UPDATE Legea privind plagiatul si scolile doctorale, care oferea universitatilor dreptul asupra retragerii titlului de doctor, este neconstitutionala

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:31 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala a Romaniei a decis miercuri ca ordonanta privind plagiatele si scolile doctorale, in forma adoptata de Parlament, este neconstitutionala, transmite agentia Mediafax.

"Legea este integral neconstitutionala, ordonanta de urgenta ramane in vigoare", a anuntat presedintele Curtii Constitutionale, Valer Dorneanu.

Decizia CCR a fost luata cu unanimitate de voturi, judecatorii acceptand astfel sesizarile depuse de Guvern si PNL.

Ordonanta de Guvern 4/2016, pe care fusesera operate ulterior, de catre Parlament, modificarile in Legea Educatiei Nationale, are un singur articol ce prevede ca "diploma de doctor inceteaza sa mai produca efecte juridice din momentul comunicarii dispozitiei de retragere a titlului". De altfel, si acest act a fost criticat pentru ca le permite plagiatorilor sa scape de la plata sporurile primite pentru doctorate sau pentru salariile majorate in baza acestui titlu.

OUG mai prevede ca la articolul 324 din LEN,  literele c) si d) se abroga. (Articolul 324 prevedea urmatoarele, la literele c) si d): Pentru abaterile de la buna conduita in cercetare-dezvoltare ale personalului din cadrul institutiilor de invatamant superior, constatate si dovedite, Consiliul National de Etica a Cercetarii Stiintifice, Dezvoltarii Tehnologice si Inovarii stabileste aplicarea uneia sau mai multora din urmatoarele sanctiuni: c) retragerea calitatii de conducator de doctorat sau a atestatului de abilitare; d) retragerea titlului de doctor;)

Pe 13 octombrie, Guvernul a contestat la Curtea Constitutionala legea privind scolile doctorale si plagiatul, in forma adoptata de Senat, dupa ce liberalii anuntasera ca au depus si ei o contestatie la aceeasi lege, votata insa de unii senatori PNL.

In sesizarea depusa la CCR, Guvernul semnaleaza incalcarea principiului bicameralismului, fiindca cererea de reexaminare a legii care prevede ca universitatile vor fi cele care vor decide acordarea si retragerea titlului de doctor a fost adoptata de Senat fara un vot prealabil in Camera Deputatilor.

Executivul mai precizeaza in sesizarea catre CCR ca, prin adoptarea respectivei legi, a fost incalcat articolul 1, alin. 5 din Constitutie, care prevede ca "in Romania, respectarea Constitutiei, a suprematiei sale si a legilor este obligatorie". "Prin prisma acestei reguli constitutionale se desprinde interpretarea potrivit careia activitatea de legiferare se realizeaza in limitele si in concordanta cu Legea fundamentala dar aceasta trebuie sa se faca in conditii de calitate a legislatiei. Pentru ca legea sa fie respectata, aceasta trebuie cunoscuta si inteleasa de subiectii de drept, iar pentru a fi inteleasa, trebuie sa fie suficient de precisa, si previzibila, in scopul de a oferi securitate juridica destinatarilor sai", mai argumenteaza Guvernul.

Liberalii au adus si ei argumente similare in fata Curtii Constitutionale. In primul rand ei invoca jurisprudenta CCR, conform careia o lege trebuie supusa votului final in fiecare camera a Parlamentului, nu doar intr-una din camere, asa cum s-a intamplat in cazul de fata.










