Agentia de presa a Patriarhiei: Ortodocsii reprezinta 86,5% din populatie, dar au doar 60% dintre biserici / Dintre lacasurile de cult construite dupa 1989 doar 37,9% sunt ortodoxe

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 5 aprilie 2016, 12:39 Actualitate | Esenţial

Catedrala Mantuirii Neamului
Foto: basilica.ro
Ortodocsii reprezinta peste 86% din populatia Romaniei, dar au la dispozitie doar 60% dintre lacasurile de cult, scrie agentia de presa a Patriarhiei, basilica.ro, citand situatia centralizata a bisericilor, realizata de Secretariatul de Stat pentru Culte.  

Potrivit sursei citate, datele arata "o situatie surprinzatoare, dar reala, a carei cunoastere este necesara oricarei analize oneste".  

Materialul de site-ul Patriarhiei spune ca demararea constructiei de biserici dupa 1989 a fost necesara pentru ca regimul comunist a impiedicat zidirea lacasurilor de cult si acuza ca "dupa 26 de ani, doar Biserica Ortodoxa Romana a devenit tinta criticilor pe aceasta tema."  

"Astfel, credinciosii ortodocsi, care reprezinta 86,45% din populatia Romaniei, conform ultimului recensamant (2011), detin doar 59,9% din numarul total al lacasurilor de cult, iar celelate culte recunoscute au 40,1% dintre acestea".  

Mai mult, scrie basilica.ro, Biserica Ortodoxa Romana reprezinta de departe cultul cu cele mai putine biserici raportate la numarul de credinciosi, avand in medie un lacas de cult la 994 de ortodocsi.  

"Pe de alta parte, este important de observat ca in cei 26 de ani dupa 1989, Biserica Ortodoxa Romana (care reprezinta 86,45% din totalul populatiei) a finalizat construirea a 3.191 de biserici, iar celelalte culte recunoscute (care reprezinta 13,55% din totalul populatiei) au edificat un numar de 5.222 locasuri de cult. 

Prin urmare, se poate constata faptul ca din numarul total de lacasuri de cult construite dupa 1989 doar 37,9% sunt ortodoxe", arata sursa citata.  

Pe de alta parte, in medie, Cultul penticostal are un lacas de cult la 122 de credinciosi; cel adventist de ziua a saptea - un lacas la 64 de credinciosi; crestinii dupa evanghelie - un lacas la 93 de credinciosi; iar cel baptist - un lacas la 72 de credinciosi.  

"In Bucuresti, raportat la media ortodoxa nationala, numarul de biserici este si el subreprezentat. La o populatie rezidenta de 1.587.951 de locuitori ortodocsi exista 260 de biserici ortodoxe (parohiale, manastiresti, capele), adica un lacas de cult pentru 6.108 locuitori", acuza sursa citata.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8380 vizualizari
  • +10 (40 voturi)    
    Nu numarul (Marţi, 5 aprilie 2016, 12:46)

    V. Veroiu [utilizator]

    Conteaza ci capacitatea si gradul de umplere al acesteia. BTW cu scolile si spitalele cum stati?
    • 0 (44 voturi)    
      Stăm bine (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:18)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Avem școli dar sunt cam goale;
      Avem puțini elevi pentru că statul în loc să sprijine natalitatea și famililiie sprijină avorturile;
      N-avem profesori destui pentru că sunt prost plătiți iar mulți din cei care predau numai profesori nu se pot numi;
      N-avem manuale pentru toți elevii iar cele care sunt sunt făcute de profesori hipsteri pentru elevi hipsteri:
      Avem multe spitale și paturi în spitale ( locul 6 în UE); N-avem medici și nici personal medical auxiliar suficient pentru că sunt prost plătiți și încurajați să plece din țară;
      Avem bolnavi cu nemiluita pentru că statul nu se îngrijește ca oamenii să aibă alimente nepericuloase, aer nepoluat, apă potabilă ți canalizare ăn casele oamenilor;
      Avem plin de hoți, escroci, hipsteri, politicieni bolnavi de plăcere, avere și putere; oameni care au fost la școală dar n-au fost educați pentru că n-au fost la biserică iar mamele lor în loc să-i educe , lucrează ca sclave pe un salariu de nimic.
      • +7 (33 voturi)    
        deci iata rezolvarea tuturor relelor (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:58)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        sa mai construim niste biserici (ortodoxe, da?) ca se rezolva totul.
        Observand ceea ce s-a intamplat in ultimii ani as spune ca exista chiar o relatie inversa in cresterea numarului de biserici si educatia populatiei, educatie ce duce la relele enumerate mai sus.
        Caci asa este, cand ai prosti multi, votezi imediat, ca parlamentar, amendamentul pentru biserica.

        oare in tari unde oamenii sunt ma bine platiti si au doctori suficienti, este din cauza ca exista mai multe biserici?
        • -3 (31 voturi)    
          Unde dai și unde crapă (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:34)

          Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui moka

          Tovarășe , n-ai cum să înșelegi iubirea dacă nu iubești, după cum nu-ți poate explică nimeni ce gust are mierea dacă tu însuți n-o guști. După mintea ta , toate lucrurile se exprimă și se rezolvă cu bani. Așa zicea și Ponta. Politican tânăr educat de sistemul ateu, dar fără onoare , rușine și respect. Astea nu se învață la școală.
          • +1 (19 voturi)    
            costuri (Marţi, 5 aprilie 2016, 18:12)

            mr_mojo_rising [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

            eu zic ca preotii sa fie platiti cu iubire. la fel si daniile la biserica sa fie tot iubire, etc, etc, iar lucrurile care costa bani, ca spitalele, scolile sa primeasca bani.
          • 0 (0 voturi)    
            Hai ca incepusesi bine cu iubirea (Joi, 7 aprilie 2016, 1:35)

            moka [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

            Dar concluzia este penibila si nu are nici o legatura logica cu prima propozitie.

