​Op-ed

Mai sunt 10 zile: sclavi sau cetateni ?

de Cristian Muresan     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2017, 3:20 Actualitate | Esenţial

Cristian Muresan
Foto: Radu Sandovici
Toate argumentele tehnice au fost expuse si dezbatute pana la epuizare. Masina de propaganda a functionat in partea cealalta la turatie maxima, pana la a-si tine bietii telespectatori captivi intr-o realitate paralela. Nu exista argument de bun simt care sa poata schimba soarta evenimentelor, si nu a existat de la bun inceput, caci nu despre domni permeabili la argumente vorbim in cosmarul pe care il traim. Sansa mea (si frustrarea totodata) este de a privi ce se intampla din exterior, din afara Ramaniei, pe care am parasit-o, ca alte milioane de romani, pentru ca ma sufocam exact din cauza indivizilor care ne-au pus calus in gura marti pe intunecate.

Se vor scrie multe despre gasca de talhari care ne-a patruns in miez de noapte in casa numita Monitorul Oficial, pe cand noi ne pregateam de culcare, sa ne ducem a doua zi la munca din care isi trag taxele si impozitele convenite legal intr-un stat democratic. Nu despre ei vreau sa vorbesc, desi gesturile lor trebuie documentate temeinic pentru generatiile care vin, ci despre noi si despre acest Februarie 2017 in care se va sti foarte clar, pentru decenii, in ce fel de Romanie se va trai. Exista clipe in istoria unei tari in care se despart apele si in care o colectivitate isi ia viata in maini sau decide sa traiasca taras-grapis cu faramiturile aruncate de la masa sefului de trib:

Care e rostul unui trai intr-un simulacru de stat in care jocurile sunt trucate si unul dintre cei 3 piloni ai democratiei (cel judecatoresc) a fost dinamitat? La ce bun ?

Cate zile pe an te duci la munca platind taxe si impozite transformate ulterior in contracte umflate pentru clientela de partid? (vreo 30 de miliarde in bugetul adoptat la pachet cu OUG)

Ce raspunzi la insulta Occidentalilor cum ca romanii sunt neam de hoti?

Ce argumente le aduci copiilor si prietenilor tai care pleaca din Romania satui de mizeria (in primul rand etica!) in care ne zbatem?

Ce simti pentru parintii tai care stau si se otravesc la televizor murind mai apoi in spitalele mizere din Romania? (vorbesc din proprie experienta)

Cum ii educi pe cei mici in cocina plina de agramati si trisori pe post de elite politice si mediatice? Pur si simplu, cum ii ajuti sa distinga binele de rau?

Cum te poti trezi dimineata cand Marti noaptea ai fost debransat de la speranta ?

Ne-au transformat pe toti in experti in drept si stim ca mai exista 2 solutii tehnice si una cetateneasca de stopare a OUG: Avocatul Poporului, CSM si Strada. Va propun sa uitati repede de primele doua.

Mai sunt 10 zile.

10 zile in care decidem daca suntem sclavi sau cetateni.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5633 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Mai sunt 10 zile. (Miercuri, 1 februarie 2017, 3:33)

    Blackball [utilizator]

    10 zile in care decidem daca suntem SCLAVI sau CETATENI.
    In strada, CETATENI!
    • 0 (8 voturi)    
      hei (Miercuri, 1 februarie 2017, 5:32)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Blackball

      Nu e prima si nici ultima mare magarie facuta de PSD.
      Poate era mai bine ca oamenii sa se organizeze inainte de alegeri, desi probabil ca ar fi rezultat vreun partid de dobitoci si papagali care copiaza toate tampeniile din Vest.
      Trebuie sa fii constient ca o tzara fara elite nu are nici o sansa. Elitele Romaniei au fost decimate in mai multe valuri in ultimii 70 de ani. Inchisori si anii '50. Plecarea masiva a copiilor burghezo-mosierimii in anii '60 si '70. Lupta pentru supravietzuire in anii '80. Valurile masive de plecari in strainatate din anii '90 si '00. Cum sa apara idei si de la cine? Incultura politica se vede de la o posta. Oamenii s-au lasat si se lasa manipulati, fie de comunisto-securisti, fie de jigodii ca Soros si cei aflati in solda lui. Nu exista presa, nu exista lideri, nu exista creier. Degeaba vin si ne vorbesc dnii Liiceanu si Plesu, spun aceleasi lucruri de 25 de ani si nu s-a schimbat nimic. Trebuie noi idei si noi lideri. Pragmatism si imaginatie.
      • +1 (1 vot)    
        Va dau perfecta dreptate. (Miercuri, 1 februarie 2017, 8:54)

