Un nou protest anuntat duminica seara in Piata Victoriei. Participantii se pregatesc sa creeze un steag urias al Uniunii Europene

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 26 februarie 2017, 10:20 Actualitate | Esenţial

Operatiunea steagul UE in Piata Victoriei
Foto: Facebook / Coruptia Ucide
Un nou protest de amploare este anuntat pentru duminica seara in Piata Victoriei din Bucuresti. Participantii la manifestantie sunt invitati sa aduca foi colorate in albastru, pentru ca multimea sa creeze un steag de mari dimensiuni al Uniunii Europene, potrivit paginii de Facebook a evenimentului, denumit "Operatiunea Steagul UE, #REZIST". Pe pagina de Facebook Coruptia ucide sunt anuntate proteste duminica seara si in Cluj Napoca si Brasov.

Ce se anunta pe pagina de Facebook a protestului de duminica din Piata Victoriei:

Am avut o prima mare victorie! Zidul care parea de nepatruns s-a fisurat si Parlamentul a aprobat abrogarea Ordonantei 13.

Asadar, duminica asta va invitam sa sarbatorim. La a multa zi de protest haideti sa ne strangem la un "party" in care sa cream steagul unuia dintre aliatii nostrii in aceasta lupta: Uniunea Europeana.

Da! - in urma discutiilor si a feedbackului masiv, facem steagul UE.

Asa ca va invitam cu mic cu mare, duminica seara de la ora 21:00 cu foi albastre si telefoanele din dotare sa transmitem un mare mesaj cu directia pe care ne-o dorim.

!!! Chitarile, tobele si alte instrumente muzicale sunt binevenite! Sa facem galagiiiiie !!!

PS: spre deosebire de blitul telefonului lui Serban Nicolae, ale noastre nu aduc extracosturi la abonament asa ca le putem folosi cu incredere. :D

Organizare:

Tot ceea ce trebuie sa faceti este sa veniti cu sursa de culoare: albastra + o lanterna, tobe si alte instrumente muzicale!

Surse culori: foi colorate (nu cartoane), saci de plastic, dosare de plastic, materiale foarte subtiri, aplicatii pe telefon mobil (poza albastra)

Pentru cei care vor veni in galben sau cu orice alt accesoriu de aceasta culoare, va rugam sa va asezati in perimetrul care va fi trasat de noi. Vom reveni cat de curand cu noi detalii si o harta exact ca si la evenimentul trecut.

Pe langa actiunile din piata, precum au fost: Revolutia luminii, Operatiune Tricolorul iar acum steagul UE, noi inca avem un mesaj de transmis, niste cereri de indeplinit!
Nu ne oprim aici! Vom lupta in continuare!

Guvernul PSD/ALDE nu si-a asumat nicio responsanilitate. Poate face oricand ceva asemanator "13/14".
Dorim demisia guvernului Grindeanu.

Dorim ca PSD-ul sa scape de Liviu Dragnea (pentru binele lor)

Dorim ca Tariceanu sa plece si sa nu mai sugereze lucruri precum "Romania ar trebui sa se retraga din MCV, din UE)

Duminica ne sarbatorim prima victorie, construim impreuna cel mai mare steag al Uniunii Europene si continuam sa luptam pentru ceea ce ne-a unit!

#rezist
























9714 vizualizari

  • +22 (32 voturi)    
    sa vedem cati stirbi (Duminică, 26 februarie 2017, 10:37)

    nick24 [utilizator]

    vor aduna la Cotroceni...
    • +3 (7 voturi)    
      poate fac si ei steagul rusiei (Duminică, 26 februarie 2017, 12:56)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      :)
      • +5 (7 voturi)    
        Mai repede al URSS (Duminică, 26 februarie 2017, 15:24)

        mbm [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        E mai usor si le provoaca nostalgii
      • -2 (10 voturi)    
        hei (Duminică, 26 februarie 2017, 15:46)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        ANUNT:
        Duminica 23 Aprilie, de Sfintele Pasti, se va face un mare steag rainbow in Pta Victoriei, pentru sustinerea comunitatii LGBT.
        • 0 (4 voturi)    
          hei (Duminică, 26 februarie 2017, 16:21)

          ouyang [utilizator] i-a raspuns lui john70

          f off. m-am plictisit sa-ti vad hei-ul de postac peste tot pe hn. mars
    • -6 (12 voturi)    
      Să vedem (Duminică, 26 februarie 2017, 14:43)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Cati robotei ies diseară...
  • -30 (52 voturi)    
    un alt semn al inapoierii noastre istorice... (Duminică, 26 februarie 2017, 10:46)

    demaGOGU [utilizator]

