Isarescu: Daca am tine in tara rezerva internationala, ea nu ar avea nicio valoare

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 26 august 2016, 23:27 Actualitate | Esenţial

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Constantin Barbu / HotNews
Guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei (BNR), Mugur Isarescu, a explicat, in cadrul unei prelegeri sustinute vineri seara la Alba Iulia, ca rezerva internationala - aurul si cele 32 de miliarde de euro - este tinuta in afara tarii pentru ca, de exemplu, astfel se poate verifica existenta acesteia in orice clipa pe plan international in sistemul de conturi, altfel neavand "nicio valoare", informeaza Agerpres.

"Pentru ca multa lume considera ca e ceva necurat aici, de ce BNR tine aurul la Londra. Pai, aurul este parte din rezerva noastra internationala. E rezerva internationala. Nu e rezerva interna. Toata rezerva internationala a unei tari se tine in exterior, ca de-aia se numeste rezerva internationala. Cei 32 de miliarde de euro, 37 de miliarde echivalent de dolari, nu-i tinem in tara. Daca i-am tine in tara nu ar avea absolut nicio valoare. Nu ar asigura stabilitatea. Ii tinem in conturi in strainatate. Asa se tine", a declarat guvernatorul BNR.

Isarescu a adaugat ca poate 'pare contraintuitiv', dar 'in momentul in care am tine rezerva valutara in tara, in primul rand am credita pe gratis, fara dobanda, tarile emitente de moneda ale monedei respective si, in al doilea rand, nu am asigura convertibilitatea'.

Mugur Isarescu a subliniat si ca fiind tinuta in afara, rezerva poate sa fie verificata in orice moment in sistemul de conturi.

"Noi nu suntem crezuti pentru ca in fiecare luna spunem: rezerva valutara a BNR este de 32 de miliarde, plus 103 tone de aur si care valoreaza patru miliarde de dolari, s.a.m.d. Nu, nu ne crede nimeni daca am avea banii in tara. Ei pot sa fie verificati in orice clipa pe plan international in sistemul de conturi. Asa functioneaza economia mondiala", a mentionat Isarescu.

El a adaugat ca rezerva de aur ar putea sa fie adusa in tara, dar atunci ar deveni rezerva interna.

"Am vrut sa atac acest subiect pentru ca multe traznai se aud in societatea romaneasca astazi si ele sunt vanturate, uneori, fara motiv", a spus Guvernatorul BNR.

Mugur Isarescu a mai spus ca dupa 1989 BNR a functionat aproape o jumatate de deceniu cu un nivel extrem de redus al rezervelor valutare.

"In 1991, mai aveam 26 de milioane de dolari SUA in rezerva noastra. In 1993, (...), cu toate imprumurile de la Fond, ajunsesem la 42 de milioane de dolari rezerva medie. (... ). In prezent avem 32 de miliarde de euro, adica aproape 36 de miliarde de dolari. O crestere de o mie de ori. Pai, de-aia sta leul cum sta acum si este stabil, pentru ca in spate are, intr-adevar, dupa eforturi, o rezerva, comparativ cu trecut, formidabila, o rezerva adecvata pentru stabilitatea cursului", a sustinut Mugur Isarescu.

El a amintit si de sfarsitul anilor '90, respectiv de criza asiatica din toamna anului 1997, criza din Rusia din vara lui 1998 si minicriza din America Latina din 1999, cand Romania avea de rambursat, in 1999, un prim imprumut major luat din Japonia.

"Am fost pusi intr-o situatie de criza de credibilitate. Pur si simplu, creditorii nostri externi, innebuniti de diverse stiri (...), au devenit mult mai precauti in acordarea de noi credite tarilor care erau percepute ca avand un risc ridicat. Iar in Romania, datorita acelui varf de plata din 1999, agentiile de rating ne-au depunctat si intr-un mediu extern complet nefavorabil ¬ dupa criza din Rusia urma cea din Ucraina, apoi si cea din Bulgaria, toate trei tari ortodoxe. Stiti cum se intampla in plan international: 'Pai de ce nu ar urma si Romania acum?' Fara niciun fel de corelatie cu situatia reala. Si chiar am fost sfatuiti sa nu ne facem platile internationale, sa incetam platile", a spus Mugur Isarescu.

El a adaugat ca in acel context atat de dificil, nu numai ca s-au facut platile, dar s-a facut si reforma. 'As putea spune ca 1998, 1999 a fost punctul de cotitura', a afirmat Guvernatorul BNR.

