Israelul sprijina atacurile Ungariei la adresa lui Soros: Este o tinta legitima a criticilor, este o amenintare

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 11 iulie 2017, 12:56 Actualitate | Esenţial

Panou anti-Soros din Ungaria
Foto: Captura YouTube
Ministerul de externe israelian a transmis un comunicat de presa prin care afirma ca Soros chiar este o amenintare, comunicat ce pare ca vrea sa apropie si mai mult Israelul cu Ungaria, transmite Reuters.  

Comunicatul este dat in contextul vizitei pe care o va face premierul Benjamin Netanyahu la Budapesta saptamana viitoare. 

Soros, un evreu nascut in Ungaria ce si-a cheltuit o mare parte a averii finantand organizatii pro-democratie si pentru drepturile omului, a fost atacat in mod repetat de guvernarea de dreapta din Ungaria, in special pentru sprijinul pentru o migratie mai libera. 

Pentru acest din urma motiv, premierul Viktor Orban a a sprijinit o campanie in care Soros este catalogat drept inamic al statului. 

“Sa nu-l lasam pe Soros sa fie cel care rade la urma”, se scrie pe panouri din Ungaria alaturi de fotografia investitorului de 86 de ani. 

Organizatiile evreiesti, dar si alte ONG-uri au spus ca aceasta campanie este anti-semita. Ambasadorul israelian la Budapesta a transmis un comunicat prin care denunta campania si afirma ca “evoca amintiri triste, dar si aduce ura si frica”, o posibila referinta la contributia Ungariei in deportarea a 500.000 de evrei in timpul Holocaustului.  

Dar, la cateva ore dupa reactia ambasadorului, ministerul de externe israelian a emis o “clarificare” in care se spune ca Soros este o tinta legitima a criticilor.  

“In niciun caz comunicatul (ambasadorului) nu a fost menit sa delegitimeze criticismul la adresa lui George Soros, care submineaza in mod continuu guvernele alese democratic ale Israelului”, a spus purtatorul de cuvant al ministerului de externe, Emmanuel Nashton. 

Acesta a adaugat ca Soros a finantat organizatii “care defaimeaza statul israelian si cauta sa-i nege dreptul de a se apara”.  

Ungaria a discutat cu Israelul pentru cumpararea de garduri de securitate pentru oprirea migrantilor la frontiera.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

17144 vizualizari

  • 0 (132 voturi)    
    antisemitism (Marţi, 11 iulie 2017, 13:03)

    cristi8691 [utilizator]

    Acum ce se poate intelege !!?? Ca guvernul israelian este antisemit deoarece il critica pe Soros ?! Sau ca Israelul nu iubeste neomarxismul ?
    • -22 (126 voturi)    
      imi amintesc foarte bine... (Marţi, 11 iulie 2017, 13:36)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

      ...un articol de pe HN (chiar foarte recent!!!) in care un asa zis ziarist independent dar cu afinitati marxiste evidente il eticheta pe orban si ungaria ca fiind xelofob/xenofoba si respectiv antisemit/antisemita...Si asta datorita pozitiei anti soros a guvernului condus de orban...inselaciunea si manipularea sunt arme folosite atat de neomarxisti cat si de aliatii lor islamisti fiind un fapt demonstrat...tintele lor predilecte sunt democratia occidentala cat si tot ceea ce tine de traditiile iudeo-crestine ale Europei...
    • +24 (132 voturi)    
      Nu e antisemit (Marţi, 11 iulie 2017, 14:00)

      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

      e doar smecher precum Dragnea. Neomarxismul nu exista decat in mintea celor care cred in prostia cu Soros.Si sunt multi,multi da prosti.
      • -25 (121 voturi)    
        si tu (Marţi, 11 iulie 2017, 15:14)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

        ca o superinteligenta,te-ai gasit sa faci pe mafalda
        de unde dracu apareti,de la mensa?

        pai soros nici macar nu exista.el nu a zis ca mai trebuiesc importati un mil de muslimi.el foloseste banii numai pt a ajuta oamenii sarmani din lumi
        toate bursele lui sunt folosite sa ajute poporul muncitor.de asemenea toate ong-urile controlate de el lupta pt prapasirea tarilor.
        el nu spala bani a nivel mondial.el nu destabilizeaza tarile,economia si moneda
        EL e un zeu.si tu,profeta lui.
        insa,va implor,ramaneti in cerurile voastre.nu mai coborati la nivelul uman.
        • +24 (108 voturi)    
          Ti-ai adus toti prietenii deodata? (Marţi, 11 iulie 2017, 15:40)

          eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Vad ca tu si cu alti 4 postaci ati primit ordinul de zi tocmai acum. Cam tarziu, nu?
          • -24 (100 voturi)    
            ma prinsesi indubitabil (Marţi, 11 iulie 2017, 17:20)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

            acu' na ce sa fac,recunosc.
            ordinu' pa unitate,suna asa:
            injura,jigneste,fa-i postaci pe amaratii aia,
            arunca cu laturi,chiar in Tara ta,incurca-le vorbele si gandirea,zi-le in fata prosti si nu uita sa-L aperi pe ZEU.
            el iti da sa mananci,Lui te inchini
            cam asa a sunat ordinu' jupane
            vezi cat de mult ne stranseram?
          • -21 (89 voturi)    
            Trolli, postaci și prieteni activiști! :) (Miercuri, 12 iulie 2017, 2:42)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

            Nu știu cum se face, dar îi acuzi pe ceilalți comentatori tocmai de comportamentele taberei progresiste: atacul în haită la adresa celor cu alte puncte de vedere.

            Dacă crezi că asta te ajută, mult succes în continuare. Dar orice om de bună credință e capabil să vadă că trolli, postacii și prietenii îl ridică în slăvi pe Soros, neagă existența neo-marxismului și promovează diversitatea. Keep up the good work! :)
            • +18 (88 voturi)    
              Cap patrat (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:13)

              gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Nimeni nu-l ridica in slavi pe Soros, doar ca nu inghite prosteala cu sorosismul la care tu te inchini cu 2 maini. Neomarxismul e la fel de real ca si pericolul Soros, adica zero barat, iar a promova diversitatea nu e o crima decat in mintea ingusta a unuia ca tine si altor trolli spalati pe creier de propaganda anti-Soros. Pentru restul lumii a promova diversitatea e un lucru firesc ce tine de toleranta unei societati civilizate.
        • +27 (109 voturi)    
          Tu esti exemplul perfect (Marţi, 11 iulie 2017, 15:45)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Point

          de spalat pe creier de propaganda anti-Soros.
          Soros promova democratia prin Romania cand tu inca faceai la olita si acum uite ce multumiri primeste, dovada ca prostia e greu de eradicat.
          • -21 (105 voturi)    
            hmm (Marţi, 11 iulie 2017, 16:31)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

            iti asumi niste opinii gresite.
            eu nu sunt aici sa ti le schimb.nici tu pe ale mele.soros nu a promovat NICIODATA, democratia.dovada sunteti VOI.
            VOI nu veti accepta un dialog,fara jigniri,insulte sau stampile aplicate interlocutorului.
            VOI nu aveti Popor,nu aveti Patrie,Tara.
            voi urati ideea de granita,limba sau nationalitate.libtarzii sau stangacii,cum prefer eu,asta au vrut si doresc
            • +23 (103 voturi)    
              Soros nu a promovat niciodata democratia ? (Marţi, 11 iulie 2017, 17:14)

              gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Point

              Asta e dovada ca esti prost informat. Ai auzit de Freedom House, de GDS, de Expert Forum, de Societatea Academica din Romania, de Alianta pentru o Romanie Curata si multe altele ?

              Cand ONG-urile astea luptau pe baricade cu coruptia, nepotismul, jaful, si aroganta lui Iliescu, Nastase, Ponta, tu ce faceai ?

              Va vaicariti degeaba. Nimeni nu va face prosti. Voi ati ales sa fiti prosti din momentul in care ati pus botul la vrajelile astea penibile cu Soros.
              • -20 (106 voturi)    
                frumoasa scoala (Marţi, 11 iulie 2017, 17:36)

                Point [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                pacat ca e putreda din radacina.
                nu-i simti mirosul?asa cum spuneam eu nu sunt aici sa-ti dau mura in gura,crede in ce vrei.insa lasa-le si celorlalti dreptul la opinii.parca asa era in democratie,nu?\
                sau toate ong-urile alea enumerate de tine,nu au reusit nimic,se pare...
                trist
                • +22 (102 voturi)    
                  mai lasa victimizarea (Marţi, 11 iulie 2017, 18:14)

                  man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Point

                  Opiniile nu sunt bibelouri de umplut spatiul cu ele. Nu sunt totuna cu credinta.
                  In spatiul public opiniile se confrunta si stau ori nu stau in picioare. Si daca ies sifonate si bune de aruncat la cosul de gunoi, nu poti sa te smiorcai ca altii nu inteleg democratia.
      • -20 (100 voturi)    
        mai draga (Marţi, 11 iulie 2017, 16:59)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

        io cred ca voi sunteti siguri ca sunteti mai multi :-)
        • +20 (102 voturi)    
          Mai penibilule (Marţi, 11 iulie 2017, 17:17)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          tu nu esti sigur nici macar cum te cheama. Stai jos si mesteca-ti coltul de paine pe care ti l-au aruncat stapanii tai.
          • -22 (106 voturi)    
            În timp ce activismul e ”pro-bono”, right? :) (Marţi, 11 iulie 2017, 17:52)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

            Atacurie la persoană nu fac mai credibilă nici propaganda neo-marxistă, nici propaganda LGBT pe care o faci sub diverse nick-name-uri.

            Soros e idolul activiștilor LGBT, indiferent dacă are sau nu vreun conflict cu Orban sau cu Dragnea.
            • +18 (100 voturi)    
              Papagalule (Marţi, 11 iulie 2017, 18:41)

              gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              vezi ca iar intru-n tine si-ti zboara penele in toate directiile. Mesteca-ti prostiile in liniste si nu te mai baga in seama. Oricum esti un troll penibil.
              • -21 (105 voturi)    
                Iar activismul LGBT e onorabil, right? :) (Marţi, 11 iulie 2017, 19:36)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                Cam agresivă reacția pentru persoană care se crede echilibrată psihic

                Asta se întâmplă când găina cântă cocoșește? :)
                • +21 (87 voturi)    
                  In orice discutie (Miercuri, 12 iulie 2017, 13:15)

                  gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                  indiferent de subiect, tu pomenesti de homosexuali. Esti obsedat de acest subiect. Te macina., te framanta. Vrei sa transmiti ceva subliminal ? Poate vrei sa iesi din dulap, cum se spune, insa te temi ?

                  Nu-ti face griji, eu sunt tolerant cu minoritatile, cu prostii am eu ceva.
              • -12 (100 voturi)    
                alo, HN!!!!... (Marţi, 11 iulie 2017, 23:35)

                press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                pe derbedeu' asta nu-l vedeti?!...violenta verbala si injuriile stangistilor sunt binevenite pe HN?!..nu exista comentariu in care acest golan sa nu injure si sa ameninte...pe asta de ce nu il banati?...
              • -16 (94 voturi)    
                auzi mai gabitza... (Miercuri, 12 iulie 2017, 1:07)

                press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                esti cumva membru ANTIFA?...nu de alta dar te comporti la fel de golaneste precum acestia...
                • +19 (87 voturi)    
                  Ma confunzi (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:19)

                  gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                  cu prietenii tai, fascistii antiglobalizare.
                  • -15 (87 voturi)    
                    nu prietene... (Miercuri, 12 iulie 2017, 16:14)

                    press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                    cum as putea sa confund aceleasi apucaturi golanesti si extremiste pe care anarhistii si extremistii de la ANTIFA le au!...
                    • +15 (87 voturi)    
                      Ba da prietene (Miercuri, 12 iulie 2017, 16:35)

                      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                      Tovarasii taii sunt vandalii violenti de la Hamburg, militantii antiglobalizare, cei care au incendiat masini, au distrus magazine, astia sunteti voi, antiglobalistii fascisti care vreti sa rasturnati guverne prin violenta si sa instaurati dictaturi pe modelul Erdogan. Dictatura si Sharia crestina, asta e programul vostru ideologic.
                      • -16 (92 voturi)    
                        amice, esti idiot!... (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:05)

                        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                        sharia este doar islamica...doar un cap patrat ca al tau ar putea scoate din ungherele sale intunecate de ura anticrestina o asemenea aberatie....du-te si trateaza-te!...s-ar putea sa nu existe leac penru boala ta (mintala)...
    • +13 (115 voturi)    
      Neomarxism (Marţi, 11 iulie 2017, 14:58)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

      A aparut peste ocean termenul asta "neomarxism" si l-ati preluat cu totii fara ca macar sa stiti ce inseamna.
      Il trantiti intr-o fraza si gata, v-ati spus punctul de vedere...
      • -22 (98 voturi)    
        Se aplică și în Europa ”omului nou” (Marţi, 11 iulie 2017, 17:56)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Chiar dacă n-ar fi apărut peste ocean, aș fi inventat chiar eu termenul ăsta pentru a descrie ofensiva ”proletară” a activiștilor LGBT, a corectitudinii politice, a promovării minorităților și imigranților de orice fel.

