Starea de sanatate a Regelui Mihai s-a ameliorat - surse

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 12:34 Actualitate | Esenţial

Regele Mihai (foto arhiva)
Foto: casa-regala.blogspot.ro
Starea de sanatate a Regelui Mihai, aflat la resedinta sa din Elvetia, s-a ameliorat, au declarat surse de la Casa Regala citate de Antena 3. Potrivit sursei citate, Regele Mihai mananca si comunica cu cei din jurul sau.

Luni, Casa Regala anunta ca starea Regelui Mihai s-a agravat, iar fiica sa principesa Margareta a plecat la urgenta in Elvetia.

Majestatea sa a implinit 96 de ani pe 25 octombrie. 

De asemenea, miercuri, Casa Regala a transmis ca Regele Mihai I se afla "in stare de suferinta" la resedinta din Elvetia, alaturi de principesa Margareta si de principele Radu, cu ocazia marii sarbatori a Sfintilor Mihail si Gavriil. Din acest motiv nu a fost organizat niciun eveniment cu prilejul sarbatorii.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3905 vizualizari

  • +8 (22 voturi)    
    un ultim gest 'regal'... (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 12:50)

    demaGOGU [utilizator]

    ...daca stirea este reala - circua deja zvonuri ca Regele a murit iar clica PSD&Duda asteapta momentul potrivit politic ptr a face anuntul - si regele Mihai isi revine dpdv mental: repunerea lui Nicolae drept print heritier in linia succesorala la tron si, drept consecinta, indepartarea uzurpatorilor Duda et co.
    • +5 (9 voturi)    
      demagogie, sau mai bine zis, dezinformare (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 16:13)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      duda nu are niciun drept la succesiune, este numai consortul principesei mostenitoare.
      chiar daca nicolaie castiga in orice instanta, chiar si in cea de la alexandria (!!) care l'a facu print pe partzul paul de puscaria, ramane al patrulea pe lista.
      principesa margareta este prima, urmata de doua surori, si abia pe locul patru ar veni printul nicolae.
      deci nici vorba de duda si compania.
      in cazul fictional ca principesa margareta ar putea opcupa tronul romaniei, duda nu ar fi altceva decat print consort, asa cum este printul phillipe in uk.
      fara acces in sala tronului.
      • 0 (4 voturi)    
        alo, to'ashu duda... (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 18:05)

        demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ..pe cravata dvs de pionier/legitimatia de servici(u) ca regele Mihai a fost cel care l-a exclus din linia de succesiune pe Nicolae?

        avocatul pare sa fie de alta parere:

        http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/exclusiv-avocat-dubii-ca-decizia-de-retragere-a-titlului-pentru-fostul-print-nicolae-a-fost-semnata-de-regele-mihai-827159

        cum va explicati decizia lui Duda(si a Margaretei in subsidiar) de a-i interzice o (posibil) ultima vizita nepotului?
      • +1 (3 voturi)    
        Omul stia foarte bine ce spune cand vorbea de duda (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 19:51)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        & co. !

        Sau ai impresia ca Margot judeca cu capsorul ei ?
        • 0 (2 voturi)    
          principesa margareta (Luni, 13 noiembrie 2017, 10:08)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          este prima pe lista, duda n'ar avea prea multe de castigat. nu va fi rege, presupunand ca ne'am intoarce la monarhie.
          principesa margareta este cea mai capabila dintre fiicele regelui, a fost crescuta si educata ca prima urmasa si iubeste romania. a invatzat romaneste prin strainataturi, cunoaste cutumele casei regale, precum si obiceiurile pamantului, are legaturi stranse cu alte familii regale, domnitoare sau nedomnitoare, din ioropa. ca om, este dreptul ei sa'si aleaga omul langa care vrea sa traiasca.
          in toate iesirile publice ale majestatii sale,regele a fost insotit de regina ana si principesa margareta.

