Un barbat, retinut de SPP dupa ce a strigat "Allahu Akbar" la intrarea in Palatul Parlamentului

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 15:47 Actualitate | Esenţial

Palatul Parlamentului
Foto: USER UPLOADED
Un barbat a strigat vineri dimineata "Allahu Akbar!" ("Allah este mare!"), la filtrul de securitate de la intrarea in Palatul Parlamentului in zona in care se desfasoara Targul de Nunti, informeaza Stirile ProTV. Barbatul a fost imobilizat de angajatii SPP, controlat si dus la o sectie de Politie, unde le-ar fi spus agentilor ca a vrut sa faca o gluma.

"Barbatul a strigat 'Allahu Akbar' chiar in timp ce se afla in filtrul de securitate. Colegii mei l-au pus la pamant si l-au imobilizat. Abia dupa ce a fost tintuit la pamant, barbatul si-a dat seama de gafa pe care a facut-o. A fost condus la o sectie de Politie si ei se vor ocupa mai departe. Cetateanul este roman, dar nu va pot dezvalui identitatea lui", a declarat pentru sursa citata un reprezentant al SPP.¬


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, va majora, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa va ajunge la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
17837 vizualizari
  • +36 (40 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 16:14)

    cititoare [utilizator]

    Umorul la romani...
    • +25 (39 voturi)    
      Umorul? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 16:31)

      alt cititor [anonim] i-a raspuns lui cititoare

      ... sper ca "umoristii" de la sectia 9 sa-i fi facut cunostinta cu o cafteala buna, tot asa "la misto".
      • +8 (12 voturi)    
        Exemplu de civism (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:53)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui alt cititor

        Mă întreb care e frecvența unor incidente similare (includ aici și sunatul aiurea la 112) în statele cu care avem ambiția să ne comparăm.
        Ăștia suntem, ăsta e nivelul nostru de educație și responsabilitate.
        Într-un articol vecin, unii colegi postaci apreciau prestația d-lui Cioloș în fața ziariștilor, prin antiteză cu cu (citez pe d-l deval, cred): „să primeasca raspunsuri ca de la usa cortului cu infractorul-plagiator Monta care cand era deranjat de o intrebare intorcea spatele ...”
        Ei bine, realitatea e că în peisajul nostru se potrivește mai mult ponta.
      • +5 (9 voturi)    
        Sectia 9? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:39)

        mbm [utilizator] i-a raspuns lui alt cititor

        Mai repede Spitalul 9...

        Dusuri reci, camasa de forta, eventual niste molifte prestate de Daniel si revine el la credinta stramoseasca!
    • +19 (23 voturi)    
      daca facea gestu acesta la sediul P$D (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      devenea erou
  • +7 (9 voturi)    
    Unde nu-i cap (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:01)

    KostasP [utilizator]

    Vai de picioare.
  • -4 (14 voturi)    
    Ha hhahahahahaha (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:13)

    EXEs [utilizator]

    ha ha ha haha ahahha la inchisoare cu el hahah hahahahahhahahahaha. ce gluma buna hahahhahah /s
  • +8 (16 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:22)

    TopCat [utilizator]

    sa fie batut cu coranul (cartea spurcata) in gura pana vomita jumari de porc!
    de altfel sa fie amendat baban ca sa simta ce inseamna o gluma proasta
  • -12 (34 voturi)    
    De fapt ce a făcut? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:25)

    mr_mojo [utilizator]

    Întreaga lume intră într-o perioadă de paranoia.
    • +19 (19 voturi)    
      .... a mai fost unul .... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:53)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      A mai fost unul care a strigat intr-un avion: "am o bomba "
    • +16 (18 voturi)    
      Unii au cap doar ca sa nu le ploaie in gat (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:55)

      petrol_head [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Un om normal stie ca in aceasta perioada este o tensiune foarte mare...si intr-un fel pe buna dreptate. Deschide orice site de stiri si e plin de prostii facute de jihadisti. Toata lumea este in alerta, nu mai poti spune ca acolo sau acolo este sigur. Si Romania poate avea parte de atentate...de fapt SRI a recunoscut ca au fost persoane identificate ca desfasurand activitati teroriste pe teritoriul Romaniei.
      Intradevar, poti sa spui ca parca e un fel de paranoia, insa tocmai din aceasta cauza, oamenii trebuie sa aiba intelepciune...nu te apuci sa strigi Allahu Akbar intr-un spatiu public plin de forte de securitate, doar pt ca asa te taie pe tine capul.
      • -14 (18 voturi)    
        De ce? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 19:18)

        rooster [utilizator] i-a raspuns lui petrol_head

        E cumva ilegal?
        • +11 (11 voturi)    
          Nu ! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:40)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui rooster