18736 vizualizari
  • +65 (67 voturi)    
    Ce faci, Abramburico? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:43)

    AdiSto [utilizator]

    Calci Constitutia in picioare? Pai se poate? Eu zic sa bagi niste lacrimi, ca atunci cand cu ridicarea imunitatii, poate se induioseaza CC.
    • +11 (13 voturi)    
      Sau sa-si dea foc in piata mare, asa cum (Miercuri, 26 octombrie 2016, 14:58)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      ne-a mai promis odata dar nu s-a tinut de cuvant.
    • -20 (24 voturi)    
      Mare caracter, mare ! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 15:00)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Acum, ca legea a fost respinsa, probabil ca acel domn demisionar is va relua locul in fruntea CNDATCU ca sa studieze si sa dea un verdict cu celeritate in privinta lucrarii de plagiat, pardon, de doctorat a lui Kovesi. Ca in cazul lui Ponta: rigoare academica, celeritate, coloana vertebrala ! Nu se poate s-o lase pe doamna Kovesi nespalata de atata timp, pe mana rauvoitorilor, nuÉ

      Sau, poate tocmai fiindca are de verificat lucrarea Codrutei, omul ramane asa, ..., incrancenat si demisionat... ca deh, are caracter.
      Mare caracter, mare, aproape cat Stanculescu Ghipsulet (pentru cine isi aduce aminte)!
      • +2 (2 voturi)    
        ca sa vezi !!!!!!! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 19:17)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Si uite asa matale vorbesti de funie in casa spanzuratului!!!!!! Aveai ocazia sa nu vorbesti despre caracter .S-au nu am inteles eu !!!??? Vorbesti despre al tau !!????
        • -5 (7 voturi)    
          Viermii (Miercuri, 26 octombrie 2016, 21:59)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui asada

          Micule, viermii, de matase, de mar sau de kkt, tot viermi raman.


          PS:
          "S-au nu am inteles eu !!!??? "
          -----------
          Din cand in cand "s-au" si "sau" au tendinta de a se scrie diferit, semnificand lucruri (gramaticale) diferite. Matale ai 50% sanse sa nimeresti corect cand dai cu banul. Acum nu ai nimerit-o.
          Mai incearca sau evita ! Nu, nu, "e vita" ; asa vorbeste lumea in targ despre matale, e diferit!
          • +3 (3 voturi)    
            Ce subtil esti la injuraturi! (Joi, 27 octombrie 2016, 4:39)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Ai invatat de la Tonta al tau. Si lumea spune ca nu-i bun de nimic (lumea aia care vorbeste de matale in targuri). Si humorul tot de la el l-ai luat. Tot ce are Tonta mai bun s-a transmis la tine. Se pare ca e contagios ...

            Aia cu viermii, este adevarata. Dar sa stii, ca asa vierme cum e, tot e o treapta mai sus decat kkt-ul, Asta se traduce simplu: o treapta mai sus ca tine.
          • +1 (1 vot)    
            saracul de tine !!!!!! (Joi, 27 octombrie 2016, 14:54)

            asada [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Ai cam fost atins in palarie !!!! esti asa de plin de tine de la mancatul de kkt (asta ca sa te plagiez), Nu ma pricep ,nu am experimentat ,aciditatea extrema ti se trage de la mancarea kkt -ului !!!!!! Golania este tipica PSD !!!! Sant platiti bine gainarii trepadusi sau esti un neica ala de doua parale !!!??????
  • +55 (57 voturi)    
    Si cand cineva propune un lucru ILEGAL... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:47)

    Johanis [utilizator]

    ce se intampla?
    E ca si cum Parlamentul ar fi propus ca sustragerea portofelului din buzunar de catre alta persoana sa devina un lucru legal.
    Ce facem cu hotii din Parlament?!
    • +29 (31 voturi)    
      Sustragerea portofelului (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:59)

      reiand [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Păi asta se întâmplă deja, se cheamă taxare redistributivă.
    • +29 (31 voturi)    
      /// (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:04)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      De aruncat cu oua stricate si rosii in ei cand ii vezi.
    • +22 (24 voturi)    
      ii taxezi (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:16)

