UPDATE Iordache si-a dat demisia din functia de ministru al Justitiei: Toate initiativele asumate sunt legale si constitutionale / Pentru opinia publica nu a fost suficient

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 9 februarie 2017, 14:47 Actualitate | Esenţial

Florin Iordache
Foto: gov.ro
Florin Iordache a anuntat ca a hotarat sa-si inainteze demisia din functia de ministru al justitiei. Iordache a facut anuntul la Guvern, fara a raspunde la intrebari pe aceasta tema. Plecarea lui vine in contextul ordonantei 13 de modificarea a codurilor penale, OUG abrogata duminica dupa declansarea protestelor masive din Piata Victoriei si din tara.

UPDATE 14.57 "De cand am venit la Ministerul Justitiei, mi-am propus si am efectuat toate demersurile legale pentru a remedia o serie de probleme existente si destul de sensibile. Asa cum ati vazut si dumneavoastra, toate initiativele asumate sunt legale si constitutionale. Proiectele propuse s-au aflat in dezbatere publica, organizata de Ministerul Justitiei, iar acum sunt in dezbatere parlamentara. Cu toate acestea, pentru opinia publica nu a fost suficient, drept pentru care am hotarat sa imi inaintez demisia din functia de ministru al Justitiei", a declarat Iordache, la Palatul Victoria. (News.ro)

Aflat la al cincelea mandat de deputat, Florin Iordache se va intoarce la aceasta calitate dupa plecarea din Guvernul Grindeanu. 

El a fost ales pe listele PSD Olt si, inainte sa mearga la ministerul Justitiei, in acest mandat, a fost presedinte al comisiei juridice si vicepresedinte al Biroului Permanent al Camerei.

Joi dimineata, la sosirea la sediul MInisterului Justitiei, el declarase jurnalistilor ca "voi discuta cu primul ministru si va voi anunta decizia".

Grindeanu a declarat miercuri ca a luat deja o decizie in privinta lui Florin Iordache, pe care o va anunta insa joi, dupa sedinta de guvern. 

"Maine dupa-amiaza (joi, n.r.) va voi anunta ce decizie am luat", le-a spus Grindeanu ziaristilor. "Decizia mea e luata", a subliniat el. 

Acesta a adaugat, potrivit News.ro. ca ideea ca un tehnocrat sa preia portofoliul este "foarte buna".


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

54252 vizualizari

  • +127 (131 voturi)    
    O demisie egala cu ZERO (Joi, 9 februarie 2017, 14:49)

    lp [utilizator]

    este prea putin, prea tarziu si nu rezolva in niciun fel problema. L-au aruncat ca sa calmeze piata. Hai sictir
    • +98 (100 voturi)    
      Protestele trebuie continuate (Joi, 9 februarie 2017, 15:14)

      terka [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Pericolul nu a trecut, plecarea lui ciordache poate fi doar praf in ochi, deci Atentie si in Piata !!!
      • +36 (36 voturi)    
        OBLIGATORIU ! (Joi, 9 februarie 2017, 15:26)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui terka

        Guvernul Infam Pinochion TREBUIE sa pice; KIWI le a spus frumos P$Dishtilor, DACA nu pricep sa Guverneze Normal, TREBUIE initiate o miscare de a scoate P$D in Ilegalitate - Inserarea Proclamatiei de la Timisoara (atat prima cat si a II a) in Constitutie + Legea Lustratiei - cine vrea Partid de Stanga prin Lege stability ca FARA FSNisti sai P$Disti !
        • +4 (4 voturi)    
          Foarte bine le zici. (Vineri, 10 februarie 2017, 1:28)

          dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Dar nu este suficent ca numai psd-ul sa plece .Toti politicieni dupa 1989 sa stea pe tusa cel putin doua mandate, deoarece i-am vazut ce pot, cum au adus tara in halul asta, mai rau ca dupa comunism ,de a plecat din tara o treime din populatie si cat de rau este printre straini ,tot mai bine este acolo decat in propria lor tara.Sa se modfice legea electorlala : 1.Sa nu mai poata pleca de la un partid la altul, ai parasit lista vine urmatorul ,
          2.Fara imunitati de nici un fel de la presedinte pana la ultimul cetatean , inclusiv pentru declaratii politice , S-a ajuns ca prin declaratii politice sa denigreze institutii si sa insulte oameni fara ai trage cineva la raspundere. .Daca nu ar avea imunitati ar fi mai resposabili , de oameni adevarati avem nevoie sa ne conduca nu de huligani si panglicari , daca vor sa injure sa ramana tractoristi si ciobani . Iar daca un cetatean a gresit inclusiv presedintele sa poata fi tras la raspundere in momentul cand a fost prins.
          3. Toti bugetarii de la primari pana la presedinte sa poata fi alesi cel mult doua mandate .4.Instituirea raspunderii pentru orice gresela in exercitarea functiei publice si pedepsirea atat penala cat si materiala functie de rezultate . Nu stai pe functie 4 sau 8 ani si pleci dupa ce ai lasat dezastru. Chiar si magistratii ar trebuii sa raspunda pentru faptele lor , nu sant niste Dumnezei , Vedeti ca dupa procese de ani de zile ori ii iarta pe hoti ori le dau pedeapsa cu suspendare , au muncit degeaba pe bani frumosi . si sant destui si corupti chiar daca au salarii si pensii naucitoare pentru simpli contribuabili.Aumulte procese pierdute aici castigate la CEDO , ar trebuii sa plateasca din buzunarul lor , nu din banii publici.
          Inchipuiti-va cum ar tremura mari castigatori ai alegerilor cu 16% din populatia cu drept de vot , daca ar fi trasi la raspundere pentru faptul ca fiind agenti sovietici au destabilizat tara nu sar mai ingesui sa conduca .Acum toti borfasii si nepriceputii sant in fata.
      • -20 (34 voturi)    
        Absolut: La lista se adauga CCR, CSM.... (Joi, 9 februarie 2017, 15:27)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui terka

        Absolut: La lista se adauga CCR, CSM si Casa Pensiilor !
        Tot Inainte !
        • +16 (18 voturi)    
          MosCow s Calling you (Joi, 9 februarie 2017, 16:03)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ce mai stai ?
          • +10 (10 voturi)    
            O demisie SCREMUTA (Joi, 9 februarie 2017, 17:57)

            fit [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Iordache s-a agatat cu unghiile de functie pentru ca e terminat dpdv politic.Si nu numai. Sper ca si penal.

