Ciolos: Reforma administratiei, de care avem nevoie, nu poate fi facuta fara o majoritate politica

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 4 decembrie 2016, 14:06 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos la emisiunea In fata ta
Foto: Captura Digi 24
O reforma profunda in administratie cum avem noi nevoie, nu poate fi facuta si fara asumare politica, a declarat Dacian Ciolos intr-un interviu acordat Digi24 pentru emisiunea "In fata ta".

"Reforma administratiei pe care am asumat-o de la inceput - acolo pentru mine a fost clar ca o reforma profunda in administratie, cum avem noi nevoie, nu poate fi facuta si fara asumare politica, a unei majoritati politice", a spus premierul.

"Cand am avut discutii cu liderii de partide si de grupuri parlamentare, inainte de instalarea Guvernului, am avut promisiuni ca vom avea sustinere pentru o astfel de reforma. La sfarsitul lui mai, cand am venit cu acea consultare publica pe reforma, au fost clare semnalele din partea partidelor ca, fiind un an electoral, ei nu vor sa intre in discutia asta si sa si asume Guvernul", a mai afirmat pe aceasta tema Ciolos in interviu.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3233 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    nimeni nu vrea 'reforma admninistratiei' (Duminică, 4 decembrie 2016, 14:20)

    Kivek [utilizator]

    toata lumea vrea ca in romania administratia publica sa functioneze mai bine si deci toti vrem sa existe o reforma a administratiei dar la aceste alegeri nimeni nu e interesat de reforma administratiei, cu asta nu se castiga alegeri

    acum oamenii sunt interesati de alte lucruri gen mariri de salalrii si pt romanii care produc, nu doar pt bugetari. oamenii vor sa vada ca se construieste ceva, ca se face ceva cu miliardele de euro de la UE, spitale, scoli renovate etc
    • +13 (15 voturi)    
      despre reforma (Duminică, 4 decembrie 2016, 15:12)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Toti vor schimbare, dar nimeni nu vrea sa se schimbe.
      • +3 (5 voturi)    
        multi vor dar nu acum (Duminică, 4 decembrie 2016, 15:50)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        aproape toti romanii vor reforma administratiei, mai putin cei din administratie care nu vor sa piarda avantajele speciale

        dar nu acum e momentul pt discurtia asta, cu o saptamana inainte de alegeri si 3 inainte de craciun cand niciun roman nu e interesat de asa ceva.
        • +1 (1 vot)    
          PSD-ul l-a infipt bine pe Dincu (Luni, 5 decembrie 2016, 1:37)

          georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          A schimbat Ciolos ce a putut din ministrii pe care i-a primit; dar de Dincu nu putea sa scape, pierdea PSD-ul controlul administratiei; insemna motiune de cenzura instant.

          Uite niste detalii de la Ghinea referitor la colaborarea cu Dincu:
          http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21440037-ghinea-dancu-opus-reformelor-facut-jocurile-psd-ministerul-dezvoltarii-este-ministerul-lui-dragnea.htm?nomobile=

          Si de la Valeriu Nicolae despre cum s-a pierdut o alocare de 3 milioane de euro:
          https://valeriucnicolae.wordpress.com/2016/09/10/jurnal-de-guvern-3/
  • +12 (14 voturi)    
    Puncte de vedere . (Duminică, 4 decembrie 2016, 14:22)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Am vazut toti ca o reforma in Romania nu poate avea loc prin dezbatere politica si prin intelegerea problemelor . In totdeauna , politicienii ajunsi in functii dupa votul popular , devin actionari ai organizatiei numita Statul SA sau SRL si apara interesele acestei organizatii . Adica , numar mare de angajati la Stat , salarii din ce in ce mai frumusele si tot asa . In concluzie , o reforma a administratiei vine doar daca Statul - reprezentantii lui - are latul in jurul gatului . Alegatorii trebuie sa-si urmareasca la maxim interesele si sa determine chiar schimbarea sistemului , schimband modul cum sunt alesi reprezentantii , obligatiile acestora pe timpul mandatului si multe altele . Organizatiile civice trebuie sa intervina aici , unde sunt problemele importante ale societatii .
  • +3 (13 voturi)    
    Ciolos afla diferenta (Duminică, 4 decembrie 2016, 14:43)

    nedumeritul [utilizator]

