​Articol actualizat

Iohannis si Ciolos au discutat la Cotroceni despre buget si refugiati: Bugetul trebuie sa aiba o viziune pe termen lung pentru a pune bazele reformelor

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2015, 16:45 Actualitate | Esenţial

Premierul Dacian Ciolos se afla la Palatul Cotroceni, unde discuta cu presedintele Klaus Iohannis. Cei doi au avut prima intalnire de lucru dupa investirea guvernului. Discutiile au vizat chestiuni precum situatia refugiatilor in contextul ultimelor evenimente din Europa si bugetul pentru 2016, potrivit Administratiei Prezidentiale.

"Cei doi oficiali au fost de acord ca actul normativ (legea bugetului - n.red.) trebuie sa aiba la baza o viziune pe termen lung pentru dezvoltarea Romaniei astfel incat, in urmatoarele luni, sa poata fi puse bazele reformelor in domeniile cele mai importante", se mai arata in comunicatul Cotroceniului.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3950 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Uimeste transparenta de care dau dovada (Luni, 23 noiembrie 2015, 19:01)

    ty [utilizator]

    astia doi.
  • -2 (14 voturi)    
    hmm.. (Luni, 23 noiembrie 2015, 19:19)

    Mazeta [utilizator]

    Dimineața vine ambasadorul SUA la Guvern. Seara se întâlnesc Slutul și Mutul ca să discute despre buget și refugiați. Români, vi se pregătește ceva!
    • +3 (9 voturi)    
      rusoctonul (Luni, 23 noiembrie 2015, 19:33)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      orice numai sa nu fie de la rusi ca stim cum e!
  • +7 (9 voturi)    
    Cred ! (Luni, 23 noiembrie 2015, 19:34)

    SRA [anonim]

    cred ca domnul, dacian ciolos, premierul romaniei nu accepta ca natiunea sa traiasca pe datorie !!!
    nu sunt bani pentru plata pensiilor si nici salariile la bugetari !

    cresterea deficitului la 3 % nu este suficienta la aceste cresteri salariale, reducerea de taxe si majorarea cea mare !

    lipsa in buget se ridica la 50 miliarde ron adica 11,5 miliarde euro / an !!!

    ce spune strada ?
    • 0 (2 voturi)    
      Care strada (Luni, 23 noiembrie 2015, 21:42)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      aia stimulata . . . mediatic?
  • +1 (3 voturi)    
    Constatari . (Luni, 23 noiembrie 2015, 20:11)

    Marx [anonim]

    Dupa cum se aude , guvernul si Johannis , vor o politica vizibil pro bugetari . Cumva explicabil intrucat nici seful guvernului si nici al tarii nu stiu gustul painii de la privat . Adica , sa se renunte la reducerea impozitului pe dividende ca sa incapa salariile marite ale functionarilor . Daca va fi asa , probabil ca alegerile viitoare vor fi pierdute cu brio de liberali . Eu nu inteleg de ce se tergiverseaza Legea salarizarii unice in sistemul bugetar si alinierea pe total la procentul din PIB care este normal pentru o tara europeana . Incadrati-va , domnilor in 7 % si luati salarii cat de mari in interiorul procentului , ce filozofie !?. Va ganditi , probabil , ca este greu sa pui pe liber vreo cateva sute de mii de oameni dar nu v-ati gandit o clipa cand milioane din privat au aplecat acasa .
  • +1 (5 voturi)    
    despre (Luni, 23 noiembrie 2015, 20:46)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ''refugiati'' ce s-a discutat, johanis e pudelul camaradei merkel, trebuie sa stim ce vrea sa faca. Iar ciolos nu va iesi din cuvintul lui junker, valetul aceleiasi camarade merkel.
  • +2 (2 voturi)    
    Spune ... (Luni, 23 noiembrie 2015, 21:06)

    ion de carton [anonim]

    ca nu avem nevoie de emigranti . O sa le spunem cand sa vina .