Ce spune Inspectoratul Scolar Bucuresti cu privire la cazul Vianu: Incidentul petrecut la clasa a fost o gluma a profesorului, elevii nu s-au simtit umiliti / Profesorul nu a respectat graficul sustinerii lucrarilor semestriale

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2016, 14:44 Actualitate | Esenţial

Fragment din discutii intre elevi de la Vianu, pe WhatsApp
Foto: Luminita Macsim
La peste doua saptamani dupa ce ministrul Educatiei a dispus un control "in regim de urgenta" la Colegiul National "Tudor Vianu" din Capitala, nici Ministerul, nici Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti impreuna cu care a realizat acest control nu au publicat raportul cu concluziile controlului. Inspectoratul a anuntat insa astazi, intr-un comunicat, ca echipa de control a intocmit un astfel de raport, pe care l-a trimis colegiului "pentru a lua masurile legale ce se impun". "Incidentul petrecut la clasa a fost o gluma a profesorului, inteleasa ca atare de elevi, care nu s-au simtit umiliti", iar "domnul profesor nu a respectat graficul sustinerii lucrarilor semestriale" - sustine inspectoratul.

Niciun cuvant despre majorarea cu un punct a mediei, dupa gluma cu taratul in genunchi, dupa cum o arata discutiile dintre elevi.

Comunicatul integral al Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti:

Ca urmare a informatiilor aparute in presa, referitoare la incalcarea normelor privind deontologia profesionala de catre un cadru didactic de la Colegiul National de Informatica "Tudor Vianu", Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti a realizat o activitate de control care a constatat urmatoarele aspecte:
  • Domnul profesor care face obiectul sesizarii este un cadru didactic apreciat de catre elevi, parinti si conducerea unitatii de invatamant pentru rezultatele deosebite obtinute de elevi la examenul national de bacalaureat, olimpiadele si concursurile internationale.
  • Din declaratiile elevilor rezulta ca incidentul petrecut la clasa a fost o gluma a profesorului, inteleasa ca atare de elevi, care nu s-au simtit umiliti. Parintii elevului participant la incident nu au depus o reclamatie referitoare la acest incident.
  • Domnul profesor nu a respectat graficul sustinerii lucrarilor semestriale, grafic aprobat de conducerea unitatii de invatamant.
Echipa de control a intocmit un raport care a fost trimis conducerii unitatii de invatamant in vederea analizarii sub toate aspectele, privind deontologia profesionala a cadrului didactic pentru a lua masurile legale ce se impun.

Atat Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti cat si conducerea unitatii de invatamant vor monitoriza activitatea domnului profesor privind modul de comunicare in relatiile cu elevii, pentru a fi evitate aspectele care pot genera interpretari si reactii imprevizibile ale acestora.

Biroul de presa
Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Barbatul acuzat de asasinat la comanda mafiei italiene spune ca i sa facut o inscenare. Probele din dosar care il contrazic

Alexandru Gaina, individul acuzat ca la comanda mafiei italiene a ucis un om de afaceri roman, a vorbit in exclusivitate pentru Stirile Pro TV.
10600 vizualizari
  • +21 (53 voturi)    
    Bataia de joc fata de tineri (Luni, 22 februarie 2016, 14:56)

    Sani [utilizator]

    Bai, sa nu plangeti mai apoi ca n-are cine sa va plateasca pensia sau ca va invadeaza musulmanii.