            Te-ai gandit macar ca 86% dntre cei care nici macar profesori nu se pot numi, sunt ortodocsi?
            Ca 86% dintre profesorii si elevii hipsteri sunt ortodocsi?
            Ca 86% din acel " plin de hoti, escroci, hipsteri, politicieni bolnavi de placere, etc." Sunt ortodocsi?
            Deci unde este problema?
      • +6 (28 voturi)    
        NR biserici creste nr oameni scade pe bani publici (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:03)

        CC_CC [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Problema nu e ca se construiesc biserici, ci ca se construiesc din bani publici.
        Care e valoarea pe termen lung a unei mega catedrale (de sute de milioane de EUR) vs a mai multor spitale, scoli, parcuri, etc.
        Au fost consultati enoriasii & preotii simplii de catre conducerea BOR in legatura cu catedrala?
        Si cu ce ajuta atitudinea BOR care e mai preocupata de masini scumpe & coloane "oficiale" ilegale?
        Cum poate un enorias sa laude / sanctioneze comportamentul BOR in lipsa unui formular anual prin care sa directioneze veniturile fie catre culte fie catre un ONG?
        A platit BOR reparatii pt sclavie? Sau altor biserici carora le-a fost luat terenul in timpul comunismului?
        BOR oricum nu plateste taxe pt a putea investi in constructia de biserici, deci de ce sa fie finantate ele din bugetul de stat?

        Ro are de 2 ori mai multi preoti / loc decat Grecia & de ~5 ori mai multi decat Rusia.

        2010: 19.3%
        2011: 18.1%
        2012: 17.8%
        2013: 17.3%
        2014: 18.1%
        2015: 18.9%

        Tinta 2020: 10%

        Datele mai sus reprezinta evolutia ratei parasirii timpurii a scolii in Romania.
        Reamintesc ca in 2013, Guvernul a taiat naveta elevilor din mediul rural. Rezultatele cred ca se vad.

        Bacau 2016, municipalitatea acorda de 8 ori mai mult cultelor decat educatiei, desi nu a reusit sa acorde toate bursele elevilor.

        Papa Francisc: Bisericile care nu ajuta nevoiasii, sa plateasca taxe & impozite la fel ca o afacere

        Pe cand o sa spuna si patriarhul asa ceva?

        Desi BOR centralizeaza date despre achizitii nu le face publice. De ce?

        Desi finanteaza bisericile, autoritatile nu doresc sa finanteze consolidarea cladirii monument istoric, casa Sterian din Bacau pe motiv ca e "proprietate private".
        Apoi statul a spus ca nu are bani s-a cumpere. Aceeasi cladire a fost cumparata mai tarziu de BOR, care a obtinut finantare de la aceleasi autoritati.

        Bugetul Capitalei, votat cu doua luni întârziere. 10 milioane de lei în plus merg catre biserici

        Administratiile cimitirelor & spitalelor vor primi aproximativ 6 mln.
        • -1 (23 voturi)    
          Bani publici (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:37)

          Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui CC_CC

          se cheltuie și pe stadioane, autostrăzi, ascultări de telefoane, avioane și mașini de lucx pentru demnitari. Eu nu beneficez de ele. Pe mine m-a întrebat cineva dacă vreau stadion național care costă mai mult decât două catedrale? Au dat suporterii măcar 1 leu pentru construirea lui? Cui folosește?
        • +2 (14 voturi)    
          prietene... (Marţi, 5 aprilie 2016, 17:42)

          cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui CC_CC

          ti-a explicat un comentator mai sus vis a vis de iubire, iertare, educatie...daca nu le cunosti nu ai cum sa le apreciezi...
          eu stiu ca ptr Soros proiectul Catedralei este un os in gat si mai ales ca aceasta va fi sfintita la 1.12.2018 o data de mare referinta in istoria contemporana romaneasca. De aceea se incearca prin mass media platita de acest mason sa se induca in disperare idei manipulatoare la adresa bisericii. Se da o lupta pe viata si pe moarte la adresa crestinismului...al ortodoxiei...si in general ideii de traditie, cultura, educatie, nationalism.
          Crede-ma ca aia de prin alte tari cu salarii mari...nu le au mari pentru ca sunt preotii platiti prost...ci pentru ca fura de la state ca romania...de-aia prospera aia. este o lege simpla a economiei...banii ii scoti in zonele sarace nu alea bogate.
          si inca ceva...ideea cu banii publici bagati in biserici, tocmai la asta se refera articolul...ca mult mai multe biserici de alte religii au fost construite din bani publici, fata de cele unde exista majoritate religioasa si unde chiar este nevoie.
          toate cultele sunt organizate a asociatii deci nu platesc impozite...la fel ca toate asociatiile lui soros...
          iar referitor la banii pentru spitale...eu zic sa cauti prin panama...cele 35 mld scoase peste granita nu erau o gluma sau o metafora...ci o realitate cruda si trista a unui stat jefuit si ocupat de o populatie manipulata si spalata pe creier de mass media
      • +1 (19 voturi)    
        ... (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:07)

