Ziarist german: Rusia are in Germania zeci de agenti "in adormire" care asteapta un semnal ca sa actioneze

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Duminică, 29 mai 2016, 23:25 Actualitate | Esenţial

Boris Reitschuster
Foto: Twitter - Boris Reitschuster
Intr-un interviu pentru Deutsche Welle Germania, autorul de non-fictiune Boris Reitschuster, a vorbit despre noua sa carte, "Razboiul ascuns al lui Putin", in care este vorba despre un grup militar din Rusia, inflitrat in Germania.

DW: "Razboiul Secret al Rusiei- Cum destabilizeaza Moscova Vestul"- sustine ca este o armata secreta de oameni antrenati si controlata de Presedintele Rusiei, Vladimir Putin, in Germania. Sau mergem prea departe?

Boris Reitschuster: Nu prea departe. Cu toate ca nu prea imi place cuvantul "armata". Armata este ceva mare, iar asta nu este o armata, dar in schimb, ii putem zice Unitate. Potrivit estimarilor facute de serviciile de informare, vorbim de 250-300 de oameni implicati. Aceste unitati s-au dezvoltat in scolile de arte martiale - "Systema" - un sport de lupta, legat de Unitatea Speciala a Rusiei - Spetsnaz. Aceste scoli apar ca ciupercile dupa ploaie in Vest. Pot sa spun ca 99.99% din oamenii care lucreaza in aceste scoli, nu au nimic de a face cu trupele de gherila. Nu poti suspecta pe nimeni ca ar fi un luptator secret al Rusiei.

DW: Spui ca este vorba de 250-300 de sabotori rusi, care asteapta un semnal sa actioneze. Este adevarat? 

Boris Reitschuster: Da! Cand am auzit chiar eu si am citit documentele de la serviciile de informare, am fost socat si nu am crezut imediat, pana nu am verificat si din alte surse. Cand m-am confruntat cu seriozitatea problemei, am realizat ca de fapt nu este nimic nou. Acelasi lucru a fost facut si in GDR (German Democratic Republic)- Republica Democrata Germana. Nu este creatia lui Putin. Este o continuare a metodelor KGB, chiar daca nu avem dovezi clare despre rolul lor concret in exploatarea. Nu este foarte placut sa crezi ca este ascuns, undeva, explozibil.

Interviul integral pe DeutscheWelle.com












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5547 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Duminică, 29 mai 2016, 23:35)

    Soljenitin [utilizator]

    Daca un ziarist i-a dibuit, atunci este floare la ureche pentru un serviciu special.
    Identificati neanderthalii, dusi la granita si expulzati cu un sut in dos.
    Ta daaaaaam!
    • +3 (3 voturi)    
      In Romania (Luni, 30 mai 2016, 0:29)

      Curiosu' [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cati or exista ?
    • -3 (7 voturi)    
      Urme de cutit in aer ! (Luni, 30 mai 2016, 4:11)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Articol din categoria "Urme de cutit in aer !"
  • -19 (21 voturi)    
    hehe (Duminică, 29 mai 2016, 23:50)

    Mazeta [utilizator]

    Nu știu de ce DW și HN insistă că este vorba de un autor de non-ficțiune.
    • +5 (5 voturi)    
      Dormi linistit Mazeta (Luni, 30 mai 2016, 0:43)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Poate nu o sa fii trezit niciodata sa muncesti tu, dormi in pace.
  • +2 (4 voturi)    
    Aceasta e o axioma ! (Duminică, 29 mai 2016, 23:50)

    Miky113 [utilizator]

    ABCul inteligentiului presupune inclusiv somnambuli, adormiti, hipnotizati, morti vii, vulpitze, animatoare, condreni, severini....

    Toate tarile care se respecta au asa ceva.

    Insa nu la toate bresa e asa de lunga, lata, adanca.

    Buna oara Romania e plina de autohton-adormiti, de efectul ajutorului social in combinatie cu spirtul diluat 6F..
    Daca stai sa calculezi mai mult de 5i% e in adormire, dorm toata noaptea si jumatate din zi, si mahmuri cealalta jumatate !
  • +11 (11 voturi)    
    O, Doamne (Duminică, 29 mai 2016, 23:52)

    V. Veroiu [utilizator]

    Le-au trebuit 20 de ani ca sa descopere aceasta noutate. Eu unul as aplica logica. Germania = RDG + RFG. In RDG este evident ca erau infiltrati agenti (toate partile aveau acolo agenti) insa - haha - RFG-ul era plin de agenti pentru ca era controlat de Moscova.

    Ce s-a intamplat cu agentii dupa reunificare?

    1. Unii au murit. Sa le fie tarana usoara.
    2. Unii au fost rechemati la Moscova.
    3. Unii si-au schimbat ideologia - hahaha - mai degraba agentul isi schimba sexul si culoarea pielii decat inocularea.
    4. Cei care nu fac parte din 1,2 si putinii 3 sunt pe pozitii (adica majoritatea).

    Este ca si cum ne unificam cu Rep. Modova si apoi suntem surprinsi ca se vorbeste mult ruseste. Deci surpriza unde este?!? Ah, surpriza este ca vestul crede in lacrimi si Moscova nu.
    • 0 (0 voturi)    
      He he he, stai să vezi ... (Luni, 30 mai 2016, 10:06)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      ... cînd s-o face reunificarea (dacă s-o face vreodată) România + Moldova.

      Mi-e şi groază să-mi imaginez ...
    • 0 (0 voturi)    
      Erata (Luni, 30 mai 2016, 10:33)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Imi cer scuze ca am scris invers RDG si RFG. Evident, sub rusi a fost RDG-ul si nu RFG-ul.
  • -3 (3 voturi)    
    obiective (Luni, 30 mai 2016, 7:43)

    VladBerliba1 [anonim]

    Stirile ar trebui sa fie obiective sa fie sustinute de documente. WikiLeaks, Edward Snowden au avut si documente ... Unde sunt doumentele dupa care s-a informat sa le vada si publicul ...
    • +1 (3 voturi)    
      Documentele (Luni, 30 mai 2016, 10:34)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba1

      Atunci cand le ai si le faci publice devii inamicul public nr 1 si te urmaresc toate serviciile. Din punctul asta de vedere e mai bine sa fii un ignorant viu.
  • 0 (4 voturi)    
    Toti au (Luni, 30 mai 2016, 12:07)

    Toni_Romania [utilizator]

    Rusia are lumea plina de agenti secreti, Usa si tarile Nato la fel, China la fel. Mare noutate.