    Toata societatea romaneasca pute a nesimtire, minciuna, prefacatorie si GERONTOCRATIE!
  • +19 (53 voturi)    
    Scoala e o gluma (Luni, 22 februarie 2016, 14:59)

    miki_ro [utilizator]

    Scoala e o gluma, o mistocareala. ISMB este o gluma. Marele mahar, profesorul de matematica, care e plin de realizari, e o gluma. El e o gluma, nu ceea ce a spus la clasa. Marele profesor de matematica trebuie sa fie mare cand lasa mistocareala la usa clasei, cand stie sa invete matematica pe orice copil nu doar pe cei dotati.
    Noi, cetatenii, platatori de taxe suntem niste tampiti. Stam si ne lasam prostiti de gluma marelui mahar si de cercetarea in gluma a ISMB. Sunt stupefiat! Cum Voiculescu, puscariasul vrea sa fie deasupra legii, la fel si Presedintele vrea sa fie deasupra legii, la fel si marele profesor de matematica vrea sa fie deasupra legii. Mi-e scarba! Poate vreunul din ei sa accepte greseala si sa se indrepte, sa evolueze in bine? “No hope!” pentru ei! Profesorul de matematica ar trebui sa mai aiba sperante de indreptare, dar tare mi-e teama ca e pierdut si el. N-a realizat ca a gresit si n-a venit cu scuze pentru gluma sa tampita. Nici nu cred ca v-a veni. El e perfect, nu greseste niciodata!
    • +3 (3 voturi)    
      erata (Luni, 22 februarie 2016, 15:10)

      miki_ro [utilizator] i-a raspuns lui miki_ro

      *Nici nu cred ca va veni..
    • -2 (26 voturi)    
      "Scoala e o gluma", prietene (Luni, 22 februarie 2016, 15:32)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui miki_ro

      "Scoala e o gluma", prietene !

      Dar tu E destept: ai fentat-o :
      "Nici nu cred ca v-a veni"

      PS: de fapt, cum e corect la voi, "ai fentat-o" sau "a-i fentato" ?
      • +2 (8 voturi)    
        n-ai fentat-o (Luni, 22 februarie 2016, 16:02)

        miki_ro [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        n-am fentat-o!...ca am dat o erata! si mai dau una pentru tine... sa evolueze, punct, fara "in bine". multumit?
        • -8 (20 voturi)    
          bre (Luni, 22 februarie 2016, 16:27)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui miki_ro

          mai usor cu isteriile, faptul ca profu asta face glume nu e ceva rau, daca tu crezi ca scoala se face cu frica, cu profesorul care vine la ore cu parul infipt in dorsala si e megasever inseamna ca ai 70 de ani si i-ai facut degeaba daca nici pana acum n-ai inteles ca disciplina are rolul ei dar este marginal, nu esential in procesul de predare/invatare. asta unu, doi: nu poti avea profesorul universal, ala care poate face savanti din tot poporul, lasa fanteziile erotico-educative si intelege ca matematica, ca si pictura, nu este pt oricine, nu poti invata matematica la nivel inalt pe orice ghita. Daca asta crezi tu este clar ca esti habarnist in cele mai multe aspecte si te crezi valorors doar pt ca ai o varsta si atat.
          • +2 (16 voturi)    
            sentimente (Luni, 22 februarie 2016, 16:42)

            miki_ro [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            profesorul preda tinand cont de sentimentele elevului... ca din glumele in care sunt umiliti elevii sau altele asemanatoare nu se invata nimic. In fine, daca sunteti buni la anumite materii inseamna ca ii puteti ajuta pe cei slabi sa inteleaga... nu? sau va simtiti puternici doar strivindu-i prin umilire?
            • -4 (10 voturi)    
              Scenarita (Luni, 22 februarie 2016, 18:07)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui miki_ro

              Dupa tine vad ca trebuia sa predea tinand cont de sentimentele si frustrarile oricarui comentator stupid de pe internet. Asa ceva nu se poate. Ai putea incerca tu, desi rezultatul e previzibil.

              Elevul n-a spus ca a fost umilit, nici parintii lui n-au spus, nici ceilalti elevi.