    Ciolos incepe sa afle ca exista diferente comportamentale intre cei de la sudul Carpatilor si cei de la nordul lor....credea ca pe Dambovita se gandeste la fel ca in Ardeal ?
  • +7 (9 voturi)    
    Daca si cu parca mergeau intr-o barca (Duminică, 4 decembrie 2016, 14:54)

    valll [utilizator]

    Mai departe nu mai pot sa mai spun fiindca nu ma lasa inima. Doar ca o vad pe tanti Rovana prim-ministru si pe Firea presedinte - puschea pre limba mea.
    Unde sunt barbatii romani de alta data?
    • +1 (3 voturi)    
      De Iliescu, Nastase, Hrebenciuc intrebi sau (Duminică, 4 decembrie 2016, 18:40)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui valll

      de Basescu, Videanu si Blaga, ca nu reiese?
      • 0 (2 voturi)    
        De Udrea frate (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:31)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui bdbd

        ca barbatii . . .
  • +7 (9 voturi)    
    Sustinere politica? (Duminică, 4 decembrie 2016, 14:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Din partea cui? Sa fim seriosi - partidele la noi sunt doar grupari de crima organizata puse pe furt si complici de-ai lor. EI vor administratii cât mai corupte, care sa le ajute sa isi atunga scopurile mizerabile si se vor opune oricarei reforme. ROMANIA este O TARA PROFUND CORUPTA si NU ARE NICI UN VIITOR att timp cat mafiile si neo-securimea nu vor fi nimicite prin forta, caci hotia a intrat in ADN-ul natiei care va continua sa voteze DOAR HOTI.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu chiar toate partidele sunt la fel ! (Duminică, 4 decembrie 2016, 18:41)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Inteleg, pana la un punct, exasperarea care razbate din comentariul tau. Impartasesc dezamagirea ta vazand ca unii din concetatenii nostri voteaza in continuare anumite partide despre care se stie clar ca sunt corupte pana in maduva oaselor.

      Totusi, imi permit sa subliniez ca aceste partide compromise iremediabil ating cumulat doar in jur de 50% din preferintele electoratului care se prezinta la urne, in conditiile unei participari la alegeri de aproximativ 40%.
      Adica persoanele care gireaza prin votul lor coruptia sunt doar undeva cam la 20% din totalul populatiei cu drept de vot.

      Acesti 20% sunt insuficienti pentru ca sa putem trage concluzia ca "hotia a intrat in ADN-ul natiei". Mai degraba, eu as zice ca majoritatea natiei este afectata de o stare bizara de pasivism, de letargie si de non-combat (cultivata cu grija si incurajata de propaganda de stanga), care face ca aproape 60% din potentialii votanti sa stea acasa, lasand cale libera hotilor si coruptilor sa aleaga Parlamentul si implicit guvernul care le convin.

      Din fericire, exista un antidot simplu si foarte eficient pentru a rezolva aceasta stare de fapt:
      Hai ca noi, cetatenii obisnuiti, sa le dam peste bot banditilor iesind cat mai multi la vot !
  • -9 (9 voturi)    
    Daca atacati familia (Duminică, 4 decembrie 2016, 15:15)

    Marius_23 [utilizator]

    Multi romani care au ramas in tara nu au plecat pentru ca au ceva nepretuit de sprijinit si protejat . Imi pare rau pentru voi, esecul este asigurat .
    • +3 (3 voturi)    
      Hai, ca asta-i una dintre cele mai tari! (Duminică, 4 decembrie 2016, 18:41)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

      Cine a atacat familia, care familie si cu ce?
      • -4 (4 voturi)    
        Daca nu te-ai trezit (Duminică, 4 decembrie 2016, 21:41)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui bdbd

