Augustin Lazar ii raspunde lui Tudorel Toader: Nu exista baza legala pentru transmiterea unor copii ale dosarelor penale catre o comisie parlamentara sau alta institutie extrajudiciara

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 august 2017, 18:12 Actualitate | Esenţial

Augustin Lazar
Foto: AGERPRES
Procurorul general Augustin Lazar informeaza ca in cadrul discutiei telefonice pe care a avut-o miercuri cu ministrul Justitiei Tudorel Toader i-a comunicat acestuia ca, in ceea ce priveste solicitarea Comisiei parlamentare de anchetape tema alegerilor electorale din 2009, "nu exista dispozitii legale care sa permita transmiterea unor fotocopii ale dosarelor penale catre o comisie parlamentara sau, in general, catre o alta institutie extrajudiciara".

Ministerul Public a difuzat un comunicat ca urmare a "solicitarilor mass-media de a se comunica un punct de vedere referitor la declaratiile facute in cursul zilei de astazi, 16 august 2017, de catre domnul Tudorel Toader, ministrul Justitiei".

Amintim ca ministrul Toader a anuntat miercuri ca a sesizat Inspectia Judiciara cu privire la refuzul procurorului general Augustin Lazar de a pune la dispozitia Comisiei parlamentare de ancheta o copie a dosarului privind alegerile din 2009. "Am discutat cu dl procuror general, am sesizat Inspectia Judiciara. Sesizarea redactata deja este inregistrata la Inspectia Judiciara. Am in vedere faptul ca procurorul general s-a adresat plenului CSM cu intrebarea daca trebuie sau nu sa trimita respectivele documente la comisia parlamentara. Va spuneam si va repet: sunt convins ca procurorul general stie sau ar trebui sa stie atributiunile de serviciu si CSM nu este cel care ii spune unui procuror, simplu sau general, ce si cum trebuie sa-si indeplineasca atributiunile de serviciu", a declarat Toader.

Ministerul Public informeaza astfel ca Augustin Lazar, procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si  Justitie (PICCJ), a avut in cursul zilei o discutie telefonica cu ministrul Justitiei, Tudorel Toader, iar in cadrul discutiei i-a comunicat acestuia "punctul de vedere al PICCJ referitor la solicitarea Comisiei parlamentare de ancheta a unor aspecte privind alegerile electorale din 2009 de a transmite copii dupa  actele de urmarire penala efectuate intr-un dosar solutionat de catre Sectia de urmarire penala si criminalistica".

"In acest sens, domnul Augustin Lazar a reiterat opinia exprimata de catre PICCJ si transmisa Comisiei in data de 14 iulie 2017, potrivit careia nu se poate da curs solicitarii, intrucat nu exista dispozitii legale care sa permita transmiterea unor fotocopii ale dosarelor penale catre o comisie parlamentara sau, in general, catre o alta institutie extrajudiciara", se arata in comunicatul Parchetului General.

Ministerul Public tine sa sublinieze totodata ca "hotararea de a nu da curs solicitarii Comisiei este expresia unui proces decizional bine fundamentat, riguros si etapizat, avand la baza studiile realizate la nivelul PICCJ si nicidecum o decizie arbitrara".

Parchetul instantei supreme explica de asemenea ca solicitarea adresata Consiliului Superior al Magistraturii de catre  procurorul general "a fost justificata, intre altele, de caracterul fara precedent al solicitarii Comisiei, cu posibil impact si consecinte asupra intregului sistem judiciar". 

"Se ridica astfel o chestiune de drept care intereseaza nu doar Ministerul Public, ci sistemul judiciar in ansamblu, anume problema conditiilor in care un dosar judiciar poate fi pus la dispozitia altor autoritati sau institutii, in afara celor cu atributii privind solutionarea ori verificarea lui. Astfel, problema cu care se confrunta in acest moment PICCJ poate interesa, pe viitor, si alte parchete, dar, in egala masura, si instantele. De aceea, rezolvarea ei trebuie sa fie unitara, atat in privinta dosarelor de urmarire penala si a lucrarilor aflate la parchete, cat si in privinta dosarelor aflate la instante, atat in privinta dosarelor in curs de solutionare, cat si in privinta dosarelor solutionate si indiferent de modul in care au fost solutionate. Ori, avand in vedere calitatea Consiliului Superior al Magistraturii de garant al independentei justitiei, necesitatea pronuntarii acestei institutii intr-o asemenea chestiune apare ca un demers firesc. De altfel, asa cum a declarat public presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, raspunsul transmis PICCJ a fost unul administrativ, fiind de asteptat ca Plenul  Consiliului sa se pronunte intr-o proxima sedinta", arata Parchetul General.

Informatii de background


Comisia parlamentara de ancheta a solicitat in 11 iulie Parchetului instantei supreme dosarul deschis si clasat in urma afirmatiilor lui Dan Andronic.

Pe 14 iulie, Parchetul a transmis Comisiei de ancheta ca nu poate da curs solicitarii acesteia de a-i fi transmis in copie dosarul referitor la scrutin, aducand ca argumente prevederi constitutionale, decizii ale CCR, dar si faptul ca activitatea unei comisii de ancheta parlamentara si o ancheta judiciara nu pot interfera.

Ulterior, Parchetul General a trimis Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) o scrisoare in care a cerut o opinie in privinta acestui dosar solicitat de comisia parlamentara de ancheta. Lazar a cerut totodata CSM sa aprecieze daca este necesara sesizarea CCR in privinta unui conflict constitutionala intre autoritatea legislativa si cea judecatoreasca.