              E chiar asa greu sa judeci niste fapte in functie de ce se stie ca s-a intamplat, nu de ce crezi tu ca s-a intamplat sau de ce ai fi vrut tu sa se intample ca sa-ti fie satisfacute frustrarile?
              • +2 (4 voturi)    
                glumitza (Marţi, 23 februarie 2016, 9:51)

                miki_ro [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                draga stiutorule,
                daca ai fi citit mesajele dintre parinti, cele neasumate public, de pe whatsapp, ai fi inteles.
                sa spunem lucrurilor pe nume: la scoala se invata cu glumitze si cu mishto... nici unele dintre ele nu sunt personale... Cine are curaj sa spuna altceva? mai ramane in clasa respectivului profesor?...poate doar un olimpic... dar nici acela, ca el intelege glumitza pentru dashteptzi...
                Eh, stati linistiti, se predau toate prostiile [integrale, derivate, etc] iar 70 % din cei care le invata nu le folosesc niciodata... util, eficient, eficace... daca te simti umilit, esti talamb... n-ai inteles ca e o gluma?! impersonala! Hai ca sunteti buni dar sa va mutati din clasa!
  • +8 (40 voturi)    
    Varza (Luni, 22 februarie 2016, 15:04)

    valahiandusk [utilizator]

    Spuneam deunazi ca nu pot sa-mi amintesc 3(trei) profesori respectabili in scoala generala, liceu, facultate. Numai securisti, dubiosi, libidinosi, gospodine labile, etc
    • -3 (19 voturi)    
      A fost scurta (scoala) ! D-aia ! (Luni, 22 februarie 2016, 15:51)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

      A fost scurta (scoala) ! D-aia !

      Maybe next life !
      • -3 (11 voturi)    
        Circul Globus (Luni, 22 februarie 2016, 16:10)

        valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Esti hilar!. Fugi cu Sociu si Palade sa vaceti un trio de revelion. Oricum ai cheltuieli mari cu Clorpromazin, Risperidona. Oricum, curaj!
  • +12 (22 voturi)    
    imi pare asa de rau pentru unii... (Luni, 22 februarie 2016, 15:17)

    ..13 [utilizator]

    personal am avut profesori ff buni.

    La inceput a fost sansa de partea mea - s-a zbatut mama mea sa ma dea la o scoala buna pentru care trebuia sa merg cu tramvaiul, singur, pret de 6 statii...

    Apoi mi-am obtinut un loc bun in liceu si in facultate prin rezultatele proprii. Poate ca a contat ca am accesat un liceu de prestigiu si ca am mers la o facultate cotata ca fiind extrem de exigenta - TOATE s-au intamplat inainte de '89...

    Dar parintii mei m-au invatat ca nu nota de la scoala va conta in viata ci ceea ce stiu, cum ma comport si cum reusesc sa imi folosesc cunostiintele acumulate - great lessons.

    Ce s-a intamplat la Vianu reprezinta actuala societate.

    UNii se umilesc pentru 1 (UN) PUNCT IN PLUS la o lucrare - pentru ce????

    Chiar merita??? La ma-sa si la tat-su acasa nu a invatat acel copil ca NOTA NU REPREZINTA NIMIC in viata????

    Evident ca toti elevii din clasa au ras in pauza de prostovanul care s-a umilit in fata lui Profu' pentru o nota mai mare...

    Io rad mereu de acel elev si de parintii lui care nu stiu sa il creasca si sa il pregatesca pentru viata.

    Multa bafta!
    • +1 (3 voturi)    
      Recunoaste (Marţi, 23 februarie 2016, 10:24)

      valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Ai fost in Piata Constitutiei vineri!
  • -5 (43 voturi)    
    Hotnews, datorezi niste scuze (Luni, 22 februarie 2016, 15:19)

    marcelpanciu [utilizator]

    Acum, ca s-a dovedit ca minciuna "Hotnews" a avut picioare scurte, asteptam niste scuze oficiale fata de profesorul in cauza si fata de cititorii pe care i-ati dezinformat, preluind fara verificare relatarea unui parinte de pe facebook.
    • +4 (30 voturi)    
      Ce minciuna? (Luni, 22 februarie 2016, 15:22)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      Mai cititi o data comunicatul de la inspectorat.
      • -4 (34 voturi)    
        Ce sa citeasca, Gigel? (Luni, 22 februarie 2016, 15:34)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        Ce sa citeasca, Gigel? Asta:

