Legea "superimunitatii" avocatilor, promulgata de Klaus Iohannis

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 24 martie 2017, 9:30 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Facebook - Klaus Iohannis
Legea privind modificarea si completarea Legii nr. 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat a fost promulgata vineri de presedintele Klaus Iohannis, anunta Administratia Prezidentiala. Legea a starnit controverse din cauza faptului ca introduce o "superimunitate" a avocatilor.

In luna ianuarie, Curtea Constitutionala a respins ca neintemeiata o obiectie de neconstitutionalitate a unor dispozitii din Legea privind modificarea si completarea Legii 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat. Legea fusese contestata la Curtea Constitutionala, in noiembrie anul trecut, de Guvernul Ciolos.

Legea care reglementeaza meseria de avocat a fost adoptata toamna trecuta de Camera Deputatilor, in calitate de for decizional. Printre cele mai importante modificari se numara acordarea unei "superimunitati" a avocatilor - s-a eliminat conditia informarii "de indata" asupra interceptarii realizate, iar decanul baroului sau un reprezentant al acestuia nu mai trebuie sa fie prezent la efectuarea perchezitiilor in biroul avocatului.

Potrivit proiectului de lege, "raportul" dintre avocat si client nu poate face obiectul unei interceptari si nu pot fi ridicate inscrisurile care contin comunicari intre client si avocatul sau si inscrisurile care contin consemnari efectuate de catre avocat cu privire la aspecte referitoare la apararea clientului.

Comisia juridica introdusese o exceptie pentru situatia in care "din probe rezulta suspicunea rezonabila ca avocatul a comis infractiuni in exercitarea activitatilor specifice profesiei", insa aceasta nu a trecut de plen, la propunerea deputatului UDMR Mate Andras. 

Modificarile aduse legii de comisia de specialitate din Parlament, prin care practic s-ar fi eliminat acea superimunitate, adica prevederea ca inscrisurile sa poata fi ridicate atunci cand "din probe rezulta suspicunea rezonabila ca avocatul a comis infractiuni in exercitarea activitatilor specifice profesiei", au fost respinse in plenul Camerei Deputatilor. Acest lucru s-a intamplat dupa ce deputatul UDMR Mate Andras, de profesie avocat si unul dintre initiatori, a criticat modificarile, despre care a spus ca reprezinta "un atentat asupra dreptului la aparare".


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

14828 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Avocatul va putea deveni depozitarul secretelor (Vineri, 24 martie 2017, 9:42)

    Susufler0 [utilizator]

    penale, ale clientului sau penal, fiind aparat de raspunderea penala pt ca nu le divulga !

    In conditii cu totul si cu totul exceptionale el va putea raspunde in fata magistratilor.

    PS. Ce nu se recuperau prejudiciile cauzate de politicieni prin infractiune pana acum, dar ce nu se vor mai recupera de acum incolo !
    • +2 (6 voturi)    
      Nu chiar (Vineri, 24 martie 2017, 10:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      In general probele se aduna inainte ca cercetarea penala sa inceapa si cleintul sa-si ia avocat. Pt ca asha... clientul poate ascunde sau distruge el insusi documentele.
      • -2 (4 voturi)    
        Daca clientul ii marturiseste ca pt a incerca (Vineri, 24 martie 2017, 11:26)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        sa ascunda savarsirea infractiunii a savarsit o alta fapta penala, de exemplu a dat mita, avocatul nu va putea fi tras la raspundere daca ulterior se afla ca a avut aceasta informatie si nu a transmis-o organelor de cercetare penala.
        • +3 (5 voturi)    
          asha e (Vineri, 24 martie 2017, 13:17)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Dar avocatul e totusi reprezentantul clientului nu politistul de sector. Nu spun ca e neaparat bine, dar nu e nici ceva neaparat rau.
        • -1 (5 voturi)    
          Sunt foarte interesante eforturile acestea (Vineri, 24 martie 2017, 14:15)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          conjugate de a slabi justitia !

          Pt ca modificarea legii privind organizarea si exercitarea profesiei de avocat in sensul crearii unei "superimunitati" (folosesc pt simplificare termenul incetatenit deja, desi el nu este intocmai exact) a avocatului, nu reprezinta altceva decat un alt efort, intreprins de penali si de reprezentantii lor, de data aceasta din cealalta directie, opusa magistratului si judecatorului, de a le slabi acestora posibilitatile de a lupta cu maxima eficacitate impotriva infractiunilor in general, a infractiunilor de coruptie, in special.
          • +1 (1 vot)    
            Tu vrei să fie și avocatul tot procuror? (Vineri, 24 martie 2017, 23:59)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Nu e destul că judecătorul se crede mult prea adesea procuror?
            • -1 (1 vot)    
              Nu ! Consider doar ca Legea 51/1995 (Sâmbătă, 25 martie 2017, 11:08)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              era suficient de acoperitoare in ceea ce priveste garantarea drepturilor si libertatilor avocatului in interiorul profesiei sale, in conditiile Romaniei de azi.