        Asta făceau marxiștii înainte de WWII, promovau internaționalismul, desființarea statelor naționale etc.
        • +21 (97 voturi)    
          Inteligentule (Marţi, 11 iulie 2017, 18:57)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          nu lasa umanitatea fara aportul ideilor tale geniale. Editura Stupidity Inc. te asteapta cu bratele deschise.
        • +17 (83 voturi)    
          neomarxism? (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:03)

          MConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Eticheta de neo-marxism (pusa "activiștilor LGBT, a corectitudinii politice, a promovării minorităților și imigranților") a fost doar propaganda a asa zisilor conservatori (mica burghezie tematoare de concurenta acerba a marilor capitalisti/corporatii) ca sa sperie electoratul ignorant.

          In aceasi conceptie a conservatorilor: liberal = neo-marxist. Doar cei incluti politic nu se pot exprima cu cuvinte proprii, precis si preiau lozinci ale propagandei.
          Liberalii nu vor desfiintarea capitalului privat.
          Marxiștii promoveaza internaționalismul, desființarea statelor naționale, dar ca o consecinta a desfiintarii capitalului privat. Granitele nu mai au sens daca se defiinteaza capitalul privat, iar calificarea profesionala recunoscuta obiectiv reciproc de semeni este suficienta ptr a avea un loc de munca. Dreptul la munca este "absolut, natural, inalienabil", nu este sanctionabil de un asa zis patron. Sigur ca ne-emacipatii, limitatii in gandire nu pot intelege inca aceste constructii ideatice.

          Marxistii cred ca granitele (protectionismul, braierele netarifare, etc) sint impuse de capitalisti in lupta lor ptr a isi promova interesele.
      • -22 (92 voturi)    
        Educatie lipsa (Marţi, 11 iulie 2017, 20:40)

        Tulth [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Dl. profesor, ce inseamna neo-marxism? Exista termenul sau este doar o conspiratie? poate o broasca sa fie neo-marxista daca vrea? Hmm. Spuneti-mi va rog, sund foarte curios.
    • +27 (109 voturi)    
      Israelul nu accepta (Marţi, 11 iulie 2017, 15:19)

      geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

      criticile cu privire la politica sa de colonizari, critici care nu vin numai din partea ONG-urilor, ci si din partea statelor europene si a SUA. Actiunile Israelului pun piedici negocierilor de pace cu palestinienii.

      E mult mai facil pentru ei sa ignore susbstanta acestor critici si sa arunce pisica in ograda lui Soros. PSD procedeaza la fel. Ignora criticile cu privire la coruptie si le atribuie unui diabolic plan pus la cale de un batranel de 86 de ani care vrea sa-l distruga pe patriotul Dragnea si sa dea jos guvernul.

      Insa se pare ca Soros e chiar incompetent, de vreme ce singurul care si-a dat jos guvernul e insusi "mandrul ca e roman" Dragnea.
      • -16 (104 voturi)    
        Corecție (Marţi, 11 iulie 2017, 15:36)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

        SUA nu critică politica de colonizări a Israelului. Sau, mai bine zis, nu MAI critică, de când fostul chiriaș de la Casa Albă a trecut pe rentă viageră. Actualul chiriaș, în caz că nu știați, și-a propus să mute ambasada țării sale în Israel de la Tel Aviv la Ierusalim.
        • -16 (102 voturi)    
          nu mai critica (Marţi, 11 iulie 2017, 17:02)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          de cand a plecat muslimanu' hassan o'banana de la casa alba. :-))
        • +21 (97 voturi)    
          Politica externa (Marţi, 11 iulie 2017, 17:02)

          geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          a unei superputeri mondiale ca SUA nu se face de la o administratie la alta, ci se construieste in decenii. SUA a avut o politica constatnta de sustinere a Israelului contribuind anual cu cateva miliarde de dolari la cheltuielile de aparare a statului Israel.

          Totodata unul din obiectivele pe termen lung ale SUA este pacificarea acelei regiuni, care nu este posibila fara crearea unui stat palestinian. In acest context atat SUA cat si UE s-au dovedit critici constanti ai masurilor de colonizare a teritoriilor care nu au apartinut niciodata Israelului, pentru ca aceste masuri impiedica realizarea unui acord intre Israel si palestinieni, fara de care nu va fi niciodata pace in regiune.

          Trump nu va putea sa schimbe aceste obiective fundamentale ale politicii externe ale SUA, deja se vede cum a dat inapoi cu privire la NATO, la Rusia, Siria etc.
    • +22 (94 voturi)    
      reactionar (Marţi, 11 iulie 2017, 15:58)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

      Intelegem ca guvernul israelian nu stie sa acceppta critica sau opozitia. Asa cum ar trebui sa o inteleaga un guvern ales democratic. In schimb reactioneaza ciudos cum ne-au obisnuit si guvernele noastre pesediste.
    • +20 (98 voturi)    
      Straw man (Marţi, 11 iulie 2017, 20:49)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

      Combati ceva ce nimeni nu a afirmat, anume ca atacurile regimului de la Israel impotriva lui Soros ar avea motivatii antisemite. Nu, au doar motivatii politicianiste, e vechea strategie a tapului ispasitor. E tulburator ca tocmai reprezentanti politici ai unui popor, care a suferit atat de mult in istorie de pe urma demonizarii, recurg ei insisi la asemenea manevre imorale.

      Acuzele de antisemitism au fost aduse impotriva campaniei din Ungaria, unde antisemitismul este in crestere datorita atat politicii lui Orban, dar si influentei Jobbik. Mai pe larg aici:
      http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-21851398-ascunde-antisemitismul-din-ungaria.htm?

      Soros nu are nici o legatura cu neomarxismul datorita simplului fapt ca neomarxismul nu exista decat in imaginatia unora. Este o teorie a conspiratiei dezvoltata de cercurile paleoconservatoare din SUA la sfarsitul anilor "80.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_School#Cultural_Marxism_conspiracy_theory
    • -41 (47 voturi)    
      Se intelege ca (Marţi, 11 iulie 2017, 21:53)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

      Soros este anti-semit. Mai sunt si alti evrei anti-semiti. In special dintre evreii ce locuiesc in U.S.
      • +22 (90 voturi)    
        Soros antisemit ? (Marţi, 11 iulie 2017, 23:05)

        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Rezerva de prostie a unora pare nelimitata. Soros nu este antisemit. El critica masurile unor politicieni, nu poporul evreu.

        E la fel de stupid ca si cand ai zice ca daca cineva este impotriva PSD este anti-roman.
        • -31 (43 voturi)    
          gaby (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:18)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

          Cum definesti tu o persoana care este impotriva
          Israelului si a evreilor ?
        • -31 (47 voturi)    
          Dar (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:19)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

          pe cineva care vrea sa steraga de pa harta Israelul ?
          Astept raspunsuri de la un om inteligent, ca tine.
          • +20 (86 voturi)    
            Minti precum Dragnea (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:23)

            gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Soros nu vrea sa stearga de pe harta Israelul.
            • -16 (84 voturi)    
              stim... (Miercuri, 12 iulie 2017, 13:30)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

              soros vrea doar sa-i schimbe numele in Palestina...de esemenea, el vrea ca aceasta sa nu aiba cetateni evrei...
            • -16 (86 voturi)    
              PS... (Miercuri, 12 iulie 2017, 13:33)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

              si parca ziceai ca nu ai nicio treaba cu soros. De unde stii tu ce vrea soros?!...
              • +10 (82 voturi)    
                Cap patrat (Miercuri, 12 iulie 2017, 15:36)

                gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                Stiu din presa, din declaratiile sale. Dar tu de unde stii ca Soros vrea distrugerea Israelului ? Vreau sa vad si eu cum Soros zice cu gura lui asta. Pana atunci e inca o minciuna atribuita lui Soros de capete goale ca tine. Propagandist de doi bani.
            • -21 (59 voturi)    
              Ce intreb , si ce raspunzi ! (Miercuri, 12 iulie 2017, 22:31)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

              Te-am rugat o definitie. Nu am vorbit de Soros. Ai capacitatea intelectuala sa dai o definitie ?
  • +23 (117 voturi)    
    Mizerie de tara (Marţi, 11 iulie 2017, 13:03)

    eleVenereCtions [utilizator]

    condusa de o mizerie de om. Se aplica amandurora.
    • -26 (116 voturi)    
      care este diferenta intre... (Marţi, 11 iulie 2017, 13:38)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      tine si un antisemit?...niciuna!! amandoi sunteti niste xenofobi...
    • -19 (99 voturi)    
      mai jignesti mult? (Marţi, 11 iulie 2017, 16:23)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      asa ati invatat la cursulile gratuite,oferite de taticul
      vostru soros.numara-ti singur jignirile aduse coforumistilor de aici si explica-ne motivul,te rog.
      inteleg ca urasti prostii,sincer si eu,motivele difera de la un om la altul,insa nu cred ca ai vazut la mine sau altii atatea jigniri,intr-un singur comentariu.
      iar faptul ca faci o Tara ''mizerie'' chiar daca nu este a ta,nu te face mai curat,nici mai evoluat.
      asta denota degenerare
      • +17 (91 voturi)    
        Ea ii jigneste pe prosti (Marţi, 11 iulie 2017, 19:37)

        uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Tu te simti prost ?
        • -15 (85 voturi)    
          una este sa te simti... (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:45)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui uncle.sam

          prost si alta sa te simti ca un prost...tu cum te simti spre exemplu?...comentati, dar habar nu aveti de semantica limbii romane...
    • -18 (98 voturi)    
      jeg (Marţi, 11 iulie 2017, 17:06)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      se aplica la tine si la toti activistii sorosisti de p'acilea.
      cum poti vorbi asa despre niste tzari despre care nu stii nimic.
      tu habar n'ai ce se intampla in tzara ta.
      esti unul din aia de'i vazui la tv..
      un om cazut nu putea fi pus pe o targa de asistenta de pe ambulanta. lumea adunata s'a ofuscat, dar n'a sarit unul s'o ajute, pana n'au trecut pe acolo, cu totul intamplator, doi pompieri. culmea ca postul tv ere si el critic la asistenta....
      in ce tzara traiti..
      si la ei se aplica titlul de mai sus...
  • +33 (51 voturi)    
    Deci de la garduri vine ajutorul... (Marţi, 11 iulie 2017, 13:06)

    Pac-pac [utilizator]

    Daca Ungaria nu mai cumpara garduri din Israel, nu mai e nici Soros inamicul public "recunoscut" al Israel-ului.

    Dragnea oare vrea si el ceva din Israel?!?
  • -22 (128 voturi)    
    Redefinirea termenilor (Marţi, 11 iulie 2017, 13:09)

    reiand [utilizator]

    Sigur că da, doar că "organizatii pro-democratie si pentru drepturile omului" este un eufemism pentru "organizații stângiste, anti-capitaliste, progresiste, neo-marxiste și anti-americane". Dar așa e cu socialiștii, e plăcerea lor să-și însușească termeni nobili pentru cauzele lor. După aia pot să te acuze că ești "împotriva drepturilor omului" dacă nu ești de acord cu ei, cum le fac acum celor de la CpF. Doar că lumea a început în sfârșit să se prindă de tactica asta.
    • +21 (111 voturi)    
      Cat de prost sa fie cineva (Marţi, 11 iulie 2017, 13:58)

      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      sa debiteze ineptii de genul: capitalistul Soros finanteaza organizatii anticapitaliste. Astia care stau toata ziua cu dusmanul Soros prin gura par ca au marmelada in loc de creier. Nu e de mirare cati nemernici ajung la putere, ajung cu votul dobitocilor care cred in orice nazbatie care li se vara sub nas.
      • -18 (106 voturi)    
        E ușor să faci pe cineva prost... (Marţi, 11 iulie 2017, 15:26)

        reiand [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

        Dar de Lenin ai auzit? Un burghez care să militeze împotriva burgheziei, așa ceva nu se poate! Ei bine, uite că s-a putut, iar rezultatul a fost 100 de milioane de victime. E plină lumea de astfel de specimene.
        • +22 (102 voturi)    
          Ce legatura are Lenin (Marţi, 11 iulie 2017, 15:49)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui reiand

          cu Soros numai unul cu mintea scaldata in prostie pesedista poate sa stie. Dormi linistit PSD lucreaza pentru tine, te apara de Soros. Nu uita sa-ti tragi pe cap folia de aluminiu, ca Soros ataca si cu unde psihotronoce, ai vazut ce multime a adunat in iarna cu super armele sale.
          • -29 (71 voturi)    
            PSD-ul = rau, dar ce facem cu Ciolos? (Marţi, 11 iulie 2017, 16:15)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

            PSD-ul = rau, dar ce facem cu Ciolos? HN tocmai a publicat un anunt in care arata ca Ciolos il da in judecata pe unul care il acuza de legaturi cu Soros.
            Ce ne facem, fetelor chiar si Ciolos?
          • -23 (89 voturi)    
            PSD... (Marţi, 11 iulie 2017, 16:39)

            reiand [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

            Dar să porți o discuție argumentată fără injurii ai încercat vreodată? S-ar putea să ți se pară mai util. Dragnea a preluat discursul cu Soroș pentru că e un oportunist. Evident că Soroș nu are ceva cu Dragnea și mafia lui care căpușează România, dar asta nu înseamnă că nu e periculos.
            • +22 (94 voturi)    
              Dragnea (Marţi, 11 iulie 2017, 17:24)

              gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui reiand

              ca si toti ceilalti demagogi au preluat mesajul pentru ca sunt oportunisti. Au inventat un dusman imaginar care sa le justifice propriile lor esecuri sau politici nedemocratice.