    ...la momentul in care EU - si avatarurile sale Euro, Schengen, etc - scartaie din toate incheieturile, vezi sunt pe cale de dez-integrare, segmentul avansat-civic (sic) al soc. romanesti promoveaza o manifestatie masiva pro-UE!

    vom paria vreodata si pe cai adevarati, nu doar pe martoage apuse?
    • +22 (26 voturi)    
      Defazare (Duminică, 26 februarie 2017, 12:13)

      ArgusRO [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Inainte de a canta prohodul UE, gandeste-te ca ex-URSS nu e o miza pentru Romania.
      Sau ia-te de mana cu Tariceanu si lasa-ne!
    • +20 (30 voturi)    
      Pai singura solutie e ca sa va adunati voi, (Duminică, 26 februarie 2017, 12:13)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      pensionarii, segmentul avansat al societatii romanesti, euroscepticii, ca de obicei, la Cotroceni, sa manifestati in acord cu trendul "progresist european si in frunte cu Floricica dansatoarea !

      PS. Succes !
      • -6 (6 voturi)    
        hei (Duminică, 26 februarie 2017, 15:49)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Exista destui eurosceptici cu capul pe umeri, care nu sustin nici pe criminalii de la PSD, nici pe cretinii de la USR.
        • 0 (2 voturi)    
          Intrebare (Duminică, 26 februarie 2017, 18:41)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Criminalii de la PSD - Corect!
          Criminalul Iliescu este Presedintele de Onoare

          Legat de USR: Inteleg ca ati primit ordin de la PSD sa atacati 'dusmanul', chiar cu pretul jignirii propriului partid....ca de. va adresati dusmanilor europeni, care oricum nu va inghit.
          Deci nu puteti face rau PSD-ului oricum.

          carevasazica 'Marketing Segmentation'.

          Bai, bajeti de cartier jmenari ce mai sunteti in cuibul de viermi numit PSD.
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Duminică, 26 februarie 2017, 13:06)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ai fost amuzant de data asta. o zici cu atat aplomb de parca ar exista alternative viabile si reale.
    • +4 (4 voturi)    
      care cai adevarati? (Duminică, 26 februarie 2017, 13:35)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      uniunea cu rusii? si mai vorbesti de "inapoiere istorica", uita-te in oglinda daca vrei sa vezi asa ceva.

      nu degeaba ti-ai pus nickul de "demagog".
    • +1 (7 voturi)    
      dupa cum sta treaba cu UE (Duminică, 26 februarie 2017, 14:16)

      un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      s-ar putea ca in spatiul carpatico-danubian-balcanic, doar noi romanii o sa mai tinem stagul sus al UE și NATO.Vecinii nostrii se cam pregatesc sa divorteze de UE, sa sparga NATO și sa se marite cu URSU. Iar noi o sa fim jucati iar la rișcă de usa și urs. Cum pt usa si vest nu vom mai fi fezabil din cauza politicienilor corupti , ghici cine va racni la noi?
    • +7 (9 voturi)    
      Exact pe dos (Duminică, 26 februarie 2017, 14:26)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Atașamentul față de UE e un semn al ieșirii României din înapoiere. UE o fi fost o frână pentru UK, dar e în mod cert o locomotivă ce încearcă măcar să scoată România din mlaștină.

