Inspectia Judiciara a dispus inceperea cercetarii judiciare fata de procurorii Laura Codruta Kovesi, Marius Iacob si Gheorghe Popovici

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 septembrie 2017, 17:34 Actualitate | Esenţial

Doru Tulus si Mihaela Iorga
Foto: Captura Digi 24
Procurorul-sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi, procurorul-sef adjunct, Marius Iacob, si procurorul Gheorghe Popovici sunt cercetati disciplinar de Inspectia Judiciara, in urma sesizarii inaintate de fostii anchetatori ai DNA Mihaiela Moraru Iorga si Doru Tulus, potrivit Agerpres.

'Apreciind ca exista indiciile savarsirii unor abateri disciplinare, inspectorii judiciari au dispus inceperea cercetarii disciplinare fata de procurorii Laura Codruta Kovesi, procuror sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Marius Iacob, procuror sef adjunct al DNA, si Gheorghe Popovici, procuror sef sectie la DNA', arata IJ.

Sursa citata precizeaza ca sesizarea, la care au fost conexate si alte sesizari cu obiect similar, a fost repartizata spre solutionare Directiei de inspectie judiciara pentru procurori.

Inspectia Judiciara arata ca, la finalizarea cercetarii disciplinare, in functie de rezultatul verificarilor, inspectorii judiciari pot dispune fie admiterea sesizarii, prin exercitarea actiunii disciplinare si sesizarea Sectiei pentru procurori in materie disciplinara a CSM, fie respingerea sesizarii in cazul in care se constata ca nu sunt indeplinite conditiile pentru exercitarea actiunii disciplinare.

Procurorii Doru Tulus, Mihaiela Moraru Iorga si Nicolae Marin au depus o plangere la Inspectia Judiciara in care reclama modul prin care a fost derulata ancheta interna, in urma aparitiei in presa a unei inregistrari cu procurorul-sef Laura Codruta Kovesi in cadrul unei sedinte de lucru a DNA.

Pe 29 iunie, sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, a transmis Sectiei pentru procurori a CSM cererea de avizare a revocarii din functia de procuror DNA a Mihaielei Iorga Moraru, pe motiv ca aceasta nu a inregistrat un denunt in conformitate cu dispozitiile legale si nu l-a prezentat spre repartizare procurorului sef al sectiei din care facea parte. Neprezentarea denuntului a avut drept consecinta imposibilitatea aplicarii unor dispozitii procesual penale in raport cu persoane cercetate, a aratat procurorul sef al DNA.

De asemenea, Kovesi a cerut si revocarea din functia de procuror DNA a lui Doru Florin Tulus "pentru existenta unei suspiciuni rezonabile ca impartialitatea sa este afectata, avand in vedere ca a solutionat dosare penale in care era implicata o persoana cu care avea raporturi civile".

Pe 4 iulie, Sectia pentru procurori a CSM a dat aviz pentru revocarea din functie a procurorilor DNA Doru Tulus si Mihaiela Moraru Iorga.

In 14 septembrie, Consiliul Superior al Magistraturii a respins contestatiile formulate de procurorii Doru Tulus si Mihaiela Moraru Iorga impotriva deciziei de revocare a acestora din functiile de procurori in cadrul Directiei Nationale Anticoruptie.

In schimb, CSM a admis contestatia Mihaielei Moraru Iorga fata de decizia prin care s-a stabilit ca aceasta sa isi continue activitatea de procuror la Parchetul de pe langa Judecatoria Bacau.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

