Primaria sector 4: Piata Sudului va fi demolata

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 mai 2009, 19:55 Actualitate | Esenţial

Hala si tarabele din Piata Sudului din Capitala vor fi demolate, incepand de duminica dupa-amiaza, informeaza Mediafax. In locul acestora urmeaza sa fie construita, din banii Administratiei Pietelor din Sectorul 4, o hala moderna, dotata cu toate utilitatile necesare, a anuntat, sambata, Primaria de sector.

"Dupa incercarile esuate ale fostilor edili ai Sectorului 4, actualul primar, Cristian Popescu – Piedone, trece la demolarea Pietei Sudului", se arata intr-un comunicat al institutiei.

Potrivit documentului, decizia "vine in intampinarea numeroaselor sesizari primite de la cetateni".

Primaria de sector se angajeaza ca, in zece zile de la aducerea la starea initiala si salubrizarea terenului, sa inceapa constructia unei hale moderne care sa aiba "toate utilitatile necesare practicarii unui comert la standarde europene".

Banii din care vor fi acoperite costurile investitiei vor veni din incasarile Administratiei Pietelor Sector 4, a  dat asigurari Cristian Popescu – Piedone.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

4250 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    mercurial (Sâmbătă, 9 mai 2009, 20:42)

    Costel Ivu [anonim]

    mai era o piata cu preturi acceptabile in Bucurestiu asta . Unde-i Hala , brusc avem preturi mari . Ma tot intreb de ce dreak nu avem si noi mercurial in piete . Ma intreb de ce dreak un ziar on-line (de exemplu asta) nu afiseaza undeva pretul principalelor alimente in pietele oraselor tarii . Si in cateva orase europene de referinta . Sa stim si noi ce platim .
    • 0 (2 voturi)    
      preturi (Sâmbătă, 9 mai 2009, 22:09)

      finlandezu' [anonim] i-a raspuns lui Costel Ivu

      Costel, la ce te-ar ajuta sa stii, de pilda, ca pretul merelor la Botosani este mai mic decit cel din piata de linga blocul tau? Te-ai duce la Botosani sa cumperi mere? Ca sa mai vorbim de pretul din Viena de pilda.
      Pretul se formeaza in functie de multi factori. De pilda daca eu sint singurul vinzator de mere din piata, am tot dreptul sa pun un pret ceva mai mare decit de obicei (dar fireste nu atit de mare incit lumea sa nu mai cumpere sa sa cumpere semnificativ mai putin).
      Epoca aceea cind pretul era fixat de stat, a apus de mult.
      Iar daca vrei neaparat site cu preturi, in loc sa dracuiesti, n-ai decit sa faci tu un astfel de site, daca tu crezi ca ai avea suficienti vizitatori incit sa fie si rentabil.
    • +1 (1 vot)    
      platim... (Sâmbătă, 9 mai 2009, 22:42)

      nero [anonim] i-a raspuns lui Costel Ivu

      platim prostia...
    • -1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 10 mai 2009, 13:21)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Costel Ivu

      daca taranii vor fi prezenti in continuare si pretul tarabelor ramane rezonabil astfel incat sa nu platim mai mult pe produse ideea este buna. Era nevoie de curatenie acolo. Dar sa nu fie iar vreo combinatie.
  • -1 (7 voturi)    
    Masura buna (Sâmbătă, 9 mai 2009, 20:44)

    Florin [anonim]

    Este de laudat aceasta initiativa, sper sa se termine si cu mafia din aceasta piata, domnule primar
  • -6 (8 voturi)    
    O idee buna (Sâmbătă, 9 mai 2009, 20:59)

    Dan [anonim]

    O idee buna; si mai bine ar fi fost amenajarea unui parc in lopul pietei. De ce avem nevoie de o piata care sa blocheze circulatia prin parcarea aiurea nu inteleg. Fiecare avem magazinele din colt/vanzatorii din fata blocului care vand exact aceleasi lucruri la aceleasi preturi.
    • +6 (8 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 9 mai 2009, 21:28)

      Keanutza [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Nu stiu unde vezi tu aceleasi preturi. La Sudului, 1 kg de salam Victoria e 130 mii, la Maicom in Vitan, e 220 mii. 1 kg de rosii la Sudului acum cateva luni, era 30 sau 40 mii, aici la magazinul din fata blocului, era 80 mii. 1 kg de mere la Sudului e 30 mii, mere golden, aici e 80 mii. So...
      • 0 (2 voturi)    
        ca sa fie corect (Sâmbătă, 9 mai 2009, 23:07)

        Varahil [utilizator] i-a raspuns lui Keanutza

        ca sa fie corect, mai trebuie sa fie si kilogramul de o mie de grame, nu 930 grame, ca iacolo unde este mai ieftin... :)
    • +2 (2 voturi)    
      tu iei ceapa de la chiosc? (Sâmbătă, 9 mai 2009, 22:23)

      fratica [anonim] i-a raspuns lui Dan

      mie, spre exemplu, nu-mi place sa cumpar cartofi vineti si moi de la magazinul din colt. prefer sa ma plimb prin piata, macar am sentimentul ca am de unde alege.
    • 0 (2 voturi)    
      hm... (Duminică, 10 mai 2009, 8:34)

      adishaq [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      oare daca ar durea prostia, tu ai mai putea trai?
  • +1 (1 vot)    
    circulatie sudului (Duminică, 10 mai 2009, 0:04)

    rsbl [utilizator]

    cu ocazia asta poate ia si niste masuri de fluidizare a circulatiei pe sos. berceni
  • +2 (4 voturi)    
    Piata sudului.... (Duminică, 10 mai 2009, 1:42)

    anna [anonim]

    Doamne-ajuta ! De s-ar termina si cu toata mafia aia de tigani smenari si cu talciocul ala de tarabe, bine-ar fi !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred ca titlul este bun (Duminică, 10 mai 2009, 5:55)

    peerLAN [utilizator]

    Nu este demolata daca din cat am inteles o modernizeaza. Titlul suna ca si cum o scot cu totul din functiune... poate am inteles eu gresit.
  • +1 (1 vot)    
    Super initiativa - BRAVO (Luni, 11 mai 2009, 10:07)

    miki [anonim]

    Era si timpul sa se actioneze asupra focarului de infectie!!!!!!!!!!!!!!
    Dar inca mai sunt multe de facut.
    De ce sunt lasati toti/sa vanda banane si alte alea pe strazile adiacente?
  • 0 (0 voturi)    
    PIATA SUDULUI (Joi, 4 iunie 2009, 3:19)

    CONSTANTIN [anonim]

    Nu era mai bine sa se extinda piata agroalimentara?In toata piata nu vezi un taran adevarat ci doar comercianti ce speculeaza preturi.Cum sa scada preturile cu astfel de politici duse chiar de PRIMARIE.De ce se mai numeste PIATA AGROALIMENTARA daca se amenajeaza spatii de vandut marfuri nealimentare?Exista cumva interese.SIGUR NU. NU. NU. Propun sa-i zicem TALCIOCU LUI PIEDONE.
  • 0 (0 voturi)    
    hale, spagi, copaci taiati, piedone (Marţi, 9 iunie 2009, 15:06)

    cine are nevoie de hale [anonim]

    Constructia unei hale"moderne" langa un viitor hipermarket (Sun Plaza) nu o inteleg. Inseamna ca spagile sunt la mare putere si la Piedone! Mai bine lasa asa cum este acum, daramate, si mai largeste trotuarul, ca nu mai avem loc sa trecem din cauza parcarilor. Si sa puna copacii la loc, ca ne coacem pe caldurile astea! De ce nu a replantat copaci la loc?