Consiliul a raspuns ca nu se poate pronunta cu privire la legalitatea transmiterii de copii de pe documentele din dosare penale intrucat, a explicat CSM, "presupune interpretarea unor dispozitii legale, altele decat cele ce privesc organizarea sistemului judiciar". De asemenea, CSM a refuzat solicitarea lui Augustin Lazar de sesizare a Curtii Constitutionale in privinta unui conflict constitutional Parlament si Parchetul General, considerand ca "nu sunt intrunite conditiile legale".

In 11 august, Comisia parlamentara de ancheta privind prezidentialele din 2009 a decis sa trimita Ministerului Justitiei o scrisoare in care i-a cerut ministrului Tudorel Toader sa sesizeze Inspectia judiciara in legatura cu "atitudinea" procurorului general Augustin Lazar fata de lucarile comisiei si sa faca o evaluare a modului in care acesta si-a indeplinit atributiile.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7449 vizualizari

  • +35 (45 voturi)    
    Raspunsul corect al unui om cu coloana vertebrala (Miercuri, 16 august 2017, 18:34)

    Plagarus [utilizator]

    Nu mor caii cand vor cainii,nici cainii cand vor "stapanii "!
    • +13 (27 voturi)    
      Trebuie sa-i aparam pe Procurorii sefi (Miercuri, 16 august 2017, 23:18)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Ce face Societatea Civila pentru a-i apara pe Procurorii sefi ?
      Ii lasa se se lupte singuri cu mafia psd plus alde ?
      Chiar nu exista forte sanatoase in tara care sa lupte alaturi se Procurorii sefi pentru apararea justitiei, pentru apararea Statului de drept ?
      • +7 (13 voturi)    
        Care stat de drept? (Joi, 17 august 2017, 9:20)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Cel mafioto securist român? Ce in care Justitia condamna de ochii lumii si hotii ramin cu averile intregi sau sunt ajutati sa fuga din tara? Sa fim seriosi... Asta e cird pentru prostime pentru ca CIUMA ROSIE sa jefuiasca tara cum a facut si pina acum
        • +8 (14 voturi)    
          Pai hai sa vedem cine e responsabil pt ce (Joi, 17 august 2017, 10:02)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Justita doar condanma si dispune pedeapsa, recuperarea prejudiciului e responsabilitatea ANAF. Iar cind Seful de la ANAF e pus de guvernul condus de Tudose/Dragnea, abonati la Antena3, au oareshce jena sa recupereze prejudiciul de 60 mil eur de la Voiculescu.
          Daca te uiti in rapoartele DNA, prejudiciile impuse sunt consistente. Mai e nevoie si de un guvern care sa nu fie dominat de mafie care sa vrea sa recupereze aceste prejudicii.
          • -3 (5 voturi)    
            pai (Joi, 17 august 2017, 11:43)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            nu fura la anaf d'alde voi, cu gradili ascunse supt mundir ?!
            si ce isprava facura, daca fura ?! :-)
            • +1 (3 voturi)    
              traduci si-n romana? (Vineri, 18 august 2017, 10:49)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

              Vad ca practici un dialect oltenesco-rusesc. Si am serioase dubii si ca stii ce vrei sa spui...
              • 0 (2 voturi)    
                in neoromana voastra (Vineri, 18 august 2017, 13:32)

                om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                vrei sa zici ?! :-)
                io n'am invatat limba asta noua ...ca si voi.....la baneasa:-)
          • +1 (3 voturi)    
            Hai taci (Joi, 17 august 2017, 17:40)

            Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Bine zici, Justitia DOAR condamna si dispune pedeapsa si tocmai aici e buba fiindca ar trebui sa dispuna si recuperarea prejudiciului. Daca procurorii n-ar fi disjuns cauza civila si instanta ar fi dispus SI recuperarea prejudiciului, Popoviciu nu mai avea de-o cautiune. Cati ca el, cati ca el...
            • 0 (2 voturi)    
              gindire de precupeata (Vineri, 18 august 2017, 10:55)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

              Ai gasit un caz despre care antena3 zice 3 minciuni si te-ai apucat de geralizat.
              Uite aici raportul DNA pe 2016
              http://www.pna.ro/bilant_activitate.xhtml?id=38
              • -1 (1 vot)    
                Baiete (Duminică, 20 august 2017, 21:09)

                Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                Daca inca te mai uiti cu respect la bilanturile DNA, sluga antiromaneasca a multinationalelor, esti pierdut pentru umanitate. Multa la revedere, nu mai poti fi recuperat
    • +3 (23 voturi)    
      justitie (Miercuri, 16 august 2017, 23:44)

      antreprenoru [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Amice, avem grefieri cu pensie de 3000 de euro si multumita justitiei noi stam la coada sa intram in Europa. Inteleg, justitia e independenta de noi astia cu pensia de 250 EUR, nu raspunde in fata nimanui, doar noi raspundem oricui in pozitia in genunchi. De ce mai facem alegeri, cand orice am alege, noi pierdem?
      • +7 (15 voturi)    
        Serios? (Joi, 17 august 2017, 8:32)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui antreprenoru

