Inca un pacient ucis de neglijenta medicilor din spitalele romanesti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 12 iunie 2008, 12:48 Actualitate | Esenţial

Colegiul Medicilor Bucuresti s-a autosesizat la trei luni de la moartea pe masa de operatie a unui pacient operat timp de 10 ore pe cord la Institutul de Boli Cardiovasculare C.C. Iliescu. Comisia de disciplina a Colegiului analizeaza daca moartea barbatului a intervenit pe fondul vreunei culpe medicale. În raportul medico-legal se arata ca moartea pacientului a fost violenta si s-a datorat unui soc hemoragic si chirurgical. In document mai scrie ca operatia a fost corect indicata, dar condusa si executata in mod necorespunzator, potrivit Realitatea Tv.

Cei doi medici care au operat sunt suspectati ca au efectuat operatia prea lent, in 10 ore, in loc de trei. Medicii legisti au constatat mai multe leziuni, printre care sfasierea aortei si ruperea venei pulmonare drepte superioare.

Directorul spitalului, C. Macarie, a declarat, pentru Realitatea Tv, ca cei doi medici care l-au operat in urma cu 3 luni pe barbatul de 73 de ani care a murit in urma operatiei "au cel mai mare grad de mortalitate din spital, iar costurile de ingrijire practicate de cei doi sunt, de asemenea, cele mai ridicate".

Cei doi medici suspectati de malpraxis, Alexandru Cornea si Bogdan Rotareasa, sustin, insa, ca ceea ce li se intampla este rezultatul conflictului dintre ei si conducerea spitalului. Bogdan Rotareasa a declarat, la Realitatea Tv, ca "Taierea aortei a fost necesara pentru a rezolva leziunea pentru care s-a operat pacientul iar sfasierea ventricului stang este un tip chirurgical prin care se introduce un dispozitiv. Toti acesti tipi operatori sunt descrisi in carti si se practica. Operatia a durat asa mult datorita unei complicatii pulmonare, care a fost intr-adevar neasteptata. Eu am cerut ajutorul celor doi sefi ai mei, care nu au venit. Unul dintre ei opera la doar doua sali distanta".


  • Erorile din sistemul sanitar romanesc, poveste fara sfarsit

  • Cazul "Ciomu"

Primul caz de malpraxis extrem de mediatizat a fost asa-numitul "caz Ciomu": in vara anului 2004, medicul Naum Ciomu a sectionat in 3 parti penisul unui pacient. Naum Ciomu a fost condamnat, la inceputul acestui an, la un an de inchisoare cu suspendare pentru vatamare corporala grava din culpa. Justitia a decis si ca Naum Ciomu trebuie sa plateasca pacientului pe care l-a mutilat daune morale in valoare de 125 de mii de euro si i-a suspendat doctorului Ciomu dreptul de libera practica pentru o perioada de trei ani.

In ultimul an, erorile grave din sistemul sanitar care au ajuns sa fie reflactate in presa s-au inmultit, parca, mai mult ca niciodata.

  • Cazul Natalia Ionescu

Natalia Ionescu, sotia unui jurnalist de la Romania Libera, Mihai Ionescu, a murit in octombrie 2007 la Maternitatea Giulesti din Capitala. Tanara, care era pe cale sa nasca, a fost lasata sa sangereze timp de 12 ore in maternitate, fara sa i se faca macar o perfuzie. Abia a doua zi, un medic al spitalului a operat-o prin cezariana, avertizat de colegi ca pacienta pierduse mult sange. Copilul a supravietuit, insa femeia a murit la doar cateva ore de la nastere, dupa ce a facut de doua ori stop cardio-respirator. Sotul femeii sustine ca, desi femeia se afla in sectia de Reanimare, medicii nu au monitorizat starea ei, asa cum ar fi fost normal. Concluzia IML a fost ca Natalia Ionescu a murit din vina medicilor care au ingrijit-o. Legistii au aratat ca firele cu care a fost cusuta tanara mama s-au desprins, iar sangerarea abundenta a condus la un soc hemoragic, urmat de un stop cardiac.


  • Sebastian Lungu, copilul sufocat la nastere cu cordonul ombilical

Micutul Sebastian Lungu, un copil venit pe lume toamna trecuta la Spitalul Municipal din Bucuresti, s-a nascut cu handicapuri multiple din cauza neglijentei medicilor care au asistat-o pe mama la nastere. Copilul nu vedea, nu auzea si nu se putea hrani decat printr-un furtun. Mama copilului a acuzat faptul ca a fost lasata nesupravegheata in timpul travaliului timp de mai bine de 40 de minute, iar micutul Sebastian s-a sufocat, la nastere, cu cordonul ombilical, ceea ce i-a provocat handicapuri multiple. Tragedia s-ar fi petrecut din cauza ca la Spitalul Municipal tocmai se schimba tura: asistenta care iesea din tura s-ar fi grabit sa plece cu 20 de minute mai devreme, iar asistenta care o inlocuia ar fi venit sa o vada pe pacienta cu 25 de minute mai tarziu de inceperea programului. In urma anchetei facute de Colegiul Medicilor Bucuresti, doctorul care ar fi trebuit sa o asiste la nastere pe mama copilului a fost suspendat din activitate timp de un an, iar medicul care era de garda in acea noapte a fost suspendat timp de 6 luni. In acelasi timp, ministerul Sanatatii a decis sa suporte integral costul tratamentului din strainatate al copilului.

