Cum vrea Guvernul sa tina olimpicii in tara: Le ofera cate 3.500 euro pe an si inca 5.000 de euro, daca fac echipe de cercetare de cate cinci, cu obligatia de a studia si de a lucra 10 ani in tara

de CP     HotNews.ro
Joi, 23 februarie 2017, 11:53 Actualitate | Esenţial

Olimpici chimie
Foto: Facebook
Ministrul Cercetarii, Serban Valeca, propune acordarea unor granturi de 3.500 de euro olimpicilor romani si inca 5.000 de euro pentru cei care fac echipe de cercetare, cu doua conditii: sa invete la o universitate romaneasca si sa lucreze cel putin 10 ani intr-o unitate de cercetare si inovare din tara. Aceasta propunere vine dupa ce Academia Romania a propus ca absolventii de facultate care au beneficiat de subventia de la buget sa fie obligati sa munceasca in tara, dupa terminarea studiilor, un interval de timp egal cu durata studiilor subventionate.

"In vederea cresterii competitivitatii in invatamantul superior si stabilirea tinerilor dotati in tara si totodata pentru intinerirea fortei de munca in societatea romaneasca, am venit cu o nota si apoi o sa venim cu reglementarea referitor la acordarea unui grant de cercetare pentru olimpicii romani care au obtinut locul I, II, III la olimpiadele internationale si nationale", a declarat Valeca, la inceputul sedintei de Guvern de joi. Acesta a precizat ca este vorba de un grant de 3.500 de euro, iar pentru echipe de cinci olimpici care vor face modele experimentale inca 5.000 de euro.

Zilele trecute, Academia Romana a propus ca absolventii de facultate care au beneficiat de subventia de la buget sa fie obligati sa munceasca in tara, dupa terminarea studiilor, un interval de timp egal cu durata studiilor subventionate, sau sa deconteze cheltuielile inregistrate de stat cu pregatirea lor profesionala, potrivit Economica.net. Academia atrage atentia ca exodul tinerilor cu studii superioare a atins cote alarmante.

Propunerea apare in Strategia de Dezvoltare a Romaniei pe urmatorii 20 de ani, un document de aproape 1000 de pagini, publicat marti, in care Academia Romana face o diagnoza a situatiei Romaniei in fiecare domeniu strategic.

"Pentru a reduce pierderile de capital uman cu pregatire superioara, prin parasirea tarii, credem ca se impune ca orice absolvent de invatamant superior, beneficiar al subventiei de la buget, sa fie obligat sa lucreze in tara un interval de timp egal cu durata studiilor subventionate, sau sa deconteze cheltuielile cu pregatirea profesionala", se arata in strategia de dezvoltare a sistemului de educatie romanesc in urmatorii 20 de ani, publicata de Academia Romana.

In document, academicienii mai propun trasee posibile si borne pentru a apropia tara noastra de statele europene dezvoltate. "Programul de actiune propus are in vedere: pe termen scurt - stoparea fenomenelor negative din economie si societate; pe termen mediu - situarea Romaniei pe o pozitie medie din punct de vedere al nivelului de trai al tarilor din zona Visegrad si pe termen lung - situarea Romaniei pe o pozitie medie a tarilor dezvoltate din UE corespunzatoare din punct de vedere al resurselor de care dispune pe plan uman, al resurselor naturale, economic, geo-politic in cadrul UE", arata presedintele Academiei in prefata documentului.


Citeste mai multe despre   






















8027 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    "unitate de cercetare si inovare din tara" (Joi, 23 februarie 2017, 12:03)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Care sunt alea? Si 10 ani pentru banii pe care ii dau ei intr-un an, bani pe care in alte tari i-ar castiga intr-o luna? Ca sa nu mai zic de ce ar putea face afara fata de ce ar putea face in tara.
    • +21 (21 voturi)    
      Anuntul asta e doar de marketing (Joi, 23 februarie 2017, 12:18)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      cum sa stea aia in tara, sa aiba sefi politici in loc sa fie la universitati de prestigiu unde primesc de 10 ori mai multi bani...plus ca ar avea ocazia sa traiasca in orase mai frumoase, mai curate etc

      de fapt PSD vrea sa le cumpere viata cu 5.000 euro
      • -7 (13 voturi)    
        Problema e ca multi olimpici au tulburări psihice (Joi, 23 februarie 2017, 13:48)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Olimpicul este o persoana supradotata care este capabila sa obțină punctaje foarte mari la concursuri școlare naționale și internaționale.