Mugur Isarescu a subliniat ca dupa mai bine de un sfert de secol de la inceputul tranzitiei se poate considera ca societatii romanesti ii sunt livrate in prezent de BNR cele trei aspect ale stabilitatii, respectiv stabilitatea preturilor, a cursului de schimb si cea financiara.

"In ceea ce priveste stabilitatea preturilor, noi consideram ca BNR livreaza in prezent societatii romanesti o inflatie scazuta. Si nu este negativa. (...). Stabilitatea cursului de schimb ¬ este si ea un lucru asigurat. (...) Leul este perfect convertibil. (...).Stabilitatea financiara este o realizare, un lucru livrat de BNR. (...)Principala noastra preocupare este ca banii milioanelor de deponenti din Romania sa fie in siguranta", a conchis Mugur Isarescu.

Acesta a sustinut joi seara, pe esplanada Catedralei Romano-Catolice din Alba Iulia, o prelegere despre 'Parcursul economiei romanesti si a Bancii Nationale a Romaniei catre modernitate si, totodata, catre Europa'. Evenimentul, la care au fost prezente cateva sute de persoane, s-a desfasurat in cadrul celei de-a V-a editii a Festivalului 'Dilema veche', organizat de vineri pana duminica la Alba Iulia.











4472 vizualizari
  • -6 (34 voturi)    
    Si guvernatorii (Vineri, 26 august 2016, 23:46)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    spun lucruri trasnite!
    • +3 (3 voturi)    
      Ucraina a rămas fără aur imediat după putsch (Duminică, 28 august 2016, 13:17)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      articol datat: 7 martie 2014

      http://iskra-news.info/news/segodnja_nochju_iz_borispolja_v_ssha_strartoval_samoljot_s_zolotym_zapasom_ukrainy/2014-03-07-9122

      traducere:

      ”Azi-noapte, de pe aeroportul "Borispol" din Kev a plecat un avion american cu rezervele de aur ale Ucrainei” (07/03/2014, 17:45)

      Conform relatărilor personalului de la aeroportul "Borispol", azi-noapte la orele 2:00, de pe aeroportul respectiv a decolat un avion de transport neînregistrat.

      Potrivit personalului "Borispol", cu puțin timp înainte veniseră la aeroport patru mașini dubă și două vehicule comerciale Volkswagen fără plăcuță de înmatriculare. Din mașini au coborât aprox. 15 oameni în uniforme negre, măști și veste anti-glont. Unii dintre ei erau înarmați cu mitraliere. Aceștia au încărcat în avion mai mult de 40 de cutii grele.

      Apoi au apărut niște persoane misterioase care au urcat și ele în avion. Întreaga operațiune de încărcare s-a făcut în cea mai mare grabă. După descărcare, mașinile fără plăcuțe de înmatriculare au părăsit imediat pista, iar avionul a decolat urgent.

      Cei care au văzut toate aceste misterioase "operațiuni speciale" au notificat imediat oficialii aeroportului, dar conducerea "Borispol" le-a recomandat imperativ ”să-și vadă de treabă”.

      Ulterior redacția a sunat pe unul dintre înalți funcționari ai fostului Minister al Veniturilor și Taxelor, care a relatat că din câte știe, azi-noapte, la ordinele unuia dintre "noii lideri" ai Ucrainei (n.n. Arseni Iațeniuk, primul-ministru ”uns” de Victoria Nuland) toată rezerva de aur a Ucrainei a fost trimisă în SUA...
  • +1 (33 voturi)    
    pai in aceasi masura (Vineri, 26 august 2016, 23:50)

    MoemBius [utilizator]

    poate reuseste domnu guv e r nator sa convinga de exemplu ,,,,nu stiu Guvernul Regatului Unit sa si tine si ei rezerva internationala la .....Bucuresti.
    Daca reuseste e chiar bun
    Daca nu resuseste e bataie de joc si face mishto de noi pe aici cu ....cuvinte vopsite in maro
    • -5 (11 voturi)    
      mincinosul de serviciu (Sâmbătă, 27 august 2016, 8:31)

      banco [anonim] i-a raspuns lui MoemBius

      astia care ne guverneaza au ajuns sa ne creada atat de idioti incat credem orice,nu ca n-ar avea dreptate in ce priveste majoritatea populatiei credule si spalate pe creier
      • -4 (12 voturi)    
        Când a fost rezerva de aur scoasa din țara? (Sâmbătă, 27 august 2016, 12:53)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui banco

        Mugur Isărescu sa ne spună exact datele când a ieșit din Romania aurul, care este practic pierdut, băncile străine reținându-l în contul datoriei uriașe pe care a făcut-o țara după 1989. La fel și cele 32 miliarde euro depuși peste granițe. Sunt bani de care nu se mai putem folosi niciodată.

