentru al doilea copil. Venitul parintilor inante de intrarea in concediu: 1300RON fiecare.
          Situatia pentru urmatorii 2 ani:
          Tata : 1300
          Mama : 1040
          Copiii : 2x2340* 0.2 = 936
          Total : 3276
          La venitul acestei familii Statul va contribui cu 60% (1926RON) !!!!!
          • +2 (2 voturi)    
            de unde 2340? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 9:28)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

            Atat crezi tu ca e salariul minim brut?
        • +4 (4 voturi)    
          pacaleala vine din articol (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:15)

          gabic [utilizator] i-a raspuns lui Unurau

          toate aceste procente se vor aplica la salariul MINIM BRUT pe economie conform pdf din atasamentul articolului. Deci in unele cazuri alocatia va fi mai mica decat cea in vigoare asa ca nu mai visati la sute de ron/copil.
    • +3 (15 voturi)    
      si sursa fondurilor ? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:35)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      cota parte din %-ul adus la vot au cum ?
    • +6 (18 voturi)    
      si finantata cu ce? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:35)

      Jad [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Initiativa in cauza se incadreaza la capitolul "pomeni electorale", va avea acelasi traseu ca in cazul majorarii salariilor profesorilor cu 50%, va fi sustinuta si votata de toate lumea cu "aplauze prelungite si urale" dar in momentul aplicarii ei vor incepe sa dea vina unii pe altii pentru iresponsabilitate...
    • +2 (10 voturi)    
      PARE OK. (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:38)

      Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      Spun asa pentru ca nu cred ca va deveni realitate. Iar daca va deveni realitate vom vedea tot mai multe familii sarace cu cate 10 copii...poate ar trebui sa fie si o restrictie cum e cea de la deducerea personala... Oricum ar fi prea frumos sa fie adevarat...
      • +9 (11 voturi)    
        corect! (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:06)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mirela F

        aici ai dreptate!
        o sa incurajeze tigani sa faca armate de copii
    • +6 (8 voturi)    
      Poate ajuta la cresterea natalitatii (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:39)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      Se stie ca in Franta este cea mai mare nataliatte din Europa. Motivul este acela ca familiile au destul de multe avantaje economice (scutiri de taxe/impozite) pentru fiecare copil.

      O lege de acest tip poate ajuta familiile sa intretina mai bine un copil, si sa creasca nr. de copii per familie.
      • +7 (15 voturi)    
        Las-o balta cu cresterea natalitatii.... (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:57)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

        Vrei sa ne numim rrromani peste vreo 15-20 de ani? Tu nu vezi cine se inmulteste in Romanica?
        • +6 (8 voturi)    
          mda... (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:09)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          trebuia totusi sa nu dea bani si la parintii care stau degeaba acasa (in fine sau cersesc prin autobuze, fura etc)
          • -2 (2 voturi)    
            de acord (Miercuri, 28 octombrie 2009, 9:29)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Sa incurajeze natalitatea prin facilitati gen reducere la impozit nu prin pomana celor care stau degeaba.
        • +3 (3 voturi)    
          Deducere (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:26)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          Deducerea incurajeaza munca nicidecum pomana.

          Tocmai de aceea e un proiect pentru ca se discuta, se dezbate si se ajunge la o concluzie.

          Am afirmat ca e bine ca s-au gandit sa creasca alocatiile. Ca ei au propus o schema, se poate dezbate si asta si facem.
      • +4 (8 voturi)    
        Corect (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:59)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

        Zici bine. Acum ma gandesc ca in loc sa dea alocatiile alea mai bine acorda deducere mult mai mare. In felul acesta se stimuleaza si munca si sunt stimulati si cei cu venituri mari sa faca copii.
      • -1 (5 voturi)    
        banii sint pentru copii (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:41)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

        De ce bagam venitul parintilor in calcul?
        • -1 (5 voturi)    
          Pt ca alocatia e un fel de ajutor financiar... (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:28)

          bgd [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

          ...din partea statului pt un copil. Ce nevoie de ajutor ar avea de exemplu o familie cu venit de 8000 de lei pe luna? Mi se pare absolut normal ca un copil ce provine dintr-o familie cu venit mai mare sa primeasca o alocatie mai mica d.p.d.v. procentual decat unul care provine dintr-o familie cu venit mai mic.
          • 0 (2 voturi)    
            dpdv procentual (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:26)

            Ghita [anonim] i-a raspuns lui bgd

            strica logica. regandeste-te.
          • 0 (0 voturi)    
            Nope... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 9:39)

            AlexT [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            Total gresit "bgd". Asa cum subliniaza si altii in aceste comentarii, prin adoptarea proiectului de lege sub forma aceasta se incurajeaza natalitatea in randurile oamenilor care nu stiu ce inseamna contraceptie
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:40)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Da! Mai ales in conditiile in care cheltuielile bugetare sunt in cea mai mare parte acoperite de impozitele platite de mediul privat (daca nu se apeleaza la imprumuturi FMI), ghici cine va suporta alocatiile astea?
      • 0 (4 voturi)    
        mda (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:08)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Aph

        mai faza cu mediu privat care suprota mediul public e o aberatie!
        d c ?
        simplu pentru ca in orice tara de pe planeta asta mediul privat intretine mediul public...
    • -4 (14 voturi)    
      serios? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:47)

      smb [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      ia calculati un pic?

      un copil cu parinti de 1000 de euro bucata ar primi 4 milioane, iar unul cu parinti cu salarii minime un milion jumate, sau cit reprezinta un sfert din salariul minim, ca nu stiu sigur...

      nu stiu zau daca e asa o idee buna

      un motiv in plus ca baietii de bastani sa-i scuipe in cap pe copiii de salariati la stat, de exemplu, ca la ei alocatia e oricum bani de buzunar

      daca tot o faci proportionala, ajutorul mai mare trebuie sa mearga la familii nevoiase.
      • -1 (5 voturi)    
        Ai dreptate (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:56)

        exact [anonim] i-a raspuns lui smb

        Chiar asa este.
      • +5 (11 voturi)    
        De ce? (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:02)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui smb

        De ce cel cu venituri mici sa primeasca mai mult? Ca plateste mai putin?
      • +6 (10 voturi)    
        Ba nu! (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:17)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui smb

        in acest fel s-ar pune tiganii si ar avea cate 15 copii in loc de 7-8 cat au acum.
        Sunt mii de familii in RO care "traiesc" din alocatia copiilor. Si cand iau alocatia...direct la bufet merg cu ea.

        Daca statul vrea sa ajute copiii nevoiasi, sa-i ajute altfel, si nu dand bani parintilor.

        cunosc eu cel putin 10 cazuri.
        • 0 (2 voturi)    
          Partial corect (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:49)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          Adevarul este la mijloc. in orice caz, nu este corect ca alocatia copilului sa fie mai mare la cei cu bani mai multi, dar nici finanteze integral femeile de prasila (pentru ca astfel considera femeile o astfel de masura). Alocatia trebuie dimensionata in functie de nevoile copilului legate de alimentatia de baza, mersul la gradinita si la scoala, etc.

          Pe de alta parte, banii de alocatie tot din buzunarele noastre se iau si deci nu terbuie sa depaseasca minimul necesar, altfel luam parintilor dintr-un buzunar, oprim cheltuielile de transfer si le mutam ce ramine in altul.
    • +3 (13 voturi)    
      ... buna pe dracu' (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:49)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      este greu de pus in practica. Pentru a stabili veniturile unei familii trebuie multa hartogarie ca sa nu mai vorbim de posibile abuzuri/fraude.

      E clar: demagogie electorala!!!
    • +4 (12 voturi)    
      noi ne facem ca muncim si avem idei noi (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:50)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      o initiativa populista, birocratica si idioata a initiatorilor, pe care, din considerente electorale, niciun partid nu o poate refuza fatis.

      De ce nu 300 RON pentru fiecare ? De ce copilul astuia e mai valoros decat al aluia ? Si de unde cele 4-5 miliarde de euro necesare ? Mai punem si un impozit de solidaritate cu copiii, in cota fixa de 400 ron ?
      • -1 (7 voturi)    
        De ce? (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:04)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

        Din acelasi motiv pentru care eu nu platesc impozit ca si cum as avea salariu minim. E normal ca cel ce vireaza mai mult sa primeasca mai mult.
      • +1 (3 voturi)    
        Corect (Miercuri, 28 octombrie 2009, 7:41)

        Luizana [anonim] i-a raspuns lui Mumulea

        Alocatia nu ar tb sa fie considerata ajutor social. Este o suma pe care statele o dau familiilor pentru a le acoperi acestora niste cheltuieli. Copiii nu sunt platitori de taxe si aducatori de venituri, dar consuma - energie, utilitati publice (figureaza la intretinere din prima zi de viata). Asta este rolul alocatiei. Nici macar problema consumului "cultural" nu se pune. Din acest motiv alocatia a fost gandita la fel pt toti copiii indiferent de varsta (dupa depasirea varstei de sugar-majorat) si de necesitati. De ce copilul unui angajat cu salariu de 8000 RON ar avea alte nevoi si un consum diferit generat de nevoile de baza fata de copilul unui salariat de 2000 RON? Mai bine ar scoate-o de tot, oricum este o naivitate sa crezi ca oamenii fac copii doar pt ca le da statul o alocatie de 2 milioane pana la 2 ani si apoi o alta suma (la fel de derizorie, raportat la cheltuielile reale cu un copil). Iar daca sunt oameni care fac asta din acest motiv, atunci statul tb sa le asigure un venit minim garantat pe familie mai mare decat actualul si sa le acorde ajutoare sociale, nu sa le mareasca alocatiile copiilor. In acest fel, ii transforma pe acei copii in niste "intretinatori" ai parintilor, ceea ce este ilegal.
    • +9 (13 voturi)    
      o formula proasta.... (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:53)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Tocmai liberalii, adeptii cotei unice fac iar paliere si direrentieri pe venit?
      Ajungem la situatia absurda ca cei cu 1499 sa ia mai mult decat cei cu un venit cumulat de 1501

      Daca era vb. de alocatie sociala, tocmai ca trebuia ca aceasta sa fie invers proportionala cu venitul familial (cei cu peste 10.000 ron/luna nu ar mai avea nevoie de un "stift" insa pentru cei cu un venit modest / mic chiar le-ar fi de ajutor o suma mai mare).

