Proprietarii LactateBradet propun crearea unui brand al tututor romanilor: Romania a fost saracita in toti acesti ani de tot ce a avut

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 martie 2016, 11:56 Actualitate | Esenţial

Proprietarii Lactate Bradet propun crearea unei companii de lactate la care sa participe toti cetatenii care doresc, cu cat doresc, ei urmand sa cedeze toate activele pe care le detin, potrivit Agerpres.

"Vreau sa va propun ceva inedit. Nu stiu daca se poate, dar lansez o idee si va rog sa o analizati. Dumneavoastra ati facut 'lactatebradet' un brand cunoscut national. Eu cred ca este normal ca acest nume foarte drag mie sa vi-l dau dumneavoastra pentru ca nu este meritul meu si el trebuie sa se intoarca la cei ce l-au creat cu adevarat. Haideti sa facem un brand al romanilor, un produs romanesc pentru noi, sa stim cu adevarat ce mancam, sa stim cu adevarat ca produsul are un pret corect si o calitate deosebita, sa fim siguri ca putem sa-l dam copiilor nostri si nimeni sa nu-l mai poata contesta. Vrem din toata inima sa impartim cu dumneavoastra tot ce am realizat in acesti 15 ani", a scris pe Facebook Marius Badea, unul dintre proprietari, in numele intregii familii.

Acesta propune crearea celei "mai mari fabrici de lactate a produsului romanesc", care sa urmareasca cu prioritate interesele cetateanului roman.

"Crearea unei companii la care sa participe toti cetatenii care doresc, fiecare cu cat doreste. Eu personal vreau sa ma implic cu voia dumneavoastra sa realizam cea mai mare fabrica de lactate a Produsului Romanesc. Vrem sa folosim experienta noastra pentru a realiza o companie care sa urmareasca cu prioritate maxima interesele cetateanului roman. Eu pun la dispozitie toate activele firmei noastre cu bune si rele, dumneavoastra celor care ne-ati sustinut neconditionat. Romania a fost saracita in toti acesti ani de tot ce a avut. Haideti sa ne unim fortele cu totii si chiar sa facem o companie a romanilor de care sa fie mandru fiecare, de la mic la mare, orice copil sau cetatean ce traieste in Romania. O companie romaneasca care sa investeasca in casa ei, o companie care sa produca pentru comunitatea ei produse sigure si sanatoase", scrie Marius Badea.

Pe site-urile de socializare a inceput de cateva zile o campanie de sustinere a firmei argesene de lactate
, dupa ce ministrul Agriculturii a anuntat, la inceputul saptamanii, ca o cantitate de branza proaspata de vaca produsa de societatea Lactate Bradet din Curtea de Arges contine bacteria E-coli iar autoritatile au dispus stoparea activitatii societatii.

Ulterior, proprietarul fabricii din comuna argeseana Bradulet, Marius Badea, a declarat, intr-o conferinta de presa, ca au fost luate toate masurile pentru a se evita o contaminare a produselor cu bacteria E-coli, care a fost identificata intr-un lot de branza proaspata.

"Am investit masiv (...) si am incercat sa facem o fabrica moderna, la capacitatile si la posibilitatile noastre (...) si toate controalele care au fost la fabrica au dovedit ca ne facem datoria cu responsabilitate. Utilajele sunt de ultima generatie (...). Sunt convins ca am luat toate masurile pentru a evita orice contaminare in produsul nostru finit. Din pacate au aparut aceste speculatii, aceste analize care sunt partiale, nu putem trage o concluzie definitiva", a spus Badea.

El a precizat ca materia prima provine de la doua ferme moderne de vaci, una din Arges si una din Dolj, iar intreaga cantitate de lapte este pasteurizata dupa intrarea in fabrica. In plus, analizele probelor de lapte si analizele medicale ale angajatilor au fost intotdeauna conforme, a sustinut Badea.

Omul de afaceri si-a exprimat indoiala ca fabrica pe care o conduce va mai putea reveni pe piata dupa acest incident, chiar daca rezultatele finale ale analizelor vor arata ca acea contaminare cu E-coli nu s-a produs in timpul procesului de fabricatie.

De altfel, joi, presedintele Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA), Andrei Butaru, a declarat ca laptele provenit din toate fermele din Romania este un lapte conform si poate pleca fara probleme catre procesare, iar primele rezultate pe analizele prelevate de la fermele din Arges si Dolj sunt negative.

