UPDATE La Inalta Curte a inceput procesul "Gala Bute". Patru inculpati si-au recunoscut faptele si cer sa fie judecati prin procedura simplificata. Elena Udrea, Rudel Obreja si Ion Ariton au solicitat procedura normala

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2015, 11:24 Actualitate | Esenţial

Elena Udrea
Foto: Captura YouTube
UPDATE 11.50 Stefan Lungu, Gheorghe Nastasia, Ana Maria Topoliceanu si Dragos Botoroaga au aratat vineri, la ICCJ, ca recunosc in totalitate faptele de care sunt acuzati in dosarul "Gala Bute" si vor sa fie judecati prin procedura simplificata, putand beneficia de reducerea cu o treime a pedepselor, informeaza Mediafax.

Completul de judecata de la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a citit, vineri, rechizitoriul din dosarul "Gala Bute" si le-a adus la cunostinta inculpatilor drepturile procesuale. Instanta a aratat ca daca inculpatii recunosc in totalitate faptele, limitele pedepsei inchisorii se reduc cu o treime.   

Fostul ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului Elena Udrea a aratat, in fata instantei, ca intelege acuzatiile care ii sunt aduse de catre procurori, alege calea procesului normal si vrea sa dea declaratii in timpul judecatii cauzei.  

Si fostul presedinte al Federatiei Romane de Box Rudel Obreja, Tudor Breazu si fostul ministru Ion Ariton au aratat in fata instantei ca vor sa fie judecati in procedura normala.

La randul lor, ajunsi in fata instantei, Stefan Lungu, fost consilier al Elenei Udrea, Gheorghe Nastasia, fost secretar general in MDRT, Ana Maria Topoliceanu, fost director al Companiei Nationale de Investitii, si Dragos Botoroaga au spus ca vor sa fie judecati prin procedura simplificata, ceea ce le-au putea aduce reducerea cu o treime a eventualelor pedepse cu inchisoare pe care ar putea sa le primeasca la finalul procesului.  

Instanta a stabilit apoi ca ii va audia pe inculpatii care vor judecata prin procedura simplificata.

Elena Udrea a declarat vineri, la ICCJ, ca se opune cererilor fostilor sai colaboratori de judecare in procedura simplificata in dosarul "Gala Bute", pentru ca daca spun ca au luat spaga pentru ea, trebuie sa ii stea alaturi la proces si sa demonstreze cum i-au dat banii, informeaza Mediafax.

"Nu am cum sa merg pe proces simplificat. In acest caz, despre care de azi pot sa vorbesc linistita, este vorba de trei fosti colaboratori ajunsi in situatia in care au fost prinsi ca au luat bani si au sfarsit, mai repede sau mai greu, raspunzand ca au luat. In felul acesta, oricine este prins ca greseste sau ca ia o spaga, dar spune ca i-a dat sefului, are avantajul sa ramana in libertate si beneficiaza de reduceri de pedeapsa conform Codului penal. Deci eu nu am cum sa merg pe proces simplificat", a spus Elena Udrea, la intrarea in sediul Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ).

"Eu am fost 72 de zile in arest pentru ca niste oameni prinsi ca au luat bani au spus: ￯Domne, am luat, dar am luat pentru Elena Udrea￯. Cred ca trebuie sa stea in proces pentru a demonstra cum mi-au dat ei mie bani", a precizat Udrea.


Citeste mai multe despre   









9165 vizualizari
  • +5 (39 voturi)    
    ... (Vineri, 16 octombrie 2015, 11:42)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Toti recunosc, ea s-a trezit sfanta...Pedeapsa maxima in cazul asta
    • +6 (20 voturi)    
      Eu stiu... (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:00)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Te-ai gandit ca poate au folosit doar numele lui Udrea si ca spaga a ramas la ei? E posibila si varianta asta. Faptul ca unul vrea sa scape mai ieftin tragand si pe altcineva dupa el nu inseamna neaparat ca nu minte.
      • +1 (13 voturi)    
        Imposibil ! (Vineri, 16 octombrie 2015, 14:59)

        SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Influenta venea de la ministru care jupuia orice favor. Bizant curat!
        Udroaica are pe ia 10 mii de euro in orice moment!