      Asa ca nu mai inteleg daca PNL-ul are o atitudine de dreapta (dar nu e ca nu respecta principiul contributivitatii) sau de stanga (nu respecta nici legile nescrise ale asigurarilor sociale).
      Concluzia e ca si aceasta initiativa e doar o pomana electorala pana la alegeri.
    • +4 (8 voturi)    
      huh ??? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:53)

      andre [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      cred ca glumiti. Nu vad nici o logica in matematica lor.
      Cei cu venituri de mijloc au alocatii mai mari decat cei cu venituri extreme: ori f mici , ori f mari.
      Care e logica ??
    • +1 (5 voturi)    
      da-le doamne mintea de pe urma! (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:11)

      AndreiSe [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Tinand cont ca sunt oamenii care au salarii de 20.000 de euro/luna [unii probabil chiar la stat] sfatul meu pentru ei este sa infieze minim 10 copii. Nu neaparat de tot, doar in acte. [De ex. infiez copilul unei rude, care are salariul de 10 ori mai mic]. Pe langa bucuria cresterii unui copil si-ar asigura si un venit suplimentar de 1000 de euro/fiecare copil. Si inca ceva: la venituri sunt incluse si dividentele? Pentru ca atunci, la un venit de sa zicem 10 milioane euro/an si la 20 de copii infiati, iti dublezi practic venitul!

      Cat de tampiti pot sa fie unii! [cica liberali - adica adeptii interventiei minime a statului!!!] HaHaHaHa!!!!
    • -2 (4 voturi)    
      hai sa-i ajutam pe bogati!? (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:18)

      VIO [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Pai in conditiile astea cine are un venit de 60 de milioane pe luna mai primeste de la Stat bani pentru cresterea copilului in valoare de 3 milioane de lei vechi?

      Iar unul care castiga 300 de milioane chiar mai are nevoie de "ajutor" de la Stat in valoare de 15 milioane ca sa-si creasca plodul??
    • -1 (3 voturi)    
      Foarte bine! (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:35)

      hbunny [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      Pentru cei care se plang de bani, ia mergeti voi frumos la referendum votati sa scada numarul de parlamentari si sa vedeti ce usor facem rost de banii necesari. Copiii reprezinta viitor acestei tari, daca luam banii de la parlamentari, care nu fac nimic pentru tara, si ii investim in copii eu zic ca facem o mutare inteligenta.
    • +4 (4 voturi)    
      eroare (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:20)

      geta [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Este o eroare in articol si anume : procentul are ca baza de calcul salariul minim pe economie, adica 600 RON
    • +1 (1 vot)    
      buna pe dracu (Marţi, 27 octombrie 2009, 22:21)

      pingica [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Toti copii sunt egali prin nastere. Este o prostie sa-i diferentiezi functie de veniturile parintilor. Adica tot tiganii care nu dau un leu impozit la buget sa ia mai mult decat cei care muncesc. O golanie populista ca multe altele care a descurajat munca si a incurajat statu' la pomana si facutul de copii . S-a umplut tara de nenorociti care asteapta numai pomana de la stat. Ce faceau ei copii pentru alocatie pana acuma, de acuma sa te tii ; anu' si carlanu'. Mandra tara, mandru viitor. Sa ti-i dea tie Sadule sa-i botezi si sa-i cununi pe toti.
  • +2 (8 voturi)    
    go, go PNL! (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:28)

    MG [utilizator]

    go, go PNL!

    to hell

    cum era cu putin de la multi?
    acum ajunge mult la putini!
  • +2 (8 voturi)    
    cretini (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:29)

    ratiu [anonim]

    Iara sar parlamentarii sa dea fara numar ca doar nu dau din salariul lor.
    Urmatorul guvern (oricare ar fi), va trebui sa explice ca nu poate sa dea alocatii de sute de lei.

    Sa luam un exemplu: venit de 5000 de lei pe familie conform legii alocatia va fi de 500 de lei.
    Adica de mai mult de 10 ori mai mare ca si acuma.
    Poate ne explica domnii de la PNL de unde se vor lua acesti bani.
  • +2 (6 voturi)    
    De unde ? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:29)

    vlad [anonim]

    De unde dau au precizat sursa ? sau doar deai deakului asa cum a iesit si legea salariilor la profesori . dau legea deai dreakului si creeaza o diversiune . nimeni nu zice nu ca deh devine impopular si iese ceva de cacao
  • +6 (8 voturi)    
    Pe cine incurajeaza legea asta sa faca copii??? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:29)

    Danio [anonim]

    Pe cine o sa incurajeze legea asta sa faca copii sa mai aduca bani in casa de-un rachiu???

    E clar! Ne vor multi da' prosti!!!
  • +2 (6 voturi)    
    cum adica? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:30)

    Codruta N [utilizator]

    Deci copiii nu mai au "drepturi egale"?
    • +1 (3 voturi)    
      eee... (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      sunt egali, da vb lui orwell "unii sunt mai egali decat altii"
  • +4 (6 voturi)    
    Aberatie (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:30)

    mihai [anonim]

    Am salariu mare si am copil, dar asa ceva mi se pare o aberatie! In orice caz nu astept nimic de la stat in afara de sistem decent de invatamant.

    Prin legea astam, exact copii defavirizati ar primi cel mai putin.
  • +5 (5 voturi)    
    sus birocratia (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:30)

    bogdan [anonim]

    la cati copii sunt in tara, inmultiti cu 2 si iese numarul de adeverinte de salariat necesare, plus certificat de la finante ca nu au alte venituri si alte acte de deces daca este cazul, de pensie de urmas daca este cazul, apoi toate actele ar trebui adunate in dosare, predate unor functionari care sa le centralizeze, sa le prelucreze si in fiecare luna sa ceara si sa actualizeze baza de date in functie de care sa se calculeze alocatia

    deci pentru a face asa ceva practic, se vor elibera in medie sa spunem 3-4 adeverinte, si se vor plati foarte multi functionari, unii pentru munca suplimentara, altii angajati noi, o idee excelenta care se lipeste la fix cu ideea de reducere a cheltuielilor publice prin reducerea birocratiei...
    • +1 (1 vot)    
      Poate ideea e... (Marţi, 27 octombrie 2009, 21:10)

      nel [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Poate ideea e sa ceara cat mai multe acte, astfel incat parinti ocupati sa se lase pagubasi. Sa se ajunga la o lehamite in a umbla dupa acte.
      Ce se intampla daca cateva luni (sa zicem 3) ai un venit genral pe familie de 6000 lei, apoi iti expira contractul de munca si venitul se duce in 3000 lei? Iar umbli dupa hartii?
  • +1 (1 vot)    
    o lege care (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:30)

    eu [anonim]

    ar face dreptate parintilor care au curajul sa creasca un copil in Romania. Din pacate nu vad de unde resurse pentru plata acestor alocatii.
  • +1 (3 voturi)    
    Discrepanta (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:30)

    Octavian [anonim]

    La un mic calcul pentru o familie cu venit de 6000 ron alocatia este de 600 ron iar pentru 6100 ron alocatia ar fi de 305 ron
    ...cam mare discrepanta

    ...si inca o observatie...cred ca e vorba de alocatia anuala si nu lunara !
    Imi este greu sa cred ca de la 40 de ron sar direct la 600 ron !
  • +1 (5 voturi)    
    legislative facute pe genunchi (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:32)

    tyty [anonim]

    deci la un salariu de 5999 lei, alocatie 600 lei, iar la un salariu minim pe economie de 600 lei, alocatia de 150 de lei.
    Foarte echitabil, cine are sa ii dam si mai mult, cine nu, sa nu ii dam ca e obisnuit cu saracia.
    Bravo PNL!!!
    • -1 (3 voturi)    
      si cine nu are venit deloc? (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:47)

      maria [anonim] i-a raspuns lui tyty

      daca inmultesti 25 % cu 0, poti obtine acelasi rezultat ca inmultindu-l cu 500000 %...Si in momentul asta avem foarte multi someri care nici nu mai apar in sistemul de asigurari sociale!

