Dosarul Mita pentru privatizari strategice

Fostii ministri Codrut Seres si Zsolt Nagy au fost trimisi in judecata

de E.M.     HotNews.ro
Luni, 30 martie 2009, 13:50 Actualitate | Esenţial

Procurorii DIICOT i-au trimis luni in judecata pe fostul ministru al Economiei si Comertului, Codrut Seres, si pe fostul ministru al Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei, Zsolt Nagy, impreuna cu alte patru persoane, in dosarul mitei pentru privatizari strategice.

Celelalte persoane sunt Gabor Kerekes, fost secretar de stat in ministerul condus de Nagy, cetateanul romano-american Mircea Flore, senior director la CSFB Europe Ltd. Londra, cetateanul ceh Michal Susak si cetateanul turc Oral Mustafa.

In perioada 30.05.2005 - 21.11.2006, cei trimisi in judecata au constituit sau aderat la un grup infractional organizat cu caracter transnational, din care au facut parte si inculpatii Vadim Benyatov, Stamen Stanchev, Mihai Dorel Mucea si Mihai Radu Donciu, in scopul comiterii unor infractiuni grave, pentru a obtine direct sau indirect un beneficiu financiar sau alt beneficiu material, arata DIICOT.

In sarcina inculpatului Codrut Seres, precizeaza DIICOT, s-a retinut si comiterea infractiunii de tradare prin transmiterea de secrete, iar pentru Susak si Flore, s-a retinut si comiterea infractiunii de complicitate la spionaj.Concret, in sarcina celor sase inculpati s-au retinut comiterea de activitati ilicite cu caracter penal derulate in legatura cu privatizarea Electrica Muntenia Sud, vanzarea unui pachet de 8 % din actiunile Petrom, procese de privatizare/restructurare a Romaero Bucuresti si SC Avioane Craiova aflate in portofoliul Ministerului Economiei si Comertului, consultanta in vederea privatizarii SN Radiocomunicatii, adjudecarea licitatiei pentru asigurarea consultantei in vederea restructurarii si privatizarii CN Posta Romana, din portofoliul Ministerului Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei, selectarea prin licitatie a consultantului international pentru listarea la bursa a pachetului de 46% din actiunile detinute de statul roman la Romtelecom, din portofoliul Ministerului Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei.

Anterior, pentru fapte similare, prin rechizitoriile nr. 222/D/P/2006 si 156/D/P/2007 au fost trimise in judecata si alte persoane.

Data fiind calitatea de ministri pe care inculpatii Codrut Seres si Zsolt Nagy o detineau la data comiterii faptelor, cauza a fost trimisa, spre competenta solutionare, Inaltei Curti de Casatie si Justitie.


Citeste mai multe despre   






















1878 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Praf in ochi (Luni, 30 martie 2009, 14:13)

    chupacabra [anonim]

    ca sa nu mai zica UE ca nu ne luptam cu coruptia
    • +3 (5 voturi)    
      Zau? (Luni, 30 martie 2009, 14:52)

      popeye [anonim] i-a raspuns lui chupacabra

      Esti de o absurditate,o ignoranta,prostie si mai ales de toate o rea vointa iestia din comun!Daca DNA nu face nimic te plângi de "inactivitatea si coruptia din sânul acestei institutii de nimic",daca face ceva(si în ultimul timp chiar face multe!)atunci tot nu e bine,ca cica o fac doar de ochii lumii.Cum e bine pentru voi,aia care fac parte din gloata aia inculta,proasta,ignoranta,retardata,retrograda,plina de prejudecati,superstitii si rea vointa care nu se prezinta la vot fiindca au ceva mai bun de facut si fiindca oricum toti "sunt o apa si un pamânt"???Eu în locul politicienilor as lua pe unul care critica necontenit,cârcoteste,e vesnic nemultumit si înjura pe toti si pe toate,si l-as pune politician fie si numai pentru o luna, sa vad ce ar face!!Asa ca stai frumos în prostia ta de care singur esti vinovat si nu mai posta asemenea aberatii aici,te faci doar de râs!
      • 0 (2 voturi)    
        Mai respira putin (Luni, 30 martie 2009, 15:14)

        Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui popeye

        printre toate atributele rostite mai trage cate o gura de aer curat.
        individul de dinainte este perfect indreptatit sa aibe astfel de prejudecati pentru ca tine cont de experientele anterioare in care DNA-ul nu a facut decat sa maraie cate putin la corupti si apoi sa bata in retragere ba din lipsa de probe, ba viciu de procedura, ba dracu sa ii mai ia.
        tine cont ca suntem in an electoral, apoi asteapta sa vezi care este finalitatea tuturor actiunilor DNA si apoi poti sa formulezi astfel de opinii la adresa cui vrei tu.
        eu sunt optimist in ceea ce priveste activitatea DNA, macar pt anul asta. sa vedem daca e in stare de ceva sau este doar o alta institutie inutila.
      • -1 (1 vot)    
        omul are dreptate (Luni, 30 martie 2009, 15:17)

        roman [anonim] i-a raspuns lui popeye

        Usurel mai Popeye. Omul are dreptate, de atatia amar de ani suntem cea mai corupta tara fara corupti . A raspuns cineva pentru TRADAREA de-a vinde economia si resursele tarii ? Nu spun, unele s-au facut si corect -Jos palaria ! - dar multe SCR-uri (Societati Comerciale Romane) cum crezi ca au fost privatizate ? Ca sa nu mai vorbim de resursele strategice sau gaurile bancare si gaurile negre Fonduri de Investitii !
        • +2 (2 voturi)    
          vorbiti serios? (Luni, 30 martie 2009, 16:02)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui roman

          Chiar vorbiti serios?Eu cred ca "popeye"chiar are dreptate; la noi s-a ajuns la o cultura de autodenigrare si autoflagelare în care orice lucru bun,orice actiune buna dusa la capat este trecuta în registrul "interese politice"!O mentalitate foarte meschina domnii mei,dar care de fapt tradeaza altceva: si anume lipsa totala de cultura politica si generala,si un spirit de vaicareala generalizata la acei care debiteaza asemnea aberatii(si sunt sustinuti de un voiculescu felix, care are propriile sale intentii pe care multi nu le sesizeaza)Iar cine sustine ca economia si resursele tarii au fost vândute si TRADATE,ei bine, acela se tradeaza singur a fi unul din acea gloata fara creier,nationalist-comunistoida,manipulabila de aproape oricine si care pe la începutul anului '90 urla ca "noi muncim, nu gândim!"Iar DNA este una din cam putinele institutii care primesc în mod constant note bune de la reprezentantii UE;oare si ei sunt....corupti?Vânduti unor interese straine?
          • 0 (0 voturi)    
            Chiar vorbim serios (Luni, 30 martie 2009, 17:01)

            Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui ionut

            Postul tau pleaca de la premise gresite... "orice lucru bun,orice actiune buna dusa la capat este trecuta în registrul interese politice". Pai unde era vorba de vreo actiune finalizata stimabile ? Articolul ne spune ca cei doi au fost trimisi in judecata de unde se pot alege cu NUP sau cu o pedeapsa... ramane de vazut.
            DNA-ul moare exact cand e vorba sa intre :)
            Oricum, asa cum am mai spus, am speranta ca o sa se intample ceva cu toti coruptii astia nenorociti, dardupa cum il stiu eu pe Felix, sigur mai scoate un as din maneca si negociaza cumva eticheta lui Codrut.
            • +2 (2 voturi)    
              Ba nu (Luni, 30 martie 2009, 18:24)

