DNA: Persoana oficiala care a solicitat listingul telefonic dorea sa inlature astfel un angajat

de E.M.     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2009, 13:23 Actualitate | Esenţial

DNA face noi precizari in dosarul "Doi si un sfert". "Persoana oficiala" care solicitase listingul telefonic vroia sa foloseasca informatiile pentru inlaturarea unuia dintre angajati, la solicitarea oficialului Cornel Serban facand demersuri pentru identificarea titularului unui post telefonic care i-ar fi amenintat un membru al familiei, se arata intr-un comunicat.

"2. In perioada decembrie 2008 – martie 2009, Pitcovici Petru, ofiter de politie judiciara, seful diviziei operatiuni in cadrul D.G.A. si Serban Ilie Cornel, directorul D.G.I.P.I, au contactat un ofiter de politie judiciara in cadrul Directiei Nationale Anticoruptie, solicitandu-i acestuia, ca prin orice mod, inclusiv prin incalcarea procedurilor legale, sa determine finalizarea cu celeritate a anchetei si emiterea unei solutii de neurmarire penala fata de Popoviciu Gabriel si Alecu Ioan Nicolae. Ofiterul care lucra la D.N.A fusese delegat, prin ordonanta a procurorului, sa efectueze acte de urmarire penala in cauza in care cei doi erau cercetati.
 

3. Distinct de aceasta situatie de fapt, a mai rezultat ca, in perioada 27 decembrie 2008-12 ianuarie 2009, inculpatul Serban Cornel, folosindu-se de pozitia detinuta si in mod nelegal, a pus la dispozitia unei persoane oficiale, la solicitarea acesteia, lista detaliata a convorbirilor telefonice efectuate de la un post telefonic inregistrat la o companie de telefonie mobila. Persoana oficiala care solicitase listingul urmarea sa foloseasca acele informatii care nu erau destinate publicitatii la inlaturarea unuia dintre angajatii institutiei pe care o conducea. De asemenea, la solicitarea aceluiasi oficial, Serban Ilie Cornel a facut demersuri pentru identificarea titularului/utilizatorului unui alt post telefonic, care ar fi trimis mesaje de amenintare unui membru al familiei. In schimbul permiterii accesului la aceste informatii, Serban Cornel a primit promisiuni si a beneficiat de sprijinul oficialului, prin intermediul relatiilor acestuia, pentru promovarea in functia de director adjunct al DGIPI."

Ministrul Sanatatii, Ion Bazac, sustine ca nu a cerut si nu a primit niciodata vreun listing, pentru niciun numar de telefon: "Nu am nicio legatura cu subiectul cazului in derulare. Am fost amenintat, probabil pentru a fi intimidat in luarea anumitor masuri, dar nu am solicitat servicii suplimentare, desi oricare dintre ministrii guvernului beneficiaza de sevicii uzuale de protectie din partea structurilor abilitate", sustine ministrul Sanatatii, Ioan Bazac, intr-un comunicat remis joi.

Potrivit surselor judiciare, fostul sef al DGIPI, Cornel Serban, i-a dat consulului Romaniei la Milano, Tiberiu Dinu, listingurile telefonice ale unui politician roman. Procurorii DNA au audiat, miercuri, doi angajati din DGIPI, in legatura cu niste listinguri telefonice date de fostul sef al DGIPI, Cornel Serban.

In data de 24 martie 2009, inculpatii Alecu Ioan Niculae, Popoviciu Gabriel Aurel, Serban Ilie Cornel si Pitcovici Petru au fost retinuti de procurorii anticoruptie pe o perioada de 24 de ore. Pe 25 martie 2009 procurorii DNA au intocmit propuneri de arestare preventiva pentru trei dintre acestia (Popoviciu Gabriel Aurel, Pitcovici Petru, Serban Ilie Cornel), iar la data de 26 martie 2009, Curtea de Apel Bucuresti a respins propunerea procurorilor si a dispus masura obligarii de a nu parasi tara pe o perioada de 29 de zile impotriva celor trei inculpati. Procurorii DNA au declarat recurs impotriva hotararii instantei.

In aceeasi cauza, se efectueaza acte de urmarire penala si fata de alte persoane, se mai precizeaza in comunicatul de joi al DNA.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4594 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce gainarie!!!! (Joi, 26 martie 2009, 13:48)

    man [anonim]

    ..nici infractori seriosi nu mai avem! Numai telenovele si fasaieli de ..presa!
  • -1 (3 voturi)    
    O logica zdrobitoare ! (Joi, 26 martie 2009, 14:13)

    MIHAI 2 [anonim]

    Din coroborarea
    comunicatului DNA
    cu speculatiile ”pe surse” continute de articol
    se intelege ca
    Tiberiu Dinu , care conduce
    ”institutia” Consulatului roman de la Milano
    avea in subordine ”un politician”
    pe care voia sa-l dea afara.
    In acest scop a cerut lista telefoanelor pe care ”politicianul” le dadea.
    Cati salariati poate avea un Consulat ?
    Banuiesc ca nu prea multi.
    Prin urmare ce functie avea ”politicianul„ listat:
    dadea cu mopul
    sau conducea masina domnului consul ?
    *
    Alta problema ar fi asta:
    daca presupunem ca ministrul Bazac primea telefoane sau SMS uri de amenintare ,
    oare nu era fix obligatia legala a lui Serban sa identifice expeditorul ?
    *
    A treia problema e cu
    limba si gandirea de lemn a procurorilor.
    Coruptia generalizata e o blanda adiere
    prin comparatie cu ”hotararea” si ”determinarea”
    procurorului român de ultma generatie.