      E aberanta legea, oricum! Nu exista nicaieri in Europa asa ceva, pentru simplul motiv ca nimeni nu accepta ca banii pentru cresterea copiilor sa fie conditionati de salariul parintilor! Asta condamna pe cei saraci la saracie perpetua, la conservarea clasei sociale de-a lungul generatiilor! Si incalca principiul egalitatii de sanse, care este din start lezat printr-o asemenea lege!
  • +4 (6 voturi)    
    aiurea (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:32)

    vladone [anonim]

    am 3 copii si venituri mari - dar legea asta este o tampenie ! ... alocatia este pentru copii, nu pentru parinti ! un copil de parinte sarac nu poate fi tratat diferit de stat fata de copilul cu parinti bogati ... rusine, liberalilor ! (idiot eu ca i-am votat :( )
  • +3 (7 voturi)    
    adevaratul PNL? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:33)

    I [utilizator]

    se face discriminare intre copii.
  • +2 (6 voturi)    
    mare initiativa... (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:33)

    Gogu taxatoru' [anonim]

    Pe hartie suna bine, insa inainte s-o voteze sa spuna:
    1. din ce resurse se va plati diferenta de la 40 la ~200-600 lei pentru alocatie (de 5-15 ori mai mare decat acum)
    2. intrucat raspunsul la intrebarea 1 nu va exista - sa spuna ce impozite suplimentare vor introduce pentru acoperirea acestei diferente.

    In rest - numai de bine...
  • +3 (5 voturi)    
    nelamurire (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:34)

    Un copil [anonim]

    Aplicarea in practica cred ca va genera aglomeratie pe la primarii avand in vedere ca veniturile pot avea variatii lunare.Spre exemplu salariu exprimat in Euro dar platit in lei in functie de curs, venituri marite intr-o luna datorita unui bonus sau micsorate datorita unor pierderi, sau esti concediat etc. In plus sunt 2 soti si variaza venitul fiecaruia. Plus ca in decembrie cam toata lumea mai primeste un bonus, o prima etc, inseamna ca toti parintii se vor ingesui pe la primarii sa declare noile venituri. Daca nu li se poate imputa ca au incasat o indemnizatie mai mare decat li se cuvenea.
  • +6 (6 voturi)    
    Demagogie (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:35)

    laurel [anonim]

    Daca ne spun si de unde vor lua bani ar fi ceva. Asa e un mare fas. Sa inteleg ca pentru pustiul meu ar trebui sa aloce statul 400 de lei pe luna?
    Sa fim seriosi. Niste nesimtiti mincinosi.
  • 0 (2 voturi)    
    prostii (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:35)

    copil [anonim]

    5 la suta din 6000 este egal cu 25 la suta din 1500...asa ca tot aia e....
    • -1 (1 vot)    
      Exact cat sa traiasca in puf ... 3 caiete in plus (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:01)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui copil

      e o diferenta in favoare nevoiasului de 75 lei, cam atat
    • -1 (1 vot)    
      si daca e sub 1500? (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:50)

      maria [anonim] i-a raspuns lui copil

      facand calculul asta, pornesti de la premiza falsa ca sub 1500 lei este egal cu 1500 lei...numai ca realitatea te contrazice, fiind multe familii care traiesc cu mult mai putin de 1500 lei.

      Clar, si multe care au peste, dar nu le declara...

      Ah, o asemenea ecuatie ar da peste cap sistemul birocratic din Romania!

      PLN, la coltul de rusine!
  • +1 (5 voturi)    
    Nu e buna (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:35)

    shadow [anonim]

    Tipii astia vad ca vor sa creeze o clasa aristocratica pe ban public cu orice pret , de acord sa cresti alocatia ( in limita in care exista resursa financiara ) , dar de ce diferentiat ? Sau unii sunt mai cu sange albastru si trebuie sa o stie de mici .Sunt buni la aruncat cu banii , orice cretini pot face asta , pe cand o initiativa care sa si produca bani ? ... dati cu aruncatul banilor ca apoi vom pune tiparnita .
  • -1 (3 voturi)    
    nu si da (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:35)

    ramen [anonim]

    tot pt bogati e facuta

    Daca parintii au un venit de 50000E luna faceti calculele.

    Normal ar fi ca de un venit incolo procentul sa fie 0 (zero)
    • +1 (1 vot)    
      Venituri (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:08)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui ramen

      La veniturile alea nete de 5.000 Eur platesc la stat 4.000 Eur. Nu crezi ca din aia 4.000 Eur dati la stat in fiecare luna ar fi normal sa primeasca inapoi 250 Eur pentru copil?

      Ia fa calculul si la un venit de 300 Eur si vezi cat i se intorc procentual?

      Per total, cei avantajati sunt cei cu venituri mici nu cei cu venituri mari.
    • -1 (1 vot)    
      intru totul de acord! (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:52)

      maria [anonim] i-a raspuns lui ramen

      ai dreptate!
  • +2 (4 voturi)    
    ok, f frumos (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:35)

    in [anonim]

    dar de ce se inmparte totul in segmente ?

    astia n-au auzi de algoritmi liniari?
    ce e cu segmentarea asta in orice propun?
    nu era mai simplu si mai corect sa spuna de ex.:
    alocatia = 100 x 6000 / salariu?

    nu de alta dar am impresia ca bosorogii aia de pe-acolo nici macar atata matematica nu inteleg...
    • -1 (1 vot)    
      formula ta chiar ca-i tare (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:06)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui in

      daca s-ar aplica un angajat fara studii, cu jumate de norma (300 RON) ar primi doar din alocatie 2000 Ron per copil.
      Claculati voi cat ar incasa pentru 5. hihihi
  • 0 (4 voturi)    
    da, initiativa buna (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:35)

    Valentin [anonim]

    da, initiativa buna, dar sa vedem cum vor identifica si sursele de finantare pentru un astfel de proiect, altfel nu e decat praf in ochi, precum legea cu salariile profesorilor inainte de alegerile europarlamentare...
  • -3 (3 voturi)    
    unde e echitabilitatea? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:37)

    gherghi [anonim]

    nu inteleg de ce asa mare bucurie....
    unul care are salariu mai mare va avea o alocatie pt copil mai mica....adica cel care cotizeaza mai mult primeste mai putin ...clasic pt romania!
    • -2 (2 voturi)    
      salariul nu mareste si alte alea... (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:08)

      traian [anonim] i-a raspuns lui gherghi

      Alocatia face parte din categoria protectie sociala,nu este un serviciu!De ce nu ceri de exemplu un pachet de servicii medicale mai consistent daca ai salariul mare!
      Din ce mi-au spus femeile pe care le cunosc nu totul este legat de marimea salariului!Ba din contra,de obicei cei cu salarii mari se consuma la munca!Acasa,bietele neveste sau prietene trebuie sa se descurce cu vecinii sau sa apeleze la sex shop!in viata exista intodeauna un echilibru!Pa!
  • +2 (4 voturi)    
    atac la Romania (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:37)

    lucid [anonim]

    astfel de "initziative" iresponsabile ar trebui tratate ca subminare a economiei natzionale si ca tradare a interesului natzional. intr-o perioada cand veniturile bugetare scad, patronii isi trimit angajatzii in somaj iar statul se indatoreaza masiv ca sa plateasca bugetarii si pensiile, sa propui alte cheltuieli de sute de milioane de euroi lunar (sunt minimum 4 milioane de copii cu alocatzie) fara a indica sursa de unde sa provina banii trebuie considerat fapta penala.
  • +2 (4 voturi)    
    e corect ? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:37)

    klaus [anonim]

    la 6001 lei, primesti 5% adica 300 de lei: la 5900 de lei venit, primesti 10%, adica 590 de lei; e corect ?
  • +2 (4 voturi)    
    interesant (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:40)

    ion [anonim]

    Da o initiativa interesanta. Sunt curios de unde se iau banii. Mai facem un imprumut de la FMI? Sau facem ca si cu salariile profesorilor, le crestem cu 50% dar nu le acordam pentru ca de fapt nu sunt bani
  • +3 (5 voturi)    
    creca (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:40)

    aha [anonim]

    asta e ca sa oblige parintii sa declare toate veniturile la fisc :-))))))))

    oricum cine e prost ca sa declare toate veniturile la fisc in romania ??

    prefer sa aiba alocatie de 40 lei decat sa-mi ieie statul un sfert din munca mea.

    asta e bun pentru familiile acelea care chiar nu au venituri si traiesc din ajutoare sociale sau somaj...

    oricum suntem in urma rau tare...
    in germania:

    - pana la 1 an alocatia este de 1500 euro
    - pana la 3 ani alocatia este de 1300 euro
    - pana la 7 ani alocatia este de 1000 euro
    - pana la 18 ani alocatia ramane de 800 euro
    la care se mai adauga procente daca este un singur parinte, sau copilul sufera de boli sau alte nenorociri...

    asta ca un exemplu pe care il stiu sigur de la neamurile mele stabilite in germania.

    ce-i drept taxele si impozitele lor sunt destul de mari, dar tocmai pentru a ajuta pe cei care au nevoie, nu sa ajunga in conturile lui geoana junior sau a lu nastase junior...
    • -1 (1 vot)    
      vise... (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:57)

      maria [anonim] i-a raspuns lui aha

      in germania, alocatia este o suma fixa: 149 Euro! Nu stiu de aunde ai scos-o pe asta...e chiar aberant! eu sunt aici si iti garantez ca ai inteles gresit!
      cum ar putea fi asa, cand salariul mediu in germania este in jur de 1200 euro?
    • -1 (1 vot)    
      te-ai ticnit ! (Marţi, 27 octombrie 2009, 22:34)

      alice [anonim] i-a raspuns lui aha

      De unde ai scos asemenea sume ????Sa renunti la informatori sau und ai citit !Hahaha,pai s-ar muta toti in Germania !Ce gogomanie.....frate-meu,primeste pt copil in Italia,80 euro alocatie.Si acolo se calculeaza in functie de veniturile parintilor !Mai informeaza-te.Tipic romaneste,sa critici,sa razi si sa scuipi !
  • +4 (4 voturi)    
    De ce manipulati? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:40)

