Traian Basescu s-a intalnit cu George Simion: Trebuie creat un Minister al Reunificarii

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 23 octombrie 2016, 15:29 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Hotnews
Presedintele Partidului Miscarea Populara, Traian Basescu, s-a intalnit cu presedintele Platformei Unioniste Actiunea 2012, George Simion, iar in urma discutiilor a declarat ca trebuie infiintat Ministerul Reunificarii, precizand ca sustine in totalitate unirea.

"Trebuie vorbit, trebuie creat un minister al Reunificarii pentru ca aici drumul este batatorit, a facut-o Germania in conditiile existentei actului final de la Helsinki si exact dupa prevederile finale ale actului de la Helsinki. Cum la fel, tot dupa actul final de la Helsinki s-a despartit Cehoslovacia. Tot in baza aceluiasi articol 1care da drept popoarelor sa stabileasca pin referendum sau prin vot in Parlament modul cum isi vor duce viata in continuare. (...) Romania are doar de castigat de pe urma reunificarii din punct de vedere al populatiei, al teritoriului, va deveni una dintre puterile agricole ale Europei. Avand in vedere situatia din Transnistria, in urmatorii 10 ani nu se poate realiza reunificarea. Legat de evenimentele de ieri, nu consider ilegala interventia de ieri a jandarmilor, avand in vedere nerespectarea autorizatiei primite de la primarie", a declarat presedintele PMP, Traian Basescu, citat de Mediafax.

Intrebat cand va fi posibila unirea, liderul PMP a precizat ca "atunci cand va vrea parlamentul de la Chisinau".

"Un pas ar fi utilizarea leului romanesc in Republica Moldova, pentru accelerarea procesului de unificare", a completat Basescu.

Liderul PMP a mai precizat insa ca politicienii nu ar trebui sa se "joace" cu referendumul, pentru ca acesta trebuie lansat la un moment potrivit, dand exemplul Marii Britanii. ziarul citat o sursa anonima ca spunind: " sursa a fost citat ca sayin


Citeste mai multe despre   









1846 vizualizari
  • +9 (15 voturi)    
    Sa vedem daca dupa (Duminică, 23 octombrie 2016, 15:40)

    Ord [utilizator]

    alegeri va mai fi asa agitatie. Presimt ca este doar ceva de moment, cu un scop bine definit, ce vizeaza doar chestiile interne si luptele politice, in nici un caz idealul unirii.
    • -3 (9 voturi)    
      xaxa (Duminică, 23 octombrie 2016, 17:51)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Nu gandesti logic si coerent. . Nu se poate politiza in halul asta o problema care sta deasupra tuturor partidelor ! ROMANIA NU ESTE A UNUI PARTID SAU ALTUL ! ROMANIA ESTE A TUTUROR .
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:22)

      Arh. [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Scopul este bine definit si unul singur: Reintregirea Romaniei!
  • 0 (22 voturi)    
    ! (Duminică, 23 octombrie 2016, 15:42)

    chiuaua [utilizator]

    Eu sunt de acord.
    Trebuiesc infiintate inca 50 de ministere , ce p**a mea.
    Avem sotii ce trebuiesc platite bine, si ne cer excursii in Dubai, Seychelles, St Moritz.
    Nu au vagoane de genti de marca, vagoane de pantofi, blanuri , etc...
    Eu as infiinta al 51-lea minister numit "al fraierilor".
    Este vorba de cel al caror platesc impozite ,taxe sa functioneze primele 50 ministere.
    Singura lor sarcina ar fi sa ne promita himere, iar daca nu functioneaza asta sa ne bage o injectie in vene pentru al binelui popor.
    • -1 (13 voturi)    
      ///! (Duminică, 23 octombrie 2016, 16:35)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      S-a vorbit de un minister (nu de 50) dupa model german, care e absolut necesar daca Romania isi va asuma acest proiect de tara !
  • +2 (24 voturi)    
    Da, da! (Duminică, 23 octombrie 2016, 15:44)

    fanegr1ja [utilizator]

    Neaparat un nou minister!

