Laura Codruta Kovesi a semnat revocarea procurorilor DNA Doru Tulus si Mihaela Moraru Iorga

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 iulie 2017, 14:31 Actualitate | Esenţial

Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/AP
Procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi, a semnat revocarea procurorilor Doru Tulus si Mihaela Moraru Iorga de la DNA, care marti au fost audiati in Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii.

Decizia de revocare a fost semnata miercuri, au declarat pentru News.ro reprezentanti ai DNA.

Sectia pentru procurori a CSM a avizat marti revocarea procurorilor Doru Tulus si Mihaela Moraru Iorga de la DNA, conform solicitarii adresate de catre sefa DNA Laura Codruta Kovesi. Decizia a fost luata dupa audierea celor in sedinta secreta, la care au participat si Laura Codruta Kovesi si procurorul general Augustin Lazar.

Procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a sustinut ca nu exista niciun conflict si nicio tensiune in DNA, unde activitatea se desfasoara normal. Ea a mai spus ca nu isi da "nicio demisie", pentru ca nu are motive.

Procurorul Mihaela Moraru Iorga a declarat, la iesirea de la CSM, unde a fost audiata la Sectia pentru procurori in cazul cererii se revocare formulate impotriva sa de catre sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, ca tensiunea dintre ea si procurorul sef a parut din cauza faptului ca a refuzat sa dea curs unor solicitari, dand exemplu un dosar in care Kovesi a cerut ca Elena Udrea sa fie retinuta, insa ea a impus masura controlului judicar. Lza randul sau, procurorul Doru Tulus a spus ca Laura Kovesi nu l-a iubit niciodata, ca "epurarile din DNA se fac pe criterii subiective" si ca in ultimul an Directia Nationala Anticoruptie a ajuns o "caricatura".

Directia Nationala Anticoruptie preciza, intr-un raspuns transmis la solicitarea News.ro, ca procurorii Doru Tulus si Mihaela Moraru Iorga, pentru care sefa institutiei a cerut revocarea in 29 iunie, nu mai indeplinesc conditia bunei reputatii pentru a fi procurori in cadrul DNA, asa cum rezulta din Codul Deontologic al judecatorilor si procurorilor.

Lui Moraru Iorga i se reproseaza ca nu a inregistrat un denunt conform procedurilor legale, iar lui Tulus ca a solutionat dosare in care era implicata o persoana cu care avea "raporturi civile", ceea ce i-ar fi afectat impartialitatea. De asemenea, Parchetul General a dispus joi incetarea delegarii celor doi procurori pe functii de sefi de serviciu in cadrul DNA.

Ulterior, procurorii DNA Mihaela Iorga, Doru Tulus si Marin Nicolae au sesizat Inspectia Judiciara, acuzand ca procurorul sef al DNA se implica in ancheta privind inregistrarea unei sedinte a DNA, facand presiuni asupra procurorilor si solicitand teste cu detectorul de minciuni.

De asemenea, cei trei procurori au trimis un memoriu CSM, in care arata ca testarea poligraf a unui magistrat poate deschide calea catre vulnerabilizarea procurorilor. "Avand in vedere calitatea de garant al independentei si impartialitatii magistratilor pe care o reprezinta Consiliul Superior al Magistraturii, ne adresam dumneavoastra intr-un demers legitim de aparare a statutului magistratului intrucat testarea poligraf a unui magistrat poate deveni o practica de natura a aduce grave prejudicii independentei magistratului, fie el procuror sau judecator. Atragem atentia asupra faptului ca odata cu acest precedent se va deschide calea spre vulnerabilizarea magistratilor (...) Ceea ce astazi pare un demers a trei procurori, odata creat acest precedent, se poate transforma maine intr-o practica generala. Ne punem intrebarea legitima care va fi motivarea obiectiva a respingerii cererii de administrare a probei constand in testarea poligraf a magistratului formulata de orice denuntator de buna sau de rea credinta. Simplul refuz al magistratului de a-si proba nevinovatia va fi de natura sa ii afecteze onoarea si probitatea profesionala prin instituirea unei prezumtii de vinovatie", arata procurorii DNA in memoriul trimis CSM.