        B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Tu ai dreptate in felul tau. Nu te contrazic in toate. Doar ca 90% din spitalele din Romania, cu greu se pot numi spitale si jumatate dintre scoli risca sa cada in capul copiilor.
        Dar pe de alta parte, astea nu sunt problemele bisericii. Si nici n-ar trebui sa fie! Sunt problemele statului (reprezentat prin institutiile sale). Iar asa cum biserica n-are treaba cu problemele astea, nici statul n-ar trebui sa aibe grija de problemele bisericii (gen sa ii scuteasca de taxe, sa aloce bani pentru biserici sau categrale etc). Biserica ar trebui privita ca o companie privata (ceea ce si este), care se comporta ca orice alta companie privata din romania.
        • 0 (24 voturi)    
          Companie privată? (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:43)

          Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

          Cine a construit primul spital din lume? Dreptul public cum a luat naștere? Cine a făcut primele tipărituri din lume? Statul sau biserica? Marii noștri voievozi , datorită cărora vorbim limba română , aici , erau comuniști sau capitaliști: raportau totul al bani? De ce ar fi școala obligatorie? Cănd a apărut în istorie acest concept? Și cu ce scop? Școala ar trebui privită ca o chestiune privată. De ce să contribui eu cu bani publici pentru școli în care se învață ce vrea statul comunist și ăn legătură cu care nimeni nu poate să-și exprime părerea? Deci pe bani publici unii se specializează ca să facă apoi bani în alte țări iar eu rămîn cu banii dați.Corect?
          • -1 (21 voturi)    
            Faci o confuzie majoră (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:05)

            Adrian Calin [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

            Biserica a fost o instituție foarte puternică, nu mișca nimic fără ea, tot Biserica a trecut prin foc și sabie mulți oameni care nu credeau obedient. Dacă Biserica n-ar fi fost atât de puternică poate că toate cele de care vorbești s-ar fi făcut mai devreme și mai bine, n-avem de unde să știm, dar toate de care amintești tu s-au întâmplat nu pentru că era Biserica preocupată de ele ci pentru că era singura care avea puterea să le facă, pentru că doar ea avea puterea. Poți spune că Biserica a folosit mai eficient banii primiți de la stat pentru scopul pentru care au fost dați, poți să arăți cu degetul faptul că s-au făcut lucrări în spitale pe șpăgi imense dar și una și alta s-au întâmplat din lăcomie, a Bisericii de a folosi bani necuveniți și a construi biserici de care, realist vorbind, nu este nevoie, și a celor care trebuiau să slujească sistemul de sănătate, educațional, etc. Așadar, marea dramă o reprezintă faptul că Biserica, cei din educație, spitale, etc. sunt niște oameni foarte lacomi care fac lucruri doar din considerente materiale.
            • +5 (21 voturi)    
              Faci o confuzie uriasa (Marţi, 5 aprilie 2016, 16:44)

              Anges [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Calin

              ...sau vii cu discursul standard invatat de afara. Biserica Ortodoxa in Romania (spre deosebire de multe biserici vestice) nu a trecut pe nimeni prin foc si sabie, ci dimpotriva, a fost un simbol in jurul caruia romanii s-au adunat in lupta cu islamul si un loc de refugiu pe vremea invaziilor (nu intamplator multe manastiri sint fortificate) sau de alinare si adunare pe vremea comunistilor (nu intamplator le-au daramat si au interzis religia in scoli).
              • -6 (16 voturi)    
                Biserica versus Biserica (Marţi, 5 aprilie 2016, 18:18)

                Adrian Calin [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                Păi tu le amesteci, vorbești despre niște chestii pe care le-a facilitat Biserica Catolică și ridici în slăvi rolul Bisericii după care vi și ne spui că Biserica Ortodoxă nu a făcut nimic rău, este confuzia cea mai convenabilă pentru BOR. În România Biserica Ortodoxă a făcut și mai face și lucruri bune dar, în general, este ahtiată după bani iar cele mai mari realizări ale umanității au venit, totuși, după efortul oamenilor de știință (indiferent că au fost credincioși sau nu). Așadar, haide să nu ridicăm Biserica în slăvi când nu e cazul și să rămânem obiectivi și sinceri cu realitatea.
          • 0 (16 voturi)    
            Raspuns (Marţi, 5 aprilie 2016, 19:19)

            ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

            Primul spital din lume a fost construit in Sri-Lanka de regele Devanampiyatissa in anii 300 BC. vezi Heinz E Müller-Dietz (Historia Hospitalium 1975)
            Dreptul public a luat nastere in Roma antica (status civitatis)
            Primele tiparituri din lume au aparut in mica tipografie privata al unuia Johannes Gutenberg,
            prima tiparita EVER a fost o poezie in limba germana.
            Restul intrebarilor sunt destul de confuze. Mai sapa.
    • +1 (13 voturi)    
      exact! (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:01)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Caci daca se mai construieste acum o biserica, si ma refer la catedrala, insemana ca se schimba cu ceva procentul, daca ne referim doar la numarul de lacasuri.
      • +1 (23 voturi)    
        Unora le stau bisericile în gât (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:46)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui moka

        pentru că le reamintește de Dumnezeu. Pe care de fapt îl ignoră sau îl urăsc pentru că ei fie nu au dumnezeu fie își fac ei dumnezeu lor după cum le convine. Cu ce e mai bun un stadion decât o biserică? Ponta e cel mai bun exemplu de um care a mers la școală dar n-a fost dus la biserică. Și Năstase. Și Iliescu. Și Brucan. Și Petre Roman. Și Băsescu. Băieți buni, altfel.
        • -4 (12 voturi)    
          Nu am spus asta (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:52)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Ci am spus ca - la fel ca un stadion - daca este plin sau gol conteaza, nu numarul de stadioane e important ci gradul lor de ocupare.

