Controlul biocidelor: Guvernul are bani doar pentru verificarea eficientei a 42 de produse din 380 existente pe piata/ Producatorii si distribuitorii de dezinfectanti vor trebui sa obtina avize noi, in urma unor analize in strainatate

de CP     HotNews.ro
Marţi, 14 iunie 2016, 13:07 Actualitate | Esenţial

Ministerul Sanatatii a inceput un proces de verificare a eficientei dezifectantilor de pe piata, insa bugetul este limitat, urmand sa fie controlate doar 42 de produse din cele circa 380 existente pe piata, a anuntat Laurentiu Colintineanu, purtatorul de cuvant al Ministerului Sanatatii. Acesta a precizat ca testarile ajuta si la obtinerea acreditarii unor laboratoare in Romania. Colintineanu a mai spus ca "de undeva trebuie sa incepem" si, oricum, toti producatorii si distribuitorii de dezifectanti vor fi obligati sa prezinte buletine de analiza noi pentru produse, obtinute in laboratoare acreditate din strainatate.

Intrebat de ce sunt verificati dezifectanti doar pentru un esantion de 42 de produse, Laurentiu Colintineanu a afirmat ca "se fac teste in limita bugetului aprobat", acestea fiind scumpe. Cele 42 de probe vor fi prelevate din randul celor mai utilizati dezifectanti. "Esantionul de 42 este mai mult decat relevant statistic, iar demersul de testare trebuie sa se inscrie si in niste limite bugetare alocate acestei actiuni", explicat Colintineanu. Analizele se vor efectua la laboratoarele Institutului National de Sanatate Publica din Iasi si Bucuresti si la Laboratorul Directiei de Sanatate Publica din Ialomita.

In cazul in care se vor gasi produse neconforme in urma testarii, acestea vor fi trimise pentru noi analize in strainatate.

Pe de alta parte, exista un proiect de ordin care prevede ca toti producatorii si distribuitorii sa obtina buletine de analiza noi in termen de 120 de zile, in vederea avizarii punerii pe piata a dezifectantilor. Cele 120 de zile curg din momentul in care ordinul va aparea in Monitorul Oficial. "Termenul este motivat de faptul ca nu avem laboratoare acreditate, toate aceste teste trebuie facute in strainatate", a explicat Colintineanu, precizand ca ordinul ar putea fi aprobat la sfarsitul lunii iunie. Producatorii si distribuitorii vor trebui sa prezinte cate doua buletine de eficacitate  obtinute de la doua laboratoare diferite. Aceasta procedura se va repeta la trei ani, iar toate testele trebuie sa respecte standardele agreate de Uniunea Europeana.

Colintineanu a mai spus ca efectuarea celor 42 de teste vor ajuta si la acreditarea unor laboratoare in Romania. "Acreditarea presupune, in primul rand, efectuarea unui numar de teste care sa valideze metoda. Inainte de efectuarea acestui numar minim de teste, nu se poate face acreditarea. Fara teste nu putem avea loboratoare acreditate. Aceasta testare nationala serveste si acreditarii laboratoarelor (...) Ca efect indirect vom avea laboratoare acreditate, ca sa putem spune apoi ca un propus este conform sau nu", a spus Colintineanu.

Laurentiu Colintineanu a mai spus ca achizitiile publice realizate de spitale vor trebui sa fie mai stricte.  In ceea ce priveste legea achizitiilor publice, el spune ca "Autoritatea contractanta trebuie sa incadreze achizitia la codul cpv, asta apropo de multitudinea de coduri identificate pentru anumite tranzactii. Spre exemplu, daca un dezinfectant se gaseste in farmacie, obligatia autoritatii contractante este sa treaca la codul CPV dezinfectanti, nu la produse farmaceutice".


Citeste mai multe despre   









1206 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    daca confisca averea de la Hexi si va cere (Marţi, 14 iunie 2016, 13:28)

    Consta [utilizator]

    daune la firmele care nu corespund standardelor, guvernul va avea bani garla!! Bani sunt! Dorinta de a-i recupera lipseste.
    • +2 (2 voturi)    
      Acum un an , Ponta avea 500 milioane euro! (Marţi, 14 iunie 2016, 14:58)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Consta

      Acum un an , Ponta avea 500 milioane euro in fondul de rezerva!