              Obiectivul [utilizator] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

              NUP=Neinceperea urmaririi penale.
              Din moment ce i-au trimis in judecata NUP-ul a cazut.
              Ramane instanta sa-i condamne sau nu.
              Sper ca pe linga condamnare sa se aleaga si cu pedepse complematare ca de ex: sechestrarea totala a averii.
              In plus, privatizarea se poate anula ca fiind urmare a unui act penal. E posibil.
            • +2 (2 voturi)    
              treci 'napoi la macaraua ta (Luni, 30 martie 2009, 18:27)

              io [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

              si nu te mai abera pe forumuri.
              finalitatea actiunii procurorilor este NUP sau cu trimiterea in judecata.
              asta inseamna ca dosarul s-a finalizat cu o rezolutie.
              deci nu pot primi NUP dupa ce au fost trimisi in judecata.
              tot de acolo incepe "munca" judecatorilor, care stabilesc vinovatia si eventual pedepsele.
            • +1 (1 vot)    
              chiar va cred! (Luni, 30 martie 2009, 18:34)

              ionut [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

              Da,chiar va cred ca vorbiti serios,numai cum am mentionat înainte,fara multe cunostiinte dar mai ales dintr-o rea credinta si vointa absurde.Oricum e greu sa discuti rational si fara emotii cu niste frustrati convinsi ca totul si toti sunt corupti(numai ei nu,aici fac totdeauna exceptia de la asa zisa regula în care ei cred cu fanatism),într-o privinta ai dreptate:vom vedea ce se va întâmpla!Dar dupa cum s-a zis mai sus de "popeye":nu face DNA-ul nimic, e corupt si impotent,face ceva, e ordin politic venit de sus!Într-adevar,gloata nestiutoare e greu de satisfacut,îndeosebi atunci când e cuprinsa de vaicareala generala,hiper-negativism si pesimism isteric.Apropo,un articol foarte bun în privinta acestei problematici îl gasesti în "Cotidianul",se numeste "Bravo,procurori tineri"!Citeste-l, se merita,desi nu cred ca va schimba ceva în mentalul osificat al acelora obisnuiti sa lase gândirea lor critica si obiectiva lui felix sau becali!
          • 0 (0 voturi)    
            Stimabile (Luni, 30 martie 2009, 18:19)

            georgi [anonim] i-a raspuns lui ionut

            stimabile,

            nimeni nu a acuzat dna in acest caz. sunt sigur ca toti romanii de buna credinta doresc ca dna sa reuseasca sa-i lege si pedepseasca pe tradatori !
            deci nu o mai suci ca nu tine.
    • +5 (9 voturi)    
      sau contralovitura basesciana? (Luni, 30 martie 2009, 15:08)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui chupacabra

      dupa implicarea sefului statului in scandalul de la dgipi, cam la asta m-ar duce gandul!
      • -6 (8 voturi)    
        Serios e implicat ? (Luni, 30 martie 2009, 16:31)

        John [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

        Cum ? Doar pentru ca i se tot pronunta numele si se fac presupuneri ? Daca reactioneaza, i se rastalmacesc cuvintele, daca tace, Hopaaa!, iata ca tace malc ! Iar despre legaturile si intersele reale din jurul lui Popoviciu, mediatizarea este aproape zero... La asta de ce nu te duce gandul, e cea mai de bun simt judecata.
        • +3 (7 voturi)    
          cu asta poate te lamuresti... (Luni, 30 martie 2009, 21:07)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui John

          http://www.hotnews.ro/stiri-esential-5528113-video-basescu-unde-crima-lui-popoviciu-facut-investitie-cateva-miliarde-bucuresti.htm

          evident, daca ai creier in cutia craniana si nu o... portocala!
          • -4 (6 voturi)    
            Heeei, moşule... (Marţi, 31 martie 2009, 9:42)