        Asta nu înseamnă ca este bun la cercetare, și în plus foarte multi au probleme psihice care se agravează după terminarea unei facultăți. Echipele de olimpici nu vor funcționa.
        • +2 (8 voturi)    
          clar (Joi, 23 februarie 2017, 14:58)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          se pare ca nu ai avut noroc in viata sa cunosti persoane "supradotate"..
        • 0 (6 voturi)    
          Vad ca la altii (Joi, 23 februarie 2017, 15:37)

          Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          problemele psihice se agraveaza si fara sa fie olimpici.
      • +6 (8 voturi)    
        Si cu restul copiilor ce faceti? (Joi, 23 februarie 2017, 15:45)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Ii lasati tot pe mana cadrelor didactice indiferente ce turuie materia la clasa si care nu asteapta decat salarii marite, cadouri de 1 martie, Paste, si Craciun?
    • -1 (3 voturi)    
      Sunt si in Romania (Joi, 23 februarie 2017, 12:34)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      http://www.icbp.ro/
    • +6 (8 voturi)    
      aidi mah, ... nu mai pierdeti timpu' ... (Joi, 23 februarie 2017, 13:48)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      inchideti granitele , dati drumul pe strada la militieni in costumele originale ... OUG RomExit si basta ....
  • +29 (31 voturi)    
    Tot cu dictatura.... (Joi, 23 februarie 2017, 12:09)

    USMarines [utilizator]

    inteleg aceste mentalitati blocate in trecut sa trateze problema viitorului.
    Coercitia nu ii va speria pe tineri... Care va dori sa plece, va pleca, whatever....
    Nu e nevoie de 1000 pagini ca sa explicam de ce....
    Intr-o tara unde clasa politica a dus cleptocratia, ipocrizia, nepotismul si bataia de joc fata de oamenii cinstiti la nivel de valori fundamentale ale societatii, orice tanar care isi doreste un viitor demn va pleca...
    3500 euro pe an pentru un olimpic care in vest valoreaza cel putin 3500 euro pe luna? Serios ? Nu ii si impozitati cumva?....
    • +13 (13 voturi)    
      Echivalent (Joi, 23 februarie 2017, 12:18)

      tybvaly [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      3500 Euro pe an este echivalent cu salariul minim pe economie.
    • +6 (6 voturi)    
      Docentii credinciosi de maine (Joi, 23 februarie 2017, 12:29)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      Uite asa ii obliga si pe unii cu carte sa sustina PSD, nu numai pe cei fara carte. Dupa ce a fost facuta praf cercetarea romaneasca tot de catre politicile falimentae ale PSD!
  • -35 (35 voturi)    
    eu as retrage cetatenia (Joi, 23 februarie 2017, 12:12)

    xanti [utilizator]

    Celor care au facut facultatea la stat si au plecat sa lucreze afara.
    • +22 (22 voturi)    
      Super (Joi, 23 februarie 2017, 12:28)

      eduardst [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cand o sa ai tu tara ta, asa sa faci!
    • +16 (16 voturi)    
      intai sa ai cetateniei romana (Joi, 23 februarie 2017, 12:28)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      si dupa aia poti vota
    • +17 (19 voturi)    
      nu e nevoie (Joi, 23 februarie 2017, 12:30)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sunt mari sanse sa renunte singuri la ea.
    • +12 (12 voturi)    
      motivul? (Joi, 23 februarie 2017, 12:35)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      daca ti se pare ca e un motiv suficient faptul ca au consumat resurse din buget si nu au contribuit pe masura, atunci aplicam rationamentul si pentru cei care au ramas in tara? ar fi perfect.. tot electoratul PSD ramane fara cetatenie.

      dar iata, guvernul PSD are solutia salvatoare - le ofera olimpicilor romani o prima echivalenta cu salariul minim pe economie! genial! sincer, cred ca astfel de discutii le fac un bine tinerilor nostri care inca nu au ajuns pe bancile facultatilor. avand in vedere cat de scazut este nivelul de performanta din universitatile romanesti, cel mai destept lucru pe care il pot face este sa studieze in afara tarii si sa ramana acolo.

      cauza principala a acestor neintelegeri cred ca este diferenta uriasa pe care o avem in privinta capacitatilor personale si a asteptarilor de la viata. pentru majoritate electoratului o viata buna inseamna un venit mic dar sigur, indiferent ce lasi in urma.
    • +9 (9 voturi)    
      Si eu asa face la fel celor ca tine (Joi, 23 februarie 2017, 12:42)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Eu as propune inchisoare de minim 10 ani celor ca tine care manipuleaza lumea si o induce in eroare cu buna stiinta prin stiri false.