    Andradda [utilizator]

    De ce vorbiti de milioane de lei vechi si de "40 de lei" in acelasi articol?
    Ori vorbiti de lei noi ori vb de lei vechi. Pt ca alocatia actuala de 40 de lei poate fi exprimata si prin suma de 400 000 de lei vechi.
    Adica ce au acum copiii exprimam in RON iar ceea ce ar putea sa aiba exprimam in lei vechi?
    Putina decenta domnilor.
    Nu puteti spune ca alocatia poate creste de la 40 de lei la 2 milioane pt ca va faceti de râs si totodata ne batjocoriti inteligenta!
  • +1 (7 voturi)    
    Minciuni pentru naivi (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:40)

    Credul [anonim]

    Mincinosi comunisti;" liberalii" clasei muncitoare!
    Cand ati fost la butoane 4 ani, ce ati facut? Acum azvarliti praf in ochii credulilor.
    Nu vor mai fii bani nici de pensii iar voi ingrosati obrazul si mintiti cu nerusinare.
    Rusine cameleonilor.
  • +7 (7 voturi)    
    mi se pare corect (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:40)

    mmm [anonim]

    De ce sa te zbati sa avansezi si sa le fie bine copiilor tai cand noi traim inca in comunism?
    Sa introducem si impozitul progresiv ca sa se invete minte astia care chiar muncesc pentru bani.
    • +1 (1 vot)    
      mda... (Marţi, 27 octombrie 2009, 23:53)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui mmm

      sa vezi acum cati puradei o sa scoata hastia hoprimati si discriminati de la noi.. o sa se imbogateasca peste .. 9 luni.. ca peste noapte se descurca ei
  • -1 (5 voturi)    
    corectie (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:41)

    mihai [anonim]

    Acum vad ca suma alocatiei e invers proportionala cu salariul parintilor. In cazul aasta e OK.
  • +4 (6 voturi)    
    pe naiba (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:41)

    kin3zu78 [utilizator]

    o initiativa pentru alegeri , :)
  • -2 (8 voturi)    
    Frânturi (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:42)

    b09d4n [utilizator]

    1. Ma bucur sa vad ca se mai ocupa cineva si de legi. Aveam impresia ca in parlament se intampla cu totul altceva...

    2. Moral initiativa este buna. Privita in ansamblu.

    3. Aceasta initiativa legislativa ar trebui atacata la Curtea Constitutionala. Se incalca principiul egalitatii. Copiii nu au venituri si prin urmare aceasta lege face o grosolana discriminare.

    4. PNL ar trebui sa lase initiativele de stanga partidului care s-a consacrat pe aceasta directie. Sincer nici nu mai stiu ce sa cred cand vad simpatia lui Crin pentru Iliescu.
  • +4 (6 voturi)    
    unde dai si unde crapa! (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:42)

    Bartti [utilizator]

    Buna treaba pt, romi! Vor traii de pe urma copiilor!
  • +2 (4 voturi)    
    ciudat calcul (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:43)

    kin3zu78 [utilizator]

    5 % din cat ?? daca e din 6000 lei este mult = 300 lei
    pe cand 25 % din salariul minim brut inseamna 150 lei :) . Sau sa inteleg ca cei cu multi bani vor avea si mai multi si cei saraci ce apuca :)
  • +1 (5 voturi)    
    initiativa (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:43)

    mos ion roata [utilizator]

    buna,sa vedem de unde scot banii,Initiativa nu face doi bani daca nu se identifica si resursele.
  • +1 (3 voturi)    
    de rasul lumii (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:44)

    anonim [anonim]

    Nici nu trebuie sa calculezi ca sa iti dai seama ca familiile cu venituri mari vor avea alocatii mari. Ma rog...

    Momentan se dau 40 * 12 = 480 RON/copil/an = aproximativ 100 de euro
    Parlamentarii vor sa dea... aproximativ 300 * 12 = 3600 RON/copil/an = aproximativ 750 de euro
    Avem aproximativ 4.500.000 copii in Romania... rezulta... o cheltuiala de 3,25 de MILIARDE DE EURO/AN in plus!!!

    As vrea si eu sa stiu de unde vor proveni acesti bani.
  • +1 (3 voturi)    
    nedumerire (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:44)

    AR [anonim]

    1. In preambul se compara milioane de lei vechi cu 40 de lei. Se mizeaza oare pe efectul psihologic ?
    2. Primele patru transe sunt procente din venit - care venit ? iar a cicea reprezinta 25% din salariul minim.
    Daca nu este o greseala inseamna ca este o aberatie.
  • +2 (4 voturi)    
    Astia s-au tampit?!? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:45)

    Pepi [utilizator]

    Maresc cheltuielile cu alocatii de aproape 4 ori, in medie! Propunerea ca o parte din impozitul pe venit sa fie varsata intr-un cont pe numele copilului e mult mai buna.
  • +5 (5 voturi)    
    ales bules (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:45)

    vasile69 [utilizator]

    asa chiar ii incurajati pe "italieni" sa se intoarca acasa cu toti puradeii. si sa mai faca si altii, ca doar ei incep de la 15-16, nu de la 30, ca romani...
  • +5 (5 voturi)    
    S-a dat lumea peste cap ... (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:45)

    pnlistu' de serviciu [anonim]

    Ce misto, o initiativa clar social democrata venita din partea PNL-ului :))))

    Maine, poimaine o sa vina PSD-ul sa propuna privatizarea sistemului de pensii sau a sistemului medical.

    De ce sa ne miram !!! Doar traim in Romania ....
  • +4 (6 voturi)    
    O propunere de rahat (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:47)

    klaus [anonim]

    care incurajeaza nasterea de multi copii in familiile cu venituri mici... Din punct de vedere al acestei tari asta e cea mai mare prostie pentru ca statistic vorbind chiar si in acest moment se inregistreaza o medie mai mare de copii in familiile cu venituri mici decat in cele cu venituri mari. Aceste familii cu venituri mici nu pot asigura un trai decent copiilor si nici educatia necesara si nu neaparat datorita lipsei banilor cat datorita dezinteresului parintilor pentru educarea odraslelor. Per total cred ca se incurajeaza prostia, lenevia si facutul de copiii pentru ca asta Statul sprijina.

    Ce e interesant este ca o astfel de masura populista vine de la liberali ... Ca sa zic asa numele e folosit doar pentru identificare a pe buletinul de vot ca in rest nu are nici o legatura cu realitatea ideologica...

    Personal as propune o lege care sa dea o indemnizatie copilului calculata ca un procent din venitul parintilor ce sa fie transferat direct copilului. Desigur as pune o limita minima si una maxima dar asa ar fi mult mai OK pentru ca e logic ca atunci cand platesti mai multe taxe la Stat sa si beneficiezi de ele si automat si copilul tau sa beneficieze si in acest fel si parintii o sa fie mai motivati sa-si declare veniturile si sa castige cat mai mult pentru ca si copilul va avea de castigat.
    • +1 (1 vot)    
      Cateva precizari (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:50)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui klaus

      - e clar ca si PNL vrea o patrie plina de lenesi si de prosti
      - nu e clar de ar trebui sa mai treaca pe la stat respectiva suma care apoi sa ajunga 'in contul copilului', poate sa ajunga si direct...
  • +3 (5 voturi)    
    initiativa LIBERALA? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:47)

    timur [utilizator]

    doctrina liberala nu prea are de a face cu protectia sociala. asta e o masura de partid de stanga. nu inteleg de ce sa iei de la cei care muncesc, si de aia au venituri, si sa dai de la cei care nu au si in general stau degeaba asteptand sa fie ajutati. ce legatura are venitul parintilor cu alocatia? ne intoarcem la comunism? poti sa dai niste ajutoare speciale copiilor cu potential, rezultate bune la scoala sau aptitudini deosebite(sport, arta etc). dar asa sa imprastiem banii publici ....
  • +3 (5 voturi)    
    consternat (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:48)

    un parinte [anonim]

    Personal sunt consternat! Poate spune cineva ca in PNL nu sunt comunisti?

    Se aplica in continuare principiul si in acelasi timp sloganul comunist: 'De la fiecare dupa puteri, fiecaruia dupa nevoi!'

    Inca o incurajare a evaziunii fiscale, de aceasta data adresata salariatilor si nu patronatului.