  • Copilul operat de apendicita din greseala

In martie anul acesta, un copil de noua ani internat la Spitalul de Copii "Grigore Alexandrescu" din Bucuresti pentru un examen cistoscopic a fost operat de apendicita din cauza neatentiei echipei medicale, care l-a confundat cu alt copil. Conducerea spitalului a decis, la acel moment, ca personalul medical aflat in culpa sa fie sanctionat cu reducerea salariului cu 10 sa suta, timp de trei luni, si cu mutarea intregii echipe de la sectia de Chirurgie II la Chirugie I, iar saptamana aceasta, Colegiul Medicilor Bucuresti  a decis interzicerea dreptului de practica, timp de trei luni, pentru medicul chirurg si medicul anestezist, vinovati de operarea din greseala a unui copil la Spitalul Grigore Alexandrescu. In plus, Ordinul Asistentilor Medicali din Bucuresti a propus, pe 30 mai, suspendarea, pentru sase luni, a dreptului de practica pentru asistenta vinovata.























Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2553 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    fantastic !!! (Joi, 12 iunie 2008, 13:20)

    just me [anonim]

    Oare nu se poate lua nici o masura impotriva acestor criminali???

    Ar trebui sa faca puscarie, nu sunt deloc interesati de viata oamenilor!!!

    Te conditioneaza, daca nu le dai bani te lasa sa mori !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Traim in Romania... (Joi, 12 iunie 2008, 13:43)

    dan [anonim]

    Nimic nu ma mai mira. Cu siguranta singurele masuri vor retinerea de la salar a 10% sau maxim 1-3 luni suspendare.Pacat de oamenii care merg la spital cu incredere ca oamenii in halate albe ii vor trata cum se cuvine. Ca multe altele, sistemul medical romanesc e la pamant, pentru cei care lucreaza in spitale e doar o afacere, spaga pentru posturi, mita pentru doctori (sa retinem- nu ca ar vrea bolnavii sa dea bani, doar ca medicii nu se uita la tine altfel. Ei trebuie mereu impulsionati) etc.
    Dar sa nu generalizam. Am citit acum cateva zile un articol despre 2 medici sot si sotie. Absolut remarcabil efortul lor de a face ceva pentru bolnavi. Si sunt sigur ca sunt multi alti medici care isi fac treaba cu adevarat. Ar trebui prezentate mai multe cazuri de medici care sunt in slujba bolnavului si nu isi urmaresc doar propriul interese.

    Rusine celor asa zisi "medici".
    Respect celor cu adevarat medici.
  • 0 (0 voturi)    
    aparente (Joi, 12 iunie 2008, 14:53)

    dinu [anonim]

    Intamplator ii cunosc pe cei doi medici.
    Sunt unii dintre cei mai buni chirurgi cardio din tara, tineri si cu stagii in afara.
    intreg contextul cazului e dat de faptul ca venind cu metode noi si alta atitudine fata de pacienti, dinozaurii din "CC Iliescu" riscau sa ramana fara pacienti, moment in care au inceput sicanele.
    Aceasta poveste readusa acum dupa trei luni, a fost repusa pe tapet, intucat cei doi au facut plangere penala pentru abuz in serviciu impotriva conducerii spitalului, iar acesta a fost raspunsul.
    Povestea intreaga dureaza de cativa ani.
    Ca sugestie, verificati si o sa constatati urmatoarele:
    -cei doi au cele mai mari indici profesionali(nu stiu cum se calculeaza, e specific chirurgilor)
    -toata familia celiu decedat ii sustine(nu e curios??)
    - conducerea spitalului, sau cel putin managerul, au sustinerea ministrului Nicolaescu.
    E important sa se verifice inainte de a se verifia.
  • 0 (0 voturi)    
    avem o tara frumoasa... pacat ca e locuita (uneori (Joi, 12 iunie 2008, 15:36)

    lady_c [utilizator]

    e trist... dar atat de adevarat!
    unde este omenia aia cu care ne tot laudam daca in spitale esti lasat sa mori daca nu platesti?
    exemplele de mai sus sunt doar cateva (din pacate) si toate astea tin de cat de avari si de mici au devenit oamenii....
    conflicte in care se joaca cu viata oamenilor! pedepse de 2 bani in cazul unor crime... ce e asta? unde traim?
    nu o sa uit cat oi fi ca in reanimare a trebuit sa platesc cate 500.000 lei vechi pentru fiecare algocalmin facut tatalui meu abia operat! asta e tare in care traim! de fapt astia sunt oamenii pe care ii avem langa noi!

