Victor Ponta: Un referendum pentru aderarea la zona euro ar fi o masura democratica

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2015, 19:06 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a calificat ca "democratica" ideea organizarii unui referendum pentru aderarea Romaniei la Zona Euro.

El a precizat ca Romania are obligatia, "prin tratate", sa adere la moneda unica europeana, dar problema e legata de "calendar".

Seful executivului a fost intrebat de o ziarist cum comenteaza ideea lansata de unii comentatori pe contul sau de Facebook, care ii cereau sa organizeze un referendum pe tema introducerii euro.

Ponta a raspuns ca nu s-a gandit inca la acest lucru, inainte de a adauga: "Nu stiu daca e o idee rea, poate fi o idee buna".

"Chiar cred ca probabil un referendum inainte de a intra in zona euro ar fi o masura democratica", a mai spus acesta.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1669 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    Ziua si prostia! (Marţi, 2 iunie 2015, 19:25)

    LiviuX [utilizator]

    Oare o sa apuc ziua in care macar pentru o zi ponta sa nu debiteze o prostie? Ieri era ca reducerea TVA de 15% va aduce economii de 20% la cei mai saraci, azi vrea referendum pe o problema economica... De cand se iau decizii clar economice prin referendum? De ce nu un referendum dar pentru salar minim de 100000000 lei (noi ca sa nu existe dubii), 0 taxe, sau mai stiu eu ce! Sa vedem daca putem trece la Euro, care sunt costurile, implicatiile, etc, si vedem daca trecem sau nu. Dar nu prin referendum! De fapt, e dovedit ca nu-i pasa nici de referendum-uri, s-a vazut la cel cu numarul de camere si de parlamentari.
    • +4 (4 voturi)    
      ...si minciuna (Marţi, 2 iunie 2015, 21:29)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

      de parca stie el ce e aia democratie, dar daca tot aduce el vorba de democratie si referendum, de ce sa nu faca un referendum pentru imunitatea senatorilor?
  • -2 (8 voturi)    
    referendum (Marţi, 2 iunie 2015, 19:28)

    sampras [anonim]

    Evident ca ar fi o masura democratica. Si chiar necesara. O dezbatere publica pe subiectul asta e imperios necesara, sa se expuna public avantajele si dezavantajele. Problema este daca se va face acest referendum. Ca asa sa spui ca ar fi democratic, dar sa nu-l faci e egal cu zero
    • +2 (2 voturi)    
      NU, NU E democratic! (Marţi, 2 iunie 2015, 22:34)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      Doar pare. Nu poti pune populatia sa voteze probleme importante economice (mai ales cand multi inca sunt la stadiul de vot pe mici si bere). Cum am mai spus, nu poti vota un salariu minim de 10000000 le noi si un concediu minim de 11 luni pe an, taxe 0% sau mai stiu eu ce. Ca daca s-ar vota, sigur ar fi pentru peste 90% din populatie.
  • +4 (4 voturi)    
    sigur... (Marţi, 2 iunie 2015, 19:29)

    ..13 [utilizator]

    Dar pe tata -socru/mentorul tau spiritual/sotia ta/penalii tai i-ai intrebat inainte de a vorbi?

    Asa cred ca este democratic...

    Partidul este in toate ce sunt...
    Putin respect mai, mai, mai draga!
  • +9 (9 voturi)    
    Democratic ... (Marţi, 2 iunie 2015, 19:29)

    NicolaeA [utilizator]

    era sa aplicati rezultatul referendumului pentru 300 de parlamentari si unicameral ! Asa ca eu personal va tratez cu siktir si pe voi si referendumurile voastre ! Sa vi le bagati in fund !
    • -1 (1 vot)    
      au avut 2 ani Basescu si Boc (Marţi, 2 iunie 2015, 23:23)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      S-au facut ca au uitat. Ca Basescu v-a prostit sa votati unicameral.
      • +1 (1 vot)    
        Care sunt anii de dupa referendum (Miercuri, 3 iunie 2015, 14:29)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        cand Basescu si Boc au avut majoritate parlamentara?? Sau doar vorbeste gura fara tine...
  • +7 (7 voturi)    
    doua chestii, Ponto (Marţi, 2 iunie 2015, 19:31)

    Tomis [utilizator]

    1. Vrei referendum ca sa nu fie nevoie sa-ti asumi responsabilitatea deciziei de a trece (sau nu) la euro pentru ca esti las (asta stim, nu este nici o noutate).
    2. S-a mai facut un referendum pt Parlament unicameral cu 300 de parlamentari, te stergi la fund cu rezultatul in fiecare zi.