    PS. Sa nu-mi spuneti că ”hotărâre” si ”determinare” ar fi sinonime. Domnisoara Basescu le-a folosit cumulativ.
  • +1 (1 vot)    
    ok- episodul 2 (Joi, 26 martie 2009, 14:14)

    8minus3egal1 [utilizator]

    "inculpatul Serban Cornel, folosindu-se de pozitia detinuta si in mod nelegal, a pus la dispozitia unei persoane oficiale, la solicitarea acesteia, lista detaliata a convorbirilor telefonice efectuate de la un post telefonic inregistrat la o companie de telefonie mobila."

    Cum e posibil ca informatii private sa fie folosite in scopuri private ale unui oficial, care nu au legatura cu politica de stat???? Ce e cu haiducia asta?

    Cum se pot afla convorbirile telefonice ale unui mobil (sau nr de fix inregistrat cu firmele de mobil) in mod ilegal? Firmele astea de telefonie mobila furnizeaza lista convorbirilor asa...fara mandat...ilegal? Sau cum?

    0215 are acces nelimitat la lista convorbirilor fara nici un fel de mandat? Vreau si eu sa stiu... ne intoarcem in zilele de aur ale Securitatii cand nu puteai sa vorbesti la telefon?
    • 0 (0 voturi)    
      Lista cu convorbiri (Joi, 26 martie 2009, 18:26)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui 8minus3egal1

      Mie mi se pare destul de clar textul. Nu se spune ca lista a fost obtinuta ilegal, ci ca a fost data ilegal mai departe.

      Cornel Serban este posibil sa fi facut demersurile legale pentru obtinerea listei, dar ce a facut cu ea a fost ilegal.

      Poate ar trebui facuta distinctie intre cele doua lucruri: obtinerea listei cu apelurile si ce s-a facut cu lista dupa ce a fost obtinuta.
  • -1 (1 vot)    
    Valentin (Joi, 26 martie 2009, 15:20)

    Stan [anonim]

    La emisiunea sinteza zilei eu si cu domnul Gadea vom demonstra cum dictatorul Basescu a transformat DNA-ul si serviciile secrete in instrumente prin care se rafuieste cu adversarii sai politici. Acest tiran mitocan vrea sa castige un nou mandat folosind cea mai abjecta forma de presiune si tortura umana : adevarul ! Ei, bine, nu ! Eu, Valentin Stan, refuz sa accept acest lucru !
  • +1 (1 vot)    
    Traiasca Caragiale! (Joi, 26 martie 2009, 15:36)

    dl K [anonim]

    -----COMUNICAT DNA-----
    folosindu-se de pozitia detinuta si in mod nelegal, a pus la dispozitia unei persoane oficiale(nu spui cine), la solicitarea acesteia, lista detaliata a convorbirilor telefonice efectuate de la un post telefonic(nu spui care) inregistrat la o companie de telefonie mobila. Persoana ... care solicitase listingul urmarea sa foloseasca acele informatii care nu erau destinate publicitatii la inlaturarea unuia dintre angajatii institutiei pe care o conducea. De asemenea... a facut demersuri pentru identificarea titularului/utilizatorului unui alt post telefonic, care ar fi trimis mesaje de amenintare unui membru al familiei.
    -----------------------------------

    --------CARAGIALE----------
    D.: A!... si daca vede pe amicul nostru...
    F.: Care amic?
    D.: Stie dumnealui!... sa-i spuie ca nu s-a putut reusi cu afacerea stiuta nimic, fiinca am vorbit cu persoana... Nu uita!
    F.: Se poate sa uit?
    D.: ...si zice ca acuma e prea tarziu, daca n-a venit la vreme; caci daca venea macar cu cateva zile inainte, alta vorba!... poate ca s-ar fi putut... Tine minte!
    F.: Tiu, domnule...

    D.: ... deoarece nu plecase inca matusa persoanei care s-a dus pentru ca sa dea arvuna tutorelui minorilor, si el nu aflase inca, deoarece nu-i spusese nepotul cocoanei, cu care era afacerea ca si terminata, daca mai avea rabdare pana luni seara, cand trebuie neaparat sa se-ntoarca avocatul, fiinca s-a dus cu o hotarnicie; dar acuma, cu regret, este imposibil din mai multe punte de vedere, care le stie dumnealui... Asa sa-i spui.
    --------------------------

    Eu zic ca se cam potrivesc, nu? :))
  • 0 (0 voturi)    
    Orange , Vodafone si celelalte... (Joi, 26 martie 2009, 15:58)

    Body [anonim]

    ..ar trebui somate sa faca o declaratie publica cu privire la acest caz, raspunzandu-ne la intrebarea : cum e posibil ca fara o hotarare judecatoreasca sa intre cineva in posesia listingului telefonic al unei persoane private? astept ca mass-media sa speculeze subiectul si sa provoace o reactie a acestor operatori care habarn-au ce e intimitatea...macar pe vremea lui ceasca stiam ca suntem ascultati, dupa doar banuiam si acum...certitudinea a aparut...sa inteleg ca suntem sub dictatura serviciilor secrete?
    • 0 (0 voturi)    
      Un posibil scenariu (Joi, 26 martie 2009, 16:44)

      dl K [anonim] i-a raspuns lui Body

      Daca lista cu convorbirile telefonice se trimite odata cu factura, atunci poti intercepta plicul respectiv undeva pe traseu, il deschizi, il copiezi si il trimiti mai departe.
      • 0 (0 voturi)    
        bravos (Vineri, 27 martie 2009, 9:55)

        roman [anonim] i-a raspuns lui dl K

        Exact asa s-a intamplat , au pus mana pe plicul cu detaliere ...ha ha ah
        ce-mi plac glumele bune !