    foarte trist! :(
    din pacate exceptiile intaresc regula!
  • 0 (0 voturi)    
    medici (Joi, 12 iunie 2008, 17:07)

    cristi [anonim]

    unflati buzunarele medicilor cu "atentii" in euro si poate primiti un sicriu . cam aici s-a ajuns . nasol .
    • +2 (2 voturi)    
      alta (Vineri, 13 iunie 2008, 9:32)

      paulica [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Colectioneaza minim 3 ustensile chirurgicale uitate in tine si castiga ACUM o excursie pe lumea cealalta.
    • 0 (0 voturi)    
      re (Vineri, 13 iunie 2008, 10:58)

      lady_c [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      din pacate cam asa a fost...
  • 0 (0 voturi)    
    Supravietuire (Vineri, 13 iunie 2008, 8:34)

    Stoewer [anonim]

    Pai acestea enumerate de Hotnews sunt varful aisbergului. Despre Spitalul din Radauti de exemplu ar trebui scrise articole in cazul in care pacientul supravietuieste.

    Pai nu ma mir ca iubitii nostri alesi se duc la Viena si Muenchen si doar pentru a-si stoarca coshurile.
  • 0 (0 voturi)    
    Medicii si sanatatea (Vineri, 13 iunie 2008, 12:19)

    Ana popescu [anonim]

    Care este diferenta dintre doctor si Dumnezeu?
    Dumnezeu nu se considera niciodata Doctor.

    N.B. Pt. Doctori: Lucrati in echipa si ajutati-va!
    Pentru Sanatatea noastra .
  • 0 (0 voturi)    
    urat ! (Vineri, 13 iunie 2008, 12:23)

    MB [anonim]

    Titlul articolului - care ii condamna pe cei doi inainte de obtinerea vreunui raspuns de la Comisia de disciplina ..

    Si raportul medico-legal citat pe sponci - aorta sfisiata? probabil ca bunicul fusese operat pt ruptura de aorta

    Sunt mult prea multe lucruri ambigui pentru un asa verdict transant - sunt si medici care nu-si fac datoria (si nu numai in Romania), dar cind ai dovada, il pui pe tusa
  • +1 (1 vot)    
    e prea mult !!! (Vineri, 13 iunie 2008, 14:17)

    Echo-mat [anonim]

    Din pacate colegiul medicilor ia decizii cat de cat rezonabile (cel putin o sanctiune "de forma") doar in cazurile care sunt mediatizate. Pe ei cine-i controleaza ? Vorbesc in cunostinta de cauza din pacate ! Am supravietuit "sistemului" doar pentru ca niste medici adevarati au reusit in ceasul al doisprezecelea sa repare greseala unor incompetenti, pe care Colegiul Medicilor i-a scos pana la urma basma curata.
  • 0 (0 voturi)    
    naspa aiurea cam nasol (Vineri, 13 iunie 2008, 15:13)

    terente pufulete [anonim]

    trist ca a murit un om.chiar foarte tristm.
    trist e ca neshte indivizi dubiosi care stau cu dintii de scaune sunt gata sa se razbune la modul acesta ordinar.orgoliul"marilor" profesori trebuie satisfacut.
    judecand dupa leziunile pe care le-ar fi avut pacientul trebuia sa moara in maxm cateva minute.dar se pare ca sarmanul batranel ar fi supravietuit cu leziuni rapid letale inca 36 de ore.cazul acesta trebuie tratat ca o minune.
    cred ca e cazu sa se mai schimbe dinozaurii din fruntea unor catedre care se cred dumnezei.

    ps:nu cunosc pe nimeni implicat in acest scandal jenant dar sunt neshte chestii care le poate demonta si un student mediocru de anu 1 medicina.

    pps:rog autorul articolului sa prezinte mai in detaliu varianta medicilor care au efectuat operatia,plus daca se poate detalii privitoare la foaia de observatie a pacientului.nu mai aruncati cu namol cand poate nu e cazul.
  • +1 (1 vot)    
    De ce ? (Vineri, 13 iunie 2008, 21:33)

    Adevarul dureros [anonim]

    Asta se intampla intr-un sistem foarte viciat. Raman doctorii prosti, incompetenti, iar cei ce stiu meserie pleaca. Un cerc vicios ce se repercuteaza asupra noastra. Nimeni nu schimba nimic, doar asistam la moartea unor oameni nevinovati, ucisi de sistem...Ce sa faci daca doctorii care ii trateaza sunt incompetenti ? Atat pot... ei nu trebuie huliti prea mult... sunt medicii care nu au putut sa devina asistente ca era prea penibil. Asadar s-a m-ai pus o veriga la un lant din ce in ce mai lung ce se strange din ce in ce mai strans in jurul sistemului sanitar si implicit in jurul fiecarui pacient.