      P.S. Nu ti-as retrage cetatenia.
    • +12 (12 voturi)    
      Cetatenia română (Joi, 23 februarie 2017, 12:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Oricum, renunta ei singuri la cetatenie - pentru ca a apartine unui popor de hoti care voteaza hoti e injositor.
    • +10 (10 voturi)    
      n-ai cum (Joi, 23 februarie 2017, 12:48)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cand cei care au facut facultatea la stat au fost sustinuti de parinti care munceau pt stat.

      Eu unul am fost la practica in anul 4 in 98 la o intreprindere de componente electronice. Practica era de doua saptamani. Ne-a chemat vineri dimineata. am avenit cu trenul, in fine cam 3-4 ore mi-a luat sa ajung. Am intrat pe o usa am iesit pe cealalta. juma de ora a durat vizita in care de pe un culoar, in timp ce mergeam, priveam curios lniile de productie prin geamul ce ne separa de hala.

      am ajuns la un birou in capatul culoarului unde era si iesire. Am asteptat ca cel care ne-a insotit sa iasa din birou unde tot scria si punea stampile. Era adeverinta ca am facut practica 2 saptamani..

      Asta era interesul statului pentru cei care terminau o facultate. Si nu a fost usor atatia ani in conditii mizere, cu bani putini, foarte putini sa mai intampini si astfel de intreprinderi dezinteresate.

      In vest se face practica cel putin 6 luni pana la 2 ani si de cele mai multe ori e si platita.

      Asta e diferenta, asta e ce trebuie sa schimbe Romania.

      retragerea cetateniei nu e o solutie. e o involutie.
      Pareta buna e ca prin acesti oameni bine pregatiti suntem vazuti bine in strainatate ca doar Romania nu e singura pe planeta asta..
    • +6 (6 voturi)    
      De ce doar facultatea? (Joi, 23 februarie 2017, 12:51)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Scoala generala sau liceu nu? Vezi ca ai avea cateva milioane de acte de completat.
      • +2 (2 voturi)    
        Eu as retrage... (Joi, 23 februarie 2017, 13:38)

        gamoto [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        ... statului cetatenia, as retrage clasei politice cetatenia, caci ce fel de stat sau clasa politica sunt ce-i ce nu-si pastreaza copii destepti in tara, si nu numai cei destepti, decat cei nu se considera cetateni romani!
        Si, in alta ordine de idei, de cand Academia Romana propune pedepse, ea fiind ''un for al personalităţilor eminente ale vieţii intelectuale, un grup de reflecţie şi acţiune, care să contribuie la progresul general al societăţii prin ştiinţă şi cultură.''
        asa cum scrie pe site-ul Academiei Romane?
        Asta inseamna actiune?
    • +3 (3 voturi)    
      Genial. (Joi, 23 februarie 2017, 13:30)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dar as retrage si celor ce nu fac facultate si mai ales celor care lucreaza pentru multinationale.

      Ar ramane doar pesedeii cetateni si am avea prezenta la vot de 110%.
    • +2 (2 voturi)    
      sugestie (Joi, 23 februarie 2017, 16:16)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu le retragi si numarul de la pantofi?
    • +1 (1 vot)    
      Daca dovedesti ca le-ai oferit posturi in tara (Joi, 23 februarie 2017, 18:07)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cu salarii decente, locuri de munca unde puteam sa ne dezvoltam intelectual, sa intemeiem familii si sa ne facem un viitor adevarat.
      Daca nu poti face asta, stfu.
  • +15 (15 voturi)    
    Așa cred ei că merg lucrurile (Joi, 23 februarie 2017, 12:14)

    reiand [utilizator]

    Cu educația și cercetarea sugrumate sub bocancii politrucilor incompetenți, cu tineri dotați nevoiți să plece pe meleagurile unde se promovează pe bază de performață, nu de obediență, ei speră să rețină creierele în țară oferindu-le 3500 de euro pe an. Să le explice cineva că nu toți românii sunt dispuși să-și vândă conștiința și libertatea.