            Pacat ca ramane deputat in parlament 4 ani. Sper ca romanii sa nu uite pana la alegerile viitoare. asa cum au mai facut cu altii care se regasesc acum in parlament bine mersi.
        • +4 (6 voturi)    
          PSDul relocat in China(asta-i solutia vindecatoare (Joi, 9 februarie 2017, 20:34)

          Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Oficialii chinezi găsiți vinovați de luare de mită și fraudă sunt pasibili de pedeapsa cu moartea sau în caz de suspendare a pedepsei, comutarea condamnării la moarte în închisoare pe viață.
      • +16 (16 voturi)    
        Sfidător,nerușinat nesimțit. (Joi, 9 februarie 2017, 16:31)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui terka

        Florin Iordache.Nu a putut să plece fără să mai arunce o flegmă în obrazul societății civile.Oameni buni,cum puteți vota astfel de indivizi!Toți îi spun că nu este bine,el nu și nu o ține prostește cu a lui tâmpenie.
        • +5 (9 voturi)    
          scuze, (Joi, 9 februarie 2017, 17:08)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          dar pe Iordache nu l-a votat nimeni. ai auzit tu de el, inainte sa fie numit ministru?
          Lumea a votat un partid, si uite cu ce oameni a venit acel partid..
          • +9 (9 voturi)    
            nu cunosti (Joi, 9 februarie 2017, 17:26)

            murangura [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Iordache este votat in mod constant de olteni. La alegeri a castigat postul de parlamentar cu peste 60%.
            Oltul e un puternic fief psd.
            • +2 (2 voturi)    
              si un rau (Joi, 9 februarie 2017, 19:23)

              antijohanis [utilizator] i-a raspuns lui murangura

              in care tre bagati toti psdeii locali, iarna de gerul bobotezei pentru 30 min
              da doamne sa curga si sloiuri
      • +10 (10 voturi)    
        pericol in continuare (Joi, 9 februarie 2017, 17:37)

        wizard_mefisto [utilizator] i-a raspuns lui terka

        Eu stau in Alexandria si vine o baba la usa , suna si ma intreaba daca sustin Guvernul si mai avea niste liste in mana , asta ce poate sa insemne , o viitoare cerere de suspendare a presedintelui ?
        • +2 (2 voturi)    
          eee o baba (Joi, 9 februarie 2017, 19:31)

          antijohanis [utilizator] i-a raspuns lui wizard_mefisto

          era doamna Birchall undercover
          vroia sa te corupa
        • +3 (3 voturi)    
          Cer semnaturi pt una si le folosesc pt altceva (Joi, 9 februarie 2017, 19:59)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui wizard_mefisto

          Cum se fac si treburile si in scoli cu semnaturile parintilor! Se schimba capul de tabel si se rezolva!
      • +8 (8 voturi)    
        Domnule Iodrache (Joi, 9 februarie 2017, 17:46)

        middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui terka

        Sper ca într-o zi sa răspundeți in fata justiției pentru cele făcute, demisia nu este suficienta. Pentru propunerea unui act normativ de favorizare a infractorului trebuie sa răspundeți penal.
    • +9 (13 voturi)    
      Strategie (Joi, 9 februarie 2017, 15:16)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Este strategia urmatoare: Ciordache s-a ca.at in drum si altcineva trebuie sa elibereze drumul.
      • +9 (9 voturi)    
        Sa fim serios (Joi, 9 februarie 2017, 17:09)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Asta era sluga de sluga, sluga lui Zgardeanu care e sluha lui Zdragnea. TOTI SUNT HOTI, COMPLICI sau TICALOSI. E drept - Ciordache era una din cele mai SINISTRE figuri in GUVERNUL HOTIEI NATIONALE.
    • +24 (26 voturi)    
      grajdanul (Joi, 9 februarie 2017, 15:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui lp

      si-a facut datoria.
      dorneanu si-a facut-o si el. a respins contestatia o.u.g. 13/2017 ca fiind inadmisibila din moment ce exista o.u.g.14/2017, asta desi reprezentanta avocatului poporului i-a cerut judecarea pe fond a contestatiei pentru ca exista posibilitatea ca parlamentul sa nu legifereze ordonanta 14/2017.
      parlamentul nu va legifera o.u.g. 14/2017 pentru ca e neconstitutionala datorita soparlei neconstitutionala preluata dintr-o lege mai veche, declarata neconstitutionala exact din cauza textului respectiv : ” (5) În caz de achitare a inculpatului sau de încetare a procesului penal, în baza art. 16 alin. (1) lit. b) teza întâi, lit. e), f), i) şi j), în caz de încetare a procesului penal ca urmare a retragerii plângerii prealabile, precum şi în cazul prevăzut de art. 486 alin. (2), instanţa lasă nesoluţionată acţiunea civilă.”
      asa ca, dragnea, tradiceanu, ioana basescu, tonta, udrea, bica, constantinescu, mazare,... vor scapa si nu numai atat. vor fi albi ca dero.
    • +34 (36 voturi)    
      Cel mai bun rezumat: (Joi, 9 februarie 2017, 15:33)

      Lucian P. [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Nu conteaza ce legi dai atata timp cat ai acest drept. Pe viitor o sa puna direct nume proprii in legi ca sa evite orice confuzie. Rezultatul a 27 de ani in care romanii si-au batut joc de dreptul de vot. Cei 11 mil care ati stat acasa in loc sa iesiti la vot, sper ca sunteti multumiti.
      • +17 (17 voturi)    
        Este necesara o minima educatie democratica... (Joi, 9 februarie 2017, 16:14)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

        ... pentru a se intelege ca votul este absolut necesar pentru a pastra o democratie adevarata.