12059 vizualizari

  • +51 (71 voturi)    
    unde are sediul inspectia judiciara ? (Luni, 25 septembrie 2017, 17:36)

    un domn [utilizator]

    sa le faca si Strada o Inspectie Morala !, evident Judiciara !
    • +49 (63 voturi)    
      Singura solutie, inca o Revolutie! (Luni, 25 septembrie 2017, 18:20)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Una adevarata, in care toti nomenclaturistii, securistii, penalii din Parlament si imbogatitii tranzitiei banilor nostri in buzunarele lor sa fie aruncati definitiv la cosul de gunoi al istoriei. PSD si ALDE interzise, alegeri anticipate, depolitizarea tuturor institutiilor publice, demisia tuturor amantelor, membrilor de familie, cunoscutilor din aceste institutii si angajarea unor profesionisti in domeniu. Toti alesii doar doua mandate si alegerile in doua tururi. Scoaterea imunitatii pentru toti alesii. Pentru inceput!
      • -1 (11 voturi)    
        eu chiar nu va inteleg (Marţi, 26 septembrie 2017, 9:24)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        acum inspectia judiciara este subordonata CSM.
        nu este bine, ca o cerceteaza pe kovesi, detinatoarea adevarului absolut.
        toader a propus trecerea inspectiei judiciare de la CSM in subordinea ministrului.
        nu este bine, o sa fie subordonata politic.
        oare nu ar fi bine ca inspectia judiciara sa fie in subordinea DNA?
        dar ce zic eu in subordinea DNA? maine poimaine ii expira mandatul lui kovesi. mai bine sa fie in subordinea lui kovesi.
        acum unii vor intelege ca o atac pe kovesi.
        altii, care gandesc singuri, vor intelege ca este vorba de niste principii - alegeti unde vreti sa fie inspectia judiciara!
        • -2 (8 voturi)    
          sarcasmul tau de subpiata Obor (Marţi, 26 septembrie 2017, 10:53)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          este Gustat de pasarile ce savureaza productiile teve Latrina 3, intrebarea ta retorica ar fi preluata Imediat de Pastorul Gadia, ai incercat sa il intrebi pana la aceasta ora ?
        • +2 (4 voturi)    
          Esti retardat, sau doar te prefaci? (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:34)

          Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          Bineinteles ca pentru a avea o justitie cat de cat independenta inspectia judiciara trebuie sa fie subordonata doar CSM ului
    • +1 (3 voturi)    
      Excelent (Marţi, 26 septembrie 2017, 12:47)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      De data asta statul de drept isi va face datoria si jandarmii vor actiona pentru "o tara ca afara"!
      Cu tunuri de apa si lacrimogene, cum se face cu "hastag neomarxistii" care rezista! Apoi, in duba!
      • +3 (3 voturi)    
        Voi "asistatii" aveti parereri cel putin (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:36)

        Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        ciudate
    • 0 (0 voturi)    
      Inspectia Judiciara (Marţi, 26 septembrie 2017, 15:40)

      MamboNoFaiv [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      "a dispus inceperea cercetarii judiciare"
      - un titlu gen 'hoax'
      E ca si cum ai spune ca merge RENAR in audit la Hexi Pharma si nu se intimpla nimic!
  • +52 (64 voturi)    
    Ca de obicei (Luni, 25 septembrie 2017, 17:36)

    mitg [utilizator]

    Incearca acesti viermi sa poata fura tot pana la capat.
  • +55 (67 voturi)    
    Era de asteptat (Luni, 25 septembrie 2017, 17:39)

    omezu [utilizator]

    Slugile lui Tudorel au iesit la atac!
    • +54 (66 voturi)    
      Este bine (Luni, 25 septembrie 2017, 18:31)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Aceste masuri sunt bine-venite. Abia astept sa atace ca luema DNA-ul, nu doar pe Kovesi. Uite, afara s-a linistit vremea, este racoare, nu mai sunt caniculele alea. Si vorba aia, am iesit la OUG13 cand aveam turturi la barba.

      Momentul este perfect, vremea este perfecta, ne vedem in strada!

      Multumim PSD, ne-ati dat stimulul perfect pentru o revolutie in care sa primiti pedeapsa demna de tradatori.

      Ne vedem in fata la Guvern si de ce nu, si la IJ

      http://www.inspectiajudiciara.ro/Contact.aspx
      Adresa: Bulevardul Regina Elisabeta, nr. 40, sector 5, București

      Tocmai bine. Salutam si Avocatul poporului... ca sa nu ii zic altfel, asa de dragul vremurilor. Va astept si pe restul. Nu mai dormiti !