      Acum Guvernul nu are bani sa ne verifice calitatea dezinfectantilor din spitale?

      FMM PONTA SI PSD !
  • +7 (7 voturi)    
    Astia-s normali la cap ? (Marţi, 14 iunie 2016, 13:41)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Iar incepem ca e scump sa testam biocide ?
    Ne asumam riscul sa moara oameni pentru ca e scump ?
    Sute de mii de pacienti stau cu teama de a nu se infecta in spitale si ministerul sanatatii iese cu o astfel de pozitie ?
    Vlad Voiculescu, esti de acord cu asta ? Vreau o pozitie raspicata a ministrului sanatatii.
    Exista un fond de rezerva al guvernului pe care-l puteti folosi. E o chestiune de sanatate publica, daca nici asta nu justifica, atunci ce ?
    Ponta a folosit bani din rezerva pentru tot felul de prostii, primarii, biserici etc si, acum cand chiar e nevoie, voi nu aveti bani ?
    Domnule Ciolos, lasati vizitele la meciuri de fotbal si treceti la treaba, intrebati-va ministrul de ce procedeaza in halul asta ? Treceti la munca, veniti cu solutii reale si sigure.
    Nu va este rusine sa iesiti in spatiul public cu astfel de tampenii. Auzi la ei, costa enorm.
    Intr-o piata de sute de milioane de euro, cu profituri uriase, tu, minister vii si spui ca ai costuri enorme.
    380*20.000 euro = 760.000 de euro. Probabil ca daca le faceti pe toate odata puteti negocia sub 500.000 de mii. Deci unde e suma enorma ?
    E un mizilic.
    Fondul de rezerva al Guvernului. De acolo, se aude ?
  • +4 (4 voturi)    
    solutiii ?! (Marţi, 14 iunie 2016, 14:42)

    chloe [utilizator]

    Ce inseamna "enorm" ? Parca acest nou ministru este finantist, ceva vicepres. pe la o banca cu pretentii.
    Inteleg ca nu se pricepe la politici de sanatate publica, dar se pare ca nu se pricepe nici la ce "teoretic" ar trebui sa se priceapa, adica la finante.
    • +1 (1 vot)    
      adica prea mult ca sa fie fara paraindarat! (Marţi, 14 iunie 2016, 14:52)

      basilicus [utilizator] i-a raspuns lui chloe

      Pentru ca banii dati la laboratoare nu se pot intoarce sub forma de mita/sponsorizare/cadouri.

      Daca amana pana cand smekerii isi fac niste laboratoare, vom vedea cum se vor face analiza la orice si pe bani multi....
  • 0 (2 voturi)    
    Teste (Marţi, 14 iunie 2016, 15:18)

    Lucris [utilizator]

    Pai, nu trebuie sa complicam lucrurile.
    1. O firma tip Dealer vinde un produs chimic al unei alte firme denumita Producator.
    2. Producatorul GARANTEAZA niste indici tehnici, chimici, biologici etc.. pentru produsul vandut prin Dealer.
    3. Pentru a vine acel produs in Romania, autoritatile din Romania trebuie sa ceara Dealerului sa faca, pe banii LUI, teste (altele decat cele facute de Producator) intr-un laborator acreditat, pentru produsul pe care il vine din Romania.
    4. Daca testele indica aceleasi caracteristici cu cele declarate de catre Producator e OK, poate vinde.
    5. Autoritatile romanesti trebuie sa faca doare teste PRIN SONDAJ la acele produse care sunt considerate importante.
    6. Daca testele facute de autoritati indica alte date decat cele declarate, atunci Dealerul va raspunde penal.

    Cat de complicat trebuie sa fie sa faci asa?

    Cine spune ca trebuie sa ne transformam in Laboratorul Mondial de Teste Antifrauda Biologica? (denumirea asta mi-a venit prima... :) )
    • 0 (0 voturi)    
      Prietene! (Marţi, 14 iunie 2016, 18:44)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

      Daca nu se verifica orice lot din orice biocid si medicament si mancare vom fi in continuare cosul de gunoi al lumii!
      Nu va lasati dusi de minciunile cleptocratilor! Asta cu guvernul nu are bani de teste este vocea Sistemului care vrea sa vanda in continuare apa in loc de biocide!
      Analize pentru orice lot din medicamente, biocide, mancare!!! Lasati vrajelile de 2 bani!