        In scoala nu se invata asa ceva, din contra, atata timp cat elevii nu au nici un cuvant de spus.
      • +9 (9 voturi)    
        Ba conteaza (Joi, 9 februarie 2017, 16:45)

        sirb [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

        Ba conteaza ce legi dai !! Indiferent ca ai fost ales cu majoritate asta nu iti da dreptul sa faci legi care contravin interesului poporului !! poti sa faci legi doar pentru a promova programul de guvernare pe care l-ai prezentat poporului i-ar poporul l-a votat. Ca de aceea trebuie sa prezinti un program de guvernare inaintea alegerilor ...
        • +1 (1 vot)    
          Ba NU conteaza (din pacate) (Joi, 9 februarie 2017, 20:49)

          un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui sirb

          pentru aceia multi si de bunacredinta dar care-si fac agenda / cultura politica pe "feisbuc", in Mall, in Centrul Vechi sau mai recent in Piata Victoriei iata indiciul:
          art 69 pct 2 din Constitutie indreptateste onor alesii neamului sa nu dea nici macar 2 bani pe "ïnteresul poporului" si pe vointa cetateanului care i-a votat...

          iar pentru acei cativa de (si cu) reacredinta care-i manipuleaza ordinar pe ceilalti iata indiciiul:
          - randul vostru e muuult mai aproape decat va lasa imaginatia pervertita de elitism sa credeti...
      • +8 (8 voturi)    
        Usor naiv (Joi, 9 februarie 2017, 17:12)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

        Votam ce vrem noi, iese ce vor EI. Data trecuta am votat PNL si nici nu s-a uscat tușul de pe ștampilă că au făcut blat cu PSD si au inceput sa fure impreuna. Mai TOATE partidele sunt gasti de HOTI si COMPLICI la jaf. TREBUIE CURATATA tara de borfasi si mafioti..
    • +26 (26 voturi)    
      Iordache, nu vei fi uitat! (Joi, 9 februarie 2017, 15:36)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Iordache, acest PENAL intre PENALI
      • +4 (4 voturi)    
        Pai da (Joi, 9 februarie 2017, 21:49)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Noi i-am spus ca fix la groapa de gunoi a istoriei o sa ajunga!!!!
    • +36 (36 voturi)    
      DUPA UN VIOL... (Joi, 9 februarie 2017, 15:44)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Violatorul sustine ca nu comunicat suficient de bine cu victima, violul a durat 7 zile, victima a tipat in strada, in ger, si, dupa toate acestea violatorul este schimbat, va face tusa o perioada. Tot platit din banii victimei.

      Si pentru fapta - favorizarea infractorului - cine raspunde?

      Si, de fapt, a fost vorba de un viol in grup, dar a luat fapta unul singur. Restul convietuiesc cu victima in continuare. Se poate dezvolta sindromul Stokholm. Poate la asta spera si ei.
      • +18 (18 voturi)    
        corect (Joi, 9 februarie 2017, 16:15)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

        Trebuie dat in judecata.
    • +19 (19 voturi)    
      Constitutia.. (Joi, 9 februarie 2017, 15:58)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Constitutia a fost construita ținând cont de moralitate, nu de legalitate.

      Ne ducem prea mult dupa fenta cu legal sau nu.
      Daca maine dau o lege sa nu mai respiram, este legal? Probabil! Dar e moral?

      Guvernul din portul Chindia, trebuie sa plece! Sa-l ia si pe mustacios.
      • +1 (1 vot)    
        in sfarsit putin bun-simt (Joi, 9 februarie 2017, 20:54)

        un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

        schimbarea Constitutiei (si a sistemului electoral) in primul rand pentru a rezolva ceva... altfel vom schimba (ca de obicei) hotii ASTIA cu hotii CEILALTI...
    • +8 (8 voturi)    
      este doar primul din lista (Joi, 9 februarie 2017, 17:33)

      wizard_mefisto [utilizator] i-a raspuns lui lp

      trebuie sa urmeze :
      Afaceri Externe: Teodor Melescanu (ALDE)
      Ministerul de Interne: Carmen Daniela Dan
      Munca: Lia Olguta Vasilescu
      si pot fi mai multi .
      • +2 (2 voturi)    
        CU TOT RESPECTUL (Vineri, 10 februarie 2017, 11:04)

        arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui wizard_mefisto

        Dar propuneti o peticeala ... Trebiue schimbati toti golanii , pentru ca sunt toti o apa si-un pamant !
    • +4 (4 voturi)    
      Nu-i egală cu zero, ci cu una (Joi, 9 februarie 2017, 17:46)

      marius v [utilizator] i-a raspuns lui lp

      N-ai văzut cine-i interimar(ă) la Justiție? Damă bine, coana Joițica!
    • +2 (2 voturi)    
      idiotul asta inca n-a inteles ca OUG13 e (Joi, 9 februarie 2017, 20:15)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui lp

      constitutionala fiindca nu exista si CCR in prostia lor zic ca nu au ce analiza fiindca nu mai exista desi alta data au facut chestia asta ...exista precedent
  • +61 (61 voturi)    
    /// (Joi, 9 februarie 2017, 14:49)

    IonSoare1 [anonim]

    Putin foarte putin.
  • +60 (60 voturi)    
    prea putin (Joi, 9 februarie 2017, 14:50)

    goguleana lugojana [utilizator]

    prea putin, prea ca la tara. pe cand dragnea demis din partid?
    • +20 (20 voturi)    
      O etapa (Joi, 9 februarie 2017, 15:46)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