    Romania are nevoie de prostime. Se pare ca nu are destula.
  • +1 (3 voturi)    
    de unde bani? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:48)

    saltaretzu [anonim]

    ar fi mai bine sa fie pus la punct un sistem economic viabil care sa permita parintilor sa castige suficient ca sa nu mai fie nevoie de alocatii, astfel s-ar usura si bugetul national ...
    sunt curios de unde ar fi bani pt aceasta propunere a Senatului ... nu de alta, dar avem experienta trista cu veniturile profesorilor ...
  • +1 (3 voturi)    
    bai cum o dau astia cum fac... (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:48)

    Andrei [anonim]

    ca tot bani de la saraci iau sa dea la bogati. cum se pricep ei...
  • +1 (1 vot)    
    ??????????? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:48)

    eu [anonim]

    Ca de obicei PNL trage spre cei cu bani!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Aproape bine (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:48)

    alin [anonim]

    pt un venit de 3000 ron, alocatia va fi de 450 ron
    pt un venit de 6000 ron, alocatia va fi de 300 ron

    initiativa e buna, dar mai trebuie echilibrate valorile intervalelor si a procentelor
  • -3 (5 voturi)    
    Ramane de vazut (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:49)

    Locke [utilizator]

    O intiativa in principiu buna, mai ales pentru majoritatea de mijloc - unde alocatia ar putea fi in jur de 450 de lei - dar sunt curios cum o vor finanta de la buget???

    In plus, ar trebui sa existe un plafon maximal pentru venituri.
  • 0 (4 voturi)    
    PeNaLi-iiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:49)

    /./ [utilizator]

    In traducere libera cei bogati vor deveni si mai bogati iar cei saraci vor deveni si mai saraci.Spre asta si se tinde se pare, esti bogat faci cati mai multi copii , esti sarac nu mai faci nici unul.O sa avem astfel in viitor numai generatii de cocalari.In plus o sa mai angajam cateva mii de bugetari care sa calculeze cat o sa i-a fiecare copil.Chiar merita sa votezi PeNaLi.
  • +4 (4 voturi)    
    Fabulos (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:49)

    Adrian [anonim]

    Dar a calculat cineva sumele exacte?

    5% din 6000 maxim = 300 lei
    25 % din 1200 salariul minim = 300 lei

    Prostia loveste din nou Parlamentul ... Atentie epidemie
  • +3 (5 voturi)    
    PNL=PCR ? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:50)

    marks & engels [anonim]

    Cine-i harnic si munceste are tot ce vrea (taxe), cine are 10 purandei are salariu de profesor ...
    Ma asteptam ca propunerea asta sa vina de la Geoana, sau PDL...
    Cota unica cind o scoateti?
    L-am inghitit pe Olteanu la BNR dar cu asta nu mai pupa Crinulet votul meu ...
  • -1 (5 voturi)    
    Cum apar ideile bune doar cand e an electoral (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:51)

    Mircea [anonim]

    Sunt curios daca vor ajunge sa fie puse in practica, pentru ca pana acum i-a durut fix pe stanga de ceilalti copii din tara asta, 40 de lei fiind o gluma nu proasta, SINISTRA intr-o tara in care totul este extrem de scump si a creste un copil este o adevarata aventura
  • 0 (0 voturi)    
    documentare ziarista (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:53)

    andriel45 [anonim]

    ///
    Pentru a va ajuta:
    http://www.senat.ro/ProgramLucruZi.aspx?Zi=2009-10-27&ComisieID=dfa989c2-2004-429c-97cd-8ac9b2c6cebd

    incercati la punctul 3 din tabel si apoi va rog sa cititi forma initiatorului.pdf.

    Rezumat:

    Toate alocatiile vor fi calculate din venitul minim brut pr tara.
  • +2 (4 voturi)    
    Propunere Comunista (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:54)

    Florin Burcea [anonim]

    Parerea mea este ca se incurajeaza nemunca ; adica parintii care acum traiesc din alocatiile copiilor vor primii si mai multi bani pentru acestia si nu vor avea nici un motiv sa munceasca si sa contribuie la buget .Numarul celor asistati va creste precum si fondurile alocate acestei categorii .
    Nu uitati aceasta alocatie se plateste pina la 18 ani deci un '' ajutor de somaj''pe termen lung.Tot interesul pentru asistati sa faca cit mai multi copii.
    Noi platitorii de taxe onesti vom suferii pentru cei asistati.De ce sa platesti taxe pentru 6.000 Ron si sa primesti asistenta de 5% ?
    Sper sa nu se aplice aceasta propunere.
  • -1 (1 vot)    
    INITIATIVA COMUNISTA (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:55)

    cris [anonim]

    O initiativa tipica pentu campania electorala, care va fi acoperita si depasita in cateva luni de inflatie.
    Se pare ca PNL are orientari sociale si nu liberale cum se autodefineste.
    Acesti bani sunt destinati categoriei sociale care voteaza: adica trantorilor care voteaza de regula, consuma alocatia copiilor si beneficiaza de venit minim garantat. Acei oameni care beau in carciuma satului, isi maltrateaza copii si nevestele.
    La PNL miroase a alianta cu PSD-ul comunist si cu infractorii cu averi de peste 500 mii de euro (categoria sociala care se alfla deasupra legii)
  • +1 (3 voturi)    
    alocatii (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:55)

    unu [anonim]

    Inca o lege a la romanica. Mai bine sa stimulezi tiganii sa-si faca copii ca sunt obisnuiti. Dupa ce-i fac , sa-i trimita prin Europa la cersit si sa vezi cum cresc intrarile de valuta in tara. Pe asta s-o baza cresterea economica in timpul presedentiei crinului ?
  • -1 (1 vot)    
    Nu inteleg, e ilogic (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:55)

    nedumerit [anonim]

    La prima privire ar parea ok(cu cat ai venitul mai mare, iei alocatie mai mica), dar daca faci calculele vezi ca nu e chiar asa si nu are nicio logica.

    Astfel pentru venituri intre 1500-2500 alocatia va fi intre 300 si 500.
    Iar pentru venituri intre 3500-6000 alocatia va fi aprox la fel, chiar un pic mai mare - intre 350 si 600!
    Iar pentru veniturile sub 1500, alocatia este sub 375!
  • 0 (2 voturi)    
    populism de doi bani (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:56)

    berenger [utilizator]

    5% din 6000 inseamna 300 de lei pe luna. 25% din salariul minim inseamna 175 de lei. e prea mult pentru ambele categorii. cei care au venituri de peste 6000 lei nu au nevoie sa impovareze statul in plus, in timp ce exista un numar enorm de oameni ce refuza sa munceasca, traind din alocatia copiilor. cresterea de la 40 de lei la 175 nu va face decat sa permanentizeze aceasta fuga de munca. dincolo de asta, care ar fi sursele de finantare?
    • 0 (2 voturi)    
      eee (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      important e ca o sa creasca natalitatea...
      nu conteaza ce oameni o sa nasca multi copii mancatias ;)
  • -1 (1 vot)    
    De la nasu' Senat! (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:56)

    Sevraj [anonim]

    Fara numar, fara numar, fara numar! Sa traiasca si sa fie primit!
  • +1 (3 voturi)    
    Iar salariile angajatilor la stat (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:56)

    ALex [anonim]

    Sa fie calculate in functie de averea bunicilor. Astfel un om pasibil sa mosteneasca o casa de la parinti / bunici nu are de ce sa primeasca bani pentru plata unei chirii, intrucat cu totii avem doi parinti deci patru bunici, asadar de la o pereche de bunici mostenim casa in care vom sta, iar de la ceilalti (dupa vanzare) banii necesari familiei.

    Acum pe bune: ce treaba are nasterea unui copil in familie cu venitul parintilor? Banii sunt de fapt destinati copilului si nu parintilor, ori asta inseamna ca din start se creaza discriminare, chiar de la nastere "valoarea" copilului reiese din salariile parintilor. Este ca si cum unui pensionar care acum lucreaza in mediul privat patronul ii spune: tie nu iti marim leafa pentru ca si asa ai pensie mare. Ce treaba are munca depusa in prezent cu pensia castigata prin munca depusa in trecut?

    Evident, se poate crea o alocatie de baza, egala pentru toti copiii, la care sa existe niste sporuri pentru familiile aflate in dificultate. Ar fi mai echitabil, insa cineva trebuie sa mai si gandeasca. Fireste, nu ar trebui sa ne asteptam la asa ceva de la conducerea tarii.
  • +1 (1 vot)    
    Greseala? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:56)

    OVE [anonim]

    Sigur nu e gresit? Ar trebui 25% din venit pentru copiii proveniti din familii cu venituri mai mici de 1.500 de lei, dar nu mai putin de 25% din 1 salariu minim pe economie.
    Altfel cei cu salarii mici sunt pusi pe acelasi prag cu cei care nu muncesc?
    Sau nu stim noi si salariul minim pe economie este de 750 de lei?
  • 0 (0 voturi)    
    '' bravo pnl'' (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:58)

    johanes teuton [anonim]

    daca o sa castigati alegerile sa treceti o lege prin legislativ ca cei 20 si ceva de milioane de rumani sa fie toti parlamentari si sa aducem sa aducem sa lucreze in economia noastra ireala toti chinezi care vor sa locuiasca in ue.
    deci bravo si '' scces in alegeri''
  • 0 (0 voturi)    
    Campanie electorala. (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:58)

    Profesor [anonim]

    Campanie ectorala !!!
    Si salariile profesorilor s-au marit cu 50%.
  • -1 (1 vot)    
    pentru cine? (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:58)

    wolf72 [anonim]

    E o cretinitate . De fapt nici nu ma asteptam sa le basheasca mintea ceva bun. Uita-te pe grila si vezi cit inseamna, ia un calculator ca ai nevoie si vezi cit reprezinta suma respectiva. Apoi adauga celelalte contributii sociale si vezi ponderea in total venituri. Eee, ai ramas in urma? Stai ca repet.
  • -1 (1 vot)    
    Pentru a evita initiativele imbecile... (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:59)

    Batranul rege Lear [anonim]

    ar trebui ca initiatorii sa faca si rost de bani, eventual din salariile lor de parlamentari, nu prin cresterea impozitelor. Este clar ca intitatorul nu poate fi decat un iresponsabil de la PSD.
  • -1 (3 voturi)    
    Idee buna, mai greu cu finantarea ei (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:59)

    Alex [anonim]

    Legea propune asa:
    1. <1500 - 150 lei
    2. 1500-2500 - 300-500 lei
    3. 2500 - 3000 - 375-450
    4. 3500 - 6000 - 350-600
    5. >6000 - >300 lei.