      Chiar și pentru voi milogii instituționali e un plus. Gândește-te cum ar f fost să trăiești dintr-o pensie ca-n Belarus sau Basarabia
    • -1 (1 vot)    
      hahahahaha (Duminică, 26 februarie 2017, 15:50)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Excellent spus!
    • +1 (3 voturi)    
      hartie concept (Duminică, 26 februarie 2017, 15:58)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Chiar daca UE scartzaye si poate se va drestrama, nu va fi decat pentru a renaste din nou ! Ideea unei uniuni este prea abstracta este peste capetele unor afumati vremelnici pe la carma lumii!
  • +25 (41 voturi)    
    Bravo. Respect. Hai Dreapta. Hai Ciolos! (Duminică, 26 februarie 2017, 10:46)

    QfeastQuizzes [anonim]

    PSD-ul ne vrea afara din UE, sa fim inchisi un Romania, sa murim cu pensionarii aici de gat pentru o paine !

    Asa PSD-ul asta trebuie distrus la imagine. In 4 ani sa ajunga cu cota 4%! :))
  • -21 (43 voturi)    
    săptămâna viitoare (Duminică, 26 februarie 2017, 11:09)

    Mazeta [utilizator]

    Steagul LGBT?
    • +19 (25 voturi)    
      femeia barbat (Duminică, 26 februarie 2017, 11:48)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si pe tine drept mascota!
      • +2 (4 voturi)    
        cred ca ajungi la un drive test cu LGBT (Duminică, 26 februarie 2017, 13:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        apoi superstar vei fi la superone HD ! asa sa iti ajute Zeut Tau Cracanat !
    • +15 (25 voturi)    
      Plimba ursul cu.. (Duminică, 26 februarie 2017, 11:58)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... metodele astea nkvdist-kgbiste.
      Evident ca oamenii nu au nici-o treaba cu minoritarii de care te intrebi. Precum nu au treaba nici cu Soros si nici cu faptul ca ar fi platiti pe cap de om/copil/caine. Manipularile ordinare de doi bani nu au nici o dovada sau argument.
      Apropo: poti fi o sursa excelenta de idei pt R***tTV!
      Se tot incearca a se insinua toate bazaconiile pamantului despre proteste: probabil saptamana viitoare ne vei mentiona de steagul ISIS, al nazistilor, al piratilor, etc.

      Ca sa continui intr-o nota ironica: stii ca saptamana asta la Cotroceni se va pregati un mare steag rosu cu participanti strigand: "PSD nu_ie ciuma rosie!". Te poti duce linistit cu coala galbena si lanterna din abonamentul telefonului tau mobil (sic!) pentru a fi secera si ciocanul din peisaj.
      :-)
    • +15 (23 voturi)    
      A pus monopol PSD pe el. (Duminică, 26 februarie 2017, 11:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Steagul LGBT este stindardul PSD-ALDE.Mai nou Dragnea vrea referendum pentru introducerea în constituție a familiei LGBT.În ALDE 90% dintre membri sunt LGBT.Ce mai,în România Dragnea vrea ca musulmanii și labagii să dețină puterea.Au început deja mitingurile de susținerea,faza pe județe.Până acum Dâmbovița dă clasă la prostie.Mulți și p......,habar nu aveau ce susțin.
      • -6 (10 voturi)    
        Cu lamaie ai incercat? (Duminică, 26 februarie 2017, 12:27)

        ArgusRO [anonim] i-a raspuns lui asavreau

        Asa ii pasa PSD-ALDE de ce scrii, ca lui Dragnea sa se respecte legea...
    • +2 (18 voturi)    
      Te crezi spiritual? (Duminică, 26 februarie 2017, 12:17)

      ArgusRO [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      LGBT de la noi sau ceilalti din strainatate platesc taxe, impozite si respecta legea.
      Spre deosebire de lasii PSD-ALDE care o ignora, siluesc si o modifica in favoarea lor...OUG 13 iti spune ceva?
    • -1 (1 vot)    
      hahahaha (Duminică, 26 februarie 2017, 15:52)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu saptamana viitoare ci Duminica 23 Aprilie
  • +12 (24 voturi)    
    Noi (Duminică, 26 februarie 2017, 11:11)

    DimijoareiObt [anonim]

    Noi nu iesim din UE,
    Sa iasa UE din Tariceanu.
    Pe nas !

