Analiza HotNews.ro

De ce s-a infuriat Basescu pe baietii rai din justitie

de Dorin Petrisor     HotNews.ro
Luni, 7 iulie 2008, 11:20 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a venit la Mamaia, la Ziua Justitiei, pregatit cu un discurs, despre modul cum politicienii obstructioneaza justitia, si a rostit altul, despre modul cum unii judecatori ii obstructioneaza pe cetateni. Dupa care a plecat in tromba, furios, plecare cu semnificatia unei insulte, luate ca atare, in susotelile de pe la colturi ale judecatorilor prezenti in elegantul Hotel Rex de la malul marii.

Ce l-a putut enerva in asemenea hal pe seful statului? In mod evident, discursul presedintelui Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Nicolae Popa, care a spus ca “baietii rai” sunt peste tot, dar sigur nu poarta robe. Altfel spus, judecatorii sunt fara pata.

Nicolae Popa, fost consilier la Cotroceni pe vremea lui Ion Iliescu, a recidivat duminica seara cu aprecierea ca in sistemul judiciar nu putem vorbi de “baieti buni si baieti rai”, intrucat toate sentintele date de judecatorii Inaltei Curti ar respecta strict legea.

A recidivat in sensul ca a repetat mesajul sau din iarna. Atunci a protestat ca expertii UE se interesau de soarta dosarelor de mare coruptie, restituite de judecatorii Curtii Supreme pentru refacerea urmaririi penale. Altfel spus, exista suspiciunea ca judecatorii au distrus munca procurorilor DNA.

Fuga de raspundere a magistratilor, girata de seful Curtii Supreme, l-a determinat pe seful statului sa-si schimbe discursul. Surse din Administratia Prezidentiala ne-au dezvaluit ca seful statului avea de gand ca, de ziua lor, sa vorbeasca mai putin despre raspunderea magistratilor si mai mult despre vina politicienilor.

S-a razgandit si, intr-unul din cele mai scurte discursuri rostite de cand a ajuns la Palatul Cotroceni, a spus ca de vina pentru esecul justitiei romanesti sunt toate cele trei puteri, incluzand asadar si justitia  la panoul repetentilor.

Presedintele Traian Basescu a apreciat ca prelungirea monitorizarii UE pe justitie, la un an si jumatate de la aderare, este o adevarata insulta adusa cetatenilor romani, in egala masura, de catre cele trei puteri: executiva, legislativa si judecatoreasca. Toate s-au angajat, a explicat seful statului, sa respecte “contractul semnat de Guvernului Romaniei la Luxemburg”, adica tratatul de aderare.

Discursul presedintelui l-a completat pe cel al procurorului general, Laura Codruta Kovesi, care a remarcat ca Ziua Justitiei ar putea fi sarbatorita cu adevarat doar atunci cand se va depasi situatia actuala, cand 28% din populatie nu are incredere in sistemul judiciar, iar 70% cred ca procesele dureaza in Romania exagerat de mult.

Procurorul general, ca se presedintele, au evitat sa arunce responsabilitatea blocarii sistemului judiciar strict in seama amatorismului clasei politice, care genereaza legi stufoase si contradictorii.

Pana la urma, pe Traian Basescu nu l-au iritat atat cererile capilor justitiei de a le fi respectate deciziile si, deci, implicit, independenta, cat faptul ca, prin vocea presedintelui Curtii Supreme, acestia avanseaza ideea ca solutiile date de ei sunt infailibile, deci nu pot fi nici macar comentate, si ca “baietii rai” sunt exclusiv politicienii.