    Pana nu se va formula progresiv, nu va trece de avizul Ministerului Finantelor. Ar trebui sa adauge mentiunea ca se vor primi asa:
    1. 1. <1500 - 150 lei
    2. 1500-2500 - 150 lei + 20% din ce depaseste 1500 lei (maxim 350 lei)
    3. 2500 - 3000 - 350 lei + 15% din ce depaseste 2500 (maxim 425 lei)
    4. 3500 - 6000 - 425 lei + 10% din ce depaseste 3500 (maxim 575 lei
    5. >6000 - 575 lei + 5% din ce depaseste 6000 lei.

    In situatia asta e evident ca sumele sunt foarte mari, si nu cred ca bugetul poate suporta. Ideea e buna, insa procentele sau sumele ar trebui modificate in jos.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu pe ce lume traiesti? (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:40)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Alex

      De unde ai scos cifrele alea? Citeste inca odata articolul si proiectul de lege.

      Alocatia maxima va fi - daca salariul minim se mentine la 600 TRON - de 150 RON.
  • 0 (0 voturi)    
    neclar... (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:00)

    FLORIN [anonim]

    ..pai daca asa se face calculul, tot cei care au mai mult vor castiga mai mult; prin urmare tot copilul celui sarac va avea mai putin; se pare inca ca parlamentarii iar isi fac dreptate; cat va fi atunci alocatia unui copil de parlamentar si cat va fi cea a unui copil de educator ?
  • +1 (1 vot)    
    ARTICOL INEXACT (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:01)

    SemnulExclamarii [anonim]

    Articolul este INCOMPLET si INEXACT.
    Se doreste acordarea procentelor respective din salariul minim brut de 600 lei.
    De ex pentru un venit brut de 2.000 lei se va lua 20% din 600 lei, adica 120 lei.

    OF OF OF Graba strica treabaaa...
    • 0 (0 voturi)    
      Erata (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:09)

      SemnulExclamarii [anonim] i-a raspuns lui SemnulExclamarii

      ma rog, articolul nu e gresit, ci doar gresit inteles
    • 0 (0 voturi)    
      tot discriminare (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:21)

      adana [anonim] i-a raspuns lui SemnulExclamarii

      Asta inseamna ca un copil care are parinti cu salarii cat de cat decente va primi mai putin decat amaratii aia de 40 de lei ( 5% din 600 inseamna 30 lei), iar puisorii de rromi primesc de 2-3 ori mai mult??? Tot din taxele platite de cei cu salarii bunisoare????
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:06)

        SemnulExclamarii [anonim] i-a raspuns lui adana

        Ai perfecta dreptate.
        Atentie insa! ... Discriminarea se invata acasa!...
  • -1 (1 vot)    
    cum adica e decizie buna? (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:08)

    Silviu [anonim]

    eu cred ca e varza, in primul rand o asemenea masura are caracter social, nu vad nici un pic de liberalism in ea.
    Pe de alta parte e facuta cam cu picioarele, puteti calcula si voi ce diferente mari sunt la praguri, in forma asta va crea mari disensiuni in randul copiilor. De ce copilul unui parinte care munceste pana seara tarziu pe multi bani e defavorzat, pe baza carui principiu? Se incurajeaza munca pe salariul minim = > o noua generatie de decretzei.
    E clar ca are iz electoral, in loc sa voteze bugetul ei vin cu "mita" electorala, sunt curios daca s-au gandit ce inseamna un asemenea efort bugetar.
    1500 1501 2500 2501 3500 3501 6000 6001 12000
    375 300 500 375 525 350 600 300 600
  • +1 (1 vot)    
    fraieri!! (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:18)

    io [anonim]

    In anglia in somer traieste cu 3 copii,si somjul este 300 lire(estimativ) copiii au 500 de lire (estimativ) alocatia este 42 roni,40 roni pe card,mai ingurgitati citeva cifre,oricum,vom pleca cu totii in CONGO!!! si sa asteptam 21 12 2012,poate mor bogatii ce au supt din singele stupidului popor BRUCANIAN!!
  • -1 (1 vot)    
    ce cap au (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:21)

    Mihai [anonim]

    Va dau doua spete in care legea asta e praf:

    1.Exista foarte multi cu peste 100.000 Euro/an...daca baga 4 copii ia 20.000 de euro/an.
    1.Copiii celor care au venit de 5900 RON vor avea alocatie dubla fata de cei cu venit de 1500 RON.
    • -1 (1 vot)    
      Legea e dedicata (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:30)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Ca de obicei, legea este pentru putini. Nu e pentru noi "pulimea" platitoare de impozit.
      Asa cum impozitul unic de 16% este pentru ei, cum alte legi sunt tot pentru ei, asa si asta, au stat si au gindit-o cum sa faca sa dea frumos la prosti, dar de fapt sa fie pentru ei.
      Si din pacate vor fi bani pentru ei, nu vor fi bani pentru restul.
  • -1 (1 vot)    
    egalitate (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:23)

    Chewy [anonim]

    Si uite asa s-ar duce dreq egalitatea din nastere
  • -1 (1 vot)    
    imi cer scuze ca muncesc din greu (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:26)

    Ioana [anonim]

    M-am saturat ca toti sa traga de pe mine ca am salariu mai mare. M-am saturat ca vecina mea care castiga "atat de putin" sa aiba mereu bani mai multi decat mine pentru orice, pentru ca primeste ajutor de incalzire, ajutor de somaj etc si sta acasa toata ziua. Am cautat un an jumate un loc bun de munca si muncesc 12 ore pe zi, ca dupa aia Statul sa imi limiteze drepturile pentru ca eu castig mai mult. Eu chiar castig banii astia, nu-i cersesc, poate altii nu au norocul meu, dar atunci nu vad de ce mi-ar da in cap sistematic. Chiar asa sa moara incontinuu capra vecinului?
  • -1 (1 vot)    
    in ce lume traim? (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:26)

    vali [anonim]

    deci. concluzie. cu cat familia are venituri mai mari cu atat alocatia este mai mare.
    exemplu: venit 20.000 - alocatie 1.000
    venit 300 - alocatie 150
    deci moarte nevoiasilor. Da-i draku!!!
    aia bogati sa traiasca!!!!
    in ce lume traim?
    ce legatura are alocatia de stat cu venitul ????
    si propunerea asta absurda atrecut de senat?
    inca o data mi-e rusine!!!
    • +1 (1 vot)    
      Atentie! (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:08)

      SemnulExclamarii [anonim] i-a raspuns lui vali

      Atentie! Ai inteles total gresit exprimarea articolului.
      "din salariul minim brut"
      Atentie!
  • -1 (1 vot)    
    stati lume calculati si apoi tipati (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:26)

    un oarecare [utilizator]

    5% din venit pentru copiii proveniti din familii cu venituri de peste 6.000 de lei inseamna 300ron.

    25% din salariul minim brut pentru copiii proveniti din familii cu venituri mai mici de 1.500 de lei inseamna 300 ron calculat la un venit min brut pe economie de 1200ron (atat este pt studii superioare daca nu ma insel).
    deci nu este deloc cum am citit mai sus printre comentarii. nu e vb de discriminare intre copii si copiii de bastani etc.
    Nu am nici o afiliere politica dar imi convine situatia.
    Ce ma deranjeaza pe mine sunt tiganii care toarna copii pt ajutoare sociale. Inteleg ca de acum ca sa beneficiieze si puradeii de alocatia ar trebui ca si parintii sa munceasca nu sa faca copii pt alocatie si apoi sa ii trimita la cersit.
    Daca faceti calcule o sa vedeti ca nu e nici o discriminare intre alocatii... Calmati-va :)
  • +1 (1 vot)    
    Realitate (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:33)

    samu [anonim]

    mi-ar incanta daca cei de la hotnews s-ar documenta inainte de a publica un articol

    in proiectul de lege salarul din care se calculeaza procentele se refera la salarul minim pe economie

    http://webapp.senat.ro/senat.proiect.asp?cod=14093&pos=3

    in rest sunt o gramada de alte probleme cum sunt semnalate si de guvern.
    dar in principiu ma bucur de acest proiect.
  • -1 (1 vot)    
    Lupta pentru venituri mici declarate (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:51)

    maria [anonim]

    Nu ma bucur de raul altora insa masurile astea populiste favorizeaza nedeclararea veniturilor, munca la negru etc , etc . Adica , copilul meu va avea practic alocatia mai mica decat este in prezent . Adica statul nu trebuie sa contribuie cu nimik daca parintii castiga mai bine ?! In alte tari nu este asa ! Acolo familii intregi traiesc din banii alocati de stat pentru copii , asa incat parintii nici nu e nevoie sa munceasca , pt. ca se intretin din ajutoare de la stat . La noi in schimb , daca parintii muncesc la negru si poate castiga mai bine decat multi altii , trebuie sa aiba copii privilegiati , care pot ajunge si la 300 ron pe luna fata de 30 ron cat va primi un copil cu parinti care castiga in mod cinstit un venit putin mai mare . Copii tot copii sunt indiferent de ce artificii fac parintii in declararea veniturilor . Eu cred ca e normal sa primeasca toti copii la fel .Concluzia: in Romania este bine sa nu declari venituri.!!! pentruca ...esti privilegiat din toate punctele de vedere . Pentru ca oricum nu exista nimeni care sa verifice realitatea muncii la negru , declararea veniturilor firmelor....etc , etc .
  • +2 (2 voturi)    
    Articol rusinos (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:52)

    Adela [anonim]

    Pentru cine vrea sa stie ce s-a votat, urmariti:

    http://webapp.senat.ro/pdf/09L267FG.pdf

    Procentele alea sunt din minimul brut pe tara, nicidecum din venitul familiei.
    • +1 (1 vot)    
      Banuiam eu.... (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:03)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Adela

      ...altfel nu avea nici un sens...pentru o familie cu venitul de 6000 ron 5% inseamna 300 ron. Pt una cu 1500 ron 25% inseamna 375. Diferenta nu era justificata...

