Dezbatere HotNews.ro

De ce ramai in Romania? De ce pleci din tara?

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2009, 12:45 Actualitate | Esenţial

Ramai sau pleci?
Foto: HotNews.ro
Aproximativ un milion de tineri cred ca vor pleca din tara in urmatoarea perioada, arata un sondaj dat publicitatii de Ministerul Tineretului si Sportului. Dintre persoanele adulte chestionate, inca un milion de oameni estimeaza ca vor parasi definitiv tara, in conditiile in care, in prezent, 2,5 milioane de romani s-au stabilit peste hotare.Sondajul, intitulat “Tinerii si preocuparile lor”, a fost realizat in periaoda 6-10 mai pe un esantion de 2.004 persoane neinstitutionalizate din Romania.
  • Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa argumenteze de ce ar pleca din tara sau, daca raman, care sunt motivele? 


Citeste mai multe despre   






















7852 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    Eu nu as pleca (Vineri, 15 mai 2009, 12:52)

    marciano [anonim]

    Pentru ca aici m am nascut, aici am toate drepturile posibile, aici sunt un roman in tara mea, nu un emigrant venit din tara lui dracula.
    Pentru ca cunosc cultura romaneasca, cu bunele si relele, pentru ca ma identific cu romanii, pentru ca stiu cum merg lucrurile, pentru ca ma simt printre ai mei.
    Pentru ca oricat de bine te ai adapta in alta tara, vei fi intotdeauna "altfel".
    • -11 (23 voturi)    
      CA Cunosti? (Vineri, 15 mai 2009, 13:23)

      lol [anonim] i-a raspuns lui marciano

      Se pare ca totusi nu o cunosti. Cel putin gramatica limbii romane.
      • +9 (13 voturi)    
        Ce ai inteles tu din ideea articolului asta (Vineri, 15 mai 2009, 13:38)

        Traficantu' de Influenta [anonim] i-a raspuns lui lol

        Mor mai dupa oamenii ca tine...Mai greseste omul cand scrie repede un comment, poate are o pauza si nu poate sta mult. Dar astia ca tine, de ce nu va faceti mai profesori, faceti niste munca pro bono asa... Da-ti si tu seama ca tipul de mai sus nu are probleme cu gramatica desteptule, din moment ce poate sa formuleze o idee la felul in care a formulat-o. Acum apuca-te de cauta greseli prin ce am scris :))
        • -3 (7 voturi)    
          hahahaha (Vineri, 15 mai 2009, 13:55)

          claudel.irl [anonim] i-a raspuns lui Traficantu' de Influenta

          bravo, asa trebe sa le-o zici la oameni din aia, fraierici care nu au ideei in capul lor dar stiu repede sa gaseasca greseli la alti oameni :-) bine i-ai facut.
          • +17 (23 voturi)    
            greseala (Vineri, 15 mai 2009, 14:22)

            sal [anonim] i-a raspuns lui claudel.irl

            am plecat din romania pentru ca mereu mi-am dorit sa fac asta. de cativa ani am simti ca m-am nascut in tara gresita..
            am mai plecat pentru ca:
            - in romania nu exista si nu vor exista politicieni capabili care sa ne scoata din mizeria in care traim.
            - nu mia puteam respira de mizerie, praf si de jegul de pe strada.
            - m-am saturat sa vad atatea fite si badaranie pe strada, lipsa de respect si ingamfare.
            - imi doream ca pana si vanzatorul de la magazin sau de la benzinarie sa imi dea buna dimineata si sa imi ureze o zi buna.
            - faceam 3 ore cu masina pe un drum pe care puteam sa il fac in una si jumatate
            - am vrut sa stau in oras dar totusi sa ma bucur de verdeata
            - nu exista piste de biciclete sau solutii viabile la mersul cu masina
            - copii mei nu aveau un viitor in romania
            - serviciile sociale si medicale sunt egale cu 0 desi platim toti bani gramada pentru ele.
            - fara spaga nu rezolvi nimic
            - manelele si tigania e in floare
            - aveam bani si 2 apartamente dar nu aveam ce face cu ele, respectiv pe ce sa cheltuiesc banii. de ce sa platesc un concediu in strainatate si sa povestesc la toti ce frumos a fost cand poti sa iti traiesti toata viata in locul ala?
            • +8 (12 voturi)    
              subscriu (Vineri, 15 mai 2009, 14:53)

              andrei [anonim] i-a raspuns lui sal

              de ce sa nu pleci? Romanica noastra e plina de ura, hotie, coruptie si ce ma doare cel mai mult PROSTI si PARVENITI. Un popor de pomanagii asa cum bine spunea actorul Rebengiuc :) ( vezi bataia pe mici din Bucuresti)
            • +7 (7 voturi)    
              Da si nu (Vineri, 15 mai 2009, 15:27)

              craiovean [anonim] i-a raspuns lui sal

              Perfect de acord, parca as fi scris eu toate astea, e clar ca ne-am nascut unde nu trebuie, dar uite ca pe la 47 de ani cu 2 copii nu-mi pare o solutie , totusi.
              Am incercat acum citiva ani sa fac pasul asta, dar n-a fost sa fie... asa ca o sa suport in continuare tara asta imorala-mizeria morala, nedreptatile,sint cel mai greu de suportat
              • +7 (9 voturi)    
                Romanica (Vineri, 15 mai 2009, 17:29)

                Adrian US [anonim] i-a raspuns lui craiovean

                Am plecat din Romania in urma cu 5 ani si ma bucur foarte mult pentru ca am plecat din mai multe motive. Cele enumerate mai sunt doar o parte din ele. Am plecat cu sotia si am inceput viata de la cutit si furculita. Nu a fost usor ba chiar a fost foarte greu la inceput dar dupa toti anii astia cand ma uit in urma ma bucur pentru ca am plecat totusi. Cine ramane in Romania o face fie ca nu are posibilitatea ori fie ca nu are puterea sa o faca. Sa iei viata de la inceput nu e usor dar are frumusetile ei. Te face mai puternic, te face ca incepi sa cunosti alte popoate cu alte mentalitati si alte obiceiuri. Cred ca e un lucru bun pentru tineri sa plece in special cei cu poregatire pentru ca nu au un viitor in Romania. Cel putin deocamdata.

                Adrian US
                • +3 (9 voturi)    
                  Cum le stii tu pe toate ca un om mare (Vineri, 15 mai 2009, 18:15)

                  Sauron [anonim] i-a raspuns lui Adrian US

                  Ce-mi plac concluziile astea geniale cu cine nu pleaca nu pleaca ca e prost.
                  Eu nu vreau sa plec si asta nu pt ca nu pot ci pt ca efectiv NU VREAU.

                  Toti astia care spuneti ca nu va puteti face un viitor in Romania este numai si numai parerea si situatia voastra.

                  La fel mi se pare de prost gust sa vina toti 'inteligetii' plecati pe meleaguri straine sa inghita rahatu alora si sa spuna ca suntem un popor de pomanagii. As vrea sa vad la TV ce s-ar intampla daca s-ar da mici gratis si in US de ex. Sunt absolut convinsa ca nu s-ar uita nimeni la ei ca sunt gratis =)))

                  Fratilor fiecare tara are si bune si rele si aia care chiar cred ca in alte parti curge lapte si miere pe strazi si in Romania este cea mai mare mizerie nu sunt decat ingusti la minte.

                  Eu prefer sa stau la mine in tara decat sa fiu strain in tara altora. Iar aia care zic ca nu conteaza chestia asta mint pt ca in tarile 'civilizate' precum US discriminarea e la ea acasa.
                  • +8 (8 voturi)    
                    Pt. Sauron (Vineri, 15 mai 2009, 18:39)

                    Adrian US [anonim] i-a raspuns lui Sauron

                    Sir .... in comentariul meu chiar nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Eu mi-am spus doar punctul de vedere. Tu ai punctul tau de vedere si iti respect parerea ta.

                    Prin 2002 parca veneam din Spania si treceam cu autocarul prin Germania. Numai ce am trecut in Austria si am aflat ca autostrada pe care venisem noi era sub apa pentru ca au avut cele mai mari inundatii din ultimii 50 de ani. Ajung in Romania si vad mobilizarrea generala peste tot in germania. Fiecare locuitor (civil sau militar) puneau umarul la munca ca cladeasca stavilare si sa devieze apele in asa fel sa salveze localitatile.

                    Surpriza in 2005 vin inundatiile in romania si romanii stau in carciume si beau in timp ce straini si si romanii voluntary voluntarii vin sa le reconstruiasca casele. Si culmea jmecheriei tot localnicii cei afectati de ape le inchiriau la voluntati carutele sa care echipamentele.

                    Cred ca asta spune tot despre mentalitatea din Romanica. Draga prietene ar fi trebuit sa stii ca lucrurile nu se schimba de la sine. Nu vine EU sa iti faca curat la tine pe strada. De-aia spuneam ca e bine de plecat si vazut cum e in alta parte si apoi intoarcete si fa la tine acasa ce ai vazut.

                    Mult respect
                    Adrian US
                  • 0 (4 voturi)    
                    Ok, ramai... (Sâmbătă, 16 mai 2009, 1:32)

                    eee [utilizator] i-a raspuns lui Sauron

                    pentru ca trebuie sa stinga cineva lumina, nu-i asa?
                  • +1 (3 voturi)    
                    Mici gratis in US (Sâmbătă, 16 mai 2009, 11:21)

                    gottlob_ [anonim] i-a raspuns lui Sauron

                    pretene tin sa te anuntz ca tinerii comunitatii penticostale Happy Valley (strada unde se afla biserica) Phoenix AZ tot a-3a saptamana mergem in downtown Phoenix si dam mancare la circa 300 de homelessi.Aici chiar si oamenii strazii sunt civilizati.Se aliniaza in coloana si stau la o anumita distantza pana instalam noi mesele si toate lucrurile acolo, si doar dupa ce facem noi semn vin unu cate unu sa primeasca hrana.S-a intamplat sa ramanem fara mancare sau sucuri dar nici un om nu a zis nimik, din contra toti veneau, ne multumeau si ne urau "GOD bless you!". Si crede-ma ca era mancare de mancare, nu doar 2 mici...Daca vrei sa vezi la TV ce s-ar intampla daca se dau mici gratis in US poate o sa-ti trimit un filmuletz, cand o sa-l fac....
                  • 0 (0 voturi)    
                    parere (Sâmbătă, 16 mai 2009, 14:40)

                    zmeus [anonim] i-a raspuns lui Sauron

                    Se dau si aici mici gratis. Ca sa faca reclama, multe magazine dau hotdogs gratis, dar nimeni nu se bate. Cred ca in Romania oamenii comenteaza prea mult, si de cele mai multe ori gresit, cum faci tu. Cert e ca viata e mai buna in US decit in Romania. Multa prostie la romani, in loc sa vada ce e bun, tot la rau trag.
                • +4 (6 voturi)    
                  nu ai inteles nimic (Vineri, 15 mai 2009, 18:23)

                  cuc [anonim] i-a raspuns lui Adrian US

                  chiar daca comentariul pare corect.
                  1. de ce mai citesti site-urile romanesti, de ce mai participi/dialog pe forumurile romanesti? ce faci sa schimbi?
                  organizarea, unitatea lipseste la romani si verticalitatea leader-ului in rest avem o tara fantastica, si majoritatea oamenilor sint bogatia acestei tari. hai sa nu cadem in plasa unora care zic dezbina si conduce. si eu sint plecat de 6 ani si intotdeauna va lipsi ceva...indiferent unde esti, nu uita ca romania te-a creat cu bune si rele....le citesti in presa italia, etc...dar sint si parti bune...multe...nu le spune nimeni...oare de ce?
                  • +4 (4 voturi)    
                    Pt Ciuc (Vineri, 15 mai 2009, 18:48)

                    Adrian US [anonim] i-a raspuns lui cuc

                    Draga prietene,
                    Cred ca m-ai inteles total gresit. Nici nu voiam sa spun ceva rau despre Romania sau despre romani. Tocmai pentru ca scriu in ormaneste aici cred ca spune tot. Tot ce voiam sa spun era ca nu poti schimpa mentalitatea unui popor intreg peste noapte. De-aia trebuie mers in afara si muncit acolo cativa ani.Dupa '89 au intrat in Romania foarte multe lucruri rele si in schimb am exportat infractori in tarile comunitatre la greu. Cu cat au plecat mai multi romani cinstiti in EU cu atat au inceput sa inteleaga si strainii si valorile noastra. Au inceput sa vada ca nu suntem un popot de spalatori de parbrize si de violatori. Cine merge in EU sau US la munca se intoarce cu alte idei si astae un plus foarte mare pentru tara si pentru comunitate.

                    Mult respect,
                    Adrian US
                • 0 (4 voturi)    
                  chiar asa? (Vineri, 15 mai 2009, 22:49)

                  Cristi [anonim] i-a raspuns lui Adrian US

                  "Cine ramane in Romania o face fie ca nu are posibilitatea ori fie ca nu are puterea sa o faca.".
                  Cred ca ai impartit lumea in alb si negru. Desi e (mult mai) colorata. Eu ma tot "plimb" prin EU (datorita job-ului). Am ocazia oricand sa raman pe (din) afara. Dar tot "acasa" am ajuns. Ceea ce am vazut prin "excursiile" mele este ca majoritatea celor care s-au decis sa nu se mai intoarca in RO vorbesc de urat, cu fiecare ocazie, despre RO, dar atat de des incat parca se scuza pentru faptul ca au plecat.
                  Deci, se pare ca eu nu fac parte din clasificarea ta, si sunt convins ca multi altii nu se regasesc in ea.
                  Cred ca fiecare are motivul / motivele lui sa plece sau sa ramana si nimeni nu trebuie judecat. In fond este vorba despre cat de implinit se simte fiecare.
                  Si in nici un caz de a putea sau a avea curajul sa faca pasul ...
                  • 0 (0 voturi)    
                    Vorbesc urat? (Sâmbătă, 16 mai 2009, 12:23)

                    Razvanica [anonim] i-a raspuns lui Cristi

                    Cristi, eu am decis ca nu o sa ma mai intorc. Decat in vacanta. Si nu o sa ma intorc pentru ca atunci cand am revenit pentru un an m-am imbolnavit de nervi. Asta e, prefer sa fiu departe si sa am amintiri frumoase despre tara decat sa locuiesc acolo si sa imi petrec timpul in trafic sau la cozi ca sa platesc impozite.

                    Sunt de acord cu tine ca nu e corecta clasificarea lui Adrian, si eu cunosc oameni care se simt bine acasa, cu familia, cu prietenii, si care nu ar pleca pentru nimic in lume. Dar sa spui ca majoritatea romanilor plecati din tara vorbesc urat despre Romania, mi se pare o enormitate. Noi suntem o comunitate de 20-25 de tineri romani aici si crede-ma ca nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca urat de tara. Tocmai pentru ca atunci cand esti plecat iti amintesti mai repede de ciorba de burta si de muzica populara decat de cersetorie si spaga.

                    Acum exista 2 posibilitati. Sau noi nu suntem un esantion reprezentativ, sau tu nu ai discutat problema cu un esantion reprezentativ :)
                    • 0 (0 voturi)    
                      si si (Sâmbătă, 16 mai 2009, 20:47)

                      ionut [anonim] i-a raspuns lui Razvanica

                      adevarul e ca sunt si romani care vb Romania de rau, si care o vb de bine. unii sunt complexati ca s-au nascut romani si o vb de rau, altii, poate cazul tau, se simt bine si nu au resentimente fata de Romania.
            • +4 (6 voturi)    
              eu nu sunt de acord (Vineri, 15 mai 2009, 17:47)

              un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui sal

              "m-am nascut in tara gresita"

              Tin sa va atrag atentia ca probabilitatea de a te naste intr-o tara unde e mai rau decat in Romania este mai mare de jumatate. Altfel spus, in lume sunt mai multi oameni care o duc mai rau decat romanii decat oameni care o duc mai bine.

              Asadar, cred ca sa te plangi ca te-ai nascut in Romania e sa ceri cam mult de la viata.
              Ce ar trebui sa zica un sarman nascut in Zimbabwe?
            • -1 (1 vot)    
              probabil (Vineri, 15 mai 2009, 20:09)

              gicu [anonim] i-a raspuns lui sal

              probabil ai ales si tu Canada, din aceleasi considerente ca si mine.
            • 0 (2 voturi)    
              Pe rand ... (Sâmbătă, 16 mai 2009, 0:35)

              Eu [anonim] i-a raspuns lui sal

              Impresia mea e ca matale nu prea ai rabdare. Evident ca nu se poate reconstrui o tara intreaga dupa 50 de ani de comunism peste noapte. Mai ales cand cea mai grava distrugere e cea a capitalului uman.

              Daca iti statea jegul in nas, poate ca nu stateai in ce parte de oras trebuie. Nu cred ca prin alte parti nu-s si mahalale pline de gunoaie, cel putin nu di ce-am vazut eu.

              Badaranie si grosolanie: din experienta mea, ala de le vede al mai bine si pe care-l deranjeaza al mai rau e ala de sufera el insusi de amandoua. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, da' pe bune asta e constatarea mea.

              Nu cred ca acolo iti zice vanzatorul de la magazin buna dimineata. Eventual good morning. Chestie care pt. mine ar fi dureroasa pe termen lung. Nici macar asa lung - experimental, dupa doua saptamani sa n-am vorbitori de romana in jur ma seaca.

              Decat sa faci trei ore cu masina, mai bine luai trenul. Nu-mi zi ca CFR-ul e la pamant, ca mai nou exista si trenuri civilizate. In plus, din ce-am trait eu pe autostrazi in Germania, cam jumatate din timpul petrecut pe autostrada il stai, in ambuteiaje, si in restul timpului tot reduci viteza, ca se lucreaza si sunt restrictii.

              Daca vrei sa te bucuri de verdeata in oras cre' ca tre' doar sa-ti alegi bine cartierul. Eu asa am facut, si n-am de ce ma plange. Si chiar nu stiu nici un parc de pe la mine comparabil de jalnic cu central park, de ex.

              Piste de bicicleta au inceput sa apara. Da' e absurd sa te astepti sa apara peste tot peste noapte. Oricum, nici in alte parti nu le-am vazut chiar peste tot.

              Serviciile medicale au evoluat mult. Idunno pe unde mergeai matale la medic, da' eu am prieteni medici in Germania, si mai ca nu m-as duce la ei fata de unde ma duc la mine acasa.

              Spaga dai daca musai vrei ceva ce nu e corect sau ti-e lene. Altfel tre' doar sa fii capos si-ti iese.

              In concediu dupa parerea mea te duci ca sa te rupi de cotidian. Daca iti faci concediul tot acolo unde si traiesti, care mai e sensul?
              • -1 (1 vot)    
                Rabdare (Sâmbătă, 16 mai 2009, 12:06)

                Marius [anonim] i-a raspuns lui Eu

                Ce rabdare sa mai ai, draga... eu unul m-am saturat sa fiu "generatie de sacrificiu"... si asemenea, copii mei...
              • +1 (1 vot)    
                tot pe rand (Sâmbătă, 16 mai 2009, 12:32)

                Razvanica [anonim] i-a raspuns lui Eu

                10 ore de intarziere cu CFR anul trecut in 3 calatorii (una vara, una iarna, una primavara).

                Piste de biciclete au inceput sa para in Bucuresti, nu peste tot.

                Serviciile medicale or fi evoluat, dar eu nu am simtit asta. In familia mea am cel putin 2 cazuri in ultimul an in care operatia a fost facuta gresit sau diagnosticul a fost pus gresit.

                Ultima oara cand am fost in tara mi-am schimbat buletinul. Nu am dat spaga asa ca am stat 3 zile la cozi. Cand am luat permisul nu am dat spaga si l-am primit peste 6 luni

                Stiu, o sa ziceti ca sunt cazuri particulare, dar la fel este si o autostrada in lucru in germania.