5886 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Nici o surpriza! (Luni, 7 iulie 2008, 12:00)

    Alin [anonim]

    Justitia in Romania este corupta in procent de 50%. In aceasta perioada doar 5 judecatori au fost condamnati de-a lungul timpului din 2000.
    Sper sa se activeze clauza de salvgardare pe motive de justitie, deoarece cu asa justitie nu meritam sa fim parte din UE.
    Discursul impotriva baietilor rai nu ma ajuta cu nimic.
    Dar fie vorba intre noi, mi s-a parut chiar moderat.
  • +4 (8 voturi)    
    un lucru inceput prost sfirseste ........? (Luni, 7 iulie 2008, 12:03)

    constantin [anonim]

    e multa incompetenta (poate asumata ) acolo unde incep actiunile , mai ales cele comandate .supararea nu e productiva si nu tine loc de rezultate, la nesfirsit .
  • -16 (18 voturi)    
    Alesul... (Luni, 7 iulie 2008, 13:11)

    suca [anonim]

    Ce smecher este Baselu' cu gasca lui de parchetari, toti sunt rai doar el e bun si poate sa fenteze justitia. Parca europenii sunt prosti si nu inteleg ca pe langa faptul ca foloseste metodele politiei politice, alesul este in aceeasi oala cu Mitrea si Nastase, adica nu vrea la tribunal.
    • +11 (13 voturi)    
      lasa propaganda (Luni, 7 iulie 2008, 13:25)

      olandezu [anonim] i-a raspuns lui suca

      Basescu si-a dat demisia din parlament pentru a putea fi cercetat in dosarul flota, in perioada in care PSD controla totul in tara, inclusiv justitia.

      pe cand un gest similar de la Nastase?
      • -11 (13 voturi)    
        concluzie (Luni, 7 iulie 2008, 13:54)

        constantin [anonim] i-a raspuns lui olandezu

        basescu demisionat ,justitia aservita , flota disparuta .cine a procedat corect ?raspunde fiecare dupa interes . doua lucruri sunt certe :demisia si disparitia flotei .justitia nu s-a pronuntat inca , asa ca ai rabdare ,nu judeca dupa gesturi teatrale.
        • -11 (13 voturi)    
          ce demisie (Luni, 7 iulie 2008, 14:23)

          beefeaterman [utilizator] i-a raspuns lui constantin

          Repet...pt ca primul comentariu nu s-a publicat.
          Basescu NU a demisionat pt ca NU era deputat. Ela fost primar general intre iun 200 si nov 2004. Dosarul a fost inceput de PNA in 2003. El NU era parlamentar. Nu mai inventati gesturi ale lui Basescu doar pentru a-l ridica in slavi.
          • +12 (14 voturi)    
            Nu-l iubesc e Base, dar gresesti. (Luni, 7 iulie 2008, 14:46)

            adik [utilizator] i-a raspuns lui beefeaterman

            Citat dintr-un ziar:
            "5 aprilie 1994.
            Traian Băsescu, deputat PD de Vaslui, îşi dă demisia din Parlament pentru a se pune la dispoziţia organelor de anchetă în vederea soluţionării unor dosare penale în care a fost acuzat că a permis vânzarea unor nave maritime contra unor sume derizorii, pe când ocupa funcţia de ministru al trasporturilor.
            În urma anchetei, Traian Băsescu este absolvit de orice răspundere. "
            • -1 (1 vot)    
              Ce a urmat? (Marţi, 8 iulie 2008, 11:01)

              Arthur [anonim] i-a raspuns lui adik

              Citat dintr-un ziar 15.11.1994:
              "Traian Basescu ales deputat=dosarul flota suspendat" Cu gesturi d'astea de imagine le'a luat mintile la fraieri si nu le'a trecut nici acum! Basescu nu a fost nici-un moment in mai in pericol de a fi trimis in judecata ca si oricare dintre :Nastase,Iliescu,Micky Spaga,Berceanu,Stolojan etc. numai ca el a stiut ca sa pedaleze pe manelismul romanilor care prefera asanumitele "victime de sistem"(vezi alegerea primavaraticului Oprescu!).
              Cat timp i-o mai merge depinde doar de absolventii de bacalaureat din Moldova!
              • +1 (1 vot)    
                De ce conteaza ce a urmat? (Marţi, 8 iulie 2008, 12:46)

                adik [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

                Nu conteaza.

                Multi au spus ca nu si-a dat demisia.
                Asta arata ori rea credinta ori lipsa de informare.
                Prin postarea mea am vrut doar sa arat, celor care nu stiau, ca Basescu chiar si-a dat demisia.