      Oricum eu vad ca se tot arunca politicienii nostri in chestiuni de genul asta. Au ceva date statistice (cate familii de copii sunt pe cele 4 paliere) care inmultite cu aceste propuneri de alocatii sa dea cat este bugetul pentru alocatii (sau macar pe aproape)?
      • +2 (2 voturi)    
        Nu stiu ce calcule faceti... (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:30)

        Crosheta [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        * 5% din salariul minim brut pe tara pentru copiii proveniti din familii cu venituri de peste 6.000 de lei.

        Asta inseamna:


        5% din 600 de lei = 30 LEI / copil de "bashtan".....

        * 10% din salariul minim brut pe tara pentru copiii proveniti din familii cu venituri cuprinse intre 3.500 si 6.000 de lei.

        Asta inseamna: 10% din 600 lei = 60 Lei/ copil

        si asa mai departe...


        Alocatiile ar fi impartite in 5 categorii. Cea mai mica alocatie ar fi de 30 de lei/ copil pentru cei cu venituri mari, iar la cei cu venitul cel mai mic ar fi de 150 de lei (adica cei cu pana in 1500 lei brut pe familie).


        Asta inseamna bani mai putini pentru cei cu bani multi si bani suficienti pentru cei fara job ca sa faca copii pe banda rulanta. Puteti sa mergeti la sate si sa intrebati pe la orice primarie cum a crescut natalitatea in randul tziganilor si a puturosilor satului in ultimii ani de cand alocatia pentru copiii pana in 2 ani a fost crescuta la 200 de lei! Fac copiii pe banda rulanta.
        Orice idee de a da bani celor saraci fara sa contribuie si ei cu ceva la bugetul de stat....e o aberatie! Incurajeaza lenea si pomana din buzunarul nostru al celor care stam si muncim.
  • -1 (1 vot)    
    protectie sociala...hahahahaha (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:54)

    aeugenius [anonim]

    este o mare tampenie electorala.
    1. ar crea diferente intre copii..de fapt asa trebuie invatati de mici=sa nu se mai mire atunci cand vor creste ca unii de ce au asa mult si altii mananca din gunoaie...invatati-i cu greul de mici.....liberali tampiti sau cine a gandit prostia asta...
    2. ar trebui sa aloce fiecarui copil o anumita suma de bani..habar n-am cat, de ex.100-200 ron lunar, cat poate statul daca poate....pe care sa-i puna statul intr-un cont bancar...la care sa poata umbla numai si numai copilul cand ajunge la majorat sau la 16 ani....asa parintii idioti nu mai cheltuiesc prin carciuma alocatia copilului, iar COPILUL, ca el este BENEFICIARUL, va avea cativa banuti cand va creste...macar sa-si ia o bicicleta la 16 ani. faceti o socoteala cu 100ron /luna*16ani*12luni si veti vedea ca nu este putin pentru oricine. parerea mea.
  • -1 (1 vot)    
    CONCLUZIE : frauda in declaratii (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:55)

    Eugen [anonim]

    Deci pana sa se nasca copilul trebuie sa declari un venit cat mai mare , pentru a beneficia de un 85% cat mai mare ! Dupa ce s-a nascut copilul , au trecut 2 ani in care ai beneficiat de indemnizatia mare , te treci frumos pe un venit declarat la limita subzistentei , si copilul primeste cam 300 ron /luna . Daca ai 2-3 copii , strangi frumos un 900 ron/luna . Si asta pentruca nimeni nu sta sa verifice cum sta treaba de fapt cu veniturile .
  • +2 (2 voturi)    
    articolul e gresit (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:10)

    Gigi Maybachistu' Rational [anonim]

    Cuantumul lunar al alocatiei de stat pentru copii se majoreaza anual prin HG, la propunerea MMFPS, in felul urmator:

    a) 25% din valoarea salariului minim brut pe tara pentru copiii care provin din familii cu venituri salariale mai mici de 1500 lei

    b) 20% din valoarea salariului minim brut pe tara pentru copiii care provin din familii cu venituri salariale intre 1500-2500 lei

    c) 15% din valoarea salariului minim brut pe tara pentru copiii care provin din familii cu venituri salariale intre 2500-3500 lei

    d) 10% din valoarea salariului minim brut pe tara pentru copiii care provin din familii cu venituri salariale intre 3500-6000 lei

    e) 5% din valoarea salariului minim brut pe tara pentru copiii care provin din familii cu venituri salariale de peste 6000 lei.

    Intrucat salariul minim brut pe tara are cuantumul de 600 RON, alocatiile reprezinta respectiv 150, 120, 90, 60 si 30 RON si nu zeci de mii de euro sau orice altceva.

    Veniturile salariale sunt calculate pe familie. Nu se precizeaza daca este vorba de salariile brute sau nete.

    In mod evident o interpretare favorabila a propunerii legislative adoptate va duce la ideea ca o familie fara venituri salariale si deci neplatitoare de CAS are aceleasi drepturi ca si o familie cu venituri salariale mai mici de 1500 RON si in concluzie indeamna pe unii concetateni de-ai nostri pe care nu e "politically correct" sa-i numim sa faca vreo 10 copii de familie....
  • -1 (1 vot)    
    bat campii (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:14)

    Adrian [anonim]

    Or fi descoperit vre-o comoara pe undeva si nu stiu eu. Mie mi-ar conveni. Ca la cei doi copii ar trebui sa iau alocatii de vreo 1000 RON.
    Dar imi dau seama ca e o aberatie si ca este imposibil sa gaseasca fonduri pentru a plati asemenea alocatii. Poate daca ar imparti procentele cam la 10 i-as crede ca vorbesc serios. Deocamdata nu pot sa zic decat ca bat campii.
  • -1 (1 vot)    
    Ce incompetenti... (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:23)

    codru [anonim]

    ... Cei care conduc tara asta gandesc din ce in ce mai prost :-( pe an / mandat ce trece tot mai imbecili si mai incompetenti .....:-((((
  • -1 (1 vot)    
    Idiotenie (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:24)

    Rali [anonim]

    O alta lege imbecila, vatata de toti parlamentarii , ca doar e campanie.
    Adica ce copilul daca parintele e sarac mananca mai mult decat al meu. Ca mananca mai multa paine asa e, dar cu legea asta parintele sarac va avea mai multi bani de bautura! Ca la noi saracie nu am vazut decat datorita bauturii si a lenii, nu din alte cauze.
    Copii trebuie sa primeasca aceiasi bani toti, iar saracii subventionati pentru ca sa isi gaseasca de munca, nu pentru ca fac copii ca sa traiasca din alocatii.
  • +1 (3 voturi)    
    Catre HOTNEWS: dati o "erata" (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:44)

    Mitica Valahul [utilizator]

    Catre toti care latra ca se vor da alocatii de milioane de lei: CITITI LEGEA din anexa articolului (dreapta sus).
    Hotnews a comis o eroare in redactarea articolului. E vorba de procent din salariul minim brut - care acum e 600 RON.
    Adica, daca ramane salariul minim brut 600 RON la anul, alocatia va fi intre 30 RON (cei cu venituri peste 6000 RON - atentie, venituri BRUTE) si 150 RON pentru cei cu venituri brute sub 1500 RON.
    Daca la anul salariul minim brut creste la 705 RON 9cum vor sindicatele), aceste alocatii vor fi intre 35.25 RON si 176.25 RON.
    E vorba de protectie sociala pentru cei cu venituri mici. La urma urmei, multi care au salarii peste 6000 RON nici nu se deranjeaza sa ridice cei 42 RON, cat e alocatia acum.
    Da - tiganii vor fi incurajati sa faca copii. Ei, dar si multi romani din rural, traiesc din alocatiile copiilor. Aceasta e o alta problema, careia statul trebuie sa gaseasca o solutie. Nu inseamna ca oamenii cinstiti, cu salarii modeste, nu tebuie ajutati in cresterea copiilor.