                Cat despre rabdare si 50 de ani de comunism... Problema mea nu e generatia de pensionari care se imbulzeste lamici gratis. Pe aia ii pot intelege pana la un punct. Problema mea este cu adolescentii si generatia tanara, de o pasivitate dureroasa.
            • 0 (0 voturi)    
              greşeală (Luni, 11 ianuarie 2010, 23:35)

              Dan [anonim] i-a raspuns lui sal

              Dacă fac toţi românii ca şi tine, ce se alege de ţară?
      • +3 (11 voturi)    
        pt cultura generala (Vineri, 15 mai 2009, 13:43)

        gramatiku [anonim] i-a raspuns lui lol

        Cacofonia nu e o greseala gramaticala.
      • -1 (1 vot)    
        E doar o cacofonie (Vineri, 15 mai 2009, 17:49)

        Letiţia [anonim] i-a raspuns lui lol

        Nu e greşit din punct de vedere gramatical, este doar o cacofonie.
    • +14 (14 voturi)    
      .. (Vineri, 15 mai 2009, 13:36)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui marciano

      .. pentru ca nu copil probabil; si nu poti sa-ti imaginezi cum e sa te duci la doctor in romania cu un copil; sau sa te duci cu el la gradinita sau la scoala; tu esti deja rodat si poate iti si place un pic atmosfera dar copilul nu va avea nici o vina; nu exista nici un motiv sa-l expui la scuipat seminte in cap de catre toti analfabetii - fie ei amariti de functionari sau spagari imputititi
      si eu am stat si am sperat la mai bine
      am fost optimistul de serviciu
      dar e suficient - viata e scurta - stiu si pot sa muncesc
      voi lua copilul si voi pleca
      ramin roman si voi vorbi cu copilul romaneste
      nu-mi spune te rog de drepturile pe care le ai in romania - e absurd
      si n-am inteles ultima parte : chiar vreau sa fie "altfel"
    • 0 (8 voturi)    
      atunci, ramai in hazna! (Vineri, 15 mai 2009, 14:16)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui marciano

      din patriotism, evident! prostia asta am zis-o si eu cu 20 de ani in urma, si acum imi vine sa cant "m-am nescut in romania" ca surdo-mutii (dandu-mi pumi in cap). peste 20 de ani n-ai decat sa faci la fel, dar sa nu ma injuri p mine k nu m-am tinut de capul tau sa pleci!
    • +2 (2 voturi)    
      varza (Vineri, 15 mai 2009, 18:59)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui marciano

      De ce Marciano si nu Ion, Gheorghe, Mihai.. etc... daca tot te simti bine in tara aceasta ?
    • +1 (1 vot)    
      Ba am plecat (Sâmbătă, 16 mai 2009, 7:21)

      unul [anonim] i-a raspuns lui marciano

      Tocmai pentru ca ma simteam altfel am plecat din tara. Si nu regret deloc.Aici ma simt "eu" in sfarsit.
      Dumnezeu sa va ajute.
    • 0 (2 voturi)    
      BRAVO (Sâmbătă, 16 mai 2009, 8:38)

      HAWAI [anonim] i-a raspuns lui marciano

      Foarte frumos ca ai ales sa ramai in tara, trebuie cineva sa-i voteze pe toti incompetentii care fura si rînjesc pe acranul de sticla ! Ce s-ar face becalii si taricenii si ilistii fara cei ca tine...ne trebuie multa "carne de tun"....Normal ca te simti bine printre ei, faci parte integranta din aceasta "cloaca", din aceasta" mizerie"....
      BRAVO
    • 0 (0 voturi)    
      incult ... (Sâmbătă, 16 mai 2009, 15:01)

      dan [anonim] i-a raspuns lui marciano

      bine ca...... cunosti incultura... pentru tine ii buna Romania alaturi de Vanghelie ... si la mai mare ... ;P
    • 0 (0 voturi)    
      Dar... (Sâmbătă, 16 mai 2009, 15:09)

      Emigrantul [anonim] i-a raspuns lui marciano

      Nu vorbi decat ceea ce cunost sau ai trait pe pielea ta. Daca nu ai emigrat, nu ai trait aceasta experienta, poate fi comparata cu a doua nastere, nu-ti da cu parerea.
      Am fost nscu-ti o data si ne-am adaptat. Asta inseamna ca se poate.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu tocmai vreau sa ma intorc (Duminică, 17 mai 2009, 22:59)

      Razvanel [utilizator] i-a raspuns lui marciano

      dupa 10 ani de strainataturi. Pentru ca ma simt mai bine ACASA.

      Cine vrea sa schimbe ceva in tara asta, ar trebui sa ramana, nu sa plece.
    • 0 (0 voturi)    
      mai gandestete (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 21:25)

      iulian [anonim] i-a raspuns lui marciano

      mai gandestete in tara asta nu exista viitor eu as pleca dar nu am pe nimeni viitorul nu e in romania ci la straini aia macar te baga in seama romanul nu prea :(((
  • +23 (25 voturi)    
    "de ce ramii sau de ce pleci din Ro" (Vineri, 15 mai 2009, 12:54)

    Butiu Corina [anonim]

    Plecam pentru ca tara asta nu ne mai apartine. Si oricita truda am depune muncind si sperind, omul de rind nu se alege cu nimic. Plecam pentru ca si daca ai fi motivat material nu exista un climat moral. Plecam pentru ca cei alesi servesc alte interese si nu pe ale noastre. Plecam pentru ca nu se mai poate altfel...
    • +8 (8 voturi)    
      Re: (Vineri, 15 mai 2009, 14:46)

      szasz [anonim] i-a raspuns lui Butiu Corina

      Un comentariu scurt la subiect si care descrie foarte bine de ce pleaca lumea . Bravo.
  • +12 (16 voturi)    
    Eu deja imi fac bagajele (Vineri, 15 mai 2009, 12:55)

    K [anonim]

    Aici nu mai e de stat.Nu era nici pana acum de stat.
    Imi pare rau pentru cei care raman.Cand nu mai fura statul,guvernul,etc,chiar si vecinul ,ma gandesc sa ma intorc,adica niciodata.
    • -6 (12 voturi)    
      furat (Vineri, 15 mai 2009, 13:57)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui K

      Omul a furat de la inceput si va fura pana la sfarsitul civilizatie noastre, in orice tip de societate, asa ca, oriunde te duci o sa dai peste hoti.
      • +11 (15 voturi)    
        Costica, tata... (Vineri, 15 mai 2009, 14:19)

        Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        ...coruptie e peste tot, dar la unii e in limita a 5% din PIB, la noi in limita a 85% din PIB...

        Sa traiesti bine...
        • -2 (2 voturi)    
          hoti (Vineri, 15 mai 2009, 22:23)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Vorbe goale

          Adevarul este ca procentul de hoti este cam la acelasi nivel in orice societate. Oare cum reusesc in Romania sa fure 85% din PIB cum zici tu, si in alte tari sa fie limitati la numai 5%? Or fi mai cu mot hotii nostri decat hotii lor? Sau cei care sunt furati stiu sa se protejeze mai bine de hoti,spre exemplu in Canada decat in Romania? Unde e problema, la cei care fura sau la cei care sunt furati, sau in ambele tabere?
  • +9 (9 voturi)    
    Pe asta cheltuie ministerul bani ? (Vineri, 15 mai 2009, 12:56)

    cocos [anonim]

    Sicer, la ce foloseste un astfel de sondaj, in afara de a da o paine la vreo firmulita falita de sondare si a incasa niste comisioane frumoase ?

    Era asa de greu sa se intrevada dorinta tinerilor de a pleca ?

    Cat a costat sondajul si la ce firma a fost facut ? Intreb in calitate de contribuabil care a facut greseala sa ramana in tara...
  • +19 (19 voturi)    
    lehamite (Vineri, 15 mai 2009, 12:59)

    lehamite [anonim]

    De ce voi pleca din Romania:
    1. Daca muncesti cinstit este batjocorit.
    2. Cu cat esti mai educat iti rade un analfabet in fata pt ca intotdeanuna e mai sus decat tine.
    3. Nu exista dreptate, justitie (ne ducem aproape de Congo).
    4. Nu ti se respecta drepturile, viata de zi cu zi iti este ingreunata de functionari incapabili.
    5. Hotii, cei lipsiti de educatie au mult mai multe drepturi decat un om cu bun simt (si Politia si Statul tin cu aceste rase).
    ..lista poate continua pana pe la punctul 300...
    • +6 (8 voturi)    
      lehamite (Vineri, 15 mai 2009, 14:45)

      radub [anonim] i-a raspuns lui lehamite

      Ai perfecta dreptate. Daca reusesti sa recunosti aceste puncte mai sus emise si iti dai seama ca nu vrei sa le accepti si esti dispus sa-ti schimbi viata radical, fa-o ! Nu vei regreta niciodata. Trage o linie groasa sub viata ta de pana acum, sterge cu buretele lumea din care ai plecat. Nu cade in tendinta puerila de inceput de a avea regrete sau nostalgii. Dupa cativa ani vei fi integrat si nu te vei mai identifica cu lumea in care traesti acum. Dar nu fa lucrurile pe jumatate, nu veni aici "sa faci niste bani si apoi fuga inapoi, poate imi iese in Romania afacerea". Nu o sa iasa, sau o sa iasa pe dos. Nu cauta prietenii cu romanii din afara : relatiile de acest gen doar te trag in jos, ajungi subiect de barfa, invidie, rautati de tot felul. Intoarce capul cand auzi romaneste. Dar nu te auto renega. Nu uita ca esti roman, adevarat roman care doar nu se mai identifica cu ceilalti in majoritate deformati caracterial , moral si irecuperabili. Succes.
      • +7 (9 voturi)    
        lehamite (Vineri, 15 mai 2009, 15:00)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui radub

        are dreptate radub. am plecat de 5 ani si nu ma mai intorc. am fost anul trecut in romania, am vrut sa stau 2 saptamani, dar dupa 3 zile mi-am luat bilet la primul avion si m-am intors aici. ce mai e de spus, a spus-o radub.
      • +3 (5 voturi)    
        o contradictie in termeni (Vineri, 15 mai 2009, 15:19)

        x [anonim] i-a raspuns lui radub

        Intoarce capul cand auzi romaneste. Dar nu te auto >>renega.

        oricine iti va spune ca limba si credinta, traditiile sint cele ce ne definesc ca romani. Limba nu e doar un mod de comunicare, ne infleunteaza si felul cum gandim, valorile. Altfel am vazut persoane pe aici care avand parinti romani nu mai au cu nimic romani desi poate mai stiu o farama de romana, nu stiu si ii intereseaza nimic din/despre Romania.

        "Adevarat roman care nu se identifica cu ceilalti."...

        Eo trufie sa gandesti asa... si de unde stii ca nu esti si tu , la alta scara, si privit de altii, "deformat caracterial, moral".

        daca faci ce spui , vei vedea ca in viitor de vei fi nefericit chiar daca bogat poate si permitandu-ti x, y, concedii oriunde in lume, etc. Din nefericire am aflat prea tarziu asta, dupa ce am plecat(acum vreo 9 ani...).
        • +2 (2 voturi)    
          nu e deloc o contradictie (Vineri, 15 mai 2009, 19:01)

          alina [anonim] i-a raspuns lui x

          de nu ai dus pana la capat citatul ?

          "adevarat roman care doar nu se mai identifica cu ceilalti in majoritate deformati caracterial , moral si irecuperabili."

          ce e gresit aici?

          si da, intorc capul cand aud vorbindu-se romaneste in strainatate cand imi dau seama ca nu vreau sa fiu identificata cu personajele respective pe considerent de limba. si ca un exemplu de ce am ajuns sa fac asta :

          eram in franta intr-un supermarket cu o prietena si vorbeam romaneste cand apar pe langa noi anumite personaje (a se intelege tigani) care au inceput sa urle diferite injuraturi si evident ca toata lumea se uita la noi scarbita.

          evident nu e cazul de generalizare, te uiti mai intai la persoanele respective si apoi decizi daca e cazul sa deschizi gura.
    • +1 (1 vot)    
      nu-ti gasesti locul in tara, nu-l gasesti nicaieri (Sâmbătă, 16 mai 2009, 13:05)

      kypris8 [anonim] i-a raspuns lui lehamite

      Oh Doamne, mi-e lehamite de desteptii astia plecati din tara si care nu s-ar mai intoarce intr-o tara murdara, corupta, etc... Toti cand se vad afara vai doamne ce murara e Romanica etc uitand ca si ei sunt romani si in ochii oricui va fi roman, strain, outsider dar deh, cine sa stie din Romanica despre aceste senzatii decat ei...Asa ca e mai buna painea strainului mancata cu ochii in pamant decat cea de acasa.Romanii astia in aud cam in fiecare zi in metrou aici si stiu ca sunt aceiasi care urla ca nu s-ar mai intoarce in Romania dar cand ajung acasa primul lucru pe care il fac e sa deschida tv-ul pe Digi-ul adus din tara.Dupa atata timp pot sa spun ceea ce cred eu:cine nu isi gaseste locul acasa nu il gaseste nici afara, oricat mi-ar zice el si demonstra ca e integrat.Asteptatul la doctori este mai lung in alte tari decat in Romania iar argumente de genul asta nu pote sa aduca decat cineva aflat in faza de inceput, in care se minuneaza inca de perfectiunea lumii in care a ajuns si cat de privilegiat este.Destepti de astia care hulesc nu fac mai mult decat cuvintele lor...era si o vorba, aurul straluceste si in noroi.Toti tiganii care ii vezi pe aici or sa iti zica ca Romanica e o tara de rahat si cat de bine este aici.Oare de ce managerii confirmati in tari straine nu vorbesc urat despre tara lor?Din toti prietenii mei top-manageri romani in tari straine cei care uita de aunde au plecat sunt si cei mai putin integrati.
      Daca e careva atat de destept sa vina sa le arate si alora din tara know-how-ul lui si sa stie ca generatiile si mentalitatile nu se schimba peste noapte.Eu am trait foarte bine si in tara si aici, sa fim seriosi daca iti vezi de treaba ta nu iti da nimeni in cap, cel putin in Bucuresti,care este mai sigur decat alte orase mari ale Europei.Am avut un job de manager acasa, acelasi il am si aici, diferenta e de nivel de viata.As trai aici, in tara, in Zimbabwe si in America, mi-e indiferent dar tot romanca voi fi nu imi va fi rusine de asta.
  • +18 (18 voturi)    
    mare mizerie (Vineri, 15 mai 2009, 13:01)

    carmela [anonim]

    din cauza oamenilor mizerabi care conduc aceasta tara...va urasc din tot sufletul si sper sa apucati sa traiti si voi clipe cum am trait noi fugind din tara, plangand dupa vize la usile altor tari, sa indurati saracia si nepasarea cand aveti nevoie de ajutor...
    Iubesc Romania dar nu mai pot trai aici....am vazut cum este in alta tara si ma simt tradata, umilita, injosita de proprii nostii romani (ma refer la cei care conduc) daca ii putem numi asa. Tot ce imi dorec pentru tara asta e sa mai domneasca un Tepes si sa scape tara de nenorocitii astia care duc Romania la pierzanie. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
    • -22 (22 voturi)    
      cauti bani... (Vineri, 15 mai 2009, 13:38)

      claudel.irlanda [anonim] i-a raspuns lui carmela

      eu am impresia draga mea carmela ca esti o femeie materialista, de aceea vrei sa pleci, eu cred ca ai gasiit un strain prost care sa-ti dea bani... si din cauza asta gandesti asa... in fine, sunt multe golance in romania care anume cauta oameni cu bani prin strainatate, ii abureste facandui fericiti ca sa traiasca bine chiar daca nu le ofera dragoste :|
      • +4 (8 voturi)    
        esti pogea (Vineri, 15 mai 2009, 13:57)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui claudel.irlanda

        Eu cred ca esti un analfabet asemenea celui de la punctul 2 din postul despre lehamite de deasupra ta.
        • -9 (11 voturi)    
          da asa crezi? (Vineri, 15 mai 2009, 14:17)

          claudel.irlanda [anonim] i-a raspuns lui Dan

          si tu esti mai istetz? :) altceva mai bun nu ai avut de comentat? toti romanii va plangeti atata ca niste bebelusi ca nimica nu e bun, toti sunteti hapsani dupa bani... banul e ochiu dracului, sunte-ti in stare sa da-ti in cap ptr asta ..
          • +3 (5 voturi)    
            tie, iti, -ti (Vineri, 15 mai 2009, 14:45)

            Dacus [utilizator] i-a raspuns lui claudel.irlanda

            Pronumele reflexiv e cu problema la tine
            mai citeste o carte, intreaba un profesor
            dati in cap (la altii) - e plural - "voi". Voi dati in cap
            da-ti in cap (tie) - e singular - "tu". Tu iti dai in cap SAU da-ti in cap, berbecule

            si nu te mai lega de altii ca pleaca, cata vreme tu pari ca esti in irlanda ...
            q.e.d.
          • 0 (6 voturi)    
            ba da tu esti analfabet rau de tot :)) (Vineri, 15 mai 2009, 14:57)

            andrei [anonim] i-a raspuns lui claudel.irlanda

            draga cititorule:))
      • +5 (7 voturi)    
        domnule functzionar (Vineri, 15 mai 2009, 14:04)

        Un1 [anonim] i-a raspuns lui claudel.irlanda

        o concluzie mai imbecila nu cred ca am mai citit de mult....
        carmela, ai dreptate in tot ce spui
        • -8 (10 voturi)    
          ce afurisit esti... (Vineri, 15 mai 2009, 14:18)

          claudel.irlanda [anonim] i-a raspuns lui Un1

          ii dai dreptatei panaramei? de aia sa ajuns o tara de c/ romania, nu vezi si la tv? alina plugaru a inceput sa danseze goala la un azil de batrani, e un lucru frumos asa ceva? sa dea in direct sa-si arate prostia ?? asta crezi tu domnule cult ca e un lucru frumos/ daca tu asa crezi inseamna ca meriti sa ramai in romania, nu ai ce cauta in occident..ca nu e occidentul de lopatari ca matale.
          • +4 (10 voturi)    
            mojicule (Vineri, 15 mai 2009, 14:32)

            EU [anonim] i-a raspuns lui claudel.irlanda

            Nu ti-e rusine sa te crezi mai presus decat altii. De ce mai vorbesti aceasta limba daca nu te mai consideri roman. Si de unde stii tu ca Romania e o tara de c/? / Sa iti fie rusine!!/Si apropo...fa-ne tuturor o favoare si nu mai citi ziarele din Romaniacaci romanii sunt prea jos pentru aerele tale de clacar
            • -7 (7 voturi)    
              nea lopatar... (Vineri, 15 mai 2009, 15:22)

              claudel.irlanda [anonim] i-a raspuns lui EU

              vad ca devine din ce in ce mai plin de lopatari aici, nu are de ce sa-mi fie rusine daca toti sunte-ti plangareti, de ce orice comentariu citesc e in legatura cu cineva care se plange?? e frumos asa ceva? sa va plange-ti tot timpul frate citesc ziarul asta zilnic si odata n-am vazut pe cineva sa spuna ceva comic ca sa ma bucure ca citesc acest ziar, toti sunte-ti depresivi si deprimati si alti oameni..
              • +5 (5 voturi)    
                se vede ca stai foarte bine cu gramatica (Vineri, 15 mai 2009, 15:40)

                eu [anonim] i-a raspuns lui claudel.irlanda

                Sau ar trebui sa iti scriu in engleza ca sa pricepi. "Sunte-ti, plange-ti" se scriu de fapt "sunteti, plangeti". Dar ma rog un analfabet ca tine ce sa stie. Iti multumesc ca ai parasit Romania si fa-ne un bine si ramai acolo!!!!
              • +3 (3 voturi)    
                bravo (Vineri, 15 mai 2009, 20:21)

                MirceaA [anonim] i-a raspuns lui claudel.irlanda

                daca mai ai prieteni ca tine, cheama-i pe toti acolo, ca e mai bine pentru voi. Macar aia nu-si dau seama in ce hal te exprimi... analfabet. Curata-ti pamantul de sub unghii, fa-ti freza pe o parte si vezi-ti de treaba. Nu mai scrie ca te baga aia in clasa a 4-a.
          • 0 (0 voturi)    
            claudele claudele (Duminică, 17 mai 2009, 0:12)

            niculae [anonim] i-a raspuns lui claudel.irlanda

            Claudel eu unul nu vreau sa stiu cum si pe baza a ce tragi tu concluziile... dar vreau sa spun ca TU reprezinti in totalitate motivul pentru care EU intorc capul cand aud romaneste.
      • +1 (1 vot)    
        Re: Cauta bani (Sâmbătă, 16 mai 2009, 7:56)

        unul [anonim] i-a raspuns lui claudel.irlanda

        Nu cauta nimeni bani. Cauta liniste si civilizatie.
        Si aici se vede josnicia...parte dintre cauzele pentru care au plecat multi din tara. Pana nu o sa invatati sa fiti mai concilianti si sa nu mai atacati(verbal, ma refer) pe ceilalti la fiecare pas, nu o sa ajungeti nicaieri. Cred ca gelozia fata de cei care au reusit in strainatate joaca un rol important in atitudinea pe care o aveti fata de toti si de toate.
        PS. Si mi s-a spus si mie de cand am ajuns aici: "Speak the language of the land". Ghiciti de ce? Erau romani prin magazine.
        PPS. Aveam bani mai multi in tara, si tot nu ma-s intoarce niciodata.
    • +4 (4 voturi)    
      asa-i (Vineri, 15 mai 2009, 17:26)

      Dapyx [anonim] i-a raspuns lui carmela

      si eu voi pleca din cauza jegurilor care ne conduc, forfetarul a fost picatura care mi-a umplut paharul. Am fost plecat si am vazut cum e si pe la altii, nu umbla ciinii cu covrigi in coada, dar diferenta la nivel de conducere e de la cer la pamint.
  • +11 (11 voturi)    
    Uite d-aia ! (Vineri, 15 mai 2009, 13:05)

    Quebecoisfier [anonim]

    Eu unul nu ma mai imbarc in discutii aiurea pe tema asta. De fiecare data cand se deschide o discutie ca asta Hotnews o sa se aleaga cu un topic cu cel putin 200 de intratri, unele mai neroade ca altele. Oameni care se injura si se jugnesc numai si numai pentru ca unii au ales sa traiasca afara si altii considera ca e mai bine in interiorul granitelor tarii. Ceea ce uita abosulut toti care scriu este ca , fara exceptie TOTI suntem ROMANI ! Eu unul ma consider roman pana cand o sa mor, asta stiu foarte bine .
    Cat privire la patria mea, asta este o alta poveste...de vreo 8 ani de zile patria mea se numeste Quebec, iar conducatorul ei este Majestatea Sa Regina Elisabeta .
    • +8 (8 voturi)    
      enjoying the party so far? (Vineri, 15 mai 2009, 13:55)

      stanciu [anonim] i-a raspuns lui Quebecoisfier

      Hehe ... enjoying the party so far? :D
      Nimic nu poate egala o cearta ca asta pe forum. De multe ori nici nu citesc articolul doar certurile pe forum. Mult mai amuzant :) Si uite asa creste "ratingul" paginii, asa se atrag mai multi vizitatori si asa creste pretul pentru reclame. Doar unora le place sa se injure si sa scoata fum pe nari si pe urechi :))
  • +10 (10 voturi)    
    plec miine (Vineri, 15 mai 2009, 13:05)

    miki [anonim]

