Gest de normalitate: Un inalt oficial ortodox face o vizita intr-o biserica greco-catolica

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 25 septembrie 2015, 11:47 Actualitate | Esenţial

Mitropolitul Banatului si preotul paroh al bisericii greco-catolice din Comlos
Foto: Facebook - Sergiu Soica
Mitropolitul Banatului, IPS Ioan Selejan, a vizitat miercuri, la invitatia preotului paroh, biserica greco-catolica din Comlos, judetul Timis, dupa ce anterior vizitase biserica ortodoxa din localitate, informeaza orthonews.ro.

Mitropolitul a mers zilele acestea prin mai multe localitati de la granita Romaniei pentru a identifica, alaturi de preoti si liderii locali, spatii in care ar putea fi cazati refugiati, in masura in care acestia vor tranzita Romania sau vor dori sa se stabileasca aici.

Potrivit publicatiei Tineri Beclenari, mitropolitul si preotul paroh au discutat si s-au rugat impreuna, iar reprezentantul bisericii ortoxe a lasat un mesaj in cartea de onoare.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2873 vizualizari
  • +1 (5 voturi)    
    Opinie (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:02)

    Adrian Popescu [anonim]

    Taxele percepute de preotii din anumite parohii sint prea mari . Si sint astfel inclusiv din cauza faptului ca din ele mare parte trebuiesc varsate la conducerea de la Bucuresti . Preotii isi fac salariile din cotele de la bugetul de stat si din veniturile incasate de la botezuri , inmormintari cununii si taxe de capela si cimitir . Culmea este ca pentru cladiriile parohiale nu se plateste impozit pe cladire si mai culmea este ca preotii pot deconta toate cheltuielile personale si profesionale . Discriminare fata de celelalte instituii de drept privat din piata . Preotii incaseaza bani din donatii si din sponsorizari de care consilierii parohiali habar nu au . Consilierii parohiali sint marionete in mina preotilor . Banii nu la preot trebuie sa ajunga in mod direct ci la consiliu . Si salariul tot consiliul trebuie sa il dea .
  • -5 (13 voturi)    
    ... (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:07)

    ortodox [anonim]

    Ortodoxia își pierde încet dar sigur calea sa cea dreaptă prin tot mai multe fapte de ecumenism, "erezia tuturor ereziilor, căderea Bisericii prin slujitorii ei"(Pr. Arsenie Boca). Nici un sfânt ortodox nu a fost vreodată ecumenist, nu a participat la întâlniri cu ereticii și nu s-a rugat împreună cu ereticii. Cei mai mari duhovnici ai Ortodoxiei condamnă ecumenismul, printre care și cei ai nostri ca părintele Arsenie Boca, Ilie Cleopa, Arsenie Papacioc sau Justin Pârvu.
    • 0 (4 voturi)    
      cine? (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:17)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui ortodox

      legionarul Iustin Parvu?
    • +2 (4 voturi)    
      E greu... (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:19)

      GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui ortodox

      ...sa traiesti in Evul Mediu? Cine nu-i ca mine e un pacatos, nu? Suntem singurii detinatori ai adevarului!
      • -1 (3 voturi)    
        pai evul mediu a fost intunecat tocmai pt catolici (Vineri, 25 septembrie 2015, 13:20)

        bobonetl [anonim] i-a raspuns lui GorillaKilla

        desi in mod intentionat eronat se baga si ortodocsii gratuit in treaba asta, iar cruciadele catolice spre exemplu chiar in ortodocsii din constantinopol au lovit.
        Dpdv ortodox nu e nimic gresit sa stai de vorba cu oricine, fie catolic fie musulman, ca nu poti locui intr-un glob de sticla, dar sa te rogi cu ei este incalcarea canoanelor propriei Biserici.

        Stiu, ai nostri sunt considerati habotnici si invechiti ca fac asta, dar ei nu-si incalca niciodata propriile reguli.
        Salajan si altii nu sunt tradatori ai credintei pt ca au dat curs unei invitatii civilizate, ci pt ca s-au rugat impreuna. Maine poimaine ne rugam toti cu musulmanii, ca sa constatam apoi ca suntem de fapt musulmani de-a binelea.
        • +3 (3 voturi)    
          ... (Vineri, 25 septembrie 2015, 14:18)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui bobonetl

          Mintea ingusta la culmi inalte, everstice...

          Sunt crestin orthodox, asta ca sa inlatur clasicele atacuri venite mai apoi, doar ca am mai si studiat cate putin extra dogma bisericeasca.

          Ortodoxia a fost intunecata si intr-un continuu Ev Mediu (si aici ma gandesc la institutia umana BOR si toate variatiunile ei dinainte) in mai toata perioada ei.
          Se cam uita cum, daca ar fi fost dupa ortodoxie, acum am fi vorbit un dialect de slava, scris in chirilica...

          Canoanele alea bisericesti atat de mult indrugate de ignoranti, sunt de fapt niste canoane aparute pe parcursul a sutelor de ani, incepand pe undeva prin secolelor IX-X. Si sunt pur inventii umane. Biserica primara era complet diferita de ceea ce a devenit mai tarziu ritul bizantin.

          De fapt, absurditatea cu "Romania crestina de 2000 de ani" e alta mostra de ignoranta crasa. De fapt, nu se poate vorbi de crestinism pe plaiurile mioritice inainte de anii 500-600.
          Ca multi nu sunt capabili sa explice de ce gotii, care au adoptat foarte rapid crestinismul dupa ce au intrat in contact cu el, au facut-o DOAR DUPA ce au trecut la sud de Dunare, desi petrecusera pe meleagurile mioritice vreo 150 de ani. Si ei au trecut la sud de Dunare undeva spre finalul secolului III.