    Asa ca las-o moale cu un nou referendum, asuma-ti o decizie.
  • +6 (6 voturi)    
    Intrebare la referendum (Marţi, 2 iunie 2015, 19:34)

    msb [anonim]

    Si, ma rog, ce intrebare ar trebui pusa la referendum?
    Nu se pune problema sa intrebi poporul daca vrea sau nu in zona Euro intrucit asta s-a stabilit prin tratate.
    Si atunci, ce-o sa-ntrebe? Daca e oportuna intrarea la data de xxxxx ? Cu alte cuvinte, daca sint indeplinite toate conditiile economice pentru aderare la o anumita data? Cred ca astfel de criterii sint suficient de complicate incit nu oricine poate sa-si dea cu parerea.
  • +6 (6 voturi)    
    un referendum sau mai multe (Marţi, 2 iunie 2015, 19:52)

    marinel [anonim]

    -poate ca noi , poporul, vrem 300 de parlamentari, am mai raspuns la asta si nu s-a pus in practica,
    -poate ca noi vrei ca voi parlamentarii sa nu mai aveti imunitate,
    -poate ca vrem sa nu mai aveti drepturi "mai egale" decat noi
    -poate ca tu, domnule ponta, ar trebuii sa te preocupi de infrastructura de transport a Romaniei,
    .....si mai ales ar trebuii sa fi transparent si sa raspunzi la intrebari simple: cand opresti defrisarea tari , cand opresti exploatarea aurului de catre firme suspecte, si cand ai de gand sa faci ceva social pentru oamenii tarii astia ????
    • 0 (0 voturi)    
      Si . . . (Miercuri, 3 iunie 2015, 9:15)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui marinel

      . . . cand are de gand sa isi dea demisia pentru rusinosul plagiat?
  • +5 (5 voturi)    
    Democratic ar fi sa pleci acasa,Viorele ! (Marţi, 2 iunie 2015, 19:56)

    Plagarus [utilizator]

    Lasa aburelile cu euro, spune-ne cat esti de penal !
  • +4 (4 voturi)    
    as prefera (Marţi, 2 iunie 2015, 19:58)

    lulu [anonim]

    ar fi mai util un referendum pentru demiterea premerului si dizolvarea parlamentului.
  • +2 (2 voturi)    
    Un referendum? (Marţi, 2 iunie 2015, 20:27)

    JG [utilizator]

    Bine, dar DUPA ce respectam (adica punem in executie/realizare) un referendum MAI VECHI si facem Parlamentul cu 300 membri (TOTAL CUMULAT).
  • +1 (1 vot)    
    ar fi si mai democratic (Marţi, 2 iunie 2015, 20:33)

    IancuJianu [utilizator]

    un referendum pentru demiterea guvernului.
  • +1 (1 vot)    
    Ponta și referendumul! (Marţi, 2 iunie 2015, 20:38)

    vali47 [utilizator]

    De când ține cont Ponta de rezultatul unui referendum?Avem un referendum din 2009 pe care Ponta nu vrea să-l respecte.Ar trebui găsite niște posibilități de sancționare a celor care nu respectă un referendum.
    • +1 (1 vot)    
      Baba si mitraliera (Marţi, 2 iunie 2015, 23:01)

      dio [anonim] i-a raspuns lui vali47

      .
    • 0 (2 voturi)    
      sa fie sanctionati (Marţi, 2 iunie 2015, 23:26)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      In special cei care au preluat puterea imediat dupa referendum si s-au sters la fund cu rezultatul: Basescu, Boc, Blaga, Videanu, Berceanu, Udrea, Ungureanu, Macovei etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Chiar tu nu ai minte de loc???? (Joi, 4 iunie 2015, 15:47)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Dupa referendum nimeni nu a preluat puterea, nu s-a schimbat nici parlamentul, nici guvernul, nici presedintele!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Referendum (Marţi, 2 iunie 2015, 20:46)

    adro [anonim]

    Nu exista democratie fara educatie. In lipsa educatiei un referendum de tipul asta nu are valoare. Daca va fi totusi referendum pentru intrare in zona Euro, sper ca se vor face suficiente sesiuni de dezbateri si informari, astfel ca si cel mai inocent votant sa stie ce voteaza, daca e cu adevarat interesat de problema. Chiar si asa, aderarea la Euro implica probleme tehnice greu de inteles, asa ca vor prima interesele unora de a manevra opinia publica incoace si incolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Un referendum . . . (Miercuri, 3 iunie 2015, 9:12)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . pe aceasta tema fara o informare profunda si extinsa pana in cel din urma catun al Romaniei, va fi un dezastru. Ponta a prins idea si bazandu-se probabil pe lipsa de informare, mai ales a celor din mediul rural, stie de la inceput ca raspunsul populatiei va fi NU si adera cu entuziasm la ea!
  • 0 (0 voturi)    
    Dorinta (Miercuri, 3 iunie 2015, 12:36)

    Adrian Popescu [anonim]

    Un referendum pentru demiterea lui ponta ; da ar fi democratic si sanatos pentru popor .