    Pentru urmatoarele bajjocuri la adresa romanului:
    -ordonanta 34 -care este neconstitutionala insa curtea nu vede la fel
    -codul rutier-o bataie de joc la adresa conducatorilor auto
    -nu mai ai loc de bugetari cu salarii mari si nici de mic contribuabil cu profit negativ si impozitat
    -partide de 2 lei,nu ai ce vota,toti o apa si un pamint,lepre
    -guvern,ministri,parlament de ghertoi,cocalari si imboieriti peste noapte
    -legi aiurea,proaste facutre doar pentru cei ce nu vor sa munceasca
    Cred ca sunt motive suficiete,cu toate ca ar mai fii,sa fugi cit vezi cu ochii si sa nu mai revii.
  • +14 (14 voturi)    
    o traiectorie (Vineri, 15 mai 2009, 13:06)

    emigrant_imigrant [anonim]

    experienta personala:
    plecat in anii 95. in Fr. iliescu, vacaroiu si toata gasca aia penala de securisto-comunisti m-au convins ca pot fi un contribuabil al unei tari care te respecta.

    ten years after :in Ro din nou ca "intreprinzator".

    dupa 2 ani de plati intensive, tracasari la administratia financiara, legi aiurea care se contrazic, instabilitate, frustrari zilnice cu transportul + o politica agresiva, aceeeasi indivizi tot mai prezenti , mai "curati", "mai bogati, cum?".

    si basescu jucatorul care tot joaca o partida de unul singur sau cu o echipa timida, fara a marca decisiv..

    un singur fapt pozitiv: exista inca romani extraordinari, discreti, meseriasi, competenti, saritori. ei ar putea fi baza unui adevarat boom economic, moral, social!!!

    pour moi ...retour en France, mon pays adoptif..
    voila.
    • -5 (9 voturi)    
      hahaha (Vineri, 15 mai 2009, 13:40)

      claudel.irlanda [anonim] i-a raspuns lui emigrant_imigrant

      ce mi-a placut cum ai scris la sfarsit :) acelasi lucru pot sa zic si eu ca si tine, stabilit in irlanda de peste 10 ani
      • -1 (1 vot)    
        Claudel nu te cauta flacaii de la I.R.A? (Sâmbătă, 16 mai 2009, 4:30)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui claudel.irlanda

        Claudel nu te cauta flăcăii de la I.R.A? Nu de alta dar bubui de cite prostii poţi debita într-un timp asa de scurt.
    • +4 (6 voturi)    
      fara titlu (Vineri, 15 mai 2009, 13:51)

      Bp [anonim] i-a raspuns lui emigrant_imigrant

      Peste 5 ani retour? Cat de curand nu o sa mai stii ce inseamna ACASA. Sper sa ramai acolo si sa renunti la ideea intoarcerii. Sau sa te intorci aici si sa renunti la ideea plecarii. Mon respect pour vous. Vous avez essayé.
    • +5 (5 voturi)    
      pacat (Vineri, 15 mai 2009, 14:51)

      Dacus [utilizator] i-a raspuns lui emigrant_imigrant

      Mare pacat ca statul roman are atributele astea deasupra capului (ceea ce descrii tu mai sus) ... multi investitori au facut drum intors
    • -1 (3 voturi)    
      dar de ce? (Vineri, 15 mai 2009, 20:25)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui emigrant_imigrant

      de ce ai venit intreprinzator in Ro? De ce nu esti intreprinzator en France?
  • +12 (12 voturi)    
    România mereu surprinzătoare (Vineri, 15 mai 2009, 13:10)

    Radu Alexandru [anonim]

    Sâmbăta trecută am fost la un restaurant de pe Valea Prahovei. Nota de plată (conform preţurilor din meniu) făcea 145 ron. Nota adusă de ospătar făcea 168 ron.... L-am chemat şi i-am cerut să aducă meniul să mai calculez încă o dată conform preţurilor din meniu. Stupoare: meniul adus de data asta avea alte preţuri (mai mari) decât cel de pe care comandasem la început. Deci bajeţii deştepţi lucrau cu două tipuri de meniuri...unul să te determine să comanzi, altul să te determine să plăteşti...No comment.
    • +7 (11 voturi)    
      Doar ai avut ghinion ! (Vineri, 15 mai 2009, 13:23)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Radu Alexandru

      Este restaurantul lui Pogea. Ai avut ghinionul ca in timpul ce a trecut intre comanda si plata, s-a introdus impozitul forfetar. Bine ca nu ai prins si o marire de TVA. Probabil la toamna !
    • -2 (8 voturi)    
      haha (Vineri, 15 mai 2009, 13:41)

      claudel.irlanda [anonim] i-a raspuns lui Radu Alexandru

      chiar ca baieti destepti =)) ce nu face romanu ca sa faca niste bani.
      • +4 (4 voturi)    
        inselatorie (Vineri, 15 mai 2009, 14:52)

        Dacus [utilizator] i-a raspuns lui claudel.irlanda

        Din pacate inselatoria nu e o afacere legala. Dar cum nu avem justitie ca lumea nici nu poti sa-ti ceri banii inapoi si nici organele de control nu prea isi fac datoria
  • +5 (5 voturi)    
    De ce as pleca? (Vineri, 15 mai 2009, 13:10)

    SCristi [anonim]

    Daca m-ar fi intrebat cineva "Ai pleca sau n-ai pleca din tara?" as raspunde simplu: "As pleca?"

    Acum, de ce?
    - in primul rand, tarile din occident sunt mult deasupra noastra la capitolul civilizatie
    - posibilitatile din aceste tari sunt multiple (in special cele financiare)
    - asistenta medicala cu mult superioara (indiferent de statutul social sau nationalitate)
    - acestea fiind spuse din experienta pe care am trait-o 2 luni intr-o tara din occident

    Desi as vrea sa raman in aceasta minunata tara cu potential, in fiecare zi mi se dau zeci de motive sa o parasesc, de la prostia promovata de massmedia, la conducerea nesimtita a statului, la salariile si preturile indirect proportionale.

    Romania in loc sa progreseze, da inapoi si desi la prima vedere se face ceva (doar de fatada) cetatenii sunt cei prostiti si suntem in UE datorita faptului ca aia stiu ca tara are potential (nu din cauza civilizatiei)
  • +8 (8 voturi)    
    cateva motive (Vineri, 15 mai 2009, 13:11)

    rc [anonim]

    Am plecat din Romania in urma cu 2.5 ani, pentru a trai intr-o tara moderna, unde munca si valoarea individuala este respectata, unde exista respect pentru valorile sociale comun acceptate, unde exista infrastructura (de la transport public adecvat la autostrazi), unde serviciile medicale pentru care platesc in fiecare luna sunt civilizate, profesioniste si umane, unde furnizorii de servicii (de la functionari la chelneri) nu te fura, unde se face turism de calitate la preturi decente. Si de ce nu, o tara situata in centrul civilizatiei Europene nu la perferia acesteia.
    • +2 (2 voturi)    
      errata (Vineri, 15 mai 2009, 13:31)

      rc [anonim] i-a raspuns lui rc

      sunt respectate
  • +8 (8 voturi)    
    de ce? (Vineri, 15 mai 2009, 13:12)

    Fix [anonim]

    de ce plecam? pentru ca aici ne simtim umiliti
    • -5 (7 voturi)    
      degeaba mai pleci... (Vineri, 15 mai 2009, 13:43)

      clau_irl [anonim] i-a raspuns lui Fix

      degeaba mai pleci acuma ca nu se mai gaseste servici... :| e criza financiara..
      • +5 (5 voturi)    
        unele meserii (Vineri, 15 mai 2009, 14:54)

        Dacus [utilizator] i-a raspuns lui clau_irl

        Unele meserii inca se cer pe scara larga in vechiul UE ... depinde ...
  • +13 (13 voturi)    
    De ce as pleca? (Vineri, 15 mai 2009, 13:15)

    Mihai-G [utilizator]

    Pentru ca Romania imi provoaca dese motive de amaraciune si putine de bucurie.

    Pentru ca avem prea multi politicieni si oameni care au putere corupti.

    Pentru ca prea multi oameni sunt corupti si coruptibili in general.

    Pentru ca prea multi incompetenti ajung pe pozitii de conducere.

    Pentru ca ne preocupa doar ce se intampla in tara asta si traim rupti de restul lumii.

    Pentru ca sunt prea multi habotnici si bigoti in tara asta.

    Pentru ca modelele majoritatii sunt cei care "se descurca" indiferent de modul in care o fac.

    Pentru ca idealul suprem al prea multora este cum sa isi ia o masina si un apartament in rate pe 30 de ani.

    Pentru ca orasele sunt de un gri trist, atunci cand nu sunt acoperite de reclame stridente.

    Pentru ca a face slalom printre rahatii de caine de pe trotuare si a fi mereu cu ochii in 4 cand treci pe langa haite de caini este vazut ca ceva normal, o fatalitate.

    Pentru ca pentru prea multi a arunca ambalajul unui produs aiurea (pe trotuar, carosabil, spatiu verde) este vazut ca un gest la fel de normal ca si cumpararea acelui produs.

    Pentru ca programele TV sunt extrem de proaste.

    s.a.
    • +1 (3 voturi)    
      de ce nu plec (Vineri, 15 mai 2009, 18:08)

      liana [anonim] i-a raspuns lui Mihai-G

      Domnule Mihai, ai dreptate cand spui ca oamenii politici sunt corupti, ca oameni fara valoare ajung in pozitii de conducere.

      Nu sunt de acord, insa, cu cateva din argumentele pe care le-ai enumerat.

      Nu stiu in ce oras locuiesti tu, dar eu locuiesc in Brasov si pot sa spun ca este un oras foarte frumos, cu lalele de toate culorile in intersectii, nu este mizerie, drumurile sunt fara gropi, si da, blocurile gri ar putea sa fie colorate putin mai vesel.

      De aruncat mizerie pe jos in loc sa o arunce la gunoi? Asta fac toti. Eu am studiat o perioada in Germania si am vazut ca si ei arunca pe jos mai ales daca este vreun festival ceva, diferenta este ca a doua zi nu mai e nimic pe jos pentru ca se strange peste noapte.

      La ei nu este interzis sa bei alcool in public asa ca pe strada vezi numai oameni cu berea in mana, in tren la fel, cu lada de bere dupa ei, la inceput mi-a fost si frica dar dupa aia m-am obisnuit.

      Legat de cainii vagabonzi (eu iubesc foarte mult animalele), intr-adevar sunt destul de multi, dar nu as fi de acord nici cu omorarea lor in masa doar pentru ca noi putem. Sunt si ei fiinte. Ar fi foarte interesat daca ar exista niste animale care sa ne extermine pe noi pentru ca ii deranjam :).

      Cat am stat in Germania am primit numai bobarnace subtile in cap (si asta nu de la oricine, ci de la oameni cititi, luminati la cap, din mediul universitar). Ba ca se deschide Nokia in Romania si ca ce nedrept e ca s-a inchis la ei si tot felul. Pentru ei suntem niste tigani imputiti, vorba domnului presedinte.

      Am norocul sa-mi fi ales o meserie care imi aduce destule satisfactii materiale, in domeniul IT.

      Nu cred ca solutia este ca toti oamenii buni sa plece din tara.
    • +4 (4 voturi)    
      Subscriu celor spuse mai sus (Vineri, 15 mai 2009, 18:25)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Mihai-G

      Si in plus:

      Pentru ca "afara" e mult mai bine
      Pentru ca "afara" oricat de rau ar fi tot e mai bine
      Pentru ca "afara" esti mult mai respectat de toate institutiile inclusiv de catre omul de rand
      Pentru ca "afara" statului ii pasa de tine la fel cum ii pasa si unei mame care nu a putut face copil dar si-a adoptat unul
      Pentru ca "afara" lumea se multumesti cu ce are, ci nu daca are mai mult decat vecinul
      Pentru ca "afara" lucrurile sunt asa cum ar trebui sa fie, si cum nu vor fi niciodata in Romania
      Pentru ca "afara" nu exista fite si invidie
      Pentru ca "afara" oamenii sunt fericiti
      Pentru ca "afara" blocurile sunt colorate

      Pentru ca toti romanii cu care am intrat in contact pe "afara" erau pusi numai pe combinatii, furaciuni, si bisnita

      I compatimesc pe cei care au ales sa ramana in tara si sa o "ridice", inca nu isi dau seama ca se lupta cu morile de vant.

      Iar acum ca sunt aici, ma simt exact cum te-ai simti tu in Romania daca maine ai castiga la loto...

      Doamne ajuta!

      M.

      In Nederland sinds 2006
      • 0 (0 voturi)    
        MAI SA FIE (Sâmbătă, 16 mai 2009, 17:57)

        UN CURIOS [anonim] i-a raspuns lui mihai

        NU PUN LA INDOIALA (MARE) CEEA CE SPUI DAR NE ZICI SI NOUA CE FACI IN TARA AIA SI CUM AI REUSIT? PREA MI SE PARE PARADIS !
        • 0 (0 voturi)    
          Mai sa fie (Duminică, 17 mai 2009, 11:31)

          unul [anonim] i-a raspuns lui UN CURIOS

          "Afara" este foarte nepoliticos sa intrebi daca interlocutorul nu-ti spune.
          Inclusiv a scrie cu majuscule.
          • 0 (0 voturi)    
            MERSI,PROFESORE (Luni, 18 mai 2009, 1:53)

            UN CURIOS [anonim] i-a raspuns lui unul

            domnule profesor de etica si morala cer umil scuze ca am scris cu majuscule dar tastiera mea e defecta ! cit despre a fi sau nu nepoliticos, nu mi se pare ca sint mai mult decit unii de mai sus care ii fac pe altii de cacao bagindu-i in acceasi oala pe toti. intrebarea era retorica (daca nu te-ai prins). ca unul care banuiesc ca ai fost "afara" nu ti se pare ca textul e putin "umflat"? cinstit chiar nu cred ca tara asta romaneasca pute atit de tare pe cit spun unii. ca avem lipsuri, de acord (si unele mari) la fel cum sint de acord cu lucrul in exterior pe perioada limitata. dar crede-ma ca sint multi straini carora le place la noi, care apreciaza romanii (si ti-o spun ca unul care lucreaza de 6 ani in strainatate, am de gind sa mai lucrez vreo 2 si ma intorc in romania). si hai s-o lasam moale cu cit de bine e tratat romanul de mai sus in norvegia ! ori e prea destept si atunci nu vad ce cauta acolo ori e un mitoman care se autoconvinge ca e asa cum spune! oricum ar fi, ii urez bafta! nici eu nu ridic in slavi patriotismul dar pe mine (spre deosebire de eli/ei) ma leaga de romania prietenii pe care-i am, o familie, o casa (pe care am inceput-o si am terminat-o in romania cu banii pe care i-am facut in strainatate, ca de aia ma intorc) si multe alte lucruri si amintiri frumoase facute si traite in romania ! si cum spunea cineva mai sus, nemultumitu' tot asa ramine oriunde ar fi. ar fi cazul sa mai dam cu ochiu' si la chestiile bune care se intimpla si sa nu uitam ca cei de "afara" pe care ii admiram atit au muncit ca sa aiba si nu cred ca au dat bir cu fugitii la greu (a se vedea japonia) cum face romanul ! da-i mai usor sa te duci la de-a gata si (ce-i mai rau) sa arunci cu noroi in cei linga care, bine sau rau poate ti-au dat o mina de ajutor asa cum au putut.
  • +12 (12 voturi)    
    motive pro si contra (Vineri, 15 mai 2009, 13:15)

    stefan [anonim]

    pentru plecare:
    - mizerie, ignoranta, lipsa totala a bunului gust si a educatiei, birocratia, patriotism fals, necunoasterea propriei istorii, atitudinea "sa moara capra vecinului", lipsa de infrastructura, saracie, hotie, pensii de securisti, politicienii, manelele si manelistii, lipsa justitiei, lipsa de perspectiva ca vreodata se vor indrepta lucrurile, atitudinea statului si a societatii fata de putinii care ar face ceva, promovarea non-valorii in toate domeniile, nepotismul si lista poate continua pana diseara.

    pentru a ramane:
    - familia.
  • +2 (6 voturi)    
    Raman pentru ca am plecat (Vineri, 15 mai 2009, 13:16)

    drJohn [anonim]

    Am fost plecat cativa ani din tara. Am schimbat niste inconveniente cu altele. M-am intors pentru ca aici ma simt mai bine. Depinde de fiecare acum.

    Invit pe toata lumea dea o raita pe afara ca sa poata sa compare situatia in care ne aflam si abia apoi sa emita pareri competente.
    • -1 (3 voturi)    
      Corect! (Vineri, 15 mai 2009, 13:42)

      mmc [anonim] i-a raspuns lui drJohn

      De acord, si io am facut la fel! ;)
      • +1 (9 voturi)    
        mda (Vineri, 15 mai 2009, 14:07)

        sz [utilizator] i-a raspuns lui mmc

        eu zic ca daca erati niste oameni capabili va integrati usor... dar acolo ati vazut ca tre sa munciti si v-ati intors sa somati in tara
        • +5 (9 voturi)    
          mda2... (Vineri, 15 mai 2009, 14:22)

          echos [anonim] i-a raspuns lui sz

          Cum spunea DrJohn: iti prindea bine sa pleci un pic pe afara inainte de a vorbi...
          Personal am fost la lucru si am stat in multe tari... si din cele "peste" Romania si din cele "sub" Romania(exista asa ceva, si sunt nu putine!) Si concluzia finala dupa 8 ani lucrati in exterior ca expat pentru o companie romaneasca e ca toto acasa e mai bine...
          Iar sondajul asta vine un pic cam tarziu.... caci cu criza asta si "cele mai bune conditii" au devenit... rele
          o zi buna!
        • -1 (3 voturi)    
          Sau invers (Vineri, 15 mai 2009, 21:58)

          nelu [anonim] i-a raspuns lui sz

          Sau daca erai capabil reuseai si in Romania ! .... sau daca reusesti in Romania esti neaparat hot, pe cand daca reusesti afara esti "capabil" ?
    • -2 (2 voturi)    
      da! (Vineri, 15 mai 2009, 17:39)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui drJohn

      Sunt de acord!
  • +2 (4 voturi)    
    tara mea are... (Vineri, 15 mai 2009, 13:19)

    codrea [anonim]

    Era un cantec pe la clasele 1-4 care incepea cu "Tara mea are..." Eu cred ca are de toate, si bune si rele, la fel ca orice alta tara din lume. Problema e de adaptare.
    Acum vreo 15-16 ani, ma gandeam serios sa emigrez. Intre timp am descoperit ca totusi poti sa traiesti ok si in tara asta daca te poti adapta.
    Singurul lucru care-i lipseste acestei tari este o forta politica care sa schimbe lucrurile care nu merg bine. O forta politica care sa nu fie constituita pe scheletul oportunistilor din actualele partide.
  • +4 (6 voturi)    
    Am putut sa aleg (Vineri, 15 mai 2009, 13:19)

    Cel care alege [anonim]

    Nu exista o formula, exista doar tipuri de oameni, caractere. Sunt cei care nu ar pleca in ruptul capului si cei care ar pleca maine. Depinde de feelingul fiecaruia. Cunosc persoane care au lasat o situatie mai buna aici si au plecat sa o ia de le zero in strainatate si persoane care sunt peste ocean si spun ca nu ar mai pleca asa cum au facut-o acum x ani. Pentru statistica am avut posibilitatea si plec (o am si acum) dar am ramas in tara.
    • +1 (3 voturi)    
      Raspuns (Vineri, 15 mai 2009, 18:01)

      Un Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Cel care alege

      Si totusi sunt mult mai multe caractere intr-o barca decat in alta, depinzand mult de calitatea mediului. Nascut in comunism, educat in tranzitie si somer in criza economica ....
  • +2 (6 voturi)    
    Problema nu-i ca pleaca... (Vineri, 15 mai 2009, 13:23)

    SH [anonim]

    ... ci de ce ?

    Cred ca peste 95% pentru BANI. Doar ca BANII reprezinta doar una din componentele ce alcatuiesc "calitatea vietii".