          Iar crearea dogmelor ortodoxe actuale au inceput dupa secolul VIII, dupa crizele iconoclaste.

          Asa ca ce tradatori de credinta? Ortodoxia (adevarata credinta) ar trebui sa fie mai aproape de stilul bisericii primare, nu de stilul bizantin imperial.
          Dar repetam papagaliceste ideile putine si fixe pe care le avem, pentru ca oricum nu suntem capabili sa investigam putin si singuri, si sa analizam istoria bisericii, precum si dezvoltarea teologiei.

          Doar ca respecta cu sfintenie niste reguli tampite nu ii face cu nimic mai virtuosi. Ii face doar mai ignoranti, mai habotnici si mai redusi!

          Iar exemplificarea prin extreme iarasi nu iti arata superioritatea: sa compare Greco catolicii cu musulmanii, teologic vorbind, e aberrant!
          • -2 (2 voturi)    
            spui povesti (Vineri, 25 septembrie 2015, 18:09)

            hifs [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            hotararile primelor 7 sinoade ecumenice sunt disponibile la liber. In cadrul lor sunt interzise rugaciunile cu cei de alta credinta sau cu ereticii. Chiar daca catolicismul nu ar fi o erezie, faptul ca ei accepta primele 7 sinoade dar totusi se roaga cu cei pe care ei ii considera eretici (ortodocsii) reprezinta o incalcare a propriilor reguli, ceea ce face si domnul salageanu acum.
            Ca le considera unii tampite sau nu, e irelevant atata timp cat au fost stabilite in cadrul unui Sinod Ecumenic, deci in unanimitate, ceea ce le confera valoare de adevar. Din acest motiv parerile personale nu conteaza.
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:33)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui ortodox

      Vezi ca si Iisus a fost considerat eretic de catre farisei si saduchei ;)
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Vineri, 25 septembrie 2015, 14:19)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui igorashu

        Lasa ca habotnicii ortodocsi antisemiti, cand infiereaza cu manie proletara evreimea ca l-a ucis pe Isus, uita faptul ca insusi Isus era evreu, plus toti apostolii...detaliile astea nu mai conteaza. :P
    • +2 (4 voturi)    
      circul ortodox (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:36)

      hotnews1410865846416 [utilizator] i-a raspuns lui ortodox

      ramaneti voi acolo unde sunteti. prostimea are nevoie de voi. ecumenismul este pentru cei care inteleg ceva mai mult.
    • +1 (3 voturi)    
      formalism sau trairea Sfintelor Scripturi? (Vineri, 25 septembrie 2015, 13:04)

      ortodox sau ravnitor pentru datini? [anonim] i-a raspuns lui ortodox

      ortodoxia poate fi cu adevarat ortodoxie daca ramane la invatatura Sfintelor Scripturi. si poate si invatatura Bisericii, a unor datini/dogme consacrate ATATA VREME CAT ELE NU CONTRAZIC FLAGRANT SFANTA SCRIPTURA!
      din moment ce sunt puse mai presus de Biblie unele datini si invataturi omenesti, atunci ortodoxia este doar o eticheta ce nu reflecta intelesul pe care ar trebui sa il aiba cuvantul.
      • 0 (0 voturi)    
        Invataturi omenesti (Vineri, 25 septembrie 2015, 23:50)

        AT [anonim] i-a raspuns lui ortodox sau ravnitor pentru datini?

        Sa-ti dau eu exemplu de niste datini si invataturi omenesti, la mare trecere intre protestanti: Sola Fide si Sola Scriptura.
    • -2 (2 voturi)    
      Schisma (Vineri, 25 septembrie 2015, 13:46)

      AT [anonim] i-a raspuns lui ortodox

      Ortodoxia si-a pierdut demult calea cea dreapta prin neascultare si schisma. Leapada-te de ratacire si revino in biserica lui Hristos, una, sfanta, Catolica si apostolica.
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Vineri, 25 septembrie 2015, 14:27)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui AT

        Fals!

        Ortodoxia a pierdut mult nu prin schisma, ci mai ales prin acceptarea interventiilor massive imperiale byzantine de prin secolele VIII-X in teologia sa.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 25 septembrie 2015, 14:29)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui ortodox

      Aoleu, "habotnic incuiat alert"!

      Dar ia spune tu, mare orthodox habarnist, cine decide ce este erezie si ce nu? Cine decide cine sunt eretici si cine nu?
      Si cel mai important, bazat pe ce acel cineva decide cu privire la probleme de erezie?
  • 0 (4 voturi)    
    COMPARAȚI MUTRELE CELOR DOI (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:12)

    pointless man [utilizator]

    Și asta vă va spune TOT.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 25 septembrie 2015, 14:13)

      C [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      Chiar ca pointless!

      Lumbersexualii cum sunt?
  • -2 (4 voturi)    
    LoL (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:34)

    MMm [anonim]

    Ortodox sau Greco-Catolic = same shit! Daca era Romano-Catolic era ceva intr-adevar ceva deosebit. Dar cand 2 hoti se intalnesc nu e neaparat o sarbatoare.
  • -1 (1 vot)    
    Daca afla P.F.Daniel... (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:50)

    Anna O. [utilizator]

    ...o sa-i transmita arhieresti binecuvantari. Urmate de o scatoalca.
  • 0 (2 voturi)    
    Foarte Normal (Vineri, 25 septembrie 2015, 14:19)

    tudor74 [utilizator]

    Nu vad nimic iesit din comun: amandoi vand aceleasi basme !