Mircea Geoana: Romania continua sa fie o tara de la periferia Uniunii Europene

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 23 iulie 2008, 15:31 Actualitate | Esenţial

Mircea Geoana
Foto: AGERPRES
Presedintele PSD, Mircea Geoana, a afirmat ca raportul pe justitie al Comisiei Europene, prezentat astazi la Bruxelles, indica faptul ca lupta impotriva coruptiei este "excesiv de politizata", iar tara noastra continua sa fie o tara de la periferia Uniunii Europene.

Liderul social-democrat a afirmat ca raportul dat publicitatii miercuri "are doua vesti rele si una buna".

Geoana a calificat o veste rea faptul ca raportul CE sesizeaza politizarea excesiva a luptei impotriva coruptiei, lucru care "duce la blocaj". "Este un esec clar si un statut nedemn" pentru Romania, care continua sa fie o tara de la periferia UE", sustine Geoana.

De altfel, liderul PSD a afirmat ca monitorizarea in continuare a tarii noastre reprezinta a doua veste proasta.

In sfarsit, Mircea Geoana s-a referit si la vestea buna a documentului si anume faptul ca "vecinii bulgari nu numai ca au primit un raport prost, dar le-au luat si banii", iar noi "am scapat fara banii luati".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

789 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    un prostanac! (Miercuri, 23 iulie 2008, 15:46)

    george [anonim]

    Prin modul de abordare a aproblemei, dovedeste inca o data ca este un prostanac!
  • +4 (6 voturi)    
    rusine (Miercuri, 23 iulie 2008, 15:47)

    amu [anonim]

    Traditional - Prostanacu - se bucura de raul altuia!!!
    Rusine politicieni din parlament si oriunde ati fi ca ne-ati adus in halul asta!!!
    Rusine justitiei ca este aservita politicului si este neprofesionista!!!
    Faceti justitie cu fostii militieni , activisti si securisti cu studii la FF?
  • +4 (6 voturi)    
    PSD-isti si PNL-isti, nu mai blocati dosarele (Miercuri, 23 iulie 2008, 15:48)

    Daniel [anonim]

    Mister Geoana, n-ai fost mata si cu partidul matale plus PNlisti si PRMisti si UDMRisti cei care ati blocat anchetarea lui Nastase, Mitrea, and co?
    Sa va fie rusine pentru ca mintiti cu o asemenea lejeritate....din cauza voastra a ajuns Romania sa fie luata la misto in toata Europa
  • +4 (6 voturi)    
    Geoana (Miercuri, 23 iulie 2008, 15:53)

    PaulR [utilizator]

    Mai da mare prostanac mai e si nenea asta. Partidul lui e vinovat in cea mai mare masura de chestiunea asta. PSD-ul care nu a facut reforma in justitie, care a avut si are o multime de corupti pe care acum ii protejeaza si nu-i vrea judecati. Cat despre vestea buna, hai sa fim seriosi. Adica noi ne bucuram ca sunt altii si mai dezastru decat noi. Suntem in culmea fericirii cand nu suntem ultimii. Dulce mediocritate.
  • +4 (6 voturi)    
    gura pacatosului adevar graieste... (Miercuri, 23 iulie 2008, 15:55)

    judex [anonim]

    Pai, cine a adus Romania in halul asta? Nu voi, in frunte cu tatucul vostru Iliescu? Cine conduce tara de 18 ani, 11 direct si 9 prin intermediul unor guverne impotente sau tradatoare? Iliescu - PSD !!!
  • +3 (5 voturi)    
    Multumita dumneavoastra! (Miercuri, 23 iulie 2008, 15:56)

    Alin [anonim]

    PSD este responsabil de haosul din justitie. Ani de zile nu au miscat nimic, au lasat influenta politica pe justitie.
    Demagogie, lipsa de bun simt, de ce nu, nesimtire, dispret fata de romani, infumurare. Cam asa traduc eu aceasta declaratie. Doar coruptii si cei neinteresati mai cred ce spune domnul Geoana.
  • +4 (6 voturi)    
    ipocrizie (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:16)

    geo [anonim]

    Incredibil cata ipocrizie din parte lui Geoana! Cand se stie cu musca pe caciula el si PSD-ul. Gros mai trebuie sa ai obrazul sa poti face asa pe prostul.
  • 0 (2 voturi)    
    din nimic, nimic rasare (ex nihilo nihil) (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:32)

    Dedalus [anonim]

    Vorbe-n vant... Oricine se straduieste putin itnelege ce-i in raportul ala, nu-i nvoie de Geoana (sau de altcineva) ca sa-l explice.

    Ca sa nu mai spun ca mie cel putin imi e lehamite de calificarea rapoartelor astora ca "bune" si "rele".