                Nu ma intereseaza daca este cel mai iubit dintre pamanteni sau daca din cauza lui se mareste gaura din stratul de ozon.

                Asa, ca o observatie, de ce din lista ta de penali lipsesc reprezentantii PUR si PNL?
                (Nu-mi spune ca sunt trecuti la "etc". Puteai sa incepi cu ei si sa fie Berceanu si Stolo trecuti la "etc")
            • -1 (1 vot)    
              Mihaileanu (Marţi, 8 iulie 2008, 18:59)

              aa [anonim] i-a raspuns lui adik

              Daca tovarasul Basescu isi da demisia din functia de Presedinte acum ,asa cum a mai promis in fata natiunii pentru a se pune la dispozitia justitiei in cazul casei din Mihaileanu il voi sustine pe acest individ,care a demonstrat clar ca este un mare 0 la educatie , bun simt,politica externa,justitie,economie,transporturi...si va avea votul meu neconditionat mult timp de acum incolo.
          • +7 (7 voturi)    
            si tu manipulezi? (Luni, 7 iulie 2008, 22:25)

            bizonul inteligent [anonim] i-a raspuns lui beefeaterman

            afla ca basescu a fost primul si ultimul parlamentar care si-a dat demisia. Nu a fost nimic teatral, doar firesc. Nu-l ridica nimeni in slavi , ci aceste este adevarul. Mai documenteaza-te!
          • +4 (4 voturi)    
            Nu sti nimic (Marţi, 8 iulie 2008, 7:46)

            gabifm [utilizator] i-a raspuns lui beefeaterman

            si te bagi in discutii!! Base A FOST DEPUTAT! El nu a aparut in politica, mai lica, odata cu primaria capitalei.
            Base si-a dat demisia. A fost singurul.
        • +6 (6 voturi)    
          votcaroiu este vinovatul (Luni, 7 iulie 2008, 22:23)

          bizonul inteligent [anonim] i-a raspuns lui constantin

          pentru disparitia flotei. De ce te prefaci ca nu stii? sau mai bine: de ce manipulezi? ai grija, ca-i boala grea manipularea.
      • -14 (16 voturi)    
        Ceva fenomenal (Luni, 7 iulie 2008, 14:15)

        beefeaterman [utilizator] i-a raspuns lui olandezu

        Yeap, ceva fantastic. Basescu este fenomenal. Si-a dat demisia din parlament ca sa poata fi urmait in dosarul flota. Din ce parlament nene?
        El a fost primar general pana in momentul in care a ajus presedinte.
        (iun) 2000 - (nov) 2004 Basescu a fost primar General. In 2003 a inceput instrumentarea dosarului Flota. Macar nu inventati gesturi pe care le-ar fi facut, ca sa-l preaslaviti.
        • +9 (11 voturi)    
          pt. beefeaterman (Luni, 7 iulie 2008, 15:19)

          sile [anonim] i-a raspuns lui beefeaterman

          Baiete,esti dus cu capul sau esti pus sa debitezi idiotenii pe forum ?
        • +5 (7 voturi)    
          scurta (Luni, 7 iulie 2008, 15:31)

          memorie [anonim] i-a raspuns lui beefeaterman

          vezi ce functii a avut Basescu inainte de a ajunge primar! parca era primul ministru care a candidat la primaria capitalei....
        • +2 (2 voturi)    
          Esti superpenibil (Marţi, 8 iulie 2008, 7:47)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui beefeaterman

          si insisti! Du-te in vacanta.
        • +1 (1 vot)    
          consecventa boului (Marţi, 8 iulie 2008, 9:06)

          Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui beefeaterman

          dam cu botul la nesfirsit, doar-doar o pune careva botul.
  • -10 (12 voturi)    
    Nedumerire (Luni, 7 iulie 2008, 14:24)

    stelian [anonim]