        Serios, din cauza justiției suntem la coada Europei? De unde concluzia asta? Dacă te referi la CEDO, problema e: legile, condițiile din penitenciare, durata mare de soluționare a cauzelor. Deci discutăm despre resurse pe care le alocă guvernul, pe care-l face majoritatea parlamentară...
        Problema referitoare la cine ne conduce nu e ”de ce facem alegeri”, ci de ce alegem ca idioții? De ce nu înțelegem că unul care-mi promite luna ori mă minte ori mă va pune să o plătesc până peste 3 generații.
        Pui problema greșit!
    • -7 (15 voturi)    
      Corect este să spună (Joi, 17 august 2017, 7:21)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      și dacă este lege care interzice transmiterea dosarelor penale parlamentului. Pentru că dacă nici interzicerea nici transmiterea dosarelor către parlament nu sunt reglementate de lege numai poziția de gica contra a lui Augustin îl oprește să transmită dosarele.
      • +2 (6 voturi)    
        Lucrurile nu functioneaza asa (Joi, 17 august 2017, 11:07)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Pe acelasi mod de-a gandi, ce sa zicem?
        Numai pozitia de Gica contra a politiei romane ii opreste pe soferi de la a traversa un giratoriu zburand, in traiectorie spiralata, in timp ce dau din maini cu o palarie in forma de stea de mare pe cap. Nu?

        Aici e vorba de proces, de procedura. Nici in firmele din mediu privat nu faci chestii daca nu sunt documentate - nu in alea care se respecta si care au ca interes calitatea. De ce? Pentru ca altfel e haos.

        Astfel, actiunile procurorului general sunt in regula - in regula, adica in regula care ar trebui sa fie, in acea "normalitate" pe care ne-o dorim multi, insa pe care nu o avem.

        In alta ordine de idei: ce anume ar putea sa ii intereseze in acest dosar, daca au tot tinut-o sus si tare ca nu investigheaza aceleasi lucruri? Si ca, asadar, nu se calca pe picioare, deci nu e ilegala comisia. Uite, ce afirma Nicolicea in Mai: [”Nu pot face obiectul comisiei de anchetă acele aspecte care vizează începerea urmăririilor penale în infracţiunile prevăzute în clar în comunicatul Parchetului de pe lângă ÎCCJ. În clarificarea obiectivelor au mai fost aduse nişte nuanţări (...) În momentul în care se va întâmpla ca noi să găsim nişte aspecte care ar putea să aibă conotaţii penale sau ar putea să intre în obiectul de anchetă prevăzut prin aceste comunicate sau cele care vor fi date, Parlamentul întrerupe controlul pe aceste subiecte şi trimite toate documentele către Parchet, pentru că respectăm seapraţia puterilor în stat”, a declarat Eugen Nicolicea.]
        Asadar, care e obiectivul? Iar soparla aia cu "trimite toate documentele către Parchet, pentru că respectăm separaţia puterilor în stat", nu aia e esenta respectarii separatiei puterilor in stat, dar Nicolicea stie doar de pensii si salarii, nu altceva.

        Si nici ei nu ar fi avut contextul legal pentru a transmite documente. Astia se poarta asa doar pentru ca au senzatia - sau intentia - ca toate institutiile sa fie ale lor si trimit "de la noi la noi".
        • -1 (7 voturi)    
          ia zi'mi, daca stii (Joi, 17 august 2017, 13:17)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          exista cu adevarat un dosar la dna, pe chestia aia, sau a fost numai declarat deschis, cu o hartie alba la mijloc, numai pt. a tine palavramentu' in sah ?!
          bre, tatarilor, nu uitati ca palavramentu' este al romanilor, ca pesedeaua l'a ocupat cu ajutorul vostru, ca v'a fost frig si lene can' s'a votat.
          daca este domint de pededea, asta nu inseamna ca palavramentu' este rau pt. demokratie.

          mai bine ati da bice alora din opozitie sa se trezeasca.
          mai era una care, pe sticla, spera senina ca pesedeaua nu va mai castiga, ...in cinci sase ani. adica or sa moara pensionarii.
          sinistra lupta de clasa, sinistra opozitie.
        • +1 (3 voturi)    
          bun exemplu, prost folosit (Joi, 17 august 2017, 14:38)

          Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          Nu poți face chestia aia în giratoriu pentru că în legislația rutieră îți spune cum trebuie să circuli în sensul giratoriu iar zburatul nu se încadrează aici. Pe de altă parte, domnul Lazăr nu ne spune că există legislație care să îi arate cazurile în care poate trimite copii după dosare și cererea unei comisii parlamentare nu e trecută între acele cazuri, nici că ar exista legislație care să interzică transmiterea dosarului. Spune doar că nu există legislație care să îi spună explicit că ar avea voie să facă asta. Doar că, dacă nu există interdicție, legal înseamnă că are voie.
          • +3 (3 voturi)    
            Meh, stiam ca-i trasa de par (Joi, 17 august 2017, 15:35)

            MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

            si nu am verificat codul rutier in sensul asta, eram sigur ca e reglementat (a trecut un pic de la cursurile de legislatie...). :-)

            Oricum, mai bine intrebi, apoi executi, cand nu e clar ce-i de facut. In fond, nu PG ar trebui sa ne spuna daca e sau nu legislatie - comisia parlamentara ar fi putut sa contraargumenteze direct, cu referinte la articol/punct/alineat. Daca nu exista legislatie care sa-i interzica (cumva afirmat de guvern) insa nici legislatie care sa-l oblige (in mod clar ne-arfimat de guvern), atunci poate sa faca fix ce vrea, nu? Din nou, ceva gri - eu personal as opta pentru solicitat reglementarea procedurii, dar sunt programator si poate-i inclinarea mea sa solicit negru pe alb, cand miroase a responsabilitate ulterioara.
            • -4 (4 voturi)    
              păi comisia are legislație (Joi, 17 august 2017, 16:05)

              Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

              E vorba despre Constituție și regulamentele parlamentare care reglementează funcționarea unei comisii de anchetă și hotărârea de constituire a comisie respective. De-asta au și solicitat. Dacă consideră că nu poate furniza datele, domnul Lazăr trebuie să prezinte și motivele pentru care nu poate. Oricum, foarte probabil se vor exprima CSM și Curtea Constituțională și, în felul acesta, de acum încolo va exista scris negru pe alb dacă se pot sau nu solicita și furniza astfel de informații.
              • +2 (2 voturi)    
                Aia era (Joi, 17 august 2017, 16:41)

                MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

                "Comisia are legislatie" - adica, exista legislatie reglementand functionarea comisiei. Nu?
                Oricum, astia fac armasar aiurea din tantar. Daca exista reglementata interactiunea dintre guvern/parlament si PG pentru astfel de comunicari, contraargumentau cu reglementarea. Cum n-au facut asta, inteleg ca nu e reglementata, asadar, abordarea PG e corecta.

                Altfel, asta cu "de ce tine, ma, ala, ca nu-i interzice nimic sa-l dea!" suna a nene care da chestiile din varf de pix. Caruia, asadar, nici ca-i prea pasa de consecinte si efecte - iar predarea fara lamuriri a dosarului ar fi constituit un precedent. Bun sau rau, nu faci un precedent fara analiza cat mai cuprinzatoare. Nu?

                Nu-l iau in brate pe PG, doar analizez si eu situatia.
      • +1 (3 voturi)    
        atunci de ce am mai avea magistrati? (Joi, 17 august 2017, 14:03)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Hai sa-i judecam pe toti in piata publica, asa cum ne taie capul, da-o incolo de justitie, avem un popor intreg de analfabeti functionali...
    • +2 (2 voturi)    
      Este consfintit de Constitutie (Joi, 17 august 2017, 18:38)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Tudorel este si el pus pe capatuiala ,sa isi aranjeze copilul,sa-i gaseasca servici,o casa de la ANL sau procopseala peundeva la stat.
      Apoi sa isi faca si el o pensioara.
      Pentru asta face pe filozoful si talmaceste Constitutia cu un aer doct si plin de solemnitate.
      Ca episcopul de Husi .In public se dadea om sfant si in spatele perdelelor calca regimul
      Se vede insa ca este un discurs fals.Nu are acoperire in Constitutie. Art 1 din Constitutie (4) Statul se organizează potrivit principiului separaţiei şi echilibrului puterilor – legislativă, executivă şi judecătorească – în cadrul democraţiei constituţionale.
      Nenea Tudorel cum este cu separatia si echilibru intre puteri? S-au este o separatie originala si un echilibru de tip PSD-PCR???Nu ti-e rusine bre nea Tudorele sa faci abuz in functie ?Cat e plafonul ?
  • +22 (32 voturi)    
    Hai no... (Miercuri, 16 august 2017, 18:40)

    valy_74 [utilizator]

    ...ma Gusti, da si tu o copie de la dosar, posteaza-o pe feisbuc, ce mare lucru. Nu vezi ca nu gasesc adevaratii 'romani' motiv sa te schimbe?
  • +8 (14 voturi)    
    he he he (Miercuri, 16 august 2017, 18:44)

    Stapanu [utilizator]

    deciii, care nu stie & forteaza legea, domn' titi?! manastire-ntr-un picior, ghici tiuperca "cei" (!)
  • +17 (27 voturi)    
    adica, (Miercuri, 16 august 2017, 18:47)

    nahir [utilizator]

    cu alte cuvinte, TT draga ori esti prost, ori te faci ca esti.
    da tu o dispozitie legala si atunci sa-l critici pe Augustin Lazar.
  • +21 (31 voturi)    
    apropos... (Miercuri, 16 august 2017, 18:52)

    liviu_ [utilizator]

    n-ar trebui sa stie asta sinistrul justitiei?!

    o demisie ceva la MJ??! Da de unde... maine dau un OUG prin care sa fie legal ca parlamentul sa citeasca dosae... eventual sa le si modifice pe ici pe colea prin punctele esentiale
    • -16 (24 voturi)    
      liviu draga (Miercuri, 16 august 2017, 23:48)

      antreprenoru [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ma Liviu, dar tu nu crezi ca dosarele ar trebui verificate de cineva ales de noi? Sau tu crezi ca noi e tonti si trebuie securistii cei destepti sa decida? Stii bancu cu sampania care e bauta de noi numai prin reprezentantii nostrii?
      • +7 (13 voturi)    
        logica (Joi, 17 august 2017, 9:28)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui antreprenoru

        Dupa logica asta si cand te opereaza un chirurg de apendicita ,sa spunem,ar trebui sa fie acolo un ales de-al nostru care sa-i explice cum sa tina bisturiul si cum sa taie,n'asa?
      • +8 (14 voturi)    
        esti destept gramada (Joi, 17 august 2017, 10:06)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui antreprenoru

        Pai daca guvernul/parlamentul ar verifica procurorii, cum ar mai putea acestia sa ii caute la avere pe cei corupti? Tocmai asta e stastul de drept: puterile in stat sunt independente, iar justitia nu e controlabila de catre legislativ sau executiv. Procurorii si judecatorii pot fi verificati de inspectia judiciara, dar nu de politic.
        • -1 (1 vot)    
          dejaba (Vineri, 18 august 2017, 13:37)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          te dai ca stii lb. romana daca nu o poti folosi civilizat.
      • +1 (3 voturi)    
        care "noi"? (Joi, 17 august 2017, 14:05)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui antreprenoru

        ori zici de penalii din parlament?
  • -16 (24 voturi)    
    hehe (Miercuri, 16 august 2017, 18:55)