    Lăsați întâi oamenii competenți să conducă instituțiile de învățământ și cercetare. Doar așa mai aveți o șansă să rămână sau se întoarcă în țară vreun cercetător.
  • +16 (16 voturi)    
    Nici o problema (Joi, 23 februarie 2017, 12:16)

    gugurila [utilizator]

    Am un copil de liceu si e ferm convins ca nu trebuie sa faca facultatea in romania - ca mai toata clasa de altfel...
    • +1 (1 vot)    
      Asa e (Joi, 23 februarie 2017, 12:46)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Cine poate sa plece, sa plece. Romania a fost distrusa si singura speranta e sa ai un loc de veci in cimitir. Ticalosia PSD = PCR = FS a reusit sa fure si sa distruga TOT ce putea fi furat sau distrus.
  • +12 (12 voturi)    
    politica 1 kg de ulei, unu de malai, 1 de motorina (Joi, 23 februarie 2017, 12:16)

    un revolutionar [utilizator]

    Ia baietii, e la oferta de la psd cu numar limitat ,se stie. Mintea voastra de aur e de milionane dar ei va dau cat 2 tinichele de arama, ca restul merge in contu la baietii ,, destepti,, cu cravata rosie,fara numar se stie. stie, stie.
    • +1 (1 vot)    
      si totul de la stat (Joi, 23 februarie 2017, 13:11)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

      ca doar nu e din averea lor :)
  • +9 (9 voturi)    
    E o initiativa laudabila (ca intentie),... (Joi, 23 februarie 2017, 12:17)

    Cuca [utilizator]

    dar total naiva, si cu absolut zero sanse de izbanda.

    Oamenii nu pleaca numai pentru bani - ci pleaca pentru oportunitati, cariera, si calitate a vietii.

    Banii, mai ales ca nu sunt multi, nu au asa o importanta.

    La noi "cercetarea" este in plop, adica zero barat, si aplicarea eventualelor rezultate este tot la fel.

    Plus ca, poate stiti, cercetarea la ora actuala NU se mai face in izolare, ca in evul mediu, cand vreun alchimist descoperea mai mult sau mai putin intamplator vreun efect al vreunei reactii. Acum trebuie colective mari si inchegate de cercetatori, ucenici (post-docs), conditii, emulatie, conexiuni foarte bune la un circuit mondial de informatii, care insa circula mai mult pe la altii (nu e chiar atat de mondial)....

    Nu sunt defetist, ci realist. Eu indemn copiii studiosi si talentati sa se uite dupa o bursa si sa plece de indata ce pot. Dupa ce vor termina studiile prin strainatate, de-abia atunci sa se gandeasca ce vor sa faca in continuare.
    • +2 (2 voturi)    
      intentia este marketing, praf in ochi la pensionar (Vineri, 24 februarie 2017, 11:09)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      in rest este un scuipat PSD in fata oricui are un IQ peste 120. Sa propui legarea de glie 10 ani pentru salarul minim pe economie este BATAIE DE JOC !
  • +14 (14 voturi)    
    sigur i-ati convins! (Joi, 23 februarie 2017, 12:18)

    trem [utilizator]

    Pe olimpici i-a intrebat cineva daca vor sa ramane in aceste conditii. Ar fi utila si parerea lor, dar probabil 'geniile' din spatele acestor recomandari vor fi surprinsi sa afle ca oamenii tot vor sa plece. Oare de ce?
  • +9 (9 voturi)    
    Pai, o bursa in USA cat este? (Joi, 23 februarie 2017, 12:22)

    BEDE [utilizator]

    Daca un olimpic prinde o bursa in USA sau UK, doar n-o fi nebun sa ramana in Romania pentru numai 3500 EUR! Cam aiurea. Chestia cu plata studiilor, da, are sens d.p.d.v. economic. In USA nu stiu sa existe studii suerioare oferite gratuit. Problema insa se pune la cat sa fie evalutate studiile facut in Romania. Oricum, trebuie sa fie mult mai ieftine decat in USA sau UK. Si chiar mai ieftine decat in multe alte tari Europene, avand in vedere ca, statistic, universitatile din Romania scot mai mult somri cu diploma, nu oameni pregatiti pentru vreo meserie. Asta de universitati, ca de licee ce sa mai vorbim... Cine are 12 clase, daca a ivatat bine chiar la un liceu de top, totusi nu stie nimic din ceea ce se cere pe piata fortei de munca.
  • +9 (13 voturi)    
    Am incredere in olimpici! (Joi, 23 februarie 2017, 12:25)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sunt olimpici pentru ca sunt destepti! Prin urmare nu se vor injosi sa sta 10 ani someri in rromanistan la cheremul cleptocratiei!
  • +10 (10 voturi)    
    Nu va temeti.... (Joi, 23 februarie 2017, 12:26)