      Vi se fura tara de sub nas...
  • +33 (41 voturi)    
    hmm (Luni, 25 septembrie 2017, 17:39)

    Tze [utilizator]

    Atat? Fara detalii? Astia incearca marea cu degetul..
    • -1 (9 voturi)    
      n-as fi asa de superficial la detaliile absente (Luni, 25 septembrie 2017, 22:09)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui Tze

      Judecatoarea Camelia Bogdan a reusit performanta notabila de a-l condamna pe domn profesor si acum plateste de una singura incercarea de a dovedi ca mai avem ceva vana morala.
      Se pare ca avem o apetenta deosebita la detaliile care ne avantajeaza personal si prind contur in imaginea de ansamblu care ne defineste fara a explicita esenta democratiei: interesul personal expus pe cel colectiv preferential pentru ca pare social.
    • +1 (1 vot)    
      cam asta (Marţi, 26 septembrie 2017, 9:33)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Tze

      a fost si prima mea reactie.insa asta este pasul vizibil.in subterane se fac planuri mai indraznete.
      lumea uita,mai ia o marire de pensie/salariu etc
      chiar daca nu va avea vreun rezultat notabil,cercetarea asta arata clar cine e stapanul si cum poate taia(rupe) painea
      detaliile sunt vizibile,planul e chiar prea transparent.
      ma tem insa de ce nu se vede!
  • +48 (58 voturi)    
    De hotii astia nu scapam, (Luni, 25 septembrie 2017, 17:40)

    Buonarroti [utilizator]

    decat daca-i impuscam.
  • +36 (48 voturi)    
    Uraaaa!!!! (Luni, 25 septembrie 2017, 17:44)

    Fuscus [utilizator]

    Au reusit canaliile pana la urma! Bravo! Si noi stam in case sa ne calce in picioare.
    • +37 (39 voturi)    
      Banc (Luni, 25 septembrie 2017, 18:32)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      Mi-ai adus aminte de un banc de pe vremuri :)

      Manifestatie mare, mare. Lumea striga: - Ceausescu, PCR! Ura! Ura! Unul singur, mai amarat, sta mai in spate si nu spune nici un cuvant. Un "om de ordine" se apropie de el si il intreaba: - Ce faci, tovarase, de ce nu strigi ura?
      - Sunt ragusit, raspunde cel interpelat, dar ura e aici, in suflet.
      • +13 (15 voturi)    
        mai e o varianta (Luni, 25 septembrie 2017, 20:16)

        Stapanu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        in care la un miting ceausescu striga toata lumea "ura" numai unu' "ula"; dupa o vreme il ia pe ala un securist la rost "ce faci bai, nu poti sa-l spui pe r?" la care asta "nu pe r, pe p" (!)
  • +46 (56 voturi)    
    look but do not touch! (Luni, 25 septembrie 2017, 17:46)

    tahomir [utilizator]

    Deci ziceti ca va atingeti de DNA?
    Bineeeeee....
    Chiar ma bucur.
    Vine sezonul de vanatoare de PSDisti.
    Va terminam.
    PS suntem mana in mana cu economia, nici ea nu va suporta
  • +45 (55 voturi)    
    Alta petarda marca PSD (Luni, 25 septembrie 2017, 17:47)

    benicio [utilizator]

    Finalitatea acestei "cercetari" va fi favorabila DNA, concluzia va fi ca DNA a respectat toate prevederile legale. Insa pe ei nu finalitatea ii intereseaza, ci ceea ce se va petrece pana atunci: adica o serie de atacuri furibune pe la televiziuni, aruncari cu noroi de genul "ati vazut?", titluri de genul "Codruta anchetata de Inspectia Judiciara" si alte mizerii asemanatoare.