            John [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

            N-ai inteles nimic si ai cazut in plasa ca un gugustiuc. Mediatic, subiectul Popoviciu nu se mai invirte in jurul acestuia, ci in jurul lui Basescu si al familiei lui. Popoviciu insusi nu pare prea deranjat ! Impotriva lui Basescu se incearca, practic, orice. Anumiti mafioti sunt chiar dispusi sa-si sacrifice, momentan, imaginea doar-doar n-o mai fi Basescu presedinte. Ca dupa aia, trai, ne-nea-caaa, fara griji ! Insa grija lor (si a ta) acum, e Basescu. De-aceea vezi numai portocale in jur, pentru ca n-ati dormit nicio noapte bine de cand va tot spune Basescu adevarul in fata. Adevar pe care il simtiti ca o flegma in ochi. Eu ma amuz vazandu-va cum, in timp ce va agitati sa inventati minciuni, va mai surprinde cate o flegma de-asta bine tintita de va-ngheata ranjetul pe fatau. Cu cat tineti mai mult gurile deschise, cu atat ma amuz mai tare cu Stan, Gadea, Firea si Badea ai vostri ! Ha Ha Ha Ha ! O sa v-o luati bineee !
            • +1 (1 vot)    
              si marmota mai inveleste ciocolata? (Marţi, 31 martie 2009, 18:28)

              eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui John

              pustiule, asta e la voi, la portocale: cine nu-i pupa posterioru' li basescu e "dusman de clasa, mafiot etc. a, si neaparat de la antene! apropo, astazi nu le mai deschid, ti-am citit mesajul si mi-am luat doza de prostie, mai multa e deja toxica! iar cu don corleone de cotroceni asta al vostru, tineti-vi-l sanatosi, da' sa nu plangeti ca vreti altul mai incolo, ca nu se mai schimba!
  • -1 (7 voturi)    
    aha (Luni, 30 martie 2009, 14:20)

    atreus [anonim]

    acum vedeti de ce vroia Tariceanul si cu UDMR neaparat la guvernare???
  • +1 (1 vot)    
    se apropie alegerile (Luni, 30 martie 2009, 15:25)

    altu [anonim]

    cum vin alegerile, cum se inmultesc politicienii din opozitie dati in judecata. unii sunt chiar dati in judecata din oficiu.

    un adevarat paradis al tovarasilor fosti comunisti in 2009. bravo mitica.
  • +2 (2 voturi)    
    seres un nemernic ! (Luni, 30 martie 2009, 15:37)

    pc-tradator [anonim]

    DIICOT: Gaz de France si OMV au manipulat mass-media pentru a-l sustine pe Seres si pretul gazelor
    Fostul ministru al Economiei, Codrut Seres, a cautat si obtinut sprijinul Gaz de France si OMV pentru justificarea pretului gazelor naturale, cerandu-le in acelasi timp sa il sustina in pozitia de ministru, arata DIICOT, precizand ca Seres a cerut si o intalnire cu Gazprom pentru acelasi scop.
    Seres si Nagy au fost trimisi in judecata

    "Pe fondul intensificarii, la inceputul anului 2006, a semnalelor/reactiilor publice din diverse medii cu privire la conditiile nefavorabile in care se importa gaze naturale in Romania de la compania rusa Gazprom - preturile nejustificat de mari comparativ cu alte tari europene si interpunerea unor firme "capusa", inregistrate in tari din Uniunea Europeana, care ar reprezenta doar niste "vehicule financiare" destinate plasarii unor comisioane confidentiale din aceste tranzactii -, Ioan Codrut Seres si-a orientat actiunile, derulate in afara cadrului oficial, pentru obtinerea sprijinului in vederea mentinerii sale in functia de ministru al Economiei si Comertului, inclusiv prin interventii intermediate la nivelul principalilor operatori interni/externi care actioneaza/ au interese pe piata autohtona a titeiului si gazelor naturale", se arata in rechizitoriul procurorilor DIICOT, potrivit Newsin.

    Astfel, Seres a discutat cu Dorinel Mucea despre posibilitatea de a obtine sprijinul reprezentantilor noilor actionari majoritari Gaz de France Franta si Ruhrgas Germania, ai societatilor romanesti de distributie a gazelor naturale (Distrigaz Sud SA Bucuresti si respectiv, Distrigaz Nord SA Targu-Mures, ambele privatizate in anul 2005), precum si cei ai companiei OMV "in vederea adoptarii de catre acestia a unei pozitii publice in scopul sustinerii indirecte a demnitarului roman prin furnizarea catre mass-media autohtona a unor indicatori financiari care sa ateste faptul ca Romania importa gaze naturale din Federatia Rusa la un pret "acceptabil