Scandalul in DNA a izbucnit dupa aparitia in presa a inregistrarilor cu Laura Codruta Kovesi la o intalnirea cu procurorii DNA.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3743 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    FOARTE BINE !!! (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:35)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    FOARTE BINE !!!
  • +13 (13 voturi)    
    BRAVO !!! (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:48)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Hip - Hop the Good Work , Codruta !!!

    #respect_!!!!
  • -19 (23 voturi)    
    Auzi braul, cica cei doi revocati nu mai (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:50)

    xrogo [utilizator]

    indeplinesc criteriul bunei reputatii, o fi avand Codruta reputatia mai buna?
    • +5 (7 voturi)    
      Sigur ! intreaba orice om (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:16)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cinstit si civilizat. De la ceilalti (udrea, dragnea, nastase, ciuvica, voiculescu,...) ai sa auzi alte pareri.
    • +5 (7 voturi)    
      hai sa-ti explic (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:17)

      Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      uite , cand nepotii tai vor creste mari si vor vizita Bucurestiul, prin centru ( venind cu autocarul cu numere de Tiraspol ,fireste) vor trece si pe Bulevardul Kovesi .
      • -1 (1 vot)    
        Sa stii ca poti participa cu gluma asta la (Joi, 6 iulie 2017, 12:19)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Cristica987

        gala umorului, sigur castigi ceva!
  • +14 (14 voturi)    
    paguba-n ciuperci (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:54)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Doua cartite mai putin; nici o problema, vor deveni procurori rtv sau antena3
    • -17 (19 voturi)    
      asa e (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:10)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui baronulmunchausen

      LCK a obtinut un ragaz ca sa-si extinda tentaculele; din fericire, nu pentru mult timp
      • +4 (4 voturi)    
        Fericirea cui ? (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:17)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        A infractorilor?
        • 0 (0 voturi)    
          lasa l sa faca si el o frecare sus jos (Miercuri, 5 iulie 2017, 23:45)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          atat ii ramane..sau gulagul la URSS alaturi de kuzmin care NU va reusi sa supuna Romania la mirosurile pestinenatiale de pufoaika
  • +12 (14 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:04)

    Bittick [utilizator]

    adica ce, magistratii sunt mai smecheri de nu pot fi testati cu poligraful? Daca te stii nevinovat cu ce te deranjeaza testul respectiv?! Si apoi, toti suntem egali in fata legii... sau poate vorba lui nenea Orwell, unii sunt mai egali decat ceilalti?...
    • -8 (16 voturi)    
      Te dai mai smecher decat esti (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:28)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      chiar daca amintesti de Orwell. In Romania testul poligraf nu este reglementat de nicio lege, nu constituie proba in instanta si nimeni nu poate fi obligat sa il faca. Are doar rol orientativ pentru anchetatori. Iar optica " Daca te stii nevinovat cu ce te deranjeaza testul respective" tradeaza tocmai mentalitatea de sluga.
      • +8 (8 voturi)    
        mentalitate de slugă? (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:52)

        lukuss [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Pe bune?
        Dacă mîine ar apărea o acuzație împotriva mea, pătîndu-mi imaginea, și mi s-ar oferi să fac testul poligraf știindu-mă nevinovat, ce om normal nu ar accepta? E imaginea mea(de om integru, cinstit), cum să nu mi-o apăr?

        Mai degrabă treaba cu „s-au simțit umiliți” arată semne clare de vinovăție.

        Dacă totul ar fi pus la cale de LCK și ar fi fost o înscenare, le-ar mai fi pus la dispoziție acest test?
        Poate nu există dovezi, dar toate semnele indică înspre vina celor doi.
        • -2 (4 voturi)    
          Chiar mentalitate de sluga dovedesti prin afirmati (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:23)

          adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui lukuss

          "Dacă mîine ar apărea o acuzație împotriva mea, pătîndu-mi imaginea, și mi s-ar oferi să fac testul poligraf știindu-mă nevinovat".