              PS. Da,da, am in vedere mult hulitul concept al oportunitatii !
    • -1 (5 voturi)    
      Corect cu blagoslovirea CCR! (Vineri, 24 martie 2017, 11:52)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu numai ca nu poti ridica inscrisuri de la avocat dar s-a instituit si aici o alta imunitate si CCR a blagoslovit porcaria!
  • +9 (17 voturi)    
    superimunitate (Vineri, 24 martie 2017, 9:44)

    jackalphonse [utilizator]

    A mai ramas populimea fara niciun fel de imunitate in fata abuzurilor, spagilor si incompetentei superimunilor.
  • +8 (16 voturi)    
    Legi date de penali în favoarea penalilor (Vineri, 24 martie 2017, 9:52)

    nick24 [utilizator]

    votate de penali în majoritate.
    Apoi ne mirăm că e evident că sunt penali, dar probele nu sunt conform legilor, deci nu pot fi trași la răspundere.

    Așa cum spun mulți: e adevărat că am furat, dar interceptarea nu e legală...deci...
  • -4 (16 voturi)    
    Ce pazeste Iohannis? (Vineri, 24 martie 2017, 10:11)

    Miky60 [utilizator]

    Cand a iesit in strada impotriva OUG13 am crezut ca este doar de partea dreptatii, corectitudinii si a unei lumi mai bune, dar acum cand aproba "superimunitati" se pare ca este doar in lupta pentru putere si atat, a iesit doar impotriva psd pentru a putea avea 100% putere.
    • +1 (13 voturi)    
      Are si Iohanis niste procese si, deci, avocati (Vineri, 24 martie 2017, 10:16)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Asta este, nici Iohanis nu este chiar "imun" la avantajele oferite de ideile PSD-lui.
    • +3 (15 voturi)    
      este ca nu (Vineri, 24 martie 2017, 10:17)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ... ai habar ce poate si ce nu poate presedintele?
      • -8 (12 voturi)    
        este ca tu esti (Vineri, 24 martie 2017, 10:36)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui mache

        un pesedist comunist propagadinst al ciumei rosii si iubitor de dragnea si monta?
        • +9 (11 voturi)    
          nu tovarase (Vineri, 24 martie 2017, 10:52)

          mache [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          aruncator de mizerii...

          Ma confunzi cu alde mazeta...
          Problema e ca legile date prin parlamentul nostru mult 'iubit' nu pot fi intoarse decat 1 data de presedinte cu o justificare solida... In rest nu prea are ce face in privinta procesului legislativ...
          • -6 (6 voturi)    
            pesedistule, cand a intors legea? (Vineri, 24 martie 2017, 13:12)

            Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui mache

            Pesedistule admirator al ciumei rosii, cand a intors Iohannis legea ca din articol nu reiese ca ar fi intors legea macar o data. Si nici nu a facut vreo conferinta de presa sau vreun mars impotriva legii superimunitatii!
    • +5 (5 voturi)    
      Nu cred ca ai inteles! (Vineri, 24 martie 2017, 11:55)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Legea a trecut pe la CCR si baietii au fost de acord cu ea. Inca o imunitate marcata de parlament si CCR.
      Presedintele poate sa intoarca legea o data. Apoi e obligat sa o promulge.
  • +3 (7 voturi)    
    CCR sau PCR? (Vineri, 24 martie 2017, 10:18)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "In luna ianuarie, Curtea Constitutionala a respins ca neintemeiata o obiectie de neconstitutionalitate a unor dispozitii din Legea privind modificarea si completarea Legii 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat."
    Ce bine ca avem AP si CCR sa ne apere interesele. Nu?

    Ieri in Piata Victoriei eram vreo 50 de oameni ramasi la 21:30. Mai devreme erau vreo 150. Treziti-va. Credeti ca raul a trecut cu OUG13? Abia acum incepe razboiul!
  • +6 (6 voturi)    
    De avut in vedere... (Vineri, 24 martie 2017, 10:25)

    The_Dude [utilizator]

    In activitatea sa profesionala consilierul juridic se bucura de protectia legii, in conditiile prevazute de legea pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat.

    Deci nu numai avocatii...
    • +1 (3 voturi)    
      Mai sunt și alții cu imunitate. (Vineri, 24 martie 2017, 11:34)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Doctorii,preoții.Chiar și "doctorii" care au plagiat.O fi bine?
  • +4 (6 voturi)    
    hotul.. (Vineri, 24 martie 2017, 10:25)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    ...nedovedit sau neprins, este politician roman cinstit.

    este!?)))))

    justitie a la rromanika, bre!
  • +3 (15 voturi)    
    ghilimele (Vineri, 24 martie 2017, 10:26)

    Mazeta [utilizator]

    De ce „superimunitate” este scris cu ghilimele? Dacă este adevărat că avocații au superimunitate, de ce puneți ghilimele? Dacă nu este adevărat, de ce vorbiți despre superimunitate?
    • -1 (9 voturi)    
      :) (Vineri, 24 martie 2017, 10:30)