    Totul ca sa atraga atentia de la mizeriile pe care le fac ei, de la ultima rectificare a bugetului primariei (de o brutalitate si o nesimtire greu de imaginat), de la ancheta care il vizeaza pe Dragnea, de la cine stie ce propuneri legislative care vor trece prin parlament (vezi aia cu privatizarea lacurilor de pescuit) si altele.
  • +42 (52 voturi)    
    Grava situatia (Luni, 25 septembrie 2017, 17:47)

    Frank777 [utilizator]

    Trebuie iesit in strada si cerut demisia guvernului.Cine ne organizeaza insa.Nu mai avem nici un partid pe care sa ne sprijinim actiunile politice.Suntem multi dar neorganizati deci ineficienti.
    • -6 (18 voturi)    
      si (Luni, 25 septembrie 2017, 20:25)

      vi_escu [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      nici bani (de la soros) nu mai sunt...
      • +3 (13 voturi)    
        ai ramas fara ruble in buzunare ? (Luni, 25 septembrie 2017, 21:03)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

        .
    • +1 (1 vot)    
      oare cine ne organizeaza .. (Marţi, 26 septembrie 2017, 9:22)

      Expertul [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      e clar trebuie un orgnaizator ! Mare dreptate ai mai omule ! ...ha ha ha
    • +2 (2 voturi)    
      pai iarna cine te-a organizat? (Marţi, 26 septembrie 2017, 10:25)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      cand o sa aiba interesul te vor organiza din nou
    • 0 (2 voturi)    
      Ankerkati la ceva (Marţi, 26 septembrie 2017, 12:59)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Ong uri sau sunati soros...
  • +31 (37 voturi)    
    Ok, am inteles (Luni, 25 septembrie 2017, 17:48)

    Bittick [utilizator]

    se da atacul final impotriva capului luptei anticoruptie. Mai devreme sau mai tarziu vor gasi modalitatea sa scape de Kovesi si de Lazar. Vor castra justitia impunand noile legi. Bun. Si noi ce facem?...
    • -48 (62 voturi)    
      Fals! (Luni, 25 septembrie 2017, 18:12)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Se da atacul final impotriva capului coruptiei din aceasta tara - Kovesi
      • +36 (46 voturi)    
        dragnea tu esti? (Luni, 25 septembrie 2017, 18:24)

        mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        vezi ca astia de la dna vor sa-ti rapeasca copilul de 28 ani, impreuna cu fufele lui...pregateste-te de o rascumparare...da-le la schimb pe sevil shhaideh si pe rovana plumb...iau sigur cate 10 ani cu executare...
        • +20 (30 voturi)    
          Nu, e unul platit cu ora! (Luni, 25 septembrie 2017, 18:42)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

          Culege toate minusurile si injuraturile posibile incercand fara succes sa deraieze discutia catre dorintele borfasilor.
          Hai Lovercraft, ajunge pentru astazi! I-ati banii de la casierie, i-a trimis Valcov putin mai devreme. O seara placuta, maine la 5 sa fii in picioare, sclavule!
      • +19 (23 voturi)    
        parca (Luni, 25 septembrie 2017, 19:12)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        erau interzise etnobotanicele.
    • -19 (37 voturi)    
      ce ati facut si in iarna (Luni, 25 septembrie 2017, 18:53)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      veti aprinde telefoanele in piata si veti pleca acasa fericiti ca ati dat bine pe feisbuc
    • +1 (1 vot)    
      Pai ce facem de obicei... (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:04)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      va ascultam tampeniile...
  • +25 (29 voturi)    
    Gogule, probleme mă? (Luni, 25 septembrie 2017, 17:54)

    miss sloane [utilizator]