        Daca începe un Război și statele unde Isarescu a dosit rezerva se întâmplă sa fie în tabăra opusa sau sa aibă mare nevoie de bani, ce facem, cum finanțam armata?

        Ia sa ne dea o lista cu tarile care își țin aurul la Londra sau în străinătate. Sigur suntem printre putinii ce au adoptat asemenea strategie absolut iresponsabila aplicata de un inamic al romanilor și prieten al băncilor străine. A se vedea și discursul anti dare în plata ținut de Isărescu, un avocat fără scrupule a tot ce este împotriva noastră. Întotdeauna ne-a dorit raul acest individ. .
        • 0 (2 voturi)    
          a carti=cartire (Duminică, 28 august 2016, 12:49)

          nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          unde era rezeva de aur a RO in 1942? La Londra. In rest, mananca ce vrei.
          • 0 (0 voturi)    
            Cele 242 tone de aur erau la Tismana în 1944! (Duminică, 28 august 2016, 14:13)

            dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

            Rezerva României de 242 tone aur era pe teritoriul tarii în 1942 iar din 1944 a fost mutata la Tismana într-o peștera unde a stat până în 1947.
            Sunt povesti ca era la Londra.

            vezi:
            http://adevarulfinanciar.ro/articol/cum-a-fost-salvat-tezaurul-bnr-de-242-de-tone-de-aur-din-calea-nemtilor-si-rusilor-carat-in-secret-dupa-al-doilea-razboi-mondial-in-pestera-tismana/
            • 0 (0 voturi)    
              tezaurul a fost salvat degeaba... (Luni, 29 august 2016, 10:14)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

              a fost platit ulteiror ca despagubiri de razboi catre URSS...
        • 0 (0 voturi)    
          cea mai mare parte a aurului este (Luni, 29 august 2016, 10:13)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          la FED (adica SUA) si la Londra. In BUc nici macar nu ai unde sa il dopizitezi in subsoulurile BNR, pt ca nu e loc...este si acolo o parte, dar nu toata.
      • -5 (7 voturi)    
        Rezera depusa in banca lui Isarescu de la Londra (Sâmbătă, 27 august 2016, 13:11)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui banco

        Ca sa simplific, aurul și rezerva valutara a tarii sunt depuse într-o banca din Londra deținuta prin intermediari de Mugur Isărescu. Desi este o schema complicata în esență se reduce la ce am zis mai sus.
        • 0 (2 voturi)    
          Banca Angliei? (Duminică, 28 august 2016, 12:50)

          nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          e detinuta de privati? e si Mos Craciun printre ei?
    • -5 (5 voturi)    
      Atuncea cand o sa-si tina banii in lei romanesti:) (Sâmbătă, 27 august 2016, 10:07)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      sau in tigri sau in dinti de dragoni sau in capete de maimute ca sunt multe pe aicea
      sa fii convins ca la Bucuresti o sa si-o tina la Iliescu acasa
    • +6 (10 voturi)    
      Nu mai pierde timpul pe aici (Sâmbătă, 27 august 2016, 10:24)

      D2H [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Tarile mici, cum este Romania si cum sunt toti vecinii nostri si țările din zona central si sud- est europeana, nu au cum gazduiasca rezerve valutare ale unor mari puteri. Pe de-o parte pentru ca valutele lor (leul, forintul, zlotul, leva etc.) nu sunt monede de rezerva precum dolarul, euro sau lira sterlina si, pe de alta parte, pentru ca ele nu se vor imprumuta niciodata de la niste banci din Europa centrala si de sud- est.
      Asta este motivul pastrarii rezervelor in tari occidentale - pe de- o parte credibilitatea, pe de alta posibilitatea imediata de a oferi colateral la împrumuturi. Mai Moemblus, halba cu bere si punga cu floricele sunt o activitate mult mai profitabila pentru tine decat sa pierzi timpul pe aici, pe deasupra si neintelegand ce citesti.
      • +3 (7 voturi)    
        in razboi (Sâmbătă, 27 august 2016, 15:37)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui D2H