        "Din declaratiile elevilor rezulta ca incidentul petrecut la clasa a fost o gluma a profesorului, inteleasa ca atare de elevi, care nu s-au simtit umiliti. Parintii elevului participant la incident nu au depus o reclamatie referitoare la acest incident."...?
      • -2 (26 voturi)    
        Pai tocmai, ca l-am citit ;) (Luni, 22 februarie 2016, 15:35)

        marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        Vad ca si Hotnews se poate lauda cu cititori la fel de "fideli" ca si A3. Pot sa fie 30 de grade afara, daca Hotnews le zice ca-i ger, isi trag imediat paltoanele pe ei.
    • -15 (35 voturi)    
      eh (Luni, 22 februarie 2016, 15:27)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      La câte dezinformări sunt, paginile gazetelor ar trebui să fie pline de scuze. Ce a fost a fost. Mergem înainte, că înainte era mai bine.
      • +4 (8 voturi)    
        sa inteleg (Luni, 22 februarie 2016, 19:32)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ca va arde la inimioara de-o daciada, de-un omagiu conducatorului iubit.
        un drum doar dus, pana la moskva, cu siguranta va va ostoi aleanul.
    • +8 (28 voturi)    
      Serios? (Luni, 22 februarie 2016, 15:27)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      Matale ai copii la scoala? Stii la ce mistocareala de frustrati se coboara unii profesori la 'adapostul' varstei si experientei?


      De ce i-as crede pe niste politruci pusi de PSD & PNL in fruntea inspectoratelor si\sau Directori de scoli?

      Eu cred ca tu esti cel dezinformat.
      Dupa cum pui problema cred ca nu in mod dezinteresat!
      • -4 (22 voturi)    
        Ai probleme cu logica (Luni, 22 februarie 2016, 15:51)

        marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        @Sani: daca "unii profesori" se coboara la ceva, nu inseamna ca toti profesorii o fac, deci argumentul tau e irelevant in cazul de fata. Apoi, relatarea initiala a Hotnews nu se referea la "mistocareala", ci la faptul ca un profesor l-ar fi obligat pe un elev sa se tirasca in genunchi pentru a-i mari nota, ceea ce s-a demonstrat a fi o minciuna.
        Eu va prezum a fi de buna credinta, asa ca as aprecia daca nu m-ati insulta insinuind, fara nici un argument, ca as avea interese ascunse.
    • +3 (21 voturi)    
      De ce? (Luni, 22 februarie 2016, 15:39)

      proxy [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      Comunicatul spune ca incidentul a avut loc. Deci de ce sa isi ceara scuze?
      • -3 (27 voturi)    
        Pentru ca a mintit si a dezinformat (Luni, 22 februarie 2016, 17:00)

        marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui proxy

        @proxy: Pareti a avea memoria scurta, asa ca imi permit sa v-o improspatez cu un citat elocvent din articolul initial de pe Hotnews: "In linistea care s-a lasat dupa cugetarea magistrului, unul dintre copii, ingrozit efectiv de perspectiva de a-si pierde locul la acest liceu pentru care ai lui au facut sacrificii foarte mari, S-A TARAT IN GENUNCHI cativa metri pentru a-i demonstra subspeciei de om ca si-ar dori acest punct."
        Pentru mine, asta este o mostra de rea-credinta, dezinformare, lipsa de respect pentru cititori, documentare deficitara. Pentru dvs., ca si pentru atit de blamatii telespectatori ai Antenei 3, asta este, probabil, jurnalism.
        • +3 (17 voturi)    
          Dumneavoastra citati declaratia denuntatorului! (Luni, 22 februarie 2016, 17:25)