    Niște corupți care luptă cu justiția și ăștia de la Inspecția Judiciară ��
    • +12 (18 voturi)    
      asa cum (Luni, 25 septembrie 2017, 19:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      DNA a trecut cu bine de toate inspectiile judiciare comandate (sau nu), tot asa o sa treaca si LCK + cei doi colegi ai ei.
      fiind o sesizare cu aer de credibilitate, inspectia judiciara e obligata sa-i dea curs, la fel cum face si DNA cand incepe o ancheta pe baza unor sesizari cu aer de credibilitate.
      e adevarat insa, ca pana se va finaliza ancheta respectiva, ce mancatorie o sa fie, Dumnezeu cu mila. vorba Codrutei, asta e semnul ca DNA e pe drumul bun si ca in curand dragnea, shhaideh, plumb, et co., vor fi "retrasi" la loc cu umbra, prin cine stie ce unghere dosnice din "beciul domnesc".
      • -1 (7 voturi)    
        aci chiar nu pricepeti sarcasmul? (Luni, 25 septembrie 2017, 21:32)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ironia va e complet necunoscuta?
  • +29 (37 voturi)    
    Asta este INCEPUTUL !!! (Luni, 25 septembrie 2017, 17:55)

    ground0 [utilizator]

    Desi nu ne dorim, se pare ca inceputul sfarsitului e deja aici la faza CARE-PE-CARE; in stanga un clan mafiot bine organizat pe numele lor 'P$D' si noi, oamenii, obositi de munca, stresati de sefi si cu grija zilei de maine in gand. Noi suntem multi dar dezbinati, ei sunt putini si organizati - avem oare putere sa luptam cu ei cand de partea noastra sunt doar o mana de procurori ce joaca dupa cum face P$D legea ? Dar FARA EI, mai avem vreo sansa ???
  • +25 (33 voturi)    
    imperiul contraataca (Luni, 25 septembrie 2017, 17:59)

    ekek [utilizator]

    Pai era de astepta, nu puteau sobolanii sa incaseze una fara sa vomite inapoi.
  • +31 (45 voturi)    
    Loazele (Luni, 25 septembrie 2017, 18:01)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    de la Inspectia Judiciara ar trebui sa realizeze ca se fac de ras in fata sefilor de promotie de la facultatile de DREPT.
    Te pomenesti ca toata lumea a luat-o razna si doar neica nimeni aia de la IJ sint etalonul.

    La Kovesi macar poti sa remarci ca cineva o remarca:
    2016: Legiunea de Onoare din partea Republicii Franceze prin intermediul ambasadorului Franței
    2016: Comandor al Ordinului Steaua Polară, conferit de regele Suediei pentru lupta împotriva coruptiei
    2016: Premiului „Europeanul Anului” 2016, oferit de Reader's Digest.
    2015: Premiul Grupului pentru Dialog Social (GDS)
    2014: Premiul „Femei curajoase din România” - Ambasada SUA.
    2012: Ordinul Național „Steaua României”
    • -14 (26 voturi)    
      O singura intrebare? (Luni, 25 septembrie 2017, 19:33)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui MamboNoFaiv

      Cum e foaia matricola de la liceu?
      Asta arata totul!
      Acolo nu a fost coruptie, nu a fost DNA, nu a fost Inspectie Judiciara- in rest -rahat pe bat.
      • 0 (12 voturi)    
        Asta da... (Luni, 25 septembrie 2017, 20:20)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        cugetare profunda , din rectul gandirii ...
    • -2 (8 voturi)    
      alea sunt permisii in alb la ilegalitati? (Luni, 25 septembrie 2017, 21:15)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui MamboNoFaiv

      pentru ca saca raspunsul e NU, esti off-topic
      • -4 (6 voturi)    
        DA (Luni, 25 septembrie 2017, 23:15)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

        sunt permisii suficiente
      • 0 (0 voturi)    
        Loazele (Marţi, 26 septembrie 2017, 15:36)

        MamboNoFaiv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

        Bine ai venit si tu in rindul loazelor
  • +33 (37 voturi)    
    ipocrizie (Luni, 25 septembrie 2017, 18:05)

    pragmatism [utilizator]