              Noi am vrut dar Soros nu ne-a lasat. Votati-ne pe noi ca vin mosierii, legionarii, aia care vor vinde tara, aia care n-au mancat salam cu soia. (inlocuieste cu Soros si ai aceleasi manipulari penibile).
            • +21 (81 voturi)    
              periculos este (Miercuri, 12 iulie 2017, 9:11)

              gwolf [utilizator] i-a raspuns lui reiand

              ca oamenii cat de cat scoliti sa puna cumva botul la chestia asta cu Soros. Nu ma refer la tine, bineinteles.

              Dar ma amuza dementa asta anti-soros, ma gandesc sa-l inlocuim cu Palpatine sau Vader ! Intr-adevar este un pericol real, il simt la fiecare factura si la fiecare coca cola pe care o cumpar!

              O sa-mi pun nr la masina SRS ca sa mai anim sentimentele patriotarze a unor retardati care au descoperit iubirea de tara atunci cand apare amenintarea Soros-Vader ! Macar de mai cureti santurile de pet-uri si tot am rezolvat ceva
          • -22 (92 voturi)    
            Ideile marxiste sunt legătura între Lenin și Soros (Marţi, 11 iulie 2017, 17:58)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

            ...
            • +21 (89 voturi)    
              Din curiozitate (Marţi, 11 iulie 2017, 20:07)

              georgy23 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Ce idei marxiste promoveaza Soros ?
              • -18 (92 voturi)    
                idei marxiste promovate de Soros (Marţi, 11 iulie 2017, 23:44)

                Tulth [utilizator] i-a raspuns lui georgy23

                Nu poti sa le zici marxiste, de asta le numesc deontologii dreptei, neo-marxiste, eu unul, le consider hipiote, dar nu conteaza aceste detalii. Nu o sa stau sa caut acum ce spune Soros exact, si oricum nu este o persoana foarte publica, dar sustinand ideea "liberala", si nu s-a ascuns niciodata de chestia asta, sustine urmatoarele mari idei socialiste: nu exista granite pentru popoare, suntem toti la fel, suntem toti egali, daca promovezi nationalismul esti fascist, oricine poate sa fie de o anumita "etnie" ( asta la nivel european ) sau natie ( asta la nivei national ), asta daca sta pana si doar vreo 2 sau 3 ani in tara respectiva ( asta era parca in Canada, nu mai stau sa caut, pentru ca nu am timp sa documentez nedocumentatii pe internet ). Si mai sunt cateva, nu mai stau sa le enumar pe toate. Stiu, probabil Soros nu si-a exprimat toate gandurile in felul asta, dar prin dovada empirica, ca sustine atat de mult "stanga" vesica, se includ automat toate cele scrise mai sus. Bineneteles, asta nu are a face ca au inceput sa apara tot felul de basme cu Soros, ca ar fi dracul in persoana. Eu iti zic doar de ce unii il considera neo-marxist.
                • +13 (85 voturi)    
                  Ciorba cu potroace (Miercuri, 12 iulie 2017, 15:53)

                  georgy23 [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

                  Ba Soros e marxist, ba neomarxist, ba hipiot, nici tu nu stii de fapt. Lipesti etichete cu o lejeritate incredibila. Amesteci concepte fara legatura cu marxismul. Deschiderea granitelor si libera circulatie sunt creatii politice ale fondatorilor UE, nu ale lui Soros.

                  De fapt nici tu nu stii e sustine Soros, doar ii atribui tot felul de nazbatii auzite de la altii. Arata-mi o declaratie in care Soros sa spuna chestiile pe care tu i le atribui.
                  • +5 (21 voturi)    
                    Rahat cu apa rece... (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 14:16)

                    Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui georgy23

                    Pentru ca, desigur, Soros e un om cumsecade care isi declara intotdeauna intentiile si nu minte niciodata. E clar ca esti un geniu,
            • +19 (83 voturi)    
              chiar asa! (Marţi, 11 iulie 2017, 23:00)

              Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              si eu vreau sa aflu de propaganda marxista a lui Soros!
      • -19 (97 voturi)    
        minoritatii oprimate (Marţi, 11 iulie 2017, 15:54)

        cristi8691 [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

        asta-i esenta neomarxismului ...care , in mintea ta , nu exista !!! s-a inlocuit lupta de clasa in care muncitorii ( si taranii ) , inevitabil bunii , se lupta cu burghezii cei rai....cu marxismul cultural in care minoritatiile oprimate ( negri ,femei , homosexuali , etc ) se lupta cu cei rai ... intruchipat de barbatul alb , casatorit , heterosexual , crestin.
        Esenta este aceiasi distrugerea societatii capitaliste crestine dar cu alte arme ...mult mai subtile si perverse .
        Dar , spre norocul nostru , nu exista neomarxism / marxism cultural si este doar o obsesie in imaginatia bolnava a unora !!!!
        • +19 (97 voturi)    
          Conspiratii pentru prosti (Marţi, 11 iulie 2017, 16:08)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

          "nu exista neomarxism / marxism cultural si este doar o obsesie in imaginatia bolnava a unora !!!!"

          Aici ai dreptate !
          • -24 (86 voturi)    
            Ideile contrare dispar cand stai cu capul in nisip (Marţi, 11 iulie 2017, 19:17)

            andipetre [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

            Cam asta faci tu. Ca strutul. Cand o idee nu iti place, in loc sa cauti argumente, iti bagi capul in nisip si spui ca nu exista. E o strategie mereu castigatoare. Succes.
          • -20 (90 voturi)    
            Ce exista si ce nu exista (Marţi, 11 iulie 2017, 21:00)

            Tulth [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

            Nu exista liberali, nu exista nazisti, nu exista comunisti, nu exista transexuali, nu exista extrema dreapta, nu exista nimic. Sunt doar niste termeni. Pur si simplu cand te referi la cineva sau la un grup de oameni, poti sa spui "o persoana sau un grup de persoane de care mie nu imi place". Atata tot. Mie nu imi place cum gandesc oamenii aia, si simt ca ma pot afecta intr-un fel sau altul, pentru ca gandesc nu stiu cum, asadar nu pot fi altceva, in afara de niste persoane de care mie nu imi place / ii dispretuiesc.
            • +18 (90 voturi)    
              Corect (Marţi, 11 iulie 2017, 23:09)

              gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

              Exista niste oameni pe care tu nu-i suporti. Zi domne asa nu te mai feri. Care sunt aia ? Negrii, evreii, musulmanii ?
        • +22 (92 voturi)    
          Teoria marxismului cultural (Marţi, 11 iulie 2017, 21:20)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

          este o creatie ideologica a ultraconservatorilor americani de la sfarsitul razboilui rece, menita sa justifice menirea acestei miscari. Odata cu disparitia URSS miscarea ultraconservatoare din SUA a ramas fara un dusman ideologic si menirea ei devenea mai greu de justificat.

          Asa ca au inventat un nou dusman ideologic care sa le justifice existenta si sa dea substanta si identitate in continuare acestei miscari. Au rastalmacit ideile Scolii de la Frankfurt, care in esenta erau critice la adresa societatii consumeriste capitaliste, si au dat nastere unei nebuloase conspiratii care viza distrugerea capitalismului cu mijloace culturale.

          E hilar cum o asemenea conspiratie ar fi putut sa se dezvolte nestingherita in perioada prigoanei anticomuniste din SUA, sub nasul FBI si total la vedere. Numai o persoana extrem de credula poate sa creada asa ceva. Nu exista dovezi ca o aseenea conspiratie ar fi existat.

          Ce e tragic este ca aceasta gaselnita ideologica a creat posibilitatea ca sub masca luptei impotriva "marxismului cultural" sa se duca de fapt o politica de discriminare, sa se exprime nestingherit idei intolerante, sexiste, rasiste.

          Noii dusmani ai ultraconservatorilor au devenit negrii, musulmanii, evreii, ecologistii, homosexualii, intelectualii progresisti, feministele, practic oricine exprima idei contrare acestei ideologii.

          Noua achizitie a acestei teorii conspirationiste este George Soros, filantropul american. Pentru ca a sprijinit ONG-uri care militeaza pentru democratie a devenit dusmanul celor care au ales cai mai putin democratice.

          Tentatia manipularii a devenit atat de mare incat pericolul "Soros" a inceput sa fie invocat si de regimuri de stanga cum e cel PSD.

          https://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_School#Cultural_Marxism_conspiracy_theory
      • -20 (88 voturi)    
        Trump si Rusii (Marţi, 11 iulie 2017, 23:30)

        Tulth [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

        astia care stau toata ziua cu dusmanul Soros si Merkel prin gura ( Nu stiu cum pot sa stea cu ei in gura, dar in fine ) sunt ca ceilalti care stau toata ziua cu dusmanul Trump si Putin in gura.
        • +15 (81 voturi)    
          Nu tine smecheria (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:30)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

          Cele 2 situatii nu sunt la fel. Soros e un dusman inventat, iar Merkel e atacata de extremistii Europei finantati de Moscova. De cealalta parte il avem pe Putin, un dusman real, un dictator care invadeaza tari si intervine in alegerea liderilor politici ai altor state si il avem pe Trump un personaj incult, xenofob, populist si iliberal. Si asta e un pericol pentru ordinea democratica.
    • +24 (104 voturi)    
      Anti ? (Marţi, 11 iulie 2017, 14:16)

      FlorinPopa1 [anonim] i-a raspuns lui reiand

      Realy ?
      Anti-americane ? Anti-capitaliste ? Neo-marxiste ?
      Esti constient ca inlocuiesti etichete cu altele fara nici o logica ? Stii tu , elementelea alea nesemnificative numite fapte ?
      • -17 (103 voturi)    
        Logica, fapte... (Marţi, 11 iulie 2017, 15:24)

        reiand [utilizator] i-a raspuns lui FlorinPopa1

        Yes, really. Logica există dacă studiezi faptele. Știi de exemple că prin intermediul fundației lui "Open Society" (sună nobil, nu?), Soros a finanțat Black Lives Matter cu 30 de milioane de dolari într-un singur an? Știi ce e Black Lives Matter? Știi cum, sub mantaua nobilă a "luptei împotriva rasismului", BLM este o organizație neo-marxistă care stârnește ura rasială împotriva albilor și militează împotriva capitalismului? Le-ai citit manifestul, valorile pe care le promovează? De cazul lui Michael Brown, pe care și- construit popularitatea BLM, ai auzit? Ai citit verdictul instanței de judecată?
        • +17 (101 voturi)    
          Black Lives Matter ? (Marţi, 11 iulie 2017, 15:55)

          FlorinPopa1 [anonim] i-a raspuns lui reiand

          Really ?
          Aia sint rasisti ?
          Chiar daca ei exagereaza de la ce rasism crezi ca s-a pornit ?

          Si by the way , in raspunsul tau ai folosit un fallacy . Nu mi-ai demonstrat neo marxism deloc promulgat de Soros.
          • -20 (96 voturi)    
            Fallacy... (Marţi, 11 iulie 2017, 16:34)

            reiand [utilizator] i-a raspuns lui FlorinPopa1

            Ideea centrală a marxismului este împărțirea oamenilor liberi în grupuri de "victime" și "asupritori" și întărâtarea primului grup împotriva celui de al doilea, până se ajunge la violență. "Oamenii muncii" vs. burghezi. Țărani vs. chiaburi. Iar acum se merge pe "the 99%" vs. "the 1%", straight vs. gay, negrii vs. albi. Observi un șablon? Așa operează. Ăsta-i marxismul care vede victime și asupritori peste tot, face promisiuni mărețe, îndeamnă la violență și aduce doar mizerie și moarte.
            • +22 (90 voturi)    
              Conform definitiei tale (Marţi, 11 iulie 2017, 21:30)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui reiand

              adeptii conspiratiilor cu Soros sunt toti marxisti, pentru ca ei impart lumea in albi si negri, in crestini si musulmani, in europeni si africani, in hetero si gay. Ei sunt cei care evoca ideea superioritatii culturii albe crestine in fata celorlalte si pe baza acesteia isi exprima intoleranta fata de ceilalti si revolta fata de incluzinea sociala.