      The_Dude [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Doar atat ai putut scoate din tot articolul? "Problema" ghilimelelor?!
  • -1 (5 voturi)    
    uraaaaaaaaaa (Vineri, 24 martie 2017, 10:49)

    liviu_ [utilizator]

    deci poti sa ii spui detaliat avocatului cum ti-ai ... nustiu as zicem omorat, taiar, mancat, fiert , violat si ingropat nevasta...
    si e perfect ok ca el sa taca si sa nu spuna nimic... mai mult te poate ajuta cu sfaturi, nu?!
    + ca poti folosi avocatul sa organizezi mite si spagi... totu e sa suni avocatul celeilalte parti (nu neaaparat din proces) si sa stabiliti prin telefon... ca e ilegal sa fie ascultate telefoanele avocatilor

    minunata tara in care traim!
  • +7 (11 voturi)    
    Din cate am citit este o lege normala (Vineri, 24 martie 2017, 10:58)

    CipCC [utilizator]

    In primul rand avocatul trebuie sa te apere, de aia trebuie sa-i spui cam tot ce ai facut si el sa gaseasca o modalitate sa te scoata ptr. ca de aia ii dai bani.
    Procurorii sunt cei care trebuie sa gasesca dovezi sa te incrimineze.

    Da este o lege ok.

    As face o analogie cu preotul la care mergi sa te spovedesti...Cum ar fi daca ala ar turna tot ce i-ai spus la spovedanie, Indiferent ce ai facut.
    • -1 (5 voturi)    
      conditia de turnator (Vineri, 24 martie 2017, 11:39)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Institutia Bisericii a mai existat in perioada comunista doar pentru ca a acceptat sa devina organ de urmarire a populatiei si de informare a Militiei si Securitatii.
      Si conditia asta exista in continuare, dar s-a imbogatit si cu alte misiuni: de propaganda pentru PSD, de agent electoral de presiune in timpul alegerilor, de culegere de informatii despre copiii ai caror parinti fac parte din alte culte decat cea ortodoxa, de strangere de fonduri pentru partid.

      Cat despre avocati, cred ca este clar pentru toata lumea: avocatii mafiei PSD-UDMR-ALDE-PNL-PMP sunt atat de putrezi, de corupti, atat de adanc implicati in toata activitatea criminala a partidelor si baronilor, a securistilor care si-au impartit Romania pe felii, a tot ce inseamna conducere corupta in Romania, incat au trebuit sa-si asigure imunitatea, exact ca in cazul Parlamentarilor! Sunt deasupra legilor date de oameni pentru oameni, nu-i mai poate atinge decat pedeapsa divina. Si cum nu exista divinitate...
    • -2 (8 voturi)    
      Bravo (Vineri, 24 martie 2017, 11:40)

      GabiMihnea1 [anonim] i-a raspuns lui CipCC

      Din ce in ce mai putini oameni intregi la cap. Majoritatea sunt paranoici care vad in orice lege un atentat si comenteaza fara sa gandeasca. La fel si astia de pe Hotnews, care o iau razna. Cum sa spui ca e superimunitate o chestie normala?
    • +3 (5 voturi)    
      ce bine suna "turnator"... (Vineri, 24 martie 2017, 11:58)

      Luke [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Hai sa nu ne mai jucam cu cuvinte gen "turnator" profitand de conotatile negative. Da, un popa e obligat sa denunte daca i-ai confesat o crima, nu poate fi obligat sa denunte ca "ai poftit la femeia altuia" sau alte de-astea care nu sunt pedepsite prin lege.
      Pe de alta parte te intreb simplu de ce nu era ok: "din probe rezulta suspicunea rezonabila ca avocatul a comis infractiuni in exercitarea activitatilor specifice profesiei"? (intreb si pe GabiMihai care vorbeste de paranoia)
      Si mie mi se pare ok legea asta atata timp cat acopera strict si clar comunicarea referioare la un caz deja pe masa judecatorilor (inclusiv ca tu-i spui ca de fapt ai furat), dar in nici un caz cand exista suspiciuni ca savarsesti prin avocat alte chestii ex. il trimiti sa santajeze cealalta parte din proces.
    • -1 (5 voturi)    
      Normala???? (Vineri, 24 martie 2017, 11:59)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Deci in calitatea ta de avocat poti sa iti consiliezi clientul sa faca ilegalitati si nu poti fi tras la raspundere? Poti sa il indemni sa omoare pe cineva (un martor de ex.), sa distruga probe, sa minta in proces... orice!
      Unde este asa ceva normal?
  • +2 (6 voturi)    
    Cu lege sau fara lege (Vineri, 24 martie 2017, 11:19)

    Toni_Romania [utilizator]

    Pai deja, cu lege sau fara lege, a auzit cineva de avocat urmarit penal sau incarcerat pe bune pt. ca a jucat la doua capete, pe bani grei, cum fac atatia???
    Massmedia numai de medici se ia, de avocati niciodata.