      getmyextip [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Ii taxezi la vot
    • +20 (20 voturi)    
      ce facem (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Intr-o tara cu cetateni normali, nu-i mai alegem. In Romania, unde poporul ii alege si i realege cu spor, nu facem nimic.
    • +12 (12 voturi)    
      era un banc acum cativa ani (Miercuri, 26 octombrie 2016, 15:42)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Cu un grup care oprea soferii pe strada. Unul dintre ei coboara geamul masinii si intreaba ce se intampla.
      I se explica cum ca niste teroristi au ocupat cladirea parlamentului cu polticieni cu tot in ea si ameninta sa ii dea foc daca nu primesc 10 milioane de euro.
      OK, si? mai intreaba soferul.
      Pai, noi facem o cheta, i se raspunde. Vreti sa contribuiti si dvs?
      Da, sigur! Cam cat?
      Vreo 2-3 litri.
  • +47 (49 voturi)    
    O PALMA (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O palma pe obrazul (foarte gros) al celei care a distrus invatamintul românesc si viitorul atitor generatii de tineri. O CRIMNALA, aceasta Andorenescu, pupila lui Iliescu si o complice la furt si plagiat. PUSCARIE PE VIATA merita, ea si complicii ei!
  • +35 (35 voturi)    
    si cum ramane cu Ponta? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:04)

    tropotaru [utilizator]

    acum nu mai e nici doctor, nici plagiator, nici cal, nici magar.
    • +28 (30 voturi)    
      Simplu (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:15)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      E penal.
    • +29 (31 voturi)    
      totusi (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:25)

      CosminGeorge [anonim] i-a raspuns lui tropotaru

      magar este.
      • +21 (23 voturi)    
        da' cu ce ti-au gresit magarii? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:57)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CosminGeorge

        magarul e doar incapatinat si cu urechi lungi. De ce-l jignesti comparaindu-l cu monta.
        • +15 (17 voturi)    
          nu ma refeream (Miercuri, 26 octombrie 2016, 14:20)

          CosminGeorge [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

          la magar ca animal,ci: epitet dat unui om prost, încăpățânat sau obraznic
    • +19 (21 voturi)    
      Pardon !!!!! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:26)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      ....... sa nu-i luam absolut totul !!!! Ultimul ....epitet.......e greu sa-l dezlipesti de el !!!!! Practic , asta e a doua lui....natura !!!:)))))
    • +11 (11 voturi)    
      Cum adica cum ramane? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 14:07)

      CapitanulPanait [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      Ori schimbam pe ici pe colo dar modificam nimica ori modificam totul dar nu schimbam nimica.
      Primul pe lista PSD!!
      Ca doar asa a spus si el: daca in decembrie 2016 nu se va circula pe autostrada pina la Brasov eu ma retrag din politica.
      Dar stai sa vezi! Il vrea poprul! Pling batrinele, avem riscuri mari de sinucideri in masa de dragul lui Ponta, asa ca nu este alta iesire decat primul pe lista.
      Traiasca democratia!!
  • +20 (22 voturi)    
    a cata oara (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:13)

    zigot [utilizator]

    dle tariceanu?
    constitutia este obligatorie ptr toti cetatenii, deci inclusiv ptr senatori; se vede ca in ultima perioada sunteti obligat sa stati mai mult pe la cozi si DNA decat sa va ocupati cu problemele cetatenilor;
    dar am auzit bine, va place in senat, mai vreti o data, sau nu gasiti inlocuitor cu " calitatile" dvstra?
    lasati, ne ocupam noi, alegatorii
  • +16 (18 voturi)    
    pai asadar si prin urmare... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:17)

    ..13 [utilizator]

    Titlurile sunt declarate perdante de catre...( o lista lunga, prea lunga spre a fi mentionata aici...)

    Pe unul singur imi este drag sa il mentionez si acela este Monta!