    Crede cineva ca-i simplu pe alte coclauri ? Deloc. Eu am plecat acum 20 de ani dintr-o Romanie "neagra", astazi n-as mai face-o. Nu exista in Europa de vest o tara cu un potential mai mare decat in Romania pentru a "face bani".
    Iar pentru restul "calitatii vietii", mai ganditi.
    • +2 (4 voturi)    
      Banii (Vineri, 15 mai 2009, 14:59)

      Dacus [utilizator] i-a raspuns lui SH

      Banii sunt ochiul dracului, dar fara ei esti un om "mort" in orice tara - inclusiv RO.
      Sa faci bani este un lucru necesar. Fiecare face lucrul asta cum il taie capul. Unii au mai mare altii mai mic succes.
      Dar, oricum, Ca vrem, ca nu vrem sa acceptam, banii "vorbesc" ... cum e cantecul ala vechi!
      • +2 (2 voturi)    
        Banii? (Vineri, 15 mai 2009, 18:04)

        Un Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Dacus

        potentialul de a face ceea ce m-a invatat facultatea sa fac?
        recunoasterea meritelor in timpul muncii?
        lipsa micii coruptii? (de la 100.000 de euro in sus nu ma intereseaza)
        oameni binevoitori cu toata birocratia incalcita reusesti sa iesi de la un ghiseu cu hartia de care aveai nevoie in mana chit ca a durat o ora sa citeasca gigelul legea?
        respect?
        atmosfera sociala decenta?
        fara istericale?
    • +3 (3 voturi)    
      NU neaparat! (Vineri, 15 mai 2009, 18:00)

      criscom [anonim] i-a raspuns lui SH

      Ci, din cauza mentalitatii din Romania!
      Ca informatician as putea cistiga bine in Romania, insa mentalitatea de acasa ma exaspereaza, ma sufoca... Am preferat Franta. In ciuda faptului ca viata aici (in Occident ) nu e roza, ca-mi lipsesc o gramada de lucruri de-acasa, de cite ori ma intorc in Romania, abia astept sa revin in Franta "acasa"... (cei care traiesc in strainatate ma inteleg de ce folosesc "acasa" si pentru Romania si pentru tara gazda... Suntem parca mereu rupti in doua...)
  • +7 (7 voturi)    
    copii (Vineri, 15 mai 2009, 13:32)

    horia [anonim]

    stau pentru ca parintii mei si ai sotiei sa fie bunicii copiilor mei(asta presupune proximitate). as pleca numai in europa(belgia, franta, austria, luxemburg, UK...) dar poate peste vreo 10 ani. fratele meu e in America de cativa ani, casatorit acolo, dar eu nu as pleca asa departe. never say never, though :)
  • +5 (5 voturi)    
    As pleca si maine... (Vineri, 15 mai 2009, 13:38)

    Bogdan [anonim]

    ...de ce? Pentru ca m-am saturat de tot ce inseamna mizerie in politica si in general. Nu cred ca in alta parte este mult mai bine, dar totusi exista civilizatie. Ne-am invatat sa stam sa nu facem nimic si sa ne pice ceva din cer.Poate generatiile viitoare vor avea mai mult discernamant, cu toate ca cei inteligenti pleaca cat mai devreme in alte tari.Pacat ca avem potential daca nu stim sa-l folosim. Sau poate cineva acolo sus nu are nici un interes sa ne mearga la toti bine.felicitari celor care pleaca, mult succes celor care raman.
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 15 mai 2009, 18:03)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      problema este ca daca toti suntem plecati, cine mai ramine in Romania? Cine va reusi sa schimbe mentalitatea celorlalti si va pregati generatiile viitoare...
      "Pacat ca avem potential daca nu stim sa-l folosim." - bine spus! Si, din pacate astaeste o "traditie" la noi.
  • +5 (5 voturi)    
    Si eu am plecat (Vineri, 15 mai 2009, 13:38)

    ik [anonim]

    motivele au fost deja scrise de altii. Dar unul singur lipseste, si anume banii mai dragii mei idealisti.
  • +3 (11 voturi)    
    Hai sa ne dam cu presupusu. (Vineri, 15 mai 2009, 13:45)

    BP [anonim]

    Romanul raspunde nervos la astfel de intrebari. Raspunde cu patos, punandu-si in acest raspuns suma nemultumirilor de ani de zile. Adauga acestui cocktail iluzia unei vieti mai bune pe alte meleaguri. Nu tot timplul planul de acasa se potriveste cu cel din targ, cum spune un proverb romanesc.

    Daca nu ai trait si afara e greu sa gandesti obiectiv. Totul in Romania e negru, iar acolo roz. Totusi, nu e usor de trait printre straini. Poate fi de multe ori mai greu decat acasa. A pleca la munca in strainatate nu este egal cu a pleca definitiv din Romania. Sunt doua lucruri total diferite.

    Sondajul initiat de MTS este o ineptie. O prostie fara margini, fara nici un rezultat sociologic concred si cu profunde distorsionari ale realitatii. Multi raspund PLEC MAINE. Insa daca le pui biletul de avion in mana li se taie filmul pe loc.
  • -1 (5 voturi)    
    da asa este.. (Vineri, 15 mai 2009, 13:46)

    claudel.irl [anonim]

    asa este, abia cei care se duc in alta tara observa ca ceva lipseste, mie imi place natura si vremea din romania, unde locuiesc eu ploua foarte des si nu apuci sa te bucuri deloc de vreme frumoasa..
    • +11 (13 voturi)    
      Pai vino acasa... (Vineri, 15 mai 2009, 14:51)

      Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui claudel.irl

      ...te asteptam cu drag!

      Hai, vino sa te strangem in brate!

      Semnat: Basescu, Iliescu, Hrebenciuc, Voiculescu, Florin Salam & Octavian Francezu, EBA, Vanghelie, Andreea Marin, Schwartzenberg, Adrian Nastase, Adrian Copilu Minune, Victor Ciorbea, regele Cioara, Nutu Camataru, Dinu Patriciu, Marko Bela, Sile Pietroi & Gica Boxeru, eleva porno, fam. Columbeanu, dr. Ciomu, i.p.s. Teodosie Spagoveanu, Radu Mazare, Emil Boc, Ogica, Elodia, nesimtitul care te calca pe trecerea de pietoni, dobitocul care urla injuraturi catre tine in trafic si toti prietenii cei de alta'dat.

      Iti vine sa versi? Poate asta e acel ceva care lipseste.
      • -2 (8 voturi)    
        hahahaha (Vineri, 15 mai 2009, 15:34)

        claudel.irlanda [anonim] i-a raspuns lui Vorbe goale

        in sfarsit ceva comic =)) n-am mai ras demult in halul asta, cu lacrimi tata cu lacrimi, asta doresc sa vad pe aceste site-uri de stiri, comentarii haioase nu doar din alea depresive, sunte-ti de acord cu mine? :))
  • +6 (6 voturi)    
    de ce ramai in Romania ? o realitate dura (Vineri, 15 mai 2009, 13:49)

    gica [anonim]

    de ce ramai in romania? de ce pleci din tara?

    in momentul in care ajungi sa-ti pui astfel de intrebari, cred ca situatia din romania este destul de dura. ma intreb cum ar reactiona cetatenii din statele civilizate ale lumii la o astfel de intrebare ? cred ca ar fi interesant un songaj in acest sens.
    mai mult in ultima vreme imi lasa inpresia ca intrebarea "de ce ramai in ramania " este din ce in ce mai sinonima cu "esti dobitoc ?" cat despre "de ce pleci din tara" este din ce in ce mai sinonima " ce baiat destept " .
    in alta ordine de idei "de ce pleci din tara ", ptr ca avand oportunitatea de a calotorii destul de mult in multe parti ale lumii (europa, asia, africa), imi dau seama cat de mult ne batem joc noi romani uni de alti la noi in tara. mai mult, mai toti ministri de pana acuma ar trebui acuzati de genocid !!! cati oameni au murit la revolutie ? dar cati aomeni au murit de atunci din cauza starii preacare a infrastucturii ? cati oameni au murit din cauza stari precare a sistemului de sanatate ? in conditiile in care noi contribuabili platim bani grei ptr aceste servicii .
    credeti-ma sunt tari din africa (culmea la extreme africa de nord si de sud) a caror infrastructura o dapasteste cu mult pe cea a romaniei de asia nici nu are rost sa vorbim.
    si din nefericire nu ne aflam de drumul cel bun, dar sper sa ma insel. oricum mie mia placut germania munchen , de departe unul dintre cele mai civilizate orasele in care am locuit.
    cu speranta la ramanica noastra
    gica ..... ptr totdeauna roman
    • 0 (6 voturi)    
      Asta este (Vineri, 15 mai 2009, 16:11)

      radub [anonim] i-a raspuns lui gica

      Ceea ce multi nu stiu : nu doar cateva tari africane, ci cam o jumatate dintre ele (vreo 20) au un BIP mai ridicat ca al Romaniei (situatia din 2007)
      • +3 (3 voturi)    
        care sunt astea? (Vineri, 15 mai 2009, 18:30)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui radub

        Care sunt aceste tari?

        La PIB pe cap de locuitor vad ca ne intrec doar Gabon si Botswana - doua tari din 53. Cred ca mai e mult pana la jumatate, nu?


        http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

        http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita
    • 0 (2 voturi)    
      un raspuns (Vineri, 15 mai 2009, 18:19)

      Un Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui gica

      Locuitorii Angliei isi doresc sa plece in Franta, ca e vremea mai buna :)
  • +4 (8 voturi)    
    Si totusi... (Vineri, 15 mai 2009, 13:54)

    Justin Puscasu [anonim]

    nimeni nu pleaca de placere. Pleaca pentru ca s-a saturat, pentru ca se simte umilit, batjocorit de "smecheri" de tot felul, coplesit de prosti si fara nici un orizont.
    Si totusi, n-am intalnit emigranti cu adevarat fericiti. Marea majoritate a celor care pleaca traiesc mai bine, au parte de un mediu curat, de oarecare siguranta a zilei de maine, de ingrijiri medicale decente, etc. Dar raman mereu "straini" - rareori isi fac prieteni printre nativii tarii adoptive, de multe ori sunt stigmatizati in bloc pentru ca niste concetateni mai tuciurii fura sau violeaza...
    Cred ca adevarata solutie nu e nici sa plecam, nici sa ne resemnam, ci sa incercam sa facem AICI curatenie. De exemplu, votand corect, luand atitudine ferma atunci cand ceva nu ne convine, unindu-ne, eliminand prostii din functiile de conducere...
    • +2 (2 voturi)    
      "votand corect" (Vineri, 15 mai 2009, 15:39)

      x [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      adica ?
      cumva cu pdl?
      cu pnl?
      cu psd?
      cu prm?

      de acord cu ce spui, sper insa sa nu fii un propagandist al unora din aceste "partide" (gasti bazate strict pe interes financiar)
      • 0 (0 voturi)    
        "votand corect" (Vineri, 15 mai 2009, 23:00)

        Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui x

        Precizare: Uneori a vota corect inseamna sa anulezi buletinul de vot.
        Referitor la intrebarea din articol, voiam sa subliniez ca nu pot fi de acord cu nici una din alternativele propuse (sa emigrezi sau sa te resemnezi). Daca am incepe sa gandim altfel, daca am depasi perspectiva asta strict personala, atunci ar aparea rapid si personalitatile sau partidele care sa merite votul nostru. Deocamdata nici unul nu merita, dar trebuie sa le spuneam asta raspicat.
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar totusi (Luni, 18 mai 2009, 1:02)

      unul [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      Nu i-ai intalnit tu pentru ca nu se amesteca cu romanii. Si multi au "prieteni printre nativii tarii adoptive".
  • +3 (5 voturi)    
    Mai bine pleaca ei (Vineri, 15 mai 2009, 14:03)

    Daniel I [anonim]

    In loc sa stam aici sa ne vaicarim ca ce prost o ducem, ca ce lideri corupti si incompetenti avem, mai bine luam atitutine si ii trimitem pe ei pe alte meleaguri. Eu consider ca noi suntem de vina in proportie de 90%. si o sa ne fie din ce in ce mai rau daca nu luam atitudine.
    Pe afara cum nu le convine ceva, cum li se pare ca o lege este contra intereselor populatiei, ca ii lezeaza catusi de putin, cum o pun de-o revolutie ( vezi greva fermierilor din Paris, protestele din Atena si multe altele pe care nu are rost sa le insir acum pt. ca probabil toata lumea le cunoaste foarte bine).
    Asa ca lasati forumurile sterile si exprimarile din spatele unui nick anomin si haideti sa facem ceva.
    Ne-am obisnuit, ca aproape de fiecare data sa fugim din fata greutatilor.
  • +6 (6 voturi)    
    Prea multe motive sa nu ma mai intorc... (Vineri, 15 mai 2009, 14:05)

    Mi [anonim]

    Sunt de un an in Franta dupa ce am profesat 15 ani de medicina de familie in Romania. Aici sunt tot medic de familie si diferentele sunt enorme... Nu numai din sub aspect material, dar si ca statut si din punct de vedere al conditiilor de munca si de trai. Inchipuiti-va ca sunt intr-un satuc de 500 locuitori undeva in nord-estul Frantei si ar trebui sa fac comparatia cu un satuc din nordul Moldovei unde nu sunt sigur ca as avea canalizare, apa curenta si poate nici macar curent electric... Ce sa mai vorbesc de Internet...!!! Iar eu am plecat de la 500 metri de Km 0 al Romaniei, unde acum este mizerie, plin de tzigani si manele, dar las in urma "satisfactia" ca exista un primar-chirurg care este mult mai pasionat in a intra in Cartea Recordurilor cu cine stie ce valori mirobolante si pe care il intereseaza mai mult (ca si pe predecesorii sai, de altfel), de a da aprobari (poate nu doar pe ochi frumosi) pentru constructii-kitsch, decat sa renoveze ceea ce se chema in trecut "micul Paris". In rest, numai de bine. A se reflecta mai mult la "Ubi patria, ibi bene" sau invers... Din punctul meu de vedere, Romania a intrat pe o panta descendenta ireversibila, iar cand nu vor mai fi prea multe de furat, Europa va cunoaste si mai din plin varianta noua a "urmasilor lui Dracula". Pana acum, conationalii nostrii rromi au reusit sa-si impregneze tenta de "porumbei antifonati" in multe tari europene si nu m-as mira ca in viitorii ani "Romania" sa se scrie intr-adevar cu 2 de r! Pacat, avem o istorie frumoasa, dar nici pe aceea nu o sa fim capabili sa o pastram ca atare! Iar aici, fara doar si poate, nenorocirea a inceput imediat dupa asa-zisa Revolutie, cand Ilici si ai lui s-au grabit ca prima lege abrogata sa fie pedeapsa cu moartea. Astfel, a pierdut si el ocazia de a muri sarac si cinstit...
  • +7 (7 voturi)    
    de ce? (Vineri, 15 mai 2009, 14:07)

    ilie [anonim]

    Cand 10 % din populatia unei tari pleaca , iar autoritatile tin evidente de genul ... x miliarde euro intrate in tara de la cei plecati, credeti ca mai e nevoie de a face sondaje " de ce pleaca romanii in strainatate " ....pai dupa bani si o viata omeneasca ! Problema care se pune ar trebui sa fie alta... " Ce se va intampla in momentul cand acesti tineri nu vor mai avea cui trimite acesti bani?"
    Cred ca la 10 % exod dintro tara , autoritatile ar trebui sa intre in panica, si sa faca nu sondaje ci masuri concrete pentru ai readuce inapoi. A-ti auzit vre-o autoritate sa treaca la actiune in sensul asta?
    • 0 (0 voturi)    
      10% (Luni, 18 mai 2009, 2:02)

      unul [anonim] i-a raspuns lui ilie

      Ai multa dreptate. Pe ei ii intereseaza banii intrati in tara din alte motive. Usureaza bugetul de cheltuieli sociale...enorme. Alte tari importa imigranti. Ei...
      No Comment.
  • +7 (7 voturi)    
    Plecam pentru ca putem (Vineri, 15 mai 2009, 14:12)

    mandre [anonim]

    Parintii nostrii au plecat de la sat la oras. Asa s-a putut atunci. Si fix din aceleasi motive: pentru ca era mai bine in alta parte si pentru ca daca ramaneau nu aveau nici un viitor. Nu mai comentati atata despre asta, aduceti-va aminte de proprii parinti si felul in care le-a fost si lor transformata viata.
    • +7 (7 voturi)    
      corect (Vineri, 15 mai 2009, 14:21)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui mandre

      Si nemtii au plecat din est in vest, americanii din centru spre vest. De ce ? Pentru oportunitatile ce le aveau in alta parte. Olandezii sunt mari pasionati de rulotism. Findca multi dintre ei isi doresc sa construiasca un camping, iar la ei in tara nu pot ( terenul este f. scump ), pleaca in alte tari precum Romania ( exista cel putin 5 campinguri construite de olandezi ). Poate singura problema ar fi de ce avem totusi atat de putine oportunitati pentru tineri?
    • 0 (4 voturi)    
      eu ma intorc la tara (Vineri, 15 mai 2009, 15:01)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui mandre

      Tot pentru ca stiu ca imi va fi mai bine.
      Pace!
  • +4 (8 voturi)    
    de ce ramai? mai bine zis cat mai ramai?.. (Vineri, 15 mai 2009, 14:17)

    pehash [utilizator]

    vreau sa plec pentru ca populatia acestei tari nu ma reprezinta... majoritatea sunt inculti, nesimtiti, lenesi, respectul pentru propria persoana e sub nivelul marii... implicit respectul pentru cei din jur este la fel..
    degeaba ne luptam sa schimbam o tara care nu vrea sa se schimbe.
    de ce nu plec inca? familia, prietenii si stresul schimbarii.

    pentru mine este evident ca populatia regreseaza, deci este doar o chestiune de timp pana cand motivele care ma tin aici nu vor mai putea echilibra dezgustul fata de dorel si pitzi a lui...
    • -3 (9 voturi)    
      Uau ! (Vineri, 15 mai 2009, 14:31)

      incultul [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Sa intelegm ca tu esti cult, simtit, foarte harnic si cu mult respect pentru cei din jur pe care, ii faci inculti, nesimtiti si lenesi. Probabil ca doar prin pleacare celor ca tine o progreseze populatia !
      • +2 (6 voturi)    
        raspunsuri aiurea (Vineri, 15 mai 2009, 16:21)

        un cititor [anonim] i-a raspuns lui incultul

        intelegm?
        pe care, ii faci?
        doar prin pleacare?
        o progreseze populatia?

        populatia celor care nu stiu sa scrie corect n-o sa progreseze niciodata decat daca se intorc la scoala (primara), desi...slabe sperante sa invete ceva considerand pofta si capacitatea profesorilor din Ro de a educa.
        si va rog mult, nu va mai scuzati ca scrieti repede si mai scapati cate o gresala. scrieti mai incet dar fara greseli... macar din respect pt cei care va citesc.

        o zi buna!
  • +4 (4 voturi)    
    grea decizie .... (Vineri, 15 mai 2009, 14:26)

    Anonim [anonim]

    E usor sa zici ca pleci si-ti refaci viata "dincolo", dar cu cat "cresti" atat ca statut cat si ca varsta, e din ce in ce mai greu sa faci pasul asta, mai ales daca te gandesti la plecat definitiv.
    Personal, am ajuns in punctul in care nu-mi mai doresc sa plec, dar imi doresc sa-mi trimit copilul in afara si sa "se modeleze" altfel acolo.
  • +4 (4 voturi)    
    de ce? (Vineri, 15 mai 2009, 14:32)

    georgia [anonim]

    pt ca am o afacere aici,pt ca am 2 copii si poate pt ca imi e frica de necunoscut.aici ne-am obisnuit cu greutatile,cu taxele impuse abuziv,cu politicieni fosti securisti,turnatori etc.si eu si sotul meu am trecut prin multe ca sa ajungem aici si desi ne este greu nu am putea pleca.
    • +1 (1 vot)    
      Romanica (Vineri, 15 mai 2009, 18:53)

      Adrian US [anonim] i-a raspuns lui georgia

      Tot in Georgia sunt si eu (Forsyth county)

      Mult respect,
      Adrian US
  • +4 (4 voturi)    
    Limba nostra-i o comoara.. (Vineri, 15 mai 2009, 14:46)

    Cuore [anonim]

    As vrea sa prezint un alt aspect al plecarii: limba tarii unde ajungi. Cati se gandesc ca vor ajunge acolo si nu se vor putea duce la doctor sa spuna ce-i doare pentru ca nu stiu limba sau ca nu vor putea sa semneze un contract..Nu peste tot in Europa se vorbeste engleza..Eu am plecat acum 6 ani si am trecut prin asta, inceputul nu-i usor, cu toate acestea nu regret si nu m-as mai intoarce in veci. In Romania ma invarteam in cercuri .. aici sunt un strain..dar sunt linistit, multumit..pot merge in fiecare wkd pe munte, pot merge o luna la plimbare prin Europa. Platesc asigurari, taxe f mari etc si sunt mandru ca o fac, vad unde se duc, orasul e plin de flori, spitalele sunt curate, scolile arata ca o farmacie..Cand mai ajung prin Romania ma ingrozesc, nu am uitat de unde am plecat, dar plang cand vad cum arata Bucurestiul..si prietenii de acolo imi zic - hai ca s-a schimbat, au bagat internet in Herastrau ..
  • +10 (12 voturi)    
    pro si contra (Vineri, 15 mai 2009, 15:01)

    Falco [anonim]

    Pt a ramina

    1) imi place la nebunie cind ies intr-un parc sa dau doar peste gunoaie
    2) imi lipseste sunetul de manele din masini la munte
    3) din impozitul platit de mine nu vezi ce case faine s-au tras pe toate vaile tarii
    4)uitate si tu ce limba literara vorbesc toti politicieni nostri ,
    5)unde mai pot injura atit de bine dind dintro groapa in alta in asfalt dupa ce am luat rovineta in prealabil
    6) unde mai pot plati impozit fara a avea profit
    7)unde se da aprobare de a distruge un parc (din putinele care exista ) pt a mai trage inca o biserica care ori cum stau goale , (mai putin de pasti si craciun poate )
    8) unde altundeva personaje demne de balamuc sau puscarie sint modele nationale
    9 ) in ce tara reusesti performanta sa lucreze 1,5 mil efectiv si sa traiasca din asta 21 de milioane
    10 ) imi place sa fiu furat de toti fuctionari publici culmea paltiti de mine
    Ar mai fi inca citeva sute de motive pt a ramine problema e ca exista si un motiv pt a pleca :