          abisala [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

          Aceasta a fost pusa in ghilimele pe HN, asa ca nu vad care e problema cu jurnalismul. Omul care a facut aceasta declaratie si-a asumat-o, au fost mai multe declaratii ale unor diverse persoane pe aceasta tema, toate au fost reflectate de HN cu ghilimele. Deci? Care e problema cu HN? Sau poate ati citit toate articolele pe diagonala?
        • +6 (16 voturi)    
          Puteti verifica? (Luni, 22 februarie 2016, 17:44)

          proxy [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

          Ceea ce sustineti d-voastra @marcelpanciu vad ca e reproducerea unui material de pe Facebook. Poate verificati. In plus nu stiu ce legatura au telespectatorii Antenei 3 cu subiectul de mai sus.
    • +3 (15 voturi)    
      S-a realizat un compromis ! Simplu ! (Luni, 22 februarie 2016, 17:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      "Asteptati" ? Bai, nu-mi spune ca v-a dat drumul la toti deodata, dar neuronu' din dotare a ramas la magazie sub cheie, ca sa nu-l pierdeti iar ca data trecuta ?
      Sa trecem la ce ne intereseaza.
      1. Incidentul a avut loc. Respectiv profesorul a spus ca cine vrea un punct in plus trebuie sa mearga in genunchi pana la catedra.
      2.Faptul ca ISMB si conducerea scolii il vor monitoriza pe profesor in ceea ce priveste comunicarea acestuia cu elevii pt a tine sub control eventuale manifestari necontrolate ale elevilor, spune in clar (numai Mazetele postace pesediste nu vor sa inteleaga) ca de fapt GLUMA N-A FOST GLUMA !
      Hai, sanatate !
    • -2 (14 voturi)    
      corect (Luni, 22 februarie 2016, 18:47)

      helene [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      Pe lîngă preluarea fără verificare a unei postări de pe FB (cum era povestea aia veche cu verificarea din 3 surse?...), să nu uităm și că autorul acelei postări predă la un liceu privat din București, liceu privat care a mai beneficiat de laudele HotNews.
      Și, da, în ultima vreme s-au înmulțit materialele HN care distorsionează realitatea după bunele interese - și o fac într-un mod deloc subtil.
  • +7 (21 voturi)    
    Ma indoiesc sa fi fost vreo.... (Luni, 22 februarie 2016, 15:20)

    gigiN [utilizator]

    ...gluma ! Copiii au simtul umorului mai dezvoltat decat al nostru.Plus ca aceste institutii parazitare-Inspectoratele Scolare- au tot intereseul sa musamal;izeze situatiile care nu le convin.
  • +5 (23 voturi)    
    nu a fost o gluma (Luni, 22 februarie 2016, 15:25)

    greenforest [utilizator]

    Acel elev a primit o nota mai mare cu un punct. Deci profesorul a adus o metoda noua de evaluare.


    Numa bine
  • +15 (29 voturi)    
    Comunicat ca pe vremea lui Raposatu' (Luni, 22 februarie 2016, 15:28)

    proxy [utilizator]

    Incidentul a avut loc dar profesorul e foarte apreciat:)) Inspectia a fost despre incident sau CV-ul profesorului? Ca nu pricep. Apoi, incidentul a avut loc, dar parintii nu au depus plangere. Deci se ia sau nu in consideratie? I-a fost marita nota elevului dupa performanta solicitata 'in gluma' de profesor? Ramane ca in gara? Multumim iubit inspectorat.
    • -3 (11 voturi)    
      hm (Luni, 22 februarie 2016, 16:21)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui proxy