    Haideti ca se poate !
  • +10 (20 voturi)    
    Excelenta idee (Duminică, 26 februarie 2017, 11:22)

    Consonant [utilizator]

    Contati pe mine si familia mea (cel putin cei care sunt in tara in acest moment).
  • -23 (37 voturi)    
    Junker, Merkel va iubim ! (Duminică, 26 februarie 2017, 11:22)

    OvidiuStoica [anonim]

    Demonstratie pro-EU ? Si ce o sa se strige ?

    Sa vina refugiatii ! Mai multe multi culti nationale !
    Jos comertul romanesc ! Sa traiasca tehnocratii !
    Juncker, Merkel va iubim. Fara voi noi nu traim !
    • -17 (29 voturi)    
      Junker,Merkel&Ciolos iubim (Duminică, 26 februarie 2017, 11:38)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Ca ca voi veci nu gasim!
      • +6 (16 voturi)    
        Ce te retine sa mergi la...doctor? (Duminică, 26 februarie 2017, 12:22)

        ArgusRO [anonim] i-a raspuns lui xrogo

        Drum bun!...
    • +12 (16 voturi)    
      iti zic eu ce vreau sa strig (Duminică, 26 februarie 2017, 12:01)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      -Europa stat federal!
      -europa penrtu europeni
      Dupa binecunoscuta istorie recenta a romaniei (ultimii 70 de ani de la pierderea razboiului) nu ar trebui sa existe in functiile de conducere romani!Deciziile trebuie sa se ia la Berlin ,Brussel.
      Singura gresala a UE de pana acum e doar cea in privinta imigrantilor , dar asta poate fi rezolvata usor cu putina bunavointa de la Berlin!
      • -2 (4 voturi)    
        Paranoia (Duminică, 26 februarie 2017, 14:39)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        Daca tu crezi ca IN ROMANIA N-AU CE SA CAUTE ROMANII IN FUNCTII DE CONDUCERE, eu cred ca voi astia care evident fie nu sunteti romani, fie sunteti niste tradatori de neam si tara, n-aveti ca cauta in libertate in Romania. Hai sictir scarba bolsevica. Numai bolsevicii gandeau ca tine si, cand au cucerit Romania au pus la conducerea tarii numai alogeni sovietici. Asta vreti voi acum, o alta stapanire sovietica, bolnavilor?! Mai duceti-va dracu si la puscarie ca vad ca Vestul nu va mai incape si, rejectati, v-ati intors ca plosnitele inapoi. Pe langa voi Ciuma rosie PSD e nimic, voi sunteti adevarata ciuma, Ciuma neagra. Cu care doar ciuma rosie sovietica era cat de cat comparabila. De-aia si-au innodat cozile in protocoale secrete de desfiintare a Romaniei. Ceea ce vad ca incercati si voi acum: Europa federala, Romania fara conducatori romani, decizii luate la Brussel si Berlin (care nu ia decizii fara sa consulte Moscova)...
      • -1 (3 voturi)    
        hei (Duminică, 26 februarie 2017, 15:55)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        Greseala cu imigrantii musulmani, care nu s-a petrecut doar in 2015, ci a inceput acum 60 de ani, este fatala.
    • +8 (12 voturi)    
      Mergi la farmacie (Duminică, 26 februarie 2017, 12:21)

      ArgusRO [anonim] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Sa iti iei pastilele.
      Apoi, odihneste-te pana la viitoarele alegeri.
      Somn usor!
    • +1 (3 voturi)    
      hahahaha (Duminică, 26 februarie 2017, 15:54)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Pancarte cu "Refugees Welcome!"
  • -13 (23 voturi)    
    Circ (Duminică, 26 februarie 2017, 11:44)

    gabiachim [utilizator]

    Un circ penibil!
    Si lozinci pe masura !
    • +7 (13 voturi)    
      Lipsa (ta) de ratiune (Duminică, 26 februarie 2017, 12:23)

