Klaus Iohannis va participa, la Geneva, la ceremonia de ridicare a drapelului national cu ocazia aderarii Romaniei la CERN

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 4 septembrie 2016, 12:35 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Presedintele Klaus Iohannis va participa, luni, la Geneva, la ceremonia de ridicare a drapelului national cu ocazia aderarii Romaniei la Organizatia Europeana pentru Cercetare Nucleara - CERN.

Presedintele Romaniei va fi insotit de o delegatie de cercetatori romani care colaboreaza cu CERN, precum si de doi olimpici nationali la Fizica, informeaza duminica un comunicat al Administratiei Prezidentiale, citat de Agerpres.

Dupa ceremonia ridicarii drapelului Romaniei, presedintele Klaus Iohannis va avea discutii cu conducerea Organizatiei Europene pentru Cercetare Nucleara si va vizita principalele facilitati ale CERN.

De asemenea, presedintele Romaniei va avea o intalnire cu cercetatori romani care lucreaza la CERN sau colaboreaza la proiectele Organizatiei.

La data de 17 iulie 2016, Romania a devenit cel de-al 22-lea stat membru cu drepturi depline al CERN, cel mai mare centru de cercetare la nivel mondial in domeniul fizicii particulelor elementare.


Citeste mai multe despre   























[P] PayPoint Romania intra pe segmentul incasarii taxelor si impozitelor locale prin parteneriatul incheiat cu Directia Fiscala Locala a Municipiului Sibiu

PayPoint Romania, principalul operator de plati in numerar si incarcare electronica prin puncte de retail, anunta acordul de colaborare semnat cu Directia Fiscala Locala Sibiu, ce permite incasarea taxelor si impozitelor locale prin reteaua punctelor de plata PayPoint. Acesta este primul parteneriat incheiat intre operatorul de plati si o directie fiscala locala pentru incasarea sumelor datorate bugetelor locale de catre persoane fizice si juridice.

2401 vizualizari

  • -11 (21 voturi)    
    Adica va sta acolo (Duminică, 4 septembrie 2016, 13:02)

    parol_monsher [utilizator]

    si va "urmari situatia indeaproape".
    • +8 (16 voturi)    
      Un trimis al Moscovei? (Duminică, 4 septembrie 2016, 14:53)

      Lawrenciu [utilizator] i-a raspuns lui parol_monsher

      Sau ești plătit de cei de la RTV?
      Sau ești doar un troll?
      Sau poate toate 3 variantele?
      • -7 (13 voturi)    
        lawrenciu,hahahaha (Duminică, 4 septembrie 2016, 15:00)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Lawrenciu

        Ce nume de amerloc platit ai.
  • -8 (14 voturi)    
    Kool! (Duminică, 4 septembrie 2016, 13:33)

    ipolitic [utilizator]

    Inseamna ca vom avea si noi bosonul nostru Higgs? Macar unu mic, bitte, daca se poate...
    • -6 (10 voturi)    
      Nu boson, (Duminică, 4 septembrie 2016, 16:11)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      ... ci bosoana, ca doar nu s-o duce acolo singur!
      Isi lasa consoarta singura?
      O sa ajunga celebri ca ciuruitii:
      In pat, stind de vorba:
      -Nicule, maeistate?
      - Eu sunt prsedinte, nu rege! Cu majestate te adresezi regilor!
      - Stiu, stiu! Eu te-am intrebat daca mai e state de vizitat!
  • 0 (6 voturi)    
    Fuggedaboutit ! (Duminică, 4 septembrie 2016, 17:22)

    KTerinca [utilizator]

    Tipul e la baza prof de fizica.
    E o chestie de amorul artei.
    N-o fi ajuns el mare cercetator in fizica nucleara, da' ....... ce mare presedinte a ajuns !
    Apoi, mai e ceva.
    Nu fusese pana acum in plimbare la Geneva.
    Motiv necesar si suficient pentru o vizita ofiiciala.
    Asa ca nu mai carcotitzi si nu mai facetzi kterinca.
  • +3 (5 voturi)    
    bataia de joc , nu se potriveste aici .... (Duminică, 4 septembrie 2016, 21:00)

    TRABI [utilizator]

    Asta intr-adevar este un eveniment care ne face cinste internationala .
    Nu fiti critici cu presedintele . Bataia asta de joc nu va face mai interesanti . Vad ca nu face nimic rau tarii , fata de ceilalti care au vandut tot si ne-au alungat din tara .
  • +1 (3 voturi)    
    Participarea lui johannis la reuniunea C.E.R.N. (Luni, 5 septembrie 2016, 10:35)

    Theros [utilizator]

    Ma intreb si intreb pe toti oamenii de buna credinta de ce se plimba acest parat presdinte la Geneva??? Va asigur ca o face NUMAI IN SCOP TURISTIC. Eu sunt in stare sa fac orice imi cereti daca acest corupt stie ce inseamna C.E.R.N. si cu ce se ocupa. In al doilea rand, PROTOCOLUL NU IMPUNE SUB NICI O FORMA PARTICIPAREA LA ASEMENEA CEREMONII A SEFULUI STATULUI SAU GUVERNULUI. Toate statele civilizate cu sefi de stat care au demnitate Nu paarticipa la asemenea ceremoni formale . Este o regula generala ca la astfel de ceremonii statul respectiv sa fie reprezentat de Ambasadorul acreditat pe langa Organizatiile internationale care au sediul la Geneva. Este de domeniul evidentei ca acest individ de o rautate feroce johannis si elena , pardon, carmen Nu au vizitat inca Geneva. Asa se cheltuie banii nostri, iar POPORUL O DUCE DIN CE IN CE MAI GREU!!!