    Nu sunt nici bune, nici rele. Rapoartele prezinta starea de fapt, aduc argumente (pe cat posibil) si traseaza niste jaloane (destul de vagi) pentru drumul de urmat.

    Marea mea intrebare e alta; de ce stau toti cu gura cascata un an asteptand raportul pe justitie, in loc sa ia masurile ce se cuvin pentru indreptare?

    Ca nu pot sa cred nici impuscat ca nimeni nu stie de cele din raport si ca faptele prezentate acolo sunt o surpriza pentru clasa politica...

    Daca stiu, de ce nu fac nimic? De ce nu fac nimic nici acum, dupa ce raportul a aparut? De ce continua sa bata apa in piua?

    E clar pentru oricine ce ttrebuie facut: restructurat DNA sa lupte numai cu cazurile realmente majore, intarirea infrasrtucturii justitiei si crestrea potentialului uman, inclusiv prin programe de perfectionare in strainatate a viitorilor magistrati, desfiintarea structruilor bizare gen ANI, simplificarea administrativa si retinerea de a adauga la lege pe cale Ordinelor de Ministru in intepretare sau in aplicare samd.

    Bun, poate ma insel si sunt alte masuri mai bune, OK! Dar e aberant sa nu faci nimic si sa te plangi ca esti "la periferia europei".

    Dupa aia, fiecare zice "nu e treaba mea!" Guvernul da pe Parlament, Parlamentul pe Guvern, Guvernul pe Presedinte, Presedintele pe Parlament... toti pe UE si UE pe noi toti.. Amin!

    Am impresa ca asist la leapsa pe ouate in care miza e viitorul copiilor mei (cu doi i! ;-))).
    • 0 (0 voturi)    
      istetzime mare, neica! (Miercuri, 23 iulie 2008, 19:16)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      simpatic mai esti mai daedalus...

      "restructurat DNA sa lupte numai cu cazurile realmente majore"
      adica DNA sa se ocupe doar de fraude de peste 800 milioane euro, iar cei care fura vreo 780 milioane euro sa scape cu mustrare la panoul rusinii...

      "desfiintarea structruilor bizare gen ANI"
      cui naiba ii trebuie ANI? sa fure "demnitarii" in liniste, sa nu mai fie careva cu ochii pe ei... o stire buna, una rea.

      esti tare!
      • 0 (0 voturi)    
        hai sa vedem... (Joi, 24 iulie 2008, 14:54)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui alex

        Daca tu crezi ca a te ocupa de 10,000 EUR spaga e ceva demn de o structura specializata gen DNA, te anunt ca exact asta e problema: sufocarea structrurii cu aiureli.

        Cat priveste ANI, e total aberanta: nefiind organ de cercetare penala, tot ce paote face e sa verifice declaratiile. Dar te intreb eu, ce poate afla?

        Uite, acum a anuntat ca verifica "averea foarte mare a unui senator". Ce drak verifica la ea???!!! E pusa pe site-ul Senatului, o vede cine vrea. PRovenienta banilor? Cum face asta vreau sa stiu...

        Nu crezi ca e mult mai eficient sa orgaizezi o structura de cercetare penala in interiorul DNA, capabila sa desfasoare asemenea cercetari?

        Toata lumea crede ca pentru a rezolva o problema e suficient sa infiintezi o agentie.

        in cazul ANI, nimeni nu ne-a cerut sa o infiitnam. CE ne-a cerut doar sa avem un mecansim de verificare. Crearea ANI, departe de a rezolva, a incalcit si mai mult lucrurile, contribuind la intarzierea actului de justitie.

        Cat priveste declaraiile de avere, te anunt ca sunt atat de multe cerute, ca pana la urma mai bine spuneau cine nu depune, decat cine depune.

        Astea sunt probleme reale- astea practice, nu bazdacurile gen "strategii de transparentizare", ANI, samd.

        Ma rog, nu e asa important daca am identificat precis masurile necesare. Am vrut doar sa demonstrez ca totul e sa te apuci de treaba in mod ral, sa discuti in acest mod: ce ar trebui facut! NU despre ce sa VORBIM.
  • +1 (1 vot)    
    Dulcele grai rumanesc (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:52)

    Synaptic [utilizator]

    Lasand pretentiile, are dreptate, a zis bine...e tara de frontiera a EU. Ca el e prostanac, nu-i ziceti asta asa ca se umfla in pene, in RO e compliment asta.
  • +4 (4 voturi)    
    A luat-o pe aratura (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:59)

    Victor [anonim]

    Opozitia bulgara a depus astazi o motiune de cenzura.Ce face opozitia noastra?
    Iese si taie frunze ptr.boii de la Parlament!
    Este vorba de caracter si bun simt.
    Pe zi ce trece Geoana devine figura cea mai trista a politicii romanesti(+Vadim )
    • 0 (0 voturi)    
      bine spus Victore! (Miercuri, 23 iulie 2008, 19:18)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Victor