              Ei sunt cei care reinvie idei sinistre precum necesitatea unei culturi albe care trebuie sa se impuna asupra celorlalte culturi sau imperativul mentinerii puritatii rasiale. Ei invoca conspiratii cu Soros, cu muslulmani, cu negri, cu homosexuali, toti complotand sa distruga cultura alba.

              Ei sunt cei care demonizeaza minoritatile acuzandu-le ca comploteaza impotriva "culturii omului alb". Ei invoca pericolul disparitiei civilizatiei occidentale, ei inventeaza dusmani virtuali.

              Cu ce difera aceasta conspiratie fata de cea comunista care imagina un complot al chiaburilor impotriva proletariatului sau cea nazista care vedea cultura germana amenintata de o insidioasa conspiratie evreiasca ?
              • +6 (20 voturi)    
                Reality check (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 14:03)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                Lumea este impartita, cultura alba crestina ESTE superioara altor culturi, daca nu esti de acord mergi in Africa sau in Arabia, homosexualii si transsexualii nu sunt la fel cu niste oameni normali, oricat s-ar tavali pe jos, albul nu e negru, crestinul nu e musulman, femeia nu e barbat etc etc etc. Nu mai in mintea unui lobotomizat ca tine nu exista nici o diferenta.
                Sustii toate aceste aberatii, dar nu, tu nu vrei sa distrugi "cultura alba crestina", sunt niste "minciuni". si niste "conspiratii".

                Cu ce difera? Exact cu ce difera adevarul de minciuna.

                Asta cu victimizarea permanenta a bolnavilor mintal, care sunt asupriti de "cultura alba crestina", care vrea sa ii distruga si nu ii lasa sa fie fericiti, nu e "conspiratie"? Ca cea comunista?
        • +22 (98 voturi)    
          Mai usor cu minciunile (Marţi, 11 iulie 2017, 16:02)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui reiand

          tovarase. Soros nu a finantat BLM cu 30 de milioane de dolari. Este o minciuna propagata de idioti care cred in conspiratii. Este si imposibil de finantat pentru BLM nu este o organizatie centralizata, ierarhica, ci un termen umbrela cu care care diferite miscari, grupari, bloguri, activisti se identifica, la fel ca Anonymous.
          • 0 (26 voturi)    
            Sunt minciuni... (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 14:05)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

            ...pentru ca asa spui tu. M-ai convins.
    • +22 (102 voturi)    
      progresiste, neo-marxiste (Marţi, 11 iulie 2017, 15:01)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      Ai macar idee ce inseamna termenii astia? Sau ca progresist are un inteles peste ocean si cu totul alt inteles in Europa?
      Preluati ca niste papagali termeni din dezbaterile americane.
      Si ne mai miram ca Dragnea si Orban au succes...pai normal ca au, cand populatia inghite tot ce i se serveste, de ei sau de altii.
    • -21 (93 voturi)    
      nicio problema cu organizatiile (Marţi, 11 iulie 2017, 17:12)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      de care vorbesti tu. problema este ca unele din ele sunt organizatii, daca nu extremiste, cel putin radicale, cu membrii ce dau cu pietre, rastoarna masini, ies la marsuri blocand traficul celor ce au treaba, vor sa impune ceea ce cred ei despre drepturile omului, fara a le pasa de drepturile celorlalti.
      cam asta este sorosismul, anti sistemul, "progresismul"...
      • +27 (75 voturi)    
        Daca vrei sa vezi violenta (Marţi, 11 iulie 2017, 18:25)

        starlink [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        urmareste manifestatiile activistilor anti-globalizare. Acolo sa vezi violenta gratuita indreptata impotriva unei idei care a creat un progres si o dezvoltare economica, nemaivazute in istorie.
        • -22 (88 voturi)    
          asa este, ai dreptate... (Marţi, 11 iulie 2017, 23:28)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui starlink

          daca vrei sa vezi violenta, am gasit cateva exemple pentru tine, dar curios, protagonistii erau "progresisti" ci nu anti-globalizare...

          http://www.smh.com.au/federal-politics/political-news/is-melbourne-too-dangerous-for-conservatives-behind-the-leftwing-antifa-movement-that-attacked-andrew-bolt-20170608-gwnb6h.html

          http://www.reuters.com/article/us-usa-trump-inauguration-protests-idUSKBN1540J7

          https://www.youtube.com/watch?v=sX1NyGGLytc

          https://www.rt.com/news/395924-germany-crackdown-leftist-extremism/

          https://www.youtube.com/watch?v=SB-xdp5Z5Ek

          http://www.miamiherald.com/news/nation-world/national/article156285584.html
          • +20 (82 voturi)    
            Sunt curios daca ai vizionat (Miercuri, 12 iulie 2017, 14:32)

            starlink [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            vieoclipurile alea, pentru ca in unele dintre ele sunt chiar activistii anti-globalizare, adica cei care il demonizeaza pe Soros. In celelalte sunt activisti de extrema stanga. Nici unii si nici ceilalti nu au de-a face cu Soros sau progresistii.
            • +6 (20 voturi)    
              Daca spui tu.... (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 14:04)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui starlink

              ...trebuie sa fie adevarat, nu mai am nici o indoiala. Doar voua va spune Soros tot ce face.
  • -22 (128 voturi)    
    Chiar toti? Chiar toti? (Marţi, 11 iulie 2017, 13:12)

    newlook [utilizator]

    Daca Soros asta e atat de pozitiv, ce au dom'le cu el?

    Sa recapitulam:

    Soros are trei legaturi majore cu trecutul lui: Ungaria - pentru ca de acolo provine, Israelul pentru ca e evreu si USA pentru ca acolo isi are cetatenia actuala.

    Toate aceste trei state, dar toate, au ceva cu Soros, il au cel putin pe lista neiubitilor, ca sa nu spun altfel. Oare de ce?
    • +29 (119 voturi)    
      pentru ca (Marţi, 11 iulie 2017, 13:18)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Pentru ca toate cele trei state au lideri populisti de dreapta care nu inghit societatea civila si nici pe Soros..

      Orban o face pentru ca are nevoie de un inamic.

      Netanyahu o face pentru ca nu ii place criticile ONG-urilor fata de nerespectarea drepturilor omului in teritoriile ocupate.

      Trump o face pentru ca Soros l-a criticat si a sprijinit-o pe dna Clinton.
      • -21 (119 voturi)    
        marxism cultural (Marţi, 11 iulie 2017, 13:42)

        cristi8691 [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        Soros este reprezentantul cel mai vizibil al neomarxismului . Neomarxism ( marxism cultural ) si nu neoliberalism este termenul corect . Daca dai la o parte perdeaua mediatica nu raman decat ideile marxiste interbelice promovate de asa-zisul institut de Frankfurt ( adorno, marcuse , lukacs , horkheimer,reich , etc ) . Este acelasi rahat bolsevic invelit intr-o poleiala stralucitoare de PR . Scopul este creearea omului nou ''deconectat'' de la familie , traditie , etnicitate ,rasa , Dumnezeu / crestinism ......probabil esti tanar si nu ai avut de-a face cu hidra bolsevica ...sub difereitele ei forme
        • -17 (101 voturi)    
          Cui foloseste dez-nationalizarea? (Marţi, 11 iulie 2017, 15:04)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

          Cui foloseste distrugerea nationalismului, adica a sitemului imunitar al unei natiuni, decit intrusilor, celor care vor sa se inoculeze si sa subjuge organismul-gazda?

          Din acest punct de vedere, Soros este un bun fiu al poporului sau.
          • +21 (97 voturi)    
            oricui isi dorste prezervarea pacii (Marţi, 11 iulie 2017, 16:12)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            Nationalismul nu e sistemul imunitar la unei natiuni, ci microbul care a facut din sec XX cel mai sangeros veac al umanitatii.
            • -22 (92 voturi)    
              Cu pretul capitularii inconstiente? (Marţi, 11 iulie 2017, 16:40)

              D-or [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

              Uite-asa ne-am trezit ca e desuet sa se mai invete Istoria Romaniei sau sa se mai citeasca scriitorii romani. De Eminescu nici nu mai poate fi vorba.

              Stiti ce i s-a predat fiului meu la Istorie? Actele de proprietate (si i s-a cerut sa spuna ce acte de proprietate are familia lui..) si cum se completeaza un formular, cum "se aplica".

              Suntem pusi in fata faptului implinit, fara sa ni se spuna cind si de ce s-a petrecut.
              • +31 (75 voturi)    
                Cu Liviu Pop la educatie. (Marţi, 11 iulie 2017, 17:25)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui D-or

                Exagerezi un moment oarecare dintr-o scoala de nicaieri.
                Istoria care se preada la noi a fost mereu de un nationalism rudimentar, inhiband orice manifestare a spiritului critic. Si ce bine ne-a facut asta?
            • -22 (92 voturi)    
              Fals (Marţi, 11 iulie 2017, 16:51)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

              Fals.

              Numarul victimelor dintr-un conflict are mai putin de-a face cu ideologiile cat mai ales cu densitatea populatiei afectate si tehnologia. Spre comparatie, daca al doilea razboi mondial a facut 50 de milioane de victime in cinci ani, un conflict de azi de o asemenea anvergura, cu folosirea la maxim a tehnologiilor militare ar duce la 2-3 miliarde de victime in prima jumatate de ora.

              In plus, daca tot e sa vorbim despre nationalism vs globalism, tocmai inversul nationalismului a fost "baza ideologica" a razboaielor din secolul trecut. Ti-aduci aminte de Hitler si "Reich-ul de 1000 de ani (cam de 20 de ori mai mare dcat suprafata Germaniei)"?
              Dar de Lenin (Soros al trecutului) si Internationala Socialista, deasupra natiunilor, iti aduci aminte?

              Etc...
              • +22 (96 voturi)    
                nationalismul este un microb (Marţi, 11 iulie 2017, 17:20)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                Nationalismul a incins spiritele in balcani, dar si in casca prusaca lui Wilhelm al II-lea. lipsit de pragmatismul unui Bismark pe post de cancelar.. Si tot nationalismul a fost reteta din jurul cultului personalitatilor fasciste, care au aruncat din nou Europa in aer.

                Cei mai toxici lideri de stat au avut mereu nationalismul si/sau religia ca piloni pe care sa-si sustina incompetenta si inadecvarea.
                • -21 (91 voturi)    
                  Croații sub sârbi, românii sub maghiari era bine? (Marţi, 11 iulie 2017, 18:09)

                  Harald [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                  Iugoslavia era un mini-imperiu cu rolul dominant rezervat națiunii sârbe. Naționalismul croat a fost o mișcare de eliberare, în timp ce naționalismul sârbesc oprima croații și nu numai pe ei..

                  Naționalismul românesc în Transilvania administrată de la Budapesta a fost o mișcare de eliberare, în timp ce naționalismul maghiar oprima românii și nu numai pe ei.