    In mod sigur este multa coruptie in justitie. Se poate da exemplu solutia aceea referitoare la flota comerciala a Romaniei, care s-a ,,scufundat " in timpul cand Basescu era ministru al transporturilor ,si despre a carei disparite magistratii s-au pronuntat ca nu ar fi mare pierdere pentru tara. De aceea, ii dau dreptate presedintelui : da, este mare coruptie in justitie !
  • -4 (6 voturi)    
    De ce s-a infuriat Basescu pe baietii rai din just (Luni, 7 iulie 2008, 14:35)

    RC [anonim]

    De ce ar fi infailibile deciziile din justitie, daca legile sunt partiale?
  • +7 (11 voturi)    
    Justitia de piata (Luni, 7 iulie 2008, 14:54)

    Banel [anonim]

    Magistratii romani, baieti destepti, sa-u prins repede cum functioneaza economia de piata, cum e cu cererea si oferta, ca urmare justitia romana de piata functioneaza cu motoarele turate la maximum.
  • +10 (10 voturi)    
    Nimeni nu este Statul, (Luni, 7 iulie 2008, 16:03)

    marius [anonim]

    nici macar functionarii lui (in Romania) !
    De la inceputul anului pana acum, Romania a pierdut 86 de procese la CEDO ! Aceste "pierderi" implica si sume foarte mari de bani care sunt platite de catre Stat ; atata ca, neexistand nicio lege a raspunderii judecatoresti, cel care plateste este,nu Statul, ci...cetateanul contribuabil .
    In anul 2007 au fost pierdute, in total, 88 de procese la CEDO, de catre Statul Roman, aflandu-ne pe locul 2 - dupa Rusia...
  • +6 (8 voturi)    
    Daca esti om obisnuit si faci tampenii, platesti! (Luni, 7 iulie 2008, 20:20)

    Nostradamus [anonim]

    Daca esti un sofer obisnuit si faci tampenii pe strada, platesti cu bani, cu permisul sau cu libertatea. Daca esti un muncitor (asta nu are cum sa fie altfel decat obisnuit) si-ti bati joc de munca ta, platesti cu bani sau pierzi locul de munca. Daca esti patron obisnuit (mai sunt si cativa dintr-astia) si faci "greseli" de conducere la carma firmei, platesti cu bani, cu firma sau chiar cu libertatea.
    In schimb, daca esti judecator (oriunde) te doare la 2 metri in spate. Poti sa-ti bati joc de lege, de oameni si de meseria de judecator fara sa patesti nimic. Esti "inamovibil" "nepedepsibil" "indestructibil" chiar, iar gasca de la Consiliul Superior al Magistraturii care te poate sanctiona, o sa-ti tina mereu partea pt ca sunt "tovarasi" de interese cu tine. La fel se intampla cu securistii, cu ministrii, cu parlamentarii care se apara intre ei, cu politistii, cu medicii in cazurile de malpraxis, etc.
    Nu mai exista alta speranta decat la Dumnezeu care trebuie sa dea o molima sau ceva asemanator ca sa-i rada pe toti acesti nemernici.
    • -1 (1 vot)    
      Cine platete greselile judecatorilor? (Marţi, 8 iulie 2008, 11:16)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Nostradamus

      Da asa este, ai perfecta dreptate. Pentru o "gresala" sau "neatentie" a judecatorilor, oamenii pot sa faca puscarie - nevinovati. Cine le mai reda inapoi libertatea celor care au fost condamnati pe nedrept? Pentru ca nu au avut bani sa isi permita avocati?
  • -5 (5 voturi)    
    pro basescu (Luni, 7 iulie 2008, 23:53)

    Thheo [anonim]

    Ce imi place ca audienta hotnews este clar probasescu.. imediat cum scrie cineva ceva rau de el isi ia voturi negative sa fie ascuns comentariul..
    • +6 (6 voturi)    
      re: pro basescu (Marţi, 8 iulie 2008, 3:12)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Thheo