    MadalinaGroza [anonim]

    ...olmpicii vor pleca din tara imediat dupa terminarea liceului, universitatile de prestigiu ii vaneaza din frageda pruncie pe cei care promit....:)))
    Numai idiotenii si ineptii sunt in stare sa scoata pe gura acesti distinsi guvernanti.....vai de viitorul acestei tari
  • +8 (8 voturi)    
    si tariceanu si dragnea (Joi, 23 februarie 2017, 12:29)

    cladob [utilizator]

    iau fiecare cate 5000 de eur pe luna

    Ei ce inovatii, cercetare sau cu ce contribuie la dezvoltarea tarii ? Atentie dezvoltare nu sunt a banii dati acum. oricum deja scartie la salariul minim. Astia sunt bani de la stat! Nu guvernul da. nici dragnea .. Oricine poate da folosind banii altora. E vorba aici de crearea de oportunitati, de dezvoltare reala, durabila, continuitate. Ori ei inca sunt cu aratatul degetului, nerecunoscand nici o greseala.. Nu pot sa o faca fiindca toti au cate o greseala si daca o recunosc se destrama tot psd-ul
  • +7 (7 voturi)    
    aia sunt olimpici la religie? (Joi, 23 februarie 2017, 12:30)

    Francisc 1 [utilizator]

    cred ca pot socoti si singuri de ce nu merita sa stea in cloaca asta , mai ales acum cand e la putere dracnea si amicii psd!
  • +4 (4 voturi)    
    Ha ha ha (Joi, 23 februarie 2017, 12:37)

    Celbland [utilizator]

    Guvernul crede că olimpicii sunt milogii de asistați sociali.
    În țările civilizate olimpicii pot câștiga 5-10.000 euro pe lună (nu pe an) și sunt tratați cu respect.

    Dar, parcă-mi amintesc cum că ministrul educației a stabilit că cei care iau cele mai mici note și nu trec examenele să fie declarați cei mai buni. Olimpicii erau considerați niște nenorociți (Firea spunea că sunt repetenții claselor). Nu e o contradicție ?
  • +8 (8 voturi)    
    pe cand (Joi, 23 februarie 2017, 12:38)

    NWalker [utilizator]

    legarea de glie?
    poate in loc de restrictii sa puneti dreaq man sa munciti si sa dati legi transparente, functionale, cuprinzatoare si predictibile?
    restul urmeaza natural...
  • +3 (3 voturi)    
    te doare mintea (Joi, 23 februarie 2017, 12:41)

    CRMS [utilizator]

    Politrucii astia au auzit de "focus group" ?
    Inainte de a face publica ideea asta trebuiau sa faca un focus group cu cei carora le era adresata initiativa.
    Un demers facut pentru telespectatorii de RTV care vor cadea pe spate auzind o asa marinimie.
  • +3 (3 voturi)    
    Olimpicii (Joi, 23 februarie 2017, 12:42)

    Fitter [utilizator]

    ar putea ramane in tara numai daca toti politrucii partidelor, incluzand actualii parlamentari, s-ar retrage complet din viata politica pentru urmatorii 10 ani fara pretentii pecuniare. Sa apasam butonul "reset" si sa ne intoarcem in 1990 dar fara "personajele" acelei epoci!
  • +4 (4 voturi)    
    Gagademia Româna (Joi, 23 februarie 2017, 12:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    A zis-o mai de-a dreptul: cine pleaca, sa isi plateasca studiile. Relicvele ceausiste din Gagademie si gandirea bolsevica a Ekaterinei Androneskova merg mână în mânâ!