                  Naționalismul poate fi ofensiv sau defensiv, nu orice naționalism e rău doar pentru că e naționalism.
                  • +18 (84 voturi)    
                    exemple sangeroase (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:15)

                    man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                    Nationalismul divizeaza, imperii ori sfere de influenta, dar in aceleasi timp oprima individualismul fiind instrumentul perfect de manipularea a maselor, cel mai la indemana pt politician.
                    E un microb care nu mai are ce cauta azi in discursul politic.Si-ar fi trebuit sa ramana ingropat cu milioanele de soldati care i-au cazut victime.
                • -17 (85 voturi)    
                  esti afon si preiei... (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:26)

                  press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                  informatii din massmedia aservita asa cum sunt ele servite, adica minciuni sfruntate...pai prietene, miscarile nationaliste din Balcani au dus la eliberarea natiunilor balcanice de sub jugul imperialisto-otomano-islamist, ducand la formarea statelor Balcanice moderne pe care le cunoastem astazi, incluzand aici si Romania care tot atunci si-a recuperat un teritoriu aflat sub ocupatie otomana timp de sute de ani...vreau sa-ti reamintesc cu ocazia asta ca sub ocupatia otomana romanii din Dobrogea au fost foarte persecutati spre deosebire de turcii si tatarii din Romania de astazi, care se bucura de aceleasi drepturi pe care le au si romanii...probabil ca tu esti un sustinator al fostului imperiu otoman si actual sustinator al lui erdogan si al partidului sau islamist AKP care militeaza pentru refacerea imperiului...keep dreaming baby!!!
                  • +17 (85 voturi)    
                    blablabla (Miercuri, 12 iulie 2017, 11:25)

                    man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                    Bine ca ti-ai insusit tu niste clisee obosite. Si glorificand nationalismul (altori religia), ca vehicul al unei agende politice, chiar impartasesti mentalitatea unor lideri ca Erdogan sau organziatii ca AKP
                    • -15 (81 voturi)    
                      asa cum spuneam... (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:49)

                      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                      esti afon dar unul insistent...
                      • +19 (83 voturi)    
                        Agenda lui Putin? (Miercuri, 12 iulie 2017, 13:31)

                        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                        Iar nicknameul tau spune totul despre tine.
                        • -14 (76 voturi)    
                          ca de exemplu?... (Miercuri, 12 iulie 2017, 13:51)

                          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                          hai ca ma distrez de nu se poate!...baga...
              • +20 (92 voturi)    
                Nu tehnologia e vinovata (Marţi, 11 iulie 2017, 17:33)

                gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                de moartea oamenilor, ci cei care se folosesc de tehnologie ca sa-si impuna ideologiile criminale, vezi comunismul si nazismul.

                Nazismul a fost o ideologie nationalista si etnocentrica si este vinovat de multe victime in cel de-al doilea razboi mondial. Primul razboi mondial a izbucnit tot din dorinta natiunilor de a se impune asupra altora. La fel si multe razboaie din secolele trecute. Nu e o coincidenta ca de la crearea UE, care a temperat tendintele nationaliste, Europa nu a mai trecut prin razboaie majore.
                • -21 (89 voturi)    
                  maestru ideologiilor (Marţi, 11 iulie 2017, 21:15)

                  Tulth [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                  Sa inteleg ca statele din America de Sud, Statele din Asia de Est samd, toate fac parte din Uniunea Europeana? Nici pe acolo nu au mai existat conflicte de ceva vreme. Apropo, multe din statele respective ( UE adica, pe intelesul "tuturor" )nu au fost de la inceput in Uniunea Europeana ( poti sa iei exemplu MB ). Ti se pare ca ar fi putut sa existe inca un razboi in Europa? Nu Uniunea Europeana a ajutat neaparat la acest fapt ( Si asta nu inseamna ca UE nu a ajutat deloc ), dar sa iti pierzi cu totul simtul locului si celor care iti vorbesc limba, si sa alienezi populatia la halul in care se intampla in Europa, deja depaeste orice simt al globalizarii, UE-ului, si altor astfel de termeni ( Evident care nu conteaza pentru ca nu exista Termeni in lumea asta ). Trebuie sa fi cel putin marxist sa crezi asa ceva ( Cringy, stiu )
                  • +19 (91 voturi)    
                    Cand au existat conflicte in Europa (Marţi, 11 iulie 2017, 23:27)

                    gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

                    acestea au contaminat si alte zone, deci pacea din Europa a insemnat in linii mari pace si in alte regiuni. Despre ce alienare vorbesti, ca PSD ne omoara cu nationalismul de doi bani ? Ne baga pe gat romanism pe paine si ne fura de ne rupe. Cam asta face si Orban cu gasca lui in Ungaria.

                    Ceausecu, alt mare patriot, ne-a spalat pe creier si el cu nationalismul lui de rahat. Si acum altii martafoi precum Le Pen sau Farage vor sa faca la fel.

                    Lumea a progresat datorita globalizarii, datorita libertatii de circulatie a persoanelor, a marfurilor si a capitalului, datorita regimurilor democratice, nu datorita politicilor patriotarde si protectioniste ale regimurilor autoritare.
                    • -21 (87 voturi)    
                      globalizarea (Miercuri, 12 iulie 2017, 0:50)

                      Tulth [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                      Globalizarea este buna pana la un punct, nu am zis ca e ceva rau, si China este globalista si anti-globalista in acelasi timp, dar orice chestie dusa la extrema incepe sa aiba efecte negative. Da, stiu, sunt toti idioti, Ceausescu ( Cu care tu impartasesti partial anumite idei ) era de exemplu un individ care se integra in societatea zilelor, cel putin in Estul Europei si partial, in alte parti ale lumii, ba chiar a fost si progresist la inceput ( Uite, vezi, va asemanati mai mult ). Cat despre restul, Orban, Trump, Beata, May ( May care nu stiu ce cauta in aceasta categorie, dar in fine ) etc. sunt doar niste raspunsuri la adresa politicelor retardate a stangii politice. De ce se numeste stanga politica, nu ma intreba pe mine, intreaba-i pe neo-nazisti. Stiu, este paradoxal liberal de stanga. Cat despre PSD, este o ruina, ( nu m-am exprimat bine, este un partid care a ruinat o tara voiam sa zic ), am incetat sa imi mai dau cu parerea, capetele de caramida care sustin acest partid sunt irecuperabile. Problema e ca ceea ce stanga politica a zilelor noastre incearca sa faca in ultimii ani, nu numai ca este un paradox al societatii, dar multe din idei sunt complet retardate.
                      • +19 (85 voturi)    
                        Ce e aia (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:33)

                        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

                        globalizare dusa la extrem ? Un termen vag sub care se ascunde de fapt tentatia nedemocratica a regimurilor de forta, precum Trump, Putin, Erdogan etc
                        • -19 (83 voturi)    
                          SUA este dictatura?!... (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:58)

                          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                          uite ca nu stiam asta!...ce chestie domnule...noroc cu voi "progresistii" sa mai aflam si noi cate ceva ce nimeni nu stia pana acum...a, si cand zici ca a alunecat SUA catre totalitarism si dictatura?
                          • +14 (84 voturi)    
                            Cap patrat (Miercuri, 12 iulie 2017, 13:43)

                            gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                            tu nu faci diferenta intre dictatura si regim cu tendinte autoritare ?
                    • -18 (92 voturi)    
                      neo-marxism (Miercuri, 12 iulie 2017, 0:55)

                      Tulth [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                      Si ca sa iti demonstrez cat de neo-marxist esti, scuze, voiam sa zic comunist, neo-marxist nu exista ca termen, uite ce zice tovarshu' Cioarabin din GB, un idol de al tau: “It can’t be acceptable that in London we have luxury buildings and luxury flats left empty as land banking for the future while the homeless and the poor look for somewhere to live. We have to address these issues.”. Iti mai aduci aminte de persoane din trecut care sustineau idei de gen? Poti sa cauti direct pe Google, pui "citatul" acestui geniu "liberal" si vezi ce zic articolele. Apropo, el este unul din protejatii lui Soros.
                      • +19 (87 voturi)    
                        Eu sunt comunist ? (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:36)

                        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

                        Mai prapaditule, bunicul meu a facut puscarie si si-a pierdut averea din cauza comunistilor si tu ai tupeul asta obraznic sa ma faci comunist ?

                        Vezi-ti de rahaturile tale extremiste si nu te mai baga in seama.
          • +22 (92 voturi)    
            Care deznationalizare ? (Marţi, 11 iulie 2017, 16:41)

            flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            Ca PSD a ajuns la putere cu mesaje nationaliste. Esti multumit de cum te apara PSD ? Te apara din vorbe de dusmani imaginari, in timp ce te fura fara mila.
        • +19 (101 voturi)    
          Florine, tu esti mah? (Marţi, 11 iulie 2017, 15:21)

          ppatrik [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

          Cum stii sa-i insiri ca pe niste perle negre... le-ai citit cartile? pun pariu ca nu. Mai usor cu etnicitatea, rasa (chiar si crestinismul) pe scari, ca de-acolo ni s-au tras multe nenorociri! Si nu amesteca scoala de la frankfurt si neomarxismul cu leninismul (hidra bolsevica), sunt lucruri complet diferite: primul e in aplicare acum in Scandinavia si as zice ca functioneaza destul de bine, alt doilea e de trista amintire si speram sa ramana asa pt totdeauna.
          • -24 (82 voturi)    
            lectura (Marţi, 11 iulie 2017, 17:04)

            cristi8691 [utilizator] i-a raspuns lui ppatrik

            am citit ''Eros si civilizatie. '' de Marcuse ; "Istorie și conștiință de clasă" de G.Lukacs , intr-o varianta tradusa si cenzurata de comunismul mioritic nationalist ; doua studii ale lui Otto Gross ( unul in romana , celalalt in engleza ) ; Erich Fromm "'Anatomia distructivitatii umane " .Adorno ;Minima Moralia”
            si un rezumat din ''Personalitatea autoritară'' ...si multe alte studii de o parte si alta a baricadei .
            Vezi si comunismul , la esenta . era impotriva rasei , etnicitatii si mai ales a crestinismului , Daca erai ceva mai batran , intr-o alta epoca , poate aveai o cariera se invidiat , Partidul era recunoscator !!! Totusi exista o sansa cu institutulul sorosist de la Budapesta mai ales daca se muta in Romania ,
            • +40 (52 voturi)    
              Ai citit cartile alea de pomana (Marţi, 11 iulie 2017, 19:19)

              maxumus [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

              daca capacitatea ta de intelegere a realitatii e la nivelul unui analfabet functional care crede ca Soros a platit oamenii sa strige impotriva PSD-ului.
            • +36 (48 voturi)    
              doamne (Marţi, 11 iulie 2017, 23:07)

              Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

              Ce salata de carti citisi omule! Ce ai fi inteles tu de mai crezi ca Soros e inamicul?? Dar Karl Popper ai citit?

              PS: iti explica cumva cartile alea cum de a faccut Dragnea averea aia din salariul de bugetar?
        • +20 (88 voturi)    
          Marxismul cultural nu exista (Marţi, 11 iulie 2017, 21:50)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

          Este o teorie a conspiratiei inventata la sfarsitul anilor "80 de catre ultraconservatorii americani. Nu exista nici o dovada a existentei unei asemenea conspiratii, nu exista lucrari de nivel academic care sa certifice existenta unui asemenea fenomen, nu exista rapoarte ale serviciilor de informatii care sa indice posibilitatea unei conspiratii marxiste in societatea americana.

          E bizar cum unii ajung sa creada in idei simpliste, lipsite de logica si fata de care nimeni nu are nici o dovada a existentei. Toate lucrarile despre existenta "marxismului cultural" apartin tocmai celor care au inventat conspiratia, intelectuali ultraconservatori din SUA.

          Se presupune ca aceasta conspiratie actiona la vedere in centrele culturale americane si isi expunea tot la vedere doctrina care urmarea "distrugerea Occidentului". Si asta in perioada Red Scare, a McCarthyism-ului si a lui lui J. Edgar Hoover, adica in timpul celui mai paranoic demers impotriva a ceea ce parea chiar si minimal asociat cu comunismul.

          Cum de conspiratorii actionau la vedere si nu conspirat ? Cum de intr-o societate obsedata de frica de comunism nimeni nu i-a depistat ? Cum se face ca identificarea lor a venit tocmai la sfarsitul Razboiului Rece ? Cum se face ca cei care i-au gasit sunt si cei care aveau cel mai mult de castigat de pe urma gasirii lor ? Cum se face ca ei raman singurii care i-au identificat ? Cum se face ca existenta unei asemenea conspiratii nu a putut fi probata in nici un fel ?

          Simplu. Totul e o inventie.

          https://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_School#Cultural_Marxism_conspiracy_theory
          • -19 (89 voturi)    
            Și tu acționezi la vedere, dar ai o agendă (Miercuri, 12 iulie 2017, 4:00)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            Ești cel mai bun exemplu de neo-marxism în desfășurare. Încerci să creezi anumite curente de opinie, sunteți un grup în care vă dați dreptate unii altora și sperați să prostiți lumea.

            Foarte bun exemplul cu McCarthy, majoritatea ”victimelor” lui chiar erau comuniști, lucrau pentru Moscova și erau finanțați de la Moscova.
            • +19 (85 voturi)    
              Prostii (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:53)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Noi nu speram sa convingem lumea pentru ca e deja convinsa de idealurile noastre. Voi incercati sa prostiti lumea cu teoriile voastre fantasmagorice.

              Majoritatea istoricilor sunt de acord ca prigoana anti-comunista din SUA a scapat de sub control si a facut victime printre oameni inocenti. A fost o reactie disproportionata care a fost contraproductiva, multi spioni adevarati scapand si multi oameni nevinovati fiind hartuiti de pomana.

              Dar n-ai raspuns la dilema principala. Cum se face ca in vreme ce domnea paranoia anticomunista, niste intelectuali de stanga isi desfasurau activitatea la vedere in centrele universitare ? Prelegerile lor erau publice, cartile lor erau publice si toate acestea aveau ca mesaj central (asa sustin unii) distrugerea programata a culturii occidentale.