      Este irelevant daca i-a marit sau nu nota. Mult mai important este daca profesorul a sugerat/a insinuat ca ar mari nota daca cineva se taraste pe jos. In raport apare: "incidentul petrecut la clasa a fost o gluma a profesorului".
  • +7 (21 voturi)    
    ce se naste din gaina (Luni, 22 februarie 2016, 16:55)

    sfarsitul2012 [utilizator]

    tata si mama baiatului care s-a tarat pentru un punct la teza, voua nu va e rusine cu ce-a facut copilul dvs? sau poate ca sunteti din sistem, bugetari pe undeva, si asa stiti ca trebuie facut in viata.
  • -1 (5 voturi)    
    O sotietate cu printzip care va sa zica. (Luni, 22 februarie 2016, 18:55)

    ucunaucu [utilizator]

    Zau! Orice incident controversat rezolvat de autoritati in favoarea paratului este manipulare, rezultat al coruptiei si/sau incopetentei organelor.
    In speta de fata ancheta confirma pozitia majoritatii elevilor de la Vianu ( desigur terorizati de sistem...),a unei parti semnificative a cadrelor didactice din Vianu ( evident corb la corb nu-si scoate ochii....) dar nu mentine aura de senzational, Si desigur TOTI STIM ca scoala e de k si desigur TOTI STIM ca profesorii sunt niste monstruozitati ( a zis-o unu Pink Floyd in cantecu ala celebru despre Nita Chitalau) si TOTI STIM ce e de facut.
    Personal apreciez pozitia inspectorilor care au anchetat o speta delicata sub o presiune mediatica cum rar am vazut.. Noroc cu evacurea antenelor ca ``s-a dat divert.``
  • -3 (17 voturi)    
    Nu va transformati in A3! (Luni, 22 februarie 2016, 20:16)

    Sa FimSeriosi [anonim]

    Eu nu inteleg de ce hotnews continua sa minta pina in pinzele albe in privinta acestui subiect! Punctul in plus NU EXISTA, e o minciuna (a cita oare?) a doamnei Macsim. De asemenea, asa-zisa "discutie" de pe telefon este tot o facatura a aceleiasi doamne. De fapt, singura "sursa" prezentata vreodata de hotnews in acest subiect este Luminita Macsim. As avea doua intrebari pentru hotnews: (1) cum se explica faptul ca NICI UN ALT ELEV nu a "rasuflat" sa sustina povestea delatoarei? Si (2) in virtutea caror legi a intrat la Vianu eleva I.C., fata Luminitei Macsim, tinind cont de faptul ca eleva NU A SUSTINUT EVALUAREA NATIONALA in 2014? Bine, a venit dintr-un sistem de invatamin englezesc (in traducere: a absolvit 8 clase la scoala mamei sale), dar ce anume a calificat-o sa ajunga la Vianu? Cum a facut asta DUPA publicarea listei finale de admisi (a se vedea edu.ro)? Daca anul asta, sa zicem, 100 de elevi termina a 8-a la scoala doamnei Macsim si toti 100 vor la Vianu, vor ajunge toti la Vianu? FARA EXAMEN, asa cum a facut IC, fata madamei?? Poate ca asta ar fi un adevarat subiect de presa, nu minciunile care seamana izbitor cu ceea ce fac altii pe care vad ca ii acuzati acum de manipulari grosolane...
    • 0 (4 voturi)    
      N-ai cu cine (Marţi, 23 februarie 2016, 12:41)

      marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui Sa FimSeriosi

      Secretul e sa-ti "dresezi" publicul-tinta. Cititorii Hotnews, la fel ca telespectatorii A3, VOR sa fie mintiti. Vor sa citeasca stiri care sa le confirme asteptarile, chiar daca acele stiri sint false. E fascinant sa citesti comentariile unor oameni care presupun ca au ceva educatie, dar care prefera sa renunte la logica decit sa admita ca au gresit.
  • +2 (4 voturi)    
    Inainte spre o lume mai buna (Marţi, 23 februarie 2016, 10:05)

    valahiandusk [utilizator]

    Am avut o profesoara de chimie in generala care batea toata clasa, o profesoara de geografie in liceu care santaja financiar toti elevii si un profesor de engleza la facultate care facea trafic cu minore. Cam asta e paradigma in invatamantul autohton!