    Mazeta [utilizator]

    Subtilă aluzia din titlu la cei doi copii ai lui Tudorel Toader.
  • +21 (29 voturi)    
    lui Dorel trebuie sa-i explici ca lui Dorel. (Miercuri, 16 august 2017, 19:03)

    __alex__ [utilizator]

    Sau ca lui Florin Iordache, copilul debil al Caracalului. Ca daca erau breji nu aveau ce cauta in gruparea infractionala organizata, P$D.
  • 0 (20 voturi)    
    ,,Lazare, vino afara" (Miercuri, 16 august 2017, 19:12)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    ,,Dezlegati-l si lasati-l sa mearga" ;)!
    • -10 (22 voturi)    
      asta e dus (Miercuri, 16 august 2017, 22:06)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui suckthepen!!!!!

      nu se va mai ridica niciodata. moral.
      e loazar nu lazarus.
      • +6 (14 voturi)    
        vai si amar (Joi, 17 august 2017, 9:03)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        un partid condus de condamnati penal iti este etalon moral??? esti incalificabil.
        • -1 (5 voturi)    
          vorbeam de lazar (Joi, 17 august 2017, 13:28)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          si inviatul din mortzi.
          lazar, dupa stirea mea, nu este inregimentat politic. nici n'ar avea voie. e precurore, dara. macar presupus. cu scoala veche. apropo, procurori se mai imbraca in culoarea preferata, in rosu ?! :-) la halatele alea din trebonal ma refer...sub care se ascund, la multi, gradele.
  • +21 (31 voturi)    
    Bubosul s-a conformat ordinelor primite... (Miercuri, 16 august 2017, 19:12)

    cartofil [utilizator]

    de la infractorul condamnat definitiv Dragnea. Ce importanta are ca este ilegal sa dai dosarul, asa i s-a dat porunca, bubosul s-a executat. Iar beizadeaua care a ajuns asistent dupa un concurs cu cantec (legat organic de universitatile mondiale Spiru Haret si Titu Maiorescu unde a facut studii si doctorat - de ce sa pui asistent un tanar constiincios care a facut universitati onorabile de stat cand poti pune o beizadea, feciorul lui taticu, banuim cum si-a luat examenele, banuim cum a ajuns notar beizadeaua) poate ramane linistit in functie si dupa 20 de ani sa-i ia locul lui taticutul ca rector, mare profesor, mare P$D-ist..... Ticalosii se replica cu mare vigoare in Romania.
  • +41 (59 voturi)    
    Exista romani demni! (Miercuri, 16 august 2017, 19:12)

    Maniu [utilizator]

    Multumim ardeleanului get beget, cinstei si profesionalismului sau! Multumim!
    • +8 (20 voturi)    
      Corect (Joi, 17 august 2017, 0:25)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Din pacate el este printre putinii care mai reusesc sa puna piedici grupului infractional de la putere. Tare frica mi-e ca vor face tot ce pot sa il inlature. Mai ramane doar LCK, apoi...
  • +8 (28 voturi)    
    AL nu intelege (Miercuri, 16 august 2017, 19:17)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Augustin Lazar trebuie sa inteleaga ca un grup infractional organizat nu respecta legea. O incalca.
    Degeaba le explica.

    Si acum ca fapt divers: daca AL spune ca este ilegal ce vrea Parlamentul, cum de CCR nu a sesizat derapajele Parlamentului? Poate veti sari sa spuneti "dar ce treaba are PG cu Constitutia". Foarte bine, dar cand DNA investiga traficul de ifnluenta la OUG 13, aia ce treaba avea cu Constitutia? Acolo CCR nu au ezitat sa derapeze grav conform juristilor.

    Dar detalii, nu? Auzi la Lazar ca pomeneste PICCJ . Ce relevanta are cine are dreptul legal? Pentru Dracnev si PSD conteaza sa aiba ei puterea prin ORICE metoda. Nu?

    Astept postaci ca marian_ulise sa spuna ca e lipsa de transparenta.

    Cat despre PCR/USL ma astept sa schimbe urgent legea prin care obliga PG sa faca ce vor ei. De preferat printr-o OUG facuta noaptea.

    Nu asa e stilul lor?

    Traiasca PCR/USL ! Abia astept sa picati cu totii si sa fiti judecati drept tradatori ai tarii si sa primiti pedeapsa perfecta si potrivita pentru un tradator de tara.
    • +6 (12 voturi)    
      Cine? (Joi, 17 august 2017, 9:24)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Cine din CCR? Dorneanu, procuror ceausist care executa oridinele de la Secu? Aselasi care a fost colabtorator apropiat al criminalului Iliescu/ Această sluga a mafiei PSD? Sa fim Serios... Un complice la crime si jaf ajuns in CCR ramine un mafiot si doar atit. De aia a fost trimis acolo.
  • +21 (25 voturi)    
    se fac a nu sti (Miercuri, 16 august 2017, 19:59)

    vizirul [utilizator]

    s-a auzit oare despre separatia puterilor in stat la cabinetul ministrului justitiei?
    • -3 (7 voturi)    
      sau poate știu (Joi, 17 august 2017, 11:13)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