Ministrul Sanatatii, Patriciu Achimas Cadariu, a declarat pe 25 februarie, ca a fost identificata cauza imbolnavirii copiilor din Arges, si anume o tulpina de E-coli. In prezent, la spitalul "Marie Curie" sunt internati patru copii cu sindrom hemolitic-uremic.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5281 vizualizari
  • +1 (13 voturi)    
    bine, bravo! (Vineri, 4 martie 2016, 12:05)

    un om [utilizator]

    ideea e foarte buna, dar nu vad cum o implementeaza... isi face societatea pe actiuni!? eu unul imi doresc sa cumpar cateva actiuni....
    • -2 (4 voturi)    
      votul pe Hotnews se face ca si in viata reala (Vineri, 4 martie 2016, 12:52)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui un om

      voteaza tot felul de boi
      • +2 (4 voturi)    
        Ia o oglinda (Vineri, 4 martie 2016, 14:12)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        si vei vedea unul din ei.
  • +6 (20 voturi)    
    propun sa-l dati in judecata pe ministru (Vineri, 4 martie 2016, 12:06)

    jackalphonse [utilizator]

    daca era vorba de danone sau alt mare brand occidental, in mod sigur s-ar fi exprimat ca fiind vorba despre "o firma", fara sa nominalizeze pana la obtinere certitudinii.
    • -3 (5 voturi)    
      Si totusi produsele lor contin e-coli (Vineri, 4 martie 2016, 14:16)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Cum iti explici, ca expert coclar, acest miracol? Firma perfecta - produse infestate. Amicul lui Constantin aplica o strategie evidenta de marketing pentru a deturna discutia de la obiectul principal. Ministrul e drept ca s-a grabit, sub presiune mediatica, in a anunta date partiale fara a astepta ca sa fie identificata cauza de origine. Chiar ar fi bine sa dea in judecata. Va trebui sa produca probe de respectare a normelor sanitar veterinare foarte serioase. Tie personal iti recomand sa cauti produsele respectivei firme (nu o numesc) si sa-ti hranesti familia. Nu uita sa te inscrii in concursul Darwin.
  • -1 (17 voturi)    
    Smecherasi (Vineri, 4 martie 2016, 12:23)

    Frank777 [utilizator]

    Exista dovada certa ca un lot de marfa produs in aceasta firma este contaminat cu E coli. Acum se da mare patriot.
  • -2 (22 voturi)    
    Bravo mah (Vineri, 4 martie 2016, 12:33)

    Stefan85 [utilizator]

    In loc sa bage capul in pamant de rusine ca li s-a gasit e-coli in produse, ei au nesimtirea sa urle sus si tare.

    Specific romanesc ce sa zic...

    Iar propunerea in cauza mi se pare comunista :)

    Personal am trecut si eu prin faza "cumpar produse romanesti" insa dupa tot felul de experimente nereusite am ajuns sa aleg ceva bio facut in Germania. De ce? Simplu, pt ca pe banii munciti de mine mananc ce imi place si consider sanatos nu ma intereseaza unde e facut.

    Ca idee comparati iaurtul bio de la Covalact sau La Dorna cu ala din Germania, nu ca o fi ala cel mai bun insa se gaseste si in Kaufland si in Carrefour, diferenta e de la cer la pamant, unul zici ca ii apa chiara fara gust fara consistenta iar altul iti aduce aminte de iaurtul din copilarie.
    • +1 (3 voturi)    
      Covalact e f. bun! (Vineri, 4 martie 2016, 14:53)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Stefan85

      Produsele de import din Kaufland sunt stifturi! Aduc in Romania ceea ce nu se cumpara in tzara la ei!
      • +1 (1 vot)    
        :))) (Vineri, 4 martie 2016, 15:01)

        Stefan85 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Peste tot sunt stifturi si produse proaste insa chestia aia care salasluieste pe gat, numit generic CAP, te ajuta sa faci diferenta intre bun si prost, bine si rau si asa mai departe.

        Mergi la raionul cu bere din Kaufland, sunt o groaza de porcarii mai ieftine ca apa imbuteliata insa si destule foarte bune, evident mai scumpe. Din punctul meu de vedere care are alocat un buget de 5 lei sau mai mult pe sticla consider ca e super raionul cu bere. Aia de cumpara la pet de 3L o sa considere berea de la Kaufland o porcarie. Evident peste 80% din sortimente sunt sub medie insa asta se cere.
  • +1 (7 voturi)    
    ca si tigancile (Vineri, 4 martie 2016, 12:57)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Cand vad pe acest individ abonat la contracte cu statul(pazit autostrazi spitale etc...) cum face scandal si se da mare patriot cand e prins, imi vine in minte imaginea cu tigancile cum se dau de pamant si urla cand sunt prinsi la...
  • +2 (6 voturi)    
    mda (Vineri, 4 martie 2016, 12:57)

    stefansb [utilizator]

    cine ar vrea sa devina actionar la o firma care e posibil sa fie obligata sa plateasca despagubiri foarte mari in perioada urmatoare?
  • 0 (0 voturi)    
    Fara limita, tupeul (Vineri, 4 martie 2016, 13:24)

    VasilescuA [utilizator]

    Sunt doua posibilitati:
    1. Fabrica de lactate nu e de vina. In acest caz pot da in judecata pe cine vor ei si pot castiga, in mod corect, o gramada de bani ca despagubiri.
    2. Fabrica este de vina. In acest caz, tupeul patronilor care deverseaza tot felul de intoxicari (la figurat, de data aceasta) este o culme a lipsei de bun simt.
    Oricum, faptul ca profita de ocazie pentru a arunca noroi in producatorii si produsele, altele decat cele "romanesti" este o mag. arie.
    Din pacate, pe de o parte, dar spre binele consumatorului, piata este plina de produse alimentare fabricate in alte tari UE, incomparabil mai bune decat cele autohtone si la preturi egale sau mai mici.
  • +2 (4 voturi)    
    Produsele autentice romanesti sunt mai bune (Vineri, 4 martie 2016, 14:10)

    axxa [utilizator]