      ArgusRO [anonim] i-a raspuns lui gabiachim

      Isi spune cuvantul.
    • -1 (3 voturi)    
      Nu e circ (Duminică, 26 februarie 2017, 15:55)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui gabiachim

      E party!
  • -13 (21 voturi)    
    Circ (Duminică, 26 februarie 2017, 11:55)

    gabiachim [utilizator]

    Circ penibil!
    Sloganuri idem!
    • +8 (16 voturi)    
      Bine ca protestele PSD-ALDE (Duminică, 26 februarie 2017, 12:25)

      ArgusRO [anonim] i-a raspuns lui gabiachim

      Sunt justificate.
      Cum se face ca nu esti acolo?
      Poate, te retin....
      • +1 (3 voturi)    
        ii supara protestele (Duminică, 26 februarie 2017, 13:00)

        ouyang [utilizator] i-a raspuns lui ArgusRO

        ca e scump sa tot plimbe pensionari si asistati sa para ca au si ei sustinatori. s-a terminat. e sfarst de drum pentru mafioti. cred ca putem fi mai incapatanati decat ei de data asta. "pana la capat" vorba lor :P
  • -6 (18 voturi)    
    de la o problema cat se poate de serioasa (Duminică, 26 februarie 2017, 12:05)

    N.S. [utilizator]

    s-a ajuns la bambilici!
    • 0 (6 voturi)    
      O mascarada... (Duminică, 26 februarie 2017, 13:29)

      OvidiuStoica [anonim] i-a raspuns lui N.S.

      Exact, de problema reala coruptiei am ajuns la dragostea pentru Merkel si Hollande si sistemtul birocratic si parazitar de la Bruxelles.
  • +7 (11 voturi)    
    Trebuie sa manifestam pt o Europa cu o singura (Duminică, 26 februarie 2017, 12:18)

    Susufler0 [utilizator]

    viteza !

    Europa celor "doua viteze" preconizata de Junker si de cele cateva tari din prima linie a integrarii ne condamna la inapoiere
    perpetua.

    PS. Trebuie sa militam pt a nu ramane in "camera de serviciu" a UE !
    • +2 (2 voturi)    
      mmmmm (Duminică, 26 februarie 2017, 13:37)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      nu stiu ce sa zic. sunt tari care au nevoie de politici de crestere economica puternica si altele care au nevoie de o politica fiscala stabila si moneda forte. suntem intr-o alianta economica pentru ca este in beneficiul direct al tuturor membrilor sa aiba politici economice similare, care sa mentina piata unica. daca se ajunge la situatia in care membrii sunt afectati de incercarea de uniformizare a politicilor, trebuiesc cautate alternative care sa obtina efectul dorit: beneficiul direct al tuturor membrilor.
      • +1 (1 vot)    
        Una nu exclude pe cealalta (Duminică, 26 februarie 2017, 16:27)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Cresterea economica puternica (si sanatoasa) pe termen lung nu se poate realiza in absenta unor politici fiscale, monetare si bugetare stabile.
        Altfel, dupa un timp, se va ajunge la dezechilibre macroeconomice grave care vor reaprinde focul inflatiei si vor umfla bulele speculative, ducand intr-un final la initierea unui nou episod de criza.

        Putem privi la ce s-a intamplat in Turcia: in urma cu cativa ani economia acesteia inregistra una din cele mai mari rate de crestere de pe glob, acum in schimb turcii au parte de devalorizarea accentuata a lirei, inflatie galopanta, scaderea nivelului de trai, climat politic si social instabil.
        • +1 (1 vot)    
          nu sunt, dar ne gandim la lucruri diferite (Duminică, 26 februarie 2017, 18:22)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          nici eu nu ma gandesc sa lase UE tari precum Romania, Italia, Spania, Grecia de capul lor pentru ca nu vor duce o politica fiscala sanatoasa. dar ne trebuie reguli potrivite pentru fiecare.