          calitatea de mostenitor pe linia de succesiune impune o anumita etica, un respect pt. cutume si statutul familiei regale. ceea ce juniorul nu prea a aratat. s'a purtat ca o beizadea de fanar. in linia tineretului progresist :)
          sau, chiar mai rau decat adrian nastase. :)

          in istoria familiei regale a mai fost un caz, principele nicolae, fratele regelui carol al doilea, care nu a respectat statutlul, si a fost scos de pe linia de succesiune. nu s'a plans, si'a dus viata asa cum i'a placut. daca nu ma insel, era chiar inaintea lui carol al doilea.
          si in uk a fost un caz, unchiul reginei betty II a abdicat, a renuntat de bunavoie tron si la drepturi pt. ca s'a indragostit de o americanca, cu care si'a trait restul vietii, prin america, parca.
          mai este cazul printesei maritate in oregon, fermiera, care a renuntat la orice drept in casa regala.

          ce se vorbeste prin pressa...de bine (!), este propaganda sau goana dupa senzational, dupa rating.
          mai ales a parlitului de advocat.:))
          dar si a ..micului printz.
          kaka maka la oraka.
          • 0 (2 voturi)    
            Cred ca doar tu, ea si cu taica-sau (Luni, 13 noiembrie 2017, 11:41)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            aveti impresia ca Duda a fost ales de principesa si nu invers ! ;)

            Stii cum e la ei cu luatul hotararilor ? Fii atent :

            Duda : "Margareta trebuie sa facem aia si aia si aia pt ca... aia, aia, aia !"
            Iar dupa 10 minute de argumentari intortocheate in care Margot a mai strecurat cate un "da", "exact", "intocmai", Principesa conchide : "Deci Radu, vad ca m-ai inteles si esti de acord cu mine, asa ca o sa facem cum am spus eu"!

            Duda : Da, Margot, exact asa facem cum ai spus tu"!

            Scuza-ma ca a trebuit sa-ti desenez de ce nu conteaza ca Duda nu are niciun drept la succesiune.

            PS. El o are pe Margareta !
  • +6 (12 voturi)    
    Si (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 13:05)

    mitg [utilizator]

    Se va ameliora in continuare pana cand schimba politicienii legea aia prin care Palatul Elisabeta si alte acareturi scumpe sunt proprietatea regelui pana la decesul acestuia?
    • +6 (12 voturi)    
      :)) (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 14:16)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      La aia ma gandeam si eu. Ca se amelioreaza pana cand beneficiarul "pachetului" de fost sef de stat va fi oengeul casa regala si nu fostul sef de stat :D
    • -1 (7 voturi)    
      alta dezinformare (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 16:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      in folosintza.

      peles si savarsin sunt in proprietatea regelui, a familiei regale, nu in folosinta, au fost proprietatile lor, construite sau dobandite legal, cu titlul privat.

      ce zici sa palatul eisabeta sa fie daruit lui becali, ca e baiat de palat, lui dracnea sau, dece nu, pt. perite deosebite, lui ionica ilici kaghebescu. :)
  • +5 (11 voturi)    
    bun (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 13:12)

    Ragnar [utilizator]

    Dar de ce trebui mentionata televiziunea terorista Antena 3?
  • +2 (10 voturi)    
    sow what? (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 14:39)

    AnderT [utilizator]

    sa cyrga minusurile !!! a... nu sunt comunist sau bolsevic dar nici nu vad in Mihai un rege....
  • +3 (11 voturi)    
    Sănătate multă, Majestate! (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 14:53)

    Nyk1 [utilizator]

    Măcar cât să-l întreceți pe Ion Ilici!
    • -2 (8 voturi)    
      cine, preitenul lui? (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 15:55)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      http://www.contributors.ro/cultura/in-absen%C8%9Ba-regelui/
  • +4 (6 voturi)    
    Stimati ascultatori, (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 16:16)

    rutger [utilizator]