    NU SUNT MASHOCHIST
    • -4 (6 voturi)    
      corect (Vineri, 15 mai 2009, 18:11)

      liana [anonim] i-a raspuns lui Falco

      Imi place ca acuzi politicienii ca nu vorbesc corect (ai dreptate), insa in comentariul tau am gasit foarte multe greseli :)
  • +5 (5 voturi)    
    de ce am plecat... (Vineri, 15 mai 2009, 15:02)

    noname [anonim]

    In urma cu cativa ani, dupa ce am terminat facultatea, am avut de luat o decizie destul de grea, care se regaseste in titlul acestui articol: raman sau plec?
    Nu a fost usor, am luat in calcul avantaje si dezavantaje, si pana la urma partea emotionala invins: incercam prima data aici(vorbesc la plural pentru ca decizia a fost luata impreuna cu fosta piretena/actuala nevasta). Asadar, cu mult entuziasm, am hotarat sa ne cream un viitor intr-unul din marile orase ale tarii. Inca din timpul facultatii lucram la o multinationala, iar acum viitorul parea al nostru. Dupa o marire semnificativa de salariul si o mica promovare, am incercat sa ne gasim o chirie. Am ales o agrsoniera intr-o zona foarte buna(la 5 minute de mers pe jos de birou), si nu un apartament intr-o zona mai amrginasa, de unde trebuia sa folosesc mijloacele de transport in comun. Pretul era cam la fel. De aici a inceput lupta cu balaurul. Scopul: sa ne luam o locuinta proprie. Pe vremea aia, bancile iti dadeau voie la o rata de doar 33% din venit, asadar valoarea locuintei nu putea fi prea mare. Am sperat ca va fi mai bine, si ceva se va schimba. Partial am avut dreptate. La birou, treburile mergeau excelent, au urmat inca cateva mariri destul de importante, dar surpriza!!!chiar daca ne permiteam un imprumut mai mare, aproape ca nu mai puteam cumpara aceleasi lucruri ca inainte, pentru ca pretul apartamentelor/caselor crestea intr-un ritm mai mare. Dupa 3 ani de incercari, cand deja se schimbase legislatia suficient incat sa primim un credit mai mare, am crezut ca am invins. GATA!!!Am inceput cautarile mai amanuntite si am gasit ceva ce se potrivea cautarilor nostre. Si cand ne pregateam sa taiem si ultimul capat al balaurului, au inceput sa-i creasca altele. Majoritatea angenilor imobiliari practicau metode "balcanice", adica spuneau un pret, ramanea ca trebuie sa ne gandim putin, pentru ca ziua urmatoare pretul sa fie cu cateva mii de euro mai mare. ...(continuare mai jos)
  • +1 (3 voturi)    
    alien (Vineri, 15 mai 2009, 15:02)

    Razvan [anonim]

    Sunt tanar, sunt plecat de ceva vreme, pt nu se stie cat timp. Paradoxal nu am plecat pt bani..chiar daca vi se pare improbabil..ci pentru a-mi "deschide" orizontul. E greu in strainatate, pt ca esti STRAIN, dar exista o liniste si relaxare de care in RO nu ai parte. Toate cu bune si rele, eu o sa ma intorc sigur, si sper ca impreuna cu cei plecati si care vor fi destul de atasati emotional de tara ca si mine , vom cladi o natie de care sa fim mandri. Eu oricum sunt mandru ca sunt Roman si asa o sa fiu tot timpul, chestiile nashpa o sa dispara, pt ca incultii prostii si hotii nu pot sa existe pt totdeauna intr-o Europa tot mai deschisa si transparenta. Sa ne vedem cu bine :)
    • -2 (2 voturi)    
      In aceisi situatie (Vineri, 15 mai 2009, 15:24)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      si gandesc la fel...cei care vor sa plece nu le place munca visand ca in afara vor avea lapte si miere.


      p.s. mandru ca sunt roman
  • +8 (8 voturi)    
    ...continuare (Vineri, 15 mai 2009, 15:02)

    noname [anonim]

    …(continuare) Apoi, toti dezvoltatorii incercau sa-ti vanda „cioara vopsita”, calitatea fiind foarte slaba, majoritatea actelor fiind cel putin ciudate, iar promisiunile in floare. La banca, creditele parea a fi facute doar ca sa tea jute, dar dup ace puneai cateva intrebari sau citeai un exemplu de contract, te minunai de ce comisioane trebuie sa platesti.
    Asadar, acum ne vedeam in fata unei noi decizii: a.) luam o casuta aici si ne petrecem urmatorii 30 de ani incercand s-o platim, s-o terminam si s-o utilam cat de cat, sperand ca macar o parte din promisiuni sa fie onorate ; sau b.) incercam altceva.
    Am ales varianta b) si acum nu ne pare rau. Asadar, surprinzator de repede mi-am gasit un job asemanator in vest, pe un salariu mai bun ca in tara, care dupa calculele noastre trebuia ne permita un trai decent, cel putin la inceput. Calculele nu s-au prea potrivit, mai ales ca firma la care am plecat s-a dovedit a nu fi prea serioasa. Cei care au ganduri de plecare trebuie sa fie constienti ca perioada de adaptare nu e floare la ureche. De obicei esti tratat cu reticenta, iar pe unii asta ii face sa-si piarda increderea. In momentul in care aud de romani, strainii sunt destul de sceptici, si nu se deschid imediat, trebuie sa demonstrezi ca esti capabil a faci ceea ce trebuie, apoi nu mai sunt probleme. Din fericire, si dincolo poti avansa prin forte proprii, chiar mai repede decat in tara. Important e sa-si vezi de treaba. Acum, dupa doar dooi ani de la pecare, castigam sufficient ca san e platim casuta din Romania nu in 30 de ani, ci in 3. Dar ce motive am avea sa ne intoarcem in tara? Aici ne permitem 2 concedii pe an, multe lucruri pe care nu ni le permiteam in tara, sic el mai important: o viata linistita. E drept, ne lipseste foarte mult caldura sufleteasca de acasa, prietenii de acolo, “aerul” Romaniei, dar toate astea dispaar dupa o saptamana petrecuta acolo. E nevoie doar de cateva ore ca sa-mi amintesc de ce am plecat.
    • +7 (7 voturi)    
      cariera (Vineri, 15 mai 2009, 15:16)

      noname [anonim] i-a raspuns lui noname

      cat despre cariera, nu are rost sa vorbim, firmele din Romania nu o sa permita niciodata dezvoltarea individuala la un nivel comparabil cu ce se intampla la firmele mama. O sa ramana doar niste locatii low cost sau best cost, care fac munca de jos. E pacat de cei care au posibilitati de dezvoltare sa se plafoneze in tara. Afara se gandeste la un total alt nivel, sunt experiente fara de care nu poti sa progresezi.
    • +3 (3 voturi)    
      Dreptate (Vineri, 15 mai 2009, 15:17)

      Romy [utilizator] i-a raspuns lui noname

      Foarte adevarat ce ai spus in ultima parte!!!
  • +1 (3 voturi)    
    DE CE (Vineri, 15 mai 2009, 15:06)

    SISKA [anonim]

    am plecat si ma voi intoarce. am plecat in 2003 in italia (lucrez ca asistent med.) pt a-mi termina o casa in bucuresti. pot sa spun ca nu e nici pe departe asa de bine pe cit se crede. e adevarat ca realizezi mai multe lucruri din afara dar oricit de bine esti vazut la locul de munca ramii tot un strain (mai ales pe fondul actual). va asigur ca si aici sint scirbe de oameni, poate mai rau decit la noi, diferenta fiind doar ca nu te injura, doar te sapa pe la spate mai rau ca la noi (la noi macar ti-o trage in fata). spaga e la fel de importanta iar "copilu' lu' taticu' " e indispensabil. esti bun doar ca sluga. de ce ma voi intoarce? pt ca inca mai sper ca se va schimba ceva.daca am ajuns in situatia asta e vina fiecaruia din noi cind acceptam sa fim jigniti, cind acceptam tiganu' cu maneaua la maxim, spaga data la altii, etc. dar mai ales lenea de a reactiona la ce este rau. legi avem si noi, mai bune sau mai rele, drepturi, etc dar nu le cunoastem, pe deoparte, sau nu ne vine sa le aplicam pe de alta parte, ca e mai usor sa dam un plic. cine poate fi curat si respectuos in strainatate asa poate fi si acasa. si asta e un lucru care se invata de mic indiferent unde traiesti. ramine doar de aplicat. si atunci de ce nu in romania? de ce numai in exterior putem fi civilizati? doar de frica de a nu fi (de exemplu) expulzati? poate ca ar fi cazul sa incepem sa ne facem un pic de curatenie si in curtea noastra? sa ne gindim la asta ori de cite ori arunca o hirtie pe strada sau o sticla de plastic in padure. asta ar fi un prim pas si apoi se va vedea usor-usor ca se poate si la noi acasa. cit despre guvern si altele, noi i-am ales si tragic e ca nici dupa 20 de ani nu ne trezim (sau nu vrem). in alte tari tot poporul alege si tot el ii da jos. tine de fiecare sa-si astearna cum doarme, nu trebuie sa vina altul sa ne invete, trebuie doar sa aplicam bunul simt si citeodata si o mina defier, nu trebuie sa-mi las casa unde m-am nascut, prietenii pt nesimtiti. ii pun la punct!
    • 0 (4 voturi)    
      Problema (Vineri, 15 mai 2009, 15:22)

      Romy [utilizator] i-a raspuns lui SISKA

      Eu nu cred ca ai ales bine tara cu care sa compari Romania. In vestul Europei italienii nu sunt prea bine vazuti ... si cred ca pe buna dreptate.
      • +1 (1 vot)    
        NU NUMAI (Sâmbătă, 16 mai 2009, 13:04)

        SISKA [anonim] i-a raspuns lui Romy

        eu am dat doar un exemplu, fiind locul unde momentan sint acum.numai ca nu cred ca,asa cum am scris mai sus, solutia e intotdeauna plecarea fara intoarcere. nu cred ca toti cei care pleaca ajung mari si tari in tari sraine. vad o groaza de romani care au plecat din tara si au ajuns sa spele batrinii altora la fund iar cind se intorc se dau mari cu ce bine e in strainatate dar aici sint vai mama lor! e drept ca nu poti sa spui cu adevarat, in situatia lor, ca dupa ce ai facut o scoala ai ajuns sa faci ceva ce in tara ta consideri ca e injositor! nu spun ca nu sint si altii care s-au realizat peste hotare dar prea multi au in cap ideea ca in strainatate e lapte si miere. daca romania a ajuns asa e poate vina fiecaruia dintre noi si mai ales a celor care fac precum termitele: distrug in jur si apoi se uita la locol vecin ca-i mai bun! inutil sa ne uitam ce curatenie e la altii cind nu sintem in stare sa ne aruncam hirtia la cos! de cite ori v-ati luat de careva daca l-ati vazut ca-si arunca sticla de plastic pe unde apuca? in strainatate se intimpla frecvent! si zau ca nu prea-ti vine s-o faci cind te trage cineva de mineca si-ti atrage atentia ca nu-i frumos! continui sa cred ca totusi ceva se poate (si se va) schimba si la noi cu atit mai mult cu cit paradoxal multi vor sa se intoarca acasa. e suficient sa inceapa sa aplice ceea ce au vazut pe unde au fost. si peste toate ma intorc pentru ca imi lipsesc amicii, gratarul la iarba verde, chestiile alea care s-au facut si pe timp de saracie si la bani multi. suna demodat dar asta o simti cind ai stat departe de cei dragi, asa ca mine, vreo 6-7 ani si vezi alte tari nu doar ca turist ci ai contact cu altii si din alte puncte de vedere. si atunci iti dai seama ca nimeni nu-ti da nimic degeaba ba mai mult: cu cit esti mai bun, cu atit mai mult trag pe tine. si toate astea fiind singur printre straini!
    • -6 (6 voturi)    
      stiu de ce te intorci.. (Vineri, 15 mai 2009, 15:37)

      claudel.irl [anonim] i-a raspuns lui SISKA

      te intorci fiindca te-ai saturat sa fii gaurit in spate jos acolo intre picioare de italienii batrani si disperati si obsedati... si ai decis sa revii la tine in ro :-) 70% din toti care pleaca in italia devin poponautzi !!
  • +7 (7 voturi)    
    Eu am plecat (Vineri, 15 mai 2009, 15:08)

    Romy [utilizator]

    Eu am ales sa plec pentru o viata mai buna...

    Am termiant facultatea in Iasi ( inginerie 5 ani ) - am muncit in timpul facultatii sa ma intretin, viata a fost grea dar frumoasa ... viata de student :) In timpul facultatii am avut ocazia sa vad cum se traieste in strainatate. Mi-a placut dar am fost nevoit sa ma intorc sa imi termin studiile. Dupa ce le-am terminat, am ales sa ne mutam in Bucuresti( eu si prietenea mea ). Zis si facut ... Ne-am dat demisia de la firmele la care lucram, ne-am gasit de munca in Bucuresti. Eu eram foarte bine platit. Insa Bucurestiul iti fura cheful de viata. Cand am vazut marlania de acolo, prostia, algomeratia, praful, inca odata marlania si prostia oamenilor , mizeria, miile de masini, fumul, lipsa de respect din parea autoritatilor, toate cele pe care le stiti si voi ... am decis: vreau sa plec din tara si sa nu ma uit inapoi decat la familie si prieteni.
    Asa ca inca o data ... ne-am dat demisia, am cautat din munca in strainatate, ne-am mutat cu toate cele.
    Chair daca si aici ne-am lovit de birocratie si de nenorocul de a fi roman, viata ni s-a schimbat in bine. Suntem mai putin stresati, avem timp si de noi, viitorul pare mai roz, simtim ca totul va fi bine. Imi pare rau ca am lasat familia si prietenii in urma, insa nu m-as mai intoarce niciodata in mizeria aia de tara.

    CONCLUZIE: Am putut compara viata din tara cu cea din strainatate si am ales. NU pentru Romania. Insa nu toata lumea poate fi de acord cu mine.
    • -5 (7 voturi)    
      Tu ai plecat (Vineri, 15 mai 2009, 15:30)

      ela [anonim] i-a raspuns lui Romy

      Draga Romy, felicitari, ai scapat de mizerie, vezi viitorul roz - cat de naivi suntem noi care ramanem in tara. Si atunci ce-ti mai trebuie contact cu Romania? Ce mai stai sa citesti site-uri romanesti? La ce-ti foloseste, ca inteleg ca nimic bun n-ai gasit aici... Fiti fericiti acolo unde sunteti si nu ne mai explicati cat de mizerabili suntem. poti chiar sa renunti si la cetatenie. Nu te obliga nimeni sa ramai cu "nenorocul de a fi roman'.
      • +4 (4 voturi)    
        Raspuns (Vineri, 15 mai 2009, 15:40)

        Romy [utilizator] i-a raspuns lui ela

        Citesc ziarele romanesti pentru a fi informat, si mi-e mai usor decat sa citesc in engleza sau franceza. Si nu am zis ca cei care raman in Romania sunt naivi.( sunt sigur ca sunt oameni care sunt muuult mai fericiti in Romania decat sunt eu aici )
        Vezi tu ... aici oamenii nu raspund in felul in care ai facut-o tu: In primul rand ti se respecta parearea. Stiu ca nu prea poti intelege chestia asta si imi pare rau. Eu as fi preferat sa nu o iei atat de personal.
        • -2 (6 voturi)    
          Respectul (Vineri, 15 mai 2009, 16:09)

          prostul [anonim] i-a raspuns lui Romy

          Spune-i unui neamt sau englez privitor la capitala lui : < "Cand am vazut marlania de acolo, prostia, algomeratia, praful, inca odata marlania si prostia oamenilor " > si vezi cum o sa iti raspunda ! Sau cu ei vorbesti frumos ? Sau poate ca ei sunt toti destepti si ii fac la fel si pe toti care ajung la ei ?
          • +5 (5 voturi)    
            :)) (Vineri, 15 mai 2009, 16:33)

            Romy [utilizator] i-a raspuns lui prostul

            Pai nu am de ce sa zic asta.

            Bucurestiul e cel mai urat si necivilizat oras in care am fost in viata mea. imi pare rau daca parerea mea te jigneste intr-un fel.
            • +3 (5 voturi)    
              De acord (Vineri, 15 mai 2009, 18:00)

              prostul [anonim] i-a raspuns lui Romy

              De acord cu Bucurestiul. Nici eu nu am putut sa stau acolo. Eu stau pe un deal langa Brasov, langa o padure de pini, am o afacere care ma tine mai mult decat as vrea prin Europa. Ce am vrut sa iti spun este aceea ca e normal sa primesti replici mai taioase cand faci pe oameni prosti in fata. Deci strainii nu ti-au dat aceste replici, poate pentru simplul fapt ca nu i-ai facut prosti. Eu am lucrat mult cu ei, si crede-ma nu sunt chiar mult mai destepti decat noi. Dar nici mai prosti!
              • +3 (3 voturi)    
                Iti dau dreptate (Vineri, 15 mai 2009, 21:13)

                Romy [utilizator] i-a raspuns lui prostul

                Aia cu "prostia oamenilor" am scapat-o. Ma refeream la marlanie si voiam sa pun accent pe acest lucru cred...

                Oricum greseala mea... Scuze
          • +2 (2 voturi)    
            comparatie gresita (Vineri, 15 mai 2009, 16:48)

            un cititor [anonim] i-a raspuns lui prostul

            adevarul e ca Bucurestiul detine recordul la marlanie, aglomeratie, praf si prostie. englezii si nemtii sunt pe la coada clasamentului.
            nu-s toti vinovati de "marlanie" dar cu lideri ca Vanghelie si Oprescu, marlanii sunt incurajati sa-si faca simtita prezenta motiv pt care par mai numerosi decat cei care au ceva respect pt cei din jur.
            • +1 (3 voturi)    
              Prostie (Vineri, 15 mai 2009, 18:04)

              prostu [anonim] i-a raspuns lui un cititor

              Cu aglomeratia si praful sigur e asa. Dar cu "prostia" ? Nu zic ca nu e asa, dar cum s-a dedus ? S-a facut vreun studiu? Cine e pe primul loc nemtii sau englezii ? S-a facut o medie, sau au luat prin sondaj? Tu esti mai prost sau mai destept decat nemtii ? Lamureste-ne si pe noi cum se calculeaza prostia unui oras. Ca a unui individ stim !
              • +1 (1 vot)    
                prostie (Vineri, 15 mai 2009, 19:20)

                un cititor [anonim] i-a raspuns lui prostu

                poate ai dreptate, prostia ar trebui omisa desi cred ca marlania si prostia sunt aproape sinonime...as mai adauga ignoranta si incultura...cu mentiunea ca nu e vb de toata lumea...doar de cei care au impresia ca e bine sa fi asa.
          • +2 (2 voturi)    
            Respectul.... (Vineri, 15 mai 2009, 18:44)

            Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui prostul

            nu se impune, se castiga... iar englezii, germanii, francezii se bucura de respectul intregii lumi, iar la ei marlania si prostia oamenilor pur si simplu nu exista.
            • -1 (1 vot)    
              Prostia (Vineri, 15 mai 2009, 19:21)

              prostul [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

              Asta cu praful cu marlania, o inteleg. Nu o inteleg pe asta cu prostia. Adica noi toti suntem mai prosti ca nemtii ? Ca orice neamt ? Si tu si eu ? Sau numai eu ca nu am plecat? Si daca plec ma fac mai destept ?
    • -1 (1 vot)    
      pentru Romy (Vineri, 15 mai 2009, 22:08)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Romy

      Totusi, un lucru n-am inteles..
      De ce-ai ales sa pleci din Iasi in Bucuresti?
      Nici in Iasi nu te-ai mai intoarce? Din aceleasi motive?
      • +1 (1 vot)    
        Raspuns (Vineri, 15 mai 2009, 23:48)

        Romy [utilizator] i-a raspuns lui sorin

        Initial am luat decizia sa plec din Iasi ca sa fac masterul... Am crezut ca am facut o greseala ca am ales sa fac facultatea in Iasi si voiam sa o repar :)
  • +4 (4 voturi)    
    poate in viitor (Vineri, 15 mai 2009, 15:15)

    <m&m> [anonim]

    studiez de 3 ani in germania, am plecat mai mult sau mai putin pt ca m-au impins parintii (stiu ei ce stiu)
    am fost prin toata europa

    si nu pot spune decat ca ... e greu sa gasesti mai rau decat pe la noi .. poate la bulgari ...dar asta nu mai e un motiv de mandrie pentru ca si bulgarii fac progrese

    probabil ca nu o sa ma intorc prea curand in romania, dar vreu sa ma intorc, cel putin mintea mea inca idealista de tinar nu poate sa conceapa ca nu se poate schimba nimic

    daca o sa mai gandesc asa in 10 ani ... ? e greu de spus cu toate ca e improbabil sa vreau sa ma intorc la mai rau.

    si ca sa raspund intrebarii de ce plecam?
    pai ... daca poti sa pleci si nu te impiedica limba familia conjunctura si tu nu pleci atunci esti tampit ... scurt si la obiect
  • -4 (6 voturi)    
    Sa va fie rusine! (Vineri, 15 mai 2009, 15:17)

    Analfabet [anonim]

    Raman in Romania pentru ca aici sunt ingropati multi. Aceia care nu si-au tradat neamul. Raman sa le apar mormintele.
    • +1 (5 voturi)    
      Bravo (Vineri, 15 mai 2009, 15:31)

      Romy [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

      Eu ma bucur ca mai raman romani in tara, altfel s-ar umple Europa si am transforma-o in gunoi, asa cum ne-am transformat si tara!!
      • -2 (4 voturi)    
        deja e plina (Vineri, 15 mai 2009, 16:11)

        tiganul [anonim] i-a raspuns lui Romy

        Deja e plina. Uita-te in oblinda si ai sa vezi !
        • +4 (4 voturi)    
          Raspuns (Vineri, 15 mai 2009, 16:42)

          Romy [utilizator] i-a raspuns lui tiganul

          Da stiu.
          Dar ca fapt divers. Am fost uimit sa aflu cati romani sunt plecati ... dar am fost si mai uimit cand am vazut ce "reclama" ne fac unii pe aici.