          de exemplu li s-a pus limita de deficit la 3% la toata lumea. pentru franta, germania este suficient, la crestere de 1% ei ar trebui sa nu aiba deficit mai mare de 0.5-1%. la tari precum Romania care cresc cu 3% pe an, este bine setat. dar la ce ajuta daca banii sunt bagati in pensii si salarii in loc de investitii? trebuie cu totul alt set de reguli pentru astfel de tari. despre asta este vorba. si trebuie sa responsabilizeze cheltuiala publica... daca ar exista astfel de masuri - ar fi utile doar pentru alde Romania si daca ar functia, regula cu deficitul ar putea fi lasata si la 5% in anii cand creste peste aceasta valoare - pentru ca pe urma ai garantii ca banii sunt cheltuiti pe dezvoltare durabila.

          dar nu exista, exista o singura pensula larga care incearca sa acopere toate tarile.
          • 0 (0 voturi)    
            Gestionarea deficitelor (Duminică, 26 februarie 2017, 23:44)

            motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui g01an

            Deficitul, indiferent ce procent are, trebuie cumva acoperit. Finantarea lui se poate face in doua moduri: prin printare de bani sau prin imprumuturi de stat.

            La o tara membra a Eurozonei emisiunea monetara nu este o solutie, pentru ca ea se poate face doar la Banca Centrala Europeana - la Frankfurt. Ramane deci varianta cu imprumuturile.

            Practica economica a aratat ca aceste imprumuturi sunt viabile atata vreme cat totalul lor nu depaseste cam 60% din PIB. Peste acest procent, costurile finantarii (dobanzile datorate) devin atat de mari incat anuleaza eventualele efecte benefice generate de cresterea investitiilor efectuate cu banii din aceste imprumuturi (desigur, vorbim de situatia optima in care creditele sunt folosite pentru investitii, varianta cealalta in care sunt irosite pe pomeni electorale nici nu o iau in calcul, deoarece este o aberatie totala din punct de vedere economic).

            Asadar, in momentul in care datoria externa a unei tari se apropie de pragul de 60% din PIB, marja de manevra a guvernului in privinta deficitului devine drastic limitata, si vrand-nevrand se intra in logica disciplinei bugetare.
            Daca totusi guvernul se incapataneaza si continua risipa, atunci urmarea este una singura: Grecia.
    • -1 (1 vot)    
      sh (Duminică, 26 februarie 2017, 13:44)

      vulpoiul rosu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      pai oricum sintem de mina a doua! ai pretentia ca vom sta vreodata la masa cu cei bogati? NEVER!!!! carnea le-o trimitem lor, iar osul e pentru noi, asa de aroma!
      • +2 (2 voturi)    
        Guess again ! (Duminică, 26 februarie 2017, 16:33)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

        Din momentul aderarii la UE si pana acum, totalul fondurilor primite de Romania de la Bruxelles (fonduri structurale si subventii pentru agricultura) depaseste de trei ori totalul contributiilor platite de noi catre bugetul Uniunii.

        Asadar, Romania a fost un beneficiar net al aderarii !
    • +1 (1 vot)    
      alo redactia (Duminică, 26 februarie 2017, 14:57)

      thord [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      puneti niste sageti rosii si verzi la votarea comentariilor sau faceti degetele alea mai mari si colorate
    • +1 (1 vot)    
      A fi sau nu in prima linie este alegerea noastra (Duminică, 26 februarie 2017, 16:16)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sunt de acord ca ideea Europei cu doua viteze este o eroare: ea poate induce in constiinta anumitor europeni parerea gresita ca sunt cetateni de rangul doi, poate submina solidaritatea intre statele membre si poate da apa la moara fortelor izolationiste.