      CORECT!
      opozitia romaneasca comenteaza ca guvernul PNL + PDL (!!) da dovada de incompetenta, insa nu depun motiune de cenzura!
      DE CE , mai geoana?
    • 0 (0 voturi)    
      pai, ce sa faca? (Miercuri, 23 iulie 2008, 20:29)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Tine la guvernare pe Tariceanu si blocheaza dosarele in parlament. Nu-i de ajuns?
  • +1 (1 vot)    
    mda.... (Miercuri, 23 iulie 2008, 18:00)

    dan [anonim]

    poi cum sa nu fie un esec lupta anticoruptie cand voi sunteti condusi de un criminal si manipulati de cel mai corpt om din romania. ma mir ca mai aveti tupeul sa comentati nesimtitii draq. voi tineti in sanul PSD ului cei mai responsabili oameni pt starea actuala a tarii.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca taceai...prostanac ramaneai (Miercuri, 23 iulie 2008, 18:22)

    tdi120 [utilizator]

    Acum mai esti si fudul. Pai mai politicianu' lu peste prajit...oamenii astia aproape ca au zis numele, pe silabe, din marile dosare de coruptie, si tu o tii pe a ta cu politizarea?
    Nu aveti pic de rusine? Lasa politizarea la o parte, si adu-ti aminte ca ati fugit care incotro cand sa se voteze anchetarea. Oricum stim care ar fi fost rezultatul.
    Insa...intelegem prea bine, cel putin eu. STIATI!!! Stiati ca asta o sa fie raportul...de asta ati amanat pana la toamna. Vin alegerile, va aruncati pe ciolan, si 4 ani de zile faceti mai departe schimb de terenuri si termopane. Va doare fix in pix de raportul CE. Important e sa va mearga voua bine. In rest...dupa noi potopul.
    In al doilea rand...prostul nu e prost destul...pana nu se da fudul la camasa rosha, razand de vecinul bulgar, ca el a pierdut banii.
    Bai...cand Dumnezeu a impartit lumea asta, ne-a dat tara frumoasa, dar ne-a blestemat sa fie condusa de prosti, hoti si altii de spete asemanatoare.
    Si ca sa iau si eu partea buna a paharului...scarba nu imi mai poti provoca. Ai depasit stadiul ala...Acum sunt doar nervos.
    Apropos....te-ai mutat din vila?
    Skipper
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 23 iulie 2008, 18:51)

    incredibil [anonim]

    cata ipocrizie.
  • 0 (0 voturi)    
    Statut nedemn? (Miercuri, 23 iulie 2008, 22:29)

    zack [anonim]

    Pai de ce,ca au dreptate?
    Ca protejati mafiotii si le blocati dosarele?
    Fiecare ar trebui sa-si faca curatenie in ograda lui si sa vezi atunci cum scapam de monitorizare.
    Dar cum sa musti mana care te hraneste?Sa te dai la tov.Ilici?Iti da una peste ceafa de te vezi consilier la Poplaca.
  • 0 (0 voturi)    
    ipocrizie (Joi, 24 iulie 2008, 10:24)

    iulia [anonim]

    Nu ma mira de loc atitudinea domnului Geoana, doar dansul e papusa PDS, ma surprinde faptul ca nu a iesit cu declaratii domnul Nastase (ca viitor candidat la presedintie) caci atunci ar fi fost ceva normal pentru Romania.............
    Comentariile postate aici din pacate nu au nici un ecou nicaieri, dar ceea ce ar trebui sa dea de gandit domnilor de la conducere (nu conteaza culoarea politica) este faptul ca inafara si in tara sunt mii de romani foarte bine pregatiti si cu cariere extraordinare care la un moment dat se vor satura sa le fie batut obrazu pe faptul ca sunt Romani si mai ales in cazul in care doamne fereste Romania va primi sanctiuni din partea UE.
    Nu vreau sa fac discriminare fata de romanii de acasa care sunt la fel de bine pregatiti si cu cariere foarte bune, dar vreau sa pun accentul pe faptul ca inafara nimeni nu intra in vreun partid politic (ca imigrant)ca sa faci cariera ci muncesti si inveti, si pe astia domnule Geoana nu o sa-i cumperi cu blabla-urile de doi bani.
    Alesii din Romania mai au foarte putin timp pana cand tinerii se vor hotara ca intradevar vrem ceva mai bun inafara de minciuni si coruptie..........cat naiba mai pot fura?, nu a ajuns mai mult de 10 ani?
    Se joaca cu viata a milioane de romanii care refuza sa se trezeasca la realitate..........cred ca ar fi timpul fratilor ca altfel si nepotii nepotilor nostri vor fi imigranti (asta in cazul in care nu ne izoleaza )