      A demisionat ca sa faca scenariul ticalos cat mai credibil, desi fostul coleg de partid, acum presedinte la CCR, tocmai i-a dat aviz de corectirudine la tot ce a facut.
      Pe Dragnea l-au pus antrenorii sa o faca din nou pe smeritul, nu numai ca sa dea bine, dar se vede ca aceeasi treaba o poate face si prin intermediul unor fosti colegi de partid , deghizati acum in inalti oameni ai Justitiei.
  • +51 (51 voturi)    
    NU e suficient ! (Joi, 9 februarie 2017, 14:50)

    un domn [utilizator]

    ia si carutza(numita de Draqnea) de la Palatul Victoria cu tine, cu grindeanu in frunte !
  • +44 (46 voturi)    
    Ceausescu a cazut si bolsevicul Iliescu (Joi, 9 februarie 2017, 14:50)

    soundtrack [utilizator]

    s-a instalat pe sangele a 2000 de romani!
    Florin Iordache e un no price pentru magaria comisa.
    Acesti borfasi nu cad prin proteste civilizate, cu bomboane, baloane si pancarte funny, ci prin sacrificiu si "furci si topoare". Ei si-au definit o democratie a lor, restul sunt paduchi votanti!!!
    • +6 (6 voturi)    
      Foarte corect (Joi, 9 februarie 2017, 17:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      cu o mica obs. Iliescu nu e doar bolshevic, ci si CRIMINAL. Si anume un CRIMINAL in libertate. Asta spune multe despre Justitia de la noi,
  • +32 (32 voturi)    
    maurul si-a facut datoria ... (Joi, 9 februarie 2017, 14:52)

    ilex2013 [utilizator]

    ...
    • +18 (18 voturi)    
      exact! (Joi, 9 februarie 2017, 15:22)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      Restul e irelevant.
      La ora asta, Iordache, Dragnea, Grindeanu si Tariceanu stau impreuna la un paharel de vin cald, se felicita reciproc si se distreaza cu totii pe seama romanilor.
  • +40 (40 voturi)    
    RELAX (Joi, 9 februarie 2017, 14:52)

    hopshio [utilizator]

    Relax ca vine unu si mai talentat ca asta: serban nicolae, fostul unprist nicolicea.... poate stanoiu?
  • +34 (36 voturi)    
    Ia-l si pe Grindeanu (Joi, 9 februarie 2017, 14:52)

    cato [utilizator]

    Hai si cu Grindeanu. Apoi mai stam de vorba despre un guvern decent.
  • +24 (26 voturi)    
    Da' Grindi cand? (Joi, 9 februarie 2017, 14:53)

    Toni_Romania [utilizator]

    ---
    • +12 (12 voturi)    
      Si el e parte a marsaviei (Joi, 9 februarie 2017, 16:16)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Credibilitatea lui Grindeanu este scazuta.
    • +2 (2 voturi)    
      iti spun eu (Joi, 9 februarie 2017, 19:29)

      antijohanis [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      dupa ce va fi facuta o filmare in masina
      Alo doamna Grindeanu
      ai grija
      nu-l lasa pe Sorin sa fie adus acasa cu masina de ministreasa temporara a justitiei ca o pateste
      ha ha
  • +24 (24 voturi)    
    Sugestie (Joi, 9 februarie 2017, 14:54)

    tarabost [utilizator]

    Dispari satana!
  • +34 (34 voturi)    
    asa si? (Joi, 9 februarie 2017, 14:55)

    -dan [utilizator]

    Pregatiti-va pentru urmatorul ministru al justitiei: soferul Serban Nicolae !
  • +33 (33 voturi)    
    Sigur vei fi scuipat si barfit peste tot ... (Joi, 9 februarie 2017, 14:55)

    QfeastQuizzes [anonim]

    pe unde vei merge, de acum incolo. Ti-ai distrus orice sansa la vreo functie politica importanta

    Personal ti-as zice ca ar trebui sa fi exilat , tu si cei care te-au convins sa tradezi romani pentru niste penali!
    • +25 (25 voturi)    
      Stai linistit (Joi, 9 februarie 2017, 15:11)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui QfeastQuizzes

      ramane in parlament.
    • +23 (23 voturi)    
      nu-i pasa (Joi, 9 februarie 2017, 15:14)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui QfeastQuizzes

      il intereseaza numai conturile. Asta cu cariera e vrajeala.
      • +9 (9 voturi)    
        Intr-o Romanie noua... (Joi, 9 februarie 2017, 16:17)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        ... nu-si va mai gasi locul.
    • +8 (8 voturi)    
      crezi? (Joi, 9 februarie 2017, 16:09)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui QfeastQuizzes

      Pun pariu ca Bruxelles scrie deja pe fruntea lui!
  • +40 (40 voturi)    
    Cu o lepra (Joi, 9 februarie 2017, 14:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nu se face primavara. GUVERNUL HOTIEI NATIONALE trebuie sa demisioneze. PARLAMENTUL rusinii sa nu emasca alt guvern sau AEGERI ANTICIPATE. Presedintele trebuie sa apere tara de hoarda de hoti PSD+ALDE (+UDMR)
  • +24 (24 voturi)    
    Nu-i bai (Joi, 9 februarie 2017, 14:55)

    valli [utilizator]

    Un grajdan mai putin ... duca-se ca titirezu!!!!!!!!!!!
  • +27 (27 voturi)    
    bun (Joi, 9 februarie 2017, 14:55)

    dum_i [utilizator]

    Acum urgent cineva din societatea civila.

    Ministrul de justitie trebuie sa fie al poporului, nu al mafiotilor politici!
  • +28 (28 voturi)    
    Ti-am pastrat poza pentru... (Joi, 9 februarie 2017, 14:56)

    JestersTear [utilizator]

    ... o fila neagra in istoria Romaniei.
    Du-te invartindu-te!
  • +23 (23 voturi)    
    Da ,misiune indeplinita (Joi, 9 februarie 2017, 14:56)

    G.Oana [utilizator]

    Acum poate sa se retraga fericit si sa-si vada linistit de traba, consumand si pensioara soatei sale, fosta judecatoare de la Curtea Suprema. Dupa ce a complotat la ordonanta penala, dupa ce a dat o ordonanta de abrogare care nu o sa abroge nimic,.. Acum cica se da satisfactie poporului. DEgeaba va ziceam ca CCR nu va interveni deloc in aceasta dezbatere a constitutionalitatii/neconstitutionalitatii OUG 13. Vedeam doua posibile variante. Fie CCR fixa termenul de solutionare a exceptiei dupa data de 10 (era cam grosier asa...) fie analizau superficial OUG 13 astfel incat sa nu fie nimic clar. Varianta a doua a iesit castigatoare. Cu un CCR care este compus in majoritate de psd-isti, nu te poti astepta la niste decizii favorabile democratiei...Si asa, OUG 14 va pica in Parlament, OUG 13 isi va produce retroactiv toate efectele. Rezultatele le prevedeti deja...
  • +18 (18 voturi)    
    plangere penala (Joi, 9 februarie 2017, 14:56)

    dizzyme [utilizator]

    face cineva plangere impotriva lui ?? sper sa faca careva din opozitie plangere la dna.. sau la parchet.. oriunde
  • +23 (23 voturi)    
    Altă întrebare: (Joi, 9 februarie 2017, 14:57)

    calexe [utilizator]