          Dar cand vrei sa mergi intr-un restaurant si o persoana care iese iti spune ceva de genul : "Nu mergeti inauntru. Sunt numai arabi si romani!". Sa vad atunci ce parere ai sa ai...
    • +1 (1 vot)    
      alez, enfants! (Vineri, 15 mai 2009, 22:15)

      tradatoru' [anonim] i-a raspuns lui Analfabet

      tot acolo sunt ingropati si aia de l-au tradat! aparatorii lor ce sunt?-fara suparare
  • -1 (5 voturi)    
    Ce imi doresc eu! (Vineri, 15 mai 2009, 15:24)

    archi_coss [utilizator]

    Eu mi-as dori ca romanii sa nu mai plece din tara , fiindca din cauza romanilor am plecat eu din Romania. Va rog frumos nu mai plecati din tara si lasati-ma sa traiesc linistit si fericit , fara sa mai aud injuraturi si sa vad flegme sau batai pe strada! Ramane-ti in tara pentru ca sunt convins ca niciun roman plecat afara nu isi doreste sa ia contact cu alti romani emigranti!
  • +6 (6 voturi)    
    Vreau sa plec (Vineri, 15 mai 2009, 15:27)

    silviu bebe [anonim]

    Motive:
    Impozite mari si nejustificate
    Birocratie
    Coruptie
    Sistem sanitar corupt si incompetent
    Sistem de educatie - sub niveluri europene
    Drumuri - inexistente

    O sa vin in vacanta pe la "tara" pentru offroad, servesc Olanda deocamdata
  • +4 (4 voturi)    
    de ce? (Vineri, 15 mai 2009, 15:28)

    qwerty [anonim]

    de ce pleci din satul tau la oras?
    de ce pleci din orasul tau de provincie in Bucuresti?
    de ce pleci din tara?
    de ce se muta oamenii?

    cred ca toate intrebarile astea au acelasi raspuns. Lumea se schimba si noi odata cu ea.

    de la Londra la Bucuresti fac mai putin decat de la Suceava la Bucuresti. atunci care e diferenta ca acum sunt in Londra si nu in Suceava(doar ca exemplu)?

    pur si simplu aici m-a adus viata, nu am vrut neaparat sa plec din tara si nici nu exclud posibilatea de a ma intoarce. nu stiu daca anul viitor voi fi in Anglia, Franta, Romania, China sau in orice alta tara de pe glob. De ce sunt sigur e ca voi incerca ca fiu acolo unde ma simt mai bine, unde consider eu ca pot realiza ceva.
  • +5 (5 voturi)    
    MOTIVE DE MEDITATIE (Vineri, 15 mai 2009, 15:28)

    ALECU [anonim]

    1. pentru mizerabilele legi de restituire a proprietatii furate de comunistii
    2. pentru mizeria morala si sociala
    3. pentru incultura, mojicie si lipsa respectului fata de valori
    4. pentru insecuritatea sociala la toate nivelele
    5. pentru tigania ce domina climatul social si politic
    6. pentru lipsa sperantei intr-un viitor mai bun
    6. pentru hotia de neimaginat!!!
    ......
  • 0 (2 voturi)    
    eu n-as pleca... (Vineri, 15 mai 2009, 15:37)

    liviu_ [utilizator]

    desi strainii sunt mai civilizati , posibilitatile sunt mai mari etc etc etc
    sunt sigur ca mi-ar fi greu sa ma adaptez acolo...
    aici am familia, am serviciu (care din fericire e platit bine pentru romania).
  • +1 (5 voturi)    
    Tradatori au luat puterea in Romania (Vineri, 15 mai 2009, 15:45)

    Lucianmotzul [anonim]

    In 89 acest netrebnic si ordinar de Iliescu cu sleahta lui ,adus la putere de rusi ,a facut cel mai mare rau din istoria Romaniei acestei tari minunate si acestui popor ,2,5 milioane si in curs alt milion sa paraseasca Romania este cea mai mare nenorocire ,practic cataclism social ,sau distrus industria ,agricultura ,iar bugetari iau salari exorbitante acestia sint oameni lor cu locuri de munca caldute si bine renumerate ,pensi mari si restul nimic saracie lucie ,perspective zero .Iar acum nu ai pe cine sa votezi ca toti sint la fel ,alte partide au fost distruse. Lansarea romnului Geoana la functia de presedinte cine a facuto?trei /Vanghelie .apoi Nastase si Iliescu ce ne mai mira .Foarte greu de schimbat ceva in Romania ,doar vreominune sau de va aparea vreun candidat la presidentia tari care sa vrea sa faca ceva.
  • +8 (8 voturi)    
    si eu (Vineri, 15 mai 2009, 15:46)

    alex [anonim]

    dupa 18 ani de scoli, am intrat si eu in paine, primul job, frumos, colegi de treaba, faceam ce imi place, nu eram stresat...
    dar partea buna se termina aici, salar de 10 milioane (acum 4 ani) si evident ca nu ne descurcam, consoarta avand cam 8

    mediul in care traiam era frumos, sunt de loc din Piatra-Neamt, oras frumos, linistit, neaglomerat, curat, padurea era la 50m de balconul meu, respiram numai cetina de brad, weekend-ul il faceam printre muntii virgini din care lipseau marlanii si manelistii,

    dar oras mort din punct de vedere financiar, salariile sunt mici, exact cat sa supravietuiesti, dar fara sa ai un viitor, din cei 18 milioane care ii faceam amandoi, 10 se duceau pe chirie si utilitati, 5 se duceau pe mancare, mai ramaneau 3 milioane care trebuiau dramuiti cum se poate mai bine, o haina, un papuc odata pe an.
    nu ne puteam gandi la o rata, masina nu aveam posibilitati, casa nici nu aveam curajul sa abordam, am incercat cu ANL, si acum cred ca am dosar la ei undeva prin arhive... si tot asa.

    intr-o zi, dupa o cearta (evident venita de la lipsuri) ne-am consultat si am zis.. ce facem ? ne ducem intr-un oras mai mare ? ne-am duce, dar cu ce sa ne intretinem pana gasim servici, casa, masa etc... salariile actuale nu ne permiteau sa punem deoparte

    intr-o zi, o matusa care traieste de 20 de ani in germania, ne-a facut o invitatie. Ea avea o firma de patiserie, unchiul murise in acel an, iar singura fata care o avusera murisera cu 8 ani in urma intr-un accident

    ne-am dus in germania (munchen) ne-am familiarizat cu afacerea, nevasta se ocupa de partea executiva, eu fiind in domeniul IT, am luat printr-un credit cu dobanda 5% aparatura si ne-am deschis si un site de comenzi online pentru produse de patiserie. Afacerea merge bine, chiar si in criza

    la 5 ani de cand am plecat dn romania, nu m-as mai intoarce decat in intr-un concediu peste 10 ani poate. Familia ne viziteaza in fiecare vara dupa posibilitati, iar prieteni, nu ai timp de ei
  • +5 (7 voturi)    
    am plecat.... si n-as pleca! (Vineri, 15 mai 2009, 15:46)

    mihai [anonim]

    La de ce sa pleci, mi-a placut comentariul cuiva de mai sus: "pentru ca nu mai este tara mea", este a hotilor, a coruptilor, a manelelor si a batjocurii. - Eu vreau inapoi tara despre care vorbeau bunicii mei, cu munca, cu greutati, cu frumusete dincolo de cuvinte si cu voie buna.

    Am plecat, in mijlocul civilizatiei europene, cum zicea cineva mai sus, am plecat dupa bani si dupa respect pentru om si drepturile lui.
    Si am gasit bani si respect pentru bani. si am aflat ca pot fi custi mult mai mici pentru om cu toate drepturile lui garantate prin mii de legi, una mai complicata decat alta, in care singurul tau drept, practic, este sa taci si sa platesti. Coruptia e mica pentru omul de rand, dar pentru orice lucru, pe banii tai este la fel de batjocorit, plimbat, amanat, doar ca ti se şi zambeste. Si dupa 2 ani, ce la inceput mi s-a parut politete, acum seamana foarte mult a baie de joc fata de nepuntinta ta in fata oricarui organism aparat de lege.
    Nu vrei la doctor? Nu-i nimic, te trimit la control obligatoriu. Si il platesti. Nu esti bolnav? Nu-i nimic, iti inventeaza o boala si te trimit prin 7 locuri, ca doar trebuie sa dea de lucru la toti. Pe banii tai. Dar sa te fereasca sfantul sa fii bolnav cu adevarat, ca atunci o programare se face cu 10 zile inainte. Exista servicii bune de urgenta. Dar daca apelezi la ele, plafonul tau de asigurare sare in aer.
    Si multe asemenea. Cand am plecat, eram nemultumita de RDS Acum RDS mi se pare culmea profesionalismului.
    In romania, e clar ca cel din fata ta intelege, stie exact cum sa rezolve dar asteapta ceva. aici: faza 1 nu inteleg, faza 2 se fac ca nu inteleg, poate scapa de tine, faza 3 iti dau false solutii (gen vezi daca ai bec) faza 4 te trimit la altcineva faza 5 te amana faza 6 fac ceva gresit faza 7 o iei de la capat sa repari greseala lor.
    Traiesc aici pentru bani, transport, vacante. dar romania ramane tara mea si daca maine as vedea cea mai mica speranta, m-as intoarce. A bon entendeur, salut!
    • -4 (4 voturi)    
      mai mihai... (Vineri, 15 mai 2009, 16:07)

      brigantes [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Mihaitza, erai "nemultumina" de rds, paracioasa mica :)))
      • -1 (1 vot)    
        hihihi (Vineri, 15 mai 2009, 16:33)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui brigantes

        dap, si asa mi-a gasit "nume" - mihaitza! multam ;)
    • -1 (1 vot)    
      mihai? (Vineri, 15 mai 2009, 16:51)

      Nelu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      si eu m-as intoarce daca as trai in franta sau quebec...
    • 0 (2 voturi)    
      subscriu (Sâmbătă, 16 mai 2009, 4:20)

      zvezda [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Tot ce ai spus e adevarat. Eu am adunat niste povesti pe care nu le pot povesti nimanui din Romania pentru ca nu m-ar crede niciodata! Deocamdata atat pot spune: nici la marlanie nu suntem competitivi. Marlanie sofisticata, frumos ambalata, legalizata, asta am intalnit la tot pasul. Aparenta civilizatie dispare instantaneu cand se ajunge la bani. Dar experienta e interesanta. In Romania am dus-o bine, aici o duc bine, dar imi lipsesc prietenii, mancarea cu gust de mancare si alte mici chestii. De ce am plecat? De curiozitate. Am calatorit si inainte dar e o diferenta foarte mare intre a vizita o tara in vacanta si a trai acolo. In vacanta nu observi decat spoiala, ca sa ajungi la putregai tre sa stai mai mult si sa sapi putin. Si cat putregai! Daca o sa ma intorc vreodata in Romania o sa am un soric atat de gros incat n-o sa ma mai atinga nimic acolo. Am vazut multa frustrare varsata pe forumul asta. Si justificata si mai putin justificata. E bine sa plecati, pentru ca altfel nu veti scapa de frustrare niciodata. Resemnarea nu e o solutie. Dar incercati sa nu ajungeti niste laudarosi si nu uitati niciodata de unde ati plecat.
  • -1 (1 vot)    
    Pentru claudel.irl (Vineri, 15 mai 2009, 15:46)

    helene [anonim]

    Stai in Dublin?
  • +4 (4 voturi)    
    cum sa ramai cand.. (Vineri, 15 mai 2009, 15:49)

    toto [anonim]

    Raiul angajatilor la stat

    Si, pentru ca am ajuns la Romatsa, trebuie sa spunem ca aici este raiul angajatilor la stat. Dupa veniturile asigurate de compania aflata in subordinea Ministerului Transporturilor, salariatii Romatsa trebuie sa aiba un nivel de trai ceva mai ridicat decat in vestul Europei. Castigul mediu lunar al celor 1.872 de angajati a fost anul trecut de 9.929,84 lei (circa 3.009 euro, la cursul mediu din 2007). Fericitii angajati ai statului au primit anul trecut, pe langa salariul inscris in cartea de munca, si tichete de masa de 650.000 lei. Directorul firmei a incasat in 2007 un salariu de 444.450 lei (circa 134.680 euro), la care s-au adaugat, potrivit rectificarii bugetului societatii, publicata in Monitorul Oficial, sporuri si alte drepturi salariale de 258.840 lei (circa 78,5 mii euro).

    Pe locul doi in topul generozitatii angajatorilor din gradina statului este Societatea Nationala Nuclearelectrica, unde castigul mediu lunar al celor 2.330 de salariati este de 4.738,75 lei (circa 1.435 euro). Pe langa tichetele de masa in valoare de 800.000 lei (242,4 mii euro), salariatii au avut la dispozitie si fonduri speciale aferente fondului de salarii, de 1.675.950 lei. Directorul societatii a primit in cursul anului trecut salarii de 131.190 lei (circa 40.000 euro), la care s-au adaugat sporuri de 33.520 lei (10.150 euro) si un premiu anual de 30.610 lei (9.275 euro). Nuclearelectrica a fost si un bun cheltuitor de publicitate, bugetul pentru reclama urcand la 1,5 milioane lei (circa o jumatate de milion de dolari) in cursul anului abia incheiat.

    In fine, pe podiumul companiilor de stat pentru care merita sa lucrezi a urcat si TAROM. Salariatii Companiei Nationale de Transporturi Aeriene au avut anul trecut un castig mediu lunar de 3.385 lei (circa 1.025 euro), valoarea tichetelor de masa primite ridicandu-se la 2,880 milioane lei (circa 872.000 euro). Fondurile speciale aferente fondului de salarii a trecut putin peste un milion de euro in
  • +4 (6 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 15 mai 2009, 15:56)

    Romy [utilizator]

    Cand am dat motivele pentru care am plecat intr-un comentariu anterior, mi s-a raspuns foarte rautacios.

    Nu am citit taote comentariile de aici. Dar nu am gasit pe nimeni care sa dea motive solide pentru care a ales sa ramana in tara!

    As vrea foarte mult sa vad si partea cealalta.
    • +4 (6 voturi)    
      Iti raspund eu (Vineri, 15 mai 2009, 16:44)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Romy

      Ti s-a raspuns rautacios pentru ca si tu i-ai facut prosti in masa. Chiar daca poate asa suntem nimanui nu ii place sa i se spuna in fata asta.
      .......... Sa iti spun de ce am ramas eu ( nu stiu de ceilalti ). Am terminat fac. si inca de cand eram student mi-am facut o firma de software, cu care mi-a mers la inceput greu apoi tot mai bine. Deoarece fac afaceri cu multi parteneri din Europa am avut ocazia sa calatoresc mult. Totusi eu ma simt mai bine in Romania, unde mi-am facut o casa sub padure intr-o zona linistita si suficient de aproape dar si de departe de un oras de provincie mare, unde mi-am pastrat si apartamentul si unde este sediul firmei mele. Daca vreau sa ma duc la schi ma duc in Austria dar schiez si pe o partie unde nu este teleschi, imi place si la mare la noi (?!), imi place si in Olanda, precum si in Portugalia. Practic, eu nu plec findca nu am nevoie sa plec. Daca nu as fi putut sa am toate astea aici poate ca as fi plecat si eu.
      Nu mai suntem o tara inchisa, deci optiunea nu mai trebuie sa fie asa transanta : plec sau nu plec. Poti sa mai pleci sa mai vii, poti sa faci cum te simiti tu mai bine. Si asta fara sa trebuiasca neaparat sa ii convingi pe ceilalti ca cum ai ales tu e mai bine.
  • +4 (4 voturi)    
    DE CE? (Vineri, 15 mai 2009, 16:06)

    Klin [utilizator]

    Am plecat pur si simplu din dorinta de a cunoaste altceva, alte limbi, alte culturi...
    Ca un explorator.
  • +5 (5 voturi)    
    Romania (Vineri, 15 mai 2009, 16:37)

    Nicu [anonim]

    De ce as ramane in Romania? Pt ca e o tara frumoasa si poate fi si bogata!
    De ce as pleca din Romania? Pt ca e locuita (de romani bineinteles), si condusa prost!

    P.S. Unii romani cred ca au cel putin 100 ani de recuperat. O solutie ar fi sa se mai nasca macar o data.
  • +6 (10 voturi)    
    ? (Vineri, 15 mai 2009, 16:48)

    Anonim [anonim]

    sper sa ma insel, dar majoritatea celor care pleaca ii privesc pe cei care raman ca pe niste fraieri.
    da, e foarte greu in romania, e foarte multa coruptie, prostie, incultura, gropi pe sosele, haine si mancare scumpe, dar daca toti cei care pot schimba ceva (ar fi capabili sa schimbe ceva) pleaca, atunci cum va evolua tara asta?

    voi astia care ati plecat cum v-ati simti daca cei care au ramas v-ar privi ca pe niste lasi care au abandonat lupta pentru niste bani?

    daca va pare rau de halul in care a ajuns tara asta, faceti ceva pentru ea de acolo de unde sunteti?

    daca intr-adevar considerati ca romania nu are nicio cale de "salvare" faceti ceva pentru a ajuta cati mai multi oameni sa plece? (de ex. sunteti in stare sa infiintati o afacere acolo si sa aduceti romani dar sa-i tratati cum se cuvine, nu sa-l exploatati din simplu motiv ca "frate, te-am scapat din cocina aia, fii multumit cu cat iti dau")

    daca romania e asa de frumoasa, o promovati in vreun fel?

    daca 20% din cei care au plecat fac ceva pentru tara asta de acolo de unde sunt, atunci e posibil ca generatiile urmatoare sa aiba un viitor (si un trai) mai bun. daca nu faceti decat sa enumerati motive pro plecare, nu s-a rezolvat nimic.
    • +7 (7 voturi)    
      Te inseli (Vineri, 15 mai 2009, 17:01)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Imi pare bine sa iti spun ca te inseli si ca majoritatea celor care au plecat nu ne privesc pe cei care am ramas ca pe niste fraieri. Eu am foarte multi prieteni si fosti colegi care au ales sa plece, dar cu care ma vizitez destul de des. Vorbim de cele bune si cele rele de acolo dar si de aici. Si fi convins ca majoritatea chiar fac ceva pentru noi. Si numai prin faptul ca impartasesc din experianta lor noua celor ramasi aici. Pe mine asta m-a ajutat foarte mult in afacere.
    • +2 (6 voturi)    
      altruism (Vineri, 15 mai 2009, 17:06)

      Cuore [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Parerea mea, te inseli..cei care raman se simt frustrati si nu au argumente si atunci e mai ok sa se gandeasca ca "tradatorii" ii privesc ca pe niste fraieri..Nu inteleg de ce ar fi obligat cineva sa salveze tara, sa o faca sa evolueze..ce ne-a dat noua Romania, in afara de un pasaport rosu care este privit de catre organele de control de la orice granita cu reticenta, de mentalitatea invechita, de lipsa de informare, de obiceiurile proaste - a da spaga, a evolua prin pile si relatii..cred ca e momentul sa scapam de ce ne-a injectat comunismul in creier ca muntii nostri sunt cei mai frumosi si apele nostre cele mai limpezi..Exista locuri mult mai frumoase pe lumea asta iar viata este f scurta, putin imi pasa ce vor face generatiile viitoare, nu am crezut niciodata in aia cu .." a urmasilor, urmasilor nostri"
      • +2 (4 voturi)    
        Anonim are dreptate. (Vineri, 15 mai 2009, 18:13)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Cuore

        Citeste mesajele de mai sus. O mare parte din ele sunt scrise de oameni care au plecat si se vede clar atitudinea lor. Dau doar un exemplu


        "putin imi pasa ce vor face generatiile viitoare"

        Poate situatia actuala a Romaniei se datoreaza si acestei atitudini.
        • +2 (4 voturi)    
          completare (Vineri, 15 mai 2009, 18:51)

          un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

          Am uitat sa dau exemplu de atitudine aroganta a in comentariile de mai sus.

