Ce inseamna sa protestezi ca un roman? Washington Post: Creativitatea romaneasca marcheaza marile proteste anticoruptie

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 21 februarie 2017, 9:16 Actualitate | Esenţial

Protest Piata Victoriei 19 februarie (11)
Foto: Ella Moroiu
In ultimele saptamani, sute de mii de romani s-au folosit de umor, de inteligenta si de simboluri la moda in protestele anticoruptie, scrie Washington Post.  

“Deci ce inseamna sa protestezi ca un roman?”, scrie sursa citata, prezentand folosirea luminitelor pentru realizarea unui imens steag romanesc, a cantecelor si dansurilor si a pancartelor in forma de politicieni in zeghe sau cu Vlad Tepes.  

Publicatia americana aminteste si de proiectiile laser, de mesajele in engleza cu trimitere la Dragnea - “We don’t beLiviu” or “EU, we don’t want to Liviu” si de protestul in care in centrul Sibiului sute de persoane s-au adunat sa citeasca volume precum “Datoria nesupurnerii civile” de Henry David Thoreau sau “Cercul mincinosilor” de Jean-Claude Carriere.  

Nu sunt uitati nici cainii aparuti in numar si mai mare dupa ce RTV a pretins ca se plateste 30 de lei pentru fiecare animal adus la manifestatii si nici protestatarul singuratic din Odobesti care a fost dat in judecata de primarul localitatii.


Citeste mai multe despre   






















17831 vizualizari

  • +37 (37 voturi)    
    ASTA INSEAMNA ,,MANDRU CA SUNT ROMAN ,, (Marţi, 21 februarie 2017, 9:40)

    arheopterix [utilizator]

    Nu sloganul gaunos al mancutilor PSD-isti .
  • +29 (29 voturi)    
    Dezastru PSD (Marţi, 21 februarie 2017, 9:52)

    Frank777 [utilizator]

    Atacurile PSD impotriva multinationalelor sunt irationale.PSD in realitate nu impartaseste acesta opinie.Nu sunt nebuni.Pozitia este dictata de strategia impusa PSD de consultantii sai de a iesi din dezastrul produs de O13 si de reactia populara.Nici consultantii nici PSD nu a prevazut reactia populara cand au produs O13.Erau obisnuit cu publicul nepasator si contau pe pensionari.Ce s-a intamplat insa este un dezastru total.PSD a fost in pericol sa se prabusasca duminica 5 Februarie cand au iesit peste 600.000 de oameni din impuls individual fara a fii organizati.Este un numar imens care este usor de multiplicat ca efect de contagiune la vot si vedem ca votul pentru PSD din 11 decembrie nu mai este actual.Micarea anti PSD poate castiga usor alegerile 600.000 de oameni in strada reprezentant in realitate peste 6 milioane de oameni la vot.A scapat pe moment ptr ca Piata nu a avut Lider . Daca se intampla asta PSD este terminat.Ce se intampla acum este un plan de urgenta impus de situatia de fapt care este mult mai grava decat este in perceptia publica.Inca o manifestatie de peste 600.000 si PSD se prabuseste.Cercul lui Dragnea va fi eliminat si scos vinovat ca sa scape ceilalti.Afirmatiile fata de multinationale sunt parte a Strategiei de salvare a PSD care se desfasoara sub ochii nostri.Nu este insa perceputa corect de media.Semnul dezastrului este chiar atacul PSD asupra multinationalelor.Pare irational si sinucigas acest gest.Asa si este dar ne arata situaria reala si disperata a PSD.Un mic soc si PSD se dezintegreaza.Ecourile internationale si multiplicarea demonstratiilor anti coruptie din Romania sunt periculoase.Dragnea si gruparea lui a dat coruptiei un chip si a aratat un mod de operare la nivel de stat.In asa dezastru consultantii nu au putut sa produca decat un scenariu de NEGARE.Ce vedem in comportamentul PSD este scenariul unei tactici de NEGARE.
    • -5 (9 voturi)    
      Psd are fobie de multinationale? Serios? (Marţi, 21 februarie 2017, 11:41)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      -In 2004 PSD a dat petrolul tarii Austriei (moca).
      -Tot sub PSD s a pus la punct instrainarea aurului de la RM catre Occident/Canada.
      -Jandarii lui Ponta-PSD au batut oamenii la Pungesti pt. CHEVRON.
      -Geoana are din anii 90 ranch in Colorado.
      etc etc
      (Dar unii au amnezie.)
    • -7 (11 voturi)    
      fraza (Marţi, 21 februarie 2017, 11:42)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      "Dragnea si gruparea lui a dat coruptiei un chip si a aratat un mod de operare la nivel de stat"
      Fals, asta au facut toate cele 14 guverne anterioare.
      Cu toate insignele.
      • +4 (4 voturi)    
        vorba aia (Marţi, 21 februarie 2017, 12:21)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        argumente ? dovezi ?
        • -3 (5 voturi)    
          Dovada? (Marţi, 21 februarie 2017, 13:06)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui cladob

          Pai 6 milioane romani ce s au roit la munci afara, dupa 1991, de la foame si somaj.
    • +9 (11 voturi)    
      Demisia!!!! (Marţi, 21 februarie 2017, 11:48)

      wanderer04 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Afara cu tradatorii de tara de la psd alde. Au atacat insusi statul roman, au subminat lupta anticoruptie si diguranra nationala, au vulnerabilizat tara!
  • -5 (7 voturi)    
    Acordand atentie (Marţi, 21 februarie 2017, 12:09)

    UpNext [utilizator]

    pentru prima oara in ultimii 28 de ani unei demonstratii de proportii din Romania, la scara nationala, lumea civilizata are, in premiera, un contact direct cu mistoul, caragata si caterinca valaha, care caracterizeaza intreaga viata a localnicilor. In piete au lipsit doar gratarele!! Sigur, e haios si oarecum exotic pentru ei, dar tragi-comic pentru noi!

    Cum spunea, despre Romania, Raymond Poincare pe la 1900 , devenit apoi presedinte al Frantei: “Que voulez-vous, nous sommes ici aux portes de l’Orient, où tout est pris à la légere"
  • +3 (3 voturi)    
    va rog corectati! Multumesc! (Marţi, 21 februarie 2017, 12:16)

    ..13 [utilizator]

    este Washington Post si nu New York Times.

    In versiunea publicata de voi in primul paragraf apare Washington Times cu link la primul cotidian...

    Nu ma asteptam la asa ceva de la voi - HN!
    Dar se mai intampla!
  • +1 (1 vot)    
    Marca inregistrata (Miercuri, 22 februarie 2017, 10:00)

    CatalinMihaila [anonim]

    "Protest romanesc" poate fi marca inregistrata! Vom mai auzi in lume de astfel de tip proteste, care admirativ vor fi denumite "Peoteste romanesti"!