      Daca vrem sa nu ne trezim in plutonul codas, un prim pas ar fi sa ne fixam ca obiectiv prioritar trecerea la moneda euro si sa luam masurile necesare pentru infaptuirea acestui deziderat cat mai curand cu putinta (tinerea sub control a deficitului bugetar si a inflatiei, realizarea de reforme structurale in economie care sa duca la cresterea competitivitatii, investii sanatoase in infrastructura, educatie si sistemul de sanatate etc). Adica exact acel gen de masuri la care guvernarea PSD/ALDE pare decisa sa renunte, fondurile publice luand in schimb calea pomenilor electorale.
  • +1 (9 voturi)    
    Apa de ploaie , dar otravita (Duminică, 26 februarie 2017, 13:13)

    maximg [utilizator]

    ca toate protestele astea sint inutile , ca au pornit la comanda si pt niste aberatii , recte chestiuni neintelese de " piata ' , demonstrate apoi de insitutitiile statului , corecte , ce conteaza !?
    Hai sa facem galagie , sa distrugem , daca se poate sa bagam tara in criza . Hai sa mintim , ca doar sintem sprijiniti de Iohanis , presedintele cu grave probleme .
    Ne deranjati si sintetti inutili .
  • 0 (8 voturi)    
    in urma rau (Duminică, 26 februarie 2017, 13:39)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    pai sinteti in urma rau! franta, olanda si altii vor sa iasa din ue, iar voi vreti sa faceti cel mai mare steag! mai trebuie si defilarea, stegulete, scandari de pupat in ... bruselul, ce mai, parca imi aduce aminte de sarbatoarea de 23 august din comunism! mentalitate de sclavi care au schimbat stapinii!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu mor caii cand vor cainii ! (Duminică, 26 februarie 2017, 15:48)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      De unde reiese ca Franta sau Olanda vor sa iasa din UE? Toate sondajele de opinie arata ca in ambele state, cei care sustin exit-ul sunt in minoritate !

      Singura chestiune in care marea majoritate a cetatenilor Uniunii sunt in dezacord clar cu linia oficiala a Bruxelles-ului este atitudinea fata de imigratia ilegala provenind din Africa si Orientul MIjlociu.
      Dar, evident, pentru asta solutia nu consta in dezmembrarea UE, ci doar in schimbarea catorva lideri. Exact ca in cazul unei pene la roata : rezolvarea este inlocuirea anvelopei defecte, nu vanzarea intregii masini !
      • +1 (1 vot)    
        Si in caul Brexit-ului (Duminică, 26 februarie 2017, 17:25)

        AdrianPop3 [anonim] i-a raspuns lui motanul_gri

        tot asa, sondajele aratau ca cei ce voiau iesirea din UE sunt in minoritate... Stii care este marea capcana pana la urma ? Ca daca anumite subiecte sunt sustinete de niste "bufoni'(gen Farage sau Trump) tindem sa credem ca ele nu sunt serioase, ca majoritatea are alta parere. Pana ne surprinde ca realitatea ne una peste fata.
  • +1 (1 vot)    
    Tot inainte... (Duminică, 26 februarie 2017, 13:52)

    BanateanulVesel [anonim]

    ...sau doar visul unei nopti de iarna? Excelent initiativa sutelor de mii care ies pe strada, numai ca rezultatul final se lasa asteptat. Ieri PSD cu Targoviste, astazi dreapta in pta Victoriei, maine PSD cu pensionarii si Dogaru unde? Ca o minge de tenis, fara un rezultat final, doar frustrati in ambele tabere. Singurul lucru realizat este anularea OUG 13, catva ministrii schimbati. Oare duce la o schimbare in profunzime, sau doar este o lustruire de suprafata?
  • +4 (6 voturi)    
    spectacol UE (Duminică, 26 februarie 2017, 14:05)

    un revolutionar [utilizator]

    Pai daca manifetatia de astazi va fi un spectacol FLAG UE, de ce nu s-a rugat nimeni de tvr sa aduca niste ecrane gigant cu sonorizare pt ca participantii la miting sa vada si ei selectia nationala EUROVIZION. O, stai asa, tvr e ocupat cu/de psd-isti cercetati penal care umplu spatiu de emisie al tvr 1 cu,, lectii de democratie, cinste si omenie, n-am mancat usturoi nici gura nu ne pute”. TVR 2 e ocupat de coreeni care -și taie jugulara, matele și venele si alte grozavii din acestea, plus emisiuni de umplutura. Pai nu credeti ca duminica viitoare sa ne luam tvr-ul inapoi sa facem din tvr 1 un canal generalist premium și din tvr 2 un canal educativ -didactic-cultural. Ar merita efortul cel putin pt memoria si cinstirea celor care au platit cu sangele si viata pt ca tvr sa fie a poporului nu a politicienilor. Ca din banii poporului de la bugetul de stat ete intretinuta.
  • -3 (9 voturi)    
    Doar un remember al istoriei recente (Duminică, 26 februarie 2017, 14:18)