    Si cu Udrea ministru!

    Are experienta in a invartii sacosi cu milioane de euro pentru sefu'.
    • +2 (4 voturi)    
      Cu George Simion ministru. (Duminică, 23 octombrie 2016, 18:55)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      Nu va face nimic.Trebuie făcute legături rutiere între România și Basarabia.Trenurile românești nu pot circula în Basarabia.
  • +5 (17 voturi)    
    Trebuie create noi puscarii (Duminică, 23 octombrie 2016, 15:48)

    mitg [utilizator]

    Intre timp, noi n-avem bani de prostii de genul asta.

    Sa reusim sa avem bude curate in spitale, si dup-aia om vedea.
  • +3 (19 voturi)    
    10 ani ce a facut Base? (Duminică, 23 octombrie 2016, 15:57)

    king david hotel [utilizator]

    privind ”unirea”? Nimic.
    • +1 (1 vot)    
      Cu Voronin dincolo (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:55)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      ce-ai fi vrut sa faca , ma rog ?
  • +3 (17 voturi)    
    Basescu si talentul (Duminică, 23 octombrie 2016, 15:59)

    andimi [utilizator]

    Basescu isi arata din nou talentul de a specula in interes propriu oportunitatile politice. El spera ca boborul va mai pune botul la volutele sale si il va vota, dar cred (sper) ca de data asta nu va fi asa. Este evident ca el si Ghita incearca sa traga spuza pe turta lor in pur scop electoral, in conditiile in care peste Prut vor fi alegeri si sunt sanse f. mari sa iasa Dodon, care numai la unire nu se gindeste!
  • -2 (6 voturi)    
    Haraşo! (Duminică, 23 octombrie 2016, 18:46)

    Ricochet [utilizator]

    Cred ca ar trebui ca, simultan cu Ministerul Reunificarii, sa fie infiintate alte doua ministere:
    - Ministerul Convingerii Romanilor ca Unirea cu Moldova este Posibila si Dezirabila
    - Ministerul Obtinerii din Piatra Seaca a Fondurilor pentru Unire
    Precum si un departament special pentru integrarea celor 90% rusofili din Moldova...
  • +2 (6 voturi)    
    Miting la Chisinau in locul Bucurestiului (Duminică, 23 octombrie 2016, 19:25)

    XtrO [utilizator]

    Zice TB: "Intrebat cand va fi posibila unirea, liderul PMP a precizat ca "atunci cand va vrea parlamentul de la Chisinau". Si atunci, care e rostul manifestatiei de ieri din Bucuresti si toata isteria legata de asta? Nu era mai logic ca acest gen de exprimare politica sa fi fost facuta la Chisinau si in alte localitati din Republica Moldova? Tot ce se poate sa fi avut o surpriza neplacuta, avand in vedere apetitul nu foarte crescut al modovenilor legat de unirea cu Romania.
    • 0 (2 voturi)    
      Pe ce lume traiesti? (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:24)

      Arh. [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

      La Chisinau a fost o manifestatie pro-Unire de 50.000 de oameni, acum cateva luni. In fircare an, de 5 ani incoace sunt astfel de mitinguri la Chisinau si Bucuresti.
    • 0 (2 voturi)    
      S-au facut si acolo (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

      dar nu ati fost interesati sa le observati !
  • 0 (2 voturi)    
    in negura (Duminică, 23 octombrie 2016, 20:46)

    CRMS [utilizator]

    sa dispari mai Basecule!
    Ai condus tara, impreuna cu PSD. De ce n-ati facut atunci acest minister?
    De ce n-ati facut Unirea.
    Crezi ca Ciolos e prost sa dea ocazia rusilor sa deschida un front in RM?
    Retorica de doi bani pentru electoraul cu 4 clase la seral.