    Imi aduc cu drag aminte de Puie MOnta!
  • +20 (22 voturi)    
    ca sarpele calcat pe coada (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:19)

    Francisc 1 [utilizator]

    se zbate si arunca cu venin madam kkt aia de la psd!
  • -3 (23 voturi)    
    da,dar... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:25)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Legea e neconstitutionala fiindca a fost votata numai de Senat nu si de Camera, incalcandu-se grav Constitutia. Ce interese imense sunt la mijloc ca senatorii sa incalce in deplina cunostiinta de cauza Constitutia! Nu CONTUNTUL legii e neconstitutional , ci modul in care legea a fost adoptata. Va urma votul in cele doua camere ale Parlamentului si gasca Dragnea va castiga, desigur cu ajutorul PNL si ALDE. Din pacate, asa se va intampla curand.
  • +13 (13 voturi)    
    Livache, hai ca incalzirea ti-ai facut-o cu Legea (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:36)

    Susufler0 [utilizator]

    de anulare a taxelor, asa ca o lege de anulare a notiunii de plagiat care sa se aplice ca si la Legile darii in plata si conversiei creditelor pt toate cazurile de plagiat in curs de judecata, e o bagatela. Daca iti pui mintea cu ea, pana luni ce vine e votata in ambele Camere ale Parlamentului.
  • +13 (15 voturi)    
    haha.... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:37)

    liviu_ [utilizator]

    asta e psd...
    un pardit de hoti, care calca peste orice lege pentru a obtine ce vor....
    noroc ca mai exista CCR... inca... daca iese psd sa vezi cum se desfiinteaza ccr si dna (nu oficial)... asa cum au facut cu cna...
  • -12 (20 voturi)    
    Asta este foarte bine,acum presedintele (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:39)

    xrogo [utilizator]

    acelei comisii cu nume complicat poate sa-si retraga demisia si comisia sa analizeze in liniste si deplina legalitate lucrarea distinsei doamne Kovesi !
    • +3 (7 voturi)    
      You got an obsession celovece! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 15:09)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Bai, eu cred ca incep cu Ponta - ala este dovedit pe tot mapamondul!

      De Kovesi, vorbim de o acuzatie PSD si fara nici o dovada!

      Ma rog, dupa matale, PSD-ul are drepturi depline, este detinatorul adevarului absolut. deci n-are nevoie de dovezi!

      Hai culca-te ca ai obosit!
      • -1 (7 voturi)    
        Mai nea cu nume de parti feminine, (Miercuri, 26 octombrie 2016, 15:48)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        eu nu am spus nimic despre existenta plagiatului doamnei iubite de tine,eu am incurajat comisia sa lucreze,acum ca este din nou in deplina legalitate,cat despre PSD,tu ai o obsesie,eu nu l-am amintit!
        • +2 (8 voturi)    
          Bree! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:16)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Tu esti PSD-ist pana-n maduva oaselor!

          Nu trebuie sa confirmi evidenta!

          Esti ceea ce dovedesti ca esti!
          • -3 (7 voturi)    
            Drep e ca nici matale nu trebuie (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:45)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Sani

            Drept e ca nici matale nu trebuie sa faci eforturi sa convingi pe cineva ca esti imbecil. Esti un "naturel".
            • +1 (3 voturi)    
              Super! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:00)

              Sani [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Sa fi jignit de PSD-isti este o ONOARE!

              Sa fi laudat de PSD-isti este o OROARE!

              Ma bucur ca v-am.... destelenit.

              Apropo, faptul ca sunteti asa de fanatici ma duce cu gandul ca DNA-ul se afla pe urmele voastre!
            • 0 (0 voturi)    
              Ok, Mr. Hankey. (Joi, 27 octombrie 2016, 4:49)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Ai stat prea mult "afara" si, dupa cum vezi, nu-ti face bine.
  • +9 (13 voturi)    
    De ce mai platim parlamentul? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 14:28)

    Dodel540 [utilizator]

    Daca totul trece in final pe la Curtea Constitutionala, de ce mai platim parlamentul ? Si cu 2 camere pe deasupra...
    • +6 (8 voturi)    
      Pentru ca am votat 300 de parlamentari (Miercuri, 26 octombrie 2016, 15:01)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      si o singura camera si avem 600 si doua camere care se calca pe picioare in elaborarea si aprobarea propriilor lor privilegii, in rest nici nu stiu ce voteaza .
  • +8 (8 voturi)    
    Ne batem joc de doctori (Miercuri, 26 octombrie 2016, 14:41)