        Dumnezeule ! de ce nu-i traznesti pe talharii astia si le-ai permis sa fure de la gura copiilor, batranilor si bolnavilor romani?

        Puscarie maxima! Gandacii, plosnitele si sobolanii sa fie cu voi zi si noapte!
    • -3 (19 voturi)    
      Da Doamne judecata dreapta pentru mafioti. (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:03)

      Balsoi teatral [anonim] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Nu am facut-o din 89 incoace, dar acum mi-am facut o cruce mare, crestineasca, lunga pana in pamant, si ma rog bunului dumnezeu sa-i ajute pe judecatori sa-i tranteasca bine de pamant pe mafiotii asti nenorociti care au supt tara, mai abitit si mai cu tact decat clica lui Nastase.

      ( Apolitic fiind, sper ca am atins ambele grupe de postaci, in vederea siroiului de minusuri ce va urma).
    • +6 (16 voturi)    
      dar poate ca are dreptate?.. (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:33)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      daca nu era "Elena Udrea", ci o persoana de care nu ai auzit in viata ta, sau daca ai citi fix acelasi scenariu, dar intr-o republica africana in care tocmai s-a schimbat guvernul si fostii ministri sunt acuzati de diverse, oare nu ai fi mai rezervat cu pedepsele?

      ce nu scrie in articol, desi ar trebui? in justitia din Romania este treaba procurorilor sa demonstreze ca Elena Udrea este vinovata, nu a celorlalti inculpati. procesele nu incep doar de la o simpla declaratie - ala a furat. procurul trebuie sa aduca si alte probe. poate ca ar fi mai bine sa o lasam mai moale cu copy&paste-ul de declaratii si sa mai punem si un pic de efort personal ca sa se numeasca jurnalism?..
    • -3 (15 voturi)    
      s-ar putea sa i se infunde Elenei Udrea (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Degeaba declara ea ca nu a primit bani. Daca cei 3 fosti subalterni si-au recunoscut vina, si declara ca banii erau pentru ea, este o proba in justitie (este declaratia a 3 contra declaratia unuia singur).
      In Romania au fost oameni care au facut puscarie pt omor, pe baza marturiei unei babe hipoacuzice si cu defecte de vedere.
      • +8 (10 voturi)    
        JUSTITIA, E-O TREABA GREA, (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:56)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        spune-un cantec de parnaie. Tradus versul asta inseamna ca proba asta de care vorbesti, declaratia trebuie coroborata cu alte probe, pt a avea relevanta. Daca justitia s-ar face pe sistemul, "sunt mai multi, deci au dreptate",ar fi jale mare !
    • 0 (12 voturi)    
      UN ROBESPIERRE ROMAN, PAZEA ! (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:18)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Care, "toti recunosc". Ai citit macar articolul, sau esti "setat" pe "orice ar fi, dati-le maximum de pedeapsa"?
    • +2 (10 voturi)    
      Pedeapsa fara probe (Vineri, 16 octombrie 2015, 14:34)

      Unu [anonim] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Iti doresc eu tie sa ti se intample ceea ce doresti tu altora.Pentru ca ce se intampla in actuala justitie se numeste ABUZ .Cu un popor cu o astfel de logica la ce ne putem astepta sa avem judecatori cerebrali???????
      Daca 5 vecini spun ca i-ai violat este adevarat doar cu probe nu cu declaratii dar dupa tine daca sunt 5 contra 1 este sufficient sa obtii pedeapsa mexima!!!Nu dori altora ce s-ar putea sa se intoarca inzecit asupra ta.
    • -1 (9 voturi)    
      Sfanta Elena? (Vineri, 16 octombrie 2015, 15:00)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Puscarie pe viata cu confiscare de avere.
  • +1 (37 voturi)    
    Sa-i demonstreze dansei? (Vineri, 16 octombrie 2015, 11:46)

    mihai [anonim]

