Vremea rea a subtiat randurile celor care asteapta sa se inchine la moastele Sfintei Parascheva. Coada a scazut de la doi kilometri la cateva sute de metri

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2015, 12:08 Actualitate | Esenţial

Numarul pelerinilor care stau la rand pentru a se inchina la moastele Sfintei Cuvioase Parascheva, Sfintei Maria Magdalena, Sf Ioan Gura de Aur si la un fragment din lemnul Sfintei Cruci a scazut din cauza frigului si a ploii abundente, informeaza Agerpres.

Daca in zilele trecute pelerinii trebuiau sa stea la un rand de aproximativ doi kilometri pentru a ajunge la baldachinul cu raclele sfintilor, luni dimineata, din cauza frigului, credinciosii stau la un rand de cateva sute de metri. 

Peste 160 dintre pelerinii care au venit la Iasi pentru a se inchina la sfintele moaste au avut nevoie de ingrijiri medicale. Potrivit purtatorului de cuvant al Gruparii Mobile Bacau, Marius Taranu, de vineri seara si pana in prezent opt persoane au fost transportate la spital pentru ingrijiri medicale. Niciuna dintre aceste persoane nu este in stare grava, ei fiind stabilizati. 

In fiecare an, in preajma hramului Sfintei Cuvioase Parascheva, orasul Iasi devine timp de cateva zile cel mai mare centru de pelerinaj din tara si unul dintre cele mai mari din Europa. De aceea moastele Sfintei Parascheva, numita in popor si Sfanta Vineri, considerata a fi de credinciosii ortodocsi ocrotitoarea Moldovei, sunt scoase in curtea mitropolitana pentru a putea fi cinstite de pelerini. 

Incepand din 1996, la initiativa Patriarhului Daniel, pe vremea cand acesta era mitropolit al Moldovei si Bucovinei, cu prilejul hramului Cuvioasei Parascheva la Iasi au inceput sa fie aduse in pelerinaj si moastele altor sfinti. 

Pana acum, la Mitropolia Moldovei si Bucovinei au fost aduse spre inchinare, printre altele, moastele Sfantului Apostol Andrei, moastele sfintilor Gheorghe, Ioan Casian, Dimitrie Izvoratorul de Mir, un fragment din Sfanta Cruce si Braul Maicii Domnului, moaste ale Sfantului Apostol Pavel, cele ale Sfantului Nectarie Taumaturgul. Majoritatea acestor moaste au fost aduse de la diverse manastiri de pe muntele Athos. 

Anul acesta au fost aduse la Iasi, tot de pe muntele Athos, moastele mainii Sfintei Maria Magdalena si un fragment din lemnul Sfintei Cruci. Incepand de duminica seara pelerinii se pot inchina si la moastele Sf Ioan Gura de Aur, care sunt aduse de la Bucuresti. 

Ziua de 14 octombrie reprezinta pentru intreaga Ortodoxie o sarbatoare prilejuita de hramul Sfintei Cuvioase Paraschiva. In aceasta perioada, mii de pelerini vin la Iasi din toate colturile tarii dar si din afara granitelor, ca sa o cinsteasca pe ocrotitoarea Moldovei. Pe 14 octombrie, cand se praznuieste Hramul Sfintei Cuvioase Parascheva, slujba Sfintei Liturghii va fi oficiata pe un podium amplasat pe Bulevardul Stefan cel Mare si Sfant, in dreptul altarului Catedralei Mitropolitane.










2795 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    :)) (Luni, 12 octombrie 2015, 12:24)

    Soljenitin [utilizator]

    A gresit Preaimbuibatul Daniel rugaciunea aia de ploaie? :)) :))
    • +6 (10 voturi)    
      credinciosi (Luni, 12 octombrie 2015, 12:33)

      ION [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      explicati-mi si mie ce fel de credinciosi erau astia de li s-a facut rau asteptand. unde sunt minunile asteptate de amaratii astia? nimeni nu are raspuns la aceste intrebari.
      • +2 (14 voturi)    
        .. (Luni, 12 octombrie 2015, 13:03)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ION

        Erau credinciosi batrani... Delirul anti-ortodox e chiar mai jenant decat randul celor ce asteapta sa pupe moaste.
        Macar ei atata stiu, atata cred, atata spera, dar tot corul asta anti crestin se mai si da umanist si format din membri care chipurile gandesc.
        Ce treaba ai tu cu credinta lor? Ce-ti pasa daca au loc minunile asteptate, sau nu?
        Eu n-am prea vazut ortodocsi care sa-si propavaduiasca cu agresivitate credinta, in schimb vad tot felul de panarame care se tanguie de cat de prosti sunt ortodocsii si cat de bine ar fi daca n-ar crede.
        E loc pentru toti, si pentru babele care stau in ploaie, asteptand o minune, e loc si pentru cei care cred in ozn-uri, e loc si pentru cei care nu cred in nimic. Vezi-ti dracului de ce crezi, sau ce nu crezi, si lasa-i pe cei din jur in pace, sa traiasca asa cum vor.
        • +3 (5 voturi)    
          ba avem treaba (Luni, 12 octombrie 2015, 14:13)

          t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Nu avem nevoie de genul asta de credinta. Batutul mataniilor, pupatul de moaste, inchinatul si crucile facute in dreptul bisericii tin loc de credinta la multe milioane de oameni, care sunt incurajati de biserica sa faca aceste lucruri.
          Si cand aceste activitati devin un surogat la ceea ce ar trebui sa fie adevarata credinta, o conduita morala si spirituala conforma cu Biblia, chiar simt ca aceste lucruri sunt imporiva credintei.
          • -3 (5 voturi)    
            daca nu va place aceasta credinta, (Luni, 12 octombrie 2015, 15:36)

            kira [anonim] i-a raspuns lui t_beriu

            nu uitati ca urmeaza sa faceti metanii la alah si mohamed, cu cutitul la gat, cat de curand.

            Imi pare rau ca n-am reusit sa ajung anul asta, poate reusesc si eu la anul.
          • -1 (1 vot)    
            ba nu ai treaba (Luni, 12 octombrie 2015, 19:38)

            tepes [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

            T-beriu-de-la betiv,cate halbe ai culbutat inainte sa vorbesti magarii.Ma pacaliciule cine esti tu sa ne dai indicatii,cu ce te ocupi,,spune oamenilor sa te cunoasca cine esti cu adevarat.Eu cred ca esti un om de numic,un ratat,un ateu puturos si plin de duhuri nrcurate.Mars-inapoi in tenebrele intunecate de unde ai venit.
            • +1 (1 vot)    
              :)) (Marţi, 13 octombrie 2015, 10:57)

              Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui tepes

              Alo, evul mediu! Duhuri necurate, zici? Mars la scoala, ratatule!
      • +1 (1 vot)    
        da ,credinciosi (Luni, 12 octombrie 2015, 19:44)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui ION

        Ma Ioane, mintea ta nu poate sa te ajute sa gindesti.Minunile nu vin cand vrei tu,dar ar trebui sa sti ca si cei ce hulesc isi vor primii rasplata...
        • +1 (1 vot)    
          :-) (Marţi, 13 octombrie 2015, 10:58)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui tepes

          Asa te-a indoctrinat popicu' pe tine la beserica? Da' sa scrii corect nu ti-a zis?
  • +4 (8 voturi)    
    cam atat cu credinta (Luni, 12 octombrie 2015, 12:55)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    credem dar numa daca e cald :))