    Idiotii din Ciuma Rosie nu pricep ca sumele de rahat pe care le ofera nu pot inlocui scârba uriașă pe care tinerii o simt pentru modul cum, in nici 3 decenii, PSD (=PCR=FSN) au distrus tara si le-au răpit orice speranță de viitor. Aceste grupări de hoti PSD+ALDE trebuie declarate CRIMINALE si scoase in afara legii ca si comunistii ai căror urmași sunt.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 23 februarie 2017, 12:47)

    The Great Cornholio [utilizator]

    se aplica retroactiv?
  • -9 (11 voturi)    
    Este ok proiectul! (Joi, 23 februarie 2017, 12:52)

    traian_mari [utilizator]

    Sunt anti psd, dar asta este o masura buna! Hai sa apreciem masurile bune si sa nu fim critici pana la capat....ca doar asta ne diferentiaza de electoratul psd si anume ca stim sa apreciem o masura buna! Au fost multe guverne, dar pe langa toate masurile bizare pe care le-au luat era necesara demult o astfel de lege!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu este o masura... (Joi, 23 februarie 2017, 13:34)

      Petru-DoruCiuca [anonim] i-a raspuns lui traian_mari

      Este propaganda PSD, de doi lei!
      Adevarata masura ar fi sa redreseze invatamantul, cercetarea, sanatatea, Societatea in Ansamblul Ei!
      Numai asa, acesti copii vor vrea sa stea in Tara!
      Altfel, isi vor lua campii, cu sau fara pseudo-sprijinul PSD!
      Vor pleca dintr-o tara a prostilor si a hotilor!
      Dureros, dar adevarat!
      Cine are minte, vede dincolo de gargara PSD.
      Si vede, saracie, prostie, coruptie,indolenta, lipsa de orizont, analfabetism functional, mentatlitate de asistati social, batrani vindicativi care cer obedienta, si cate si mai cate.
      Realitatea nu poate fi mascata cu 3500 de euro pe an!
    • +1 (1 vot)    
      Nea Traiane, (Joi, 23 februarie 2017, 14:15)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

      daca citeai matale cu atentie, comentariile de mai sus si in special cel al lui NWalker, economiseai pe langa timp si minus-uri. Articolul respectiv e scris de o singura persoana, un singur punct de vedere. Privit insa prin ochii cititorilor, creste posibilitatea sa te apropii si mai mult de adevar.
    • +1 (3 voturi)    
      nu te cred (Joi, 23 februarie 2017, 14:20)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

      Eu nu cred ca esti anti PSD
  • +5 (5 voturi)    
    istoria se repeta (Joi, 23 februarie 2017, 12:57)

    sorin2011 [utilizator]

    In dec 89, Elena lui Ceausescu , tipa la micron la care se balbaia Ceausescu , mai da-le o suta de lei !
    .. tragedie mare domnilor ! Nici maca de la Academie nu vin vesti bune !... oamenii in mana si mintea carora sta azi viitorul copiilor nostril si al natiunii .. vorbesc de plus valoare intecelctuala cu 3500 eur/an si grupuri de cercetare in cate 5 ! oamenii asta sunt AUTISTI ! ,nu stiu pe ce lume traiesc ! - COPII PLECATI UNDE VEDETI CU OCHII !!
    Olimpicii nu sunt un produs al sistemului , ei sunt produsul fiecaruia dintre EI , ei sunt asa pentru ca nu stiu sa fie altfel , sunt valori nationale , pentru care nu a facut nimeni nimic ; sunt valori ca si Enescu , Coanda , Brancusi .. si atentie NICIUNUL dintre cei amintiti nu si-au gasit implinirea professional fiind obligati sa ra,mana in tara !
  • +4 (4 voturi)    
    Un pas in lateral (Joi, 23 februarie 2017, 13:13)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Fac un pas in lateral si citesc altfel stirea - partidul incearca sa mituiasca olimpicii ca sa stea in tara si sa invete avand profesori ca Androneasca, Oprea Nastase, și multi altii ca ei.
    Puneti voi mana si sprijiniti infrastructura și calitatea invatamantului, ca de acolo vine solutia pe termen lung!

    ---------

    Jos pălaria pentru profesorii care chiar au cu ce si care stimuleaza elevii, dar daca nu ma insel, sunt la randul lor scoliti in afara si sunt dintre cei care s-au intors in tara din cu totul alte motive decat cele materiale.
    Si acei profesori se zbat si isi folosesc relatiile si renumele pentru a-si trimite elevii la universitati care mai de care mai prestigioase din afara!
  • +6 (6 voturi)    
    Si daca ma marit cu un chinez dupa... (Joi, 23 februarie 2017, 13:14)

    anca_2017 [utilizator]

    terminarea facultatii, ma obligati VOI sa va platesc studiile daca imi urmez sotul, sau trebuie sa stau 10 ani ca la puscarie...