    Eu nu mai inteleg nimic ... Pai, daca CSM-ul a respins contestatiile lui Tulus si Iorga ce naiba mai cauta Inspectia Judiciara??? Cazurile celor doi procurori au fost deja inchise de catre CSM.
    • +26 (32 voturi)    
      impocrizie (Luni, 25 septembrie 2017, 18:19)

      eu_eu [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      cum ce cauta? un motiv sa se razbune acuma pe Kovesi ca i-a prins cu mata in sac si i-a dat afara :))))
    • +7 (11 voturi)    
      E probabil... (Luni, 25 septembrie 2017, 20:23)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      singura chestie de care se pot agata , desi se vede de la Paris ca e cusuta cu ata alba , numai niste idioti pot crede in bunele intentii ale Insp. judiciare -ciomagul comandat .
  • +34 (44 voturi)    
    ca sa fie clar (Luni, 25 septembrie 2017, 18:08)

    eu_eu [utilizator]

    deci ca sa ne fie tuturor foarte clar : sefu DNA prinde un procoror de la el din curte in ofsaid... ii face referat si il da afara, ala se plange in justitie.. pierde si face recurs la politic. politiul ii da dreptate procurosului corupt :)))) si tot atunci politicul decide sa ancheteze pe ala care l-a dat afara , adica pe seful DNA, chiar daca ala prezentase toate dovezile inainte .. hahaha :)))) mor de ras..
  • +22 (26 voturi)    
    E clar ca nu le e frica... (Luni, 25 septembrie 2017, 18:26)

    Iorgovan [utilizator]

    ...de proiectii laser si concerte ad-hoc la tobe. Dimpotriva, sunt incredintati ca in Ro au un mediu propice pentru proliferare...
    • +16 (20 voturi)    
      daca aveti oua (Luni, 25 septembrie 2017, 19:00)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

      sa puneti mana pe molotoave data viitoare cand iesiti, iau avionul si vin sa va sustin.
      daca o dati tot cu pancarte vesele si luminite mai bine stati acasa sa nu va va ude stropii pesedeului care face pishu pe voi!
  • +1 (5 voturi)    
    cew credibilitate (Luni, 25 septembrie 2017, 20:12)

    liviu_ [utilizator]

    are o intitutie care pupa in fund psd? si niste oameni demise pt ca faceau prostii prin dna?
  • +11 (17 voturi)    
    Cineva trebuie sa organizeze (Luni, 25 septembrie 2017, 20:14)

    batmanss [utilizator]

    Revoluția contra corupților . Trebuie ieșit urgent in strada , orice clipa care trece ii da avantaj lui Dragnea si Tăriceanu.
    Uniți si organizați ii putem învinge !
  • +9 (15 voturi)    
    La o magarie ca asta... (Luni, 25 septembrie 2017, 20:25)

    blackarrow [utilizator]

    e timpul ca Iohannis sa iasa din expectativa , el mai poate face ceva .
    • +2 (6 voturi)    
      de ce ar interveni? Kovesi e suficent de puternica (Luni, 25 septembrie 2017, 21:36)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      .
  • -6 (16 voturi)    
    si dupa logica ultimilor 5 ani: (Luni, 25 septembrie 2017, 21:16)

    demaGOCU [utilizator]

    "cine e acuzat e vinovat, dati-va demisia", Cucuveaua a ajuns exact in pozitia lui Copy-Paste original.
  • -5 (9 voturi)    
    Kovesi salveaza Romania de mafioti (Luni, 25 septembrie 2017, 21:35)

    hopsinoi [utilizator]

    Sa intelegem ca daca esti mason e de rau? Pai atunci noi nu vrem Mega Moschee in Bucuresti , dari nici Templu Masonic in Bucuresti.

    Iti este ciuda ca 'fratii' masoni te-au demascat?