      Mai ales că, în România și, în general, într-o democrație, separația puterilor în stat este dublată de echilibrul și controlul reciproc al puterilor. Cel puțin în Constituție spune cam așa:
      „(4) Statul se organizează potrivit principiului separaţiei şi echilibrului puterilor - legislativă, executivă şi judecătorească - în cadrul democraţiei constituţionale.”
      Apoi, Parlamentul poate desfășura anchete referitoare la orice,cu excepția cazurilor în care există o anchetă în curs a procurorilor. Aici înțeleg că nu e nicio anchetă în curs.
      Nu în ultimul rând, faptul că domnul Lazăr nu găsește bază legală pentru a transmite documentele, deși prevederile legale privind funcționarea comisiilor de anchetă precum și hotărârea Curții Constituționale ar trebui să fie o bază destul de bună, asta nu înseamnă că nu le poate oferi. Pentru a nu putea, ar fi trebuit să existe o interdicție în legislație.
      Acum, chiar dacă ne place unul sau altul, cred că e important să vrem un stat democratic funcțional, iar asta înseamnă un stat în care Parlamentul își poate exercita funcția de control. Indiferent de cine e la putere.
  • +12 (12 voturi)    
    SIMPLU (Miercuri, 16 august 2017, 20:15)

    dincannes [utilizator]

    ... sa se voteze o lege noua, care sa prevada aceasa obligatie.
    Daca nu se face aceasta lege, inseamna ca celor ce guverneaza acum, nu le convine sa se afle adevarul.
    Deci, ei sunt probabil vinovatii din 2009!
  • +17 (23 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 august 2017, 20:27)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    noapte mintii belite !

    parlamentaru' prost de roMANIA nu poate concepe ca ceva e ilegal pentru el....
  • +18 (26 voturi)    
    Lazar le-a dat clasa si CSM (inima si plamanul si (Miercuri, 16 august 2017, 20:28)

    Susufler0 [utilizator]

    justitiei romane si lui Toader, supracalificatul ministru al justitiei !

    Pe institutie a facut-o sa se dea de gol ca-i tremura chilotii in fata PSD, deci a politicului, pe om l-a devoalat ca avand limitele lui clare (si surprinzatoare !) de profesionalism.

    PS. Pacat, mare pacat ca Augustin nu va putea fi viitorul Procuror Sef al DNA !

    PPS. Desi...
  • -22 (34 voturi)    
    numai cand cer arestarea unui parlamentar (Miercuri, 16 august 2017, 21:09)

    om simplu din multime [utilizator]

    pot sa trimita dosaru' ! :-) atunci il lasa legea ! :-))
    • +14 (24 voturi)    
      nu doar (Miercuri, 16 august 2017, 22:05)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      ca permite legea,e vb de obligatie,SParlamentul trebuie sa dea vot pt ridicarea imunitatii,razi tu dar nu e rasul tau.
    • +7 (13 voturi)    
      rock (Miercuri, 16 august 2017, 22:07)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      da atunci exista dispozitii legale!
    • +13 (21 voturi)    
      Matale esti simplu sau doar psd-ist ? (Miercuri, 16 august 2017, 22:20)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Spune-i lui Dracnea ca separarea puterilor in stat este prevazuta de constitutie, chiar si pentru psd.
      • -6 (12 voturi)    
        nu sunt pesedist (Joi, 17 august 2017, 8:12)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        am votat ochiul, cand era inca deschis...
        nu e problema cu legea, ca din parlament emana..
        si nu in ultimul rand, constitutia spune ca puterile in stat sunt separate, dar se controleaza reciproc.
        palavramentu' e ales, guvernul/executivul si justitia, adica judecatorii sunt numiti.
        vezi in constitutie ca mai spune ca poporul isi exercita puterea prin alesii sai, parlamentarii.
        deci, ochi mari la ce vari in urna.
        pe lulutza au ales'o base si dottore.
        cel mai prost palavramentar are cateva sute de voturi in punga.
        • +2 (4 voturi)    
          Ce vuvuzea psd-ista... (Joi, 17 august 2017, 11:47)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          sau esti platit de alde?
          • -1 (3 voturi)    
            de (Joi, 17 august 2017, 12:58)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui midufi

            alde cine ?! :-)
            mata, nu cumva iti ascuzi tablele sub tricou?!
    • +5 (9 voturi)    
      om extrem de simplu... (Joi, 17 august 2017, 10:08)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Cind se cere arestarea unui parlamentar, nu se trimite dosarul bre postacila. Ci se trimite un referat cu citeva probe din dosar care ar trebui sa fie suficiente pentru incuviintarea arestarii. Da' na, ce sa ceri de la omul simplu ddin multime... el stie doar sa recite ceea ce aude seara la A3 si rtv.
      • -4 (6 voturi)    
        nu, zau ! (Joi, 17 august 2017, 11:41)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        vezi ca pe referate s'a refuzat ridicarea imunitatii.
        s'au mai schimbat lucrurile de cand fusesi mata palavramentar...:-)
        • 0 (0 voturi)    
          ?? (Luni, 21 august 2017, 10:15)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          Care lucruri s-au schimbat? S-a refuzat acceptul arestarii sau chiar al cercetarii pnetru ministrii parlamentari de catre ciuma rosie, pentru ca tilharii se apara intre ei. Nu din cauza referatelor...
    • -1 (1 vot)    
      dosar (Joi, 17 august 2017, 13:01)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Pardon, nu dosarul. Un extras/referat...
  • -18 (30 voturi)    
    Cum sa dea ceva (Miercuri, 16 august 2017, 22:51)