        BNR a tinut rezerva la Banca Angliei desi eram adversari. Dupa razboi ne-a fost inapoiata integral. Iar decizia de a continua cu Anglia cautati-o prin 1950.
    • +5 (9 voturi)    
      Daca (Sâmbătă, 27 august 2016, 10:32)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui MoemBius

      romanii ar avea cunostinte minime,minime de economie si putin bun simt,n-am mai fi asa saraci.
    • -3 (11 voturi)    
      sa explice (Sâmbătă, 27 august 2016, 11:57)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      si de ce Germania isi repatriaza aurul in ritm alert
      • 0 (2 voturi)    
        Aia e simplu, iti explic eu (Duminică, 28 august 2016, 12:38)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Germania e membra a zonei Euro, adica are voie sa tipareasca Euro. In consecinta, pastrarea unei cantitati mari de aur sau valuta in banci straine nu se mai justifica.

        Cu toate astea, Germania nu planuieste sa aduca acasa toata rezerva de aur, ci doar 50%, si doar gradual, pana-n 2020. Mai bine de jumatate , vreo 370+ de tone, de la Paris, tocmai din cauza ca facand si Berlinul si Parisul parte din zona Euro nu mai au nici un motiv sa-si tina aur in banci reciproc.

        Ca idee, si Austria isi tine 80% din rezervele de aur la Londra, si planuieste sa repatrieze parte din ele. Pentru Austria, parte din motivatie e faptul ca imprumuturile in aur de pe piata internationala au inceput sa scada in rentabilitate, parte e faptul ca concentratia de aur la Londra e enorma, foarte multe state de pe glob tinandu-si aurul acolo (cealalta concentratie foarte mare fiind Federal Reserve din SUA), si e greu sa-ti valorifici aurul intr-un loc in care e aur din belsug.

        Noi, fiind o tara mult mai aproapiata, geografic, de Rusia, care pe moment e sursa de instabilitate in zona, ne-am asuma riscuri semnificativ mai mari decat Germania sau Austria, daca ne-am repatria aurul. Asa ca bine face Isarescu ca nu tine aurul romanesc la Bucuresti. Aurul romanesc a mai ajuns o data la Moscova, si nici acuma nu e limpede ce s-a intamplat cu el.
    • +6 (8 voturi)    
      in state mai (Sâmbătă, 27 august 2016, 12:02)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Daca nu stiai, iti spun eu, englezii isi tin rezerva in state..e mai safe...doar nu ai vrea sa o tina intr-o fosta tzara parte din tratatul de la varsovia...
  • -2 (10 voturi)    
    viticultorul amator zice trasnai (Sâmbătă, 27 august 2016, 7:55)

    seb_h [utilizator]

    German gold held by the U.S. Federal Reserve in New York and in Paris is slowly but surely returning home, said a German central bank official in a Tuesday update in New York.
    Germany’s gold repatriation program, whereby the nation’s central bank is recalling 674 metric tons from vaults in New York and Paris, is progressing slowly. About 69 tons have returned to Frankfurt so far.
    The German central bank is working closely with its French and U.S. counterparts and the Bank of International Settlements to transfer the gold, taking painstaking security and confidentiality measures. Citing security concerns, Asche declined to provide any details on the specifics of the shipments.
  • -3 (11 voturi)    
    R: (Sâmbătă, 27 august 2016, 8:31)

    Adrian S. [anonim]

    Ok, sa spunem ca este asa cum ne spune jidanul, dar eu nu cred astfel de baliverne. Valuta si aurul pe care il tinem la englezi, este cumva generatoare de dobanda? Normal asa ar trebui sa fie, dar ca noi sa tinem valuta si aurul in alta tara trebuie sa platim pentru aceste servicii, asa ca tov. Isarescu nu mai veni cu baliverne si minciuni, si mai stii tu ceva ia mai lasa-ne tu pe noi si iesi tu la pensie ca doar nu esti pus pe viata acolo la BNR. Te crezi cumva Ceausescu? Vezi ce a patit ca a vrut continuitate intr-o functie.
    • +1 (1 vot)    
      Tu daca te duci la banca ... (Duminică, 28 august 2016, 12:45)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Adrian S.