          Este imoral si ingrasa.
    • +11 (15 voturi)    
      Problema (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 19:31)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Pe fondul situatiei internationale curente sa faci o gluma de-asta reprezinta inconstienta.

      E ca si cum se duce unu intr-un bar acum si striga FOC ca o gluma!
  • 0 (8 voturi)    
    un om vesel sau beat (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:44)

    kripton [utilizator]

    ca sa citez o replica dintr-un film celebru:
    '' omul acesta este un visator.
    dreptatea romei il va trezi'' (pontiu pilat despre Isus in filmul lui Zefirelli )
  • -13 (19 voturi)    
    profesionisti, ce mai :) Mari :)) (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:45)

    Vlad [anonim]

    SPP e Mare! :)))
  • -6 (18 voturi)    
    Gata, Romania e sigura (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:50)

    Locke Lamora [utilizator]

    Buteliile si tevile de gaz pot bubui linistite, in continuare.
  • -14 (24 voturi)    
    pe ce motiv? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:51)

    google [anonim]

    ce a gresit? daca zicea "marele cristos !" patea ceva?
    • -5 (15 voturi)    
      probabil ca nu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 18:24)

      VladBerliba1 [anonim] i-a raspuns lui google

      Probabil ca nu patea nimic ... Nu a gresit cu nimic, evident :)
    • +5 (11 voturi)    
      da (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 18:35)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui google

      era aplaudat de catre fetele, evident virgine, care-si cauta rochia cea alba a puritatii :D
    • +15 (15 voturi)    
      A gresit locul in care a strigat (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 19:39)

      Persuasive [anonim] i-a raspuns lui google

      asta a gresit.Ii recomand calduros sa repete ''iodlerul'' in Place de la Concorde.Si asa,doar pentru amuzament,sa inproaste trecatorii cu un pistol cu apa.Sa vezi,gugale,veselie pe norod....
  • -6 (18 voturi)    
    Oau... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 19:17)

    rooster [utilizator]

    Dar ce lege a incalcat respectivul, care e motivul pentru care a fost retinut? Ca nu aveam cunostinta ca in Romania e interzis sa strigi asa ceva, din cate stiu. Iar strigatura asta celebra de care vad ca se sperie toata lumea nu se aude doar inainte de o detunatura.
    • +10 (12 voturi)    
      desigur,nu se aude doar inainte (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:06)

      Persuasive [anonim] i-a raspuns lui rooster

      de detunatura,poate sa o si preceada.Si lasa bravada,ca daca ai auzi si tu la un metru de tine,o astfel de ''urare'' urlata,pun pariu ca iti uzi pampersu'.
  • 0 (4 voturi)    
    Da, asa e! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 19:25)

    spintecadoru [utilizator]

    Asta ar fi una dintre glume
  • +4 (8 voturi)    
    ramine (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:00)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    totusi o gluma, chiar daca cam nepotrivita momentului.
    Cit timp mai putem face glume, chiar proaste, despre orice, inca nu e totul pierdut pentru poporul asta.
    ''Parazitii'' aveau un vers intr-o melodie de-a lor care suna cam asa: cele mai bune glume sint cele proaste facute bine.
    Sa nu ne pierdem simtul umorului, e o trasatura esentiala care ne deosebeste de //// islamice, care nu poseda deloc asa ceva.
  • -8 (8 voturi)    
    Ce e gresit? (Duminică, 22 noiembrie 2015, 7:08)

    Vlad [anonim]

    Omul a zis ca "Dumnezeu e mare", doar ca a folosit alta limba. Daca zicea "God is great" oare mai sareau SPP-istii pe el? Sau acum incadram "Allahu Akbar" in stereotipul "fraze folosite de teroristi?