    A310 [utilizator]

    din casa lachelul celei care a fost suita in copac de catre basescu si reunsa de herr johannis , iar acum fiind in copac doreste sa interpretreze si opere din Verdi .
    • +6 (12 voturi)    
      mai (Joi, 17 august 2017, 9:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui A310

      airbus, vezi ca ti s-au calat motoarele si esti in vrie.
  • -12 (20 voturi)    
    Daca zici tu Lazare ca nu exista temei legal (Joi, 17 august 2017, 8:47)

    xrogo [utilizator]

    pentru a da un dosar din arhiva, ia spune-mi tu, care cica le stii pe toate un temei legal care-ti interzice sa faci asta?
  • +12 (20 voturi)    
    Ce „baza legala”? (Joi, 17 august 2017, 9:31)

    valll [utilizator]

    Tudorel nu cunoaste legile, de aproape jumatate de an de cand e ministru, a tot topait si ne-a servit vorbe goale.
    Cineva i-a pus porecla „Creanga”. E o ptostie, Creanga era un tip destept, avea caracter, a scris povesti pline de continut, cu talc, dar asta ce lasa in urma lui?
    Si inca ceva: limba pe care o vorbeste el nu e cea moldoveneasca, cum cred unii, ci o maimutareala care vrea sa imite intelepciunea. Este limba taraganata care se voia savanta a unor vechi universitari ieseni, poate sclerozati, poate si ei mediocri. Unii tocilari care se li bagau sub piele ca sa devina asistenti ii imitau, crezand ca astfel vor capata un aer mai academic.
    • -4 (8 voturi)    
      iete colea (Joi, 17 august 2017, 11:39)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui valll

      deci, herr cotroceanis este moldovean, cu vorba taraganata....sa imite intelepciunea.
      mersi pt. pont. :-))
      creanga, ca si eminescu, a fost unul din marii lucratori ai limbii romane. in scris, nu s'a simtit....taraganarea.:-)
  • -3 (11 voturi)    
    limba romana (Joi, 17 august 2017, 9:56)

    thebblack [utilizator]

    asta nu inseamna decat ca NU este ilegal sa le transmiti...
    • +4 (4 voturi)    
      Intr-o lume alb-negru, da, aia e concluzia (Joi, 17 august 2017, 11:20)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Insa, stim cu totii ca traim intr-o lume care are si MULTE nunante de gri. Atunci cand o situatie nu este reglementata, se numeste ca ai o "gaura" in proceduri si trebuie lamurita, trebuie stabilita procedura ce trebuie urmata acolo, astfel ca si situatiile similare viitoare sa aiba aceeasi solutionate, pentru a fi consistenti.

      Ori, aia e problema. PG tine de Justiei, MJ tine de Executiv. Executivul ii cere Justitiei ceva pentru care Justitia nu are o procedura de urmat. In mod normal, solutionarea ar trece prin Legislativ, care ar clarifica procedura (in baza consularilor cu entitatile abilitate). Altfel, e la gri - si nu vrei gri la nivelul ala intr-un stat.
      • 0 (2 voturi)    
        de acord (Joi, 17 august 2017, 13:58)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        dar ma zgarie pe creier acel "consistenti". presupun ca vroiai sa zici "constanti".
        • +1 (1 vot)    
          Hmm... mai degraba romgleza din partea mea (Joi, 17 august 2017, 15:40)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

          "to be consistent" - probabil am o inclinare din ce in ce mai pronuntata spre engleza, din cauza profesiei...
          "consecventi"? Constanti imi suna si mie ciudat (insa mai putin ciudat decat Consistenti, he he!).

          "vroiai" -> "voiai" :D
  • +1 (11 voturi)    
    asta a fost judecator la Curtea Suprema .... (Joi, 17 august 2017, 10:06)

    Nedumeritul1000 [utilizator]

    deci Toader asta a fost judecator la Curtea Suprema ..... daca el nu cunoaste legile pe ce baza a fost ales si ce bazdaganii a facut pe acolo ?????
    • -2 (6 voturi)    
      mai precis ce legi nu cunoaște? (Joi, 17 august 2017, 11:14)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui Nedumeritul1000

      Care sunt prevederile legale ce interzis transmiterea dosarului?
      • +3 (3 voturi)    
        Dar (Joi, 17 august 2017, 15:51)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

        care sunt prevederile legale ce interzic refuzul de la a transmite dosarul?

        PG tine de puterea Juridica/Judecatoreasca. Comisia tine de puterea Legislativa, iar guvernul - de puterea Executiva.
        Puterea judecatoreasca facand ceva la simpla cerere a puterii legislative / executive, fara reglementare corespunzatoare, reprezinta imixtiune, nu?

        (preluat dupa Digi24: /stiri/actualitate/justitie/tudorel-toader-ia-apararea-comisiei-parlamentare-pentru-alegerile-din-2009-778306)
        ["Comisia parlamentară și-a propus să stabilească anumite stări, anumite circumstanțe, anumite împrejurări. Comisia parlamentară nu și-a propus și nici nu și-ar fi putut propune să verifice dosarul, soluția dată de procuror, probele pe care le-a administrat sau nu le-a administrat pentru că în acea ipoteză ar fi fost o ingerință a unei puteri în competențele stricte rezervate celeilalte puteri”, a declarat Tudorel Toader, la Ministerul Justiției, citat de Agerpres.]