    Ambasador în Vanuatu are România?
    Doar nu vă imaginați că va pica prost... Trebuie recompensat omu'.
  • +35 (35 voturi)    
    praf in ochi (Joi, 9 februarie 2017, 14:57)

    mavis [anonim]

    cat timp organizatia terorista PSD exista Romania tot in intuneric va ramane. Nu degeaba au dus Romania pe ultmul loc in UE la toate capitolele.
  • +22 (22 voturi)    
    Hey (Joi, 9 februarie 2017, 14:57)

    CrisHova1 [anonim]

    Alta intrebare?
  • +14 (14 voturi)    
    corect (Joi, 9 februarie 2017, 14:57)

    om simplu din multime [utilizator]

    demisia de onoare !
    fara alte intrebari ! :-)
  • +26 (26 voturi)    
    pas cu pas (Joi, 9 februarie 2017, 14:58)

    MirceaIo [utilizator]

    sa speram ca pleaca toti. Pentru a evita pe viitor astfel de crize n-ar strica puscarie pe viata (Sorin Iordache - TRADATOR al poporului roman!)
  • +30 (30 voturi)    
    E foarte putin ! (Joi, 9 februarie 2017, 14:59)

    W. [utilizator]

    E foarte putin d-le ministru penal !
    Mai ales ca te intorci tot la butoiul cu miere.
    Daca ai atentat ca ministru la legislatia penala a unei tari ai voie sa te intorci la Parlament si sa propui legi in continuare ?
    Doar in Vanuatu si in Romania merg astea.

    PS: Sorin nu-si da demisia ?
    Noi oricum suntem diseara in P-ta Victoriei !
  • +24 (24 voturi)    
    sa fie sanatos! (Joi, 9 februarie 2017, 15:02)

    eduard2700 [utilizator]

    stia ca va demisiona cu mult inainte ca noi sa stim ca el va fi ministru.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu cred (Joi, 9 februarie 2017, 16:43)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

      Nu are morala si-i judeca si pe ceilalti cu masura lui.
  • +31 (31 voturi)    
    sobolanul mecanic (Joi, 9 februarie 2017, 15:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    mi-e teama ca nu va fi ultima data cand il vedem!
  • +27 (27 voturi)    
    Du-te (Joi, 9 februarie 2017, 15:04)

    BillytheGreat [utilizator]

    invartindu-te slugoiule.
  • +34 (34 voturi)    
    Vrem pesti cei mari! (Joi, 9 februarie 2017, 15:04)

    DucuAlex [utilizator]

    Ne vedem in piata!
  • +12 (12 voturi)    
    cum a trait toata viata (Joi, 9 februarie 2017, 15:10)

    sorvas [utilizator]

    Cum a supt toata viata de la tzatza statului. Adica e la al 5-lea mandat, caricatura asta e de 16 ani in parlament + inca 4 care urmeaza. Deci el va fi supt 20 de ani din banii nostri...si nu sunt deloc rau platiti indivizii care oricum mai "baga mana in ele" de cate ori cu ocazia.


    20 de ani Ciordache, ce ai dat inapoi la stat, cu ce o fi contribuit de l-a tinut Oltul 20 de ani abonat la banii publici.

    Valea! Secatura de om!
    • +7 (7 voturi)    
      Cati altii ca el au supt de la parlament! (Joi, 9 februarie 2017, 16:19)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      Au imbatranit in parlament facand numai rau!
      • +2 (2 voturi)    
        unul batran si cu mustatza stufoasa taie (Vineri, 10 februarie 2017, 10:35)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui fit

        padurile priin Gaterszag Kerestoy srl...ala e cel mai periculos microb al aerului curat !
  • +8 (8 voturi)    
    Toti ajungeti la gunoi (Joi, 9 februarie 2017, 15:11)

    Martinezu [utilizator]

    De ce oare va place sa fiti presul lui Dragnea? Nu vedeti ca ajunteti la gunoiul istoriei?
    • +8 (8 voturi)    
      ajung (Joi, 9 februarie 2017, 16:11)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      dar... bogati. Stii ce pensie speciala o sa ia?
  • +20 (22 voturi)    
    De unde rezulta (Joi, 9 februarie 2017, 15:13)

    Marlowe [utilizator]

    ca ordonanta 13 e legala si constitutionala? Curtea Constitutionala a gasit de cuviinta sa nu se pronunte pe fond, respingand solicitarea lui Ciorbea pe motiv ca ordonanta a fost abrogata.
    • +10 (10 voturi)    
      Nu asta e problema! (Joi, 9 februarie 2017, 15:27)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Marlowe

      Problema e ca, daca intra in vigoare, chiar si numai 2-3 zile (altii vb de cateva minute) ea isi produce efectele, indiferent ca ulterior va fi declarata neconstitutionala de CCR.
      Asta e de fapt miza infractorilor.
    • +12 (12 voturi)    
      valer dorneanu (Joi, 9 februarie 2017, 15:36)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui Marlowe

      credeti ca e neutru (politic)?
      • +3 (3 voturi)    
        NU ! (Joi, 9 februarie 2017, 16:40)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui zigot

        NU !
      • +2 (2 voturi)    
        nu prea.. (Joi, 9 februarie 2017, 17:18)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui zigot