          Una e sa ai un stadion gol - numar suficient pentru populatie (ba poate prea mult) si alta e sa ai 10 stadioane pline (iar in acest caz 10 este insuficient). Hai ca nu e greu cu intelesul, se numeste eficienta sau grad de ocupare iar in acest caz numarul ca valoare absoluta nu are importanta.
          • -3 (11 voturi)    
            Da, dar pentru asta trebuie ceva minte (Marţi, 5 aprilie 2016, 20:48)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

            Mai mult, un stadion aduce bani la stat, se vand bilete, se platesc impozite. Pe cand biserica e scutita de taxe. Cati bani varsa la stat o biserica daca e plina?
            • +6 (8 voturi)    
              Aoleu, Liviule, da' tu ce cauti aici? (Miercuri, 6 aprilie 2016, 0:24)

              Anarb [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              Tu erai mai mult cu postarile anti legea defaimarii, cu sustinerea manifestatiilor pentru Beke Istvan.
              Problema ta la BOR nu e nici biserica, nici ortodoxa, ci romana. Acum incep sa se lege lucrurile si sa vedem cam de unde bate vantul cu campania asta anti-BOR.
  • +2 (28 voturi)    
    Dragut, 86 %...pai si mizeria cine o face? (Marţi, 5 aprilie 2016, 12:48)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ma refer la gunoaiele aruncate peste tot, pana in varf de munte, in orice vale de rau/parau/izvor, de orase, terenuri virane, campuri pline de ele nu mai zic.... Asta cu referire la cea fizica.

    De cea morala- tip indiferenta fata de suferintele celor din jur, invidie, rautate, frustrare si ura de care sunt pline spatiul public...

    Deci aproape 90 % ortodocsi...dar batjocura fata de Creatia Domnului la cote inimaginabile...nu mi se pare deloc ca misiunea pastorala a BOR ar avea oaresce efecte notabile, in afara de multiplicarea inchinatorilor cu zeci de cruci facute pe langa fiecare biserica, pupatorii de moaste si "clientela" pt popime.

    PS: stiu, stiu, cei mai multi comentatori HN au deja raspunsul: musulmanii si refugiatii sunt de vina si pt mizeria ce ne inconjoara...mda...
    • +5 (15 voturi)    
      Tu (Marţi, 5 aprilie 2016, 16:50)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      ....de exemplu, si alti comunisti ca tine care au intors valorile tarii cu susul in jos dupa '45 si lasat noroi de Siberia pe strazile micului Paris. Iar acum remarca argonat cat noroi e pe strazi si cine l-a facut.
  • +3 (33 voturi)    
    Clar! (Marţi, 5 aprilie 2016, 12:50)

    king david hotel [utilizator]

    E nevoie de mai multe constructii!

    De curiozitate, cum arata si cat costa un lacas de cult adventist? Dar unul baptist?

    Si alta: c ei 86% care se declara ortodocsi, sunt si practicanti? Au reclamat ca se inghesuie in biserici sau ca nu au loc in ele?
    • -1 (15 voturi)    
      Sugestie (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:15)

      bntransilvania [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Daca chiar credeti ca mai e nevoie, cumparati de la ceilalti dar va rog frumos NU mai construiti!!!
    • +3 (13 voturi)    
      Cui să reclame, (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:19)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      hipstere?
      • -4 (18 voturi)    
        "Un cititor"-ule, (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:18)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        esti liber sa crezi ce vrei, si in cine vrei, dar trebuie sa recunosti ca nu poti apara ceea ce este de ne-aparat.

        Lumea nu iti contesta in nici un fel dreptul la credinta, ci este impotriva mizeriei umane a "slujitorilor bisericii", deci oamenilor "BOR".

        Cred sau nu cred, este alegerea mea, dar dispretuiesc BOR.

        BOR nu are dreptul sa-mi bage mie mina in buzunar (vie bugetul tarii). Faceti-va biserici cite doriti - pe banii din donatii.
    • +6 (10 voturi)    
      Știu cum arată (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:21)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      ca un cavou, frumos pe dinafară, dar fără viață.
    • +4 (22 voturi)    
      Se declara... (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:25)

      gugurila [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      ... la ultimul referendum tanti care nota datele a vrut sa treaca ortodox fara sa ma intrebe.
      Sunt sigur ca toti au fost instruiti sa faca asa, si in cele mai multe cazuri le-a mers. Si uite asa avem 86 si ceva la suta ortodocsi.
    • +4 (22 voturi)    
      vino in noaptea de inviere (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:34)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      sa iei lumina (ai nevoie, asta e sigur) si o sa vezi cati avem loc in biserica si cati stam pe dinafara.
      • -3 (19 voturi)    
        imbecil mai esti! (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:38)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

        dupa mintea ta creata, Invierea e un ritual "uzual". obisnuit, nu unul exceptional, care aduna multe multimi ce in mod normal nu participa (cu anii) la slujbe....
        Dup logica ta idioata, ar treb ca San Pietro din Roma sa fie refacuta de 1000 ori mai mare, ca deh, nu incape toata multimea aia de sute de mii de persoane care se aduna la ei la slujbele importante. SI la fel si pe unde mai sunt catedrale in vest.
        • +6 (16 voturi)    
          comparatie proasta (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:25)

          freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          ma refeream la o biserica de cartier (este in Berceni) nu de ceva comparabil cu San Pietro. iar biserica este plina la fiecare slujba. te repezi sa jignesti fara sa ai habar. sti cum se spune: cine zice ala e!
          • -1 (9 voturi)    
            si asta e mega-argumentul tau?! (Marţi, 5 aprilie 2016, 22:52)

            Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

            O NOAPTE pe an in care lumea nu are loc in biserica justifica sa se cheltuie fara masura sa se faca alte biserici care in restul celor 364 zile si nopti vor sta goale?
            Nu zau...deci nu spitale, nu scoli, nu strazi, nuuu....biserici care o singura data pe an se umplu, in rest, vide ca logica ta.