      ... si inchiriezi o cutie de valori te astepti sa-ti plateasca banca dobana? Ca sa iti plateasca banca dobanda pentru depozit trebuie sa lasi banca sa faca afaceri cu ceea ce depozitezi, ori aia BNR nu face - BNR prefera sa faca direct afaceri cu aurul romanesc de la Londra.

      BNR a avut in 2015 un profit de peste 700 de milioane de lei, cu toate ca foarte probabil a platit pentru depozitarea aurului la Londra. Asa ca pana una alta io as zice ca Isarescu isi face treaba bine - face si profit si tine si aurul romanesc departe de rusi.
  • -3 (9 voturi)    
    povesti cu pesti (Sâmbătă, 27 august 2016, 8:45)

    tig [anonim]

    mai Isarescule numai imbecilitati vorbesti. Sa fie banii aproape de masonii tai. cat mai stai acolo sus sa-ti bati joc de noi. Cred ca vorbesti pentru cei care-ti sapa via ca aia nu inteleg ce spui. cei care inteleg fie nu au timp fie sunt mana in mana cu tine. mai plecati odata dracului si lasati tara asta in pace ca mi-e rusine de voi, pardon nici nu vreau sa va mai vad.
  • +2 (16 voturi)    
    ISARESCU la ALBA IULIA (Sâmbătă, 27 august 2016, 9:17)

    LucianMilovan [anonim]

    GUVERNATORUL ARE PERFECTA DREPTATE. BANII SE TIN LA LONDRA PENTRU CA LONDRA E CAPITALA FINANCIARA A EUROPEI. LONDRA E CAPITALA REGATULUI UNIT, ALIATUL NOSTRU ETERN. CE BINE ERA DACA SI AURUL BNR DIN PRIMUL RAZBOI MONDIAL ERA TINUT LA LONDRA SI NU AJUNGEA IN RUSIA. ERA SI ACUM AL ROMANIEI. SA-I PUPAM SI TALPILE GUVERNATORULUI ISARESCU : DE UNDE A LUAT BNR SI UNDE E AZI !!! PACAT CA E PLINA ROMANIA DE PROSTI SI DE TICALOSI. ISARESCU E UN MARE BRAND NATIONAL, INTR-O ZI VA AVEA STATUIE IN FATA BNR, ASA CUM MERITA PE DEPLIN!!!
    • 0 (8 voturi)    
      cata suPtilitate! (Sâmbătă, 27 august 2016, 12:39)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui LucianMilovan

      Pupa-i domnule talpile, daca asa vrei...Uk aliat etern al RO? nene, pe ce lume esti, aia de acol' is complet diferiti fata de manelistu tipic ruman...
      din Estul si Centrul Europei cred ca noi avem cea mai proasta imagine in UK, ca medie of cors.
  • +1 (11 voturi)    
    De-aia nemtii n-au valoare! (Sâmbătă, 27 august 2016, 9:24)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ca si-au cerut aurul din State! SI in plus, nu inteleg de ce nu relocam aurul, de exemplu la BCE, daca tot UK s-a retras din UE?
    • 0 (0 voturi)    
      O sa vina posibil si aia, posibil (Duminică, 28 august 2016, 12:47)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Doar ca, pe moment, formal, UK e inca parte din EU.

      Deciziile financiare care implica valori de miliarde nu se iau asa, pe genunchi, dupa cum bate vantul. Prima data te pui si calculezi exact costurile, riscurile si beneficiile potentiale. Abia dupa aia decizi daca faci ceva.
    • -1 (1 vot)    
      spirt de baut! (Duminică, 28 august 2016, 12:51)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      din care document rezulta ca BCE detine rezerve de aur ale vreunei tari ?
  • -1 (11 voturi)    
    Banca N (Sâmbătă, 27 august 2016, 10:44)

    Marian [anonim]

    Asta chiar ne crede prosti.
  • -4 (12 voturi)    
    minte puliticianul (Sâmbătă, 27 august 2016, 11:02)

    costescu [anonim]

    NU mai exista nici aurul nici pseudo valuta totul e oficial insusit de puliticieni, auzi aurul nu are valoare in Romania de aceea trebuie instrainat, aurul nu se va mai intoarce niciodata in Romania!!!!, nenorocitilor cu foamea voastra de arginti a-ti distrus tara mea, acum parca suntem toti refugiati economic da fugim din tara pentru o viata normala arzavar focu de nenorociti!!!!!!!!!!!!!!!!
  • -2 (12 voturi)    
    Băi nea Murgu Isărexu (Sâmbătă, 27 august 2016, 11:19)

    LianBerthold1 [anonim]

    Da Banca Națională a matale, ce rezerve de aur străin păstrează? hăi?
    • +1 (1 vot)    
      Te-ai gandit mult, ... (Duminică, 28 august 2016, 12:52)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

      ... da' tot prost.