    Voi ati stat vreodata in preajma unor olimpici? Tinerii astia nu vizeaza banii ca VOI, ci performanta, excelenta si inovatia... pleaca din RO pt ca aici nu au baza materiala pt a-si desavarsi ideile.
  • -2 (4 voturi)    
    non-starter... (Joi, 23 februarie 2017, 13:18)

    demaGOGU [utilizator]

    ...olimpicii sunt antamati de ani buni partenerului strategic drept garantie ptr niste...garantii de aparare mai degraba virtuale.

    bref, intri in coliziune directa cu unchiul Sam daca decizi sa inchizi robinetul cu materie cenusie.
  • +4 (4 voturi)    
    Astia sint banii de un salariu pe o luna. (Joi, 23 februarie 2017, 13:27)

    quietguy58 [utilizator]

    Astia sint banii de un salariu pe o luna pentru un bun programator / architect de sistem.
  • +4 (4 voturi)    
    doh (Joi, 23 februarie 2017, 13:49)

    Conservator [utilizator]

    Poate guvernul sa le dea si 3.500 de euro pe luna, oamenii tot vor pleca (vorbim de cei care au ceva in cap; cei care in scoala au baut cerneala vor sta si pentru 100). Oamenii cu cap vor pleca pentru ca vor o viata normala:
    - hotii sa nu stea in palate ci in puscarii;
    - prostituatele sa nu apara la tv;
    - manelistii sa nu mai fie considerati muzicieni;
    - fiscul sa-si faca datoria;
    - averile dobindite ilegal sa fie imediat recuperate;
    - fabricile de diplome sa fie inchise imediat;
    - doctoratele sa fie re-verificate si, unde e cazul, sa fie retrase iar infractorii sa faca puscarie;
    - triplarea pedepselor pentru coruptie;
    - interzicerea taierii de paduri pentru 30 de ani.
  • +4 (4 voturi)    
    La asa o logica de mare clasa, dragi tovarasi (Joi, 23 februarie 2017, 14:05)

    LaCocaLoca [anonim]

    E clar ca printre voi nu-i nici picior de olimpic!

    Lasati-i sa plece, de-abia scapati de o concurenta deranjanta...
  • +2 (2 voturi)    
    iobagie (Joi, 23 februarie 2017, 14:28)

    BarielDoto [anonim]

    Sa obligi pe cineva sa-ti munceasca o perioada lunga de timp, chiar daca tu l-ai pregatit, tine de evul mediu. Calfele obligate sa faca asta. In tarile moderne nu numai ca nu se face ci este chiar interzis. Chiar si in tarile occidentale firmele au greutati sa-si tina oamenii pe care i-au pregatit dar trebuie sa gaseasca stimulente ca sa-i mentina si nu sa-i oblige prin contract. Dar nu ma mira ca se gandeste asa in Romania, avind in vedere noua putere care e clar ca ne trage inapoi in timp. Pregatiti-va pentru mai mult decat atat.
  • +2 (2 voturi)    
    Lupul.... (Joi, 23 februarie 2017, 16:36)

    ber [utilizator]

    parul isi schimba dar naravul ba! Adevarata pretuire pe care psd-ul si slugile lui o are fata de olimpici se vede din propaganda minicinoasa dezvoltata fata de USR si Dan Nicusor. Atata timp cat USR nu e de acord cu furaciunile lor, i-au inventat tot felul de ilegalitati, doar doar il vor obliga sa taca. USR este desconsiderat in parlament, consilierii USB sunt desconsiderati de Firea in consiliul general al municipiului. Psd nu a inteles ca tinerii destepti sunt dezgustati de societatea pe care Iliescu si urmasii sai au construit-o in Romania. Ce sa faca ei aici, sa lucreze pentru un guvern in care jumatate de ministri au studii si publicatii dubioase? Guvernantii nici nu stiu ca tinerii capabili pleaca de indata ce termina liceul. Mai grav este ca prin solutiile propuse se vede ca nici Academia Romana nu a inteles situatia.