        Somn usor in continuare .
  • +3 (9 voturi)    
    Corect (Duminică, 4 decembrie 2016, 15:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In tara au ramas cei care si-au cumparat loc de veci sau nu au putut pleca. Peste 25% din populatie a plecat scârbită, scuipând in urma, ingretosati de junta securista care si-a anexat tara ca sa o fure dupa cheful lor. ROmania NU ARE VIITOR. Va disparea de pe harta. Mulltumim criminalului ILIESCU si tuturor acolitilor lui.
    • +2 (4 voturi)    
      mai atent , te rog ...... (Duminică, 4 decembrie 2016, 15:45)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Vino si tu cu ceva incurajator la adresa populatiei .... aici se formeaza opinii . Ce tot spui ca Romania va disparea de pe harta ? Ce crezi ca gandesc copii nostri daca citesc asa ceva ? De unde le scoti frate ?
      • +5 (7 voturi)    
        pentru Trabi (Duminică, 4 decembrie 2016, 16:53)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

        Ai mare dreptate.Mesajele de tipul celui postat de Ochii sunt mesaje care nu fac bine nimanui, nici macar celui care le scrie. Nici nu este adevarat ca Romnaia va dispare , nici ca cei care au plecat
        au scuipat in urma . Am vazut tineri realizati profesional,.de o inalta tinuta intelectuala, care au sat multi ani in Occident si s-au intors .. S-au intors si s-au inscris in USR ca sa salveze Romnaia. Romania are un viitor !
        • +2 (2 voturi)    
          Romania are un bun viitor daca nu se (Duminică, 4 decembrie 2016, 19:34)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          voteaza masiv marile partide.
    • +3 (3 voturi)    
      Traim in plin proces de triere (Duminică, 4 decembrie 2016, 18:01)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu stiu daca vom disparea dar o triere dura are loc chiar acum .
      Accidente auto/consum de droguri/alcool si alte dependente deosebit de nocive .
      Ar trebui voi astia plecati sa va intoarceti si sa dam cu pumnul in masa sa ne aparam valorile noastre autentice, sa luam ce a fost bun din comunism si ceea ce este bun din capitalism pentru oamenii de langa noi, este usor sa fugi mult mai complicat sa lupti cu un sistem diabolic care ne-a adus aici .
      Lasati suvurile si functiile si haideti sa luptam aici impreuna .
  • +1 (9 voturi)    
    orice ..regionalizare NU... (Duminică, 4 decembrie 2016, 15:39)

    TRABI [utilizator]

    Orice reforma a administratiei este bine venita .
    Dle. Ciolos , numai sa nu-l lasi pe Dincu sa faramiteze Romania cu acea regionalizare de care tot pomeneste / el si cu basescu ...asta ne-ar mai trebui acum ...
    • -1 (3 voturi)    
      Regionalizare egal ... (Duminică, 4 decembrie 2016, 22:29)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui TRABI

      ... trădare de țară!.

      Păi tu pentru ce motiv crezi că salivează alde Ciolhannis după un nou guvern al lor, validat politic?
      • +1 (1 vot)    
        huh ??? (Luni, 5 decembrie 2016, 1:30)

        georgebb [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

        Simt ca esti tendentios dar nu ma prind ce vrei sa insinuezi ???

        TRABI spune ca Dincu vrea regionalizare; si tu zici ca abia asteapta Iohannis cu inca un guvern (adica inca un mandat pentru Ciolos).... pai Dincu este PSD; ori vrea PSD-ul faramitarea, ori o vrea Iohannis/Ciolos ???
  • -8 (10 voturi)    
    interesant, cel care refuza lupta politica... (Duminică, 4 decembrie 2016, 15:51)

    demaGOGU [utilizator]

    ...vorbeste despre o majoritate "politica".

    va fi istorie peste o saptamana.
    • +5 (5 voturi)    
      peste o saptamana (Duminică, 4 decembrie 2016, 16:55)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      tu te vei schimba. Nu vei mai fi demagog. Vei fi pur si simplu Gogu, un roman onest.