    De cand e rau sa faci parte dintr-o fundatie.
  • +5 (5 voturi)    
    Am vrut sa nu comentez, dar vazand (Marţi, 26 septembrie 2017, 8:13)

    xrogo [utilizator]

    profunda suferinta a postacilor procatuse si pro ascultare imi exprim profunda satisfactie ca toata conducerea DNA da cu subsemnatul la IJ!
    • -1 (3 voturi)    
      Ai vrut sa comentezi dar nu ti-au sosit inca (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:47)

      Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      replicile, mintea-ti lipseste esti doar fibra si iar fibra - Mircica draga
  • 0 (4 voturi)    
    si totusi ..... (Marţi, 26 septembrie 2017, 8:36)

    Expertul [utilizator]

    DNA este o institutie necesara ! tocmai din cauza asta nu poate si nu trebuie sa stea intr-un singur om !. De revolutie sa nu vorbim....cine nu a fost in strada atunci , nu poate nici macar sa isi imagineze ...si revolutie pentru ce ...pentru niste functionari care in cazul in care gresesc ..trebuie dati afara si atat ....e ciudata conceptia ...Din pacate problemele sunt multe si grave si nu se pot solutiona prin forta.....se pare ca mai avem pana la statul de drept ....Pana la urma ....trebuie lamurite si inregistrarile ..iar legile justitiei trebuie schimbate ....de consolidat, trebuie consolidata puterea judecatoresca ....nu e cazul de instante timorate de alte institutii =====Sa nu uitam ca in centrul unui dosar ....este OMUL ...ma intreb cum procurorul care l a anchetat pe TUNDREA ..poate sa isi cheltuie linistit pensia ....fara urmari ...fara raspundere ....omul e perfect linistit ..si asta nu e normal .....fiecare trebuie sa raspunda ....cat despre TUDOREL TOADER ...se vede ca omul este chiar un profesionist si intelge ce inseamna notiunea de justitie ...
  • 0 (0 voturi)    
    LCK (Marţi, 26 septembrie 2017, 8:53)

    meandmyfriends [utilizator]

    So what?

    Dupa cum spunea ieri LCK, inspectarea DNA si a procurorilor este o practica curenta...fiind inspectati deja de 100 si ceva de ori.
  • 0 (0 voturi)    
    CSM si IJ in Franta (Marţi, 26 septembrie 2017, 11:36)

    CD [utilizator]

    Functionarea acestor doua organisme este supusa controlului public conform urmatorului mecanism :

    a)-sesizarea adresata de un justitiabil CSM ,cu privire la mosdul de solutionare a unui dosar ,motivarea sau faptele de care estea cuzat un judecator este publicata pe pagina web a CSM cu numele justitiabilului ,dosarului si al judecatorului , precum si in Jurnalul Oficial , in final ,astfel incat presa si toate persoanele interesate pot lua la cunostinta de continutul sesizarii ;

    b)- raportul IJ ca rezultat al cercetarii cazului de catre Inspectia Judicara este publicat pe pag de web si in Jurnalul Oficial ;

    c)- decizia CSM cu privire la raport de admitere a sesizarii disciplinare sau de clasare este publicata pe pag de web a CSM si in Jurnalul Oficial .

    In acest mod , toate rapoartele IJ si hotararile CSM in materie disciplinara (dupa ce este sesizat de IJ prin raport ) ajung publice si alaturai de sesizarea formulata de justitiabil sunt puse sub control public ,singurul control carea sigura independenta justitie .
    In consecinta , presa si cetatenii interesati
    analizeaza si dezbat faptele , de care este acuzat un magistrat , legalitatea si temeinicia cercetarii desfasurate de IJ si mai ales hotararile CSM ,in raport cu sesizarea si raportul IJ . In acest fel institutiile ca IJ si CSM sunt in permanenta sub lupa presei si a publicului si orice tendinta de musamalizare a faptelor magistratilor sau ale IJ sunt taxate public situatie in care controlul public este deosebit de efeicient ajungandu-se la masuri dure impotriva magistratilor in cauza ,a IJ(care este institutie independenta si de CSM si de MJ ) si a CSM,care este compus din mai multe persoane publice decat magsitrati , astfel incat toata activitatea acestui organism sa nu semene a cartel cum se intampla in Romania .
    Aceasta este solutia cea mai eficienta de control a Justitiei ,pe care Toader nu o discuta