    Pai dansa e judecator. Parca era inculpat. La sechestrarea averii cand se trece? Luati-i averea si lasati-o sa faca show-uri pe unde vrea.
    • +2 (18 voturi)    
      Tocmai !! (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:18)

      Ovidius [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Exact. Era inculpat. Daca eu spun, de exemplu, ca esti idiot, trebuie sa demonstrez eu asta, nu trebuie sa te dezvinovatesti tu. Ai inteles, nu-i asa ?
      • +1 (5 voturi)    
        Sunt idiot cu o avere de 10 milioane de euro? (Vineri, 16 octombrie 2015, 15:51)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Ovidius

        Mai arata-mi te rog idioti din astia. Dar mata care esti asa destept cum iti explici ca duduia e milionara in euro cand abia leaga doua cuvinte?
    • +9 (17 voturi)    
      pai, (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:23)

      maricel [anonim] i-a raspuns lui mihai

      si eu ti-am dat tie 20.000 euro.
      si nu am lumina in parcare
      uite, eu recunosc....
      tu?

      ps. nu sunt fan udrea
    • 0 (18 voturi)    
      Dovezile? Doar asa poate fi acuzat un om, cu probe (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:58)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      In concluzie: nimic nu se poate demonstra cu probe evidente neinterpretabile ca ea a luat mita-spaga-comisioane. Un ministru asa ceva nu face, mai ales unul ca Udrea care nu avea nevoi si dorinte ascunse de imbogatire, fiind o femeie cu stare buna. Cei prinsi de DNA-interceptati-filati, aveau toate motivele sa recunoasca faptele, in find pentru ei au spaguit. Lungu din ce a facut atatea averi, vile, terenuri, masini? Topoliceanu este o femeie anonima fara vreo cariera remarcabila si totusi traia intr-un lux exorbitant, vile, masini etc. Din ce sa le aiba, normal ca din spaga luata profitand de numele prietenei ei. Logica e simpla, Udrea este folosita chiar prosteste de spagari, curios ca Justitia se comporta amatoristic, se vede din avion ca Udrea este victima acestor imbogatiti pe spatele ei. Restul este telenovela ieftina! Daca dadeau spaga Elenei Udrea, Lungu, Topoliceanu,Nastasie etc ar fi ramas niste sarantoci de bugetari, dar asa ei se lafaiau. Mint la tupeu sa vada daca scapa dand vina pe Udrea! Doar dovezile pot sustine o speta 111!
      • -1 (13 voturi)    
        declaratiile a 3 contra 1 (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:57)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        sunt proba. Sa nu uitam ca o declaratie poate fi folosita ca proba in justitie. Daca judecatorul va considera plauzibile declaratiile celor 3 inculpati ca spaga mergea mai departe catre Elena Udrea, atunci acesteia i se va infunda.
      • +4 (6 voturi)    
        Da' cu cat te plateste? (Vineri, 16 octombrie 2015, 15:43)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Cristiann80

        Stiu ca esti o admiratoare sau admirator (cu stilul un pic schimbat) dares vede ca I-ai facut altar, de o aperi ca pe sfintele moaste!
        Scuze, nu mi-amdt seama , ca esti omniprezenta si omniscienta!
    • +7 (11 voturi)    
      ALTUL...USOR CU "STATUL DE DREPT" PE SCARI ! (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:27)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Eu cred ca voi astia, JUSTITIARII, ati vrea sa faceti liste, dar inca nu stiati cu cine sa incepeti. Uite, ca s-a ivit ocazia ! PAZEA !
  • -1 (11 voturi)    
    Cristiann80 (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:01)

    nellino [utilizator]

    va avea o zi plina
  • -1 (9 voturi)    
    Gestatium eliberare est (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:16)

    Gineco Log [anonim]

