Sondaj surpriza in Germania: sustinerea pentru UE a ajuns la maximul ultimilor 25 de ani

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 23 martie 2017, 14:20 Actualitate | Esenţial

Steagul UE
Foto: Comisia Europeana
Sustinerea germanilor pentru Uniunea Europeana a crescut la 45%, cota maxima din ultimii 25 de ani, transmite Reuters, care citeaza un sondaj GfK. Sustinerea aratata UE vine pe fondul cresterii in sondaje in mai multe state europene a partidelor anti-europene si populiste.

In schimb, doar 14% dintre germani cred ca apartenenta tarii la UE aduce dezavantaje.

Intr-un potential referendum privind apartenenta tarii la UE, 75% dintre respondenti ar vota pentru ramanerea Germaniei in Uniunea Europeana si doar 10% ar vota pentru iesire, mai arata sondajul citat.























5639 vizualizari

  • -11 (37 voturi)    
    acum hai sa fim sinceri, (Joi, 23 martie 2017, 14:27)

    bancher [utilizator]

    intreaga Uniune europeana a fost constituita in jurul intereselor Germaniei...totul, sau aproape totul e facut ca Germania sa aiba un castig. In al doilea rand Germania are o economie supradimensionata in raport cu nevoile populatiei, si imensul surplus se duce la export. E logic ca au nevoie de o Uniune europeana fara taxe vamale, ca sa isi poata exporta produsele fara restrcictii si taxe (e vorba de taxe de import, contigentari pe care le pot impune alte tari la importurile din Germania).
    In acest caz e logic ca germanii prefera sa ramana in UE, au de castigat....
    • -7 (13 voturi)    
      Asta era si pe la englezi (Joi, 23 martie 2017, 14:43)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Din cauza asta m a mirat rezultatul referendumului de acolo. Daca era o tara saraca cum este a noastra, intelegeam ca vontantii iesirii din UE puteau fi micii producatori care au cam disparut sub presiunea corporatiilor, dar la UK nu este cazul.
    • +16 (24 voturi)    
      cum ar fi fost sa nu fim? (Joi, 23 martie 2017, 15:33)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      e simplu sa fii conspirationist si sa crezi ca toata istoria lumii se invarte in perpetua exploatare a romanilor (pana la urma asta te invata la scoala nu?).

      Dar hai sa facem un mic exercitiu de imaginatie: cum ar fi Romania azi daca n-ar fi aderat la NATO si UE?

      Un fel de Elvetie cu rauri de lapte si miere?

      Sau o combinatie toxica dintre Belarus si Serbia, o alta zona gri pe harta Europei...

      Hai ca nu e greu...
      • -6 (16 voturi)    
        Sa citesti printre randuri teface conspirationist? (Joi, 23 martie 2017, 15:38)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui hartagramz

        Ai dreptate in a doua parte, dar fabulezi in prima.
      • -2 (8 voturi)    
        tot penultimii (Joi, 23 martie 2017, 16:16)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui hartagramz

        desi intre timp a mai aderat si croatia.
        poate mai avansam, odata cu intrarea albaniei. :-)

        dece or fi inceput presiune pt. revenirea la taxa de timbru, fosta de prima inmatriculare, de poluare.. ?!
        ma refer la o anumit parte a mediei...

        pai, in serbia e chiar mai bine...
        ca tot facusi comparatia. daca intra si astia, tot pe penultimul loc ramanem. cu emotii, ca bulgarii s'au mai trezit.
      • +3 (3 voturi)    
        ca votantii psd (Joi, 23 martie 2017, 16:19)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui hartagramz

        or fi facut legea pt. ei, sa le fie bine(la nemti:-)), dar ne mai dau si noua...
  • +20 (26 voturi)    
    Pai si normal (Joi, 23 martie 2017, 14:28)

    mitg [utilizator]

    Orice om educat care nu asculta ce zice Nigel, Geert sau Marine isi da seama de binefacerile UE.
    • -15 (19 voturi)    
      Mai ales binefacerea (Joi, 23 martie 2017, 15:12)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      de a avea un atentat la 2 zile reflectata in cresterea vanzarilor de arme de auto-aparare.
      • -2 (14 voturi)    
        Aia e alta probleme (Joi, 23 martie 2017, 15:47)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        Ca populatia permite asa ceva nu e vina UE.