              Stim ca FBI infiltrase puternic centrele universitare. Cum de nu i-au arestat pe acesti complotisti care actionau in vazul tuturor ? Cum de ceilalti profesori, care erau pe deplin loiali statului american si profund influentati de cultura americana democratica si de valorile occidentale, au putut sa-si arunce la gunoi propria cultura si sa purceada la distrugerea constienta a societatii in care traiau ei si familiile lor, copii lor, parintii lor ?

              Asa zisii marxisti actionau pe deplin transparent si ziceau in gura mare: vrem sa va distrugem cultura si societatea, vrem s-o facem nu prin revolutie politica, ci prin una culturala, uite astea sunt planurile noastre, hai veniti alaturi de noi sa va distrugeti societatea si viitorul copiilor, iar ceilalti s-au aliniat orbeste ?

              Si nimeni nu s-a prins ca astia vor sa distruga Occidentul decat 50 de ani mai tarziu ? Pai cum asa, ca intentiile lor erau exprimate direct si clar ? Si astia care s-au prins erau tocmai cei care aveau de castigat de pe urma "prinderii" lor ? Hai mai fugi de aici cu povestile astea ! Trebuie sa-ti suspenzi judecata sa crezi in asemenea fabulatii halucinante.
      • -21 (97 voturi)    
        Si Dragnea, de dreapta? Putin cum e?Dar Polonezul? (Marţi, 11 iulie 2017, 13:46)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        Si Dragnea, de dreapta? Putin cum e?Dar Polonezul?

        Nu, "dreapta si stanga" nu au nici o treaba aici. Meciul e "Natiuni" contra "Globalizare".
        • +23 (99 voturi)    
          E vorba de (Marţi, 11 iulie 2017, 14:19)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          de lideri populisti versus politica rationala, de minciuna contra adevar, de valori iliberale impotriva statului liberal, de intoleranta versus toleranta, de izolationism contra societati deschise, de radicalism contra moderatie, de globalizare cu toate beneficile certe impotriva nationalismului primitiv de secol 19.

          Are dreptate Valentin Naumescu, nu mai e vorba de dreapta versus stanga, ci de populism si radicalism versus centru moderat. Lumii i s-a urat cu binele si vrea sa incerce solutii falimentare din trecut.

          Omenirea a mai trecut prin faze din astea in care democratia a fost aruncata la gunoi si forta pumnului a ajuns sa se impuna. Si s-a terminat prost.
          • -21 (97 voturi)    
            Du-te mai de aici ! (Marţi, 11 iulie 2017, 14:36)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            Du-te mai de aici !

            Sa clamezi "democratia" si sa iti puta alegerile, asta e ceva ce numai spalatii pe creier cu sampon Soros stiu sa faca !

            Auzi, "lideri populisti", alta rupere de neuron stingher !
            Pai d'aia sunt lideri, d'aia sunt alesi, ca sunt acceptati de populatii !
            • +22 (94 voturi)    
              Cui ii "put" alegerile ? (Marţi, 11 iulie 2017, 14:57)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Soros sustine democratia, societatea civila si statul de drept. De aceea e urat de toti cei care incalca aceste principii. Dragnea e ultimul venit pe lista. Se agata si el cu disperare de conspiratia asta stupida ca poate poate scapa de puscarie. Nu o sa scape, o sa ajunga acolo unde merita.
              • -22 (98 voturi)    
                "Soros sustine democratia"...hihihihi ! (Marţi, 11 iulie 2017, 15:42)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                "Soros sustine democratia" cand iese cumvrea el. Cand nu, organizeaza si plateste anti-Trump in USA, anti-Orban in Ungaria si USR #rezist in Romania.

                Dealtfel, iata, HN anunta dragostea brusca dintre fratiorii sorosisti USR din Romania si Momentum din Ungaria.
                • +24 (92 voturi)    
                  Fals (Marţi, 11 iulie 2017, 16:21)

                  speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  Soros sustine democratia. Punct. Cand unii ca Orban, Putin, Dragnea, Trump, aleg sa vireze catre populism si autocratie intra in coliziune cu principiile sustinute de Soros si de intreaga lume civilizata.

                  Ei sunt in conflict deschis cu societatea deschisa si principiile democratice, nu Soros cu ei.
              • -22 (96 voturi)    
                De exemplu democraților americani (Marţi, 11 iulie 2017, 15:45)

                Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                Cum a pierdut baba Clinton alegerile, cum - hop ! - sistemul electiv american e imperfect, e vetust, e vai mama lui. Când toate sondajele pre-electorale o dădeau câștigătoare certă, nimeni nu sufla o vorbă despre hibele sistemului american. Acum toată lumea și-a amintit că e un sistem electoral de toată jena, și că, la urma urmei, e penibil să lași poporului needucat dreptul de a alege, când putem hotărî noi, ăștia deștepți, luminați, progresiști și avansați, cine trebuie să iasă.
                • +22 (90 voturi)    
                  Mai usor cu faptele pe scări (Marţi, 11 iulie 2017, 16:27)

                  alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

                  Discuția despre echitatea (sau inechitatea) sistemului american de vot e veche de cel putin un secol.

                  De ce nu s-a modificat pana acum? Pentru ca pentru o federatie cum e SUA are si avantaje mari. Dar discuția e lunga... :))
                • +22 (88 voturi)    
                  Emiti opinii eronate (Marţi, 11 iulie 2017, 16:29)

                  speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

                  si neinformate. Discutia legata de sistemul electoral american nu a fost inventata de Soros, este veche si s-au scris carti pe tema asta.

                  Iese la suprafata cand se intampla ca un candidat sa castige alegerile, desi a pierdut votul popular, cum s-a intamplat in 2000.

                  Si oricum discutia nu era despre "progresistii si luminatii" care trebuie sa decida, ci despre popor. Popor care a votat in majoritate pentru Hillary. In orice democratie din lume ar fi castigat alegerile. Despre asta e vorba, de vointa populara, nu de "elite" care decid.
                  • -22 (82 voturi)    
                    Asa ar fi, daca nu ar fi invers! (Marţi, 11 iulie 2017, 19:01)

                    newlook [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                    "Discutia legata de sistemul electoral american nu a fost inventata de Soros, este veche si s-au scris carti pe tema asta."

                    ==================

                    Pana aici e adevarat.

                    Dar tampenia cu "a castigat la votul popular" e sustinuta numai de aia care nu inteleg nimic din sistemul FEDERAL american. In cazul matale, e de explicat; esti departe si...strugurii sunt un pic acri.
                    Eu traiesc aici si n-am intalnit inca pe cineva care sa puna la indoiala partea asta a sistemului electoral.
                    E adevarat ca am auzit ca prin Philadelphia sunt niste "luptatori pentu democratie" d'astia. Au averea intr-un carucior "imprumutat" de la WalMart.
                    • +24 (80 voturi)    
                      Doar pentru ca (Marţi, 11 iulie 2017, 20:29)

                      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                      nu ai auzit tu nu inseamna ca discutia nu exista. Neajunsurile sistemului de vot american sunt criticate de decenii, nu e inventia lui Soros. Ghici cine critica aceleasi aspecte ? Donald Trump:

                      "The electoral college is a disaster for a democracy"
                      https://twitter.com/realdonaldtrump/status/266038556504494082
            • +21 (91 voturi)    
              Democratia nu este pentru oricine (Marţi, 11 iulie 2017, 15:13)

              a-politic [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Si carnet de conducere poate avea oricine dar unii ajung in gard dupa ce-l iau. De aia put alegerile in Romania. Tu chiar ai pretentia ca tanti Coca de la Cucuietii din Deal cu sursa unica de informatii TVR1 sa aleaga inteligent? Si stim amandoi ca personaje ca tanti Coca sunt majoritare in unele parti ale tarii, de aia suntem in urma Vestului. Cand o sa avem democratia in sange si o sa mai punem si mana sa ne informam atunci n-o sa mai puta alegerile. Dar pana atunci avem stanga care se imbuiba de pe urma cetatenilor ca tanti Coca.
              • -21 (89 voturi)    
                Așa este ! (Marţi, 11 iulie 2017, 16:23)

                Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui a-politic

                Deci să strigăm cu toții într-un glas: Moarte democrației !
                • +21 (87 voturi)    
                  Sa strigam mai bine (Marţi, 11 iulie 2017, 19:21)

                  maxumus [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

                  moarte ignorantei care face ca oamenii sa cada prada unor manipulari ordinare ca cea cu Soros.
                  • +7 (19 voturi)    
                    Cainele moare de druk lung.... (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 13:36)

                    Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

                    .....si tu de grija lui Soros.
                    Interesant cum se activeaza toti lobotomizatii sa il apere, cum apare ceva rau de el in presa. Toti sunt ignoranti, numai ei nu.
      • -22 (106 voturi)    
        Nimeni nu il inghite pe Soros (Marţi, 11 iulie 2017, 13:48)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        Omul obisnuit, cam din orice stat de prin zona noastra, nu inghite societatea civila si nici pe Soros.
        Priveste cine sunt marii fani ai politicilor lui Soros in Romania, fix aia care beneficiaza intr-un fel sau altul de finantarile lui Soros.
        • +22 (102 voturi)    
          Soros a avut (Marţi, 11 iulie 2017, 14:27)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          un rol important in nasterea opozitiei la partidul stat PSD, prin crearea catorva ONG-uri care au combatut puternic de-a lungul anilor abuzurile si coruptia acestui partid. De aceea PSD nu uita si nu iarta.

          Pana acum i-a fost teama sa atace frontal aceste organizatii si pe Soros, insa odata cu noul val de lideri populisti si mincinosi care au folosit intens marota Soros, au prins si ei tupeu si latra si ei acum pentru ca se gasesc destui idioti care sa-i creada.

          In trecut naivilor li se dadeau galeti cu ulei si faina, acum li se livreaza nutret pentru spalarea pe creier. Soros e noul Basescu.
          • -22 (84 voturi)    
            Serios? (Marţi, 11 iulie 2017, 19:04)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            "Soros a avut ... un rol important in nasterea opozitiei la partidul stat PSD"
            ======================

            Serios?

            - Pe vremea cand Soros abia incepuse sa-si bage coada (influenta lui in societate era minimala), "opozitia la PSD" chiar castiga
            alegerile.

            In zilele noastre, lupta lui Soros cu PSD a dus la cel mai mare scor istoric din alegeri al PSD.

            Deci, despre ce vorbim cand spunem ca "Soros a avut...un rol important in nasterea opozitiei la partidul stat PSD" ?
            • +25 (83 voturi)    
              E pe dos (Marţi, 11 iulie 2017, 20:19)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              In anii '90 cand partidele traditionale erau fara experienta, FSN-ul beneficia de esaloanele 2 si 3 ale PCR. Presa libera era la inceput, societatea civila facea primii pasi. Atunci a dominat FSN-ul cel mai puternic, castiga alegerile cu scoruri mamut, la fel si Iliescu.

              Cu trecerea timpului partidele s-au intarit, presa libera s-a consolidat si societatea civila a devenit mai vocala si mai puternica. Acum PSD-ul a fost oprit de strada, atunci spulbera strada cu minerii. Asta e saltul de democratie la care a contribuit si Soros.
            • +29 (35 voturi)    
              nu i-a iesit (Miercuri, 12 iulie 2017, 9:14)

              gwolf [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              mai da omu' si strambe, ce n-are voie?
              dar lupta continua
          • -14 (86 voturi)    
            Am inteles... (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:30)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            Naivilor li se da faina si ulei- vai ce imoral - in timp ce Soros le da "inteligentilor" milioane de dolari ca sa latre cum vrea el si sa manance nutretul lui. Slavit sa fie Soros!
            • +11 (83 voturi)    
              Soros nu da bani (Miercuri, 12 iulie 2017, 13:48)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

              ca unii "sa latre", ci ca sa sustina democratia, drepturile omului, statul de drept etc. Soros a sustinut ONG-urile din Romania, a avut un rol important in aparitia si dezvoltarea societatii civile. Toate aceste ONG-uri au luptat de-a lungul anilor cu abuzurile PSD, au denuntat coruptia, au contribuit la consolidarea unei culturi democratice.
              • +3 (31 voturi)    
                Esti extraordinar, tovarase (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 9:25)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                Textele tale par texte comuniste resapate.

                Tot ce au facut aceste entitati infecte au fost sa confiste prin lozinci goale anticoruptia, cultura, drepturile omului. statul de drept etc. astfel incat coruptie e numai ce spun ei ca e coruptie, corupti sunt numai cei care spun ei ca sunt corupti (ce mai conteaza adevarul si justitia), drepturi ale omului sunt numai ce definesc ei ca drepturi etc.