          1. o acuzatie trebuie dovedita de acuzator, nu aberatia cu "imi dovedesc nevinovatia".
          2. chiar nu pricepi ca testul poligraf nu e proba, nici pro nici contra ? Tocmai lipsa de probe clare ii imping pe anchetatorii romani sa solicite acest test, in speranta ca daca iese prost pentru suspect, au un motiv de presiune.
          • +1 (1 vot)    
            Domnu”, (Miercuri, 5 iulie 2017, 18:46)

            lukuss [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

            ți-au scăpat niște elemente importante

            1. NU pentru faza cu poligraful sunt ei acuzați, ci altele pentru care sunt dovezi și au fost și revocați pe baza acelor fapte.
            2. Acuzația a fost dovedită, la treaba cu poligraful e vorba despre propria imagine, pe care cineva poate să o păteze fără dovezi, dar de apărat trebuie apărată cu dovezi. Pricepi că nu e vorba de o proba în fața curții, ci de o dovadă de integritate, în privința imaginii proprii(nu are nicio treabă cu slugărnicia)? Acolo contează!

            „în speranța că dacă iese prost..” :)) Oare chiar așa slabi o fi LCK? O merge pe „speranțe” de astea de care zici mătăluță?

            Cît despre mentalități... a dumitale cu siguranță arată o aroganță prostească, infantilă, iar dacă din a mea citești ”slugă”... aș mai putea adăuga ceva, dar mă opresc. Seară bună!
      • +4 (4 voturi)    
        "mentalitatea de sluga" (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:23)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        o au - intelegem de la tine - toti agentii SRI si, in general, toti din intelligence, fiindca se supun controalelor. Uite-asa ne desteptam noi, romanii!
        • -4 (4 voturi)    
          Depinde de ce scrie in fisa postului (Miercuri, 5 iulie 2017, 17:22)

          adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

          Daca scrie ca esti oblgat, OK ti-o asumi de la angajare. Daca nu esti obligat, dar accepti labareala asta (repet neavand nicio valoare ca proba juridical) doar din servilism, da, ai mentalitate de sluga.
    • +9 (11 voturi)    
      bine ai zis (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:39)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      DACA TE SIMTI NEVINOVAT, faci testul fara sa clipesti. Chiar te bucuri ca in felul asta ai dovedit ca nu tu esti cirtita. Dar cum cinvea trebuie sa fi facut inregistrarile... acel cineva in mod cert nu va risca sa accepte testul. Si acu ghici ghicitoarea mea. Cine o fi facut inregistrarile?
    • -3 (7 voturi)    
      LCK accepta poligraful la ancheta alegerilor (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:42)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      din 2009? Nici macar nu se prezinta ca sa raspunda oficial, fara sms-uri prin presa.
      Dubla masura imi da de gandit.
      • +2 (4 voturi)    
        Procurorii nu sunt in subordinea (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:18)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        parlamentarilor. Procurorii DNA sunt in subordinea Sefului DNA si a Procurorului Sef. E simplu si usor de inteles chiar si pentru mononeuronali.
        • +1 (1 vot)    
          Subordinea si bineuralii (Joi, 6 iulie 2017, 13:15)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Intrebarea era alta, tu mi ai raspuns cum ai vreut tu.
  • +15 (15 voturi)    
    Afara cu cartitele kaghebiste din DNA! (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:13)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Dupa cum se zvarcoleste lumea la RT de Romania adica Antena 3, este o pierdere imensa!
    • -2 (6 voturi)    
      Daca dai la o parte dosarele (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:27)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      cu condamnare definitiva facute de "cartitele kaghebiste" cum le spui tu, activitatea DNA ramane cam cheala in rezultate concrete privind marii corupti.
  • 0 (2 voturi)    
    Acuzam sau laudam pe Codruta, laudam sau acuzam pe (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:42)

    ofCAER [utilizator]

    ceilalti - am uitat de fapta in sine?!
    Cineva - sau mai multi? - dintr-un corp pe care noi, prostimea, il consideram "de elita" si in care investiseram sperantele noastre de bine, a dovedit un comportament de hot la drumul mare. Mai mult decit atit, si-a vindut prada taman dusmanilor! Greseala? Credulitate? Premeditare?
    Acel "lucru furat" a fost prelucrat si apoi livrat noua ca fiind "originalul". iar autorul doarme bine-mersi pe-o saltea, probabil, plina acum cu bani. Merita acela sa umble printre noi cu capul sus? Merita, in continuare, salariu gras din banii nostri?