        Aprilie 2009-octombrie 2010
        Secretar general adjunct Camera Deputaţilor
        2005-2008
        Vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor
        2004-2005
        Preşedinte al Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, corupţiei şi pentru petiţii Camera Deputaţilor
        2002
        Preşedinte al Comisiei pentru elaborarea propunerii legislative privind revizuirea Constituţiei
        2000-2008
        Deputat în Circumscripţia electorală nr.24 Iaşi
        2000-2004
        Preşedinte al Camerei Deputaţilor
        1995-2000
        Preşedinte al Consiliului Legislativ
        1992-1995
        Ministrul pentru relaţia cu Parlamentul – Guvernul României
        1990-1992
        Consilier pe probleme de legislaţie, Preşedinţia României
        1989-1990
        Membru în Comisia juridică şi Constituţională
        Consiliul Provizoriu de Uniune Naţională
      • +3 (3 voturi)    
        mai sunt doi judecatori (Joi, 9 februarie 2017, 17:21)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui zigot

        care au fost deputati in Parlamentul Romaniei:

        VARGA Attila si Marian ENACHE

        Ar trebui la CCR sa fie numiti numai magistrati care nu au fost membrii de partid si nici nu au fost in Parlamentul Romaniei.
  • +8 (16 voturi)    
    sa privim mai departe (Joi, 9 februarie 2017, 15:16)

    Dedalus [utilizator]

    Pana la urma, e un gest de onoare, indifferent cum a fost generat.

    Dar aviz amatorilor: asa se scapa de cine nu mai e de folos.

    Asta e "scoala" lui Stalin: foloseste si arunca.
    • +9 (9 voturi)    
      Care onoare? (Joi, 9 februarie 2017, 15:48)

      -dan [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      cel mai bine iesea daca tacea... dar na...
      cate minciuna si manipulare e doar in propozitia asta: "Asa cum ati vazut si dumneavoastra, toate initiativele asumate sunt legale si constitutionale."?
    • +8 (8 voturi)    
      Sa privim, deci (Joi, 9 februarie 2017, 16:08)

      n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Iordache nu e un fitecine. Nu uita ca e dintre vechii partidului, a fost sef la Camera Deputatilor. Nu e exclus ca tot atacul pe justitie sa fie coordonat de catre el. Dragnea i-a dat sustinerea, insa era nevoie de vointa lui Iordache pt. a incepe atacul. In continuare, nu e exclus ca Iordache sa ramina pe aceleasi obiective. Vorbim de cineva care si-a urmarit obiectivele 4 ani cel putin, in fond. Are un meci personal cu legislatia pe justitie, iar Dragnea si partidul ii sint suporteri.
  • +9 (9 voturi)    
    Ministru de unica folosinta (Joi, 9 februarie 2017, 15:19)

    OmulNou [utilizator]

    Nu l-a scapat pe Dragnea deci a fost inlaturat.

    Un personaj incompetent si las.
  • +11 (11 voturi)    
    Inapoi in parlament? (Joi, 9 februarie 2017, 15:25)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Asa e pedepsit un analfabet, fost ministru de justitie?
    E trimis inapoi in Parlalment sa mai faca o "martea neagra" ?
  • +8 (8 voturi)    
    Maurul NU si-a facut datoria,maurul poate sa plece (Joi, 9 februarie 2017, 15:28)

    Un Nene [utilizator]

    Ia sa vedem ce inginerii mai scoate din palarie marele inginer Livache Mustata.
    Eu pur si simplu nu il inteleg, cand esti de rasul si ura intregii natiuni, impingi ca porcul in continuare. Probabil ca pierderea puterii ii va aduce condamnarea instantanee. De acceea insista sa ramana acolo unde e, agatandu-se de ea de pe o zi pe alta.
    Tot prolifera ideea anularii imunitatii parlamentare. Eu propun si urmatoarea masura: suspendarea din functie a oricarui politician cercetat penal sau dat in judecata, pana la o rezolutie judecatoreasca. Daca rezolutia e pedeapsa, atunci sa fie dat afara. Daca rezolutia e achitare, atunci politicianul isi reia mandatul daca mai e valabil, daca nu, ca si noi, ceilalti, liber pe piata muncii.
  • +8 (8 voturi)    
    PSD-ul e plin de dobitoci (Joi, 9 februarie 2017, 15:29)

    __alex__ [utilizator]

    dar Iordache asta se remarca si printre ei!
    E cu pedegree, e din Caracal!
  • +7 (7 voturi)    
    Din popor (Joi, 9 februarie 2017, 15:34)

    hamangiu [utilizator]

    Mintea romanului de pe urma
    Mai bine mai tarziu decat niciodata
    Dute unde a dus mutu iapa
  • +12 (12 voturi)    
    Normal ca nu a fost suficient (Joi, 9 februarie 2017, 15:41)

    tiberius_p [utilizator]

    Voi chiar aveti impresia ca puteti face orice va dicteaza voua bunul plac doar pentru ca este constitutional si pentru ca aveti majoritate parlamentara??? Atat de imputiti/ignoranti sunteti?

    Cand dati legi/ordonante de urgenta, le dati ca sa rezolvati probleme urgente ale societatii nu problemele urgente cu care se confrunta clica voastra de infractori.

    Ati putea la fel de bine sa falimentati tara legal, constitutional si democratic. Ati putea la fel de bine sa ne scoateti din UE legal, constitutional si democratic. Credeti ca v-am lasa sa faceti asta?
    • -2 (6 voturi)    
      nu ai cum sa rezisti (Joi, 9 februarie 2017, 16:13)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      au toate parghiile, toata puterea.
      • +3 (3 voturi)    
        si asta inseamna... (Joi, 9 februarie 2017, 17:27)

        predator [utilizator] i-a raspuns lui revo

        sa cedam??
        Nu, trebuie sa ii facem sa ne auda!
  • +7 (7 voturi)    
    e o eroare (Joi, 9 februarie 2017, 15:50)

    aladinculampafermecata [utilizator]

    Stimate domn Iordache,
    Ai facut o eroare, nu trebuia sa pleci asa,.....chiar nu trebuia (!!!), ai lasat in urma "camarazii" asa ca te rog, te rog mult sa-i iei si pe ei cu tine si sa va duceti acolo unde va doresc eu.
    Cum poti sa pleci fara lesa, daca te pierzi ?!, stapanul Dragnea o sa se supere pe tine. Stiu ca ai putea avea o companie, pe Grindeanu, asa o sa fiti doi catei in tandem....va dati seama ca va mai puteti mirositi unul la altul fundurile?!.....Dilema vietii voastre o sa apara curand....: LUATI SAU VA DATI (unul la altul)....
    Multa sanatate sa aveti!!!!......acolo la parnaie unde va este locul !!!....sa nu va uitati stapanul!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    demisie? (Joi, 9 februarie 2017, 15:53)

    mihai.mihaita [utilizator]

    parca ieri primul ministru spunea ca a luat o decizie si ca o va prezenta azi..