            PS: daca biserica din Berceni e plina la fiecare slujba, de da pe dinafara, atunci inseamna ca parohia acea are suficienti enoriasi care pot contribui si sa mai construiasca o biserica. Si astfel vor avea loc. Sa nu imi spui ca enoriasii nu vor da bani?! De ce sa ceri bani publici, platiti din impozite si de atei si de satanisti? sau si de gay-ii pe care ii atacati acum cu acel referendum pt modificarea Constitutiei? Nu va e rusine sa intindeti mana la banii lor simultan cu "scuipatul" pe care li-l aplicati? fariseilor!
    • +6 (16 voturi)    
      Stimabile... (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:26)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      cum e cu toleranta de care tot faci atata caz cand e vorba de fratii tai musulmani... Ce tupeu poti sa ai sa faci genul asta de comentarii crestinofobe si rasiste impotriva poporului (crestin) care te-a adoptat si ti-a accordat toate drepturile si pe care nici acolo in cloaca islamista de unde ai venit nu le-ai avut fata de crestinii pe care ii urasti atat de mult?!...
  • +7 (37 voturi)    
    Hm (Marţi, 5 aprilie 2016, 12:54)

    Soljenitin [utilizator]

    Lacomia bisericeasca in toata splendoarea.
    Mai jucati-va voi mult asa si sa vedeti cum va alegeti cu proteste, biserici incendiate si preoti batuti.
    • -6 (30 voturi)    
      Așa gândește un hipster (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:20)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      educat la grădinița comunistă!
      • -4 (16 voturi)    
        wohooo! (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:41)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Esti cu adevarat perspicac.
      • +2 (20 voturi)    
        Inteleg ca hipsterii (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:45)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Sunt dusmanii gandirii de Ev Mediu. Caragiale avea pentru cei ca tine o vorba " Amice esti idiot !"
        • +4 (14 voturi)    
          Ai uitat virgula, (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:48)

          Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          amice!
    • 0 (18 voturi)    
      Incitare (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:22)

      DanCelMare [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Asta e incitare in toata regula...
      • -4 (14 voturi)    
        Brambura (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:41)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui DanCelMare

        Te bagi si tu in seama ca musca. Arata-mi in textul meu unde am indemnat la ceva, unde am zis eu "faceti, dregeti".

        Eu am descris o situatie ce poate sa apara.
    • 0 (14 voturi)    
      stai linistit prietene... (Marţi, 5 aprilie 2016, 19:07)

      cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      tot ce este scris se va intampla...cu cei ca tine se va ajunge la astfel de manifestari...
      Invatatura din Biserici ii arde pe cei ce se asemana cu animalele...pe spalatii pe creier...pe cei care in afara de porn, sex in grup, mall, jocuri pe calc, facebook, nu stiu altceva...
      ce poti intelege din predicile Ortodoxe?, cand tu ai creierul plin de mizerie de pe net si de la tv...cand singurele carti citite sunte ofertele din posta.
      cu siguranta vei ajunge sa dai foc bisericii pentru ca Adevarul pentru tine e un concept strain...pentru ca biserica nu accepta desfranarea, depravarea, imbuibarea, mandria, vanitatea...si tocmai cu aceste lucruri tu esti hranit zi de zi fara sa iti dai seama.
      te crezi informat si intelept...dar informatia o iei tot de pe net si tv care te manipuleaza...citeste omule carti...Biblia, Evangheliile, si ai sa gasesti hrana pentru suflet....incearca sa intelegi ideea de Iertare, Iubire, Sacrificiu, Smerenie...pentru ca de fapt asta se vorbeste in Biserica...vino...participa duminica in genunchi la Liturghie...traieste aceasta experienta si apoi revino sa ne povestesti.
      este Postul Mare, o perioada importanta pentru toti ortodocsii...o perioada a sacrificiului...noi credem in asta...tu in ce crezi?
      • +1 (13 voturi)    
        dar voi,crestinopatii enoriasi ce intelegeti oare? (Marţi, 5 aprilie 2016, 22:57)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

        De ce va bateti joc de natura constant? de ce nu va respectati vecinii? De ce nu bagati in seama ca aveti vecini saraci si/sau suferinzi, pe care sa ii ajutati? De ce nu "vedeti" copii cersetori exploatati de prin intersectii? De ce, de ce...?!?
        Ce invatati voi de la predica? doar cum sa va faceti cruci, sa rostiti rugaciuni goale de continut, sa faceti "ascultare" de preot dar cand iesiti din biserica sa incepeti cu frustrarile si injuraturile la adresa altora ce vi se pare ca nu fac cum vreti voi? Va duceti la predici, umpleti bisericile - dar nu se vede nici macar 1 % din ce ar trebui sa se vada din solidaritatea umana de care scrie in Noul Testament. Nu va rusine sa fiti asa de ipocriti si farisei?
        • +1 (9 voturi)    
          Si cand faci afirmatiile astea... (Marţi, 5 aprilie 2016, 23:57)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          ...pe ce te bazezi!?!?
  • +12 (38 voturi)    
    1 biserica la 6.108 locuitori (Marţi, 5 aprilie 2016, 12:57)

    uzer [utilizator]

    In Bucuresti sunt 109 institutii medicale (ambulatorii, spitale, maternitati, policlinici, sectii - i.e. sectii de pneumologie, institutii - i.e. institutul de virusologie, dispensare etc) la 1.883.425 locuitori (in 2011). Adica 1 institutie medicala la 17,279 de locuitori.
    Avem mult prea multe biserici.
    • -2 (4 voturi)    
      Numar biserici (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:21)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui uzer