    O fi recenta poza? Ca falcutele alea rubiconde ma fac sa cred ca o sarcina "neprogramata" o va scapa de brutaria fara uscator de par.
  • 0 (14 voturi)    
    JUSTITIE ROMANEASCA (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Udrea va scapa cu o condamnare minima si cu averea intreaga. Hotii la noi sunt protejati de JUSTITIE. MAfia portocalie, rosie si de alte culori fura in voie si ramine cu averile intregi.
  • -5 (17 voturi)    
    Iar ii da cosmaruri lui Basescu! (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:44)

    gaga [anonim]

    E asa de simplu: se calculeaza veniturle legale, se compara cu standardul de viata, cu galosi cu tot , si asa se stabileste suma care nu poate fi justificata, Cocos nu-I dadea raportul, deci nu a beneficiat de nimic din partea lui, desi aparea asa cu un Mercedes nou(o prima) o geanta LV sau Hermes de mii de euro (o prietena le-a dat de pomana).
    Basescu a declarat ca EU n-a luat nimic, ia sa vedem acuzarea si probele.
  • -1 (11 voturi)    
    Doua căi... (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:02)

    Justitia mai e oarba? [anonim]

    Procedura normala, procedura simplificata... Ghici cine face uz de cele doua posibilitati? Udrea, Breazu, Obreja si Ariton au ales calea normala, cea a oamenilor care se declara nevinovati... cei vinovati sa plateasca pentru insusirea unor sume frumusele si sa faca pentru ani buni cunostinta cu celulele patriei iubite... ei sunt asigurati de Kovesi si Stanciu ca la ispasire vor trai bine din averile acumulate prin furt! Acest dosar care e rusinea Justitiei romane, va ramane in istorie ca exemplu despre cum nu trebuie facut actul de justitie!!!
  • +1 (11 voturi)    
    Daca nu-i puneti la munca silnica restul e circ (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:08)

    andreesanu [utilizator]

    Numai condamnarea la munca silnica si recuperarea prejudiciului mai poate potoli pofta de capatuiala a derbedeilor si pupezelor din politica.
    Numai condamnari formale cu suspendare,or 2-3 ani din care fac cateva luni nu v-a potoli golanelile politice.
  • 0 (14 voturi)    
    atotstiutorul, cimpanzeus, base nu stia (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:22)

    jackalphonse [utilizator]

    mai sa fie...descurcareata "doamna" asta.
    Furtisagurile avea loc tocmai cand base se batea cu coruptia, manjit de sange pesedist si mangaiat de votaci creduli (ca mine. recunosc, l am votat pe el de fiecare data, am votat si referendumul 300).
    • +2 (8 voturi)    
      Eh, nu stia ! Stia ! (Vineri, 16 octombrie 2015, 15:33)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Basescul e un cameleon, animal de cea mai joasa specie politica. Un incult, un grobian, un derbedeu, un analfabet functional, un diktator si un smeker de cartier. Un soi de Mazare de speta mai joasa si mult mai brutal.
    • +1 (5 voturi)    
      ZI, ZAU, CA NU E SCRIS DE TINE ! (Vineri, 16 octombrie 2015, 15:40)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      "Furtisagurile AVEA loc..." La cum scrii, cred ca esti "vopsit" si vrei sa ne amagesti.
      • +1 (5 voturi)    
        Am crezut ca esti un om normal (Vineri, 16 octombrie 2015, 17:36)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        si iti dai seama ca la nervi poti tasta gresit, trimiti si apoi descoperi greseala, dar cand ai parte de postaci universitari spiruhareti ca tine se schimba foaia... Nu are nimeni dreptul sa-si spuna parerea , chiar tastand gresit ?
  • +3 (15 voturi)    
    circ (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:25)

    Francisc 1 [utilizator]

    vraja ieftina ! tipica pentru madama asta cu tupeu , in mod sigur la dosar mai sunt si alte probe ( interceptari si altele ) ca nu cred ca e judecata doar ca trei hoti au gasit de cuviinta s-o amestece in jaful lor! o s-o ia de nu se vede si o sa guite peste tot ca e prizonier politic , facem pariu !?
  • +5 (9 voturi)    
    Nu vrem sa recunoasca! (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:25)