    azi vine asta si isi da demisia...

    ne cred idioti si o dau in rahaturi de imagine : mi-am dat demisia desi l-a fortat ala...

    domnilor din psd.. asa faceti mereu fara cap si fara pic de profesionalism!
  • +7 (7 voturi)    
    Ciuma rosie se mai diminueaza (Joi, 9 februarie 2017, 15:54)

    perded [utilizator]

    In sfarsit am scapat de un sobolan raios, mai sunt inca cativa de care sa scapam.
  • +7 (7 voturi)    
    recunoastem alegerile (Joi, 9 februarie 2017, 16:02)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    tot guvernul Dero sa-si dea demisia!!!!!!!

    majoritatea (din nefericire psd-alde) sa vina cu alt guvern, asta e STRICAT!
  • +5 (5 voturi)    
    EVIDENT CA NU (Joi, 9 februarie 2017, 16:04)

    averageJoe [utilizator]

    am vazut ca sunt constitutionale, pt ca CCR nu s-a pronuntat pe fond asa ca joc de glezne. Cat tupeu poti avea sa spui ca am vazut ca sunt consitutionale. Esti demn de mila.. at most.
  • +5 (5 voturi)    
    ce sfere largi are constitutionalitatea! (Joi, 9 februarie 2017, 16:06)

    revo [utilizator]

    Pana si constitutia cunoscuta de porcul din poza este originala in Romania! El stie ca, a da o lege special pentru un mic smecher si borfas de Teleorman, este constitutional! El stie ca un ministru al justitiei este servitorul supus al aceluiasi mic smecher si borfas de Teleorman.
    Bravo! Acum, mars la treaba si curata-i piscina!
  • +12 (12 voturi)    
    Tradatorule! (Joi, 9 februarie 2017, 16:19)

    MirceaIo [utilizator]

    Esti unic domn Iordache. Nimeni nu a reusit sa fie mai dictator in rele ca tine. Sa iti fie rusine!!! Deciziile trebuie sa fie pentru popor nu pentru smecheri!. Noi nu vrem sa eliberati din puscarie oamenii care au distrus aceasta tara, nu vrem Ordonatele tale!!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Continuarea protestelor 4 ani pana demisioneaza (Joi, 9 februarie 2017, 16:28)

    AlinaStere [anonim]

    Korea de Sud face proteste de 3 luni. un million de koreeni ies in saptamana pe strada. Presedinta lor este compromisa total. Ce nu intelege PSD este ca fara sa isi dea demisia acest guvern, care nu se gandeste decat la hotii, vor pierde in fiecare zi sustinatori. Acum o saptamana Senatul a validat o lege prin care denuntatorii, care nu actioneaza in maxim 30 de zile, primesc inchisoare de la 2 la 6 ani. Vor sa fie siguri ca vor inchide gura legal celor care ii vor denunta la furturi. Dupa cum se vede prioritatea lor este distrugerea justitiei si furtul organizat. Trebuie continuate protestele chiar daca vor dura 4 ani, pana vor disparea complet. Trebuie urmarit atent fiecare lege si ordonanta data. Trebuie guveranta tara din Piata Victoriei si pe retele sociale, o vor face correct si mult mai bine.
  • +7 (7 voturi)    
    "legale si constitutionale" (Joi, 9 februarie 2017, 16:36)

    Lol Lolovici [utilizator]

    "initiativele asumate sunt legale si constitutionale" mai mult la Radio Erevan. CCR nu s-a exprimat pe fondul ordonantei deci nu stii inca daca e sau nu e constitutionala. DNA a deschis ancheta despre cum s-a dat OUG deci nu stii inca daca e sau nu legala. Si despre partea morala nici nu e cazul sa discutam.

    "Dezbatere publica" tot asa de Radio Erevan. Ce dezbatere e asta la misto cand e prezentat textul cateva zile si se dezbate 2 ore cu jumatate din public format din dubiosi.
  • +3 (5 voturi)    
    legale, constitutionale (Joi, 9 februarie 2017, 16:40)

    NoFive [utilizator]

    Da, sint legale si constitutionale, CCR a confirmat. Insa nu sint morale!
    • +2 (2 voturi)    
      NU a confirmat (Joi, 9 februarie 2017, 21:01)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      doar s-a spalat pe maini.
  • +3 (3 voturi)    
    bade, (Joi, 9 februarie 2017, 16:52)

    splinty [utilizator]

    nu te amagi, asta nu a fost opinie publica
  • +6 (6 voturi)    
    A demisionat un NIMENI ! (Joi, 9 februarie 2017, 16:53)

    deval [utilizator]

    Dnul Nimeni este unul dintre exponentii mafiei transpartinice si prin asta iata, este CINEVA !!
    Daca era demis, mai ca mergea ! Continuati cu SFIDAREA pe fata ? Cand o aplicati in lupta politica intelegeam, dar acum, o aplicati pe noi , cetatenii ?
    Ne dati in cap cu : Iohannis, CEDO, UE , Soros Ok !
    Ce ar putea fi mai de apreciat pentru reprezentantii statului ( unul normal) decat aceea ca cetatenii cer intransigenta la coruptie ?
    • +2 (2 voturi)    
      Lipsa unui raspuns pozitiv arata ca ne confruntam (Joi, 9 februarie 2017, 22:55)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui deval

      direct cu MAFIA !!
      Nu cerem naibii nici salarii, nici pensii, alocatii pentru handicapati, medicamente pentru cancer, decenta in centrele de boli psihice,o autostrada, program afisat pentru circulatia transportului in comun, reciclare nesimulata, ong-uri in loc de CNA, postarea contractelor de deszapezire, raportarea lunara a sumelor primite de la UE, afisarea pe site-ul guvernului a sumelor imprumutate cu dobanzi si creditor si aprobarea acestora de catre parlament !
      Cerem demisia acestui guvern care a incercat sa promoveze coruptia si coruptii, sa modifice principii ale CP si CPP cu justificari mincinoase !!
  • +7 (7 voturi)    
    E de onoare? (Joi, 9 februarie 2017, 16:56)