      Intr-adevar nu cred ca sunt prea putine biserici, totusi va puneti problema si a lacasurilor de cult ale cultelor crestine ?
    • -8 (28 voturi)    
      Hipsterii comunisti (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:23)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui uzer

      să meargă la spitale. Au nevoie.
      • +3 (23 voturi)    
        :-) (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:42)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Cand ai sa aluneci la iarna si ai sa iti rupi noada, sa iei sa mergi la una dintre mult prea multele biserici si sa te rogi. Sa nu calci pe la spital.
        • +4 (18 voturi)    
          Cât speri (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:49)

          Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          să trăiești? Ce faci după aia?
          • -5 (15 voturi)    
            "Un cititor" (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:26)

            Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

            Tu stii ce inseamna "hipster" ? Vad ca este termenul tau preferat. Auzi la el, "hipster comunist" :-)))
            • +4 (10 voturi)    
              E pleonasm, (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:43)

              Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

              recunosc!
          • -3 (13 voturi)    
            Ce fac toti (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:34)

            Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

            Se descompun in nutriente elementare intr-o groapa oarecare.
          • -4 (14 voturi)    
            Pai... (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:38)

            Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

            Pai, ma gandesc ca mor si apoi ajung in Valhalla. :P
      • 0 (24 voturi)    
        Tu sigur ai nevoie de ospiciu (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:47)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Intreaga tara are nevoie de spitale si servicii medicale moderne nu de popime ahtiata de bani.
        • +6 (14 voturi)    
          Are nevoie , nu zic (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:50)

          Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          la câti bolnavi sunt.
    • +7 (15 voturi)    
      biserici? (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:39)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui uzer

      sau te referi la toate locasurile de cult? si de ce numai bisericile trebuie sa dispara? crezi ca daca se demoleaza 1000 de biserici apar in locul lor 100 de spitale? mai repede cred ca o sa apara niste mall-uri.
    • +8 (10 voturi)    
      Gresit (Marţi, 5 aprilie 2016, 17:23)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui uzer

      Compari mere cu pere. Normal trebuie comprat nr de spitale si paturi cu ce e in alte tari. In 2012 Romania avea 428 spitale publice, locul 6 in UE dupa Ger si Pol si inaintea Spa. Ce avem noi prea putine sint spitalele private, dar asta tine de puterea de cumparare a romanilor. Mai mult, prin acordul semnat cu FMI in 2011 s-a stabilit ca Romania are prea multe paturi de spital finantate de stat si ca acestea trebuiesc reduse progresiv.
      Deci ne documentam si noi un pic sau venim cu lozinci?
  • 0 (22 voturi)    
    cine vrea sa arda etape.. (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    in Olanda am inteles ca fac din biserici case sau depozite , asta vor face si copiii nostri peste ani cu mizeriile astea , in final ,daca oricum nu se fac strazi si spitale sau scoli , de ce sa stagneze industria ?
    • +7 (11 voturi)    
      Ei, in Olanda se fac multe (Marţi, 5 aprilie 2016, 17:40)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Se expun femei goale in vitrina, calci peste drogati pe strada, au chiar s-un partid al pedofililor. N-as sari cu Olanda ca exemplu de urmat...
    • +4 (10 voturi)    
      Exact asta au vrut Brancoveanu si Stefan (Marţi, 5 aprilie 2016, 17:56)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Sa faca urmasii depozite din bisericile construite de ei.
      • -2 (6 voturi)    
        crezi ? (Miercuri, 6 aprilie 2016, 7:26)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        crezi ca poti compara monumente istorice cu ciurucuri cu termopane ?
  • +8 (28 voturi)    
    nu va e rusine, BOR ? (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:25)

    dagenia [utilizator]

    - nu va e rusine, BOR, ca interziceti prezervativul si avem copii abandonati in spitale, in orfelinate, pe strada ?
    - nu va e rusine, BOR, ca vorbiti de cumpatare si voi CERETI BANI PENTRU ORICE? (botez, nunta, inmormantare - fara chitanta, fara impozite!)
    - nu va e rusine, BOR, pentru ca luati 12 milioane, DOAR in 2016, DOAR de la primaria capitalei - pentru megalomania voastra?
    - nu va e rusine, BOR, sa cereti 12 milioane pentru o constructive in care sa puteti baga mai multe OI - in loc ca PRIMARIA CAPITALEI sa subventioneze spitalele - sa nu mai existe oamenii care isi platesc medicamentele in spitale insalubre si dreptul la ceasafuri curate, si dreptul la o injectie "la timp"

    RUSINE SI PRIMARULUI SI CONSIULIULUI GENERAL AL CAPITALEI !
    • -3 (23 voturi)    
      Nu vă e rusine (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:57)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui dagenia

      să dati 4 miliarde de dolari pe 40km de autostrada?
      • -1 (17 voturi)    
        Iti dai tu seama cite biserici (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:28)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        am fi putut face cu banii aia ? Blocul si biserica, blocul si biserica ! :-)
  • 0 (20 voturi)    
    Asa, si? (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:28)

    Luke [utilizator]

    Daca intr-un sat sunt 1100 oameni 1000 (declarati) ortodocsi si 100 altceva...normal ca aia 100 si-au facut si ei o casa de rugaciuni.
  • +3 (23 voturi)    
    $$ (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:31)

    CristiGex [utilizator]

    multe din locasurile de cult penticostale, baptiste, etc sunt cladiri construite cu alta destinatie (case, hale) si adaptate dupa nevoie. Ba unii chiar inchiriaza sali de conferinte/spectacole.
    Cel mai important este ca statul nu contribuie financiar, asa cum o face cu BOR.
    • -8 (14 voturi)    
      Știe statul ce să facă cu banii (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:52)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui CristiGex

      nu-ți fă probleme!
      • -4 (12 voturi)    
        cumpara votanti (Marţi, 5 aprilie 2016, 16:01)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        "uite maica, ne-a facut biserica, si ne-a dat si 10 lei la pensie"
  • -2 (16 voturi)    
    mai usor cu statistica pe scari (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:33)

    mrness [utilizator]

    De unde ati scos numarul asta de 86%? S-a facut vreun recensamint in ultimul timp? Pe mine nu m-a intrebat nimeni niciodata ce religie am...