        Blackball [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Inainte chiar sa scriu indemnul de mai sus, la acelasi lucru ma gandeam, la lipsa liderilor adevarati si onesti a caror sete de dreptate si carisma sa tina faclia libertatii sus, sa ne faca mandri ca suntem romani si a caror voce sa o ascultam si urmam.
        Ce sa facem insa in lipsa lor? Sa predam tara smecherilor? Sa ne plangem unul altuia pe umar ca asa suntem noi, un neam de idioti? Ca Romania e frumoasa dar pacat ca e locuita? Nu! Trebuie ca noi, putinii care gandim, care intelegem ce se afla mai departe de mituirile si manipularile ordinare ale unui grup de mafioti rosii, sa ne mobilizam, sa iesim in strada, sa protestam. Asta e arma care ne-a mai ramas. Aux armes citoyens!
  • -12 (14 voturi)    
    aparam guvernul si votul dat in 11 decembrie (Miercuri, 1 februarie 2017, 3:38)

    miss sloane [utilizator]

    nu ne mai puteti fura votul
    nu mai puteti schimba guvernul
    le vom apara, vom iesi in strada si noi daca trebuie
    • +8 (8 voturi)    
      Aperi pe dracu, mai fost "robotel" ! (Miercuri, 1 februarie 2017, 4:58)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      Aperi pe dracu, mai fost "robotel" !
    • +9 (9 voturi)    
      Furat votul? (Miercuri, 1 februarie 2017, 5:57)

      Barbu Mateescu [anonim] i-a raspuns lui miss sloane

      Când guvernul se ocupă fix cu legiferarea furtului, singura soluție e schimbarea guvernului. Și pentru că au furat atât de mult, e nevoie nu doar de o anulare a tuturor acțiunilor, ci pedepsirea exemplară a celor ce atacă justiția. Să vadă și ei lumea din spatele gratiilor.
      Singura suspendare să rămână cea de ștreang!
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Miercuri, 1 februarie 2017, 9:55)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      Ca sa iesi in strada trebuie sa te deconectezi de la perfuziile cu rahat de la A3 si RTV.

      Esti sigur ca o sa rezisti?
  • +5 (5 voturi)    
    sclavi sau cetateni ? (Miercuri, 1 februarie 2017, 3:52)

    Grasul [utilizator]

    Se pare ca vom fii sclavi, da Doamne sa ma insel!
  • -11 (11 voturi)    
    Fara cap si fara logica (Miercuri, 1 februarie 2017, 4:51)

    hotnewseanu [utilizator]

    Un articol scris de cineva din afara despre ce si cum suferim noi aici. Fara cap, fara coada, fara logica, bla-bla-uri care sa umple spatiul si pentru care mai e si remunerat. Fa un efort si vino cu prima cursa in tara si sufera alaturi de noi, cei sute de mii care vom marsalui maine. Altfel, sictir.
    • +1 (1 vot)    
      Ce-ți mai place salamul cu soia.... (Miercuri, 1 februarie 2017, 8:49)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui hotnewseanu

      .... și lăturile marca Latrina 3......
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Miercuri, 1 februarie 2017, 9:25)

      Cosanzeana9 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewseanu

      domne, asta n-a mancat salam cu soia, vai, vai!:)))
  • +8 (8 voturi)    
    Niciodata sclavi (Miercuri, 1 februarie 2017, 5:14)

    ametitu [utilizator]

    Draga autorule,
    Foarte frumos scris. Nu iti face reprosuri pentru ca ai parasit tara. Faptul ca de acolo, de unde esti, inca te mai gindesti la noi cei ramasi acasa, e suficient.
    Nu iti face griji in privinta noastra , pentru ca nu vom mai rabda inca o data sa fim robi. Am fost destul robi sub comunisti, ne-am dovedit extrem de creduli ca sa-i alegem spre a ne reprezenta si conduce pei cei mai mari nemernici , dar acum cind lucrurile au capatat o evidenta de netagaduit nu mai avem nici o scuza sa ne incovoiem spinarea iar.
    Daca nici acum nu am inteles ca muncim ca prostii ( banii pentru bugetul tarii nu vin decit din munca noastra) doar ca sa-i imbogatim pe niste nemernicii inseamna ca ne meritam soarta.