Transnistria: Gruparea lui Evghenii Sevciuk pierde "alegerile" in fata opozitiei sustinute de grupul Sheriff

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2015, 15:35 Actualitate | Esenţial

Evgheni Sevciuk
Foto: AGERPRES
Formatiunea liderului de la Tiraspol, Evghenii Sevciuk, a fost infranta in pretinsele alegeri desfasurate duminica in autoproclamata republica Transnistreana, scrie Unimedia.md, care citeaza dniester.ru.

Dintre cele 43 de mandate ale 'deputatilor' din Parlamentul din dreapta Nistrului, 31 le-au revenit politicienilor din grupul oponentilor lui Sevciuk, membri ai partidului 'Obnovlenie' si mai multi candidati independenti, precizeaza Agora.md.

Unimedia noteaza ca opozantii lui Sevciuk sunt sustinuti de grupul comercial Sheriff.

Potrivit asa-numitei Comisii Electorale Centrale de la Tiraspol la urne s-au prezentat 47% din populatia cu drept de vot.

Analisti citat de Radio Chisinau considera ca victoria partidului ”Obnovlenie” nu va avea un impact semnificativ asupra evoluției relațiilor dintre cele două maluri ale Nistrului.










11387 vizualizari
  • -11 (11 voturi)    
    Felicitări (Luni, 30 noiembrie 2015, 17:24)

    Nyk1 [utilizator]

    Cu această ocazie, Transnistria a demonstrat că este o democrație funcțională, conform definiției SUA în acest sens. Doar este suficient să existe două tabere, una roșie Republicană și una albastră Democrată, pentru ca o țară să poată fi considerată cea mai avansată democrație din lume!
    • +4 (4 voturi)    
      Transnistria e stat macar? (Marţi, 1 decembrie 2015, 6:00)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      NU, asa ca nici democratie nu poate fi.
  • -12 (12 voturi)    
    Transnistria (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:04)

    julica [anonim]

    1) Malul Nistrului este cel stang!!!!!
    2) Nu se va schimba nimic pana nu se va da autonomie speciala regiunii Transnistria, asa cum se asteapta de la Ucraina pentru Donbas!
    3) Rusii nu vor acesta regine, isi vor retrage armata dar vor siguranta pentru rusii din Transnistria.
    • +9 (9 voturi)    
      Dar de ce autonomie? (Luni, 30 noiembrie 2015, 21:24)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui julica

      Mai bine independenta. Luam romanii de acolo care vor pe malul drept, inchidem granita si sanatate. Si ucrainienii la fel pe partea cealalta. Stati acolo in republica voastra pana muriti de foame.
      • 0 (0 voturi)    
        imposibil! (Marţi, 1 decembrie 2015, 9:43)

        Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        rușii au un cap de pod strategic pe malul drept - municipiul Tighina, sau Bender, cum îi spun ei - în timp ce românii ocupă șase comune pe malul stâng, unde, din păcate, tot ăia de la Tiraspol cam fac legea. ar fi simplu pentru ei să ocupe ”oficial” și sătucurile alea, păstrându-și Tighina. n-o să le facă nimeni nimic.
  • +3 (3 voturi)    
    Malurile raului (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:26)

    jnski [utilizator]

    Malurile unui rau sunt denumite drept ori stang in functie de directia de curgere a raului, drept urmare in articol se vorbeste despre malul stang al Nistrului, nu drept , asa cum a scris autorul.
    • +3 (3 voturi)    
      Malul drept (Luni, 30 noiembrie 2015, 19:19)

      XAX [anonim] i-a raspuns lui jnski

      Având în vedere că majoritatea din Transnistria se uită în sus, spre Moscova, pentru ei e malul drept!
  • +3 (3 voturi)    
    sa mai zici ca nu e democratie (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:44)

    iuliusd [utilizator]

    oh, ce comedie neagra..dar care n-ar fi posibila fara largul concurs al "politicienilor" de la chisinau..