UPDATE Comandantul Bazei de Administrare si Deservire a Jandarmeriei Romane, retinut de DIICOT pentru camatarie si santaj / In biroul acestuia s-au gasit 250.000 de lei - surse

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 4 august 2017, 10:10 Actualitate | Esenţial

Jandarmi acuzati de camatarie si santaj
Foto: Facebook
Marian Corcodel, seful bazei de Administrare si Deservire a Inspectoratului General al Jandarmeriei Romane a fost retinut de procurorii Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) sub acuzatia de camatarie si santaj, el urmand sa fie prezentat judecatorilor de la Curtea de Apel Bucuresti cu propunere de arestare pentru 30 de zile, informeaza News.ro.

Potrivit unor surse judiciare, un alt angajat al Jandarmeriei va fi cercetat sub control judiciar sub aceleasi acuzatii.

UPDATE 11.14 Sursele citate au mai declarat pentru News.ro ca la perchezitii ar fi fost gasita in biroul comandantului bazei suma de aproximativ 250.000 de lei. 

DIICOT a facut joi 12 pechezitii in Bucuresti si Ilfov pentru in cadrul unei actiuni vizand destructurarea unui grup infractional organizat specializat in savarsirea infractiunilor de camata, delapidare si alte infractiuni, potrivit unui comunicat de ieri al Directiei.

In cauza exista suspiciunea rezonabila ca incepand cu anul 2011 si pana in prezent, mai multe persoane din cadrul Bazei de Administrare si Deservire a Jandarmeriei Romane, au constituit un grup infractional organizat, acordand cu imprumut, in mod repetat, diverse sume de bani unor debitori, percepand dobanzi considerabile si de asemenea si-au insusit fara drept bunuri si valori apartinand unitatii din cadrul careia faceau parte.


Citeste mai multe despre   






















4665 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    mda... (Vineri, 4 august 2017, 10:27)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    de parca mira pe cineva ...
    • 0 (0 voturi)    
      Nici un camatar nu-si poate face treaba... (Vineri, 4 august 2017, 16:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      fara notari (care nu inscriu dobanzile in contract), magistrati, care aproba executari superrapid, politisti care ii mai rup un deget rau-platnicului sau ii mai dau vreo amenda si executori-pusi pe executare cu viteza luminii in aceste cazuri. Asta este doar un caz in care a fost identificata una din verigi. Dar, in fiecare judet, exista mai multe astfel de grupuri. Daca as auzi ca s-au descoperit si anihilat vreo 10-15 astfel de bande care nenorocesc romani as putea spune ca se face ceva. Asa, cred ca jardarmul a avut nenorocul sa se lege de un datornic care avea pile mai mari. Mai mult, lucrurile sunt si mai grave, caci banii pe care ii imprumuta camatarul sunt doar in mica parte ai lui, sunt banii notarilor, magistratilor, politistilor sau executorilor care fac sa functioneze acest mecanism.
  • +4 (6 voturi)    
    Strigator la cer! (Vineri, 4 august 2017, 10:30)

    Johanis [utilizator]

    Sa intelegem ca, timp de 6 ani, cei platiti de catre noi sa ne apere (chier cei cu functii de conducere in jandarmerie) au stors de bani cetatenii romani prin camatarie si santaj?!
    • +7 (9 voturi)    
      ! (Vineri, 4 august 2017, 11:39)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Sa ne apere? Da ce boss, lucrez la psd? Pe aia ii apara jandarmeria!
  • +3 (5 voturi)    
    intrebare (Vineri, 4 august 2017, 10:44)

    floarealbastra [utilizator]

    Cine i-a acoperit vreme de 6 ani? Lipseste din stire data controlului anual facut conform legii vreme de 6 ani.
    Deci: incompetenta sau impartire?
  • +9 (11 voturi)    
    si asta este un viitor (Vineri, 4 august 2017, 11:23)

    Bazil [utilizator]

    terorist al sistemului de pensii. Merita o pensie babana de 30k. Mama lor de smecheri. Aceasi mama si pentru politicienii ce au generat aceasta anomalie.
  • +8 (10 voturi)    
    250000 (Vineri, 4 august 2017, 11:35)

    fdaniel [utilizator]

    Mda, e pensia pe 8-9 luni....
  • +6 (8 voturi)    
    ! (Vineri, 4 august 2017, 11:39)

    tudorr [utilizator]

    Nu mai avea rabdare pana la pensie?
  • +6 (8 voturi)    
    Ce nume!? (Vineri, 4 august 2017, 11:39)

    Stef_and [utilizator]

    A facut cerere de pensionare?!?
  • +1 (1 vot)    
    Oare cat de buna (Vineri, 4 august 2017, 12:04)

    unins [utilizator]

    este democratia, ca sa nu-l regrete romanii mai in varsta pe Ceausescu ?
  • +3 (5 voturi)    
    Camataria e o activitate stresanta (Vineri, 4 august 2017, 14:23)

    un-buburuz [utilizator]

    Zi de zi trebuie sa inventezi noi metode de intimidare a rau-platnicilor, colaboratorii te pot trada oricand. In plus, (desi se intampla rar) stai tot timpul cu frica in san ca intr-o zi or sa-ti rupa usa mascatii si procurorii.
    Desi nu stiu ce varsta are (oricum, una frageda, ca altfel n-ai suficienta vâna pentru camatarie) propun ca acestui jandarm sa i se acorde pe loc pensie speciala. Cel putin 30.000 lei lunar, pe masura riscurilor si stresului acumulat in functia de "comandant baza de administrare si deservire a Jandarmeriei Romane (?!)".
    Scuze daca, din cauza textului prea lung, v-am retinut din productie si luna asta o sa contribuiti ceva mai putin la pensia jandarmului.