      Te referi cumva la istetzul care a zis ca Basescu nu si-a dat demisia ca sa fie cercetat in Flota? Pai daca debiteaza timpenii, cu siguranta va lua voturi negative.
    • +4 (4 voturi)    
      gresesti.... (Marţi, 8 iulie 2008, 6:58)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Thheo

      suntem, cand trebuie, repet, cad trebuie, si critici cu presedintele nostru. Dar, deocamdata, din ce constatam si, in comparatie cu parlamentarii, politicienii, guvernantii si "justitiarii", el greseste cel mai putin si chiar vrea sa faca ceva bun pentru romani. Numai cei rau-voitori refuza sa vada asta. Tot timpul se gaseste ceva impotriva presedintelui si PDL, pentru ca acestia sunt un adevarat pericol pentru pescuitorii in ape tulburi. Apropo de flota. Flota a fost vanduta de Vacaroiu, dar nici el nu poate fi acuzat. Adevarul este ca aveam o flota invechita, la care cheltuielile de intretinere depaseau profitul. Solutia normala era vanzarea si asta s-a si facut. Bref, capitol inchis. Apoi s-a inceput cu schimbarea bordurilor. Orice reabilitare de drum impune si schimbarea bordurilor, ceea ce face si Oprescu in prezent. Bref, capitol incheiat. Astep sa vad ce va mai produce imaginatia celor 322.
      • -1 (1 vot)    
        patologic (Marţi, 8 iulie 2008, 18:54)

        aa [anonim] i-a raspuns lui judex

        Alo tovarasul Judex noi restul care inca mai gandim liber vedem din avion cum tovarasul Basescu incalca Constitutia,legile tarii,fuge de dosare gen casa din Mihaileanu, si de ficare data vrea sa se uite ca de fapt el conduce sau a condus si oficiakl o gramada de membrii ai Parlamentului... si se gasesc chestii impotriva PDL pentru ca ceea ce promoveaza ei sunt doar circ si baloane de sapun, te deranjeaza ca exista oameni care gandesc altfel ? am mai zis-o e specifica PDL , PSD-ul macar se lasa criticat desi parca nu ajunsese la nivelul asta de cult al persoanei ca PDL.Legat de flota ea a fost vanduta probabil de cine zici tu , o singura problema ar fi ... in timpul mandatului de ministru al lui Traian Basescu... ma intreb oare cum o f ifost cu navele alea care au luat foc in Franta ... ehe ...
        Sunt flote pe lumea asta care cu flota aia invechita aduc profit anual de miliarde de euro dar desigur portocalii au mereu dreptate...
        • 0 (0 voturi)    
          patologic (Marţi, 8 iulie 2008, 23:21)

          kalinix [anonim] i-a raspuns lui aa

          Defineste te rog notiunea de "a gandi liber", din perspectiva ta. Sunt extrem de curios.
  • -3 (3 voturi)    
    Cine vorbeste! (Marţi, 8 iulie 2008, 7:57)

    ion [anonim]

    Cum sa ai justitie cand primul om din stat de la inaltimea statutului sau intelege s-o foloseasca pentru adversarii sai politici si ai pdl-ului. Cand iti insusesti pe nedrept casa din Mihaileanu si apoi incerci chichitze avocatesti sa-ti justifici raptul, asta cum s-o fi numind. Acest base este ca lupul imbracat in blana de oaie dintr-o cunoscuta fabula. Iar juristii, cand persoana le vorbeste de "baietii rai" din justitie, isi fac semnificativ cu ochiul.
  • 0 (0 voturi)    
    adevar (Marţi, 8 iulie 2008, 18:57)

    aa [anonim]

    aproape toti sefii din justitie sunt numiti de presedinte ... deci al cui e esecul ?

    dupa 4 ani de guvernare PNL+PDL+PC timp in care a fost ministru si slabiciunea tovarasului presedinte doamna Macovei ... dupa ce a numit sefi in CSM cu " domnule X am auzit ca veti candida ..." acest cetatean ipocrit are pretentia sa incerce sa fuga de raspundere ?
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai e nevoie (Marţi, 8 iulie 2008, 23:24)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui aa

      de o mo(n)stra de gandire libera... am inteles. Traiasca marile realizari ale tovarasei Rodica Stanoiu.