          "Cine ramane in Romania o face fie ca nu are posibilitatea ori fie ca nu are puterea sa o faca."
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Sâmbătă, 16 mai 2009, 18:12)

        CURIOSU' [anonim] i-a raspuns lui Cuore

        pai de aia nu intelegi. ca tine sint o gramada, care nu dau nimic dar cer in continure. crezi ca in strainatate te asteapta cu covor rosu la avion, cu papica, loc de munca si casa moca? din fata computerului pare f. frumos si usor ! iti doresc sa pleci,sa ajungi afara si sa ne mai scrii cum e. dar vezi sa nu ajungi sa speli chilotii altora cum fac multi care au crezut ca tine. si care vin prin concediu in tara si zic ca au ajuns mari (am vreo 2 colegi care fac asta in schimb am aflat ca stau in italia pe450 euro/luna la babe si abia ajung cu mincarea de la o luna la alta si acum le e rusine sa se intoarca dupa ce s-a aflat adevarul).
        • 0 (0 voturi)    
          diferente de opinii (Luni, 18 mai 2009, 3:21)

          Unul [anonim] i-a raspuns lui CURIOSU'

          Ca acest topic sa fie dezbatut veridic trebuie sa se faca diferenta intre cei plecati definitiv si cu statut legal, si ceilalti, care au plecat in Europa sa munceasca dupa intrarea in UE. Este o mare diferenta de motive. Nu oricine este facut pentru emigrare.
    • 0 (2 voturi)    
      Why? (Sâmbătă, 16 mai 2009, 9:24)

      Garett [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Nu te-a obligat nimeni sa ramai, ai ramas pentru ca ai vrut si atat. Eu nu ma consider "fraier" pentru ca am ramas desi am avut destule ocazii sa plec. Daca cei plecati se considera superiori e problema lor, dar nu cred ca toti au motive sa se considere asa, cine crezi ca e mai avantajat, romanca angajata ca si camerista la un hotel in Viena sau cea care se duce acolo ca si clienta? Eu nu am complexe fata de cei plecati, e decizia lor, un lucru este clar, indiferent cat de bine te-ai adapta ramai un auslander!
    • 0 (0 voturi)    
      Cei care au plecat au incercat sa faca ceva bun. (Luni, 18 mai 2009, 3:14)

      unul [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      "daca nu faceti decat sa enumerati motive pro plecare, nu s-a rezolvat nimic.

      Poate ca asta este scopul sondajului MTC. Poate noua conducere stie cat de grava este situatia, sau poate doar vor sa testeze apele inainte de alte alegeri.
      Si sa-i categorisiti pe cei care au plecat ca au facut-o doar pentru bani este complet gresit. Cine a venit "aici" doar pentru bani nu s-a acomodat sau mai bine zis integrat. Si aceia sunt nemultumiti si aici si acolo. Sunt motive mult mai profunde care sa te determine sa pleci din tara ta, enumerate in parte mai sus.
      PS. am incercat sa fac cate ceva bun sa ajut pe altii, dar acei oameni mi-au intors numai rau. Si nu puteam sa inteleg de ce. Acum inteleg. Era deoarece se simteau inferiori si se razbunau pe neputinta lor. Facand rau binefacatorului. Asa ca mai incetati cu ramasul in tara ca sa ajutam la "renasterea ei".
      It's a lost cause. We'd all tried that before leaving Romania. God bless us all. No matter where we live. We are all human beings, and we all deserve to live our lives in peace.
  • -1 (1 vot)    
    Inca un motiv (Vineri, 15 mai 2009, 16:58)

    Misu [anonim]

    http://www .petitieonline .ro /petitie/petitie_impotriva_codex_alimentarius_care_urmeaza_a_fi_adoptat_in_decembrie_2009-p61682048.html

    Va rog lasati link-ul
  • +2 (2 voturi)    
    dea (Vineri, 15 mai 2009, 17:00)

    seful vostru [anonim]

    As pleca AZI daca as putea si as avea unde!!
    90% din persoanele pe care le stiu ar face la fel..
  • +5 (5 voturi)    
    de ce am plecat (Vineri, 15 mai 2009, 17:05)

    tractoristu' [anonim]

    am plecat din cauza birocratiei si a spagilor, pt ca oamenii de pe strada, vecinii si colegii sint prost crescuti si nesimtiti, din cauza ciinilor vagabonzi, a mizeriei de la munte, de la mare si de pe strazi

    consider ca trebuie sa treaca mai mult de doua generatii pentru ca romania sa fie ca polonia, ungaria sau cehia
  • +4 (4 voturi)    
    unde-i noutatea subiectului? (Vineri, 15 mai 2009, 17:39)

    Bluescent [utilizator]

    Dilema asta cu a pleca sau a nu pleca din tara e mult prea veche pentru a mai merita dezbaterea. In fond si la urma urmei, cine vrea, pleaca, cine nu, ramane. Simplu.
    Deranjant este faptul ca Ministerul Tineretului.., adica de ministresa acestuia, cheltuie bani grei ptr un studiu care nu ilustreaza nimic nou in evolutia societatii romanesti. Motivul real al relansarii acestei probleme obosite si fara solutie, este de campania electorala a Elenei Basescu. Ministresa Turismului, care isi plateste datoriile familiei prezidentiale, sustine si ea cum poate (evident pe banii nostrii) candidatura EBA. S-a gandit EBA ca sensibilizeaza tinerii, ridicand problema emigrarii lor. La lansarea la Petrosani, tinuta de mana de ministresa, ERA a povestit ce copilarie trista a avut, crescuta de bunici, cand tatal ei era pe mare. SARACA.
    Mesajul meu pentru Monica Iacob Ridzi este sa aloce bani ptr programe care sa rezolve problemele copiilor ai caror parinti sunt obligati sa munceasca departe de ei, nu pentru campanii mascate. Ptr asta sa foloseasca averea personala.
    • +3 (3 voturi)    
      f. adevarat (Vineri, 15 mai 2009, 18:39)

      Cuore [anonim] i-a raspuns lui Bluescent

      Ai perfecta dreptate ca aceasta problema nu are solutie, putem sa ne uitam la italieni, nu stiu exact daca presa din Italia vorbeste despre asa ceva, dar italienii sunt peste tot in Europa, ii gasesti pe varf de munte atat in Elvetia cat si in Austria, in Germania sunt iarasi f multi. Oare guvernul italian spune ceva despre italienii din Sicilia si Calabria care emigreaza in masa..Dar pana la urma conteaza asta foarte mult? UE ne-a adus mobilitatea si multiculturalismul..trebuie sa profitam de asta si sa ne largim orizontul..poate asa nu va mai avea EBA nicio sansa..
  • +6 (6 voturi)    
    juma-juma (Vineri, 15 mai 2009, 18:07)

    dani [anonim]

    Am plecat din Romania intr-o tara civilizata, insa "cu prea multi nemti", cum spune la misto romanul. Dupa 19 ani in Germania si vizite anuale in tara, as locui juma-juma, as lucra tot asa. Nici o tara in care emigrezi nu e raiul pe care l-ai visat cand ai plecat, esti oarecum "osandit" sa traiesti intre doua lumi. Sau sa savurezi aceasta duplicitate.
    In Germania inveti ordinea, atentia, disciplina, meticulozitatea, politetea...si limba germana (care e o provocare in sine, la final placuta). Punctezi insa negativ la lejeritate, distractie, simtul umorului. Insa, cum zice neamtul, "nu le poti avea pe toate". Sau, pe romaneste "hai sictir".
  • +4 (4 voturi)    
    din aceleasi motive (Vineri, 15 mai 2009, 18:31)

    cristi a. [anonim]

    ma bucur ca mai exista si oameni care pot scrie cursiv si fara greseli gramaticale.
    din pacate, toti acestia vad ca au optat pentru plecare...
    normal
    ramanem cu hotii, analfabetii, coruptii si manelistii...
    poate ceea ce au scris cei care au plecat sau vor sa plece va ajunge la urechile cuiva - degeaba, bineinteles....pffff.....de parca cei care au posibilitatea sa schimbe ceva nu stiu lucrurile astea.
    noi nu am plecat pentru ca ar fi trebuit sa lasam doua familii in urma fara alt ajutor; e aceeasi situatie si acum.
    in conditii normale si de libera alegere, trebuie sa fii limitat (din diferite p.d.v.) sau incompetent pentru nu a parasi acesta tara - si se vede clar cum calitatea persoanelor care traiesc aici scade dramatic si rapid.
    poate voit...

    numai bine
  • +5 (7 voturi)    
    de ce stau in Romania (Vineri, 15 mai 2009, 18:54)

    chitinicu [anonim]

    DE PROST.
    Ar trebui toți ce au vârsta cuprinsa intre 20-40 ani în coloane către granița. Sa vedem atunci slogane electorale
  • +5 (5 voturi)    
    se poate si altfel (Vineri, 15 mai 2009, 19:09)

    anca [anonim]

    Am plecat din Romania acum patru ani. Nu de nevoie, ci la studii. Am stat un an, am gasit un job mai bun decat aveam. Am stat, mi-am facut un rost, am o viata, si se nimereste sa fie in afara romaniei.

    Lumea in ziua de azi e mai mica decat era romania acum 30 de ani, si cum ne mutam atunci de la sibiu la ramnicu valcea ne mutam acum de la bucuresti la bruxelles sau la new york. Suntem cetateni ai romaniei, dar si ai europei si ai lumii.

    E usor sa zicem "am plecat pentru ca " dar in definitiv nu trebuie sa sa avem un motiv mai mare decat faptul simplu ca am gasit bine in alta parte. N-am plecat pentru ca eram dezamagita de tara, am plecat sa imi fac o viata mai buna. Conteaza unde? Putea fi in cartierul vecin! Nici n-as fi ramas sa-mi slujesc tara, as fi ramas pentru ca eram fericita (si as fi si azi daca as fi inapoi acasa). Nici nu mi-am uitat familia, nici tara, imi si pasa si ma si identific cu Romania.

    E gresit sa ii blamam pe cei care pleaca, dar e gresit si sa ii privim de sus pe cei care stau. Si e urat din partea celor care au plecat la mai bine sa zica "am plecat pentru ca mi-era scarba". Ca nu-i asa.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 15 mai 2009, 21:03)

    ileana [anonim]

    Raman ca ...am pierdut startul!
    Ca acum , este prea tarziu sa plec, in sensul ca n-as mai pleca doar eu ( cu sotul/prietenul) ar trebui sa plecam si cu copiii...si-avem alte necesitati.
    Nu plec...ca-i prea tarziu pentru mine.

    Cum nu intrevad ca aici sa se schimbe ceva ( ce optimist era Brucan...) , recunosc, imi cresc copiii pentru emigrare!
    • -1 (1 vot)    
      pacat (Sâmbătă, 16 mai 2009, 4:32)

      zvezda [anonim] i-a raspuns lui ileana

      de ce nu-i pregatesti sa reuseasca oriunde?
  • +3 (5 voturi)    
    .... (Vineri, 15 mai 2009, 21:46)

    ana [anonim]

    Eu am plecat mai mult din intamplare in 2005, am prins o bursa de studiu in Germania imediat dupa liceu. Au suferit si inca sufar ca un caine de dor de-acasa, de-ai mei, de prieteni, de Bucuresti. Adevarat, in Romania nu prea apucasem "sa dau piept cu viata". Cand ma gandesc acum inapoi, mi se pare o lume mirifica idilica...cu parintii mei mereu acolo pt mine, cu colegii de liceu - o gasca compacta inca de la gradinita, cu iesirile regulate, cu tot sistemul de cunostinte si rude care sa se bucure cu tine, dar si sa te ajute (doctor, instalator, profa de pian etc...). am ajuns in Germania si in primii ani mi-am blestemat zilele. plangeam in fiecare zi. eram singura intr-un oras mic, unde dupa ora 6 seara nu mai auzeai nici pis pe strada si la ora 8 se inchidea tot. mi se parea ca am ajuns din mica mea lume perfecta in iad...desi vorbeam perfect germana si stiam cat de cat cum sa te porti cu nemtii....numaram zilele si orele (cu miile, va jur!) pana sa plec iar acasa. cele mai fericite zile din Germania erau cele precendete plecarii acasa....cat despre invatat....cred ca nimeni nu isi poate inchipui cat am putut sa invat...bine, cu niste rezultate si satisfactii extraordinare, pe care mi le inchipui cu greu in Romania. plus ca aici am avut ocazia extraordinara de a calatori mult,...de aici de unde sunt eu, ajungi in 3 ore oriunde in europa, cu infrastructura nemteasca extraordinara.

    dorul de casa a ramas insa mereu. nu m-am considerat nicicand nemtoaica si nici nu am de gand. m-am integrat in timp cu adevarat aici, am prieteni, ma si distrez....desi inima tot mi se rupe cand decolez de pe otopeni spre germania. telul meu ramane in continuare intoarecere in tara.. intr-adevar am amanat intoarecere pana dupa masterat si doctorat. mi se pare ca am acumulat mult aici in germania si as avea sansa de a schimba ceva in bine in Romania, pe langa bucuria pe care o simt mereu cand sunt ACASA.
    • 0 (2 voturi)    
      pt.ana (Sâmbătă, 16 mai 2009, 7:22)

      Sergeant Pepper [anonim] i-a raspuns lui ana

      mi-a placut cum ai scris,am trecut si eu prin astea.
      Sugestia mea dupa 18 ani : n-ai de ce sa te intorci, nu exista speranta ptr. tara asta decapitata.
      Probabil dupa inca vreo 50 ani normalitatea va poposi in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    continuare (Vineri, 15 mai 2009, 21:50)

    ana [anonim]

    ....cu toate acestea, daca ar fi sa am sef un baietas de bani gata fara minte, care sa ma stoarca de munca pe nimic, sau si mai rau, sa ma puna sa-mi echivalez studiile (am auzit si de-astea...) nu as ezita sa plec iarasi. Poate nu in Germania...dar Europa are ea destule tari. Daca as ramane in asemenea condtii in Ro, ar insemna sa-mi bat joc de toti anii "sacrificati" invatand intr-un ritm nebun in strainatate. Daca in afara tarii munca si calificarea mea vor fi apreciate, sunt sigura ca as putea sa-mi permit sa vin de mai multe ori pe luna acasa, sa ma bucur de familie si prieteni....cel putin in europa asta e posibil...:)
  • -2 (2 voturi)    
    De ce sa pleci (Vineri, 15 mai 2009, 22:03)

    Gabriel [anonim]

    De ce sa pleci in alta tara?Atata timp cat peste tot in lume exista coduri penale inseamna ca peste tot se fura ,se ucide ,se excrocheaza.Aici este rau si simti ca nu mai poti -dar esti printre ai tai care sufera si ei.in strainatate este la fel de rau(era mai bine in timpul comunismului pentru ca asa trebuiau sa povesteasca cei care scapasera acolo)dar suferi printre straini.Aici poate nu de asculta nimeni.Acolo precis nu te asculta nimeni,mai ales daca nu este o tara ordoxa(Grecia de ex.)
    • +1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 16 mai 2009, 1:36)

      bla [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      coduri penale exista peste tot, dar oare se si respecta in aceiasi masura....?
  • +2 (2 voturi)    
    parerea mea (Vineri, 15 mai 2009, 22:07)

    Marius [anonim]

    Este important ca acum fiecare poate alege. Eu am plecat de aproape aproape 9 ani.
    De ce nu vreau sa ma intorc? Aici ma simt in siguranta. Daca cad pe strada atunci o sa ma ia o salvare cu un doctor caruia nu trebuie sa ii dau spaga, voi fi dus intr-un spital unde sunt suficiente medicamente. Lumea se poarta civilizat si frumos cu tine, chiar si atunci cand te desconsidera ca esti roman. Am suficiente hobby-uri care nu le-as putea avea in Romania.
    De ce vreau sa ma intorc? Nu cred ca ma voi putea integra niciunde suficient de bine.
    Ma voi intoarce? Deocamdata nu.
  • -1 (5 voturi)    
    realitatea (Vineri, 15 mai 2009, 22:49)

    analizati voi [anonim]

    dupa 3 ani de occident am jeep de lux cum numai vedetele au in Romania plus ca am banii cash de un apartament in Bucuresti, nu credit pe 30 de ani.
    In Romania nu aveam sosete in picioare dupa ce am terminat facultatea, imi aduc aminte ca am imprumutat de la un prieten pt a ma duce la lucru la o companie multinationala.
  • +5 (5 voturi)    
    de ce nu m-as intoarce, cel putin nu acum... (Vineri, 15 mai 2009, 23:14)

    vecina cu Obama [anonim]

    am plecat acum 6 ani din Romania la Washington, fara nici cea mai mica intentie de a ramane M-am intors in Romania, dupa care am plecat din nou la studii si apoi am ramas sa lucrez inca 3 ani. Am decis sa raman pentru ca aici:

    - pot sa lucrez cu oameni cu o experienta profesionala mai mare decat a celor din Ro, am posiblitatea de a inova, de a testa lucruri noi, treaba pentru care in Ro nu exista resurse (financiare, umane etc.)

    - exista respect pentru lege (care uneori vine din frica de politie/proces/avocati etc. si nu neaparat pentru ca oamenii de aici ar avea o gena a respectului civic pe care noi romanii nu am avea-o)

    - sistemul functioneaza suficient de bine incat lucrurile de zi cu zi nu mai sunt o bataie de cap.

    - am reusit sa incep de la zero si sa ajung sa traiesc decent si sa imi gasesc serviciu in domeniu si sa fiu apreciata fara sa cunosc pe nimeni la inceput, fara sa fiu "copilu' lu' X sau Y"

    - mi-am facut prieteni de foarte multe nationalitati (inclusiv americani) care ma invita la ei in familie de sarabatori si nu numai, si care mi-au fost alaturi oricand am avut nevoie

    - exist mentalitatea multiculturalismului (sau crazy liberals) cel putin in marile metropole. Am recunoscut intotdeuana fata de toata lumea ca nu as putea trai in Sud sau Midwest unde putini stiu ce se intampla in statul vecin si cu atat mai putin in restul lumii.

    Ce imi lipseste din Romania sunt familia, prietenii vechi, numarul zilelor de concediu :) (aici cu 14 zile lucratoare esti norocos), concediul de maternitate platit si faptul ca totul e aproape (ca distanta geografica).

    ultimele dati cand am incercat sa lucrez cu romani din Ro am luat teapa. Cand profesionalismul si onestitatea or sa aiba valoare din nou, o sa ma intorc in Ro - macar nu o sa mai platesc chirie.

    Nu privesc pe cei ramasi acasa de sus. Dar nici nu sunt tradatoare de neam si patrie. Cel putin 15 oameni planuiesc o vacanta in Ro datorita mie.
  • +6 (6 voturi)    
    Am plecat din Romania ... (Vineri, 15 mai 2009, 23:47)

    Alexandra [anonim]

    am plecat din Romania acum aproape 8 pentru ca am vrut o altfel de viata. Am terminat 2 facultati si un masterat si cand poate as fi avut intentia sa ma intorc mi s-au propus posturi publice spunandu-mi-se 'sa nu te lamentezi daca vei avea 4 milioane pe luna'. M-am simtit si ma simt mai acasa intr-o tara straina care continua sa-mi aprecieze calitatile, studiile si ma plateste ca atare.
    Am plecat din Romania pentru ca acolo ca tanara absolventa de facultate nu as fi reusit niciodata sa-mi cumpar o casa, o masina si sa reusesc sa-mi organizez si 3-4 frumoase vacante pe an.
    Dar am plecat mai ales pentru ca ma saturasem de tiganie, de badaranii, de fate acre in toate birourile - magazinele ... etc .... ma saturasem sa-mi fie teama sa merg in tramvaiele si autobuzele din Bucuresti pline de tigani si de oameni indiferenti carora nu le pasa daca esti agresat, jignit, batut pentru nimic.
    Si din pacate, de fiecare data cand ma intorc - pentru scurt timp - in Romania ma bucur ca nu mai sunt nevoita sa vad zilnic acest trist 'spectacol'.
    Cat despre politicieni .... ei imi confirma zilnic faptul ca a nu ma intoarce niciodata in Romania e lucrul cel mai intelept pe care-l pot face :(
  • +1 (3 voturi)    
    MI-E DOR DE TARA MEA! (Sâmbătă, 16 mai 2009, 2:46)

    Alin [anonim]

    MI-E DOR DE TARA MEA!
    cum spunea Tutea,
    "traiesc intre Dumnezeu si Neamul meu.
    doar cand pierzi ceva iti dai seama cat de valoros a fost
    Ne-am nascut, crescut si educat in Ro , lucru pe care nu il putem schimba.
  • 0 (2 voturi)    
    Upper Canada (Sâmbătă, 16 mai 2009, 4:02)

    BB [anonim]

    Am plecat de mai multa vreme in Canada, si ma frapeaza cifra de 2.5 milioane de romani stabiliti peste hotare, o scadere dramatica a populatiei tarii. Stiri despre Romania gasesc pe internet. E socant sa aflu ca in Romania se mai practica discriminarea religioasa. Alta problema serioasa a Romaniei este nerecunoasterea deplina a drepturilor maghiarilor in Romania, ma refer in principal la constitutia Romaniei cu invechita si nefericita formulare de stat national si unitar. Si nu ar fi singura problema. Apropo, stiati ca Art Garfunkel s-a nascut intr-o familie de emigranti evrei originari din Romania, mai exact din Iasi? De ce am plecat? De ce m-as intoarce?
  • +1 (1 vot)    
    Am plecat (Sâmbătă, 16 mai 2009, 7:48)

    raul [anonim]

    Am zbughit-o acum 18 ani, cum fuge cainele caruia-i dezlegi lantul. Mai mult din curiozitate. As fi putut sta, cred c-as fi fost multumit si intr-un fel si in altul. E o chestie mentala, la urma urmei ...Sunt bune si rele peste tot.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce nu ma intorc (Sâmbătă, 16 mai 2009, 8:14)