                Si doar pentru ca latra asta, ei / voi sunt / sunteti niste ingerasi imaculati si incoruptibili. Ca daca zice cineva ceva de voi, incepeti sa latrati violent ca respectivul e contra anticoruptiei, contra justitiei, contra statului de drept, contra drepturilor omului. Deci sunteti inatacabili.

                Si asta e mult mai toxic si mai periculos pe termen lung decat toate gainariile lui Dragnea.
        • +20 (80 voturi)    
          cati oameni obisnuiti ai intrebat? (Miercuri, 12 iulie 2017, 9:17)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          de ajungi la concluzia asta?
    • +26 (110 voturi)    
      Stai bre oleak, nu confunda statul cu dictatorul (Marţi, 11 iulie 2017, 13:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Hai s-o luam pe rind:
      1. Nu ungaria e impotriva lui Soros, ci extrema dreapta a lui V Orban.
      2. Nu SUA e impotriva lui Soros, ci eventual mascariciul de Trump, care in mod clar nu reprezinta toata America
      3. Nu Israelul e impotriva lui Soros, ci Netaniahu, personaj cam de a ceeasi calitate cu ceilalti doi de mai sus, cu tot tacimul de calitati: nationalism ieftin, coruptie, etc.

      Iar Soros in mod clar nu e un personaj doar pozitiv, are si el multe bube. Dar a da vina pe un mosh de 86 de ani pentru propriile nerealizari sau incercari de incalecare a presei, de limitare a liberatilor, de alunecare spre dicatura, e cam mult. Cum zicea cineva pe la proteste, ce te faci daca face Soros o aroganta si moare. Ar putea si baietii astia sa-si caute un dusman mai tinar. De exemplu Zuckerberg, ca tot le stau in git toate mijloacele de comunicare actuale care le face propaganda ineficienta.
      • -21 (105 voturi)    
        Mda, Ungaria, Israelul si SUA "au ajuns dictaturi" (Marţi, 11 iulie 2017, 14:15)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Mda, Ungaria, Israelul si SUA "au ajuns dictaturi" in mintea sorosistilor. D-aia il critica pe Soros "dictatorii" alesi de popoarele respective !
        Noaptea mintii !
        • +22 (100 voturi)    
          Cine vorbeste de dictaturi ? (Marţi, 11 iulie 2017, 14:30)

          flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Sunt regimuri populiste si autocrate care folosesc minciuna ca politica curenta.
        • +5 (25 voturi)    
          pe aceeasi logica... (Joi, 13 iulie 2017, 9:34)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Si Hitler tot alesul poporului a fost... Faptul ca ai fost ales nu te face aparator al democratiei automat. Si cind te razboiesti cu presa, cind te folosesti de nationalisme ieftine ca sa ataci opozitia si sa cistig voturi, cind tinzi sa iti subordonezi toate institutiile statului, nu te poti numi democratic.
          • +3 (31 voturi)    
            Pe nicio logica (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 9:02)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Hitler n-a fost ales. N-a avut niciodata majoritate. A fost numit, dupa o campanie de minciuni, crime, violenta si intimidare.

            De curiozitate, daca toti pot sa minta, de unde stiti voi care e adevarul?

            Adevarul e in mod sigur la un miliardar care si-a facut averea pariind pe cursul valutar si in acelasi timp are o mare retea de ONGuri si institutii de media care manipularea societatea, si prin asta - culmea- influenteaza cursul valutar.

            Nu e putin ciudat cati mor de grija lui Soros si sar in apararea unui multi-miliardar dubios?
      • +22 (92 voturi)    
        Corect ce spui...Bogdan 1477 (Marţi, 11 iulie 2017, 15:33)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Numai ca mai sunt unii ( si nu putini), newlook este un exemplu care nu inteleg cum demagogi precum Orban sau Dragnea au ajuns la putere prin populism si pentru ei exista intotdeauna un vinovat atunci cand li se incurca lucrurile...
      • +3 (31 voturi)    
        Ce logica e asta, bre? (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 9:14)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Orban, Trump au fost alesi de popor, nu sunt dictatori. Netaniahu la fel, a fost prim ministru de 4 ori, ales de 3 ori la rand, plus ministru de externe si ministru de finante. Absolvent de MIT din SUA.

        Cine reprezinta poporul? Cei care n-au fost alesi? E penibil pana unde puteti merge cu negarea realitatii.

        Serios, tu crezi ca daca moare Soros o sa il ingroape cu toata averea lui? Si se termina tot?
    • +22 (96 voturi)    
      Hai sa-i notam pe cei care au ceva cu el (Marţi, 11 iulie 2017, 15:04)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Trump...aici mosul a sprijinit pe fata democratii...deci intr-un fel e de inteles
      Putin
      Orban
      Dragnea

      Personalitati una si una. Probabil si Erdogan ar fi avut ceva cu el daca nu era Gulen.
      • -25 (77 voturi)    
        Eu asta am spus de la bun inceput ! (Marţi, 11 iulie 2017, 20:03)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Eu asta am spus de la bun inceput ! Personalitati foarte diferite ca opinii politice, expresie, interese .... sunt defaimate identic de catre reprezentantii Globalismului, Soros si altii, prin oficinele de serviciu, CNN, etc.

        PS: Citeste-ma, poate inveti lucruri noi !
  • +16 (90 voturi)    
    Israelul il ataca pe Soros (Marţi, 11 iulie 2017, 13:26)

    xolv [utilizator]

    pentru ca OSF si HRW critica colonizarile israeliene in Palestina. Marota cu Ungaria e fum pentru publicul cu IQ subunitar. https://www.hrw.org/news/2017/06/04/israel-50-years-occupation-abuses
  • -22 (102 voturi)    
    Fake news! Soros nu exista! (Marţi, 11 iulie 2017, 14:13)

    andipetre [utilizator]

    Cum sa spuna Israelul asa ceva?! Ei nu stiu ca Soros nu exista decat in in inchipuirea comunistilor, trumpistilor si antiprogresistilor hiperreligiosi, heterosexuali si retrograzi?

    Cum, Israelul nu citeste presa neomarxista, singura libera de fake news?!
  • +23 (99 voturi)    
    Intrebare logica (Marţi, 11 iulie 2017, 14:50)

    starlink [utilizator]

    Daca Soros e un individ atat de periculos incat comploteaza sa dea jos guverne, sa distruga tari intregi, sa rastoarne insasi civilizatia occidentala, atunci de ce nu este arestat, judecat si condamnat ?

    E ciudat cum cele mai puternice natiuni de pe planeta Rusia si SUA il acuza de cele mai grave infractiuni posibile si totusi nimeni nu ia nici o masura. De ce ? Pentru ca totul e o gargara pentru tampiti. De ce sa zici ca tara merge prost din cauza ca esti idiot, furi si habar nu ai de economie ? Arunci vina pe Soros si poti fura linistit in continuare.
    • -22 (92 voturi)    
      =))))... (Marţi, 11 iulie 2017, 16:15)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui starlink

      hehehehehehe!!!!!!....

      "Daca Soros e un individ atat de periculos incat comploteaza sa dea jos guverne, sa distruga tari intregi, sa rastoarne insasi civilizatia occidentala, atunci de ce nu este arestat, judecat si condamnat ?"....really!!!!!!....hehehehehe!!!!!!...esti la fel ca si copilul in reclama aia stupida care zice:

      "- De țe noi avem ațeeasi camela si mama si tata trebuie sa doarmă inghesuiti?!"....te-ai prins?...ma-ndoiesc....
    • -20 (92 voturi)    
      Tocmai pentru ca e periculos si puternic (Marţi, 11 iulie 2017, 19:28)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui starlink

      Dar naivitatea ta te face sa crezi ca lumea e formata din clisee de poveste: cei care spun ca sunt buni si democrati sunt buni si democrati, justitia vrea dreptate, politia fuge dupa hoti, hotii sunt intotdeauna prinsi, binele invinge automat, fara efort.

      Hehe, tot mai putini oameni maturi in tara asta...
    • +3 (29 voturi)    
      Logica lu' peste prajit (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 8:55)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui starlink

      Daca Dragnea e atat de corupt, de ce nu e arestat?

      Nu vezi ca oridecateori se incearca eliminarea influentei lui Soros dintr-o tara ii sar in aparare slugile si organizeaza proteste "spontane"?

      N-a zis nimeni ca numai din cauza lui Soros merge rau tara, nici ca Dragnea e vreun sfant, dar mintea voastra binara nu poate judeca decat simplist: Dragnea si PSD-ul sunt singurii corupti si oricine e impotriva lor e necorupt si vrea binele tarii. Asta e si strategia sorosistilor.

      Nu e ciudat ca liderii din atatea tari sunt "tampiti", iar tu esti destept?
  • +17 (101 voturi)    
    Imi place tot mai mult tipul asta... (Marţi, 11 iulie 2017, 16:42)

    Metec [utilizator]

    Nu e de mirare ca statele care vor sa-si mentina poporul in stare de servitute nu il suporta pe Soros. Prin filozofia sa popperiana, domnul cu pricina sprijina curentele progresiste, pune totul in discutie si spulbera miturile, ceea ce deranjeaza orice dogmatism.
    Israel, Ungaria, Rusia, China si alte state functioneaza pe baza unor mituri nationale solide. O ideologie a "societatii deschise", gata sa puna sub semnul intrebarii orice idee preconceputa, nu poate fi perceputa decat subversiva si primejdioasa. Dar, pentru elite, este o salvare fata de inregimentare si "rinocerizare", doua atribute fundamentale ale statului national.
    • -19 (95 voturi)    
      Hehe, idei preconcepute? (Marţi, 11 iulie 2017, 19:40)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Hai sa iti spun eu o idee preconceputa, aflata la radacina "societatii deschise" si stangismului modern sorosian: oamenii sunt complet egali ca potential, capabilitati si aptitudini -- needucatul e la fel de valoros ca eruditul, cultura unui trib recent e egala ca valoare cu cea europeana, ritmurile simple sunt egale ch o simfonie de Beethoven, homosexualul poate avea copii, iar cainii pot sa umble cu covrigi in coada.

      Nu ideile preconcepute sunt tinta lui Soros si a progresivistilor spalatori de creiere. Ei vor sa distruga ideea de stabilitate sociala, continuitatea acumularii de cunoastere prin transmiterea experientei si valorilor culturale intre generatii, evolutia pozitiva a societatii prin constructie in timp, generatie cu generatie.

      Ei vor doar generatii noi, care au uitat tot ce au creat cei de dinainte care isi neaga originile, table albe care se lasa scrise si manipulate de orice neavenit care vrea sa ii conduca.
      • +20 (92 voturi)    
        Gresit (Marţi, 11 iulie 2017, 22:03)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        " needucatul e la fel de valoros ca eruditul"
        Soros nu sustib\ne asa ceva. Progresismul nu sustine asa ceva.

        "homosexualul poate avea copii"
        Pai poate avea si chiar are ca nu e steril.

        "Ei vor sa distruga ideea de stabilitate sociala, continuitatea acumularii de cunoastere prin transmiterea experientei si valorilor culturale intre generatii, evolutia pozitiva a societatii prin constructie in timp, generatie cu generatie."

        Asta e delir, de unde scoti ideile astea ?
        Progresismul nu e ceea ce ti-au bagat in cap site-urile conspirationiste. Se refera la egalitatea de sanse, nu la egalitatea absoluta a indivizilor. Nimeni nu sustine ca Bach este egal cu o trupa non-mainstream sau ca cultura tribala e la fel ca cea europeana. Astea sunt idei false spuse despre progresism.

        Progresism inseamna deschidere si catre alte culturi, iesirea din obsesia euro-centrista, culturi au existat si in Arabia, si in China si in India.

        Explorarea celorlalte culturi nu inseamna distugerea civilizatiei europene. Acceptarea drepturilor minoritatilor nu inseamna disparitia albilor, ci toleranta,umanism, ratiune, decenta.

        Esti plin de prejudecati, gandire conspirationista si resentimente.
        • -15 (93 voturi)    
          asta-i idea ta naiva despre neoliberalism (Miercuri, 12 iulie 2017, 0:03)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          Nu confunda imaginea ta romantata despre - sa-i zicem - progresivism cu realitatea. Si comunistii aveau povesti de fatada depre egalitatea de sanse, dar substanta era cu totul alta.

          Ca o paranteza, arunci spre mine cu judecati de valoare emise de prejudecatile pe care le ai fata de cei care gandesc altfel si, in acelasi timp, te consideri egalitarian. Tipic neostangist.

          Iti sugerez sa te duci intr-o tara in care ideile de stanga sunt deja incetatenite (mergi de ex. intr-o universitate americana) si incearca sa spui public ca, de exemplu, cultura franceza e superioara celei ale unui trib oarecare. O sa experimentezi imediat linsajul tolerant al multiculturalismului politically corect. Succes.