    AdrianPop3 [anonim]

    Inainte de foi albastre si steagul UE, doar o mica rememorare despra cum am intrat in UE.
    Dincolo de decizia politica a tarilor UE si de negociarile de aderare, pasul esential din partea Romaniei a fost revizuirea din 2003 a constitutiei. Pe langa armonizarea cu legislatia UE, o prevedere centrala era aceea ca intrarea în Uniunea Europeană și NATO nu va fi votată prin referendum, ci de către Parlament.
    Ca orice revizuire a constitutiei aceasta a trebuit validata prin referendum. Atunci pragul de validare era de 50% rata de participare. Spre seara de 18 octombrie 2003, din estimarea participarii la vot reiesea ca nu votasera decat 30 si ceva la suta, totul era un fiasco. Atunci s-a luat decizia ca referendumul sa se prelungeasca si a doua zi, cand abia s-au strans 55%, cu o groaza de abuzuri raportate. A fost cea mai mare fraudare öficiala"a unui referendum din istoria de dupa '89.. Dragnea cu mortii lui este mic copil pe langa asta. Coincidenta face ca tot PSD era la putere (Iliescu, Nastase. ca tot sunt ostracizati pentru ideologie comunista...).
    Nu vreau sa se interpreteze ca un atac anti-UE. dar inainte de a mesteca pe nemestecate lozinci orgasmice, poate unii mai mediteaza un pic si la intamplarile paradoxale ale istoriei... Daca tot suntem asa de necrutatori, sa fim pana la capat.
  • +3 (9 voturi)    
    Papa Putin (Duminică, 26 februarie 2017, 14:42)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    a marit indemnizatia de postac. Acum sunt foarte activi si duminica.
  • +1 (7 voturi)    
    Asta-i adevarata libertate omeneasca (Duminică, 26 februarie 2017, 15:53)

    Irina25 [utilizator]

    Libertatea de a alege cui sa te vinzi. Unii gasesc ca-i profitabil pentru ei sa se vanda UE, si decizia lor trebuie respectata.
  • -2 (2 voturi)    
    LGBT (Duminică, 26 februarie 2017, 16:29)

    lider [utilizator]

    De ce nu ati fost sa votati cand trebuia ,ca sa va aparati ''LGBT" turma de capre ,manipulate...
  • 0 (0 voturi)    
    Hai in piata cu pixelul albastru ! (Duminică, 26 februarie 2017, 18:52)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Pentru telefoanele Samsung apelati *#0*# si aveti acolo culorile (rosu, verde, albastru), pe butonul "Sub key" + butonul de taskuri aveti galben-portocaliu.
    Sau instalati aplicatia : "Display Tester" si generati culorile din menu, "Defective pixel detection".

    Haideti toti in piata sa le aratam ce ne dorim !
  • 0 (0 voturi)    
    FITI ROMANI NU ZERO (Luni, 27 februarie 2017, 10:34)

    hotulroman [utilizator]

    intai invatati alfabetul si cum se scriu cuvintele.
    In al doilea rand nu mai pierdeti timpul si mergeti la munca.
    Va rugam sa respectati Constitutia si rezultatele alegerilor.. Daca nu respectati rezultatul votului national,la nici 3 luni de la desfasurarea alegerilor,insemneaza ca sunteti niste lasi,niste farseuri,niste nimicuri. Lasati-ne sa muncim,sa invatam sa ne facem datoria si nu mai tulburati ordinea publica. Altfel intoarcem foaia si va vom invata noi minte.
    ASOCIATIA STUDENTILOR LIBERI