    Mai mult ca sigur ca aterizarea principesei M. si a marelui principe DUDA l-a facut sa tresara pe MS si sa mai conviveze oarece timp ! Iar cu Nicusor, bai nepoate nu mai e loc la cascavalul nostru (Casa Regala) c'asa au zis livishor si motocicleanu, altfel creste deficitu' la 50% !
  • +3 (7 voturi)    
    din 17 decembrie 2016 nu (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 16:33)

    pestalotiu [utilizator]

    a mai mâncat și nu a mai comunicat nimic
    • +1 (3 voturi)    
      fiindcă este hrănit și (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 17:50)

      pestalotiu [utilizator] i-a raspuns lui pestalotiu

      intubat artificial... ?!
  • +2 (6 voturi)    
    Traiasca Regele! (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 18:55)

    dan_costea [utilizator]

    Traiasca Regele!
  • +2 (6 voturi)    
    In toata afacerea asta, pt ca din pacate (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 19:37)

    Susufler0 [utilizator]

    o afacere a devenit succesiunea, doua dude l-au sechestrat pe rege pt ca nu cumva acesta sa se impace cu Nicolae !

    Gafe peste gafe, doar pt ca cel nedorit sa ramana in afara familiei.

    Ma intreb cu ce-o fi speriat-o Margareta pe soru sa de a ajuns si asta sa-si repudieze propriul fiu ?

    I-o fi spus, la sugestia lui Duda care face si desface, ca nu-si mai primeste renta ?

    PS. Oricum vad ca si sustinatorii lui Mihai, sunt scarbiti de ce se petrece in ultimul an in jurul casei regale si, fie parasesc (asumat) miscarea, fie se retrag intr-o tacere mai mult decat graitoare !
  • -1 (3 voturi)    
    Ce nu inteleg eu este (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 21:09)

    Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator]

    Principesa Elena declara ca Regele: "este profund intristat ca Nicolae nu a facut nimic pentru a clarifica paternitatea presupusului sau copil, o fetita de aproape doi ani"

    In chestiunile cu copii, actualmente (desi genetica va face treaba mai complicata) poti FI sau NU partintele unui copil. Din cate stiu, in toate tarile cu apa calda, daca esti tatal unui copil, chiar daca vrei sau nu, TREBUIE sa ii platesti acestuia pensie alimentara. Daca o mama poate sa-si abandoneze un copil complet, un tata nu poate face asta. Mama obtine ordin judecatoresc si il executa silit pe tata, oricine este el, mai ales ca ordinul putea fi dat de orice judecator din UE, din orice tara.

    Cand se ajunge la judecata tatal nu poate "refuza" sa efectueze testul de paternitate, el este obligat, mai ales ca acest test in ziua de azi nu este prelevarea unui rinichi pentru expertiza ci doar un betisor inmuiat in saliva. De resul se ocupa reactia unui premiat Nobel: PCR - reactie in lant de polimerizare.

    Asadar situatia nu e clara pentru ca nu se doreste: daca mama dorea, putea. Dar probabil ca este pe undeva o musamalizare frumoasa si din cand in cand cand cineva mai ridica ochii i se da una, sa nu uite de aranjament.
  • 0 (2 voturi)    
    Am citit rand cu rand postarile si sunt (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 22:10)

    scaraotchi [utilizator]

    intristat. Cum de nu intelegeti ca gestul regelui vizavi de Nicolae e inca o dovada a educatiei morale de care a avut parte- e un gest cu adevarat regal . Cati dintre noi am fi avut puterea morala si curajul sa ne indepartam propriul nepot, os din osul nostru, sange din sangele nostru intr-o situatie similara? Raspundeti, va rog- uitati-va in adancul sufletului si spune-ti cati?
    Sa ne intrebam- a gresit oare cand nu a mai putut privi cu aceeasi ochi pe omul care nu a avut curajul sa faca un test de partenitate pentru a-si recunoaste copilul?
    Dar datoria morala fata de frageda faptura - Iris am inteles ca o cheama ? Daca totusi este fiica lui Nicolae? Nu e tot os din osul regelui , sange din sangele lui, nu are si fata de aceasta datoria sa o apere?
    Si noi ce facem ? Ii tot tragem cu afacerea, cu palatele, cu tablourile - asta a insemnat comunismul si urmasul lui "iliescenismul original", o perpetua dezinformare . nu ne mai facem bine ca natie - in vecii vecilor - prea multi oameni de valoare au fost tefeliti si improscati cu noroi- pur si simplu a fost "dizolvata " orice urma de valoare.
    Rusine ....
    • 0 (2 voturi)    
      Suzati, va rog (Duminică, 12 noiembrie 2017, 10:52)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      spuneti si nu spune-ti
      • 0 (2 voturi)    
        "Suzam", "suzam" ! :)) (Luni, 13 noiembrie 2017, 11:49)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Cat despre chestia cu "cati dintre noi am fi avut curajul sa...", o-ho-ho cati d-astia suntem, doar ca noi il inlaturam pe nepot de la mostenirea vreunui amarat de apartament de bloc si de masina cumparata la mana a doua, fiindca "s-a inhaitat cu curva aia, care i-a mai facut si un copil"!