    @Stefan85 nu stiu exact la ce iaurturi nemtesti te referi dar eu sunt convins ca in materie de mancare/ produse alimentare in general produsele romanesti sunt mult mai bune, mai gustoase si mai sanatoase; am vazut olandezi (din tara branzeturilor recunoscute international) mancand casul de oaie din zona Sibiului, dar nu numai din aceasta zona, si recunoscand ca e ceva extraordinar, incomparabil cu ce pot gasi la ei.
    Apoi, sa mai punem si preturile? Nu cred ca le putem compara.
    O fi comunista propunerea dar trebuie sa ne sustinem propria industrie; oricum, la preturi comparabile, nu vin produse mai bune din afara, decat cele de pe piata noastra.
    Nu mai spun daca iti gasesti o sursa din zone rurale, traditionale romanesti. Nimic nu se compara cu un cas autentic, o gaina sanatoasa, o carne de porc sau de orice altceva. Numai ca astea nu au sanse sa ajunga i suprermarcheturi.
    Ai incercat o comparatie intre un lapte din market si unul de la taran? Taranii autentici sunt insa cam rari si mai poti lua plasa in pietele din Bucuresti, de exemplu. Laptele din market, pasteurizat a nu stiu cata oara, nu are aproape nimic comun cu laptele adevarat
    • 0 (0 voturi)    
      Se numeste (Vineri, 4 martie 2016, 16:28)

      Stefan85 [utilizator] i-a raspuns lui axxa

      Andechser ii zice. Am cumparat mai ales iaurt cu fructe, diverse sortimente la 500g. Sunt singurele care am vazut, din oferta de la Carrefour, care chiar au fructe in ele si nu tot felul de chestii asemanatoare fructelor (Danone) sau o groaza de conservanti si stabilizatori si indulcitori (restul). Au si budinca si iaurt normal. Personal imi plac si pot spune cu mana pe inima ca gustul si consistenta sunt cum m-am asteptat.

      Sunt si produse romanesti bune, vezi produsele Rupi din lapte de capra insa pretul e pe masura, la fel si branza.

      Ca sa iti povestesc o patanie, ma duc la magazinul cu produse de Sibiu (de altfel bune) din Kaufland si iau niste branza de vaci, ghici ce: pe galeata in care era branza scria "produs pentru Sibianul (numele magazinului)" deci... nu sunt produse de ei...

      In ceea ce priveste produsele de la tarani, iti pot spune cu mana pe inima ca foarte rar am gasit ceva bun. Valea Doftanei, mare nebunie cu cascaveaua, am cautat de mi s-a luat cascavea, nimeni nu avea, pana am ajuns la o tanti si cu mare greutate am luat 2 bucati. A fost buna insa NU asa se face comertul. La fel asta toamna la Dambovicioara, am luat-o pe dealuri cu masina si am ajuns la o stana, pseudo moderna, am zis bai tre sa fie super branza aici, ei bine nu, nu era deloc asa, era mai proasta la gust decat ce iau din cartier. Alte experiente: branza de la taran care scartaie, care se ingalbeneste in cateva zile etc etc, ce ei sunt prosti sa nu castige cat mai mult din tot felul de smecherii. Le fel cu aia care vand sirop natural de colorant :)

      Singurul lucru bun e ala facut/crescut in gospodaria ta, cu mana ta, cu ingredientele tale, pentru cine are gospodarie si timp. Pt cine nu, incerca sa manance cat mai sanatos.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai baieti . . . (Vineri, 4 martie 2016, 18:16)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . fiti seriosi si lasati dulcegariile astea cu sa facem romaneste si pentru romani! Astea sunt copilarii. Cand a facut un roman ceva bun pentru alt roman? Daca ii cititi in ordinea in care s-au nascut pe Eminescu, Caragiale, Goga si Marin Preda veti vedea ca dealungul a 150 de ani nu prea s-au schimbat multe in societatea romaneasca. Si apoi suntem in piata UE, deci orice produs circula si prin Romanie cChiar credeti ca veti putea concura cu marile corporatii?
    • +1 (1 vot)    
      Nu concurez corporatiile, Batrane (Vineri, 4 martie 2016, 18:54)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      dar imi place sa mananc sanatos, daca se poate. Din pacate la marile magazine, daca am gasit ceva acceptabil, tot produse romanesti au fost. Produsele lor de calitate, daca sunt, nu prea ajung in Romania pentru ca nu se vand; la noi trec stifturile ca pentru alea avem bani.
      De acoord, Stefan. E din ce in ce mai greu sa mananci sanatos in Romania; adica iti trebuie nu numai bani, dar trebuie sa te si lupti, sa cauti ceva ce se gaseste tot mai greu. Dar in afara cred ca e si mai greu.