Procurorii cer pedepse cu inchisoarea pentru Dan si Camelia Voiculescu in dosarul "Santaj la Antene"

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 13 aprilie 2016, 14:53 Actualitate | Esenţial

Dan Voiculescu
Foto: danvoiculescu.net
Un procuror de la DNA a cerut miercuri judecatorilor de la Curtea de Apel Bucuresti condamnarea omului de afaceri Dan Voiculescu la o pedeapsa mai mare de cinci ani inchisoare, in dosarul privind santajarea administratorului firmei RCS&RDS Ioan Bendei, informeaza Agerpres.

La ultimul termen al procesului, procurorul de sedinta a cerut condamnarea la inchisoare a inculpatilor din acest dosar - Dan Voiculescu, Camelia Voiculescu, Sorin Alexandrescu, Serban Pop si George Daniel Matiescu, iar la individualizarea pedepselor sa se tina seama de practica judiciara in materie, respectiv de dosarul in care Dan Diaconescu a fost condamnat la cinci ani inchisoare tot pentru infractiunea de santaj prin intermediul unor mijloace mass-media. 

In opinia procurorului, instanta ar trebui sa dea in acest caz condamnari mai mari decat cele aplicate in dosarul lui Dan Diaconescu, deoarece este vorba de sume de ordinul milioanelor de euro. 

In ceea ce-l priveste de Dan Voiculescu, procurorul a cerut ca pedeapsa pe care o va primi acesta sa fie contopita cu condamnarea de 10 ani inchisoare din dosarul ICA, la care sa se adauge un spor de pedeapsa. 

De asemenea, reprezentantul DNA a cerut ca Antena TV Group, Antena 3 si Intact Publishing sa fie condamnate la plata unei amenzi si publicarea deciziei instantei, precum si retinerea formei agravante a infractiunii de complicitate la santaj in varianta prevazuta de Legea 78/2008 privind combaterea infractiunilor de coruptie. 

Procurorul a mai spus ca la acest dosar ar trebui mentinute ca probe interceptarile efectuate cu ajutorul SRI, deoarece avocatii trebuiau sa le conteste in procedura de camera preliminara si nu la acest stadiu al procesului. Mai mult, procurorul a spus ca nu intelege de ce avocatul lui Dan Voiculescu, Gheorghita Mateut, contesta acum interceptarile SRI, de vreme ce intr-un tratat de drept acesta spunea ca SRI si SIE sunt organe de cercetare penala. 

Procesul continua cu pledoariile avocatilor, dupa care va urma ultimul cuvant al inculpatilor. 

Dan Voiculescu nu este prezent in sala de judecata. El se afla in penitenciar, unde executa o condamnare de 10 ani primita in dosarul ICA, si a refuzat sa fie adus in instanta. 

Directorul general Antena TV Group, Sorin Alexandrescu, si Dan Voiculescu au fost trimisi in judecata pe 1 octombrie 2013, fiind acuzati in legatura cu folosirea institutiilor media (televiziuni, publicatii online si scrise) pentru santaj cu scopul obtinerii de foloase materiale ilicite insemnate.

In acelasi dosar au mai fost deferiti justitiei fostul presedinte al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala Serban Pop, Camelia Voiculescu, asociat si administrator al societatilor Antena TV Group, Antena 3 si Intact Production, care este si singurul asociat al SC Intact Publishing, George Daniel Matiescu, imputernicit al Intact Publishing, precum si firmele Antena TV Group, Antena 3 si Intact Publishing.

Potrivit DNA, in perioada 16 aprilie - 21 mai 2013, Sorin Alexandrescu a exercitat in mod repetat si gradual acte de constrangere asupra administratorului RCS&RDS, Ioan Bendei, amenintandu-l cu darea in vileag a unor presupuse fapte de coruptie.

'In mod concret, inculpatul Alexandrescu a exercitat acte de amenintare cu publicarea, prin intermediul entitatilor media, a unor documente care, in opinia sa, argumentau o pretinsa fapta de coruptie savarsita de partea vatamata, in situatia in care acesta nu ar fi acceptat semnarea unui contract de retransmisie a posturilor de televiziune apartinand Antena TV Group la un pret dorit de inculpat. Semnarea contractului in conditiile impuse de inculpat, respectiv la o valoare de 6.480.000 euro/an, pe o durata de 5 ani, ar fi garantat stingerea litigiilor existente pe rolul instantelor, oprirea campaniei media impotriva societatii pe care o reprezenta partea vatamata si a persoanelor din conducerea acelei societati', sustin procurorii.