    Si admitind ca ar fi asa , citi din ei mai sint si practicanti?
    • -2 (18 voturi)    
      si ce daca suntem 86%? (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:28)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui mrness

      sa se construiasca cate biserici considera BOR dar nu din bani de la buget. Si nici personalul bisericesc in continua crestere nu mai trebuie platit de la buget.

      Ce, daca avem 90% Windows acasa, tre' sa ne dea statul ceva gratis?
      Si daca suntem 95% albi, ce?
      Si daca suntem 90% romani, ce?
      Si daca suntem 51% femei, ce?

      Intai de toate trebuie sa fim oameni si cetateni.
      • +5 (15 voturi)    
        Cetățeni? (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:42)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui moka

        sau tovarăși? lol
    • +7 (13 voturi)    
      Recensamântul (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:53)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui mrness

      s-a făcut doar cu cei vii.
      • -7 (13 voturi)    
        dupa primele tale postari (Marţi, 5 aprilie 2016, 16:06)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        am crezut ca doar porti batic
        dar cand prostia exacerbeaza, deja se numeste fanatism
    • +6 (8 voturi)    
      Da, in 2011 (Marţi, 5 aprilie 2016, 17:59)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui mrness

      Asta e statistica oficiala din Romania recunoscuta si la nivel de Eurostat. Tu cam ce autoritate in materie esti sa o contrazici?
  • -3 (21 voturi)    
    Daca sunt atat de multi ortodocsi (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:49)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Statul trebuie sa taie orice alocare bugetara pentru BOR. Se va sustine minunat din donatiile voluntare ale celor prea mult credinciosi. Vor ramane fonduri pentru spitale, clinici, gradinite, etc.
    • +2 (20 voturi)    
      Ortodocșii (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:53)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      contribuie la buget. Minoritarii să tacă sau să se care dacă nu le convine.
      • -4 (16 voturi)    
        Hahaha, asta e toleranta si (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:30)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        iubirea de aproape, prea-cuviosule ! :-)) Auzi, "sa se care, daca nu le convine".

        Esti cumva popa ? :-)
        • +6 (14 voturi)    
          Minoritarii (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:41)

          Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          sunt tolerați dacă respectă regulile majoritarilor. Dacă nu, viteză!
        • -6 (12 voturi)    
          e doar unul (Marţi, 5 aprilie 2016, 16:08)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          care zice ca ii trebuie biserici, nu scoli sau spitale
          s-au mai vazut "sfinti" dintr'astia, langa care dracul ar fi mic copil
      • -4 (14 voturi)    
        E culmea! (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:37)

        Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Popimea se considera contribuitor la buget !
      • -4 (10 voturi)    
        viata e complicata si are multe aspecte (Marţi, 5 aprilie 2016, 17:00)

        sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Eu de exemplu sint ortodox( deci majoritar ) si contribui la buget cu mult peste medie, dar totusi nu vreau ca statul sa imi finanteze biserica.
        • +5 (9 voturi)    
          Mda...si eu nu cred ca esti ce spui (Marţi, 5 aprilie 2016, 17:47)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

          In plus cand statul a nationalizat proprietatile bisericii si-a asumat finantarea ei. Oricand se doreste poate returna proprietatile si renunta la finantare.
  • 0 (16 voturi)    
    nu numarul e important (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:15)

    moka [utilizator]

    din punctul meu de vedere, sa-si mai constriasca inca 1000 de lacasuri daca zic ei ca exista cerere. Abia mai contribuie putin la PIB (bineinteles, daca nu construiesc la negru).
    Dar sa nu construiasca pe bani de la buget, ci din surse proprii.
    Ma indoiesc ca celelate culte au primit bani in mod proportional. Si, atentie, vorbim tot de cetateni romani chiar daca-s catolici, protestanti sau alta minune de religie.
    • +1 (19 voturi)    
      Economistule (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:56)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui moka

      dacă majoritarii sunt ortodocși , nu înseamnă că e țara lor și fac ce vor cu banii lor? Sau după mintea ta , banii statului nu sunt ai oamenilor care au contribuit cu taxele pe care le-au plătit? Hipsterii să-și facă țara lor, să-l pună pe Dan Tapalagă președinte și să facă ce vor în țara lor. Că site au.
      • -2 (16 voturi)    
        Dragule, o tii intr-una cu hipsterii aia (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:31)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Nu ti-ai primit pensia la timp, sau ce ? Ca prea esti incrincenat !
        • +8 (10 voturi)    
          Ce-ți pasă? (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:40)

          Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          te simți vizată?
      • -4 (12 voturi)    
        Mai cititorule (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:39)

        Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Daca-ti place asa de mult de zeul tau de ce nu te duci tu imediat la el si ne lasi pe noi in durerea noastra?
        Nu vezi ca nimeni nu te sustine in tremuriciul tau?
      • -5 (17 voturi)    
        Draga domnule (Marţi, 5 aprilie 2016, 16:14)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        cred ca te afli intr-o mare eroare cu afirmatiile tale despre ceea ce inseamna si are voie sa faca o majoritate.
        Ai incercat sa te gandesti macar pentru o secunda de ce procentajul minusurilor pe care le aduni este mai mare chiar decat procentul ortodocsilor din Romania?
        • -3 (7 voturi)    
          Minusurile hipsterilor si comunistilor (Marţi, 5 aprilie 2016, 18:28)

          Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui moka

          nu au valoare decât pentru HN.
      • -1 (13 voturi)    
        Dupa sex (Marţi, 5 aprilie 2016, 18:54)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        la noi in tara femeile sunt in majoritate cu cca.54%
        Propui sa construim numai toalete pentru femei?
        Cam 16% sunt copii, ei nu contribuie la PIB. De ce sa mai construim crese si scoli?
        Orasenii sunt si ei majoritari. Inseamna ca e tara lor si fac ce vor cu banii, la sate nu dam nimic.
        Ai niste idei ciudate despre democratie. Sigur esti umanoid?
        • +5 (13 voturi)    
          Cap ai, minte ce-ti mai trebuie? (Marţi, 5 aprilie 2016, 20:22)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          D-aia si exista majoritate simpla si marea majoritate; multe decizii in legislativ, actionariate, asociatii au nevoie de peste 2/3 ca sa fie validate. Minoritatile semnificative sint protejate. Asa ca nu tine chestia cu femeile, iar copiii sint ai nostri. Sintem o tara cu 87% ortodocsi, dar si 90% romani. Cum ar fi sa-ti spuna ungurii ca ei nu sint de acord sa se finanteze orele de limba romana de la stat, ca si ei sint contribuabili si nu vor asta.
          • -4 (10 voturi)    
            Compara (Marţi, 5 aprilie 2016, 20:36)

            ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Anges

            afirmatia ta:"Minoritatile semnificative sint protejate" cu a lui <cititor>:"dacă majoritarii sunt ortodocși , nu înseamnă că e țara lor..?"
            Sunt echivalente?
        • +4 (8 voturi)    
          Corect politic e dupa gen, desteptule! (Marţi, 5 aprilie 2016, 20:30)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Dupa sex e treaba ta ce faci. :p
          • +3 (3 voturi)    
            Nu stiu (Miercuri, 6 aprilie 2016, 14:22)

            ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            ce vrei sa zici cu asta.
            Oamenii sunt de sex feminin sau de sex masculin. Sau, eventual mixt:)
            Si da, ai dreptate, sunt deștept.
      • -3 (9 voturi)    
        Speechless (Marţi, 5 aprilie 2016, 23:20)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Daca asta inseamna sa fii ortodox, si suntem 86%,
        atunci nu-i de mirare ca avem asa tara. Eu unul nu ma regasesc intr-o astfel de ortodoxie atat de intoleranta.
        Ce pot sa mai zic. Du-te cu Domnul!
        • +3 (7 voturi)    
          Stai linistit (Miercuri, 6 aprilie 2016, 0:05)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui moka

          Nu-si facea nimeni iluzii ca tu te-ai putea regasi in ortodoxie. Dar daca totusi te vei razgandi vreodata sa stiii ca bisericile te asteapta cu portile larg deschise.
  • -4 (10 voturi)    
    vin alegerile (Marţi, 5 aprilie 2016, 16:48)

    muma_padurii [utilizator]

    "batem saua... "
  • -5 (9 voturi)    
    statistica se refera la numarul de lacase de cult? (Marţi, 5 aprilie 2016, 16:58)

    sorin3 [utilizator]

    sau la suprafata utila a lor?
  • -3 (11 voturi)    
    Ce ti-e si cu statisticile! (Marţi, 5 aprilie 2016, 17:53)

    BEDE [utilizator]

    86,6% ortodocsi pt ca asa au mostenit de la parinti. Dar cat oare sunt practicanti? Faptul ca nu se construiesc mai multe biserici ortodocse arata ca oamenii nu vor sa plateasca atat de multi bani pt a construi biserici. Si, atunci este oare normal sa se plateasca bani de la buget?
    Daca alte biserici si culte religioase au cosntruit mai multe locase de cult dupa 1990 este si din cauza ca pana in 1990 biserica catolica era considerata de comunisti indezirabila si, tot asa, si toate cultele protestante.neo-protestante. Deci, se vede ca cei vreo 14-15% care in statistici sunt trecuti ca avand alta religie decat cea ortodoxa tin mai mult la religia lor si sunt dispusi sa plateasca mai mult sau au niste sponsorizari din afara tarii. Si BOR nu are si nici nu va avea sponsorizare din afara tarii pt a construi biserici in Romania...
    • +3 (7 voturi)    
      Mda, ar putea fi asa... (Miercuri, 6 aprilie 2016, 0:13)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ...daca-i avea si sursa finantarilor pentru bisericile alea noi si vreo statistica privind practicarea religiei. Pana atunci sint simple speculatii.
      Iar pt cultura ta religia in general era indezirabila pt comunisti, nu doar vreo biserica anume. Unii dintre noi chiar am prins vremea aia si nu tine manipularea asta ieftina.
  • -3 (13 voturi)    
    Se pare (Marţi, 5 aprilie 2016, 18:36)

    ipolitic [utilizator]

    ca aia 37% au fost construite toate in cartierul meu. Mai rasfirat, baieti, mai rasfirat...pardon, asta-i dintr-un banc cu securistii, deci nu se potriveste. Desi, daca ma gandesc mai bine...
    • 0 (12 voturi)    
      ... (Marţi, 5 aprilie 2016, 23:18)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Exact la asta ma gandeam si eu :)))
      'Oare numa in zona mea ii plin de biserici ortodoxe noi?"