          Si, ca alt exemplu, esti tendentios si dismissive in raspunsurile catre cei care gandesc astfel, poate chiar fara sa iti dai seama. Raspunsul tau la remarca mea despre homosexuali si copii e cel putin hilara. Daca nu erai inversunat, intelegeai sensul evident al afirmatiei: un homosexual nu poate face copii ca homosexual, ci doar daca se implica, direct sau intermediat in contact hetero. Dar tu ai sarit imediat cu replica autosuficienta a rasei ideologice superioare. Probabil din toleranta.

          As putea sa argumentez fiecare punct pe care l-am atins, dar ma tem ca prejudecatile tale nu pot fi depasite. O sa iti spun doar ca nu, sursele mele nu sunt niste amarate site-uri de propaganda, asa cum crezi.

          Pacat ca ideea dialogului e complet straina "progresistilor".
          • +17 (85 voturi)    
            Traiesti in vise (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:55)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

            Comparatia progresismului cu comunismul este absurda. Primul a adus beneficii, al doilea a adus numai crime si suferinta.

            "...arunci spre mine cu judecati de valoare emise de prejudecatile pe care le ai fata de cei care gandesc altfel si, in acelasi timp, te consideri egalitarian. Tipic neostangist."
            Esti confuz. Nu sunt neostangist. Si daca as fi, ceea ce spui tu tot lipsit de logica ramane, pentru ca a fi egalitarian nu inseamna sa accepti drept valide opiniile celorlalti. Pe de alta parte la fel pot sa zic si eu despre tine. Arunci cu judecati de valoare in mine din cauza prejudecatilor tale.

            Exemplul cu universitatea e hilar, pentru ca oricine accepta superioritatea culturii franceze. Nu intelegi nimic di realitate, mesteci clisee livrate de altii. Probabil ai ajuns sa crezi ca spatiul universitar este unul de impunere tiranica a opiniilor corect politice, nu-i asa ? Te inseli, nu e deloc asa.

            Faptul ca homosexualii nu pot avea copii intre ei este irelevant, ce este relevant este faptul ca ei pot contribui la perpetuarea speciei.
            • +1 (31 voturi)    
              Esti alienat (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 8:25)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

              Comparatia cu comunismul e foarte buna. "Beneficiile" progresismului sunt numai la nivel de lozinci, EXACT LA FEL ca si ale comunismului.

              Cei mai josnici oameni, care au fost promovati in comunism, erau exact ca tine. Preamareau beneficiile comunismului.
        • -18 (90 voturi)    
          Și ești împotriva căsătoriei gay, așa e? :) (Miercuri, 12 iulie 2017, 0:42)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          În ce culturi ai mai întâlnit tu căsătoria între homosexuali pe care o susții?

          Pur și simplu te aliezi cu toate curentele care te pot ajuta să distrugi societățile stabile, bazate pe normalitate.

          Numai că Obama a plecat acasă, Merkel îl urmează și epoca de glorie a neo-marxismului tocmai s-a încheiat.
          • +18 (86 voturi)    
            Erori de judecata (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:57)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            "În ce culturi ai mai întâlnit tu casatoria între homosexuali pe care o sustii?"
            Appeal to tradition is a logical fallacy.

            "Numai ca Obama a plecat acasa, Merkel îl urmeaza si epoca de glorie a neo-marxismului tocmai s-a încheiat."
            Wishful thinking.
            • +2 (30 voturi)    
              Erori genetice (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 8:21)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

              Orice e o "eroare". numai ideea ca ceea ce simti tu poate nega biologia nu e o eroare. Multumim ca ne-ai descoperit singurul adevar absolut din stiinta.

              Lasa-ne cu erorile de judecata, pentru ca esti mult prea prost si spalat la creier ca sa le intelegi. Nu e nici un "appeal to tradition", pentru ca nu traditia e argumentul, ci MOTIVUL pentru care asa a fost traditia. Trebuie sa te duca cat de cat capul ca sa definesti corect erorile de judecata. Nu e cazul tau. Altfel tot ce spui poate fi o eroare. Cazul tau.

              Ia-o p-asta:

              Appeal to Equality is a logical fallacy.

              Example #2:

              Gay marriage should be the law of the land because gays should have the same rights as heterosexuals.

              Explanation: What do the "same rights" mean? Before gay marriage, men had the right to marry women, and women had the right to marry men. A man marrying a man is a different form of the "right of marriage" and needs to be argued as such.

              Invata-i si pe colegii tai, cand va intalniti., sa renunte la prostia asta, ca e o eroare de judecata.
    • -18 (88 voturi)    
      bun, si ce parere ai de... (Marţi, 11 iulie 2017, 22:58)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      statele musulmane?!...sunt ele niste societati deschise care au implementat deja "progresismul" si au ajuns la un asemenea nivel de societate deschisa multi culturala, incat soros si cei de teapa lui le ocolesc cu foarte mare grija si as spune chiar cu suspect de mare grija?...De ce nu sustineti conceptul si ideea de societate deschisa in aceste tari?! De ce atunci cand, voi, sustinatorii si promotorii marxismului cultural (voi ii spuneti progresism) aduceti vorba de dogmatism, mituri si idei preconcepute, etc, va referiti doar la tari care sunt considerate ca fiind oricum democratii consacrate, indiferent cine se afla momentan la putere, si nu va referiti si la toate tarile musulmane care au un sistem dogmatic utra-fanatico-religios?!...Poti sa-mi raspunzi la intrebarile acestea?...
  • -31 (41 voturi)    
    Mai zombiilor, just THINK (Marţi, 11 iulie 2017, 18:08)

    Wanheda [utilizator]

    Inchideti televizorul si pt cateva zile uitati-va in jur si incercati sa ganditi. Ganditi cu caputzul vostru nu al altuia. Lasa-ti naibii stirile de propaganda care doar va zic ce vor altii sa ganditi.
    • +33 (37 voturi)    
      asta zic si eu! (Miercuri, 12 iulie 2017, 9:16)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      sa vedem de unde-l mai scoatem pe soros?
      de unde-l vedem in jur si cu ce mai hranim conspiratia asta idioata pornita de la niste jeguri umane: Firea, Dragnea, A3 si toata shleata de borati.
  • +22 (90 voturi)    
    Daca Soros e atat de pornit impotriva (Marţi, 11 iulie 2017, 19:23)

    maxumus [utilizator]

    lui Dragnea, Orban, Trump, cum se face ca astia sunt la putere ?
    • -41 (49 voturi)    
      pai sunt inca la putere... (Miercuri, 12 iulie 2017, 0:40)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

      pentru simplul fapt ca...sunt la putere! nu-i asa ca era simplu sa-ti dai seama?!

      ...asta nu inseamna ca soros nu incearca cu disperare prin grupurile sale de presiune pe care le-a creat si pe care le finanteaza sa-i dea jos...

      massmedia aservita, gruparile extremiste de o violenta si rasism anti-white iesite din comun precum ANTIFA, BLM, etc, diverse ONG-uri care militeaza pentru idei si miscari impotriva societatii din tarile democratice cum ar fi; ONG-urile care promoveaza si impun cu forta in societate asa zisa diversitate (homosexualitate, pierderea identitatii de gen masculin si feminin, promovarea avorturilor si a divorturilor intre persoane de sex diferit, descurajarea intemeierii famililor heterosexuale, etc....
      • +41 (45 voturi)    
        Din doua una (Miercuri, 12 iulie 2017, 15:20)

        maxumus [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Ori Soros e atotputernic, da jos guverne, pune guverne, controleaza partide, societatea civila, presa, aduce milioane de musulmani, distruge familii, distruge Europa, ori e de fapt un banal om de afaceri care nu are nimic de-a face cu ceea ce altii ii pun in carca.

        Atotputernicul Soros nu e in stare sa dea jos un guvern amarat dintr-o tara de la periferia Europei, dar altii vor sa credem ca el dirijeaza lumea din umbra. Fugiti de aici cu povestile astea pentru copii !
        • -23 (69 voturi)    
          nu el singur... (Miercuri, 12 iulie 2017, 16:02)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

          el este doar un argat al celor din umbra si anume elitele, care controleaza APROAPE tot ce misca in societatiile actuale occidentale...el este varful icebergului...asistam la formarea unor societati paralele si in contradictie profunda fata de cele existente in interiorul statelor actuale....institutiile existente incep sa fie acaparate in totalitate de catre adeptii neomarxismului indoctrinati dea lungul vietii lor cu propaganda marxista incepand cu educatia primita in institutiile de invatamant primare si terminand cu cele de studiu superior si asta separat de propaganda marxista efectuata prin intermediul presei mainstream...asa cum zicea unul din pionierii neo-marxismului:

          „Comuniștii trebuie să imite pe primii creștini. Trebuie să erodeze ordinea existentă din interior, prin cuceriri discrete, metodice, infiltrînd suprastructurile ideologice pînă cînd au capturat sprijinul claselor subordonate din mîinile clasei dominante.

          iarasi, Lenin teoretiza cucerirea societății prin cucerirea violentă a statului, Gramsci a propus procedura inversă: cucerirea statului prin ocuparea culturală a societății. ”....
        • +4 (30 voturi)    
          Ai o logica de fier... (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 8:45)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

          Deci daca nu reuseste intotdeauna sa faca ce-ai zis, inseamna ca nimic nu e adevarat?

          Mai da si rateuri, pe termen scurt, pentru ca vrea sa le faca sa para actiuni spontane, naturale, facute de "popor". La fel ca protestele "spontane" de la noi, organizate perfect si anuntate dinainte.
  • +2 (22 voturi)    
    Pacat (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:59)

    europeanul2 [utilizator]

    Cati cretini mai exista pe lumea asta!!!
    • -18 (86 voturi)    
      mda... (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:02)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      uneori e buna si autocunoasterea...cum dealtfel si constientizarea afinitatilor constiintei colective...
  • +27 (73 voturi)    
    ce de comentarii! (Miercuri, 12 iulie 2017, 15:01)

    mihaitzateo [utilizator]

    Ia uite, deja sunt 157 de comentarii pe aici.
    Nu stiu de ce.
    Unii probabil cred ca Soros poate sa faca si sa dreaga nu stiu cate chestii.
    Altii cine stie ce mai cred despre Soros.

    Parerea mea:
    Cu privire la povestile care zic "domle Soros a sponsorizat revolutiile din 1989 din Europa de Est", da, clar.
    Ma uimeste ce naivi sunt unii.
    Nu a sponsorizat absolut nimic Soros si nici fanii sai in Europa de Est de au fost in jurul anului 1989.
    Ei (fanii lui Soros si Soros) acum vor sa isi aroge niste revolutii care au izbucnit pe fondul situatiei economice precare si au fost facute de oameni de rand din Europa de Est, care si-au pus vietile in pericol pentru binele tarii lor.
    Oamenii de rand de au participat la aceste revolutii nu au luat vreun ban pentru a participa. Pur si simplu si-au pus vietile in pericol pentru tarile lor,pentru binele populatiei din tarile lor.
    Cum spune vorba "dupa razboi, multi viteji se arata".

    La fel si povestile conform carora daca Soros vrea, face el o organizatie non-guvernamentala care apoi va organiza o revolutie de va schimba regimul din Ungaria.
    Da, iar foarte sigur.
    Soros are in mod teoretic pe la 25 mld de $, banii de ii are ,nu ii are cash.
    Si chiar de ar baga jumatate din bani sa faca o organizatie non-guvernamentala intr-o tara din UE mai mica, cum e Ungaria, nu ar putea sa forteze o revolutie acolo.
    • +2 (32 voturi)    
      Ce de intoxicatii, ce de negari ale realitatii (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 8:41)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      De unde stii tu ca "nu a sponsorizat nimic"?
      De unde stii tu cat cash are si cat cash n-are Soros?
      De unde stii tu ce mecanisme au declansat revolutile, in acelasi timp peste tot?

      Soros nu are un singur ONG, ci o intreaga retea, care la randul lor spunsorizeaza alte ONG-uri, institutii de media, actiuni etc. Si nu intr-o singura tara, ci in MULTE tari. Si asta din date oficiale. nu din povesti. Ce o mai face neoficial, nu stiu, deci nu-mi dau cu parerea.

      Lasa-ne cu pareri d-astea bazate pe nimic, in afara de simtamintele tale.
  • +2 (32 voturi)    
    Foarte interesant... (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 8:27)

    Skipper1 [utilizator]

    ...cum se activeaza activistii si sustin comentariile activistilor principali cu peste 100 de voturi pozitive, in timp ce opozantii lor primesc acelasi numar de voturi negative. Da, e clar. nu exista niciun activism platit. Totul e o poveste.