    Gigi [anonim]

    Nu vrem sa recunoasca, vrem pedeapsa maxima pentru ei!
  • -1 (11 voturi)    
    nam (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:36)

    idealogul [anonim]

    Ce tot o intoarceti ca la Caracal? Nastase a fost condamnat fara probe directe. Mai mult nimeni nu a marturisit contra lui din vreo 800 de martori. Atunci in cazul lui Nutzi ar trebui sa fie de 10 ori mai simplu de condamnat. Si vreau confiscare extinsa a averii ca la Voiculescu.
    Ca sa vezi justitia e oarba dar la Nastase si Voiculescu probele se judecau pe baza de telepatie iar la Nutzi trebuie probe directe cu minim 100 de martori, filmare full HD in direct pe TVR1, inteceptari de la minim 3 servicii speciale si obligatoriu Nutzi sa isi recunoasca vina? Cata ipocrizie si subiectivism la basisti. Cu ocaua mica la PSD si cu ocaua mare la Basescu si PDL.
  • +2 (12 voturi)    
    Spaga (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:41)

    AngryDan [utilizator]

    Se tot repeta mai sus ideea ca spaga au luat-o adjunctii si directorasii. Ca astfel traiau in lux.
    Da, au luat si ei spaga.

    Dar intotdeauna, absolut intotdeauna partea cea mai insemnata ajunge la seful care decide, care semneaza. firimiturile se scurg la cei de sub el, grosul ramane sus.

    Credeti ca Udrea nu ii vedea si ea pe subalternii ei cum dintr-un salariu de 1.000euro traiesc in lux? Cum valetul ei isi permitea un Porche Cayenne?
    Stia foarte bine ca se bucura de firimiturile ei.


    Si tampenia cu: avea bani deci nu avea de ce sa ia spaga deci nu a luat spaga. Nu prea merge asa.
    Sistemul politic din Romania e corup cap-coada. si te rejecteaza daca nu esti dintre ei.
    Poti sa ai avere de miliarde, nu ajungi nici adjunct la filiera din municipiu a partidului. Pentru ca toti ceilalti fura. Indiferent cat de curat ai fost pana sa intri in politica, daca nu bani manile pana la cot in banii publici si nu se umpli si tu de cacat toti ceilalti te ocolesc. Trebuie sa puti ca sa fii printre ei.
    Nu furi pentru ca ai nevoie. Furi pentru ca toti subalternii fura iar seful lor poate sa fie de doua tipuri: incredibil de prost, credit, idiot, incompetent, plin de bale in coltul gurii; sau hot. Nu exista sef cinstit, de inteligenta normala (capabil sa se lege singur la sireturi) peste o cloaca de hoti.
  • +1 (9 voturi)    
    Cu ce se ocupa ministrii, de fapt? (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:43)

    Fisher [anonim]

    Faceti-ma, va rog, sa inteleg: daca un ministru nu semneaza documente, pentru ca a delegat dreptul de samnatura secretarului general, nu vede, n-aude, nu stie nimic despre gentile cu "iepuroi" care circula prin minister ca "plata" pentru diverse aranjamente pe contracte despre care ministrul, din nou, nu stie nimic...atunci, zau asa! Ministrii astia cu ce se ocupa, de fapt, in ministerele pe care cica le conduc?
    • +1 (1 vot)    
      Nu-i prea greu de înțeles... (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 9:08)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Fisher

      Ei... cum, cu ce? Cu spargerea banilor din șpăgi, vacanțe exotice, lux deșănțat! Presupun că numai o infimă parte din cei 10-20% ar fi putut hrăni copiii suferinzi de boli incurabile, aflați pe paturi de spitale insalubre...
  • +1 (1 vot)    
    Nuți (Vineri, 16 octombrie 2015, 23:02)

    ploiesteanu [utilizator]

    stai dragă liniștită. Aranjează Băsescu ploile, nu-ți face griji. Nici tu nici el nici frate-său n-or să fie condamnați neam de neam.