    AntiManelisti [anonim]

    Ca astia din PSD sunt plini de onoare!
  • +2 (4 voturi)    
    o demisie onorabila ! (Joi, 9 februarie 2017, 17:04)

    Ochiana [utilizator]

    sper ca acum sa stea sa reflecteze la ce au facut.
    d-le Grindeanu, sper sa va distantati de Dragnea si taruceanu si sa-i lasati sa-si rezolve problemele cu justitia singuri.
  • +6 (6 voturi)    
    Bine că pleci, Victimoiule! Țara te disprețuiește. (Joi, 9 februarie 2017, 17:10)

    24alex24 [utilizator]

    Iordache mafiotule, mincinos la comandă, du-te învârtndu-te. Să dea Dumnezeu să nu te mai întorci vreodată pe funcție de ministru. Era mai bine să pui punct politicii. Ia-l și pe bossul ăl mare cu tine, pe Dragnea, că duce țara la divizare și ne-ar face tare bine doi tâlhari mai puțini.

    Ați mințit cu nerușinare și ați pus jaful mileniului la cale ca infractorii în miez de noapte. Cine trebuia să plătească marea prădare a bugetului național decât poporul român, inclusiv electoratul vostru otrăvit cu Antenele și RTV. E păcat că insistați pe confuzia asta: voi sunteți călăii, nu victimele.
  • +6 (6 voturi)    
    Legalitate (Joi, 9 februarie 2017, 17:18)

    JohnnyBGoode [utilizator]

    Nu sunt cuvintele mele, dar sunt intru totul de acord cu ele: "Si holocaustul, apartheidul etc. au fost legale, dar asta nu inseamna ca au fost si drepte."
  • +3 (3 voturi)    
    Nu-mi vine in minte decit un banc (Joi, 9 februarie 2017, 18:54)

    DanAlexe1 [anonim]

    In tren un oltean si un ardelean.
    Olteanul: M-a facut mama olteaaan mai...
    Ardeleanul: No, amu' iart-o.
  • +2 (2 voturi)    
    Mai e si (Joi, 9 februarie 2017, 18:56)

    MoemBius [utilizator]

    obraznic
    Pentru opinia publica nu a fost deajuns
    HUOOOOOOOOOOOOOOOO
    Jigodii mai mari ca tine .....mai rar
    PS
    Cine-l mai angajeaza pe asta ?
    Bau Bau?
  • +2 (2 voturi)    
    Acum, Demisia Guvernului e "de bun augur" (Joi, 9 februarie 2017, 19:53)

    ArgusRO [anonim]

    Chiar daca Florin Iordache si-a dat demisia, numele lui va ramane un etalon al arogantei, imposturii si incapacitatii PSD de a se conecta la realitatiile romanesti si, implicit, europene ale anului 2017. E datoria fiecaruia dintre noi ca succesorul lui sa nu fie nici Serban Nicolae, nici Eugen Nicolicea, alte napaste ale social-democratilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Iar minciuni! (Joi, 9 februarie 2017, 22:26)

    generalu [utilizator]

    Demersurile n-au fost legale, dovada ca proiectele n-au fost in dezbatere publica, ci intr-o claca tovaraseasca, iar apoi adoptate netransparent, fara sa fie pe ordinea de zi a sedintei de guvern. Nu mai vorbim de continutul lor.
    Da, pentru opinia publica n-a fost si nu este suficient. Vrem sa stim cine a scris proiectul, de ce era urgent ca Guvernul sa-l aprobe pana in 31 ianuarie, cand a doua zi incepea sesiunea parlamentara.
    Oricum, n-o sa te afecteze aceasta demisie. maine-poimaine partidul te numeste ambasador sau la conducerea vreunei institutii importante a statului. Apropos, functia de ministru n-ar trebui sa fie incompatibila cu cea de parlamentar? O fi bine cu doua lefuri, fara sa le faci bine pe niciuna...
  • +2 (2 voturi)    
    aha (Joi, 9 februarie 2017, 23:22)

    dottore-plagiatore [utilizator]

    De cand am venit la Ministerul Justitiei, mi-am propus sa-i albesc pe hoaverii mei penali de partid si sa-si feresc din calea justitiei si a DNA-ului. Asa cum ati vazut si dumneavoastra, toate initiativele asumate sunt legale si constitutionale, pentru ca ne-ati votat fraierilor, nu doar voi aia de ati stat acasa pe 11 noiembrie ci si mortii din Teleorman. In concluzie putem sa facem ce avem chef acum. Proiectele propuse s-au aflat in dezbatere publica vreo cinci minute, iar acum sunt in dezbatere parlamentara tot cam atata pentru ca nu e nimic de dezbatut. Trebuie votate ca sa scapam cu basmaua curata. Cu toate acestea, pentru opinia publica nu a fost suficient, drept pentru care m-a pus Grindeanu sa imi inaintez demisia din functia de ministru al Justitiei inainte sa vine protestatarii cu torte furci si coase la Palatul Victoria si sa ma izgoneasca ca pe Victor Frankenstein.
  • +2 (2 voturi)    
    Un "mascarici" de ministru al Justitiei... (Vineri, 10 februarie 2017, 10:41)

    Olyx [utilizator]

    Nu cred sa mai existe undeva o situatie similara...sa fii nevoit sa demisionezi dupa o luna de exercitare a functiei si mai ales, in felul in care a facut-o !...
  • 0 (0 voturi)    
    shame on you (Vineri, 10 februarie 2017, 12:34)

    EXEs [utilizator]

    Rusinica opinie publica neascultatoare.
    Vai de capul popoarelor cu un iq coborat si vai de popoarele in care mafiotii sunt mai inteligenti si mai puternici decat intelectualii onesti.