    Oana [anonim]

    Cand am ajuns la Montréal, posedam o parte din valorile celor de aici: eram pentru mariajul intre persoane de acelasi sex, nu-i dispretuiam pe negri, pe pakistanezi sau pe chinezi. Nu prea intelegeam modestia oamenilor si asta ma enerva teribil. Apoi m-am obisnuit cu faptul ca aici nu esti considerat in functie de masina, de casa sau de contul in banca. Aici esti considerat pur si simplu pentru ca esti om. In Romania, dispretul fata de oamenii saraci e cumplit. Esti considerat in functie de casa, de marca masinii, de contul din banca, de figurile pe care le afisezi. Romania e inca o tara care-mi place... Doar ca sa-mi petrec vacantele, cu iubitul (canadian).
  • +2 (2 voturi)    
    daca esti nemultumit, nemultumit esti oriunde (Sâmbătă, 16 mai 2009, 8:43)

    Sam, Seattle [anonim]

    Fratilor eu va zic ca oriunde te vei duce in lume tot roman ramai, adica chiar daca te-ai adapta la o alta cultura si iti place mult acolo tot roman o sa fi no matter what! Eu sunt in State de 6 ani si pot sa spun ca imi place aici dar nu pot sa zic ca aici e Paradisul pe pamant, ca sunt si aici probleme cu duiumul. Ce e fain aici e ca daca iti vezi de treaba si muncesti linistit si nu te arunci prea mult sa-ti implinesti "the american dream" risti mai putin sa iti rupi gatul, mai ales acum in timpul asta de criza. Eu stiu ca sunt multe lucruri cu susul in jos in RO dar am prieteni care au mers in Mexic si prin America Centrala si la ce au vazut acolo au zis ca nici o data nu or sa se mai planga de Romania. Se poate si mai bine, dar se poate si mai rau sa nu uitam asta.
  • +4 (4 voturi)    
    deja 19 ani... (Sâmbătă, 16 mai 2009, 8:54)

    alex [anonim]

    Am plecat acum 19 ani, cu deziluzia in suflet, proaspat absolvent de facultate, stagiar intr-un frumos oras din Transilvania...
    Fara nici un orizont, doar cu speranta unor idealuri pierdute incet, incet pe parcursul celor sase ani de studii, fara nici un viitor!
    Ma intorc rareori in tara, chiar daca sint in Europa, ma doare de fiecare data sa aud limbajul grosolan, inca din avion, sa vad fetele triste ale batrinilor la colturi de strada, care cersesc sau care nici asta nu mai indraznesc....
    Am fost la cumparaturi odata in centru cu fetita mea, si o batrina ne-a cerut un ou, aveam in brate un carton....am inceput sa pling! O ora a trebuit sa-i explic copilului meu de ce acea batrina nu ne-a cerut un "ban" si ne-a cerut un "ou"....
    As putea sa va povestesc intimplari si mai triste, dar nu e cazul....
    Nu o sa va spun ce am realizat, cite case, masini sau vacante am facut...e inutil sa comparam 19 ani de Vest cu 28 de Est. Un singur lucru ma doare din ce in ce mai tare : cei pe care i-am iubit si i-am lasat in tara s-au schimbat, nu mai au aceleasi valori, nu mai au aceleasi idealuri, discutiile se reduc la "bani"...citi mai multi, cit mai multe terenuri, proprietati, masini, toialete etc etc...
    Singurele locuri unde mai regasesc tara in care m-am nascut si am trait 28 ani este padurea, muntele...singuratea locurilor pierdute si nelocuite !!
    Am plecat si din pacate nimeni si nimic nu reuseste sa ma mai convinga ca in viata asta voi regasi macar o mica particica din tara pe care am lasat-o acum 19 ani...
    Fiecare are dreptul sa-si aleaga drumul in viata, nimic nu este ideal, nimic nu este perfect, nu uitati...viata e scurta si trece repede, profitati cit puteti...

    un emigrant
  • 0 (0 voturi)    
    or sa ramana doar mafiotii in tara (Sâmbătă, 16 mai 2009, 14:26)

    adrian [anonim]

    Vad ca nu's numai nemultumiti pe aici, insa inteleg amandoua categoriile. Eu unul decat sa stiu ca sunt furat din toate partile am preferat sa plec.... dar o sa ma intorc atunci cand pot deveni cat de cat independent. In Romania nu ca nu as fi fost capabil sa fac ceva, dar nu ma lasa constiinta.... fara spagi sau trafic de influenta nu poti trai in tara. Aici fac ce imi place si sunt respectat. Astia care o duceti asa bine sa nu imi spuneti ca sunteti "curati". Iar cei care arunca noroi in toti romanii si generalizeaza ar fi cazul sa se opreasca, nu toti romanii sunt prosti, mai multa prostie intalnesti afara chiar daca sunt mai civilizati (probabil si "civilizatia" are pretul ei - prostia, sau vice versa :D)
  • 0 (0 voturi)    
    Mai merita sa ramai? (Sâmbătă, 16 mai 2009, 16:15)

    Mihai [anonim]

    Intrebarea nu este de ce as pleca ci pentru ce mai merita sa ramai?
  • 0 (0 voturi)    
    patima (Sâmbătă, 16 mai 2009, 16:16)

    ispy [utilizator]

    tara ta e acolo unde te simti tu bine. unii se simt bine in ro, altii in usa, altii in congo.... ai dreptul, ca om, sa te stabilesti unde ai chef. cu o singura conditie, as adauga. nu injura locul din care ai plecat.
  • 0 (0 voturi)    
    vrem sa ne intoarcem (Sâmbătă, 16 mai 2009, 17:19)

    sabin [anonim]

    am calatorit (impreuna cu sotia) mult pentru varsta mea si am trait pe patru continente. munca noastra implica sa lucram in comunitati aflate in situatii dificile, violente sau post-violenta / razboi. e o binecuvantare sa cunoastem atatea locuri diferite si sa invatam de la atatia oameni diferiti.

    acum vrem sa ne intoarcem acasa, cel putin ca 'baza', de unde sa calatorim in continuare pe durate mai scurte. de ce?
    - sunt multe alte locuri in lume in care situatia e mult mai grea ca in Romania. vrem sa descoperim lucrurile pozitive din tara si sa construim pe ele.
    - avem prieteni care gandesc la fel si cu care vrem sa traim / lucram impreuna intr-un fel care sa-i inspire si pe altii si pe copiii nostri
    - sunt atat de multe de facut in Romania, tocmai pentru ca la nivel moral, practic, motivational, spiritual, al comunitatii - suntem in permanenta cautare a echilibrului
    - avem speranta, lucrurile se schimba oricum, vrem sa fim acolo sa le dam un impuls pozitiv
    - nu putem ajuta pe nimeni din alta tara cu adevarat, atata vreme cat nu ne implicam in rezolvarea problemelor de acasa
    - vrem sa ne descoperim radacinile profunde si motivul pentru care ne-am nascut in Romania, sunt multe traditii de care nu stim suficient si care totusi ne fac sa fim cine suntem

    peste tot pe unde am umblat am auzit ca romanii se evita (in alte tari). noi i-am cautat mereu si am gasit oameni minunati. nu ne-a fost niciodata rusine ca suntem romani si incercam sa schimb prejudecatile celor dispusi sa si le schimbe. iile (camasi) pe care le purtam sunt deseori un motiv bun pentru a incepe o conversatie cu un strain despre o altfel de Romanie decat cea a copiilor orfani si cersetorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Am plecat din tara in 1996 (Sâmbătă, 16 mai 2009, 18:11)

    emigrantul [anonim]

    Am plecat din tara acum multi ani si tot am sperat ca situatia se va schimba, dar dupa cate vad s-a schimbat putin, in ritmul asta apuc sa stau jumatate de viata afara pana romanii se vor schimba in bine, sau mai bine zis generatia de smecheri va fi chemata la cimitir ca orice muritor. Am un coleg de munca roman si cu mult efort ii mai schimb din apucaturi, uneori ma intreb cand se vor schimba altii ca el in ro. daca nu au pe nimeni lana ei sa-i traga de maneca? Nu-i inteleg pe romanii care au adus la tv ca ex. pe vanghelie si becalii, adevarati teroristi de civilizatie.
  • 0 (0 voturi)    
    MIZERIE (Sâmbătă, 16 mai 2009, 19:00)

    SATUL [anonim]

    cum sa nu pleci cand vezi mizeria care e peste tot
    - politicieni : daca asi ajunge odata sa stau in fata lor in parlament , cred ca asi putea sa vomit instantaneu pe ei , dar nu merita nici asta macar .
    - servicii medicale/sociale la pamant
    - tiganie / orientalisme peste tot
    - mizeria din orase
    - platesti taxe iar banii ajung in buzunarele politicienilor si clanurilor din jurul lor
    - siguranta tot mai proasta
    - lipsa de speranta ca se va schimba ceva
    - peste tot dai de oameni care vor sa traiasca in urma a tot felu de mici "afaceri" , doar sa nu muncesaca . cauta doar tot felu de situatii in care sa fure si el cumva , ceva .
  • 0 (2 voturi)    
    Plecat pentru totdeauna (Sâmbătă, 16 mai 2009, 19:40)

    stingo [anonim]

    Am plecat de proba si nici nu-mi da prin cap sa ma intorc. Cand citesc ce se mai intampla prin Romania ma deprim. Mentalitatea oamenilor, desprinsa din comentarii mai ales, este atat de diferita de a oamenilor de aici (Olanda), incat am senzatia - si ma felicit - ca traiesc pe o planeta mult mai avansata, in viitor.

    Voi veni in vacanta cu treburi la vara in Romania si imi este groaza. GROAZA.
  • 0 (0 voturi)    
    plecat (Sâmbătă, 16 mai 2009, 20:27)

    ah [anonim]

    Pentru ca am considerat si acum sunt convins ca pe termen lung, luand totul in considerare e mai usor de trait in strainatate.
    Viata e grea si pentru cei ramasi, si pentru cei plecati. Din pacate, coltul acela de lume in care ne-am nascut e sarac si pentru a iesi din saracie trebuie muncit din greu indiferent daca ramai sau pleci. Dar fiind plecat, dupa acum aproape 10 ani de munca am ajuns intr-o situatie fericita. Nu a fost deloc usor dar alternativa ar fi fost o viata de tras in Romania, probabil nu cu aceeasi intensitate pentru ca nu exista socul adaptarii la un mediu nou si separarea de cei dragi dar pe o perioada mai lunga si fara vreo finalitate. Din pacate nu am putut sa ma rup complet de familie, de aia inca mai incerc sa ma tin la curent cu situatia din tara, pentru a-i intelege pe cei ramasi in urma si pentru a putea sa-i ajut. Pentru ca daca nu intelegi nu poti nici sa ajuti..
  • 0 (0 voturi)    
    vrem sa ne intoarcem in tara (Sâmbătă, 16 mai 2009, 22:15)

    sabin [anonim]

    am calatorit (impreuna cu sotia) mult pentru varsta mea si am trait pe patru continente. munca noastra implica sa lucram in comunitati aflate in situatii dificile, violente sau post-violenta / razboi. e o binecuvantare sa cunoastem atatea locuri diferite si sa invatam de la atatia oameni diferiti. acum vrem sa ne intoarcem acasa, cel putin ca ‘baza’, de unde sa calatorim in continuare pe durate mai scurte. de ce?

    - sunt multe alte locuri in lume in care situatia e mult mai grea ca in Romania. vrem sa descoperim lucrurile pozitive din tara si sa construim pe ele.

    - avem prieteni care gandesc la fel si cu care vrem sa traim / lucram impreuna intr-un fel care sa-i inspire si pe altii si pe copiii nostri

    - sunt atat de multe de facut in Romania, tocmai pentru ca la nivel moral, practic, motivational, spiritual, al comunitatii- suntem in permanenta cautare a echilibrului

    - avem speranta, lucrurile se schimba oricum, vrem sa fim acolo sa le dam un impuls pozitiv – nu putem ajuta pe nimeni din alta tara cu adevarat, atata vreme cat nu ne implicam in rezolvarea problemelor de acasa

    - vrem sa ne descoperim radacinile profunde si motivul pentru care ne-am nascut in Romania, sunt multe traditii de care nu stim suficient si care totusi ne fac sa fim cine suntem

    peste tot pe unde am umblat am auzit ca romanii se evita (in alte tari). noi i-am cautat mereu si am gasit oameni minunati. nu ne-a fost niciodata rusine ca suntem romani si incercam sa schimb prejudecatile celor dispusi sa si le schimbe. iile (camasi) pe care le purtam din cand in cand sunt deseori un motiv bun pentru a incepe o conversatie cu un strain despre o altfel de Romanie decat cea a copiilor orfani si cersetorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    din lac in put (Sâmbătă, 16 mai 2009, 22:31)

    tsurani [anonim]

    Fiecare face ce crede ca e mai bine pentru ea/el si (eventual) familia sa! Nici cel ce a plecat, nici cel ce s-a intors, nici cel ce vrea sa plece, nici cel ce vrea sa ramana nu trebuie judecat. Fiecare ia decizia care i se pare cea mai convenabila la momentul respectiv. Nu cred ca exista o singura decizie corecta.

    Pe de alta parte... cei mai enervanti sunt ipocritii!
  • 0 (0 voturi)    
    plecarea din romania (Duminică, 17 mai 2009, 0:28)

    cocostirc [anonim]

    Oare de ce pleca romanii, de ce as pleca si eu?
    Nu este clar?
    -dupa 89, Romania este condusa de liniile a 2-a si a 3-a de comunisti, pusi pe imbogatire rapida, care au devastat tot ce era bun, au furat si au vindut strainilor.
    - dupa 1989, educatia este de fapt non educatie si se militeaza puternic pentru transformarea romanilor in prostii lumii.
    -dupa 1989 snatatea a fost distrusa sistematic si eforturile se fac limpede pentru reducerea drastica a populatiei.
    -dupa 1989 noi romanii nu mai avem drept la viata in propria tara, asa ca normal ar fii sa plece cit mai multi romani, sa vedem atunci politrucii comunisti din linia a 2-a si a 3-a ce vor mai face, pe cine vor mai fura? vor murii, caci asta le doresc la toti.
  • 0 (0 voturi)    
    Sadicul si masochistul (Duminică, 17 mai 2009, 2:49)

    Axel [anonim]

    Sumate, mai toate comentariile îmi suna ca discutia între sadist si masochist, primul afirma ca singura satisfactie suprema este sa faci pe altul sa sufere iar celalalt îl contrazice cum ca satsfactia suprema este sa fi facut sa suferi.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu plec eu? (Duminică, 17 mai 2009, 8:20)

    Olivian Breda [utilizator]

    Economic la nivelul vietii personale, Romania o duce rau.

    La nivel major, macro, o ducem rau: politica, economie, "vedete", nu iti plac mari lucruri.

    Infrastructura, economie, invatamant, medicina, sistem de functionari - stam prost si foarte prost la toate.

    Eu am totusi un argument pentru a sta in Romania, preluat dintr-o idee de-a lui Horia-Roman PATAPIEVICI: avem o datorie fata de trecut.

    Tu, ca om, esti mai mult decat o existenta a prezentului, duci cu tine o responsabilitate din trecut.

    Poate sa fie trecutul istoric, trecutul religios, pot sa fie anumit oameni sau anumite idei.

    Cert e ca, in opinia mea, suntem legati cu un fir invizibil de trecutul nostru.

    Am detaliat asta pe blog:
    http://fiieficient.com/2008/06/despre-romania-sau-de-ce-sa-nu-te-gandesti-sa-emigrezi-desi-ai-putea-face-asta-fizic/
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Duminică, 17 mai 2009, 22:15)

    zoly [anonim]

    De ce ramai in Romania? De ce pleci din tara? De ce imi pui o astfel de intrebare?
  • 0 (0 voturi)    
    CONCLUZIE PERSONALA (1) (Luni, 18 mai 2009, 2:38)

    SISKA [anonim]

    Sincer sa fiu mi-a placut subiectul si (contrar parerii unora de mai sus) ar fi bine sa mai ramina pe blog. Poate asa ne dam seama unde s-a gresit, unde se poate face ceva. Pacat insa ca, nu dispare radicalismul din pareri, se mentine stilul "ori cu mine,ori impotriva mea". Poate un pic de ingaduinta nu ne-ar strica, pe de-o parte, iar pe de alta, un pic de fermitate fata de ce-i gresit n-ar fi rau. Nu trebuie insa uitat ca a pleca DEFINITIV din locul unde te-ai nascut, lasind in urma o buna parte de viata trebuie sa aiba un motiv adevarat. Cine spune ca in strainatate e totul de aur maninca bors! Nu neg ca e mai bine dar acolo se munceste, si ce-i mai rau se munceste de frica: ori ca sa-ti mentii documentele in regula, ori ca sa nu te dea patronul afara, etc. De multe ori ai impresia ca te-ai integrat dar ajunge sa gresesti ca imediat ti se reaminteste (diplomatic sau nu ) sa-ti vezi de treaba ca daca nu... Nu trebuie uitat ca fiecare tara are si bunii si raii ei si momentul in care un strain e acceptat in locul unui localnic deja e un motiv de iritare pt. acela, oricit de bun ar fi strainul sau oricit de civilizat ar fi localnicul. Asta o simt pe propria piele si din proprie experienta (in strainatate lucrind inca) spun ca am colegii de servici carora nu le pica bine cind sint apreciat in defavoarea lor. Se citeste clar pe fata lor, chiar daca zimbesc, fraza: "al dracu' si asta, a venit la noi in tara sa ne fure piinea da la gura si mai e si apreciat!". Si oricita satisfactie ai pe moment realizezi ca tot un strain ramii. Si atunci,cu cit trece timpul,ti se face si mai dor de casa,chiar daca sint lipsuri.De acord, merita sa lucrezi afara, cit sa te aranjezi acasa. Dar cind deja ai ce-ti trebuie, chiar devii mai ingaduitor cu greselile si lipsurile altora. Si atunci realizezi ca totusi ti-a lipsit chiar si injuratura aia neaos romaneasca pe care o tragi din tot sufletul si-ti mai trece necazul. Dar acasa gasesti macar un prieten sa te asculte
  • 0 (0 voturi)    
    CONCLUZIE PERSONALA (2) (Luni, 18 mai 2009, 3:22)

    SISKA [anonim]

    ... sa se enerveze cu tine si pina la urma sa-ti spuna o vorba buna,de duh,si sa o dai pe mistouri. Asta e o caracteristica a romanului pe care (sa dea Dumnezeu nici sa nu o piarda) rareori o gasesti la strain. Si nu e fals nationalism sau patriotism, sa nu intelegeti gresit, dar tot dintre straini mi-au confirmat-o (de data asta dintre cei educati) cind mi-au spus: "ai un fel de a te comporta ca schimbi dispozitia omului in bine.Niciodata nu te vad suparat! Tu ca strain, cu problemele care le aveti acasa cum faci? Cunosc multi romani de viata,ca tine,mult diferiti de reclama proasta care vi se face!" . Iata.in final motivele pentru care am plecat din tara dar mai ales de ce ma intorc. Poate motivele personale nu coincid cu ale altora dar (poate un pic idealist fiind de felul meu) vreau sa cred ca la intoarcere ceva, macar putin, voi reusi sa schimb, parte din experienta capatata sa o impartasesc si altor care au nevoie. Cred ca daca fiecare ar face asta, in loc sa improaste cu noroi, s-ar schimba multe. Din pacate insa fiecare ar trebui sa inceapa sa faca ordine intii cu el insusi si restul ar veni mai usor de la sine. Haideti sa folosim timpul dedicat injuraturilor pentru a invata din greseli si de a nu le mai repeta sau pentru a indrepta ceea ce e deja gresit. Asa au facut alte tari pe care le admiram atit si au ajuns cum au ajuns. Nu cred ca si-au rezolvat problemele emigrind!! Reflectati la o chestie simpla: cind s-a auzit ca in Bucuresti vor sa desfiinteze un parc pt. un monument ati vazut vreun mars de protest, meeting, ceva? Toti stau si injura dar stau acasa! Si atunci intreb si eu: daca lumea e asa ce rezolv emigrind? Pentru prosti sa-mi las casa mea,sa ma chinui printre straini? Sau sa ne unim mai multi si sa-i punem la punct? Oare tot la emigrare s-au gindit cei care au pornit revolutia acum aproape 20 de ani? Ca sa putem fugi ca lasii? ATUNCI PACAT DE MORTII CARE AU FOST SI RUSINE NOUA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    dfghjkl (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:58)

    cristi [anonim]

    Rahat de tara ca romania nici nu mai gasesc ,ce sa spun d-aia nu pot eu sa plec in tari straine ca nu mai gasesc alta ca ea....decit un un om cinstit adica fraier in romania mai bine intr-o tara straina ...si decit insurat cu o boarfa ordinara de romanca mai bine cu o straina care sa te iubeasca si sa te faca fericit
  • 0 (0 voturi)    
    M-ma saturat de Romania (Marţi, 18 mai 2010, 18:48)

    Catalin [anonim]

    Vreau sa plec din Romania pentru aici nu am nuici-o sansa. Desi sunt doctorand de aproape un an de zile nu pot gasi nic-un loc de munca. Toate se dau numia pe pile, relatii si spagi. Pe de alta parte m-am saturat de prostia si ipocrizia din jurul meu.