      Cine si-ar pastra aurul atat de aproape de sursa de instabilitate care e Rusia.

      In alta ordine de idei, din acelasi motiv, daca alte state nu vor sa-si tina aurul aproape de rusi, Romania de ce-ar face-o?

      Tocmai din cauza politicienilor pe care-i avem - printre care Isarescu nu se numara, el fiind bancher de cariera, nu politician - aurul romanesc n-are valoare daca e tinut la Bucuresti. Daca zice Obama ca la Fort Knox sunt nu stiu cate tone de aur american, sau daca zice Merkel ca la Frankfurt sunt nu stiu cate tone de aur german, cat de mult mai multa incredere crezi ca au ministrii de finante si economistii de glob in aceste afirmatii, fata de daca zice un Ponta (caruia i s-a retras de curand titlul de doctor, adica a fost desemnat oficial hot de proprietate intelectuala), sau un Dragnea (condamnat penal) ca la Bucuresti sunt nu stiu cate tone de aur romanesc?
  • -3 (9 voturi)    
    Rezerva internationala (Sâmbătă, 27 august 2016, 11:56)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Daca rezervele ar fi interne s-ar intampla ceva rau..la fel si cu marirea cantitatii de aur , trebuie sa avem incredere in superstiile Lui.
  • -4 (10 voturi)    
    tot aurul la noi?! (Sâmbătă, 27 august 2016, 12:31)

    me [anonim]

    nici nu vreau sa ma gandesc ce ar insemna sa aducem tot aurul in tara in actualul context geo-politic. doar prost sa fii sa crezi ca ar fi bine sa fie tot aurul in tara. suntem noi in stare sa ne "aparam" aurul? nici vorba de asa ceva.
    chiar daca mai si costa (putin) mentinerea lui intr-un alt stat dezvoltat, tot e mai sigur acolo decat la noi. imaginati-va ce tentatie ar fi pt multi daca aurul ar fi in tara.
  • -1 (11 voturi)    
    sa ne spuna... (Sâmbătă, 27 august 2016, 14:34)

    tataglontu [anonim]

    tov. mugurel care este cantitatea reala a rezervei de aur a Romaniei la data de 27. 08 .2016 deoarece in momentul intrarii Romaniei in spirale crizei in 2008 rezerva reala a Romaniei era de 116 tone de aur iar acum 1 sau 2 ani stimabilul tov. muguras gangurea ca Romania nu are in rezerva de aur decat 106 tone. Pe ce s-a evaporat stimabile atata aur ca noi prostii de rind platim smechereala voastra facuta de tov. base, boc, si mataluta la indemnul cui???? de a imprumuta suma de 30 miliarde de euro fituita de voi(facuta nevazuta) dar bagata prostilor de Romani pe gat!!!
    • -1 (1 vot)    
      O tona de aur ... (Duminică, 28 august 2016, 12:55)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui tataglontu

      ... e nici 50 de milioane de dolari. Tu ai impresia ca din 2008 pana acuma Dragnea si compania au furat doar jumatate de miliard de dolari?

      Da' bag de sama ca pt. matale si aritmetica elementara e dificila, daramite sa legi doua idei ... ca de exemplu ca e ilogic sa-l acuzi de furt pe unu' care a facut profit pentru statul roman de cam trei sfert de miliard de lei, cand avem pe unu' condamnat penal care conduce de facto parlamentul.
  • +1 (9 voturi)    
    Motivul real (Sâmbătă, 27 august 2016, 14:43)

    Dan [anonim]

    este faptul că e dificil să transporti lingouri de aur peste Atlantic de exemplu pentru a fi tranzationat, în timp ce este ușor și practic pentru a pune o notă pe raftul 107 din seiful 30 care spune ca lingourile 5000-5100, care obișnuiau să fie deținute de guvernul roman sunt acum deținută de guvernul german. Cu alte cuvinte e usor de tranzactionat la Londra.
  • +1 (1 vot)    
    Pai dami-o mie, atunci (Duminică, 28 august 2016, 15:44)

    KostasP [utilizator]

    Ca eu nu sunt in tara...lol.