        Date acestea fiind, raman la intrebarea pe care am pus-o intr-un comentariu anterior: "ce anume ar putea sa ii intereseze in acest dosar, daca au tot tinut-o sus si tare ca nu investigheaza aceleasi lucruri?".
  • +7 (13 voturi)    
    aloo , cea mai ... (Joi, 17 august 2017, 10:44)

    astronaut [utilizator]

    penibila comisie din lume , voi nu sunteti ''marea adunare nationala'' , justitia inclusiv parchetul nu este subordonata voua ! ce n-ati inteles , nu suntem in era comunista desi s-ar putea sa va para rau , sau ati vrea probabil sa creati voi in frunte cu ilici ''ceva original''dupa chipul si asemanarea voastra ! ce v-ar mai surade sa dictati VOI pe cine si cum sau cand sa fie arestat cineva ! daca nu exista temei legal pentru a transmite dosare in sus si jos inseamna ca legiuitorul a prevazut separatia puterilor in stat , PUNCT !
  • -6 (12 voturi)    
    Ne mai trebuie 100 de ani (Joi, 17 august 2017, 11:15)

    CalinMircea [utilizator]

    E greu să pricepem că oricine e plătit din bani publici trebuie să dea socoteală necondiționat. Iar dacă nu repunem parlamentul la locul lui de instituție supremă în fața căreia să nu crâcnească nimeni n-o să ne facem bine niciodată și vom bălti la nesfârșit într-o stare jalnică de luptă măruntă politică din orice motiv, care risipește energiile pe nimic iar de dezvoltare nici nu mai poate fi vorba.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu zau? (Joi, 17 august 2017, 12:17)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Oricine trebuie sa dea socoteala, dar nu in fata oricui!
      Aici e de fapt problema.
      Parlamentul sau oricare din deputati sau senatori au tot dreptul si toata libertatea sa faca plangeri penale impotriva lui Lazar sau Kovesi, iar in cazul unui proces, acestia vor raspunde in fata unui tribunal si a unor judecatori, nicidecum in fata unei adunaturi politice din Parlament.
      Dar pt unii e greu de inteles acest lucru elementar intr-o democratie.
    • +4 (8 voturi)    
      Ce prostie... (Joi, 17 august 2017, 12:31)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Dumneata ai auzit de separatia puterilor in stat? Nu-ti trebuie 100 de ani pentru o notiune atat de simpla, e nevoie doar de bun-simt.
    • +3 (5 voturi)    
      Institutie suprema (Joi, 17 august 2017, 13:01)

      manusha [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      acest parlament? Adunatura asta de mafioti , neveste, nepoate, nepoti ? Astia ar urma sa aduca dezvoltarea tarii? Tudorel Toader si-a pierdut orice credibilitate cand a acceptat ca fiul lui sa fie promovat prin modificarea legii.
    • +3 (5 voturi)    
      parlament (Joi, 17 august 2017, 13:06)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Asta e vlabil acolo unde exista PARLAMENT, nu un "sparlament" plin de penali si ipotenti intelectual...
  • +6 (6 voturi)    
    Sa presupunem ca... (Joi, 17 august 2017, 12:37)

    Andradda [utilizator]

    ..la toamna cade guvernul PSD si vin PNL , UDMR, USR, PMP la putere.
    Ce se poate intampla?
    Noua majoritate parlamentara sa ceara de la Parchet dosarele lui Dragnea, Udrea, Basescu, etc si sa isi dea ei cu parerea daca deciziile judecatorilor au fost corecte?
    Unde s-ar ajunge daca sluga Tudorel isi va impune punctul de vedere, iar Dorneanu va aviza pozitiv demersul actualei majoritati parlamentare?
    Pai eu zic sa cereti toate dosarele, si pe cel al lui Nastase, Iliescu, Voiculescu, Basescu si sa-i salvati pe toti sau sa cereti marirea pedepselor,in functie de afinitatile politice si de gradul de coruptie in care sunt implicati si afectati parlamentarii Romaniei aflati la putere la un moment dat.
    • -4 (6 voturi)    
      presupunem (Joi, 17 august 2017, 14:41)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Doar că aici nu e vorba de a-și da cu părerea despre decizii ale instanțelor. Ci de a avea acces la date privind verificări legate de situația pe care ei o anchetează. E cam mare diferența.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu este absolut nicio diferenta. (Joi, 17 august 2017, 18:43)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

        Niste martafoi ca Ploiesteanu, Nicolicea sau Codrin Stefanescu vor sa-si bage nasul in dosarele justitiei, cu un singur scop - acela de a o mazili pe Kovesi.
        Restul sunt numai povesti.
        Adica Ploiesteanu ala urla la ministrul justitiei ca e un las pt ca nu cere demiterea lui Kovesi. Si daca pana acum nu au reusit, incep sa ceara acces la documente din justitie.
        Ploiesteanu, mare anchetator, absolvent al unei facultati de doi bani de filozofie si jurnalism, are pretentii de mare jusrist!
        Sa fim seriosi. Totul e cusut cu ata alba, numai pt a-l salva pe sultanul de Teleorman si intreaga clica de borfasi din jurul sau.
      • +2 (2 voturi)    
        Si ca sa fiu mai exacta.. (Joi, 17 august 2017, 18:49)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

        ..ce situatie sa verifice Comisia respectiva?
        Oricum ai intoarce-o, totul se rezuma la un dosar juridic incheiat de procurori, judecatori, etc, si care acum ar urma sa fie luat la puricat de niste politicieni care nu au nici in clin nici in maneca cu actul de justitie.
        Oricare deputat sau senator este liber si are tot dreptul sa faca plangere penala impotriva lui Lazar sau Kovesi si, daca va fi cazul, acestia vor raspunde in fata unei instante de judecata, nicidecum in fata unei comisii parlamentare constituita in urma elucubratilor unui neica nimeni, sef de ziar / Andronic, urmarit penal intr-o frauda de sute de milioane de euro!