        Ia s-o fi vazut pe Mama Merkel asediata (ori in Bundestag, ori in strada), ar mai fi facut prostii?

        Dar faptul ca populatia permite n-are nimic de-a face cu UE.
  • +2 (10 voturi)    
    La ce balanta comerciala au (Joi, 23 martie 2017, 15:00)

    xolv [utilizator]

    e logic sa-si doreasca apartenenta la piata libera a Uniunii.
  • -12 (18 voturi)    
    normal (Joi, 23 martie 2017, 15:09)

    xanti [utilizator]

    Numai Germania profita de UE in timp ce tari ca Romania sufera de foame.
    • +9 (15 voturi)    
      argumenteaza te rog (Joi, 23 martie 2017, 15:44)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sau retrage-ti afirmatia.
      • -14 (18 voturi)    
        argumentez (Joi, 23 martie 2017, 16:30)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui hartagramz

        1.dupa 10 ani de UE nu avem nici macar o autostrada,sistemul de sanatate este la pamant ,sistemul de educatie la fel in schimb Germania s-a facut ca nu vede dar ii convine forta de munca ieftina din Romania,sau vanatul de mistreti,in rest poate sa se aleaga praful.
        2.In toti acesti ani de criza tari ca Grecia Spania Romania Bulgaria au fost fortate de catre Merkel sa stranga surubul,Romania a suferit cel mai tare.
        3,In ultimii 4 ani doamna Merkel ne baga pe gat ba refugiati, ba ne forteaza sa avem deficit 3 % in timp ce Spania are 6%,Franta 4%,,Italia este in criza dar asta nu supara Germania in timp ce noi murim de foame la propriu motiv petru care au parasit Romania peste 4 milioane de romani.
        Asa ca da ,Germania a fost singura tara care a profitat din plin de aparteneta la UE a estului europei.
        • +6 (10 voturi)    
          Esti total pe dinafara....... (Joi, 23 martie 2017, 17:01)

          predator [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          1 - Nu are vina Germania ca nu avem noi autostrazi, sistem de sanatate si de educatie! Ptr vanatulde mistreti, intreaba-l pe hotul de Tiriac cum a pus mana pe mosia aia, ca tot ii place sa stea langa hoti, ca Nastase- 7 case si alti baroni PSD!
          2 - Ce ai fi vrut sa faci, sa te imprumuti ca Grecia? Si-apoi de ce a ajuns Grecia unde a ajuns?
          3 - Daca s-ar putea Doamna Merkel sa ne bage pe gat miliarde de euro si noi sa ii refuzam politicos, cred ca asta este in capul tau, fiind in Uniune ai si drep dar mai ales si obligatii! Poate ca nu iti este prea clar, dar asa stau lucrurile!
          Si apoi, cum pui lucrurile am curaj sa fac prinsoare cu tine ca iti place mirosul trandafirilor rosii! Asa-i???
        • +4 (4 voturi)    
          Nici tu nu stii ce spui (Joi, 23 martie 2017, 18:46)