        PS. A... era sa uit bucatica de teren arabil si casa din paianta de la tara in care ne-am nascut ! ;))
        • 0 (2 voturi)    
          Pana una alta ,macar de-am (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:34)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          avea curaj sa iesim in piata mai mult de 2000 de insi . Cred ca modul nostru "civic" de a ne manifesta spune mult despre caracterul nostru moral- in Franta, Polonia, Turcia in situatii mult mai putin "alarmante" au iesit in strada sute de mii si zile intregi legate. Dar, deh in "aruncatul cu noroi" si la barfa suntem Campioni Mondiali.
          Cred ca tarie ca Regele Mihai este si va ramane in vecii vecilor o "icoana" prin comportament si tinuta, indiferent de cat de "spalati" pe creier am fost de catre comunisti si de urmasii lor, care vad ca nu contenesc sa-l loveasca nici in aceste ultime (probabil- doamne fereste) momente de viata.
          Mea culpa pentru "suzati' era vorba de scuzati , bineinteles
          • 0 (2 voturi)    
            Daca scrii "doamne fereste" (Marţi, 14 noiembrie 2017, 0:59)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            fara majuscula cin' sa te mai creada scaraotchi ca Regele Mihai e o icoana, ca asa si pe dincolo, ca comunistii...

            PS. Te rog, sa nu-ti mai faci inca o mea culpa, ca cine stie ce mai apare si in textul ala !

            PPS. Mai bine ia-o c-ai avut o zi nasoala si las-o asa !

            PPPS. Noapte buna !
            • 0 (0 voturi)    
              In primul rand (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 21:51)

              scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              EL, Dumnezeul tau (E ok scris?) e important poate pentru tine, pentru mine nu reprezinta mai nimic, ba chiar consider ca reprezinta un motiv de indobitocire, cu toate ii recunosc doar utilitatea in motivarea maselor . Dar ma rog sa zicem ca dpdv gramatical-ortodox ai dreptate-OK?
              Apoi nu inteleg expresia "ca comunistii" - te referi poate la emotia pe care o simt atunci cand vorbesc despre rege cei care NU au "batut turca" in timpul orelor de istorie sau au avut un profesor care a stiut sa "fenteze" sistemul- si din superficialitate o tratezi ca "retorica" comunista.
              Propun totusi sa nu ne "atacam" aiurea , macar pentru "scopul comun" . OK?

              Noapte buna si toate bune si pentru tine.
    • 0 (2 voturi)    
      Eu unul plec un pic de la alta premisa (Duminică, 12 noiembrie 2017, 11:54)

      Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Si anume ca familia regala a Romaniei nu se deosebeste prea mult de oricare alta familie traditionala din Europa, macinata de scandaluri (mai mari sau mai mici), cu copii din flori, etc. Sa ne uitam nu mai departe de UK - Charles numai usa de biserica nu este. In fond si la urma urmei monarhii sunt si ei oameni cu greselile lor. Ale mele insa sunt atat de nesemnificative ca nu ajung in presa - nu pentru ca greselile mele ar fi mai mici ci pentru ca eu sunt un necunoscut.
  • -2 (2 voturi)    
    Cred ca e mort demult .... (Duminică, 12 noiembrie 2017, 16:20)

    KTerinca [utilizator]

    ..... da' inca nu si-au aranjat apele.
    Vacs monarhie romaneasca.