Citeste mai multe despre   









7089 vizualizari
  • +25 (27 voturi)    
    ZECE pentru Varan ! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 14:59)

    un domn [utilizator]

    Cu Mult drag !
    • +10 (12 voturi)    
      amin. (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:02)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      .
      • +10 (14 voturi)    
        daca ar fi doar RCS... (Miercuri, 13 aprilie 2016, 17:35)

        GOG [utilizator] i-a raspuns lui Manes

        Numai astia de la RCS&RDS au avut curajul si dovezile sa-i dea pe santajisti in judecata...Sunt zeci de firme care probabil au fost supuse aceiasi metode.
        Metoda santajului e preluata de la un mare ziarist roman, care prin 92 recunostea ca a fost ofiter Secu... A fost si el un pic pe la bacanie...si toata lumea ii spune maeste!!!
        A facut "reclama" ani de zile pentru CET Govora.
        • +2 (4 voturi)    
          din programul Latrinar (Miercuri, 13 aprilie 2016, 18:23)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui GOG

          in care spurca diversi oameni si companii ne putem da seama..cati nu au cedat santajului...
  • +8 (18 voturi)    
    N-o sa primeasca nimic in plus la pedeapsa. (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:04)

    Andradda [utilizator]

    Dupa felul in care a fost si continua sa fie batjocorita judecatoarea Camelia Bogdan, atat de catre mass-media cat si de catre CSM, niciun judecator nu mai are curajul sa se lege de Varan si de sleahta de magistrati corupti.
    O sa scape fara probleme, atat varanul cat si fetele sale.
    • +7 (11 voturi)    
      tine-aprope! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:32)

      Nick85 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      pedepse de 5+ ani pt fiecare. ;)
    • +3 (7 voturi)    
      Nu ai dreptate ! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 18:33)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Daca nu este achitat, Voiculescu o sa primeasca -IN MOD OBLIGATORIU (legea spune asta, noul cod penal, nu eu) un spor de pedeapsa. Marimea sporului-de la cateva luni, pana la cativa ani- depinde si de marimea pedepsei pe care o va primi pt santaj iar in functie de ea, intervine si factorul subiectiv, aprecierea judecatorilor. O simpla parere : sporul nu va depasi un an, desi as vrea teribil sa ma insel.
  • +10 (14 voturi)    
    Am izbucnit in lacrimi ! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:30)

    Sparafucile [utilizator]

    Nu se poate ! Nu e firesc ca un om sa fie atit de batut de soarta . Pina si Iov din Biblie a fost mai menajat . Chiar ne propunem sa ne ucidem toate valorile ?
    • +4 (6 voturi)    
      Brutaria Rahova Academy are nevoie (Miercuri, 13 aprilie 2016, 18:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      de un Rector, putina consideratie si fara discriminare ! in lumea civilizata sunt rectori..dar la Brutarie ? chiar asa ?
    • +3 (5 voturi)    
      Mi-am dat seama ! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 18:35)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Aproape ca iti vine sa te oferi sa faci tu in locul lui restul de pedeapsa + sporul. nu-i asa ca am ghicit ?
      • +3 (5 voturi)    
        M-as simti onorat sa-mi propuna (Miercuri, 13 aprilie 2016, 19:01)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Dar ma tem ca nu sunt demn de atita consideratie .Si mai am un defect : nu-mi place Ciuvica .
        • +2 (4 voturi)    
          Respir usurat ! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 19:39)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          Inseamna ca am calea libera ! Cum sa iti multumesc ?
      • -3 (3 voturi)    
        omu (Miercuri, 13 aprilie 2016, 19:23)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        e ironic.
        doar nu ati crezut ca vorbeste serios?
  • +2 (4 voturi)    
    Bine ca mi-a raspuns Sparafucile (Miercuri, 13 aprilie 2016, 19:49)

    Susufler0 [utilizator]

    si mi-a dat prilejul sa-i raspund din nou, astfel incat a impiedicat un moment penibil : acela de a-ti raspunde la comentariul in care imi explici ceea ce eu stiu mai bine decat tine, respectiv sa raspund la ironie cu o ironie.
    PS. Faci parte din categoria rara a celor care se grabesc sa explice bancurile, nu-i asa ?
  • 0 (2 voturi)    
    trageti de maneca... (Miercuri, 13 aprilie 2016, 23:00)

    astronaut [utilizator]

    pe ''moliceanu'' si pe ''tine calul'' ala mic ,astia au impresia ca l-au achitat pe ''varan''!!