    Si apropo de pomeni electorale. Pentru pedeleii isterizati la greu. Cei 500 EURO pe cap de nou nascut, depozitati prin legea educatiei, pentru cand au plozii 18 ani, spre a le da educatie, nu e tot pomana?
  • 0 (0 voturi)    
    niste idioti (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:19)

    dan [anonim]

    ma uit si vad ca 90 % din cei care posteaza nu stiu sa citeasca sau nu inteleg ideea articolului e simpla cu cat ai mai multi bani cu atat primesti pentru copii alocatie mai mica (discriminare pe criterii de avere intre copii - de parca copilul meu ar muncii si ala a lu nea gheorghe de la tara mai sarac nu) de acord ca eu as putea sa-i ofer mai multe, dar pentru asta am invatzat, muncesc si trag ca nebunu. ok sa-l ajute si pe ala sarac care are nevoie de mai mult dar asa pe cine ajuta?! eu cu venituri mari fac nu fac copii e treaba mea nu tau in 40 de la stat, dar ala cu venituri 0 sau sub limita cand va vedea ca statul ii da 100 sau mai mult pe luna de copil ce va face?
    ia ghici? ca prostu nu se gandeste ca banii aia suntr sa creasca copilu ci sa bea el deci TRAIASTA RRepublica PRRostiei RRom-ania ca si asa la tv nu vad decat filme cu eiar trebui sa schimbam costitutia si numele tarii
  • 0 (0 voturi)    
    mai e putin de corectat (Marţi, 27 octombrie 2009, 17:34)

    Luke [anonim]

    nu ma supar ca nu mi-ati dat comentariul in care spuneam si io ca ati gresit. bine macar c-ati corectat.

    totusi mai aveti putin de corectat. nu "venituri" ci "venituri salariale" scrie in lege. e o mare diferenta, cum a sesizat si guvernul cand si-a manifestat pozitia fata de acest proiect.
    asta ca sa se vada ca-i o lege proasta, facuta cu picioarele, in fuga.
  • 0 (0 voturi)    
    buna (Marţi, 27 octombrie 2009, 19:44)

    eu [anonim]

    dak imi spun parerea proprie n mi se pare corect fata de cei care au parintii salarii mai mici sau chiar deloc sa fie la fel pt toti
  • 0 (0 voturi)    
    alocatie (Marţi, 27 octombrie 2009, 21:39)

    gia [anonim]

    cel care are venit de 6000 roni va primi cea mai mica alocatie de 30 roni,iar cel cu venitul sub 1500 roni va primi o alocatie de 150 roni.e greu sa intelegeti?e vb de procente din salariul minim care acum e 600 roni
  • 0 (0 voturi)    
    alocatie (Marţi, 27 octombrie 2009, 21:41)

    Flory [anonim]

    Asta se numeste discriminare intre copii.
    Nu este normal asa ceva!
    De ce sunt vinovati copii pentru ca parintii lor muncesc?
    Este aberant!
  • 0 (0 voturi)    
    Oare de ce (Marţi, 27 octombrie 2009, 22:24)

    Mai conteaza? [anonim]

    ...atat Ceausescu cat si actualii guvernanti maresc alocatiile inainte de alegeri, sau... ma rog, inainte de executie, care e cam tot aia? Cel putin pentru unii. Chiar nu s-a schimbat nimic in 20 de ani?
  • 0 (0 voturi)    
    nu pot sa cred (Miercuri, 28 octombrie 2009, 8:23)

    anonim [anonim]

    Este absurda aceasta lege. Ce se intampla cu copii proveniti din familii fara venit? Din cei care fac 10 copii ca sa primeasca ajutor social? Acum copii lor vor primi mai multi bani decat acel ajutor social. Si vor mai face inca 10. Aaaaa cred ca se urmarea cresterea natalitatii prin aceasta lege si noi nu ne-am dat seama. Pacat ca tot la aceeasi categorie sociala se stimuleaza natalitatea. Sa nu credeti ca exagerez. Am vizat dosare de ajutor social 4 ani la primarie si stiu cate familii fac copii tocmai pentru acei amarati de 200 lei alocatie pt. copil pana in 2 ani, ajutor social, etc. Acesti 150 ron/copil sunt ....un capital electoral EXCELENT!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Curtea Constitutionala si fair basic economics (Miercuri, 28 octombrie 2009, 8:33)

    volvo gigi [anonim]

    Ar fi de ajutor sa se ceara parerea curtii constitutionale cu privire la chestiunea asta care pare o initiativa discriminatorie pentru copiii nostri pe baza unui criteriu care nu are legatura cu ideea de alocatie de stat, respectiv veniturilor parintilor.
    Exista numeroase alte forme de protectie sociala pentru faniliile cu dificultati financiare.
    Trebuie tinut cont si de faptul ca daca intradevar se doreste corelarea cu venitul parintilor, atunci impozitul platit de acestea pentru toate serviciile sociale ale statului ar trebui limitat la salariul minim brut pe economie, pe principiul primesc la fel sau mai putin, platesc la fel sau mai putin. In fapt exista o similitudine cu conceptul de asigurare sau pensie. nu?
  • 0 (0 voturi)    
    PACALEALA (Miercuri, 28 octombrie 2009, 10:38)

    manoliu [anonim]

    sunt minciuni electorale dragi romani nu mai credeti nimic din ce spun hotii astia,de ce tocmai acum?de ce nu au facut asta inainte de scoala,poate nu au avut un ghiozdanel nou,ne pacalesc pe fata nu-i luati in seama haideti sa ne trezim odata!
  • 0 (0 voturi)    
    mi-e sila (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:25)

    kiki.muzampa [anonim]

    PSD=PNL tot mai pe fata.
  • 0 (0 voturi)    
    iresponsabili (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:58)

    eu [anonim]

    Alta porcarie populista si iresponsabila din cel putin doua puncte de vedere: incurajeaza taietorii de frunza la caini sa toarne copii pe banda rulanta, si mai adauga o caramida de gatul bugetului.
  • 0 (0 voturi)    
    Calcule gresite (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:44)

    Anonim [anonim]

    Toate procentele din lege se refera la salariul minim brut pe tara, nicidecum la procent din veniturile familiei. Asa cum scrie si in stire, minimil alocatiei va fi de 30 ron, iar maximul de 150 ron. Nu stiu de unde ati scos 1000 ron pt. 2 copii.
  • 0 (0 voturi)    
    Celor 7 PNL-isti INCOSNTIENTI, (Joi, 29 octombrie 2009, 13:49)

    bessy [anonim]

    Domnilor, va invit sa coborati in realitatea Romaniei! unul dintre d-voastra se arata mirat intr-un interviu de situatia in care familiile nevoiase sau cele de rromi vor apela la aceasta strategie de a face cat mai multi copii pentru a obtine banii de zi cu zi, si aproape excludea aceasta varianta. pe cand pt noi, majoritatea, dupa cum am vazut din aceste comentarii, acesta e primul lucru la care ne gandim cand auzim de o astfel de lege.
    pot eu sa va dau un ex concret, de copil sanatos de 9 luni lasat in spital de mama lui, care este vizitat de aceasta o data la nu stiu cat timp doar pt a nu-si pierde drepturile asupra lui dar care a luat de la spital certificatul de nastere pt a scoate alocatia, alocatie din care acel copil nu beneficiaza nici macar de o cana de lapte, traieste din mila angajatilor spitalului, a fundatiei prezente acolo si a noastra, a vizitatorilor care l-am cunoscut intamplator. si ca acesta sunt foarte multe alte cazuri.
    oameni care nu au muncit poate nici o zi in viata lor, fac o gramada de copii care la randul lor vor fi o generatie de paraziti ce vor trai pe carca celor care muncesc (fiecare in felul lui). pt a-i ajuta trebuie gasite alte solutii, nu pe cele ale lui Robin Hood caci totusi suntem in secolul 21, INCONSTIENTILOR DE POLITICIENI!
  • 0 (0 voturi)    
    sa se mareasca si alocatiile de PLASAMENT (Joi, 3 decembrie 2009, 15:33)

    cristina [anonim]

    vreau sa stiu daca se vor marii si alocatiile de plasament...de ele nu pomeneste nimeni???
  • 0 (0 voturi)    
    dar de cand intra (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 19:55)

    seba [anonim]

    toata lumea calculeaza dar poate sa imi spuna si mie cineva de cand intra in vigoare legea??????
  • 0 (0 voturi)    
    tot mai dificil (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:06)

    as maternala [anonim]

    sa mai mareasca si alocatiile de plasament caci si copiii statului au nevoi asemeni tuturor copiilor si cu toate ca imi doresc din suflet sa le ofer puiutilor mei tot ce emai bun ami e din ce an ce mai greu sa o fac ....
  • 0 (0 voturi)    
    O idee excelenta (Luni, 22 februarie 2010, 16:19)

    Rocky Balboa [anonim]

    Cred ca este o idee excelenta! Chiar daca sumele nu sunt mari, prin aceasta lege, cel putin ca filozofie, se sprijina egalitatea de sanse.

    Ma intreb insa cum se poate ca aceasta haiduceala care seamana putin cu nationalizarile de '50 (sigur exagerand destulde mult) sa vina din partea parlamentarilor liberali.

    Felicit sincer ideea, imi pare rau ca PSD-ul nu e capabil sa se gandeacsa la nimic util pentru electoratul lui dar nu pot sa nu rad cand ii vad pe Stolo si compania explicandu-ne cum PNL s-a indepartat de liberalism!