    Tuperman [utilizator]

    Ce ne mai place sa ne batem joc de doctori. Ne miram de ce ne pleaca doctorii din tara. Cum sa ramana Ponta, Oprea & Co in tara cand sistemul ii discrimineaza in asemenea hal.
  • +6 (12 voturi)    
    Cum bine spunea cineva mai sus Legea (Miercuri, 26 octombrie 2016, 14:54)

    Susufler0 [utilizator]

    nu a fost declarata neconstitutionala pt ca ar cuprinde in corpul ei norme care incalca Legea fundamentala ci pt chestiuni de ordin pur formal : incalcarea principiului constitutional al bicameralismului precum si existenta unor formulari neclare in cuprinsul ei.

    Daca viitorul Parlament va relua proiectul de lege, va inlocui textele neclare (atentie, neclare, nu neconstitutionale !) si va respecta principiul bicameralismului, respectiv va dezbate proiectul de lege si il va vota in ambele Camere, cu regret o spun, am mai spus-o deja, din pacate legea va trece cu bine de controlul constitutional, deoarece nu cuprinde dispozitii de fond neconstitutionale.

    Astfel, nu este neconstitutional ca senatul Facultatii sa constituie propria sa comisie care sa verifice suspiciunea de plagiat si sa se pronunte prin hotarare.
    Ca lucrul acesta nu este de loc de dorit, e cu totul altceva. In fond nemernica de Abramburica a preluat si a transpus in legea ei, modelul de act normativ intalnit in unele state civilizate, in care plagiatul este o raritate si in care este de neconceput ca senatul sa il acopere pe plagiator si sa il faca scapat.

    Prin urmare, cred ca ar trebui gasita si o alta modalitate de a lupta impotriva acestei legi, in asa fel incat legea sa poata fi blocata.

    PS. Pana una alta insa tot e bine pt ca s-a creat un "spatiu" de timp, un interval care nu functioneaza in favoarea "hotilor
    intelectuali" ci in defavoarea lor. Trebuie speculat la maximum de CNATDCU care trebuie sa lucreze cu motoarele in plin.
    • +2 (2 voturi)    
      Luna aceasta la Consiliul National al rectorilor a (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      fost adoptata o rezolutie.
      6. - Necesitatea evaluării școlilor doctorale pe domenii, cu existența imperativă a unei componente internaționale și necesitatea evaluării modului de acordare a titlurilor de doctor.
      7. Analiza publică a noilor standarde minimale CNATDCU pentru conferirea titlurilor didactice din învățământul superior și a gradelor profesionale de cercetare – dezvoltare, cu consultarea universităților în acest proces de analiză publică și aplicarea oricăror modificări, cel mai devreme începând cu anul universitar 2017 – 2018.
      • +1 (1 vot)    
        Punctul asta 7 este o tergiversare (Joi, 27 octombrie 2016, 9:52)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui ty

        a PSD-istilor care controleaza Consiliul Rectorilor. Scrie acolo cel mai devreme din 2017-2018 in timp ce CNADTCU a si inceput acest proces. Dar probabil ca, daca castiga alegerile cei cu galetile rosii, o sa-l amane, sa-si mai poata promova clientela de lichele. Intr-o alta ordine de idei, comisia aceea celebra formata de ministrul Pop intr-o noapte, ca sa dea verdict de neplagiere pentru Ponta, este bine merci, toti ticalosii au promovat in functii grase si incaseaza bani frumosi de la bugetul de stat. Daca nu li se intampla nimic, ce exemplu vor fi pentru viitor ????? Fac o magarie si sunt aranjat apoi pe viata. Aia ar trebui zburati definitiv din invatamant.
  • +4 (4 voturi)    
    Kati nu te lasa, pune-ti poalele-n cap (Miercuri, 26 octombrie 2016, 19:17)

    Plagarus [utilizator]

    Invata mai "draga" cum sa impaci inima PSDista cu mintea.care ti-a mai ramas si du-te acasa ...