          SevastreCatalin [anonim] i-a raspuns lui xanti

          Sa le luam pe rand:
          1. Romania are la dispozitie miliarde de euro pentru infrastructura rutiera si feroviara. Banii astia nu au fost cheltuiti, pentru ca vin aia de la UE si te controleaza pana la ultima chitanta cum i-ai cheltuit. Banii aia nu pot fi furati, asa ca statul roman nu ii cheltuie. Prefera sa faca zeci de studii de fezabilitate. UE pune la dispozitie bani pentru educatie, dar nu iti spun tie cum sa iti faci sistemul educational, la fel cum nu vine sa-ti zica cum sa faci sistemul medical. E vina lor ca directorii de spitale numiti politic iau spagi ca sa bage pe gat dezinfectanti diluati?
          2. Grecia a intrat in criza pentru ca toti bugetarii se lafaiau in bani (cam ca in Romania acum), desi statul elen a fost avertizat in nenumarate randuri ca traieste din datorii. Cand a venit scadenta, s-au prabusit. Asa e si cu Italia care super indatorata, la fel si Spania, Portugalia si Irlanda. Ultimele trei au luat masuri de austeritate si sunt pe drumul cel bun. Italia e un fel de Romania cu mai multi bani... zic ca UE si fac ca ei. Or sa cada si ei precum grecii
          3. Germania si nu numai vrea bugete nationale facute corect, nu pe genunchi. Deficit bugetar inseamna ca cheltui bani pe care nu-i ai, bani pe care ii imprumuti ca sa-ti acoperi gaura. In anumite cazuri, UE iti permite sa depasesti deficitul daca investesti in proiecte ce pe termen lung aduc dezvoltare (autostrazi, centrale, etc), iar cum Spania a fost foarte aproape sa intre in incapacitate de plata, i s-a permis sa depaseasca deficitul.
          Interesul Germaniei este ca toate statele sa se dezvolte, pentru ca daca si estul Europei este la acelasi nivel de dezvoltare, atunci se vor cumpara mai multe masini Mercedes. Teoriile conspirationiste fara pic de educatie financiara sau cu o minima dorinta de informare nu fac decat sa denote o capacitate intelectuala redusa, incapabila sa faca distinctia intre informatiile reale si cea mai mediocra manipulare.
    • +8 (12 voturi)    
      dragnea (Joi, 23 martie 2017, 15:44)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      tu esti...sau oi fi tariceanau?...sau ponta?
      vorba turcului siktir ba
    • +6 (10 voturi)    
      Poate ti-e dor de foamea din vremea lui Ceausescu (Joi, 23 martie 2017, 15:51)

      dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      .
    • +3 (3 voturi)    
      mda... (Joi, 23 martie 2017, 20:52)

      axl83 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tari ca Romania sufera de foame pt. ca voteaza numai hoti si/sau idioti.
  • -9 (17 voturi)    
    DE si FR... (Joi, 23 martie 2017, 15:56)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sunt principalele profitoare ale sistemului (neo)colonial numit UE: si-au impartit, dupa puteri! hinterlandul din Estul&Sudul Europei

    asta explica, intr-o mare masura, si brexitul: englezii contribuiau la costuri(bugetul EU) dar cvasimajoritatea beneficiilor - in profiturile transnationale - mergeau la motorul FR-DE

    dar anglichii spus stop-joc.
  • -2 (10 voturi)    
    Euro ajuta Germania (Joi, 23 martie 2017, 16:07)

    Rogue [utilizator]

    Prosperitatea Germaniei se bazeaza in primul rand pe euro si mai apoi pe celelante avantaje oferite de UE.

    Euro a fost astfel gandit incat daca ai industrie puternica si mai ales orientata spre export te imbogatesti. Ai industrie slaba va fi strivita de importuri deci somaj si datori (Grecia).

    Euro elimina o lege a economiei de piata care protejeaza o tara cu o industrie mai slaba. Cand se importa prea mult datorita cresterii cursului impoturile devin mai scumpe protejand astfel economia unei tari. Cand se elimina acest mecanism se ajunge in situatia Greciei, indutria locala nu face fata importurilor falimenteaza rezulta someri carora le trebuie ajutoare sociale deci statul trebuie sa se indatoreze sa le plateasca(am simplifact).

    Pana si germanii recunosc:
    "Cursul de schimb al euro este prea scazut pentru pozitia competitiva a economiei germane", a recunoscut intr-un interviu ministrul de Finante, Wolfgang Schaeuble, citat de CNBC.

    "Cand seful Bancii Centrale Europene, Mario Draghi, a lansat programul de relaxare cantitativa i-am spus ca acest lucru va duce la un surplus al exporturilor germane si i-am promis ca nu il voi critica public pentru acest lucru. Dar, pe de alta parte, nu vreau nici eu sa fiu criticat pentru politica monetara adoptata de el", s-a aparat Schaeuble.
  • +10 (18 voturi)    
    Greu tare (Joi, 23 martie 2017, 16:07)

    AlexLupu [anonim]

    Se pare ca nu intelege mai nimeni conceptul de piata libera. Nu e vorba ca Germania are de castigat. Da are dar in aceeasi masura avem si noi, prin eliminarea taxei de conversie, taxei de import, libera trecere, si in plus de toate impartim si acel card de credit virtual prin care FMI si alte fonduri mondiale ne imprumuta bani oe cardul de credit al Germaniei. E adevarat ca aduce si dezavantaje ( vezi Grecia ) dar asta depinde de politica interna a fiecariui stat.
    Daca vrei s-o luati asa, atunci intelegeti ca interesul germaniei e sa ne fie bine, pentru a le fi si lor bine